Puzzelen en peinzen achter de computer Verslingerd aan het oude mechanische geluid Jukebox Heaven beschrijft een passie Stunten Schaatsen Caravanreizen Skiën vrije tijd ZATERDAG 5 OKTOBER 1991 35 Eerste kampioenschap programmeren studenten Ad Latjes was twintig jaar geleden een van de meest besproken mensen in de Nederlandse reiswereld. Hij stuntte met super- goedkope vliegtickets, wat hem door zowel de luchtvaartmaat schappijen als de touroperators niet in dank werd afgenomen. Na een met veel rumoer omgeven faillissement maakte Latjes enige jaren terug een come-back op het Damrak in Amsterdam. Daar verkoopt hij opnieuw discount-tickets, maar sinds kort ook de zo genaamde European Travel Network Travel Card. Met de card, die in samenwerking met zo'n 230. over 95 landen verspreide 'prijs brekers' is ontwikkeld, krijgt iedere bezitter minimaal 20 procent korting in honderden hotels over de hele wereld. De ETN Travel Card kost 60 gulden en is verkrijgbaar bij de winkel van Latjes. Damrak 30 in Amsterdam. Wie de fijne kneepjes van het schaatsenrijden wil leren en zoiets wil combineren met een vakantie in Oostenrijk zou tussen 15 januari en 15 februari eens kunnen gaan kijken op de Weissensee in Karinthië. Daar namelijk geeft Hans van Helden, in een niet eens zo grijs verleden behorend tot de beste schaatsers ter wereld (hij was onder meer wereldrecordhouder op de 1500 meter), les in wat misschien wel de populairste sport is van Nederland. Van deelnemers en deelneemsters wordt geen bepaald prestatie niveau verwacht. De cursus duurt een week en kost f 1200,-. Naast schaatstraining worden er ook lessen gegeven in langlaufen. Caravanreizen worden steeds populairder, Vooral bij 50-plus- sers is de belangstelling zo groot, dat een reisorganisatie als ACSI voor 1992 het aanbod aan caravanreizen heeft uitgebreid met een tocht door Portugal en een door Engeland/Wales. Het to tale aanbod is daarmee gekomen op vijftien. De trips worden voor al georganiseerd voor caravanners die buiten het hoogseizoen wil len reizen, maar die in het buitenland niet willen worden gecon fronteerd met campings waarop de voorzieningen voor de helft of zelfs geheel zijn gesloten. Ook rijdt er tijdens de reis - waaraan hoogstens vijfentwintig caravancombinaties mogen deelnemen - een reparatiewagen mee en staat het geheel onder leiding van een zogenaamde captain, die alle deelnemers met raad en daad ter zijde kan staan. Overigens is iedereen vrij de colonne te verlaten en een eigen route te kiezen. De ACSI-reizen staan vermeld en beschreven in een honderd pagina's tellend magazine dat kan worden aangevraagd bij ACSI in Zetten. In een café is een rechthoekige muur bestemd voor het opplakken van affiches. Nieuwe affiches worden naast, maar soms ook geheel of gedeeltelijk over oude heen geplakt. Na enige tijd zijn sommige oudere affiches deels of totaal onzichtbaar. Ontwerp een programma dat antwoord geeft op de volgende vraag: hoeveel affiches zijn er nog volledig of gedeeltelijk zichtbaar en hoeveel geheel onzichtbaar nadat er een bepaald aantal affiches is geplakt? Negentig studenten uit het hele land buigen zich vandaag (zaterdag) over dergelijke nijpende problemen in het Cen traal Rekeninstituut van de Rijksuniver siteit Leiden. Daar wordt voor de eerste keer het Nederlands kampioenschap pro grammeren voor studenten gehouden. Dertig teams met elk drie studenten krij gen acht problemen voorgelegd, waarvoor ze een computerprogramma moeten schrijven. In zes uur tijd moeten de deel nemers zo veel mogelijk opdrachten tot een goed einde brengen. In Leiden verzamelen zich vandaag niet louter de zogenoemde „hackers", de com puterfanatici die alles uit een computer halen wat er in zit, zo denkt Hendrik-Jan Hoogeboom. docent informatica aan de Leidse universiteit en een van de organi satoren van het kampioenschap. „Deelne mers moeten natuurlijk goed kunnen pro grammeren. maar creativiteit is zeker zo belangrijk. Dat heb je nodig als je de be langrijke stap van het informele probleem naar het concrete programma neemt. Het is een soort puzzelen, vergelijk het met het oplossen van een cryptogram." De dertig teams die vandaag meedoen zijn afkomstig van universiteiten uit het hele land. Alleen