Zierikzee aan de slag met vernieuwd elftal Hoek: meer body en bruisend van ambitie Clubliefde verdwijnt ook uit Zeeland AMA VOET Luc Rombout Wie niet tweemaal traintzal ook niet spelen Gert-Jan Bouterse Kees Kist mag nu zelf ook scoren Marcel Meijer Paul Schipper lijk vinden. Of lijkt dat maar zo? De Zeeuws-Vlaming besloot na zeven jaar Terneuzen het bij Phi lippine te proberen en vervol gens bij Hoek. „Bij Terneuzen kreeg ik destijds geen eerlijke kans", mokt Meijer. „De trainer destijds. Maurice de Windt, vond me te jong. Daar was ik het niet mee eens. Ik was toen 17 jaar oud, emotioneel. Zoiets zou me nu niet meer gebeuren." Toch lag dezelfde reden ten grondslag aan het vertrek van de Terneuzenaar bij Hoek. „Ik heb nooit een eerlijke kans ge had". vindt hij. „Na het vertrek van Remco van Keeken kwam er een Belg. vervolgens een an dere Belg en toen die Otten. Wa ren die nou zo goed?" Meijer hield het na een half seizoen bij de Zeeuws-Vlaamse zaterdag club al voor gezien. Een zwakke mentaliteit? „Ik vind van niet. Hoek heeft natuurlijk iets ap arts. Twee keer heb ik in de basis gestaan, tegen Rijnsburgse Boys en ARC. Die laatste wed strijd speelde ik slecht trou wens, maar ik blijf ervan over tuigd dat ik op den duur het ni veau had aangekund. Nu ben ik weer bij Terneuzen gaan voet ballen. Kom ik in ieder geval in de basis en speel ik ook bij een club met ambities. Of ik defini tief bij Terneuzen blijf? Moeilij ke vraag. Ik heb zeker ambities om hogerop te voetballen. Als het kan, met Terneuzen." Een verhaal apart in deze vormt vermoedelijk Luc Rombout uit Koewacht. Er zou vorig seizoen belangstelling voor de Koe wacht-speler hebben bestaan van het Belgische Zelzate. Het verhaal gaat dat Koewacht een financiële vergoeding wilde voor de overgang van Rombout. Zel zate wilde daaraan niet voldoen. Uit balorigheid vroeg hij vervol gens in eerste instantie over schrijving aan naar Clinge. Sluiskil kreeg echter lucht van de onenigheid tussen Koewacht en Rombout en lijfde de Koe wachtenaar razendsnel in. Volgens Sluiskil-voorzitter Han van der Hooft verliep alles vol gens de letter van de KNVB-wet. Rombout kon alleen bij Sluiskil voetballen, als hij in Sluiskil woonachtig was. De verhalen gaan dat de voetbalvereniging Sluiskil pro forma een huis voor Rombout huurde. Een truc dus? Sluiskil-voorzitter Han van der Hooft verzekert van niet. „Die jongen heeft daar daadwerkelijk gewoond. Hij had persoonlijke problemen eri ging daarom weg uit Koewacht." Inmiddels traint en speelt die zelfde Luc Rombout alweer bij Koewacht. Insiders verzekeren zelfs dat hij qua mentaliteit zo dorpsgebonden is dat hij er nooit meer weg zal gaan... Trainer Jack Schipper met een deel van de selectie van Zierikzee ifoto Pieter Honhoff) Het afgelopen voetbalsei zoen leek voor Zierikzee nog het meest op een treurspel in diverse bedrijven. Routinier Kees Verkaart dacht met zijn ploeg een gooi te kunnen doen naar het kampioenschap, maar door een onwaarschijnlijke hoeveelheid blessures degra deerden de Schouwenaren naar de derde klas. Het elftal ver scheen regelmatig met een for matie binnen de lijnen waarvan sommige spelers zelfs door de grootste Zierikzee-fan niet wer den herkend. Over die periode wil de trainer van Zierikzee, de 44-jarige Jack Schipper, het het liefst niet meer hebben. Hij huivert nog bij de herinnering aan sommige trai ningsavonden waarop hij slechts zes of zeven selectiespe lers mocht ontvangen. Schipper kijkt, ondanks alles, met elan naar de toekomst. „Het roer moet om", klinkt