P Litouwen op voorwaarden onafhankelijk Zonnige Hemelvaartsdag Aanbod van Nederlanders voor VN-macht bezette gebieden Bosman en Sturing niet mee naar WK "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." 36 Als u niets van Ruud wilt missen Hervormingsplan regering stuit op verzet radicalen Zwemverbod dreigt aan de Costa del Sol China blijft bevoorrecht in handel VS !nfiï Naam: In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Franse troepen naar Gabon Gezondheidszorg Tromp Gullit Theunisse Vrij zonnig wmÊÊÊÊÊÊm 233e jaargang no. 116 Vrijdag 25 mei 1990 Gorbatsjov: mogelijk binnen 3 jaar Waarschuwing CDA/PvdA: Bij besluit V-raad troepen te sturen Waarnemers mam mm Blind wel in selectie Oranje Teleurstelling 4 weken voor één tientje en één riks! Droog en weinig bewolking. Maximum temperatuur rond 15 graden. Matige tot vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. CKS98HH0 Motie van wantrouwen Moskou (Van onze correspondent MOSKOU - Onmiddellijk nadat Sovjet-premier Nikolai Ryzj- kov donderdag een economisch hervormingsplan ontvouwde in de Opperste Sovjet, kondigden radicale parlementsleden een motie van wantrouwen tegen de regering aan. Parlements voorzitter Anatoly Loekjanov zei dat aan het eind van het de bat (vandaag) over de economi sche hervormingen beslist zal worden of de motie in stemming wordt gebracht. Nog niet eerder in de geschiede nis van de Sovjetunie heeft een parlement de vertrouwenskwes tie gesteld. Erg veel kans van slagen heeft de manoeuvre ech- LIBREVILLE (AFP/DPA/RTR) - Frankrijk heeft donderdag troepen gestuurd naar de VVest- afrikaanse staat Gabon, waar al twee dagen ernstige onlusten plaatsvinden. In de hoofdstad Libreville en in Port Gentil, de tweede stad van het land, zijn openbare gebouwen en winkels in brand gestoken. Tien werk nemers van buitenlandse olie maatschappijen werden don derdag gevangen gehouden, maar aan het eind van de mid dag ongedeerd weer vrijgela ten. De demonstranten eisen het aftreden van president Omar Bongo. ENSCHEDE (GPD) - Het zeewater aan de Zuidspaanse Cos ta del Sol is zo vuil dat een zwemverbod dreigt. De Volksge zondheidsdienst van de Spaanse provincie Andalusië heeft bekend gemaakt, dat deze zomer waarschijnlijk 33 stranden tot verboden gebied verklaard worden. Tot de getroffen ge bieden behoren bekende toeristenoorden als Torremolinos, Fuengirola, Almeria en Malaga. De gezondheidsdienst neemt regelmatig watermonsters, en daaruit bleek onlangs dat het zeewater aan de zuidkust sterk vervuild door lozingen door plaatselijke industrieën. Een woordvoerster van het Spaans Verkeersbureau in Den Haag geeft toe, dat het mogelijke zwemverbod „zeer nadelig voor het toerisme kan zijn". Men heeft inmiddels om ophelde ring in Andalusië gevraagd. Het toerisme naar Spanje staat de laatste jaren toch al onder sterke druk. Het verkeersbu reau wijst er op, dat ook vorig jaar sterke vervuiling van het zeewater is geconstateerd, maar dat dit nauwelijks tot zwem- verboden leidde. (Van onze correspondent MOSKOU - President Gorbats jov heeft donderdag in een ge sprek met een Litouwse delega tie laten weten dat hij bereid is de republiek binnen uiterlijk drie jaar onafhankelijkheid te geven. Voorwaarde is echter dat de onafhankelijkheids verklaring van 11 maart wordt herroepen. De concessie van Gorbatsjov is, dat Litouwen niet, zoals eerder werd geëist, binnen het raam van de bestaande wetgeving van de Sovjetunie zijn onafhanke lijkheid moet bewerkstelligen. Die procedure vergt vijfjaar plus een referendum. Maar het Li touwse parlement heeft na da genlange debatten laten weten dat er geen sprake kan zijn van intrekking van de onafhanke lijkheidsverklaring. Het enige waartoe regering en volksverte genwoordiging toe bereid zijn is het opschorten van Litouwse wetgeving die na de 11e maart van kracht is geworden. Boris Jeltsin, de dissidente com munist die te boek staat als een vijand van Sovjet-leider Gor batsjov, heeft het optreden van de president tegen de Baltische republieken scherp veroordeeld. Het stopzetten van de gas- en olieleveranties