IJ U u ii i eleurstelling over ilieuplan Alders Nederland tekent asielverdag niet Mijnwerkers houden huis in straten van Bukarest !§|i\ Adres: P Proef met bacteriën tegen olie Mega Borg "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." m Uaks reageert vóór Tweede Kamer op fraudeverhalen In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Zoveel slaap kamers maken je specialist! Beenhakker: geen pers op trainingsveld Meer zon 33e jaargang no. 133 rijdag 15 juni 1990 tardbeving in [azachstan en ïoordwest-China Afslagen Vishandel spant geding aan tegen Braks Studiebeurs Ziek Controle Blamage Dertien doden in Spaans busje Ontslag minister van binnenlandse zaken Mijnwerkers Brand nog niet geblust 4 weken voor één tientje en één fiks] Overwegend, droog. Eerst veel bewol king, later opklaringen. Maximum temperatuur rond 18 graden. Zwakke tot matige noordenwind. nderzoek recherche naar AID Van onze Haagse redactrice EN HAAG - Minister Braks lisserij) voelt er niets voor zich lor een tweede maal door de tveede Kamer op de knieën te |ten dwingen vanwege een vis- aude. Nadat het TV-journaal loensdagavond gewag maakte In het achterhouden van Bngstgegevens door de hoofd- tspectie visserij, heeft Braks Imiddellijk actie onderno men. Na contact met zijn colle- van justitie Hirsch-Ballin t>n hij de commissie visserij in Tweede Kamer gistermor gen al toezeggen dat er een on- trzoek komt door de Rijksre- jierche. Deze dienst bekijkt of beschuldiging van ambtena- kn van de Algemene Inspectie lienst (AID) klopt dat er grote (legale visvangsten zijn wegge moffeld. Het ministerie van vis- |erij zou daardoor onjuiste ge- evens over de EG-quota naar jirusseP hebben gestuurd. Bo- lendien worden de maatrege- ln tegen de vissers nu nog Jcherper, zo liet Braks weten. Het zijn toezeggingen maaide de klOSKOU - Een zware aardbe ving heeft donderdag de Sov- let-republiek Kazachstan en het hoordwesten van China getrof fen. Volgens het persbureau iNieuw China' had de schok in pe dunbevolkte Chinese provin cie Xinjiang een kracht van 7.3 pp de schaal van Richter en verd een groot aantal wonin gen verwoest. De Amerikanen neldde een kracht van 6.8 op de fechaal van Richter. minister het gras voor de voeten van de kamer weg; de parlemen tariërs hadden hun eigen verzoe ken al klaar liggen. Maar Braks was hen voor: „Het onderzoek wordt met spoed uitgevoerd". Bovendien komt het toegezegde rapport over het hele reilen en zeilen bij de Algemene Inspectie Gerald Vanenburg (foto Michael Kooren CAGLIARI - Bondscoach Leo Beenhakker heeft aan de vooravond van de cruciale wedstrijd tegen Engeland geen behoefte aan pottekij- kers. De keuzeheer verbood de pers het bijwonen van de laatste trainingen. Ook was hij aanzienlijk korter van stof dan in de voorgaande da gen. Het is zo goed als zeker, dat Beenhakker het elftal, dat af ging tegen Egypte, op enkele plaatsen zal wijzigen. Gerald Vanenburg, die tegen Egypte al na 45 minuten mocht dou chen, lijkt het voornaamste slachtoffer te worden. Van een rigoreuze wijziging wil Been hakker echter niet weten. „Ik heb steeds gezegd, dat acht spelers zeker zijn van een ba sisplaats, maar door blessu res kunnen dat er ook wel eens zeven zijn", zei hij. Op Sardinië zoeken Engelse supporters de confrontatie met de Oranje-aanhang. De Italiaanse politie zal morgen maar liefst 30.000 agenten in zetten om de orde te handha ven. Voor verder WK-nieuws zie de pagina's 27, 28 en 29 Dienst (AID) eerder dan de be doeling was. Direct al na het re ces (in september) krijgen de Tweede Kamerleden de onder- zoeksresulaten. De top van het ministerie van Landbouw en Visserij was er vo rig jaar al van op de hoogte dat de directie van de AID een deel van de vangstoverschrijdingen bewust buiten de registratie heeft gehouden.Voormalig hoofdinspecteur A. Besuijen van de Algemene Inspectie