het strijdlus tig. „Er moet weer agressie in het elftal komen. Juist aan die agressie ontbrak het het afgelo penjaar." De trainer, inmiddels al twintig jaar in de voetballerij actief, kondigt daarom aan het dicipli- ne-wapen van stal te halen: „Wie per week niet twee keer op de training verschijnt, staat er ge garandeerd naast." Dat zijn geen kinderachtige woorden voor iemand die ook nog eens drie van zijn vaste basisspelers naar elders zag verdwijnen. Het jeugdig talent Emiel Dorst ver trok naar Vlissingen, Marco van Oeveren koos voor Middelburg en George Pados moest als Hon gaars vluchteling Nederland na een jaar verlaten. Bovendien mist Schipper nog steeds Leen Koster, Martin de Jong en Aart van der Linden vanwege hard nekkige blessures. Gezien bovenstaande lijst heeft Zierikzee zijn eerste selectie moeten aanvullen met een flink aantal nieuwe krachten. Over het aantrekken van betaalde spelers wordt op Schouwen ech ter niet gesproken. Schipper: „Vriendschap is een veel beter bindmiddel voor een elftal dan geld. De voorbeelden waar het met een financiële injectie toch mis ging liggen voor het op scheppen." Nieuwkomers bij Zierikzee zijn René Roon en Sjaak van der Weele (beide af komstig van DFS), A-junior Ja- drenco Sladic, en drie spelers uit lagere elftallen van Zierikzee: Michel Winkels, Wim Ravia en Fred Kramer. Ondanks zijn ferme uitspraken lijkt toch de hele selektie achter Schipper te staan. Zelfs als blijkt dat Kees Verkaart, met zijn 36 jaar toch wel het boegbeeld van Zierikzee, niet zeker is van een plaats in het eerste elftal. „Hij zal er voor moeten knokken, net als ieder ander", aldus Schipper. Kees Verkaart heeft geen moeite met de eisen van zijn trainer: „In principe had ik vorig seizoen be sloten er een punt achter te zet ten. Maar omdat we degradeer den wou ik mijn ploeggenoten niet in de steek laten. Ik heb me dus weer beschikbaar gesteld voor de eerste selektie. Als Schipper me nodig heeft zal ik er staan. Bovendien is Zierikzee vorig jaar tenonder gegaan aan gemakzucht. Door die waslijst aan blessures was bijna iedere fitte speler al verzekerd van een vaste plaats in het eerste. De concurrentie die Schipper er in brengt is alleen maar goed." Verkaart verwacht zelf wel van waarde te kunnen zijn voor het elftal. „Dit jaar wordt gestart met een verjongd team, waarin een routinier op het middenveld goed werk kan verrrichten. Mocht onverhoopt blijken dat de ploeg, ook zonder mij, goed presteert, dan is er wellicht een rol weggelegd als speler-begelei der. Ik zal dan het team begelei den én op de reservebank plaats nemen. Als Verkaarts verwachtingen voor dit jaar. in tegenstelling tot die van vorig jaar. uitkomen dan ligt de rol van teambegeleider op de loer. Hij is namelijk optimis tisch gestemd over het komende seizoen: „We hebben in de oefen periode goed gevoetbald. Ik ver wacht dat we meedraaien voor de promotie." Als een voetballer tien jaar geleden van Vlissingen naar Mid delburg verkaste, stond dat bijna garant voor een rel. Tijden veranderen echter. Ook in Zeeland, zo lijkt het, wordt het langzaam maar zeker als normaal geaccepteerd dat spelers van club ver anderen. Sommigen wek ken zelfs de indruk het bij alle voetbalverenigingen in Zeeland te willen pro beren. Er zijn ook spelers die van een koude kermis thuiskomen. Bestaat clubliefde nog bij de Zeeuwse voetballer? Gert-Jan Bouterse (30) uit Koudekerke, ook actief fluitist, gelooft er nau welijks in. Hij begon zijn voet balcarrière als jeugdspeler bij Bevelanders, kwam vervolgens