Kabinet nog niet uit probleem van rekening-rij den Protesten om Tsjernobyl Akkoord financiering nieuw stelsel voor gezondheidszorg Geen politiek motief aanslag Lafontaine Voordeel op niveau Ritzen houdt vast aan invoering OY-kaart Een dagje meubelen, in Zonnemaireü maij-Weggen vangt bot in kabinet houden zaterdag open huis; u bent m van harte welkom Kroonprins jarig Pitbull bijt peuter dood tl ii Boerin Monumenten Deltaplan Excuses Af en toe zon c20 233e jaargang no. 99 Vrijdag 27 april 1990 Kritiek Tunnels Woning kopen of verkopen? /\cht NVM MakelaarS Effecten WÊÊÊÊÊÊÊÊnÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm ^c. Wisselend bewolkt, af en toe zon. Klei ne kans op een bui. Tot matig afne mende noordwestelijke wind. Tempe ratuur omstreeks 11 graden. ■1 COURAN \tm Geen geld Zeeuws kustherstel Van onze Haagse redactrice IDEN HAAG - Minister Maij- I Weggen (verkeer en waterstaat) [krijgt geen cent van de overige ministers uit het kabinet voor [het herstel van de stormschade aan de Zeeuwse kust en op Ame land. Zij zal op haar eigen be- [groting de inmiddels aan Zee- land en Ameland toegezegde 25 miljoen gulden moeten vinden. Maij-Weggen is daardoor in pro- blemen geraakt. Op haar eigen [departement is weinig tot geen [extra geld meer te vinden, ter- I wijl zij de Kamer heeft beloofd voor 1 mei met een oplossing te komen. I Malj heeft vorige week tijdens I een intern overleg met de frac- Kroonprins Willem Ale xander viert vandaag zijn 23ste verjaardag. tievoorzitters van CDA en PvdA, minister-president Lub bers, minister Kok en staatsse cretaris Van Amelsvoort (finan ciën) nul op het rekest gekregen bij haar verzoek om steun voor de kustafslag. Alle ministers zit ten krap bij kas nu forse tegen vallers bekend zijn geworden. Toch zal de Tweede Kamer van de minister verlangen dat er geld beschikbaar komt voor het herstel van de stormschade. „Dit is een forse tegenvaller voor Zeeland", zegt CDA'er H. Evers- dijk. „Ik heb me al een ongeluk gezocht op de begroting, maar kan echt geen geld meer vinden. Toch zal het er op een of andere manier moeten komen". PvdA'er K. Zijlstra valt hem bij: „De Deltaveiligheid gaat voor alles". Ook gedeputeerde De Voogd denkt daar zo over. Hij wacht het officiële antwoord van de mi nister af. „Als dat inhoudt dat er geen geld is voor Zeeland, zullen we opnieuw actie ondernemen", aldus De Voogd. Al in het mondeling overleg van 3 april drongen de grote fracties bij de minister aan op snel her stel van de kustdelen waar de Deltaveiligheid in gevaar is. Het gaat daarbij om de kust op Schouwen-Duiveland (Wester- schouwen, Rijksduinen Kop van Schouwen), Walcheren, Vrije van Sluis en Ameland. De kamerleden hadden eerder al kritiek op de minister, omdat zij tijdens de laatste stormnacht op 27 februari in Zeeland 30 miljoen gulden had toegezegd, voor kustvakken in Noord-Holland waar Deltaveiligheid juist niet in geding bleek te zijn. Dat geld DEN HAAG (GPD) - Het kabi net zal vandaag nog geen be sluit nemen over het voorstel van minister Maij-Weggen (ver keer) om de aanleg van vier tun nels in de Randstad te betalen door electronische tolheffing. De i regeringsfracties CDA en PvdA hebben grote twijfels vij deze vorm van tolheffing (ook wel rekening-rijden genoemd), omdat zij de technische uitvoer baarheid in twijfel trekken. Premier Lubbers heeft de afgelo pen week met de meest betrok ken ministers (Maij en Alders) en met de fractievoorzitters en ver- keersspecialisten van CDA en PvdA overlegd over het invoe ren van de electronische tol. De regeringsfracties hebben in dat overleg hun bezwaren hiertegen herhaald. Minister Maij heeft zich gister avond bereid getoond na te den ken over alternatieven. Zij blijft, samen met haar collega Alders (milieu) en premier Lubbers van mening dat de electronische tol heffing een goede manier is om de tunnels te financieren en om automobilisten aan te sporen voor het openbaar vervoer te kiezen. ANWB en BOVAG hebben giste ren verheugd gereageerd op be- AMSTERDAM (ANP) - In een woning in de Am sterdamse Leeuwendae- lerweg is donderdag avond een 1-jarig kind door een pitbull doodge beten. De peuter ver bleef met zijn moeder en drie andere kinderen in de