Eters bleven weg op Stadhoudersfeesten Raad Valkenisse over herinrichting van twee straten Veel belangstelling open huis brandweerkorpsen streek Opvallendste attractie op monumentendag Muziekfeest Ons Genoegei trekt massa publiek Auto rijdt verkeersbord in Breskens omver Jeugd exposeert in Vlissingen Sjezenringrij in Arnemuiden Werkgroep voor herstel Burg in Souburg bijeen Commissie in Veere bijeen MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 Enthousiasme voor Liesbeth List Torens GRIJPSKERKE VLISSINGEN Diefstallen in Scharendijke NW.- EN ST JOOSLAND T rombone-record Reprise MIDDELBURG Toorop-expositie trekpleister VLISSINGEN - De opvallendste attractie van de Open Monu mentendag op Walcheren be vond zich zaterdag niet in Vlis- singen of monumentenstad Middelburg. Het gemeentehuis van Domburg eiste die eer voor zich op. In dat gemeentehuis werd een eenmalige expositie van werken van Jan Toorop ge houden. De werken waren voor het merendeel afkomstig uit particulier bezit en grotendeels door Toorop net na de eeuwwis seling gemaakt tijdens zijn zo mers in Domburg. Ongeveer 1800 mensen kwamen er naar kijken. De expositie was samengesteld door gemeente-ambtenaar J. Nijsen en de Domburgse Toor- op-kenner W. Passenier. Passe- nier hield aan het eind van de dag een lezing over Toorop. Ook daarvoor was de belangstelling zo massaal dat het gemeente huis zelfs niet genoeg ruimte bood en er uitgeweken moest worden naar de hervormde kerk. Ere-gaste op deze afsluitende bijeenkomst was de kunstena res Sarika Göth. Haar vader was bevriend met Toorop. Mevrouw Göth schonk de gemeente een portret waarop zij zelf als meisje is afgebeeld door de Domburgse Mies Elout-Drabbe, die een be langrijke rol heeft gespeeld in het Domburgse culturele verle den. Bijna alle opengestelde monu menten in Domburg werden MIDDELBURG - Liesbeth List zorgde zondagavond voor een stijlvolle afsluiting van de Stadhoudersfeesten in Middel burg. De zangeres zag kans om in een anderhalf uur durend programma een sfeer op te bou wen waaop het publiek enthou siast reageerde. Aan een extra toegift ontkwam ze niet. Met be kende melodieën als de Draai molen en Oud Amsterdam werd zij meerdere malen teruggeroe pen. De organisatie van de Stadhou dersfeesten kon zich ondanks een verregende vrijdagavond toch gematigd positief uitlaten over het gehele evenement. Wel voorziet commissievoorzitter Ben van Damme een 'levendige evaluatievergadering', want niet elke ondernemer was con tent met deze vierde uitgave van dit culinaire festijn. „De bezoekers begrijpen het ei genlijk nog steeds niet. Rond zes uur - etenstijd dus - stroomt de markt leeg. Maar het is juist de bedoeling dat het publiek op het evenemententerrein blijft om een hapje te eten. De prijzen van het gebodene zijn beslist rede lijk te noemen", verzekert een enigszins teleurgestelde voorzit ter van de organisatiecommis- KOUDEKERKE - B en w van Valkenisse vragen de raad een krediet om het bestek te laten maken voor de tweede fase van de herinrichting van de Middel burgsestraat/Duinstraat. De ge meente heeft daar 200.000 gul den voor in kas. Ook de provin cie betaalt enkele tienduizen den guldens mee. De reconstructie bestaat uit het aanbrengen van een snelheids remmer, een plateau, aan de oostzijde van de bebouwde kom. De noordelijke bocht van het Langeweegje wordt door middel van bomen geaccentueerd. De inritconstructie van het Lange weegje wordt verbeterd en ter hoogte van De Uitwijk wordt een middengeleider in het wegdek aangebracht. Ook wordt de stip pellijn van de fietsstrook door getrokken. De raad moet verder een besluit nemen over de al lang slepende kwestie van scheurvorming in het metselwerk van de Willibror- dusschool