OVINCiALE ZEEUWSE CQURAN Kroatië wil toezicht waarnemers £JX. Paleiswacht Britse vorstin gespaard bij bezuinigingen - kleintjes Major valt woedend uit naar oppositie in fraudeaffaire BCCI Indurain neemt optie op Tourzege Staat van beleg Madagascar I Top in Ohrid zonder resultaat Geen nieuwe datum voor bijeenkomst r+ 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Machinisten schorten acties op Minder warm Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwestelijke richtingen. Middagtem- peratuur omstreeks 20 graden. 234e jaargang no. 172 Woensdag 24 juli 1991 Dpgave advertenties p 01184-843/ ter telefoon: SI IQ PZC Gokverslaafden Het Jellinekcentnim in Amster dam maakt zich zorgen over de forse toename van het aantal gokverslaafden dat zich bij het centrum meldt. In 1989 kreeg men 2800 hidpaanbragen van gokverslaafden. Een jaar eerder was dat C enige tientallen. Katoenbrand Een lading katoen aan boord van een Panamees schip in Vlis- singe7i-Oost is dinsdagavond in brand geraakt. De brandweer rukte met dertig man uit. Glastuinbouw Een verkennend onderzoek van de Heidemij heeft duidelijk ge maakt dat er mogelijkheden lig gen voor grootschalige glastuin bouw in Reimerswaal. De komst van zoet water kan de ze teelt onder glas O dichterbij brengen. O Melkhuisje Jacco Eltingh en Richard Kraji- cek zijn er niet in geslaagd om de tweede ronde van het internatio nale tennistoernooi op het Hil- versumse Melkhuisje te halen. Eltingh verloor van de Oosten rijker Skoff. Richard Krajicek van de Zwit- O ser Rosset. I O 1 (Van onze correspondent) LONDEN - In een spontane uit barsting van woede heeft de Britse premier John Major, die bekend staat als Mr. Nice Guy, Labour-leider Neil Kinnock dinsdag beticht van „oppositie door middel van laster". Major adviseerde Kinnock: „Als u be weert dat ik een leugenaar bent, zeg het dan openlijk. Als u het niet beweert, hou dan op het te insinueren". Aanleiding voor de laatste ruzie in het Lagerhuis, volgens ken ners de hevigste tot dusverre, was opnieuw de Bank of Credit en Commerce International (BCCI). Deze bank werd op 5 juli op last van hogerhand gesloten, maar Kinnock veronderstelde dat Major al veel eerder op de hoogte was van de fraude binnen de BCCI. Major verklaarde maandag avond al dat hij pas op 28 juni door de Bank of England op de hoogte was gebracht van de fraude, maar Kinnock wilde hier gisteren volgaarne nog eens op terugkomen, Daarbij kreeg de oppositieleider enige munitie aangereikt door Robin Leigh- Pemberton, de president van de staatsbank. Kinnock wilde niet zover gaan Major van leugens te betichten, maar had wel enkele 'fundamen tele en eenvoudige vragen'. Daaronder: wat wist Major, wan neer wist hij het en wat deed hij met hetgeen hij wist? Toen Kinnock uitgesproken was, stond Major op, het gezicht vertrokken van woede. Secon- denlang was de premier niet in staat een woord uit te brengen. Daarna zei hij slechts: „Hij heeft zojuist aan het Huis ihet Lager huis) onthuld waarom hij niet geschikt is om te regeren" Advertentie Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216 ZAGREB/OHRID (DPA) - Het door etnische strijd geteisterde Kroatië heeft dinsdag geëist dat buitenlandse waarnemers ook deze republiek intensief toe licht gaan houden. De politieke leiding van de Joegoslavische republiek, die 's ochtends al bij een was om de gespannen situa tie te bespreken, wil dat de waarnemers zich ook een beeld vormen van de gevechten tus- Serviërs en Kroaten. De buitenlanders zouden vooral de oorzaken en het verloop van de strijd van afgelopen maandag moeten onderzoeken, die twin- levens heeft geëist. Het Joe goslavische leger wordt door de Kroatische regering ervan be schuldigd openlijk de zijde te liezen van „Servische terroris tenen opstandelingen". De bijeenkomst van het Joego slavische presidium in Ohrid heeft geen resultaten opgele- Miljoen Britten zoekgeraakt door poll tax LONDEN (AFP) - Meer dan een miljoen Britten zijn volgens een onderzoek van het Britse dag blad The Guardian bij de laat ste volkstelling „zoekgeraakt". De teller bleef in april steken op 54 miljoen zielen, maar als de ge boorte- en sterftecijfers en de im- migratiestatistieken geloofd moeten worden, zouden het er 55 miljoen moeten zijn. Uit angst voor de poll tax, de om streden gemeentelijke huizen belasting die vorig jaar werd in gevoerd, zouden honderddui zenden Britten zich rriaar niet meer laten registreren, luidt de verklaring van de krant. ROTTERDAM (GPD) - De ma chinisten in het rayon