woning toen de hond, die al twee jaar bij de fa milie was, hem aanviel. Dit heeft de Amsterdam se politie donderdag avond bekendgemaakt. De gealarmeerde politie vuurde vanaf het balkon enkele schoten af op de hond toen deze het kind even losliet en zich naar een andere kamer had begeven. De pitbull werd geïsoleerd en door een dierenarts afgemaakt. De moeder van de peuter is overgebracht naar een crisiscentrum. terughalen en het aan Zeeland en Ameland 'geven' is ook moei lijk, omdat de Noordhollandse gemeenten inmiddels zijn be gonnen met herstelwerkzaam heden. Officieel zal pas volgende week, als de kaderbrief verschijnt, defi nitief duidelijk zijn dat het kabi net geen geld heeft voor Maij- Weggens kustherstel. Maar in middels is in intern overleg de deur voor Maij-Weggen al defini tief dicht gegooid. In de kader brief zal staan dat er 300 mijloen gulden beschikbaar komt uit een verhoging van de accijns op benzine, maar dat geld is uitslui tend bestemd voor het openbaar vervoer. Verder ziet Maij-Weggen zich voor nóg een probleem ge plaatst. Naast het ontbreken van 25 miljoen gulden voor het Zeeuwse en Amelandse kusther stel, kan zij ook niet op extra geld van het kabinet rekenen voor het kustbeleid voor de ko mendejaren. Ook daarmee zit zij nu in haar maag. Voor het kust beleid zou tenminste 80 miljoen gulden per jaar beschikbaar moeten zijn. Hoe dat wordt op gelost is nog onduidelijk. richten als zou de electronische tolheffing definitief van de baan zijn. Zij zijn van meet af aan te gen deze vorm van lastenverho ging voor de automobilisten ge weest. Veel mensen zijn voor het woon-werkverkeer afhankelijk van de auto en vinden in het openbaar vervoer geen alterna tief, zo menen zij. De VVD is van het begin af aan, toen partijgenote minister Smit-Kroes met deze plannen kwam, tegen het rekening-rijden geweest. Deze partij meent dat het systeem van electronische tolheffing fraudegevoelig zal zijn en bovendien de privacy zal schenden. CDA en PvdA sluiten overigens niet uit dat in de toekomst toch de mogelijkheid zal bestaan om rekening-rij den in te voeren. Het onderzoek daarnaar kan wat de beide regeringspartijen betreft, worden voortgezet. Maar het CDA vindt niet dat aan dat on derzoek al teveel geld moet wor den uitgegeven. Mocht de electronische tolhef fing niet doorgaan, dan zit de mi nister met het probleem hoe ze de aanleg van de vier tunnels (twee bij Amsterdam en twee bij Rotterdam) moet financieren. Weliswaar is zij in onderhande ling met banken over de finan ciering van de tunnels. Deze zijn daartoe echter alleen bereid wanneer zij hun investering door middel van tolheffing kunnen te rugverdienen. Bovendien zal de overheid de toevoerwegen naar de tunnels moeten betalen. W r^ÊËk Een vrouw - een van de vele duizenden demonstranten - brandt in de Oekrainse hoofdstad Kiev een kaars - uit protest tegen het gebeuren in Tsjernobyl (foto Tass) MOSKOU (RTR) - Met massale demonstraties en stakingen en een kerkdienst in de open lucht heeft de bevolking in de Oe- kraine en Wit-Rusland donderdag de kernramp in Tsjernobyl herdacht. Deze republieken lijden het zwaarst onder de gevol gen van kernramp, vier jaar gelegen. Tegelijkertijd organiseerde de Sovjet-televisie een 24-uur lange „telethon" om geld in te zamelen voor kinderen die het meest lijden van de radioactieve neerslag. De organisatoren van de televisie-marathon zeiden voor het einde van het programma voor 64 miljoen roebel - ongeveer 200 miljoen gulden volgens de officiële koers - aan geld, medicijnen en andere goederen te hebben binnengekregen. Ooggetuigen zeiden dat in de Oekrainse hoofdstad Kiev onge veer 60.000 mensen de straat opgingen met nationalistische vlaggen, waarbij werd opgeroepen allen die verantwoordelijk zijn voor het ongeluk te straffen. Na de dienst voor de Sofiaka- thedraal in Kiev namen parlemetariërs en in het buitenland wonende Oekrainers het woord. Daarbij werd opgeroepen al degenen die schuld dragen voor Tsjernobyl voor de rechter te slepen, onder wie ook de Oekrainse leiders die informatie over de omvang van de ramp hebben verzwegen. Naast een aantal andere steden gingen was er ook een massaal protest in de Wirussische stad Gomel waar 35.000 arbeiders in de enorme fabriek Gomselmasj 24 uur in staking gingen om af te dwingen dat hun gebied tot rampgebied wordt verklaard. Twintig andere fabrieken sloten zich bij de actie aan uit protest tegen de „halve maatregelen" die de autoriteiten hebben ge troffen om het besmette gebied schoon te maken. DEN HAAG (GPD) - Er komt een basisverzekering in de volksgezondheid waar 96 pro cent van de zorg onder gaat val len. Voor de overige 4 procent moet iedereen zich aanvullend verzekeren. Van de premie voor deze basisverzekering is 15 pro cent voor iedereen gelijk (nomi nale premie). De rest wordt in komensafhankelijk. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft hierover een akkoord bereikt met premier Lubbers en de ministers Kok (fi nanciën), Andriessen (economi sche Zaken), De Vries (sociale zaken) en Dales (binnenlandse zaken). Het akkoord ligt van daag ter tafel in de ministerraad. Onder de basisverzekering gaan vallen: alle voorzieningen die nu onder het Ziekenfonds vallen, de voorzieningen in de AWBZ en zaken als gezinsverzorging, be jaardenoorden en sociaal peda gogische diensten. De nieuwe basisverzekering (Advertentie) Deelnemende NVM Makelaars Zaterdag 28 april Boersma (Vlissmgen) Schultmg en Sinke Komejan (Middelburg) Cees Kole (Kapelle) Padmos Faasse (Yerseke). Loeve Westerweel (Goes). Zaterdag 5 mei. Ribbens (Scharendijke) en Hanse (Haamstede) Waar en hoe laat? i' leest het in De Krant De NVM MAKELA AR NVM Wie verstandig een huis wil kopen of verkopen let op het NVM vignet als hij of zij een NVM-Makelaars op Walcheren en Zuid Beveland houden morgen 28 april open huis doen de twee NVM met nog meer zelfsprekend ook en iar inschakelt. Zes Zeeuwse Je week. op zaterdag 5 mei- Schouwen Duiveland hetzelfde. Vandaag of morgen krijgt u de maandelijkse NVM Krant gratis in de bus. Daarin staan de adressen, verschillende openingstijden en het programma van Mocht u de krant om welke reden dan ook mis lopen of later ontvangen: Hij is verkrijgbaar (van- bi] alle NVM Makelaars in de provincie, te herkennen aan het NVM Vignet. Vandaag of morgen natuurlijk gebruik maken van de exclusieve NVM-service voor huizen kopers of verkopers. komt er in etapes. In 1996 moet het geheel rond zijn. De nomina le premie, nu 156 gulden per jaar voor een volwassene en 78 gul den voor een kind (met een ma ximum van twee), gaat in 1991 omhoog met 50 gulden voor een volwassene en 25 gulden voor een kind. De bewindslieden hebben op voorstel van Simons tevens be sloten om het overhevelen van de huisartshulp van het Zieken fonds naar de AWBZ (een opera tie waarmee twee miljard gulden was gemoeid) niet op 1 januari 1991 in te laten gaan, maar een jaar later. Er zullen wel enkele kleinere verschuivingen tussen Ziekenfonds en AWBZ doorge voerd worden op 1 januari 1991. In de nu gekozen opzet vallen de inkomenseffecten van de nieuwe verzekering mee. Het zou in 1991 gaan om 250 tot 300 miljoen gul den, waarvan de ambtenaren met kinderen 200 miljoen gulden inleveren. Andere groepen die worden getroffen, zijn gezinnen met kinderen en bejaarden met een speciale particuliere verze kering die werd ingesteld toen de vrijwillige ziekenfondsverze kering werd geschrapt. De effec ten zullen onder meer opgevan gen worden door een extra ver- hoging van de kinderbijslag op 1 januari aanstaande. In de nieuwe opzet mag een ver zekeraar niemand weigeren. On derling moeten verzekeraars gaan concurreren via verzeke ringspakketten en eigen risico. Aanbieders van zorg moeten zelf contracten met de verzekeraars aangaan. Vaste tariëffichtlijnen vervallen. Verzekeraars die al leen de basisverzekering uitvoe ren, mogen geen winst maken. Over drie onderdelen zijn nog geen concrete besluiten geno men. Zo is niet bepaald of verze keraars zelf de hoogte van de no minale premie mogen gaan vast stellen, of dat de overheid dat moet doen om te voorkomen dat vooral mensen met een zwakke gezondheidszorg hoge lasten krijgen. Ook is nog niet vastge steld of de verzekeraars, dan wel de overheid, moeten bepalen welke nieuwe technieken onder de basisverzekering komen. Een derde punt betreft de invloed van gemeenten op de voorzie ningen in hun gebied. De PvdA kan leven