in Zoutelande. Het schoolgebouw is aan het verzak ken. De Centrale Dienst Ge- meentewerken en een adviesbu reau hebben de zaak onder zocht. De conclusie is dat het ge bouw ondanks de scheuren toch nog in goede constructieve staat verkeert. Voor 2.000 gulden kun nen de scheuren in vloer en mu ren worden gerepareerd. Het col lege stelt de raad voor het geld voor het herstel beschikbaar te stellen. Geen geld willen b en w uittrek ken voor reparatie van de raam kozijnen in basisschool De Schute in Biggekerke. De ramen van die school leveren al jaren problemen op, omdat ze niet goed sluiten. Het schoolbestuur had bij de installatie en daarna beter op moeten letten, vinden b en w. Dan was de leverancier van BRESKENS - Een nog onbe kende automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks middernacht een ver keersbord in de Dorpsstraat in Breskens omver gereden. Uit een buurtonderzoek bleek dat de auto slingerend vanaf het Spuiplein was gekomen, bijna een paar winkels in de Dorps straat raakte en toen het bord omver reed. De auto is daarna de Weykmanlaan ingeslagen. Het merk en de kenteken van de au to zijn nog onbekend. druk bezocht. De hervormde kerk van Oostkapelle boekte 750 bezoekers. In het gebouw waren een aantal logo's tentoonge steld, waaruit het publiek een nieuw Domburgs gemeentelogo mocht kiezen. De uitslag was za terdag nog niet bekend. Bij de monumenten stonden leden van Het Walchers Costuum in kle derdracht opgesteld. Een zeer drukbezochte attractie was- ook de Domburgse molen, waar ongeveer duizend mensen keken naar het op ambachtelijke wijze malen van graan en bakken van wafels. Ongeveer duizend mensen de den ook het Zeeuws Museum in Middelburg aan, altijd een van de publiekstrekkers tijdens de Open Monumentendag in de Zeeuwse hoofdstad. In Middel burg waren 18 gebouwen voor het publiek open. Het populairst was het stadhuis, waar ongeveer 2000 mensen binnenstapten. De meeste monumenten noteerden enkele honderden bezoekers. Het Ramschip Schorpioen boekte bijvoorbeeld ruim 500 be zoekers, de Oostkerk 480 men sen en de rechtbank 400 bezoe kers. In Middelburg trokken de meeste monumenten ongeveer hetzelfde bezoekersaantal als vorig jaar, hoewel er toch veel andere activiteiten werden geor ganiseerd. In Vlissingen konden 17 monu menten bezocht worden. De si tuatie in de binnenstad was ver gelijkbaar met Middelburg. De brandweer hield open dag en de Koninklijke Harmonie Ons Ge noegen vierde met verschillende concerten het honderdjarig be staan. Voorlichtster G. Bögels schat dat er in totaal toch wel zo'n 3000 bezoekers een kijkje in de Vlissingse monumenten heb ben genomen. „We hadden dui delijk concurrentie van de ande re activiteiten", concludeert Bö gels. Het Fort Rammekens, dat al buiten de route lag, boekte zo nog geen 200 belangstellenden. In Westkapelle trok het publiek massaal naar de vuurtoren en het ijzeren torentje op de dijk. In de grote toren stond een vrouw in klederdracht en er werd veel informatie over het gebouw ge geven. Er hingen ook enkele ge dichten en tekeningen met de vuurtoren als onderwerp. De be zoekers konden de toren beklim men. In het Veerse stadhuis kwamen ongeveer 400 mensen kijken. Op het platteland waren verder vooral veel kerken en molens te bezichtigen. De belangstelling was redelijk. De meeste monu menten boekten tientallen be zoekers. Kinderkleding- en speel goedbeurs Peuterspeelzaal 't Hummelhoekje houdt zater dag 22 september van 10.00 tot 11.30 uur een kinderkleding- en speelgoedbeurs in Het Dorps huis in Grijpskerke. Speelgoed en kleding kunnen donderdag 20 september van 19.00 tot 20.00 uur worden ingeleverd bij Het Dorpshuis. De helft van de op brengst is bestemd voor de peu