de Rijksuniversiteit Limburg en de Landbouwuniversiteit Wa- geningen zijn niet vertegenwoordigd, maar dat zijn dan ook de enige twee uni versiteiten die geen aparte studierichting informatica hebben. Zoals veel in de wereld van de informatica is ook het Nederlands kampioenschap op Amerikaanse leest geschoeid. In de Ver enigde Staten wordt sinds enkele jaren het wereldkampioenschap programme ren voor studenten gehoudèn, al heeft het door de oververtegenwoordiging van Amerikaanse teams meer weg van een open Amerikaans kampioenschap. Om te bepalen wie daar Europa mag vertegen woordigen, wordt jaarlijks een Europees kampioenschap gehouden, waarvoor uni versiteitsteams zich kunnen inschrijven. Voorronden Vorig jaar kregen enkele leden van de Leidse studievereniging De Leidsche Flesch het idee om de Nederlandse voor ronden voor het Europees kampioen schap wat gestructureerder te laten verlo pen en het Nederlands kampioenschap programmeren voor studenten was een feit. Op verschillende universiteiten in ons land werden de afgelopen weken voor ronden gehouden, waaruit nu dertig teams tevoorschijn zijn gekomen. Er wordt vandaag volgens internationale regels gespeeld. Dat betekent dat een team ook echt als team moet opereren. „Het is niet zo dat elk teamlid een van de opgaven pakt. achter de computer gaat zitten en aan de slag gaat. Er is maar één computer per team beschikbaar, dus de deelnemers moeten goed overleggen hoe ze een opgave gaan aanpakken", aldus Ri chard Nigten (21). derdejaars student in formatica in Leiden en een van de organi satoren. De deelnemers mogen wel wat naslagwer ken meenemen, maar geen eigen pro gramma's. Ze krijgen een „schone" com puter ter beschikking. Als de teamleden denken een opgave tot een goed einde te hebben gebracht, dan leveren ze een zoge noemde floppy met hun programma in bij de jury, die bestaat uit docenten. De jury laat het programma draaien met vooraf verzamelde gegevens, en stelt vast of het programma werkt en of de uitkomsten - de zogenoemde output - naar behoren zijn. Het inleveren van een fout programma kost twintig strafminuten. Aan het programma wordt ook de eis ge steld dat de verlangde gegevens binnen drie minuten moeten worden uitge spuugd. „Kijk, een programma is in staat om ontzettend veel mogelijkheden te be kijken. Maar voor je het weet staat de computer uren te rekenen", aldus Hooge boom. „Dat is natuurlijk niet de bedoe ling. Bij het ontwerpen van een program ma moet je zorgen dat je niet tot in het oneindige alle mogelijkheden laat bekij ken. Je moet als het ware zo veel mogelijk dood hout afkappen." Op de wereld- en Europese kampioen schappen hebben Nederlandse deelne mers het de afgelopen jaren zeker niet slecht gedaan. Ze draaien steevast mee in de top, hoewel informatica in Nederland pas sinds tien jaar een zelfstandige studie richting is. wat in vergelijking met andere landen niet bijster lang is. Bovendien pakken sommige universitei ten in de Verenigde Staten de zaken in vergelijking met Nederland beduidend voortvarender aan en worden de uitverko ren studenten in een soort trainingskamp op de beslissende slag voorbereid. „Die worden daar echt gedrild", aldus mede-or ganisator Roger Reutelingspercher (20), ook derdejaars informatica in Leiden. Op het wereldkampioenschap dat begin dit jaar in de Verenigde Staten werd ge houden, eindigde het team van de Vrije Universiteit (VU) van Amsterdam als tweede. De VU sleepte vorig jaar ook de Europese titel in de wacht, voor de univer siteiten van Groningen en Gent. Als win naar van het eerste Nederlandse kam pioenschap programmeren voor studen ten worden teams van de Vrije Universi teit van Amsterdam, de Technische Uni versiteit Eindhoven en de Rijksuniversi teit Leiden getipt. Het winnende team sleept behalve een trofee een enveloppe met 750 gulden in de wacht, voor menig student toch een wel kome aanvulling op de studiebeurs. De nummers twee en drie moeten het met 500 en 250 gulden doen. Amerikaanse studen ten die bij kampioenschappen hoge ogen gooien mogen zich in hun land vaak ver heugen in de belangstelling van het be drijfsleven, maar in Nederland is deze vorm van talenten jagen nog geen ge woonte. Het bedrijf IBM toont alleen als sponsor van