PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Akkoord bestand in Joegoslavië Meerderheid PvdA-bestuur steunt Kok Lesgeld scholieren 300 gulden omhoog, 'boete' zittenblijvers Gorbatsjov wil Baltische staten vrije hand geven Van den Broek in Belgrado Ook Servië achter het EG-plan Mindere Pavarotti nog prima in Ahoy' Grootste parachute van Europa In Turkije opnieuw toeristen ontvoerd 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Minder warm Wolkenvelden afgewisseld door perio den met zon. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidioest. later noordelijk. Middagtemperatuur 24 graden. 234e jaargang no. 206 Maandag 2 september 1991 UUR KODAK EXPRESS pQ-j-Q KWAUTEITS KLEURENFOTO'S SERVICE Beter; niet duurder' FOTOlVERSCHOORE en leur Goes Hulst Middelburg Middelhorms Vlissmgen Zierikzr DEN HAAG/BELGRADO (GPD) - De Joegoslavi sche leiders zijn de afge lopen nacht om half twee akkoord gegaan met het EG-voorstel tot stopzet ting van de gevechten in Kroatië en onderhande lingen over de toekomst van het land. Na uren lang vergaderen stemden zeven van de acht leden van het staatspresidium in met het voorstel. Al leen de deelrepubliek Montenegro onthield zich van stemming, maar verzette zich niet tegen ondertekening van het akkoord, later in de nacht. Ook Servië heeft het EG-voor- ROTTERDAM (GPD) - Was 't het koutje op de keel waar hij een paar dagen last van had ge had? Of was het de wel heel ge mene echo in Ahoy'? Hoe het ook zij, Luciano Pavarotti zong gisteravond in Ahoy' veel voor zichtiger dan het publiek van hem gewend is. De uitbundige lyriek van Donizetti waar hij mee begon en die eigenlijk om forse uithalen vraagt kwam maar magertjes tevoorschijn uit de tenor met het grootste li chaam en de grootste stem. Pas na de pauze, toen aria's uit Tosca aan de beurt waren sloeg er een vonk over naar de zaal. Maar dan hebben we het over de ingehouden warmte en emotie van Pucini. Pas bij de toegiften liet Pavarotti zich gaan. eigen lijk pas in het Napolitaanse lied O Sole Mio. Maar ook een minde re Pavarotti is nog altijd de bes- Deze maand extra congres UTRECHT (GPD) De overgro te meerderheid van het PvdA- bestuur staat achter de kabi netsbesluiten over de wao en de koppeling. Bovendien staat het bestuur achter politiek leider Wim Kok. Alleen de afgevaar digden uit Noord-Holland-Zuid en Drenthe, stemden tegen. Dit is de uitkomst van een twee daags beraad van het PvdA-be stuur, afgelopen weekeinde. Op verzoek van Wim Kok be sloot het partijbestuur nog deze maand een extra partijcongres te houden. Daarin zullen de ka binetsbesluiten over wao en koppeling worden beoordeeld. Bovendien zal daar het vertrou wen in Wim Kok als politiek lei der moeten worden uitgespro ken. Kok heeft zelf om dat ver trouwensvotum gevraagd. Het al afgesproken partijcon gres over de vernieuwing van de sociale zekerheid, dat in oktober zou worden gehouden, is uitge steld. „In het voorjaar zullen we niet alleen de voorstellen van de commissie-Van Kemenade over de vernieuwing van de partij structuur bespreken, maar ook de sociale zekerheid", aldus waarnemend partijvoorzitter Castricum zaterdag. Inspanning Het congres vroeg het kabinet en de PvdA-fractie in de Tweede Kamer „een uiterste inspanning te plegen", om tot een oplossing- te komen voor de arbeidsonge schikten, voor wie er geen enkel uitzicht meer is op een baan. Het kabinet heeft tot nu toe steeds gezegd dat het niet mogelijk is voor die groep iets aparts te doen. Ook met betrekking tot de kop peling tussen uitkeringen en lo nen, vraagt het partijbestuur meer dan het kabinet en het CDA tot nu toe hebben willen doen. Het bestuur wil dat de uit keringen aan de loonstijging worden aangepast, ook als de lo nen meer stijgen dan de nu ver onderstelde 3.75 procent gemid deld. Het kabinet heeft vorige Week, tijdens het Kamerdebat over wao en koppeling, al ge zegd. dat het daartoe niet bereid is Overigens heeft het partijbe stuur beide punten niet als abso lute voorwaarde gesteld voor verdere deelname aan het kabi net Met betrekking tot de wao. sprak Castricum over een 'in stel aanvaard, nadat het aan vankelijk grote bezwaren had. Maar volgens de Joegoslaviscv- he staatspresident Mesic heeft Servië zijn verzet tegen enkele onderdelen van de overeen komst uiteindelijk gestaakt. Servië verzette zich vooral tegen de komst van EG-waarnemers om toe te zien op de naleving van het bestand in Kroatië. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken, die zondag na mens de EG naar Belgrado was gereisd om het akkoord mede te ondertekenen, heeft urenlang in spanning gezeten. Het akkoord zou uiterlijk om middernacht In Ahoy' kan veel op muziekge bied maar het enkelvoudige ho ge geluid van Pavarotti kwam soms uiterst venijnig terug uit de hoeken en het kostte de me gaster, die veel ervaring met moeilijke, massaal gevulde za len heeft, enige tijd om het juiste volume te vinden. Het concert van Pavarotti in Ne derland was het laatste in Euro pa van de tournee ter ere van zijn dertigjarig jubileum. Vooraf gaande aan een het concert was er een levendige zwarte handel in plaatsbewijzen. Het ging wel iswaar niet om verkoop van VIP-plaatsen. die waren alle maal aan echte smoking- en de- colletedragers verkocht, maar om de goedkoopste plaatsen in de uithoeken van de tweede ring. Normaal deden die hon derd gulden, fans die bakzeil hadden gehaald konden ze nu voor een paai- honderd gulden krijgen. spanningsverplichting'. Het geen zoveel betekent dat nog ëén keer een uiterste poging moet worden gedaan. Op de vraag wat er gebeurt als het niet lukt de uitkeringen met de lonen te laten meestijgen, wilde Ca stricum niet ingaan. „Dat is een 'als-vraag'. Dat zien we tegen die tijd wel". Het ziet ernaar uit dat Castri cum de partij tot volgend voor jaar zal moeten voorzitten. Het is onwaarschijnlijk dat al eerder een nieuwe partijvoorzitter ge kozen kan worden. Kandidaten zijn in de bestuursvergadering van afgelopen weekend nog niet aan de orde geweest. Reacties Volgens de commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Schelto Patijn. riskeert de PvdA jarenlange oppositie, als het congres Kok laat vallen. „Als het congres het Kok onmogelijk maakt door te regeren, zou dat het meest rampzalige zijn wat de PvdA zichzelf kan aandoen", al dus Patijn gisteren voor de ra dio. „Dan worden wij gedecimeerd, weggevaagd door de kiezer, en terecht.In een jarenlange oppo sitie voor de PvdA. zullen ande ren het hele stelsel van sociale zekerheid beoordelen. Je kunt er maar beter bij zijn". Aldus Pa tijn. Richard Bader uit Vrouwenpolder gaat met de grootste parachute van Europa de lucht in foto Ruben Oreel) VROUWENPOLDER - We gens te veel wind is het Ne derlands Kampioenschap Pa- rasailing, dat afgelopen weekeinde zou worden ge houden op het Veerse Meer, uitgesteld. Een stevige bries belette de deelnemers preci- sielandingen te maken op een doel van vijf centimeter. De parasailers werden zelfs om hoog gestuwd, in plaats van te landen, aldus Ella Bader uit Vrouwenpolder van het organiserende Bader Para Team. De kampioenschap pen vinden nu plaats in het weekeinde van 21 september. Bij de kampioenschappen Pa- rasailing is het de bedoeling op een 'bord' te landen. „Een deelnemer moet minstens drie sprongen maken voor een geldig kampioenschap en we hadden veertig deelnemers, dus dat lukte nooit door de sterke wind", aldus Ella Ba der, Bij het parasailen trekt een speedboot de deelnemers uit het water. Op een hoogte van 250 a 275 meter ontkoppelt de deelnemer de lijn tussen de parachute en de boot, waarna het de bedoeling is op het bord te landen. Om de toeschouwers toch te vreden te stellen werd een aantal demonstraties gege ven. Richard Bader ging met de grootste parachute van Euro pa omhoog. Het doek meet ongeveer 55 vierkante meter. Het is zelfs mogelijk om met drie mensen tegelijk te lan den. „Eigenlijk was het ideaal weer", verzuchtte Ella Bader. „Een lekker zonnetje, maar door de wind konden de deel nemers zich niet concentre ren." gesloten moeten zijn, maar de Joegoslavische leiders lieten het ultimatum verstrijken omdat Servië dwars lag. Van den Broek wachtte toen nog steeds in de