terspeelzaal. Hoewel de omzet in de diverse paviljoens dank zij de regen over het algemeen groter is geweest dan de voorgaande uitgaven van de feesten, is over het totaal ge nomen de belangstelling minder geweest. Van Damme schat dat er tijdens de Stadhoüdersfees- ten 1990 zo'n 35.000 mensen de Middelburgse Markt hebben be zocht en dat is beduidend min der dan bijvoorbeeld vorig jaar toen er ruim vijftigduizend be zoekers werden geregistreerd. Over de muziek heeft de organi satie niets dan lof gekregen. Er was voor elk wat wils. De laatste dag - zondag dus - is het geluids volume bewust teruggedraaid. Er is van omwonenden dan ook geen enkele klacht binnengeko men over geluidoverlast. Ook is er op het evenemententerrein geen enkele schermutseling voorgevallen. „Niks van dat al les", merkte voorzitter Van Damme aan het slot opgelucht op. Toch voorziet Van Damme nog een moeilijke vergadering om zijn collega's ook voor de vijfde Stadhoudersfeesten warm te maken. „Maar als het aan mij ligt zal dat eerste lustrum er ze ker komen", liet hij weten. Veel bekijks trok zaterdag onder meer de Domburgse molen, waar onder meer graan werd gemalen (foto Ruben Oreel de ramen mogelijk aansprake lijk geweest. De gemeenteraad moet zich ook uitspreken over een voorstel de provincie opnieuw te vragen de wethouders van Valkenisse een halve baan toe te kennen in ver band met drukke werkzaamhe den voor de gemeente. Eigenlijk zouden de wethouders maar een werkweek van veertig procent vergoed kunnen krijgen op grond van het inwonertal van Valkenisse, maar de afgelopen vier jaar werd de wethouders ook al een halve baan toege kend. De raad vergadert donderdag vanaf 19 30 uur in het gemeente huis. VLISSINGEN Kinderen ex poseren tot 1 oktober in de hal van het Vlissingse gemeente huis. Zij hebben één ding ge meen: ze hebben deelgenomen aan de cursus tekenvariété en striptekenen van Kunstzinnige Vorming Vlissingen. Tijdens die cursus heben de vijf tot en met dertienjarige deelne mers kennis gemaakt met aller lei technieken, materialen en on derwerpen. Ze hebben aan de hand van opdrachten aquarel len gemaakt, gezeefdrukt, tek sten van illustraties voorzien, strips en modellen getekend. Kunstzinnige Vorming Vlissin gen (KW) houdt ook dit jaar de cursus tekenvariété en stripte kenen. Die vindt op woensdag middag plaats in het KVV-ge- bouw aan de Minister Lelystraat in Vlissingen. De cursus teken variété begint 7 november in Oost-Souburg, in het KVV-on- derkomen in de Braamstraat. Gevonden Bij de gemeente politie te Vlissinen zijn in de pe riode van 29 augustus tot 5 sep tember de volgende voorwerpen aangegeven: Bankbiljetten; dameshorloge; jog gingbroek; portemonnee met buite- lands geld; portemonnee aan touw tje; kinderschoentje; ketting met hanger; armbandje met naamplaats- je; drie sleutels aan een label; vier sleutels aan een sleutelhanger; vijf sleutels aan een musketonhaak; zes sleutels in een etui. Bij het asiel te Vlissingen zijn in die periode aangegeven; En zwart/wit katertje; lapjeskat; schildpadpoes en ee rooie kater. De brandweerkorpsen van Vlissingen en Middelburg hielden open huis, waarbij speciaal de jeugd bij allerlei demonstraties werd betrokken, zoals een kijkje op de ladderwagen van de Vlissingse brand weer (foto Ruben Oreel) MIDDELBURG/VLISSINGEN - Het open huis van de brand weerkorpsen in Vlissingen en Middelburg, zaterdag in het ka der van de nationale brand weerdag gehouden, heeft veel belangstelling getrokken. Voor al in de morgenuren was het erg druk in en om de brandweerka zernes. In Middelburg waren er speciale attracties voor de jeugd. Zij kon- SCHARENDIJKE - F. van L. uit Maasland heeft bij de rijkspoli tie in Zierikzee aangifte gedaan van de