Nee van Ziekenfondsraad Groot feest bij Air Holland ondanks dreigend ontslag SPRINT Indische slachtoffers geëerd Belager Laroes pas gepakt na reeks aanvallen mer wil asting op onboot en onwagen Problemen door te snelle invoering basisverzekering n PZC abonnement is óók 'n evenement. kunst cultuur 15 t/m 19 Opnieuw doden in Zaïre olkenvelden loolking en vanmorgen kans op een Vanmiddag enkele opklaringen droog. Temperatuur 13 graden. iakke naar oost draaiende wind. e jaargang no. 252 dag 25 oktober 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service HAAG (ANP) - De Tweede •r wil dat eigenaren en ge- van woonboten en [wagens een aan de onroe- goedbelastingen (ogb) ver- ibare belasting gaan beta- Het is niet billijk dat zij en ontzien, terwijl ook zij leren van gemeentelijke jeningen, aldus de Kamer. imendement van die strek van het CDA-kamerlid Bij- i kreeg donderdag de steun de overgrote meerderheid de Kamer. Dit bleek bij de indeling van een wetsvoor- ot wijziging van de gemeen te belastingsbepalingen. Kamer stemde behoudens aantal gewenste wijzigingen dit voorstel in. Kern van dit stel, dat is gebaseerd op de levelingen van de commis- Ihristiaanse (de onlangs leden CDA-senator), is de liaffïng van de oppervlakte- dslag bij de onroerend- Ibelastingen. •komt uitsluitend voor in de ts de waardegrondslag, de rde in het economisch ver van het onroerend goed. invoering van deze waarde- idslag geldt een overgang mijn van vijfjaar. :erderheid kamermeerderheid, in ieder il bestaande uit CDA en A, wil verder dat in de wet iiezer wordt aangegeven onroerend goed als object e zin van de ogb kan worden gemerkt. ;ens de regeringspartijen is normering in het wetsvoor- te vaag, waardoor proble- kunnen ontstaan over met ie industriële objecten. itse belegger :ekt geld in ant op Zondag STERDAM (ANP) - De Brit- institutionele belegger GT ïagement PLC blijkt de in- teerder te zijn die ruim tien joen gulden heeft gestoken e Krant op Zondag. De Brit belegger behoort tot een investeerders die de nt de afgelopen weken heeft sterkt met een bedrag van in aal 16 miljoen gulden, blijkt uit een donderdag- nd uitgegeven verklaring GT Management PLC en ter Storms, de "uitgever van Krant op Zondag. Het reste- cle bedrag van zes miljoen nt volgens Storms van drie ierlandse aandeelhouders, zich wellicht in een later sta in bekend zullen maken. Management PLC is een vol- ochter van De Bank in Liech- istein/GT Group, die interna- naal in totaal circa 11 miljard beheert. Daarvan zit on- reer 30 procent op het Europe- vasteland. Het beheert fond van overheden en institutio- le beleggers. AMSTELVEEN (GPD) - Met 23 stemmen voor, 15 tegen en één blanco heeft de Ziekenfonds raad zich gisteren in Amstel veen uitgesproken tegen invoe ring van de eerste fase van de basisverzekering ziektekosten op 1 januari 1992. De raad maan de staatssecretaris Simons .(volksgezondheid) nogmaals tot voorzichtigheid, omdat aan een snelle invoering te veel risico's en te grote nadelen verbonden zouden zijn. Van veel kanten is de laatste tijd bezwaar gemaakt tegen het ho ge tempo dat de staatssecretaris wil aanhouden. Eerder heeft de Ziekenfondsraad ook gepleit voor zorgvuldigheid bij de wijzi gingen van het ziektekostenstel sel. De bezwaren uit de maat schappij klonken in de discussie van donderdag ook door. Aan de orde was een kwestie van technische uitvoering op finan cieel gebied, die volgens Simons ook per 1 januari 1992 zou moe ten ingaan. Werkgevers, be roepsbeoefenaars en enkele kroonleden maakten van de ge legenheid gebruik hun twijfel over de haalbaarheid van Si mons' plannen te uiten. Onwerk baar, riskant en onoverzichte lijk, zo werd onder meer aange voerd. De staatssecretaris zou zijn plannen zorgvuldiger moe ten presenteren en onderbou wen. De voorstanders bleken voorna melijk te vinden bij de vakcen trales FNV en CNV en bij de zie kenfondsen. Zij menen dat de Koningin Beatrix en prins Willem-Alexander nemen de krans aan die ze even later bij het monument op de Commonwealthbegraaf- plaats leggen. foto Marcel Antonisse/ANP van onze verslaggeefster Carine