Nederlandse ambassade in Bel grado op het antwoord van de Joegoslaven. Vorige week beslo ten de EG-ministers van buiten landse zaken dat het ultimatum op 1 september om middernacht zou aflopen. Zou er dan nog geen akkoord zijn gesloten, dan zou de EG sanctiemaatregelen kun nen nemen tegen de weigerach tige republieken. Het voorstel van de Europese Gemeenschap houdt in dat de gevechten in Kroatië onmiddel lijk moeten worden gestaakt, dat EG-waarnemers in Kroatië kunnen toezien op de naleving van het bestand en dat onder handelingen worden gestart over de toekomst van het land. Het akkoord werd getekend door minister Van den Broek na mens de EG, door premier Mar- kovic en minister Loncar van buitenlandse zaken namens het staatspresidium, en door de pre sidenten van de zes deelrepu blieken. Een deel van het staatspresi dium en Kroatië hadden zich al eerder bereid verklaard het ak koord te ondertekenen. Zater dag leek ook Servië akkoord te gaan, waarop minister Van den Broek naar Belgrado reisde. Na overleg met zijn Joegoslavische ambtgenoot Loncar was Van den Broek optimistisch. Dat ver anderde toen Servische leiders op hun eerdere verklaring terug kwamen. De Servische presi dent Milosevic kwam niet opda gen in het federale paleis, waar het akkoord zondagavond om acht uur zou worden onderte kend. ANKARA (RTR/AFP) - Vijf wes terse toeristen zijn zaterdag ontvoerd in Oost-Turkije. Het gaat om drie Amerikanen, een Brit en een Australiër, die zijn gekidnapt in de bergen nabij de stad Karliova, in de provincie Bingol. Veiligheidstroepen zijn een zoekactie begonnen naar de toe risten en hun ontvoerders. De verantwoordelijkheid voor de actie is nog niet opgeëist. Sepa ratistische guerrillastrijders van de Kurdische Arbeiderspartij (PKKi zijn actief in het oosten en zuidoosten van Turkije. Be gin deze maand liet een groep van de PKK tien Duitse toeris ten vrij. nadat ze een week eer der ontvoerd waren van een kampeerplaats in het oosten van Turkije. Landelijke Studenten Vakbond: doodsteek stelsel studiefinanciering DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen van onderwijs wil het lesgeld voor scholieren van 16 jaar en ouder in het voortgezet onderwijs volgend jaar niet met de eerder aangekondigde 100 gulden maar met bijna 300 gul den verhogen. Het lesgeld, nu 1163 gulden, komt dan op 1450 gulden. Dit is een van de maatregelen die de bewindsman heeft opge nomen in de onderwijsbegroting voor 1992. De begroting wordt op Prinsjesdag gepubliceerd. Voor scholieren die meer dan één keer zijn blijven zitten, wil Ritzen het lesgeld nog verder verhogen. Havo-leerlingen van 18 jaar en ouder en vwo-leerlin- gen van 19 jaar en ouder zullen vanaf volgend jaar 1700 gulden moeten betalen. De minister wil de lesgeldverho ging voor de lagere inkomens compenseren via de studiefinan ciering. schrijft hij in de onder wijsbegroting. Van de „boete" van 250 gulden voor de zitten blijvers zou door deze inkomens echter een bedrag van 100 gul den zelf moeten worden betaald. Ritzen wil ook het lesgeld voor leerlingen in het voortgezet on derwijs van 16 jaar en ouder die niet blijven zitten maar een „om weg" maken, verhogen tot 1700 gulden. Deze maatregel treft bij voorbeeld mbo-leerlingen die van de mavo komen en niet van het vwo. Andere maatregelen die Ritzen in de nog geheime onderwijsbe groting aankondigt zijn: 'ontacademiseren' van de aca demische ziekenhuizen. De zie kenhuizen zouden geen onder wijs meer mogen verzorgen voor studenten medicijnen. Ook zou den zij geen onderzoek meer mo gen doen. Studenten aan de Open Uni versiteit in Heerlen die al een universitair diploma op zak heb ben. gaan de kostprijs voor hun studie betalen. Bezuinigingen op de institu ten voor internationaal onder wijs. Beurs Eerder lekte al uit dat Ritzen scholieren van 18 jaar en ouder die te vaak blijven zitten hun studiebeurs wil ontnemen. Ha vo-leerlingen krijgen daarom nog maar een jaar studiebeurs, zo blijkt nu uit de onderwijsbe groting. Vwo-leerlingen krijgen nog maar twee jaar en mbo-leer- lingen nog maar vijf jaar een beurs. Voor