Dienst zegt begin '89 de secretaris-gene raal van Landbouw en Visserij daarover te hebben geïnfor meerd. Besuijen: „Als medewerker van de AID rapporteerde ik natuur lijk in de eerste plaats aan mijn eigen directie. Maar ik had op den duur geen vrede met de si tuatie en betrekkelijk kort voor dat ik de AID verliet, heb ik een gesprek aangevraagd met de se cretaris-generaal, waarin ik deze zaak persoonlijk aan hem heb meegedeeld". Minister Braks weet niet of die informatie hem heeft bereikt. „Ik word voortdurend op de hoogte gehouden over de con trole-activiteiten van de AID. Dat is een zeer ingewikkelde ma terie. De aard van de informatie is zo divers, dat ik daar geen ant woord op kan geven", zo liet hij gisteren weten. Enkele jaren geleden kwam Braks al in opspraak door frau des met het aan land brengen van vis op de afslagen. Toen moest Braks erkennen dat 'zijn ambtenaren' niet volgens de re gels hadden gehandeld. De mededeling voor het TV- journaal deed de kamerleden meer dan nadrukkelijk vragen om nog meer en betere maatre gelen tegen de illegale vangsten. „Hoelang moeten we nog met dit soort regelgeving doorgaan", zo vroeg CDA'er Nijland zich af. Hij pleitte samen met zijn college Van Zijl (PvdA) voor een indivi duele zeedagenregeling, zodat vissers met relatief veel PK's en een klein quotum niet in de ver leiding komen meer te vissen. Braks bleek niet veel voor de suggestie te voelen, maar zegde in ieder geval een rapportage toe. Van Zijl vroeg zich verder bezorgd af of de door de AID'ers weggemoffelde illegale vangsten er toe leiden dat in feite het quo tum voor dit jaar al is opgevist. Ook dat moet uit het onderzoek blijken. Zie ook pagina 17 URK (GPD) Visserijminister Braks zal zich in een kort ge ding moeten verantwoorden voor de nieuwe regels, waarmee hij de vishandelaren heeft opge zadeld. De Vereniging van Zee visgroothandelaren sleept de minister voor de rechter „om een einde te maken aan deze flauwekul". Volgens bestuurs lid Schrijver van de vereniging gaat Braks veel te ver in zijn ij ver om het grijze viscircuit aan te pakken. Op grond van nieuwe regels ver plicht Braks de handelaren om bij elke hoeveelheid vis het regi stratienummer te vermelden van het schip dat de vis aan land heeft gebracht. De Vereniging van Zeevisgroothandelaren zegt dat dat een onmogelijke opgave Ondenoijsminister Ritzen heeft gisteren zijn plannen voor de ko mende jaren bekend gemaakt. Nog komend jaar wil hij 605 mil joen bezuinigen op de studiefi nanciering. De Landelijke Stu dentenvakbond is wei nig gelukkig met de C voornemens. De Zeeuwse schaapskudde in de Zak van Zuid-Beveland moet ge heel worden vervangen door een sterker ras. Een groot deel van de schapen is be smet met een longvi- ™T rus. I De milieu-inspectie is niet in staat een afdoende controle uit te oefenen op het grensover schrijdend scheepvaartverkeer. Dat bleek afgelopen decem ber en januari bij een scheep vaartcontrole op de Schelde- Rijnverbinding tussen de Krammersluizen en het Antiverpse haven- O gebied. I Na Argentinië en Nederland bla meerde gisteren ook het thuis land Italië zich op het WK voet bal. De Azzuri wonnen welis waar met 1-0 doelpunt Gianni- ni), maar lieten de tifosi lelijk in de steek. Vialli miste een straf schop. De Italianen gaan wel aan kop in OQ groep AcLu (DEN HAAG (GPD) - Teleurstel- lling overheerst in de reacties op ■het Nationaal Milieubeleids plan (NMP+) dat minister AI- Iders gisteren presenteerde. De (regeringspartijen CDA en PvdA (vinden dat het te lang heeft ge- (duurd, voordat dit stuk op tafel (kwam, de milieubeweging (vindt het allemaal veel te wei- Inig, de vakbeweging noemt het plan te vaag. CDA-woordvoerder Lansink [vindt dat door het getreuzel met [de definitieve plannen „een ver- (lies aan motivatie zichtbaar Jwerd". Hij wil dat in de komende [jaren wordt bekeken