Verenigingen in de rij voor school Straatfestival blijft een Vlissings hoogtepunt PZC Mooi werk uit Moskou Touwtrekken om slibstorting duurt voort Dales: procedure waarneming H. Flik in Goes was correct Stt*d Schouwburgplein Rotterdam wordt weer Pleinbioscoop- stappen streek WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1992 s 10 Voormalige mavo/lhno Zierikzee wordt multifunctioneel centrum FESTIVAL van onze verslaggever ZIERIKZEE - Diverse Zierik- zeese verenigingen zijn geïnte resseerd in een verhuizing naar het gebouw van de onlangs ge sloten christelijke mavo/lhno aan de Huyberstraat in de wijk Malta. Vorige week besloot de gemeenteraad dit pand. dat twee jaar eerder dan verwacht leeg is komen te staan, aan te kopen om er een multi-functio- neel centrum van te maken. Bridgeclub Zierikzee is volgens voorzitter J. Pomper gebaat bij een terugkeer naar het Ooster- scheldestadje. Sinds drie jaar komen de ongeveer tachtig le den van de club, bij gebrek aan een. geschikt onderkomen in Zie rikzee. elke dinsdagavond in het dorpshuis van Kerkwerve bij een. De lokatie is prima en de le den zijn er altijd voortreffelijk behandeld, maar de bridgeclub hoort natuurlijk thuis in Zierik zee, meent Pomper. „Bovendien is het natuurlijk makkelijker voor leden die moeilijk ter been zijn." Ledenstop Ook om een andere reden juicht Pomper verhuizing naar het schoolgebouw in Malta toe. De vereniging groeit momenteel zo snel dat de grote zaal van het dorpshuis in Kerkwerve eigen lijk al te klein is geworden. Er is al een ledenstop afgekondigd; pas als de vereniging de beschik king krijgt over een ruimer on derkomen. kunnen er weer nieu we leden worden toegelaten. Diverse vrouwenwerkgroepen hopen ook een plaatsje te kun nen krijgen in het voormalige Dieven plunderen de diepvries in Goese restaurants GOES - In twee Goese restau rants is in de nacht van maan dag op dinsdag de diepvries leeggehaald. In een restaurant aan de Katseveer werd voor dui zend gulden aan diepvries etenswaren gestolen. De inbre kers kwamen binnen door een klapraam van de voorraadka mer (met diepvries) te forceren. Bij een restaurant in de Goese wijk De Spinne werd de achter deur opengebroken en verdwe nen diepvriesprodukten ter waarde van tweehonderd gul den. schoolgebouw. Volgens Joke Enserink van de initiatiefgroep vrouwenruimte hebben met na me 'Vrouw en Geloof, 'Vrouwen zonder Baarmoeders' en de 'Vrouwenhulpverlening' drin gende behoefte aan een eigen ruimte. Tot grote teleurstelling van de initiatiefgroep weigerde de gemeenteraad recentelijk een startsubidie van zesduizend gul den toe te kennen, maar nu er in Malta sneller dan verwacht een multi-functioneel centrum komt, koesteren de vrouwen weer goede hoop: „We zullen er zeker alles aan gaan doen om daar een eigen ruimte te krijgen. die we zelf kunnen inrichten", zegt Enserink. Haar ideaal is een vrouwen-ontmoetingscentrum, waai- speciale lezingen of cursus sen gehouden kunnen worden. Repetitielokaal Of de koninklijke harmonie Kunst en Eer, nu nog gehuisvest in het te slopen oude schoolge bouw in de Manhuisstraat, naar Malta verhuist is nog niet be kend. De harmonie acht het een zeer geschikte lokatie. maar dit betekent niet dat de plannen voor een nieuw repetitielokaal op het parkeerterrein van 's Heer Lauwendorp al opgebor gen kunnen worden. Voorzitter H. Asma: „Eerlijk gezegd had den wij niet verwacht dat er zo snel toch nog een multi-functio neel centrum zou komen. Of we naar Malta zullen gaan, hangt grotendeels van de vraag of het gebouw ook geïsoleerd zal wor den. Daarover verkeren