PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroatië laat vluchtelingen door Lubbers voor fase-ge wijze invoering van beroepsleger fongerenrellen centrum lan Rotterdam Staatsgreep Peru mislukt POSTERAKTIE PRIJSPAKKER BRISTOL ISOI Zes tekeningen van Van Gogh voor f 135 op de rommelmarkt 2*30] SPRINTPHOTO i Konvooi Sarajevo naar Split Duizenden wachten nog aan grens Lubbers: eerherstel Bernhard niet nodig reportage 21 t/m 27 39 Flinke opklaringen Droog met zonnige perioden. Later toenemende bewolking. Zwakke tot matige ivind draaiend van noordwest naar zuid. Temperatuur 8 graden. 5e jaargang no. 270 terdag 14 november 1992 GREB/POSUSJE/BONN .'P/RTR/DPA/AFP) - Een ivooi van 1.500 vluchtelin- dat dinsdag met 17 autobus- uit de Bosnische hoofdstad ajevo vertrok, heeft vrijdag et stemming gekregen Kroatië men te gaan. Een Kroatische gf chtelingenorganisatie die iw gelieerd is aan de rege- zif g heeft dat verklaard, ta t konvooi, dat sinds donder de [morgen opgehouden werd let de grens, bereikte vrijdag- idag Kroatisch grondgebied vervolgens door te reizen ir de havenstad Split, va vluchtelingen beschikken tb r geldige documenten, zodat di |e zekerheid hebben dat zij in ee de landen worden opgevan- •lij lo< gen. zo deelde het Kroatische vluchtelingenbureau mee. Hu manitaire organisaties vangen de vluchtelingen in Split op. De Kroatische regering besloot in september niet langer Bosni sche vluchtelingen toe te laten, behalve in die gevallen waarin het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties (UNHCR) hun ver trek organiseerde naar andere Europese landen. Het Kroatische persbureau Hi- na meldde dat een groep van 189 Bosnische vluchtelingen uit Bo- sanksi Gradiska (in het noorden van Bosnië) vrijdagavond aan kwam in West-Slavonië (Oost- Kroatië). Van daaruit zal de groep naar andere landen ver trekken. Maar lang niet iedereen komt Kroatië binnen. In het Bosni sche grensdorpje Posusje zijn naar schatting vierduizend vluchtelingen ondergebracht, evenveel als het plaatsje zelf aan inwoners telt. Vorige week arri veerden er na de val van Jajce in centraal-Bosnië. dat door Ser viërs werd ingenomen, tiendui zenden vluchtelingen. Te voet. met ossekarren en alles wat ver der maar rijden wil, zijn zij in middels verder getrokken in de hoop elders wel een onderkomen te vinden. Aan de rand van Posusje zijn in een school meer dan vijfhonderd Moslims ondergebracht. Rond tweehonderd mensen liggen dicht opeengepakt in de sport hal. Iedere vluchteling heeft voor zichzelf niet meer dan twee vierkante meter: een matras. Water is er slechts twee uur per dag. Kinderen lijden aan geel zucht en huidziekten. DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers prijst prins Bernhard die in het verleden veel activiteiten in het landbelang heeft ontwikkeld. Hij vindt daarom afzonderlijk eerherstel van prins Bernhard overbodig. Lubbers reageerde daarmee vrijdag op het boek van de auteur H. van Wijnen volgens wie Bernhard min of meer misbruikt is door de verschillen de regeringen door dankbaar gebruik te maken van deze „goodwill-ambassadeur". Lubbers sprak van een goed boek, dat op tal van punten aan geeft hoe de prins zich voor Nederland heeft ingezet. Voor mij was dit boek dan ook niet verrassend, aldus de premier. Ten tijde van het kabinet-Den Uyl, toen de Lockheed-affaire speelde, was premier Lubbers minister van economische za ken. Lubbers wilde vrijdag niet diep op die periode ingaan. Hij noemde het moeilijk te beoordelen omdat hij de contac ten van de prins in de vliegtuigsector niet kende. Wel zei hij dat de prins altijd goed contact had met het kabi net alvorens hij op een missie ging. Lubbers zei zich in zijn toenmalige functie van minister van economische zaken niet beschadigd te voelen door het boek. ITTERDAM (GPDI - Rotter- ate m is gisteravond het toneel weest