Rotter dam hebben hun acties opge schort. Even na vijf uur gister middag gingen ze akkoord met het onderhandelingsresultaat hen door het actiecomité werd voorgelegd. Belangrijkste punten uit het akkoord zijn dat de machinisten niet meer tegen hun zin kunnen worden ver plicht te werken op een vopraf vastgestelde snipper- of roos- lervrije dag. Daarnaast worden alle wijzigingen in het rooster geregistreerd. Op deze manier wordt sneller duidelijk, hoe groot de onderbezetting is. Over de vraag of de machinisten de twee dagen die ze gestaakt hebben uitbetaald krijgen, wordt vandaag nog overlegd door het actiecomité en de direc tie. De laatste wil de tweede dag wel betalen 'in het kader van het werkoverleg', zoals regio-di recteur Marckmann het uit drukte maar over de eerste stakingsdag wenst de directie niet te onderhandelen. Marckmann: „Dit is een heel principieel punt voor de NS. Heel televisiekijkend Nederland heeft onze verklaring gezien en daar kunnen wij niet vanaf'. Zijn voorstel om voor de eerste stakingsdag een roostervrije in te leveren, ontlokte de machinisten hoongelach. Van- wordt verder gepraat. verd, zo blijkt uit uitlatingen van deelnemers bij hun vertrek dinsdag uit de Macedonische stad. Een afspraak voor een nieuwe ontmoeting is niet ge maakt. De Kroatische president Franjo Tudjman heeft als voorwaarde voor verdere onderhandelingen gesteld dat het Joegoslavische leger in Kroatië terugkeert naar de kazernes. Maar de andere deelnemers aan de top in Ohrid hebben dit afgewezen. Daarop verliet Tudjman de bijeenkomst en waarschuwde de Kroaten via de televisie dat ze „zich mis schien moeten voorbereiden op een algemene oorlog ter verdedi ging van Kroatië". Volgens de Serviër Jovic zou te rugtrekking van het leger, dat op veel plaatsen de Kroaten en Serviërs uit elkaar houdt, „een openlijke burgeroorlog en bloed tot aan de knieën" betekenen. Volgens de woordvoerder van de EG-missie in Joegoslavië, de Ne derlandse diplomaat M. Hennis. kan niet zonder meer gevolg worden gegeven aan de oproep van Kroatië. „Daar moeten alle betrokken partijen het eerst over eens worden; de Europese Gemeenschap, de federale Joe goslavische autoriteiten en de republieken Slovenië en Kroa tië". De EG-missie concentreert zich op dit moment vooral op de si tuatie in Slovenië. Dagelijks trekken teams met helikopters en auto's erop uit om onder meer de situatie aan de internationale Gianni Bugno (voorgrond) en Miguel Indurain banen zich een weg door de menigte op L'Alpe d'Huez (foto ANP) L'ALPE D'HUEZ (GPD) - De Tour de France is gisteren, tijdens de klassieke beklimming van L'Alpe d'Huez, in een beslissende plooi gelegd. Miguel Indurain nam een voorschot op de eindze ge door in deze 17de etappe als tweede te eindigen. Hij hoefde slechts één rivaal van betekenis voor zich te dulden, Gianni Bugno. De winst van de Italiaan, die voor de tweede achtereenvolgende keer won op de L'Alpe d'Huez, was echter minimaal: zegge en schrijven één seconde. Alle overige kandidaten moesten inleveren. Claudio Chiappucci was een van de verliezers. Mottet raakte bijna twee minuten ach ter op Bugno en Indurain, evenals de Amerikaan Greg Lemond, die een prolongatie van zijn Tour-victorie gisteren defenitief in rook zag opgaan. Ofschoon op de flanken van de befaamdste col uit de ronde weer duizenden, veelal oranje opgetuigde Nederlanders waren neerge streken, zat er geen nieuw hoofdstuk van Hollands glorie op L'Al pe d'Huez in. Het duo Rooks/Theunisse deed wel manmoedige pogingen het volk op haar wenken te bedienen, hielden zich ook op bij de besten, maar schoten tekort voor de hoofdprijs. Zie ook pagina 11 Groot-Britannië heft eeuwenoude regimenten op grenzen te controleren, te bekij ken of wegversperringen zijn verwijderd en na te gaan of het leger inderdaad is teruggekeerd in de kazernes. De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl en president Frangois Mitterrand hebben de elkaar be strijdende partijen in Joegosla vië dinsdag opgeroepen te blij ven proberen via dialoog te ko men tot een oplossing van de problemen. Na hun eendaagse onderhoud in Bad Wiessee in Beieren zeiden beide politici dat het voor een volkenrechtelijke erkenning van Slovenië en Kroatië veel te vroeg is. Broos Kohl zei na afloop van de bijeen komst: „Ik denk niet dat op dit moment de beslissing in die zin genomen zal worden". De wa penstilstand die met bemidde ling van de EG tot stand is geko men werd door Mitterrand om schreven als „broos". De Joego slavische eenheidsstaat