we nog in het ongewisse. Dus voorlopig wachten we nog maar af." Circus Renz in Zeeland VLISSINGEN - Circus Renz geeft een aantal voorstellingen in Zeeland. Vanaf vrijdag 7 tot en met donderdag 20 augustus doet het rondreizende circus Zierikzee, Renesse, Vlissingen, Breskens en Nieuwvliet-bad aan. Op vrijdag 7 augustus om 19.00 uur en zaterdag 8 augustus om 16.00 uur slaan ze hun tent op in Zierikzee aan de Laan van St. Hilaire. In Renesse zijn ze op maandag 10 augustus, dinsdag 11 augustus om 19.00 uur en woensdag 12 augustus om 16.00 uur aan de Roelandseweg. Donderdag 13 augustus en vrij dag 14 augustus is de voorstel ling om 19.00 uur te zien in Vlis singen aan de Gildeweg. Zater dag 15 augustus geven ze twee voorstellingen, om 16.00 uur en 19.00 uur. Tot slot is er nog een show op zondag 16 augustus om 16.00 uur. Maandag 17 augustus om 19.00 urnen dinsdag 18 augustus geeft circus Renz voorstellingen aan de Handelshaven in Breskens. De Zeeuwse tournee eindigt in Nieuwvliet-Bad. Op woensdag 19 augustus om 19.00 uur en don derdag 20 augustus om 16.00 uur geven ze daar hun voorstelling. van een medewerker DEN HAAG/HANSWEERT - Rijkswaterstaat heeft gisteren (dinsdag) in een hoorzitting bij de Raad van State gevraagd om de slibstorting in de voormalige haven van Hansweert te mogen voortzetten. September vorig jaar gaf de provincie Zeeland bevel de slibstorting te staken, nadat de Raad van State de stortvergunning van Rijkswa terstaat had vernietigd. Tegen de stort op zich heeft de provincie weinig bezwaar, zei woordvoerder J. Hopmans-giste ren tijdens de zitting. Het slib dat nu nog gestort wordt, zou schone specie zijn die een onder liggende laag verontreinigd slib afdekt. De reden waarom de provincie de stort wil stoppen, is om de ge loofwaardigheid naar de burgers toe te bewaren. „De omwonen den zagen hoe Rijkswaterstaat na de vernietiging van haar ver gunning specie en grond bleef aanvoeren alsof er geen rechter lijke uitspraak was geweest. Als de provincie niet zou ingrijpen, trekt dat een zware wissel op de verhouding tussen overheid en burger", aldus Hopmans. Rijkswaterstaat vindt dat de stort gedoogd moet worden, om dat het stoppen van de activitei ten alleen maar voor een onveili gere situatie zorgt. Het vervuil de slib zou dan namelijk niet op timaal afgedekt worden. Boven dien, zo zegt Rijkswaterstaat, heeft de Raad van State de ver gunning vernietigd, maar daar na toestemming gegeven om zonder vergunning door te gaan met storten. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De waarnemend burgemeester van Goes, H. Flik, ontvangt zijn salaris volstrekt terecht op grond van een wette lijke regeling. Dit antwoordt minister Dales (Binnenlandse Zaken) op vragen die het Twee de-Kamerlid Willems (Groen Links) heeft gesteld. Volgens de bewindsvrouwe is de hele procedure, die tot de tijde lijke benoeming van de oud-bur gemeester van Nieuwegein' heeft geleid, correct verlopen. Er was voor een buitenstaander geko zen, omdat de commissaris van de koningin dr C. Boertien slechts op die manier de conti nuïteit van bestuur gewaar borgd achtte. Dales meldt dat zij achter dat besluit staat. Discotaxi's zijn vaak overbeladen van onze verslaggever BRESKENS - De drie taxi-on dernemingen die in West- Zeeuwsch-Vlaanderen voor het discovervoer zorgen, nemen re gelmatig te veel passagiers mee. Met de busjes mag een chauffeur acht mensen vervoe ren, maar het komt regelmatig voor dat twee keer zoveel of nog meer personen in één voertuig worden gepropt. De Rijksver keersinspectie en de rijkspoli tie hebben