of het fi- nanciële kader toereikend is. Vooral wil hij dat er meer heffin- Igen op vervuilende industrieën I en produkten worden gelegd. Ook PvdA-woord voerster Van Rijn-Vellekoop heeft kritiek op de bekostiging van de milieu plannen. Het NMP+ biedt vol gens haar „geen afdoende ant woord op de vraag naar een bil lijke en doorzichtige bekosti ging van het milieubeleid". Wel heeft ze waardering voor de aan scherping van de doelstelling MADRID (DPA) - Bij een ver keersongeval net buiten de Spaanse stad Merida zijn alle I dertien inzittenden van een bus- je, vermoedelijk leden van een Spaanse familie, omgekomen. Door onbekende oorzaak kwam het busje in botsing met een vrachtwagen en ging in vlam men op. De bestuurder van de vrachtwagen liep slechts lichte verwondingen op. met de uitstoot van C02 terug te dringen. Ook de oppositie in de Tweede Kamer is teleurgesteld. De VVD meent dat een halljaar verloren is gegaan en heeft twijfel over de haalbaarheid van de doelstel ling om de C02-uitstoot met drie tot vijf procent terug te dringen. D66 vindt dat het mestprobleem en het aantal autokilometers door de maatregelen van Alders niet wezenlijk worden aange pakt. Groen Links spreekt zelfs van 'minachting voor het mi lieu'. De aanscherping van de milieu plannen gaat het bedrijfsleven 15 procent extra kosten in 1994. Volgens het Nationaal Milieube- leids Plan moet het bedrijfsle ven 3727 miljoen gulden bijdra gen aan het milieubeleid. In het NMP-plus loopt dat bedrag op tot 4298 miljoen. Vooral de kosten voor de indus trie gaan sterk omhoog. Deze bijdrage stijgt van 1578 miljoen naar 2112 miljoen gulden. De kosten voor de landbouwsector daarentegen dalen met 20 mil joen gulden over de hele kabi netsperiode. Maatregelen ter be perking van het mestoverschot in de landbouw, of de uitstoot van ammoniak door veehou ders, staan niet in het NMP-plus. Van de extra opofferingen door het bedrijfsleven wordt 100 mil joen gulden gereserveerd voor een actieprogramma tegen cfk's (Chloor Fluor Koolwaterstof fen). Deze stoffen, die onder meer in spuitbussen en brand blussers zitten, zijn verantwoor-, delijk voor het gat in de ozon laag. Binnen het kabinet heeft Alders geen extra geld weten los te peu teren van zijn collega's. Zie ook pagina 3 en pagina 4 DEN HAAG (ANP) - Nederland zal vandaag in Dublin het verdrag over asielbeleid van landen van de Europese Ge meenschap niet ondertekenen. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn zo veel voorbe houden bij het ontwerp gemaakt - met name van Deense zij de - dat niet is te overzien wat het eindresultaat zal zijn. Dit verdrag staat los van het akkoord dat op 19 juni in het Luxemburgse plaatsje Schengen wordt getekend. In dit ak koord regelen vijf landen - Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en de Beneluxlanden - het afschaffen van contro les aan hun onderlinge grenzen. Roemeense mijnwerkers slaan en schoppen een demonstrant op het Universiteitsplein in Bukarest in elkaar (foto Michel EiderlAP) (Van onze correspondent) BUDAPEST Roemeense mijnwerkers zijn de regering te hulp gekomen en hebben giste ren in Bukarest hardhandig huisgehouden onder de opposi tie. De Roemeense minister van binnenlandse zaken Mihai Chi- tac is donderdagmiddag ontsla gen, omdat hij te slap zou zijn opgetreden tijdens de rellen die woensdag in de hoofdstad Bu karest uitbraken. Volgens het Front voor Nationale Redding had de politie eerder en krachti ger moeten optreden om escala tie te voorkomen. Het ontslag van Chitac heeft een ironisch tintje, omdat de minis ter een van de mensen uit de Roemeense regering was, die het meest werd bekritiseerd door de oppositie. De minister is inmid dels opgevolgd door de 37-jarige Dorel Ursu, een militaire rech ter, die direct na zijn benoeming liet weten met de demonstran ten te willen onderhandelen. Dat