Neefjes TOKYO - Het staatsbezoek aan Japan is naar volle tevredenheid verlopen. Minis ter Van den Broek van buitenlandse za ken zei gisteren na afloop van het officië le gedeelte, dat hij er met voldoening en dankbaarheid op terugkijkt. „Ik heb veel staatsbezoeken meegemaakt, maar deze was heel bijzonder. De gerechtvaardigde plaats die het verleden tijdens het bezoek heeft ingenomen, zal de relatie met Japan versterken", aldus de bewindsman. Hij prees prins Willem-Alexander om de wij ze waarop hij zijn vader heeft vervangen. Van den Broek zei dat alle aspecten uit het verleden „evenwichtig aan de orde zijn gekomen". Dat maakt contacten tus sen Japan en Nederland in de toekomst onbevangener, meent hij. Tijdens een ont moeting met Japanse parlementariërs hebben dezen hun spijt betuigd over de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoor log, zo vertelde de minister. Koningin Beatrix en prins Willem-Ale xander blijven nog tot morgenochtend in Japan. Gisteren, op de laatste dag van het officiële staatsbezoek, legden zij een krans op de erebegraafplaats Hodogaya, net buiten'Tokyo. „Een ontroerende en waar dige gebeurtenis", zei mr. R. Peter, be stuurslid van de Stichting Japanse Ere schulden, na afloop van de ceremonie. Op de begraafplaats rusten geallieerde militairen die tijdens de Tweede Wereld oorlog zijn gesneuveld, onder wie veertien Nederlanders. Toen de tonen van de Last Post over de in een dal liggende erebe graafplaats klonken, kon bestuurslid Pe ter zijn tranen nauwelijks bedwingen. „Deze melodie werd in de oorlog ook ge speeld als een van de krijgsgevangenen was overleden". Klapstoeltjes Al in de vroege ochtend waren zo'n 25 mensen van Indische organisaties uit Ne derland naar Hodogaya gegaan. Op klap stoeltjes wachtten zij op de komst van de koningin. Na de kranslegging die ook namens prins Claus werd gedaan (een lint met de letter C hing in het midden tussen die van Bea trix en Willem-Alexander). hadden konin gin en prins een ontmoeting met de Indi sche gemeenschap. Voorzitter Lapré van de Stichting Japan se Ereschulden heeft koningin Beatrix in een gesprek onder vier ogen bedankt voor de woorden die zij tijdens het staatsdiner heeft besteed aan het leed dat Nederland se oorlogsslachtoffers door Japan is aan gedaan. Koningin Beatrix en Willem-Alexander zijn gisteravond met de Shinkansen, een Japanse versie van de hogesnelheidstrein, afgereisd naar Atami. Na een druk pro gramma van drie dagen kunnen koningin en kroonprins wat bijkomen in dit tradi tionele Japanse stadje. herziening moet voortgaan. Er moet druk op de ketel blijven, uitstel helpt niet, de weg is begaanbaar. Daarentegen sprak de afgevaardigde van de vakcen trale MHP van „een valkuil, be dekt met. takken". Bij stemming bleek ook de ambtenarenverze- keringen KPZ voor. Tegen wa ren werkgevers, beroepsbeoefe naars en de meeste kroonleden. Staatssecretaris Simons houdt ondanks de beslissing van de Ziekenfondsraad vast aan de hoofdlijnen van het plan. „Na tuurlijk moet de komende we ken in het debat met de Eerste Kamer blijken, kijkend naar het advies van de Ziekenfondsraad, wat per 1 januari 1992 mogelijk is en wat eventueel uitstel zou kunnen velen. - Uitgangspunt daarbij is wat ik belangrijk vind: kostenbeheersing, de burger aanspreken op zijn verantwoor delijkheid en het beginnen met de opbouw van een basisverze kering. Dat zijn drie wezenlijke elementen per 1 januari". Het PvdA-kamerlid Van Otter- loo vindt dat het kabinet moet vasthouden aan de invoering van de nieuwe ziektenkosten- verzekering volgens het plan Si mons op 1 januari. Zijn CDA-col- lega Lansink, volksgezond- heidsspecialist van zijn fractie, wacht af welke conclusiés het kabinet uit het advies van de Ziekenfondsraad trekt. Lansink wil het kabinet nu niet als adviseur voor de voeten gaan lopen. De aspecten die de Zie kenfondsraad naar voren heeft gebracht, zullen ongetwijfeld een rol gaan spelen in de discus sie die het kabinet nu heeft met de Eerste Kamer, aldus het CDA-kamerlid. In de PvdA-fractie vindt men dat de stelselwijziging absoluut door moet gaan. Sphinx ouder