aangekondigd stren ger te zullen controleren. Een eerste controle in de nacht van maandag op dinsdag lever de al een aantal overtredingen op. Eén taxibedrijf bleek cam- pinggasten van de dancings naar hun kampeeronderkomen te vervoeren met een busje zon der keuringsbewijs, anderen hadden meer dan acht passa giers in de bus. In één busje za ten achttien passagiers. „Niet eens echt uitzonderlijk, want we hebben wel eens een busje aan gehouden waarin meer dan der tig personen zaten", meldde een politiewoordvoerder dinsdag middag. Overigens hebben de taxi-on dernemers zelf om de controles gevraagd. Ze ondervinden af en toe concurrentie van 'snorders' zonder speciale vergunning. Om uitwassen in de toekomst te voorkomen en om elkaar niet onnodig in het vaarwater te zit ten, zal na het seizoen overleg worden gevoerd, verklaarde een woordvoerder van de taxi-on dernemers. Ook is er volgens haar correct gehandeld toen de gemeente raad niet om een oordeel werd gevraagd over de waarneming. Volgens artikel 84 van de Ge meentewet bepaalt de commis saris van de koningin de vervan ging van een burgemeester. Ove rigens is in dit geval wel het ge meentebestuur - de wethouders - gehoord. Dales antwoordt met een zeer kort 'nee' op de vraag van het Kamerlid Willems of Flik is be noemd voor drie dagen in de week. De heer Flik trad op 20 mei aan als waarnemend burge meester van Goes, toen bleek dat de gemeenteraad niet meer wilde samenwerken met burge meester Seinstra, die werd ver dacht van onoirbaar declareren. Zolang Seinstra in onderhande ling is met het ministerie van Binnenlandse Zaken over zijn salaris, zal Flik de honneurs waarnemen. In de loop van deze maand wordt de afronding van de besprekingen verwacht en zal een officieel ontslag van Sein stra volgen. Tros maakt film over fictief Zeeuws dorpje van onze verslaggeefster 'S-HEER ABTSKERKE - De Tros maakt van 11 tot en met 16 augustus opnamen in Zeeland voor de tv-film die zij in septem ber uitzendt ter ondersteuning van de jaarlijkse Kinderpostze gelactie. 's-Heer Abtskerke is de belangrijkste lokatie in deze pe riode. De film kreeg als titel 'Onrust in Otterwoude' en gaat over een historisch stoomtreintje in het fictieve Zeeuwse dorp Otterwou de. Het stoomtreintje zal met geld uit de Kinderpostzegelactie worden aangepast voor het ver voer van gehandicapte kinde ren, Als er een nieuwe burge meester komt. komt het voort bestaan van het treintje in ge vaar. Willem van der Pol regisseert de film. waarin hoofdrollen zijn weggelegd voor Donald Jones, Marnix Kappers en Hetty Hey- ting. Het programma .wordt '25 sep tember (vijf dagen voor het be gin van de actie) om 19.52 uur uitgezonden op Nederland 2. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Vlissings Straatfestival is en blijft een hoogtepunt in het jaar, óók als Vlissingen volgend jaar over een nieuw theater en openluchttheater beschikt in het Arsenaalgebied. Organi sator Klaas Overdam wil de programmering zelfs uitbrei den met jazz. „Geen dixie land. Ik heb al contacten met een Zwitsers festival." De nieuwe theatervoorzieningen bieden volgens hem extra kansen. Het Bellamypark blijft wel, als het aan Overdam ligt, de plek voor het hoofdpodium en de muzikale topacts. De combi natie Straatfestival-caféleven is ideaal op het Bellamypark. Dat geeft een echte festival sfeer. Het Straatfestival heeft het dit jaar zuiniger aan moeten doen, omdat de sponsorbijdra gen wat tegenvielen. De pro grammering is versoberd. Toch is Overdam tevreden. De Internationale Straattheater dag bracht weer duizenden mensen op de been. De