met de plan nen zoals die er nu liggen. Het CDA is sceptischer. Men vreest een te geringe concurrentie voor de verzekeraars, waardoor de beoogde kostenbeheersing op de tocht komt te staan. Of het kabinet vandaag de besluitvor ming zou afronden, was nog on zeker. Het werk van de Europese boe rin wordt nog steeds onder schat, vaak ook door die vrou wen zelf. Dat meldt een onder zoek van de Landbouw universiteit in Wagenin- "T gen. Prinses Juliana zal alleen op 17 mei het oorlogsmonument in Middelburg onthullen. Van de vier andere monumenten zijn er twee niet op tijd klaar. De vier zullen nu in okto- TP ber ivorden onthuld. I Er zou een nieuw soort Delta plan moeten komen voor het herstel van het Scheldestroom- gebied. Het zou het resultaat kunnen zijn van het overleg tus sen België en Nederland over de waterverdragen. Deze suggestie lanceerde ir Engel tijdens het Schelde symposium bij zijn afscheid van Rijks- O waterstaat. I Rinus Michels gaat toch mee naar het WK. Het sectiebe stuurslid bevestigde dat giste ren, nadat hij telefonisch con tact had met Van Basten. De speler, die eerder deze week de positie van 'de Gene raal'ter discussie stelde, oc bood ziin excuses aan. w (Van onze correspondent BONN - De Westduitse SPD- kanselierskandidaat en minis ter-president van Saarland, Os kar Lafontaine, heeft de moord aanslag die woensdagavond op hem werd gepleegd door een geestesgestoorde vrouw, op wonderbaarlijke wijze over leefd. Waarschijnlijk kan de 46-jarige politicus nog dit weekeinde naar huis of naar een ziekenhuis in Saarland worden vervoerd. Donderdagmiddag had hij al een gesprek met zijn partijvoor- ziter Hans-Jochen Vogel. De 42-jarige geestesgestoorde doktersassistente Adelheid Streidl, die de politicus met een vleesmes meerdere malen in de hals stak, noemde haar daad „een eigen politieke beslissing". De woordvoerder van de recher che in Keulen las donderdag middag voor wat mevrouw Streidl over haar motieven had gezegd: „Ik wilde de heer Lafon taine doden, zodat ik voor de rechter zou komen en de pers er aandacht aan moest besteden. Ik wilde een signaal geven. Er zijn in Europa mensenfabrieken en onderaardse operatiekamers, waar mensen geestelijk en licha melijk worden veranderd. Dat gebeurt met instemming van de politici. Ik wilde er een doden". Streidl is voorlopig in een psy chiatrische kliniek onderge bracht. In haar woonplaats Bad Neuenahr wilde niemand iets vertellen over de vrouw. Wel werd duidelijk dat zij al jaren psychische problemen heeft. Ze was al een keer wegens poging tot brandstichting opgepakt, maar werd vrijgesproken we gens „schizofrene paranoia". Daarna zat zij korte tijd in een psychiatrische inrichting. In politiek Bonn heerst opluch ting. In de eerste plaats omdat Lafontaine de aanslag heeft overleefd, maar ook omdat er geen politieke motieven achter zitten. Advertentie Bespaar nu tot 10.000, bijna nieuwe Fords. i official Ford Dealer auto adria .vesihavendijH 150 goes 01100 20440 Kijk op pagina 5 DEN HAAG (ANP) - Minis ter Ritzen van onderwijs is niet van plan af te zien van de invoering van de OV- jaarkaart. Hij maakte woensdag in een reactie op „politieke signalen" hier over - van vooral „zijn ei gen" PvdA-fractie - duide lijk dat hij is gebonden aan het contract dat hij heeft af gesloten met de Nederland se Spoorwegen en andere vervoersbedrijven. Volgens Ritzen zijn de be trokken Kamerleden er ken nelijk niet van op de hoogte dat hij zal worden geconfron teerd met schadeclaims wanneer hij dit contract zou verbreken. Ritzen zei verder dat hem nog niet is gebleken dat de invoering van de OV-jaar- kaart aan de kant van de ver voersbedrijven op zulke pro blemen stuit dat zij zich zul len beroepen op overmacht. Overmacht is een van de twee ontbindende voorwaar den in het contract. De ande re is, wanneer het parlement invoering verwerpt. De invoering van de OV- jaarkaart voor studenten, zoals vastgelegd in het re geerakkoord, is voor de rege ringsfracties van PvdA en CDA geen halszaak meer. Als minister Ritzen zou te rugkomen op het plan, dan zullen PvdA en CDA er niet tot het uiterste aan vasthou den, zo lieten de fracties gis teren weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1