SAN DIEGO (AFP) - De Sphinx van Gizeh is 2500 tot 4500 jaar ouder dan tot nu toe werd aan genomen. Ze is het oudste mo nument van Egypte. Een studie komt tot de conclusie dat de Sphinx van Gizeh, ten zuiden van Cairo, gebouwd is tussen 5000 en 7000 vóór Chris tus en niet ten tijde van Farao Khéphren (4e dyunastie - tot 2620 voor Christus), (Advertentie) C5 o s m r O c i* tt Morgenavond: de superband Brevis Sound Team Advertentie In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk azijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. e. Dan krijgt u al het I nieuws dagelijks in f de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar; PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 BADHOEVEDORP (GPD) - Zo'n dertig tot veertig vaste werknemers van het oude Air Holland zullen de overstap naar het nieuwe bedrijf niet meema ken. Voor hen wordt ontslag aangevraagd. Het nieuwe Air Holland, dat begin november met één vliegtuig van start gaat, telt slechts zo'n tachtig werknemers. Zo'n zeventig an deren wordt dit voorjaar een baan aangeboden als het bedrijf met meerdere toestellen gaat vliegen. De ruim honderd part time werknemers krijgen geen nieuw contract aangeboden. De nieuwe luchtvaartmaat schappij zal worden geleid door de Drentse zakenman Peter Langendijk. Hij wist 26 miljoen gulden eigen vermogen yoor een nieuwe BV bij elkaar te krijgen. Naast het personeel, dat een half miljoen in het bedrijf steekt, en Langendijk zelf, zijn eï nog vier beleggers. Deze nieuwe aandeel houders blijven op eigen verzoek anoniem. Volgens Langendijk gaat het om een groep particuliere beleggers die zeer solide is. „Wij behoren tot dezelfde bloedgroep en zijn er niet op uit snel winst te ma ken. Het gaat ons vooral om de continuïteit van het bedrijf". Het oude bedrijf, dat een schul denlast van zo'n dertig miljoen gulden heeft, wordt failliet ver klaard. Dat betekent dat de aan deelhouders hun geld kwijt zijn. De belangenvereniging van klei ne aandeelhouders overweegt daarom juridische stappen te ondernemen tegen de voormali ge directeur Block en commissa ris Kernkamp. Zij worden van mismanagement beticht. Langendijk en bewindvoerder M. Pannevis konden gister avond verder weinig vertellen over de opzet van het nieuwe luchtvaartbedrijf. Financieel is de zaak rond, maar van de kant De redding van Air Holland werd gisteren in het kantoor in Bad hoevedorp uitbundig gevierd met taart, champagne en in de be- drijfskleuren geschilderde gezichten. foto Hans Steinmeier/AN I Drugstransport De Zeeuwse douane heeft woensdagmiddag in de haven van Breskens een groot drugs transport. verijdeld. Aan boord van een zeewaardige rubber boot lag 350 kilo marihuana - niet een straatwaarde van onge veer 1.8 miljoen gulden - keurig verpakt klaar voor transport naar Engeland. Drie verdachten zijn aan- Q gehouden. w Archeoloog Heinrich Schlie- mann tooide zijn vrouw met gou den sieraden, die hij in de heuvel Hissarlik in Turkije vond. Nog steeds is niet zeker of de gedre ven spitter werkelijk het Troje van Homeros ontdekte. In Lei den ivorden de vondsten ge toond. die Schliemann aan de Hissarlik ontfutselde. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Gid met gal: de Gallische brie ven van Rudolph Bakker Or kater zoekt de liefde in Een goed hoofd Bastet presenteert Cou perus in woord en beeld Mid deleeuwse. speurtocht met Hele- ne Nolthenius Anton Haak man droomt de werkelijkheid. WKBÊÊÊlÊKÊÊÊÊÊÊmÊÊtÊÊÊÊË «■■Mi Karpov Jan Timman en Anatoli Karpov (foto) beleefden gisteren een zwarte dag tijdens de zesde ron de van het Interpolisschaak- toemooi in Tilburg. Timman verloor van Kamski, tenvijl Karpov zijn eerste ne derlaag incasseerde O C tegen Anand. w van de touroperators is nog geen enkele toezegging 'zwart op wit.' gedaan met betrekking tot het. aantal af te nemen stoelen. De directeuren van NBBS Rei zen en Sudtours waren gister avond wel aanwezig om hun steun aan de nieuwe maatschap pij te betuigen. Zij waren de laat ste weken nauw betrokken bij de reddingpoging. Zij zeggen een groep van zes touroperators te vertegenwoordigen, goed voor in