klas sieke concerten trokken vier- tot zevenhonderd bezoekers. Het Bellamypark stroomde el ke avond vol. met als grootste publiekstrekker de reggae-for- matie Black Uhuru. Overdam wil de Internationa le Straattheaterdag volgend jaar verder uitbouwen. „Voor straattheater moet je niet in Nederland zijn. Nederlandse groepen bieden een stan daard-pakket. Dit jaar waren er al meer buitenlandse straat artiesten. Zuideuropeanen en Engelsen. Die leveren een aan vulling op wat het hele jaar in Nederland wordt geprogram meerd." Een programma bieden dat normaal in Nederland niet te zien is, dat is hét uitgangspunt voor de organisatie van het Straatfestival. De nieuwe theatervoorzieningen die vol gend jaar mei in het Arsenaal- gebied open gaan, maken het mogelijk daar meer gestalte aan te geven. „We hebben op de laatste festivals minder echt theater kunnen brengen. De ruimte ontbrak", zegt voor zitter Verheul. Het theateraanbod in Vlissin gen zal wel groeien. De ge meente heeft contractueel vastgelegd dat zij minstens vijftig dagdelen in het Arse naaltheater gaat huren. Dat kost extra geld. En Vlissingen doet volop mee aan het festi val Cultureel Gekleurd en heeft het bevrijdingsfestival op 5 mei. De discussie barst dit najaar los. Overdam: „Als het aan mij ligt, blijft het Straat festival het hoogtepunt van het jaar." Moscow Chamber Orchestra in Vlissingen foto Lex de Meester VLISSINGEN, Jacobskerk Moscow Chamber Orchestra o.l.v. Constantine Orbelian SolistenConstantine Orbelian, piano; Sergei Strischenko, trom pet. Werken van Rossini, Shostako vich en Tschaikowski door Leen de Broekert Om aan het begin van een concert een zo perfect ge speelde Rossini-sonate af te kunnen leveren moet men van uitzonderlijk goeden huize de muziek schrijven", merkte de 27-jarige Shostakovitch op naar aanleiding van z'n eerste pianoconcert. Het stuk is in derdaad in hoge mate amu sant en in de lyrische momen ten nog 'mooi' ook! De bezet ting - piano, trompet en strij kers - is in de concertliteratuur uniek. Dirigent Orbelian ont popte zich als een uitermate vaardig klavierspeler. Zijn be handeling van de tere uniso- no-passages vond ik opval lend mooi. Orbelian kon zich V L I S S I N G E N komen. Het Kamerorkest van Moskou speelde één van de verrukkelijke jeugdwerken van de componist-van-het- jaar niet alleen volmaakt van samenspel en intentie, maar bovendien nog met een be wonderenswaardige ontspan nenheid en verfijning. In deze interpretatie liet men de mu ziek op een natuurlijke wijze voor zich spreken. Men zocht het niet in een opzichtig etale ren van pakkende pointes. „Ik wil goede en onderhouden- onbekommerd wijden aan zijn solistische taak, omdat het or kest als een volkomen zelf standig opererend organisme functioneerde. Alle pizzica to's, rubato's, dynamische schakeringen werden met een volstrekte eenheid van opvat ting gerealiseerd. De verschij ning van de mooie Bösendor- fer op het toneel van het Zeeuwse muziekleven mag zonder meer met vreugde wor den begroet. Na de pauze gooide het ensem ble hoge ogen met de vertol king van het 'opgeklopte' strijksextet 'Souvenir de Flo rence' van Tchaikovski. Bij zonder verkwikkend was de aandacht die men besteedde aan het cultiveren van de nuances in het piano en het pianissimo. De gepassioneer de momenten klonken vervoe- rend en stralend, zonder maar één moment te ontaarden in zweterigheid en krachtpatse rij. De sublieme duetten tus sen viool en cello in het tweede deel werden met een hartver warmend bel canto 'gezon gen'. Het in groten getale opgeko men publiek was niet karig met