die laatste groep worden de jaren op havo of vwo met een beurs van de vijf jaar af getrokken. Bij de Tussenbalans kondigde het kabinet verder al aan dat het de studiefinanciering voor havo- en vwo-leerlingen wil verlagen. Deze leerlingen krijgen een ba sisbeurs op het niveau van een keer kinderbijslag. Thuiswonen de leerlingen krijgen zo 120 gul den per maand (nu: 235), uitwo nende leerlingen 455 (nu; 570) per maand. Andere maatregelen zijn de in voering van een „tempobeurs" voor hbo- en wo-studenten. de verhoging van de rente op stu dieleningen van 8.7 tot 11.3 pro cent. het schrappen van de stu diebeurs voor studenten aan de „erkende" particuliere onder wijsinstellingen. - een bezuini- Sint Marjanne Sint vindt dat ze geen schuld heeft aan het rumoer rond haar persoon. Maar omdat ze vindt dat haar beschadigde positie als partijvoorzitter de in houdelijke discussie in de iveg zou staan, stap- O te ze op. O Treinongeluk Twee broers zijn zondag om het leven gekomen, toen de tractor waarmee zij de spoorbaan over staken bij Lewedorp. iverd ge grepen door de stoptrein naar Roosendaal. Doordat de rails hierbij werden verbogen, was het treinverkeer tussen Middel burg en Goes tot zon dagavond laat ge- C stremd. Haarhuis Paul Haarhuis zorgde afgelopen weekeinde voor een hoogtepunt in de geschiedenis van het Ne derlandse tennis. De Brabander versloeg in New York de num mer één van de wereld Boris Becker met groot machtsvertoon- 6-3 1 O 6-4 6-2 I O Revnierse De Middelburger Kim Reynierse finishte op de marathon in To kyo op een uitstekende 23e plaats. „Het had niet beter ge kund". verklaarde Reynierse. die op het WK-atletiek de kleuren van Aruba verdedigde. 4L v DEN HAAG/MOSKOU (GPD) - President Gorbatsjov is bereid de onafhankelijkheid van de drie Baltische staten, Estland, Letland en Litouwen, toe te staan. Hij zei dat zondag voor de Sovjet-televisie. De onafhanke lijkheid van de Baltische repu blieken staat op de agenda van het Congres van Volksafgevaar digden. dat vandaag in Moskou begint. Gorbatsjov liet in het midden of de Baltische staten zich aan de bestaande Sovjet-wetgeving moeten houden Die schrijft voor dat onafhankelijkheid pas kan worden verkregen na een re ferendum en een overgangspe riode van vijf jaar, waarin met het centrale gezag moet worden onderhandeld. De drie Baltische staten zijn in middels al door meer dan dertig westerse landen erkend, maar nog niet door de Verenigde Sta ten. VS-president Bush kondig de aan vandaag een 'belangrij ke' verklaring af te leggen. Ter voorbereiding op het Con gres van Volksafgevaardigden heeft Gorbatsjov zondag met elf van de vijftien Sovjet-republie ken (Moldavië en de Baltische landen waren afwezig) in princi pe overeenstemming bereikt over een nieuw Unieverdrag, dat veel meer vrijheden aan de repu blieken geeft dan het verdrag dat vóór de staatsgreep was op gesteld. Gorbatsjov sloot niet uit dat de nieuwe Unie als een Slot zie -pagina 3 kolom 1 ging op de onderwijsverzorging van 10 miljoen gulden en het schrappen van de subsidie van de universiteit voor bedrijfskun de in Breukelen (opbrengst: 12 miljoen). ABOP Bij uitvoering van de plannen van minister Ritzen zal het aan tal drop-outs flink toenemen. Dat zegt ABOP-voorzitter me vrouw E. Vogelaar in een reactie op de uitgelekte plannen. Wat betreft de vooruitzichten van het onderwijspersoneel is Vogelaar ook met optimistisch gestemd. Als veel meer leerlin gen de school gaan verlaten zon der diploma, zullen er wellicht ook minder leerkrachten nodig zijn. Volgens de Landelijke Studen ten Vakbond (LSVb) is het de „doodsteek" voor het studiefi nancieringsstelsel. Het Lande lijk Aktie Komitee Scholieren iLAKS) is „verbijsterd". De Open Universiteit gaat ervan uit dat er eerst nog overleg komt met de minister voordat hij maatregelen neemt. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Atdelmg abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissmgen Bellen gaat sneller: 01184-84216 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: WÊÊÊtmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1