totaal zo'n 190.000 stoelen. Het is volgens deze groep niet de bedoeling alle stoelen bij Air Holland onder te brengen. „Maar natuurlijk zullen wij vol gendjaar met Air Holland zaken doen, anders zaten wij hier niet". Langendijk wil over driejaar een marktaandeel van zo'n twintig procent in handen hebben. „In 1993 moeten wij op een winst van vijftien miljoen gulden uit komen. Natuurlijk zullen de eer ste jaren niet al te rendabel zijn". Desondanks gaat het bedrijfs plan uit van een winst van 1.4 rpiljoen in het boekjaar 1991/92. Dat boekjaar gaat in november van start. Of de nieuwe luchtvaartmaat schappij de naam Air Holland gaat voeren, is ook nog niet hele maal zeker. DEN HAAG (GPD) - De 28- jarige Hagenaar G.P.I)., die woensdagavond NOS-ver- slaggever Hans Laroes met een mes zwaar verwondde, blijkt al eerder politici en journalisten te hebben las tiggevallen. De politie heeft de slachtoffers echter nooit aangemoedigd hiervan aan gifte te doen. De Hagenaar, die aan epilep sie zou lijden, sloeg twee we ken geleden de ruiten in van de werkkamer van WD-Ka- merlid Terpstra aan de Hof singel. Telegraaf-journalist Emile Bode die met een col lega langsliep sprak de man op zijn daad aan. Bode: „Toen ik vroeg 'wat moet je daar?', zette de man mij een mes op de borst en vroeg woedend 'Werk jij ook hiér0'. Ik zei dat ik maar een voor bijganger was en kon verder lopen. Later heeft de politie hem wel aangehouden". De journalist heeft gistermid dag samen met een collega die getuige was van het inci dent, op het politiebureau de man herkend als zijn bela ger. Volgens Bode is hem niet gevraagd aangifte te doen. De man heeft vorig jaar no vember ook al van zich doen spreken. Toen gooide de Ha genaar de ruiten in van de woning van het PvdAoKa- merlid Leijnse. Het Tweede- Kamerlid Van Otterloo (PvdA) werd lastig gevallen met bommeldingen en drei gementen. Bij het kamerlid is vervolgens de telefoon eni ge weken afgeluisterd om de man te ontmaskeren. Van Otterloo hoefde overigens eveneens geen aangifte te doen. De Haagse politie is nog steeds bezig de dader te ho ren. Hij legt onduidelijke verklaringen af. „Deze me neer maakt een enigszins la biele indruk op ons. Uit het geen hij tot nu toe vertelt, blijkt dat hij wat heeft tegen de politiek en tegen mensen die zich met politiek bezig houden, zoals journalisten", aldus politiewoordvoerder Van Woensel. Binnenhof Politici op Het Binnenhof zullen naar aanleiding van dit voorval geen extra bewa king krijgen. Van Woensel: „Dit incident, hoe ongeluk kig ook, is daarvoor geen aanleiding." De 28-jarige Ha genaar wordt vandaag voor geleid aan de officier van jus titie. Hans Laroes heeft gister middag, na een operatieve ingreep woensdagavond, de afdeling intensive care van het ziekenhuis Westeinde mogen verlaten. Zijn toe stand wordt stabiel ge noemd. Chirurgen noemden het gisteren een wonder dat het mes geen vitale delen heeft geraakt. Pagina 4: Binnenhof moei lijk te beveiligen. KINSHASA (RTR) - Bij protesten die donderdag in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa plaatsvonden tegen het ontslag van oppositie leider Etienne Tshisekedi als premier, zijn minstens 17 mensen om het leven gekomen en 120 personen gewond geraakt, aldus leden van het Belgische Artsen Zonder Grenzen. Demonstranten staken bussen in brand en en wierpen barricades op waardoor het verkeer tot stilstand kwam. Maandag was het al tot plunderingen gekomen in de zuidelijke delen van Zaïre. De nieuwe protesten volgen op de benoeming van Munqul Diaka tot premier. Hij vervangt Tshisekedi. die probeerde binnen de marges van dictator Mobutu democratische hervormingen door te voeren. Diaka is al de vierde premier dit jaar. Politieke druk van België en Frankrijk kon het ontslag van Tshisekedi blijkbaar niet voorkomen, maar wel dat er een generaal in zijn plaats werd benoemd. De oppositie heeft het ontslag van haar sterke man als „diefstal" betiteld. Men zal vrijdag beraden over maatregelen. Westerse diplo maten toonden zich verontrust over het ontslag van Tshisekedi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1