via Veere bij Arnemuiden, speel de vorig seizoen bij Hoek om nu weer terug te keren bij Arnemui den. Of neem Paul Schipper. Kwam als jeugdspeler van Dauwendae- le naar Middelburg, ging weer te rug naar Dauwendaele, gevolgd door een jaartje Zeelandia. Daarna stelde hij zijn capacitei ten opnieuw in dienst van Mid delburg om de hoofdstedelijke club voor drie seizoenen te ver wisselen voor het toen al ambi tieuze Vlissingen. Die club liet Schipper gaan, waarna hij, voor de derde keer, op het hoofdste delijke nest aan de Nadorst neer streek. Samen met Luc Rom bout uit Koewacht en Marcel Meijer uit Terneuzen versleten Schipper en Bouterse 13 clubs. In totaal veranderde dit kwartet spelers 14 keer van vereniging. „Clubliefde", zegt Gert-Jan Bouterse, „wat is dat eigenlijk? Het geldt natuurlijk niet voor al lemaal, maar een hoop spelers blijven dertig jaar bij een en de zelfde club als een soort vlucht. Ze durven de gok niet aan om het eens bij een andere club, ho gerop, te proberen. Toen ik des tijds bij Arnemuiden voetbalde, zat ik in het jeugdbestuur. Als ik lid ben van een voetbalclub, wil ik als het even kan, ook iets voor de club doen naast het voetbal len. Vaak doet dat soort mensen Paul Schipper: weer actief voor Middelburg (foto Lex de Meestert Gert-Jan Bouterse: veel spelers durven de gok niet aan foto Ruben Marcel Meijer (rechts): bij Terneuzen kreeg ik geen eerlijke kans Oreel) foto Camille Schelstraete) Ze roepen wel 's, hé overloper De managementgroep is opgeblazen, de club zeifis na één jaar gedegradeerd, maar alles wijst er op. dat Hoek nog bruist van ambities. Trainer/adviseur Kees Kist en zijn spelers maken zich op voor een snelle come-back in de top van het amateurvoet bal. „Hoek heeft meer body en is in alles sterker geworden", verzekert de voormalige top schutter, die zelf zijn schoenen weer aantrekt, aan de voor avond van de competitie. Hij zal er zelf voor moeten zorgen dat alle investeringen tenslot te tot een kampioenschap zul len leiden. Het zal even schrikken zijn voor de tegenstanders die Hoek dit jaar in de competitie tegenover zich krijgen. Je zal toch maar trainer zijn van een bescheiden ploegje als WHS, Kapelle aan den IJssel, Kloe- tinge of Strijen en dan kort voor de aftrap van een wed strijd de opstelling van de te genstander te horen krijgen: met het nummer tien... Milan Ruzie, met het nummer zeven tien... Kees Kist en (zoals het er tot vorige week naar uitzag) met het nummer tien... Ton Blanker. Ja, ook Blanker, want de overschrijving van deze aanvaller was bijna rond. Maar een onwaarschijnlijk hoge transfersom heeft de overgang naar Hoek ten slotte nog ver hinderd. Wie had ooit durven denken, dat het 3371 inwoners tellende Hoek nog eens een voetbalelf tal zou krijgen met zulke illus tere namen. Kees Kist, die is aangetrokken als een soort manager/trainer en dit jaar te boek staat als adviseur/speler, voelt zich ogenschijnlijk al thuis in deze omgeving. En bij Hoek is het samenwerkings verband met de ex-prof kenne lijk ook goed gevallen, want na zijn eerste half jaar werd de overeenkomst verlengd. De 38-jarige Steenwijker pen delt dan ook vanaf de start van de voorbereiding alweer enke le keren per week op en neer van zijn huis naar het veld. „Vier uurtjes heen en vier te rug, maar het is best op te bren gen". vindt hij zelf. „Zo lang het hier prettig werken is blijf ik met plezier komen. Het voet ballen is me toch weer gaan boeien." Toch heèft Kist niet kunnen realiseren waar hij in eerste met clubliefde naast het voetbal helemaal