naar Litouwen, noemde hij een 'economische oorlog'. Jeltsin is een van de acht kandi daten voor het presidentschap van de republiek Rusland. De verkiezing van het hoofd van de Russische Federatie, de belang rijkste republiek van de Sovjetu nie vindt vandaag (vrijdag) plaats. Sovjet-leider Gorbatsjov waar schuwde woensdag persoonlijk tegen Jeltsin. „Zijn programma voor een onafhankelijk Rusland druist in tegen het Unieverdrag. Sterker nog, in zijn redevoering voor dit parlement komen de woorden socialistisch en Sovjet unie niet voor. Jeltsin deed een poging om Rusland los te maken van het socialisme", aldus Gor batsjov. Het persoonlijk ingrijpen van de Sovjet-president, die vrijwel ie dere dag van de nu ruim een week durende parlementsessie als bezoeker aanwezig was, te kent het belang van de verkie zing. Jeltsins voornaamste te genkandidaat is de huidige pre mier van de Federatie, Alexan der Vlasov. Het is een publiek geheim dat Vlasov, van wie de kritici zeggen dat hij gedurende de drie jaar van zijn premier schap alleen is opgevallen door nietszeggendheid, de steun heeft van Gorbatsjov. Boris Jeltsin, kandidaat voor het presidentschap van de sovjet-re- Publiek Rusland, werd gisteren buiten het Kremlin in Moskou har- 'diik gegroet door aanhangers (foto AP) HHMi ter niet. De zogenaamde Interre gionale Groep, waarin radicale parlementsleden uit de verschil lende republieken zich hebben verenigd, beschikt over 70 van de 542 zetels in de Opperste Sov jet. De hervormers uitten gisteren heftige kritiek op het plan om dat de consument wordt aange pakt, terwijl de staatsmonopo lies en het apparaat voorlopig buiten schot blijven. Het plan, dat na maandenlange interne discussies in regering en de pre sidentiële raad van Sovjet-leider Gorbatsjov woensdag werd ge presenteerd, beoogt in etappes uit te komen op een 'gereguleer de markteconomie'. Ryzjkov zelf sprak van „radicale vernieuwing". Volgens de pre mier „is er geen weg terug naar de methoden van vroeger, ook al is er veel kritiek van tegenstan ders van verandering en discus sie in de maatschappij". Opvallend was dat hij tijdens zijn toespraak met geen woord repte over een referendum over het hervormingsplan, zoals woensdag was voorgesteld door de econoom Leonid Abalkin. Abalkin, die als vice-premier be last is met het doorvoeren van de economische hervormingen, zei dat de regering de bevolking zal raadplegen, om een „sociale explosie te voorkomen". De eerste stap die de regering aankondigde is een verdriedub beling van de broodprijs per 1 ju li. Een brood kost nu 20 kopeken (volgens de officiële koers 66 cent), het gemiddeld maandsa laris schommelt rond de 200 roe bel (660 gulden). Volgens radicale afgevaardig den is alleen al die maatregel voldoende om de bevolking in het geweer te brengen tegen 'hervormingen'. En dat terwijl twee dagen later het partijcon gres begint, zei een van hen, vre zend dat massale volksprotes ten in de kaart van de conserva tieven zouden spelen. De rest van de prijsstijgingen zou per 1 januari aanstaande ingaan. Voor vrijwel alle voedingsmid delen gelden verhogingen van meer dan honderd procent. Ook de tarieven voor gas, licht, open baar vervoer en gemeentelijke diensten gaan met tientallen procenten omhoog. Ter compen satie zullen de lonen met vijftien procent omhoog gaan met een minimum van 40 roebel. Ryzjkov heeft een sociaal verze keringsstelsel in het vooruit zicht gesteld, maar details daar over zijn nog niet beschikbaar. Ook komt er een soort kinderbij slag, variërend van 30 tot 40 roe bel. Volgens Ryzjkov zullen de plannen, die in een later stadium voorzien in de sluiting van on rendabele bedrijven, werkloos heid veroorzaken. „Maar die zal slechts tijdelijk van aard zijn. Ei genlijk is het geen werkloosheid, maar een herschikking van de arbeidsmarkt", zo zei hij. L VLISSINGEN - Het mooie weer zorgde op Hemelvaartsdag voor grote drukte aan de Zeeuwse kust. Zo was er op dit zonnige terras in Domburg nog nauwelijks een plaatsje te vinden. Zo'n 800.000 buitenlanders bezochten ons land tijdens Hemel vaartsdag. Samen