het kampioenschap enige in teresse. „Maar het staat natuurlijk nooit slecht op je lijst, een Nederlands kam pioenschap programmeren", weet Reute lingspercher. Het voortbestaan van het Nederlands kampioenschap lijkt de komende jaren gewaarborgd, want er heeft zich ook een team met middelbare scholieren aange meld. De organisatie, enigszins verrast, heeft er mee ingestemd dat de scholieren zich vandaag ook op de opgaven storten, zij het dat ze buiten mededinging mee doen. De jeugdige talenten blijken name lijk de voorgeschreven programmeertaal Pascal niet geheel machtig. Paul van der Bijl Skiën in de Verenigde Staten van Amerika wordt ook in Neder land stukje bij beetje populairder. Na een vergeefse poging van Hotelplan aan het eind van de jaren zeventig, begon diezelfde reisorganisatie drie jaar terug opnieuw met het organiseren van wintersportreizen naar onder meer Killington (bij Boston) en As- pen, Colorado. Dit jaar lijkt vooral de Rocky Mountains een be langrijke bestemming te worden, te meer daar naast Hotelplan nu ook de NBBS en Jan Doets America Tours skireizen organiseren naar plaatsjes als Vail, Coppertown, Beckenridge en Winterpark. Prijzen (Jan Doets doet er een skipas bij): vanaf ongeveer 2210 gulden per week (tiendaagse reis). Belangstellenden dienen overi gens rekening te houden met een vrij omslachtige reis. Denver, de dichtst bij de Rocky's liggende grote luchthaven, wordt vanuit Nederland nog altijd niet rechtstreeks aangevlogen. Skiërs op weg naar de befaamde Amerikaanse 'powdersnow' zullen minstens twee tussenstops moeten maken. Als je de handelswaarde van hun gezamenlijke jukebox collecties bij elkaar optelt kom je op een bedrag met vijf nullen. De meeste van de kasten waren een fractie van dat bedrag waard op het moment dat Ger Rosendahl en Luc Wildschut ze gehavend uit Amerika en België haalden. Gemiddeld werden er twee exemplaren opgeofferd om een derde te restaureren. Toen kenden ze elkaar nog niet. Pas zeven jaar geleden kwamen ze erachter dat ze de passie deelden voor monsters uit de jaren vijftig: auto's en jukeboxen. Op 1 september ziet hun boek 'Jukebox Heaven' het levenslicht in Brussel. „Het meest complete jukebox-naslagwerk", juicht de uitgeverij. Belangstelling uit het buitenland is er al. De Engelse vertaling is af en de rest van Europa moet volgen. „En we zijn bezig met de States." De ontmoeting met de beide ju kebox-liefhebbers heeft plaats in 'Memory Street', de schuur in Beemster waarin de Am sterdammer Luc Wildschut (50) zijn monstercollectie jukeboxen en oldtimers heeft neergezet. Als hij er niet is bewaken zes honden de schatkamer. Memory-street doet zijn naam eer aan: Zodra de stroom erop gaat. komen de bejaarde jukeboxen zoe mend tot leven: AMI's, Rock- Ola's, Seeburgs en natuurlijk Wur- litzers. TL-buizen knipperen aan en verlichte zuilen beginnen draai end van kleur te wisselen. Onder de glazen kappen worden ingewik kelde mechanieken zichtbaar. „De bubbels komen zo, hij moet eerst warmlopen," zegt Wildschut non chalant als hij bij zijn net gerastau- reerde Wurlitzer 1015 gaat zitten. De 1015 is het model waar bijna ie dereen aan denkt als het woord ju kebox valt. De beroemde 78-tde- rencaroussel doet tegenwoordig dertig mille bij verzamelaars. In Jukebox Heaven staat de 'beurstabel' opgenomen met de prijsontwikkelingen van de 34 meest populaire types. En die zijn revolutionair. Deed een goed werkende 1015 tien jaar geleden nog vierduizend gulden, de ver wachting is dat de kast in 1996 het tienvoudige waard is. In het naslagwerk met veel kleu renfoto's worden alle 'open jukebo xen' overzichtelijk naar merk en type gerangschikt. De latere ma chines, waarvan het afspeelme- chanisme van buitenaf niet meer is te zien, komen er niet in voor. „We moesten ergens een scheidslijn trekken." Het boek vertelt de ont staansgeschiedenis van de juke box en is gelardeerd met prakti sche adviezen en leuke wetens waardigheden voor verzamelaars en restaurateurs. Voor de techni sche details is Ger Rosendahl (48) uit Purmerend verantwoordelijk. Defect Vijftien jaar geleden was hij nog de enige jukebox-dokter in Neder land. Zijn eerste exemplaar kocht hij, omdat zijn singlecollectie zo groot was dat hij zich niet langer