kan niet met geweld bijeen worden ge houden, zo meende hij. „Het tijd perk van grote rijken op de Bal kan is voorbij", aldus Mitter rand. In een klaarblijkelijke vingerwij zing dat hij in de toekomst niet uitsloot dat de EG de onafhan- kelijheid van de twee republie ken zal erkennen zei de Franse president dat in de EG „opnieuw nagedacht" zou moeten worden indien de bemiddelingspogin gen op niets uitlopen. Vertegenwoordigers van de lid staten van de Europese Ge meenschap (EG) praten van daag in Den Haag over de crisis in Joegoslavië. De directeuren- generaal politieke zaken van de Twaalf zullen met name praten over mogelijke uitbreiding van het mandaat van de EG-waarne- mers in het Balkanland. Sovjetunie wil volwaardig lid IMF worden WASHINGTON (RTR) - De Sov jetunie heeft het volwaardige lidmaatschap aangevraagd bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF). In monetaire krin gen in Washington is daarover enige verbazing ontstaan. Ver wacht was dat Moskou een spe ciale status bij het fonds zou aanvragen, zoals de zeven grootste industrielanden (G-7) de afgelopen week tijdens hun topberaad hadden geadviseerd. Als de Sovjetunie volwaardig lid is van het fonds kan zij IMF-kre- dieten krijgen ter ondersteuning van haar economische hervor- mingen. Een speciale status geeft die mogelijkheden niet. De aanvraag voor het lidmaatschap is de jongste stap van Moskou in een poging het economische iso lement op te heffen en volledig mee te draaien in de wereldeco nomie. (Van onze correspondent) LONDEN Het Verenigd Ko ninkrijk zal een aantal van zijn bekendste regimenten kwijtra ken, zo heeft minister Tom King van defensie dinsdag aangekon digd. Tot de regimenten die ver dwijnen, behoort ook het Ulster Defence Regiment (UDF) dat in Noord-Ierland is gelegerd. King maakte twee weken gele den al bekend dat het Britse le ger met 62.000 man zou worden ingekrompen. Bij de landmacht zouden 40.000 banen verdwij nen. Pas gisteren onthulde King echter welke landmacht-onder delen op het altaar van de vrede geofferd zullen worden. De Household Cavalry die deel uitmaakt van de paleiswacht, werd gespaard, wellicht onder druk van Buckingham Palace. Maar 's werelds oudste militaire eenheid, de Royal Scots, zal wor den samengevoegd met de King's Own Scottish Borderers. De wereldvermaarde Gurkhas zien hun sterkte gehalveerd tot 2500 man. Middeleeuwen Het stelsel van regimenten is een overblijfsel uit lang vervlo gen tijden. De eerste regimenten werden in de Middeleeuwen ge vormd, niet zelden uit lieden voor wie de galg het enige alter natief was. Door de jaren heen hebben de regimenten, die elk geworteld zijn in een bepaalde streek, echter een enorm aan zien gekregen op de Britse eilan den. „In het denken van het regiment wordt de oorlog niet verheer lijkt", schreef Michael Foss in zijn boek The Royal Fusiliers. „De regimenten hebben altijd benadrukt dat een soldaat een individu is met de krachten en tekortkomingen van gewone mensen. De regimenten hebben daarom een humaniserende in vloed op het Britse leger gehad. Zonder hen zou het leger bar baars zijn". Zover wilde minister King giste- (Slot zie pagina 3 kolom 1 Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Het leger werd ingezet om twee ministeries te beschermen tegen 'overname' door de oppositie foto Alexander Joel EP A) ANTANANARIVO (RTR) - De president van Madagascar, Didier Ratsiraka, heeft voor de hoofdstad Antananarivo de staat van beleg af gekondigd in een poging het alsmaar groeien de anti-regeringsprotest op het eiland de kop in te drukken. Dat heeft de Madagaskische staatsradio dinsdag gemeld. Premier Victor Ramahatra lichtte in een inter view toe dat de marxistische regering een uit gaansverbod, persrestricties en een verbod op bijeenkomsten kon uitvaardigen op grond van scherpe veiligheidswetgeving die eerder deze maand was aangenomen. De staatsradio berichtte dat de uitzonderings toestand alleen geldt voor de hoofdstad. Een menigte brak maandag door een militair kor don bij twee regeringsgebouwen in Antanana rivo om „oppositionele ministers" te installe ren. De oppositie kondigde aan meer ministe ries over te willen nemen nadat zij vorige week een tegenregering had gevormd met de gepen sioneerde generaal Jean Rakotoharison als staatshoofd. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. _r-;r— U hoeft alleen maar de bon in te vullen. 1" '^Wv^al Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus, Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1