diefstal van een surfset ter waarde van 4000 gulden. Zijn surfplank, een giek en een mast, zijn werden in de nacht van vrij dag op zaterdag gestolen van zijn auto, die aan de haven Kloosternol te Scharendijke stond. Het touw waarmee de surfspullen op de imperiaal wa ren bevestigd, werd doorgesne den. In dezelfde nacht is ingebroken in een auto van de heer E. S. M. M. uit Scharendijke. De wagen stond geparkeerd voor zijn wo ning. Uit het voertuig wordt een radio-cassetterecorder ter waar de van 600 gulden vermist. den, gestoken in een echt brand- weerpak, zelf een straalpijp be dienen en proberen enkele bord jes en een boei met bel met een waterstraal te raken. Deze acti viteit vond op het Bolwerk plaats waar ook een waterkanon voortdurend in bedrijf was. Bij de brandweerkazerne aan de Looierssingel was al het mate riaal te bekijken. De bezoekers konden voorts een demonstratie zien hoe een vlam in de pan gedoofd moet worden; namelijk door eenvoudig een deksel erop te leggen. Wat er ge beurt als op een foutieve manier (met water) wordt geblust maak te grote indruk op het publiek. Een metershoge steekvlam is daarvan het noodlottige gevolg. Ook het Rode Kruis en de ambu lancedienst werkten mee. In Vlissingen werd behalve in de kazerne aan de Van Dishoeck- straat ook het trainingscentrum van de brandweer aan de buiten haven bij het open huis betrok ken. Een speciale busdienst voerde de bezoekers af en aan. In de Vlissingse kazerne was te vens een foto-expositie ingericht ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het korps. In het trainingscentrum lieten de brandweerlieden onder meer zien hoe er in de praktijk bij al lerlei ongevallen adequaat wordt ingegrepen. Op het trai ningscentrum kunnen praktijk gevallen op realistische manier worden nagebootst. Ook de duikploegen waren ac tief. In Middelburg was daarvoor een speciaal bassin op het brandweerterrein geplaatst. In Vlissingen werd er in de buiten haven gedemonstreerd. Ook de jeugdbrandweer was in beide plaatsen van de partij. Beide korpsen konden enkele duizen den bezoekers registreren. De Springplank - De Stich ting Sociaal-Kultureel Werk be gint weer met de clubs in De Springplank in Nieuw en St Joosland. Kinderen van 9 tot 12 jaar kunnen dinsdag 18 septem ber tussen 19.00 en 20.30 uur weer terecht voor hun tweewe kelijkse clubavond. Kinderen van 4 tot 8 jaar zijn vanaf woens dag 19 september eveneens één maal in de veertien dagen wel kom, tussen 14.00 en 15.30 uur. Vrijdag 21 september wordt de eerste van de tweewekelijkse soosavonden voor jongeren van 12 tot 15 jaar gehouden, van 19.30 tot 21.30 uur. De Spring plank zit overigens dringend verlegen om medewerkers (van af 16 jaar) om de verschillende clubs in goede banen te leiden. ARNEMUIDEN - De ringrijver- eniging In Galop hield zaterdag in Arnemuiden een ringsteek wedstrijd met versierde sjezen. Tien paren streden om de wis selbeker van de gemeente Arne muiden. De sjezen reden 31 ron den, waarin 93 ringen gestoken konden worden. Het paar Matty en Adri Pleyte leverde een spannende kamp met Patricia en Hans Snoek op de 32 mm ring, om de eerste en tweede plaats. Ook voor de der de plaats volgde een kamp. Wet houder M. A. Stoffels reikte de beker uit. Uitslag dagklassement: 1 Matty en Adri Pleyte, 78 ringen; 2 Patricia en Hans Snoek. 78; 3 Paulien en Dinge- man de Visser, 76; 4 Stien en Lieven van Belzen, 76; 5 Yolanda en Adri van Dalen 61; 6 Magda en Henk Baas, 58; 7 Corrie en Wannes Maljers, 56; 8 Syl via en Jan Maljers, 56; 9 Marjan en Adri van Belzen. 55; 10 Willeke en Dingeman de Visser. 