bijval, de dirigent op zijn beurt niet zuinig met toegif ten. Voor deze gelegenheid werd zelfs een extra assorti ment blazers opgetrommeld. De ragfijne vertolking van Haydns bekende Serenade be wees, dat zacht ook spannend kan zijn en dat een beetje min der stijlvol ook best kan boeien. Een 'mooie' en een gro teske Prélude van Shostako vitch werden perfect over het voetlicht gebracht. Afgezien van de laatste toegift - een de lachlust opwekkend deeltje uit een piccoloconcert van Vi valdi - was dit een concert van uitzonderlijk hoog niveau. Een waardige afsluiting van de Vlissingse klassieke cyclus in het kader van het Straatfes tival. foto d Anne Parillaud in de film 'Nikita' van Luc Besson. IC van een medewerkster ROTTERDAM - Voor de zeven de keer wordt het Rotterdamse Schouwburgplein ingericht als openluchtbioscoop. Vanaf dins dag 18 augustus tot en met za terdag 29 augustus zijn in Plein bioscoop '92 tien speelfilms te zien op een scherm van twaalf bij achtien meter. Alle voorstel lingen zijn gratis en beginnen om 21.30 uur. Het programma biedt ook dit jaar een (hernieuwde) kennisma king met opvallende speelfilms die in de Nederlandse filmthea ters en art-houses zijn uitge bracht. Daarnaast zijn er films die voor het eerst in Nederland te zien zullen zijn. Een speciaal onderdeel benadrukt de dage lijkse voorstellingen van de Ci- nematheek in theater Lanta ren/Venster. De Pleinbioscoop wordt geopend met de film 'Bra zil' van regisseur Terry Gilliam met onder anderen Jonathan Price en Robert de Niro. Woens dag speelt de film 'Toto le Héros' van Jaco van Dormael uit Ef gié. jw Lantaren/Venster biedt dondjri dag de zwart/wit film 'M' ij-c Fritz Lang met Peter Lorre, OfOi Wernicke en Ellen Widmais Jeanne Moreau schittert vrijcjoi in de film 'Nikita' van Luc Bj son. Zaterdag staat 'West Sfe Story' van Robert Wise op In* programma met Jerome R^c bins en Nathalie Wood. pa De tweede week opent met £e speciale editie van 'Close jve counters of the third kind' ijlt Steven Spielberg, met Richpi Dreyfuss en Francois Truffcjc Woensdag is er de Chinese/pe panse productie 'Ju Dou' pj Zhang Yimou. Donderdag jtvf senteert de Cinematheek in Lpt taren/Venster 'Le Mépris' yU Jean-Luc Godard met onder ei dere Brigitte Bardot en F|ie Lang. De Franse film 'Mawtsi Sang' van Leos Carax staat Al dag op het programma. De tfn filmweken worden afgeslcfd met 'The Commitments' (lc Alan Parker. p >P Op aandringen van de Raad van State heeft Rijkswaterstaat op dracht gegeven voor een Milieu Effect Rapportage, die over on geveer een jaar af zal zijn. Er be staat een kans dat deze MER nieuwe voorzieningen bij de slib- stort voorschrijft. De Raad van State-reehters be slissen over enkele weken defini tief of Rijkswaterstaat de slib- stort mag handhaven. Woensdag 5 augustus Ahoy Tentoonstellingscomplex io.00 tot 16.30 Jeugdland vakantiefestijn voor kinderen met pretpark, meer dan honderd activiteiten, circus, theater, paardrijden en lunapark. Plaswijckpark 15.00 Poppen spel voor kinderen van 3 tot 8 jaar. Donderdag 6 augustus Ahoy Tentoonstellingscomplex 10.00 tot 16.30 Jeugdland (zie woénsdag 5 augustus). Vrijdag 7 augustus Ahoy Tentoonstellingscomplex 10.00 tot 16.30 Jeugdland (zie woensdag 5 augustus). Toren Stadhuis 20.00 Beiaardconcert door Joke Brandsma. Zaterdag 8 augustus Paradijskerk 14.00 tot 16.45 Bezoek kerkgebouw met vele kunstschatten uit 16e en 17e eeuw met orgelconcert door Wouter Blacquiere met werken van Cabezon, De Grigny en Bach. Zondag 9 augustus Museum Boymans, Rozentuin vanaf 13.00 Openluchttheater met De Reis door