was geheel in tegenspraak met eerdere verklaringen van de regering donderdagmorgen, toen nog werd gezegd dat niet gepraat kon worden met men sen die geweld tegend het re giem gebruikten. De rellen van woensdag en don derdagmorgen en het daarop volgende optreden van politie en leger heeft volgens officiële verklaringen aan vijf mensen het leven gekost. Verder raakten 277 mensen gewond. Onofficiële bronnen houden het op zeven doden. In Bukarest heeft de hele dag een angstig soort rust en orde ge heerst. Nadat de belangrijkste gebouwen en pleinen in de stad 's nachts door het leger waren in genomen, trokken in de vroege ochtend mijnwerkers uit de Jiu- vallei de stad in. Ze kwamen re gelrecht uit de schachten, had den hun houwelen, werkkleren, helmen en mijnlampen nog bij zich. Toegejuicht door duizenden be woners van de hoofdstad gingen ze met knuppels, stokken, ijze ren staven en pikhouwelen te keer tegen iedereen van wie ver moed werd dat die tegen het re giem was. Dat trof studenten, maar ook toevallige burgers die lieten merken het niet met het geweld eens te zijn. In de loop van de dag sloten zich arbeiders van allerlei bedrijven bij de kom pels aan. De mijnwerkers werden 's och tends door president Iliescu op geroepen samen met de troepen de orde in de stad te handhaven. De kompels vernielden onder meer de kantoren van de twee belangrijkste oppositiepartijen, de Liberalen en de Boeren. De voorzitter van de laatste partij. Ion Ratiu, dook in de loop van de dag onder omdat hij volgens ei gen zeggen gewaarschuwd was dat zijn leven gevaar liep. Ook de drukkerij van de Boerenpar tij, uitgerust met nieuwe wester se persen, werd door de mijnwer kers verwoest. Vanuit het buitenland zijn in middels zeer afkeurende reac ties op de gebeurtenissen in Roemenië gekomen. Volgens de Britse regering heeft het Roe meense regiem zijn reactie zwaar overdreven. De Amerika nen. die het land tot nu toe had den opgenomen in een speciaal steunprogramma, hebben laten weten dat iedere vorm van hulp uitgesloten is zolang in Roeme nië geen democratie heerst. Zie ook pagina 4 GALVESTON (AFP) - De brand op de Noorse super tanker Mega Borg was don derdag nog steeds niet ge blust. Woensdagavond werd voor het eerst een nieuw soort schuim ge bruikt om de brand te blus sen, terwijl het Amerikaan se Milieubescherming Agentschap (EPA) vergun ning gaf om te experimen ten met bacteriën om de olievlek op te ruimen. De bacteriën zijn op zetmeel van maïs gekweekt en zetten oliemoleculen in stroperige zuren. De bacteriën sterven af als er geen olie als voedsel meer is. Er zal eerst in een be perkt deel van de olievlek met de bacteriën geëxperi menteerd worden. Op de kust van Texas komt inmiddels een olievlek van 45 bij 15 km af waartegen 60 schepen zijn ingezet. Naar mate het Nederlandse ber gingsbedrijf Smit Tak de brand beter onder controle krijgt, wordt de vlek groter. Ongeveer tien miljoen liter ruwe olie is nu in totaal via een gat in de centrale opslag tanks in het water van de Golf van Mexico gelopen. De totale lading, die bestemd was voor Angola, was 143 miljoen liter. Een Britse tan ker is donderdag in de buurt van de Mega Borg gaan lig gen om de lading over te ne men. De oorzaak van de explosie die vorige week vier slachtof fers onder de bemanning maakte, is nog steeds niet gevonden. Advertentie Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch V onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' dj. kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hmm.lnlink Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. j V A Naam: j pM PC Plaats; I 1 Tel 1 Ik wil de PZC J 4 weken lang (u kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). PZC afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 MIStA 4380 VB Vlissingen OYZI9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1