53. Bekers: Wisselbeker en le beker: Matty en Adri Pleyte; 2 Patricia en Hans Snoek; 3 Paulien en Dingeman de Visser. Mooist versierde sjees: 1 Marjan en Adri van Belzen; 2 Corrie en Wannes Maljers; 3 Yolanda en Adri van Da len. OOST-SOUBURG - De werk groep die zich gaat inzetten voor het herstel van de Karolin gische Burg komt eind septem ber voor het eerst bijeen. De ge meente Vlissingen, provincie Zeeland en de particuliere pro jectgroep Herstel Karolingi sche Burg nemen daaraan deel. De projectgroep bereidt zich dinsdag voor op die eerste bij eenkomst. Zij praat ook over de plaatsing van een informatie bord over de Karolingische Burg aan de Verlengde Kanaalstraat en over een infostand die moge lijk semi-permanent wordt neer gezet in de Souburgse biblio theek. De vergadering van de projectgroep wordt gehouden in dienstencentrum Bachten Poor- te aan het Oranjeplein en begint om 19.30 uur. VEERE - De gemeente Veere heeft ruim een ton nodig om de' tweede fase van het bedrijven terrein aan de Noordweg in Se- rooskerke bouwrijp te maken. Bedoeling is een ontsluitings- weg en riolering op het terrein aan te leggen. De commissie fi nanciën bespreekt het voorstel om hiervoor een krediet uit te trekken op woensdag 12 septem ber vanaf 16.30 uur in de ge meentesecretarie. Een spectaculaire optreden van tal van muziekkorpsen en ko l ren, begeleid door sfeervol vuurwerk, besloot zaterdagavond! de jubileummanifestaties van de Vlissingse Koninklijke Har-f monie Ons Genoegen (foto Ruben Oreell. VLISSINGEN - „Een Ko ninklijk feest van een Ko ninklijke harmonie." Dat concludeerde presentator Jan Jacobs zaterdagavond tijdens het grote concert met vuurwerk bij het Arsenaal, waarmee de viering van het honderdjarig bestaan van de Vlissingse Koninklijke Har monie Ons Genoegen werd afgesloten. Het concert, waar negenhonderd mensen aan meewerkten, trok zeker tien duizend luisteraars naar de Nieuwendijk, het Keizersbol- werk en het De Ruyterplein. De hele Vlissingse binnenstad bruiste zaterdag' ook overdag al van muziek. Op de Oude Markt, de Kleine Markt en het De Ruyterplein verzorgden verschillende Zeeuwse korp sen concerten, die ondanks het slechte weer toch redelijk wat belangstelling kregen. Actief waren overdag de meeste muziekgezelschappen van Walcheren en gastkorp- sen uit Tholen, Zonnemaire en Wissenkerke. Gerard de Waardt speelde op verschil lende lokaties op een ver plaatsbare beiaard. In Britannia-Watertoren oe fenden intussen de hele dag trombonisten met elkaar on der leiding van Johan de Meij en het Amsterdams Trombo ne Kwartet. Voorafgaand aan het grote slotconcert traden de trombonisten op, in totaal 106 personen. Daarmee werd een nieuw record gevestigd voor de uitgave Benelux van het Guiness Book of Records. Het oude record stond op 101 trombonisten in één concert bijeen. Het samen spelen be viel de muzikanten zo goed dat het idee al geopperd is om van de trombone-workshop een jaarlijks terugkerend eve nement te maken, zei mr J.C. de Boo van Uijen, dirigent van Ons Genoegen en tevens voorzitter van de werkgroep jubileumconcert. De deelnemers aan het slot concert - in totaal 400 muzi kanten van verschillende Zeeuwse korpsen, 350 zangers en zangeressen, 50 leden van het drumfanfare showorkest Delta Band, 100 trombonis ten en de beiaardier - oefen den 's middags al enkele uren naast het Arsenaal. De deel nemers hadden met hun eigen korpsen de muziekstukken wel ingestudeerd, maar nog slechts één keer met de hele groep geoefend. Dirigent Jaap Koops wist het gelegen heidskorps toch tot één ge heel samen te smeden. Het slotconcert verliep vlekke loos en ondanks de aflandige wind was het optreden vanaf, de publiekslokaties goed te volgen. Het concertprogramma be stond uit een aantal bekende liederen en muziekstukken uit het populair klassieke genre. Het optreden werd ge- opend met