met de tienduizenden Nederlandse dagre creanten veroorzaakten zij op verschillende plaatsen de nodige files. Van ernstige problemen in het verkeer was echter geen sprake, aldus Algemene Verkeersdienst. Behalve de kust waren ook hei en bos favoriet. Veel buitenlanders bezochten de Van Gogh- en Frans Hals-ten- toonstellingen. In de buurt van Staphorst stond veel dagrecreanten een onaan gename verrassing te wachten na terugkomst van een wandeling door het bos: een bon op de auto. Het ging hier echter om een ludieke actie van de vereniging Milieu Defensie om de auto's uit de bossen te weren. Onder het motto 'Met de fiets verzuur je niets' deelden leden van de vereniging 'bekeuringen' uit (foto Ru ben Oreel) (zie ook pagina 21) DEN HAAG (ANP) - De Kamer leden Melkert (PvdA) en Gual- thérie van Weezei (CDA) sluiten niet uit dat Nederland deel zal uitmaken van een eventuele VN-vredesmacht in de door Is raël bezette gebieden. Zij maak ten dit gisteren bekend. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Eyskens ver klaarde woensdag dat hij de EG-partners gaat polsen over het sturen van een vredesmacht naar de bezette gebieden, onder de vlag van de Verenigde Naties. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker wil het voorstel daadwerke lijk in overweging nemen als het vandaag ter sprake komt tijdens de bijeenkomst van de Veilig heidsraad in Genève. Of er inderdaad een VN-vredes macht komt, is volgens Gual- thérie van Weezei nog zeer de vraag. „Aangenomen dat alle betrokken partijen zo'n vredes macht willen, dan moet de EG daarin zeker een rol spelen. De kwestie van de bezette Pale stijnse gebieden is geen speci fiek Israëlisch probleem. Euro pa heeft een nauwe betrokken heid bij het Midden Oosten", al dus het CDA-Kamerlid. In een logisch vervolg op de Ne derlandse inbreng in VN-vredes- machten in Libanon, Sinaï en Namibia, zou ons land ook deze keer manschappen kunnen leve ren, zo stelt Gualthérie. Hij be nadrukt dat een eventuele Ne derlandse inbreng wel moet pas sen in de specifieke Israëlisch- Nederlandse relatie. PvdA-woordvoerder Melkert staat positief tegenover een VN- vredesmacht in de bezette ge bieden. „Komt die vredesmacht er, hoewel het nog lang niet zo ver is, dan ligt Nederlandse deel name voor de hand", zo stelt Melkert. Een woordvoerster van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag zei donderdag nog niet te kunnen reageren op het voorstel van Eyskens. „We moe ten het voorstel nog intern be spreken, terwijl we ook eerst zul len bekijken wat de internatio nale reacties zijn op een even tuele VN-vredesmacht", aldus de woordvoerster. Op de naar Genève verplaatste vergadering van de VN-Veilig- heidsraad gaat PLO-leider Yasir Arafat vandaag vragen om deze VN-troepen in de door Israël be zette gebieden. Deze 'blauwhel men' zouden de Palestijnen moeten beschermen. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft fel ge reageerd op het plan. Israël meent dat de aanwezigheid van dergelijke troepen de spanning in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever alleen maar zal vergroten. De Verenigde Staten zijn niet te gen een VN-missie naar de Gaza strook en de westelijke oever van de Jordaan, maar ze verzet ten zich tegen het permanent stationeren van waarnemenrs in de bezette gebieden. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington meege deeld. Daarmee is de kans dat een vredesmacht er daadwerke lijk komt sterk toegenomen. Met drie EG-ambassadeurs in Tunis, onder wie de Nederlander Piet Hein Houben, heeft Arafat woensdag gesproken over de hoog opgelopen spanning in be zet gebied. Zij stelden hem in kennis van hun verontwaardi ging over de „misdaden in de be zette gebieden", zo meldt een persbureau in Tunis. Voor de vergadering hebben zich al vijftig sprekers gemeld. Het debat gaat tot laat van avond of tot zaterdag door, maar bij de VN is niets bekend over een resolutie. (Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren besloten de gunstige voor waarden waaronder China momenteel goede ren naar de Verenigde Staten kan