wilde behelpen met een platenwis- selaartje. Toen de eerste tachtig schijven eenmaal onder de glazen kap waren verdwenen, begon hij zich pas af te vragen hoe dat ding nou in elkaar zat: „Ik ging kijken en nog eens kijken. Ik werd er door geraakt. Vanaf dat moment wilde ik er nog een kopen, eentje die he lemaal af was. Om 'm zelf op te knappen." Het vervolg laat zich ra den. Als een volleerd rechercheur ging Rosendahl op zoek naar de fecte jukeboxen. Eerst bij de hore ca in eigen land, later ook in België Luc Wildschut (links) en Ger Rosendahl in hun schatkamer (foto Marco Bakker) en Amerika. „Daar kon je toen voor een paai- honderd gulden nog een afgedankte Ami kopen." De voorraad groeide zijn huis uit. Rosendahl verhuisde zijn collectie naai- een schuur in Purmerend. Ju kebox Heaven, noemde hij de aan geklede opslagplaats lyrisch. Een mengelmoes tussen een museum en een winkel. „Aan handelaren heb ik nooit verkocht. Alleen aan echte liefhebbers." Tegen die tijd kende hij iedere box van binnen en van buiten: „Ze zijn zo gefabri ceerd datje snel en makkelijk ka potte onderdelen kunt vervangen. Want ieder uur dat-ie het niet deed, kostte de cafébaas geld." Dankzij zijn ervaringen en zijn in drukwekkende collectie brochures en werkschema's had Rosendahl stof genoeg voor een boek: „Zeven jaar geleden begon het idee al te borrelen." Voor Luc Wildschut is de passie voor jukeboxen bij toeval ont staan: „In 1960, ik was twintig, be gon ik oude opwindautootjes te sparen. Ik heb ze schoongemaakt, een druppel olie gegeven en op de schoorsteenmantel gezet. Door vrienden en rommelmarkten kon ik die verzameling vrij makkelijk en goedkoop uitbreiden. In de ja ren zeventig begonnen heel veel mensen belangstelling te krijgen voor oud speelgoed. De prijzen schoten omhoog. Een autootje dat me een dubbeltje had gekost, kon ik voor vierhonderd piek verko pen. Brandweerauto's leverden nog meer op. Dat geld wilde ik goed investeren. Nou, je ziet wat het geworden is. Het merendeel heb ik zelf uit Amerika gehaald. Zo ben ik ook in contact gekomen met Ger." Na een tv-special met Boudewijn Buch. waarvoor op een grote juke boxveiling in Amerika werd ge filmd, werd Wildschut anderhalf jaar geleden benaderd door uitge verij Uniepers met het verzoek een boek te schrijven over zijn passie. „Toen wist ik al dat Ger met dat idee rondliep. Dat maakte het makkelijk om ja te zeggen." Jukebox-Heaven komt op het mo ment dat de handel in jukeboxen bijna is doodgebloed. „De tijd dat je ze met kratten vol uit België of Amerika kon halen is voorbij. De markt is afgeroomd. Zelfs op beur zen hoefje het niet te proberen. De prijzen zijn gigantisch hoog en daar komen de invoerrechten dan nog bij. Voor een betaalbaar exem plaar kun je alleen nog terecht in termietenlanden zoals Mexico. Als je zo'n ding in huis neemt heb je kans dat je hele voorraad antiek wordt opgevreten en dat je juke box na verloop van tijd in elkaar zakt." Ook voor de aanschaf van jukebo xen uit Griekenland, Spanje en de Fillipijnen wordt in het boek ge waarschuwd: „Daar staan jukebo xen dag en nacht buiten in de zon. soms in de regen. Gevolg is dat de houten kasten totaal uitdrogen. Als je die restaureert begint het houtwerk na verloop van tijd van zelf weer krom te trekken. Als het helemaal tegenzit springen de rui ten eruit." Veel oude jukeboxen zijn tegen woordig in gebruik als blikvangex- bij bedrijven. De meeste worden echter nog altijd aangeschaft door particulieren die het oude mecha nische geluid niet willen missen. Rosendahl: „Een psycholoog zou het zo uitleggen: De jongens die er vroeger alleen maar van konden dromen, grijpen terug naar hun jeugd. Ze doen er nou alles voor om er een te krijgen." Jukebox verza melen is een elite-hobby gewor den, geven de auteurs toe: ,.De prij zen liggen tussen de vijf- en de veertigduizend gulden." En de CD-jukebox die Wurlitzer nu weer in produktie heeft? „Dat is geen jukebox. Dat is een duur stuk plastic." Gerard van Engelen Jukebox Heaven, uitgeverij Uniepers, Abcoude; 188 pagina's met ruim 200 il lustraties; 59,- Studenten uit het hele land doen vandaag (zaterdag) mee het eerste Nederlandse kampioenschap programmeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 35