een aantal kanon schoten, afgevuurd door Schietvereniging De Fles, waarna het Zeeuws Volkslied I klonk. Daarna werd de Ra- detzki-mars van Johan Strauss ten gehore gebracht, Bij de Solemnele Ouverture 1812 van Peter Tschaikowsky was opnieuw kanongebulder I te horen en enkele vuurpijlen gingen knallend de lucht in. Het stuk heeft dan ook een veldslag als thema. Pomp and Circumstances van Edward Elgar bleek een doorslaand succes. De muzi kanten gaven er nog een korte reprise van. Ook het Slaven koor van Guiseppe Verdién Ode an die Freude van Lud- wig von Beethoven kregen veel applaus van het publiek, Het spectaculairste nummer was ongetwijfeld Music for the Royal Fireworks van Georg Fr. Handel, waarbij een groot vuurwerk de Vlissingse avondhemel kleurde. Ook bij de toegift, opnieuw de Ra- detszki-mars, gingen nog heel wat sterren, vuurbollen en an dere vuurwerkstukken de lucht in. Uiteraard liet ook de schietvereniging zich niet on betuigd. Spontaan sloten de muzikan ten het concert af met het niet van te voren ingestudeerde 'Lang zal ze leven', dat ook door het publiek overgeno men werd. „Dat tekende de goede sfeer onderling", zegt een zeer tevreden De Boo van Uijen. „Dit was geweldig. Hier zal nog lang over nagepraat worden." Aan het slotconcert werd meegewerkt door de muziek verenigingen: Harmonie De Vliegende Hollander uit Ter- neuzen, Muziekvereniging Voorwaarts uit Koudekerke, Koninkijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee, Konink lijke Harmonie Eendracht Maakt Macht uit Kruiningen, Koninklijke Muziekvereni ging Concordia uit Tholen, Harmonievereniging Nut en Ontspanning uit Zonnemaire, Middelburgse Muziekkorps uit Middelburg, Muziekver eniging Apollo uit Wissenker ke en Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen, Zangers en zangeressen wa ren te horen van: Vlissingse Oratorium Vereniging, Christelijk Gemengde Zang vereniging De Lofstem uit Terneuzen, Gereformeerd Kerkkoor uit Terneuzen, Ge mengde Zangvereniging Vol harding leidt tot het Doel uit Domburg, Christelijk Ge mengde Zangvereniging Looft den Heer uit Westkapel le, Cresendo uit Kruiningen, Christelijk Zangkoor Schore, Gemengde Zangvereniging Excelsior uit Yerseke en De Ruyterstadsingers uit Vlis singen. Woelige Werf De wijkpost De Woelige Werf van de Stich ting Welzijn Ouderen in Middel burg begint donderdag 13 sep tember een cursus yoga voor ou deren, onder leiding van me vrouw R. Kugel. Het doel van de lessen is plezier te beleven in be wegen en ontspannen. Yoga is niet prestatiegericht, ieder doet de oefeningen naar vermogen. De lessen worden elke donder dag gegeven tussen 14.00 en 16.00 uur. De wijkpost in de Rijnstraat be gint woensdag 19 september met volksdansen voor 55-plus- sers, onder leiding van mevrouw H. Jansen-van Roosendaal. De lessen zijn elke woensdag van 14.00 tot 15.00 uur. Plattelandsvrouwen - De afdeling Middelburg en omstre ken van de Nederlandse Boï van Plattelandsvrouwen maai morgen, dinsdag, een bustocl naar Tilburg. Daar wordt ondi meer het Textielmuseum zocht. Het gezelschap vertrek om 8.30 uur van het Hof van Tas ge en is rond 18.00 uur weer tera- in Middelburg. Een week lata' dinsdag 18 september, maakt 4 afdeling een fietstocht naar waterzuiveringsinstallatie vï het Waterschap Walcheren - Ritthem. Daar wordt ook et film over de waterzuivering vd toont. Het gezelschap vertres om 13.30 uur vanaf het zwemM Poelendaele. Huisvrouwen - De afdelM Middelburg van de Nederland. Vereniging van Huisvrouw,, houdt morgen, dinsdag, van 14,00 uur een bijeenkomst m aula van de stadsbibliotheek: Middelburg. De heer N. houdt dan een lezing' over v cent van Gogh. Introducees ook welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 6