van vechtpartijen tus- eli i diverse groepen allochtone W1 autochtone jongeren. Vol- da,ns de politie waren er enkele D( nderden jongeren bij betrok- de loop van de avond werd op Lijnbaan een donkere jongen odgestoken. Volgens oogge- igen had de steekpartij niets maken met de relletjes elders de stad. maar was een ruzie een meisje de oorzaak. t>4ngeren uit het centrum van de Ptt!d. die wraak wilden nemen ar aanleiding van een inci- nt op de kermis in Zevenkamp ige week, raakten eerder op redesgesprek lidden-Oosten Jonder succes iaB 4SHINGTON/OTTAWA nï PA7AFP) - De vredesgesprek- he n over het Midden-Oosten in >lu ashington en Ottawa zijn vrij- i?avond zonder resultaat «indigd. De huidige zevende ecfrde van de bilaterale bespre ngen - rechtstreeks tussen Is- el en zijn Arabische buurlan- n i n plus de Palestijnen - wordt 12 aandag in de Amerikaanse nei tofdstad voortgezet. de avond op het Binnenweg plein in het centrum van de stad slaags met rivaliserende groe pen uit Zevenkamp. Ook bij de Blaak en het Oostplein werd ge vochten. Dertig man van de Ondersteu nende Groep van de politie heb ben de jongeren uit elkaar gedre ven. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie gaat het om verschillende groepen, variërend van dertig tot 150 jon geren. De politie hield de hele avond een peloton Mobiele Een heid achter de hand. Nadat jongeren uit het centrum, de 'Lïjnbaangroep', aan het be gin van de avond bij Capelse- brug werden teruggestuurd door de politie, kwam het in het cen trum van de stad tot een vecht partij. Daarna verplaatsten de ongeregeldheden zich naar de metro. In het centrum werden vernielingen aangericht. Tegen negen uur probeerde de politie te voorkomen dat jonge ren uit het centrum wederom met de metro naar Zevenkamp zouden gaan. Op het station Kralingse Zoom werd het me trostel met de jongeren op een zijspoor gerangeerd. De groepjes verspreidden zich op de sta tions. waardoor de politie grote moeite had er greep op de krij gen. Het koopavondpubliek, dat toen op weg was naar huis, on dervond veel hinder. Intussen is het zoveelste be stand vrijdag weer verbroken. De Serviërs in Bosnië schenden op grote schaal het staakt-het- vuren, zo hebben VN-militairen vrijdag in Sarajevo gezegd. De Bosnische minister van bui tenlandse zaken, Haris Siladjzic wil dat de de VN het wapenem bargo tegen Bosnië opheft om een einde te maken aan de door Serviërs uitgevoerde slachtpar tijen in Bosnië. Siladjzic zei dat vrijdag aan het einde van zijn tweedaagse bezoek aan Bonn, waar hij diplomatieke betrek kingen met Duitsland aan knoopte. Volgens Siladjzic zijn er in Bos- nië-Hercegovina 140.000 men sen gedood en 30.000 vrouwen verkracht door ongeregelde Ser vische bendes. Volgens cijfers van internationale instellingen ligt het dodental echter op 20.000. „Dit is slachting die begaan wordt voor de ogen van het geci viliseerde, maar zelfzuchtige en vermoeide Europa. Schande voor Europa!", aldus Siladjzic. „Er kan geen sprake zijn van een oorlog waarbij de ene partij wa pens heeft en de andere niet. Dat kan alleen moord zijn", aldus Si- lajdzic. Een regeringswoordvoerder in Bonn zei dat de diplomatieke re latie laat zien dat Duitsland, als het grootste land binnen de EG, erop staat dafBosnië-Hercego- vina ongedeeld blijft voortbe staan. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk SB WHS EEN SCHERPE OfFERTE: 01100-20681 Een vrouw en haar negenjarig zoontje wachten voor de vijfde dag in de kou op evacuatie uit Sarajevo. Zij behoren tot een groep van rond 150, hoofdzakelijk Servische, inwoners die proberen naar Belgrado te komen. fotoCorinneDufka/RTR 14, Mi november EXCLUSIEVE Rover 800 Show bij: Autobedrijf Akkermans Fruitlaan 12-14 4462 ED Goes, tel. 01100-32150 Met medewerking van: Golfclub Reymerswael en Van Westen Men's Wear Dienstplicht heeft langste tijd gehad DEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft de keuze gemaakt voor een beroepsleger. Dat heeft mi nister-president Lubbers vrij dag na afloop van het kabinets beraad duidelijk gemaakt. „Het zal zeker de kant van een be roepsleger opgaan", aldus de premier. Lubbers sprak van een „fasegewijze invoering". Ook minister Ter Beek (Defensie) spreekt altijd van een „beroeps leger op termijn". Het was gisteren de eerste keer dat de ministerraad over de dienstplicht-kwestie sprak. Maar dat de dienstplicht zijn langste tijd heeft gehad bleek voor alle bewindslieden al bij de eerste gedachtewisseling een vrijwel uitgemaakte zaak. Ook een ruime Kamermeerderheid is de dienstplicht liever kwijt dan rijk. Een gezaghebbende adviescom missie onder leiding van Wim Meijer, de commissaris van de Koningin in Drente, adviseerde minister Ter Beek onlangs de dienstplicht juist niet af te schaffen. Volgens Meijer is er op de arbeidsmarkt onvoldoende animo onder jongeren om zich vrijwillig aan te melden voor een LIMA - Een staatsgreep van een kleine groep gepensio neerde Peruaanse officieren is vrijdagmorgen mislukt. De poging regeringspaleis te veroveren en president Al berto Fujimori te vermoor den strandde op gebrek aan steun van andere militairen, aldus een verklaring van de regering. De officieren zijn gearres teerd. aldus de regering. Bij de operatie zou geen schot zijn gelost. Fujimori, die begin april het parlement ontbond en de rechterlijke macht reorgani seerde, was gedwongen vrij dagmorgen tijdelijk het paleis te verlaten. Van anonieme militaire bron nen is vernomen dat binnen het militaire apparaat onte vredenheid bestaat over de pensionering van officieren. Fujimori vaardigde in de nacht van donderdag op vrij dag een decreet uit waardoor hij hierover zelf belissingen kan nemen. Een straatveger doet onverstoorbaar zijn werk voor een rij pantserwagens die het regeringspaleis bewaken na de misluk te coup. foto AFP beroepsleger. Maar de druk om de dienstplicht af te schaffen is inmiddels te sterk geworden. Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) had zich inmid dels ook al neergelegd bij een be roepsleger op termijn. De dis cussie zal zich nu toespitsen op twee vragen: hoe groot wordt het nieuwe leger en hoelang moet de invoering gaan duren. Juist dit weekeind pleit het CDA -Kamerlid Frinking voor een vrij rappe invoering binnen twee a driejaar. „De knop moet gewoon om", aldus Frinking. De opper bevelhebber van de landmacht, generaal Couzy. pleitte recent voor een lange overgangsfase om chaos en gedwongen ontsla gen te voorkomen. Minister Van den Broek schat de veiligheidsrisico's van het NA- VO-grondgebied doorgaans wat somberder in dan zijn collega van Defensie. Juist die veilig- (Advertentie) Stoere zwarte 'street hiker' Maten 36-46. Normaal 59.95 Bnstolprijs 39.- BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N M B tel 01180-29911 Donderdag koopavond Nog altijd zitten 1700 Surinaamse vluchtelingen in Frans-Guyana. De Franse regering wil hen het la?id uitzetten. Een reportage over bosnegerdorpen, waar de angst regeert. Verder in de bijlage Repor tage: de aanpak van illegalen blijft een papieren tijger leven na een hersenbloeding Maartje Boudeling kookt vers het liber- ty-vrachtschip hielp Europa bevrijden de grootste supermarkt ter Wereld voor dertigers is weinig succes iceggelegd staiidplaatsen Brussel en Budapest. o 4 Bryan Roy De eerste dagen van Bryan Roy bij zijn nieuwe club Foggia zijn chaotisch verlopen. De suppor ters van de nietige club uit de Se rie A. tracteerden de ex-Ajacied op een ivarm welkom. ..Brie-An, breng ons weer naar Europa." Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 11, 13, 15, 17 en 19, Reportage: 21, 22, 23, 25 en 27, Vrije tijd: 31, 32, 33, 34, 35 en 37; Sport: 38 en 39. van onze correspondent ROME Zes verloren gewaan de tekeningen van Vincent van Gogh zullen vanaf 17 november tentoongesteld worden in het museum L'Espace Cardin in Pa rijs. De tekeningen zijn eigen dom van een Italiaan, die ze drie jaar geleden kocht voor 400 Franse francs (zo'n 135 gulden) zonder te weten dat het ging om werk Van Gogh. De man, die is geïnterviewd door de Italiaanse krant Corriere del- la Sera. weigert zijn achternaam te noemen en zegt alleen Fran cesco te heten, uit Noord-Italië heidsanalyse is bepalend voor de toekomstige omvang van het beroepsleger. Het afschaffen van de dienstplicht zal enorme con sequenties hebben voor de land macht. waar de helft van het per soneel dienstplichtig is. De ma rine en de luchtmacht draaien voor 't overgrote deel op be roeps. Minister Ter Beek wordt straks hoe dan ook de grootste werkgever van Nederland In de maand december hakt het kabinet de knoop door over de toekomstige omvang van het le ger. Dat besluit wordt opgeno men in de Prioriteitennota van Ter Beek waarin behalve de om vang van het leger ook het ta kenpakket van het toekomstige leger wordt geschetst. Als het aan Ter Beek ligt wordt de deel name aan VN-vredesoperaties de belangrijkste taak van de krijgsmacht. Huren met ten hoogste zes procent omhoog DEN HAAG (GPD) - De huren mogen op 1 juli 1993 met mini maal 5 en maximaal 6 procent omhoog. Het kabinet heeft daar gisteren toe besloten. Met het besluit wordt de gemid delde huurstijging 5.5 procent. Dat is 0.75 procent minder dan eerder in de bedoeling lag. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) had oorspronkelijk voorgesteld de huurstijging mi nimaal 5 en maximaal 7.5 pro cent te laten zijn: gemiddeld 6,25 procent. Massa-ontslag bij Hoogovens is afgewend VELSEN (ANP) - Vakbonden en Hoogovens zijn het vrijdag nacht na moeizaam onderhan delen eens geworden over de reorganisatie bij de staaldivi- sie. Via een reeks maatregelen kan dreigend massa-ontslag bij het staalbedrijf worden voorko men, aldus een tevreden woord voerder van de Industriebond FNV. Bovenop al lopende reorganisa ties wilde Hoogovens in 1993 nog eens 2.300 banen schrappen waarvan zeker 1.000 via gedwon gen ontslag. Dat zou een bespa ring van 300 miljoen moeten op leveren. Dat geld is nodig om de zwaar verliesgevende staaldivi- sie er weer bovenop te helpen Dat massaal ontslag kan nu dankzij een reeks maatregelen waarschijnlijk worden beperkt tot enkele tientallen individuele gevallen, aldus de woordvoerder van de Industriebond FNV. afkomstig te zijn 'en veel van kunst te houden'. Hij verklaart de tekeningen te hebben gevon den op een rommelmarkt in de buurt van het Zuidfranse Arles, de plaats waar Van Gogh lange tijd werkte en ook stierf. „Mijn oog viel op een vreemde lijst waarin zich een soort col lage van tekeningen bevond", aldus de 'Signor Francesco'. Pas drie maanden later opende hij de lijst en ontdekte hij de teke ningen van Van Gogh. Het zijn tekeningen die Van Gogh maak te in Arles in 1888. Ze maakten deel uit van twee albums, waar van een opgedragen was aan Emille Bernard en de ander aan Paul Gauguin. Volgens Francesco spreekt Van Gogh over deze albums in de brieven BI2. 492 en 553. „Van Gogh wilde de onveranderlijk heid van het dorp Arles weerge ven en plaatste er personages in als Leonardo da Vinci, Rem brandt. Monticelli en hemzelf'. Over de autenticiteit bestaat volgens de Italiaan geen twijfel meer: „Ik heb alle mogelijke on derzoeken laten uitvoeren in binnen- en buitenland, zelfs door kunstexperts van de politie. Er is ook een juridisch taxatierap port. Voor mij is alles als in een droom". (Advertentie) ROSKAM kantooreffiaency vandaag 'Open huis' /'voor alle belangstellenden van 10.00 tot 16.00 uur I Roskam, de meest veelzijdige kantoorvakhandel Arnesteïnweg 61 Middelburg tel 01180-36151- fax 13447

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 1