Jon, om 14.30 Live Muziek uit Twinpeaks en om 16.00 Klezmorim, Jiddische Jazz. Schiedamsedijk 11.00 tot 17.00 Zondagsmarkt met antiek, curiosa, kunst en boeken. Vlissings bedrijf neemt 34 mensen over van failliete onderaannemer van onze verslaggever VLISSINGEN - Aannemingsbe drijf Mourik-Van Oord Vlissin gen vof heeft 34 personeelsleden van het in mei failliet verklaar de Nolpa Nederland bv uit Spij- kenisse overgenomen. Nolpa hield zich bezig met mechani sche industriële dienstverle ning en werkte al als onderaan nemer voor het Vlissingse be drijf. Mourik-Van Oord is actief in de sector van de grond-, weg- en wa terbouw en betonwerken, zoals funderingen en kademuren. Daarnaast houdt het bedrijf zich bezig met industriële dienstver lening. In de loop der jaren groei de het personeelsbestand naar 115 personen. Hieraan worden door de overname nog eens 34 medewerkers toegevoegd. „Vóór het personeel de overstap naar Mourik-Van Oord maakte, was het ruimschoots in de gele genheid kennis te nemen van ons arbeidsvoorwaardenpak ket", aldus M. H. La Grand, di recteur van Mourik-Van Oord Vlissingen vof. „Bovendien bo den wij een duidelijke inko mensgarantie en geruisloze voortzetting van werk op dezelf de locatie. De medewerkers ken den ons en wij kenden hen. Ui teraard zijn er dan altijd nog eni ge rimpeltjes glad te strijken. Nu dit achter de rug is, zien wij de toekomst met vertrouwen tege moet." j Maandag 10 augustus z Ahoy Tentoonstellingscom^a 10.00 tot 16.30 Jeugdlandjr woensdag 5 augustus). jrr Dinsdag 11 augustus Ahoy Tentoonstellingscomjh 10.00 tot 16.30 Jeugdlandl woensdag 5 augustus). Jazzcafé Dizzy 22.00 Tailt gers, counntry-blues, ragtimj fiftiesblues. Woensdag 12 august] Muller Pier - 10.00 tot Skatesport Rotterdam, Intel tionale skate wedstrijden v. profs en amateurs met live j| ziek en sport-vlooienmarkt. Donderdag 13 august] Ahoy Tentoonstellingscomjj - 10.00 tot 16.30 Jeugdlandm woensdag 5 augustus). Muller Pier - 10.00 tot 2(1 Skatesport Rotterdam woensdag 12 augustus). Vrijdag 14 augustu Toren Stadhuis -r Beiaardconcert door Addii' Jong. Zaterdag 15 augustus Grote of Sint Laurenskerljl 15.00 Zaterdagconcerten |k Dr. Felix Friedrich (Duitse,* Oost-Europese orgelmuziek)]: Paradijskerk 14.00 tot 1 Bezichtiging. Zondag 16 augustii Museum Boymans, Rozen| - 13.00 tot 17.00 Openluchttl ter met De toverformule Woedy Woet, om 14.30 komt met Jim, Jack en Jones enu; 16.00 Jan Rot met Gaat nooii elkaar. Schiedamsedijk 11.001. 17.00 Zondagsmarkt met kip antiek, curiosa en boeken. L Dinsdag 18 august Schouwburgplein Pleinbioscoop. openluchfi" scoop met de film Brazil vanr ry Gilliam. |f \h Excursies door Slotbos en duinen r BURGH-H AAMSTEDE -□ tuurmonumenten houdt maand augustus elke woeni^- een excursie door het Slotb<?u de Zepeduinen. Om 19.00 y trekt er een gids van de Nat;t en Vogelwacht bij de poorL het Slot aan de Noordstrak Haamstede. De rondlei door het natuurgebied. dl( ongeveer twee uur. Vooraf^ melden bij de VVV is in verL met de grootte van de noodzakelijk. L. Het Slotbos, het enige looft% Schouwen, is meestal nietp, gangelijk voor bezoekers. I Zepeduinen zijn Shetlandel zien. Deze pony's begraze! bemesten de ene plek meer de andere. Zo voorzien ze ii^1 afwisselende begroeing. MAVO LHNO Meerdere verenigingen hebben laten weten te geïnteresseerd te zijn in een verhuizing naar het gebouw van de voormalige mavo/lhno aan de Huyberstraat, dat de gemeente Zierikzee aan wil kopen om er een multi-functioneel centrum van te maken. foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1992 | | pagina 24