niets voor de vereni ging." Bouterse speelde eerst bij Beve landers, voordat hij via zeven seizoenen Veere, zo zegt Bouter se, een aanbod kreeg van Oost- kapelle, toen eersteklas zater dag, getraind door Jan Meul- meester. Bouterse koos echter voor Arnemuiden. „Achteraf is dat sportief gezien een verkeer de keuze geweest. Maar Arne muiden leek me toen een goed alternatief. Ik dacht dat het eer ste elftal wel een stapje hogerop zou doen, bovendien had Arne muiden een naam op te houden. En dat heeft het nog." Het lijkt duidelijk dat Bouterse zich door sportieve vooruitzich ten laat leiden, clubliefde speelt bij de Koudekerkenaar geen rol. Het hoofdstuk Hoek beslaat pre cies één seizoen. Dit jaar komt Bouterse al weer voor Arnemui den uit. „Eigenlijk wilde ik al weg op het moment dat Gerrit Emans eruit gegooid werd. Die hele geschiedenis met Emans, als je zo met mensen omgaat... Toch heb ik geen spijt van dat seizoen Hoek. De ambiance bij de thuiswedstrijden is heel apart. Voor een speler is dat iets heel bijzonders. Toen ik door Hoek werd benaderd, was de keuze niet zo moeilijk. Maar de laatste twee maanden ging ik met tegenzin naar de training. Ik verwijt vooral de spelers dat ze te weinig hun mond hebben opengedaan tijdens het gedoe rond Emans. ik blijf er bij dat vooral persoon lijke omstandigheden ertoe heb ben geleid dat ik naar Arnemui den ben gegaan. Ik heb een klei ne, ik ben druk met mijn werk en Arnemuiden speelt op hetzelfde niveau als Hoek. Ik denk dat in Arnemuiden nog steeds een kli maat is voor eersteklas voetbal. Och, ze roepen wel eens, hé over- mige Vlissingers zou Schipper niet goed genoeg zijn voor het betaalde voetbal, maar de toe nadering voor dit seizoen door Vlissingen-manager Philip Krant bewees dat aan dergelijke uitspraken niet te veel waarde gehecht moet worden. Niettemin, Schipper bleef bij Middelburg. „Philip Krant legde mij een papiertje voor, waarop met potlood het bedrag stond geschreven dat ik kon verdie nen. Daarbij werd uitgegaan van een punt per wedstrijd. Maar bij Vlissingen zou ik daarvoor al leen voor het voetbal moeten le ven, terwijl ik ook een gezinsle ven heb. Ik zou er financieel niet op vooruit gaan, omdat ik van wege de trainingen minder uren moest gaan werken. Daar pas ik voor. Als je dan ziet wat ze over hebben voor een speler als Van Keeken. Een transfersom plus nog z'n salaris." Destijds was ook geld de reden dat Schipper het bij Vlissingen niet langer zag zitten. „Ik wist wat andere spelers voor onkos tenvergoeding kregen. En dan zou ik het met minder moeten doen. Mijn ogen zijn opengegaan toen ik bij Vlissingen kwam. Ik laat me niet meer ringeloren. Clubliefde? Als je naar clubs in Brabant kijkt, daar verandert ie dere speler naar believen van club. Men vindt dat daar ook heel normaal. Of ze mij als een overloper zien? Bij Middelburg in ieder geval niet, hoe kunnen ze mij nou als overloper zien?" Marcel Meijer (21 uit Terneuzen kan zijn stekkie kennelijk moei- loper. Pasgeleden nog een of an dere supporter, die ik niet ken. Maar ik heb niet het idee dat ik niet gewenst ben bij Arnemui den. In ieder geval ligt dat niet zo bij de spelers." Paul Schipper heeft met zijn 27 jaren inmiddels ook menige club versleten. Het meeste opzien baarde ruim een jaar geleden zijn overgang van Vlissingen naar Middelburg. Volgens som- aanzet voor is gehaald. Hij had „de redder van Hoek" moeten worden, zoals voorzitter Bra- venboer het in een interview kwalificeerde. Zijn opdracht was om de club in de hoogste klas van het