exporteren met een jaar te verlengen. De president zei tijdens een persconferentie in het Witte Huis dat hij de zogenaamde „meest begunstigd land" status van China had ver lengd, omdat dat daarmee de belangen van Amerika en het Chinese volk het best waren gediend. De maatregel zal Bush zeker in aanvaring brengen met het Congres, waar een meerder heid vindt dat China geen recht heeft op de pre ferentiële status omdat het land nog altijd be wegingen die voor democratie ijveren onder drukt. Veel Congresleden hebben de afgelopen weken erop gewezen dat China, sinds een jaar geleden de opstand op het Tiananmen-plein in Peking werd neergeslagen, geen enkele vooruitgang in de richting van een vrijere samenleving heeft gemaakt. Bush erkende dat gisteren ook wel, en zei over de harde opstelling van de Chinese leiders „te leurgesteld" te zijn. Hij riep China daarom op, de mensenrechten-situatie te verbeteren, en zei dat bestaande sancties van kracht zullen blijven. De zorgsector houdt vandaag en maandag acties na de weigering van het kabinet extra geld uit te trekken om het werken in de ge zondheidszorg te verlichten. Maandag wordt in de operatie kamers van de Daniël den Hoed kliniek niet O gewerkt. O Het Stedelijk Museum in Vlissin- gen heeft er lang op moeten wachten, maar volgende week komt het model van het linie schip Tromp terug. Het scheeps model verliet vijf jaar geleden het museum in zeer slechte staat. Een medewerker van het S cheepvaartmuseum in Amsterdam zorgde 09 voor de restauratie. bO Frank Rijkaard was in de Euro pacupfinale tussen AC Milan en Benfïca de ster van het veld en met de enige treffer bovendien matchwinnaar. Maar de meeste aandacht ging toch uit naar de bevredigende come-back van Ruud QC Gullit. O w Voor Gert-Jan Theunisse is deel name aan de Ronde van Frank rijk nog altijd niet zeker. In Ita lië is een ware hetze ontketend tegen de Nederlandse renners. Bijna alle ploegleiders eisen het vertrek van Theunisse uit de Ronde van Ita lië. ZEIST - Johnnie Bosman en Ed ward Sturing gaan niet mee naar het WK. Gisteren, na de ochtendtraining, deelde bonds coach Leo Beenhakker het tweetal de onheilstijding mee. Bosman, de nieuwe aanvaller van PSV die geblesseerd aan de trainingsstage begon, kon zijn oren niet geloven en Edward Sturing reageerde woedend. Danny Blind, die tijdens de trai ningsstage moest concurreren met Sturing, won de onderlinge strijd en reist mee naar Italië. „Blind heeft meer aanvallende capaciteiten dan Sturing en is op meer plaatsen inzetbaar", verklaarde Beenhakker zijn keuze voor de Zeeuw. Sturing was het niet eens met die verkla ring. „Ik heb van Beenhakker geen kans gehad en dat neem ik 'm hoogst kwalijk", foeterde de Eerbekenaar. „Voor aanvang van het trainingskamp heeft Beenhakker gezegd, dat hij de Ajax-pet zou inruilen voor een Oranje-pet, maar dat heeft hij niet kunnen waarmaken." Johnnie Bosman kon Beenhak ker ook wel schieten. Hij verliet het KNVB-sportcentrum giste ren via een achteruitgang, maar slaagde er niet in een deel van de aanwezige sportpers te ontwij ken. „Dit is de grootste teleur stelling, die ik totnutoe in mijn carrière heb moeten slikken", zei Bosman, die het niet eens was met de beslissing van de bondscoach. Beenhakker had Bosman een van de zwakkeren van deze trai ningsstage genoemd. „Onzin", reageerde Bosman. „Het ging juist steeds beter, want vergeet niet dat ik een tijd uitgescha keld was door een enkelblessure. Het ging echt de goede kant op en ik neem aan, dat Beenhakker inmiddels weet wat ik kan." (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' w L...i kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en LaJBMhr buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. HnmirJulink Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. j I Adres: p. PC Plaats: Tel.: Ik wil de PZC 4 weken lang (y kunt feze bon zonder J voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). PZC afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 MtSM Miir 4380 VB Vlissingen "4w/J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1