zaterdagvoetbal te houden, maar die missie is gestrand. Vooral, zo verzeker de Kist, door het schrijnende gebrek aan kwaliteiten in de selectiegroep die hij toen tot zijn beschikking had. Daar is na het echec van vorig jaar in de zomermaanden hard aan gewerkt. De management groep van drie man, aanvanke lijk bestaande uit Dirk de Bruin, Jan Doorns en Gerrit Emans, is inmiddels afge slankt tot één man (sponsor Dirk de Bruin), maar heeft op het transferfront nog heel wat aktiviteiten verricht. Voor Kist was het al snel dui delijk waar het in zijn ploeg aan schortte. „Voorin kwamen we te kort, waren we niet sterk genoeg, maar ook het hande lingstempo op het middenveld lag veel te laag. Je ziet in die eerste klasse veel clubs die al les beter beheersen, die door de handelingssnelheid tegenstan ders uitspelen en die in alle li nies een sterke veldbezetting hebben." Door voortdurend om zich heen te zoeken naar talent heeft Hoek aan die tekortko mingen gewerkt. Kist is „tevre den" met wat er tussen de sei zoenen door is bijgekomen aan versterkingen. „Het kan na tuurlijk altijd nog beter, maar we zijn geen topclub, we kun nen ons niet alles veroorlo ven", stelt hij vast. Mentaal moet deze groep spe lers tegen de druk kunnen die men zichzelf heeft opgelegd. De Zeeuws-Vlamingen zijn kanshebber bij uitstek voor het kampioenschap in de twee de klas. Kist wordt er wellis waar niet graag mee gecon fronteerd, maar het is de reali teit. Wie zo veel investeert in spelers (via sponsors) wordt verondersteld ook resultaten af te leveren. „Vorig jaar", haalt Kist nog een zwak punt aan, „werden we gedold door tegenstanders, die veel sterker waren dan ons. Zo zal ik de laatste uitwed strijd tegen Quick Boys nooit vergeten. Ik heb er naar staan kijken met tranen in m'n ogen. Dat klasseverschil is ons ten slotte opgebroken en ik heb ér vooral op gehamerd om daar aan te werken." Het moet gezegd: de verster kingen die zijn aangetrokken hebben in de oefenwedstrijden nog niet echt geschitterd. Maar Hoek speelde in de eerste wedstrijden ook niet in de sterkste opstelling. Zo voerde Kees Kist in de voorbereiding al enkele keren aan: „We zullen pas op volle sterkte zijn als ook Ton Blanker zich ook bij de se lectie heeft gevoegd." De in Koewacht woonachtige ex-prof, die is gehuwd met de zangeres Anita Heilker (voor malig Dolly Dot), is een hoofd stuk apart. Hij speelde de afge lopen weken nog testwedstrij den met Brighton in Roeme nië, maar kwam niet tot een overeenkomst met die club. Blanker was van plan zijn voet balcarrière af te bouwen bij Hoek en wilde zich maatschap pelijk verbinden aan een spon sor van zijn nieuwe club. De vraagprijs van het bescheiden Capellen (de club waarvan hij eigendom is) was echter zo schrikbarend hoog, dat ten slotte is besloten om van een transfer af te zien. Het meest voor de hand ligt nu dat Paul van Buren, afkomstig van BSC, de voorhoede zal vor men met Mare de Kunder (vrij gekocht bij Dendermonde) en/ of Alex Lourens. Hoek zal bo vendien kunnen beschikken over een geroutineerd midden veld met Kees Kist, Adriaan Nieuwenhuyse en Milan Ruzie. Versterkingen bij Hoek zijn verder: Arthur van Huizen (Vlissingen), Ruud Verbeek (RCS), Michel van Craenen- broeck (Philippine), Jacco de Koeijer en Wim Dieleman (Vo gelwaarde) en Seydi Alici (Ra cing Club Gentbrugge). Kees Kist met de selectie van Hoek. De trainer (of technisch adviseur) trekt komend seizoen ook zelf weer de voetbalschoenen aan foto Camille Schelstraete)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 29