\erschoore Licht op groen voor Gullit Milieufederatie vreest miljarden tekort tunnels Chemisch afval naar bak op Maasvlakte Overal wrakstukken in Karlsruhe Moskou beperkt leverantie olie en gas aan Litouwen Nederlands-Duitse druk op Amerikanen let op de krant van vrijdag UUR FOTOSERVICE \od Braks in ogen akkerbouwers een fooi mnamÊÊÊÊÊÊÊÊtmÊÊÊÊÊÊ President Bush overweegt maatregelen tegen Sovjetunie Winkels plat Oud papier Voorlichting Breukink pdm m KIJK VANAVOND NAAR DE VIERDE RONDE VAN HET AH LETTERSPEL. Vanmiddag zonnig -w |33e jaargang no. 91 Ifoensdag 18 april 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Graanprijzen Telegram Bush negeert broeikaseffect WINNAAR KODAK KWALITEITSA WARD SEIZOEN 89-'90 Eerst nog enkele buien, soms met ha gel. Aanvankelijk westenwind maar vanmiddag draaiend naar noordwest. Temperatuur 10 graden. MIDDELBURG -VLISSINGEN HULST ZIERJKZEE oeren voeren morgen actie Jen HAAG (GPD) - De boeren- Irganisaties zijn ontevreden |ver het besluit van het kabinet |m tot 1994 in totaal negentig liiljoen gulden extra uit te trek- len voor de akkerbouw. De voor morgen aangekondigde ac ties gaan gewoon door. De boe ren zullen bij verschillende pro vinciehuizen demonstreren. Op het Binnenhof willen de akker bouwers hun grieven nogmaals PELLENBERG - De Belgi sche chirurg Martens heeft gistermiddag bevestigd wat eigenlijk al als zeker werd be schouwd: Ruud Gullit mag weer voetballen. De Neder lander sprak bijna een uur met Martens, die in aanwezig heid van Milan's clubarts Ma rio Tavana en haptonoom Ted Troost geen afwijkingen meer aan het gewricht constateer de. Met de goedkeuring van de ge kwetste knie is de weg voor Gullit vrij om op korte termijn zijn rentree te maken bij zijn club AC Milan. Bovendien komt deelneming van Gullit aan de eindronde van het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal een stuk dich terbij. In overleg met coach Sacchi zal Gullit het precieze tijdstip van zijn rentree bepa len. Gullit werd drie keer aan zijn rechterknie geopereerd. Twee keer verwijderde professor Pe rugia in Rome zwevend kraak- Ruud Gullit been. De laatste operatie werd uitgevoerd door de Belgische chirurg Martens. Gullit voet balde niet meer, sinds 31 mei 1989. Zie ook pagina 19 kenbaar maken, vooral met het oog op het overleg dat de Twee de Kamer die dag met minister Braks (Landbouw) zal hebben. Woordvoerder Dijkstra van het actiecomité van de akkerbou wers noemt de negentig miljoen gulden over de vier jaar „teleur stellend, een fooi". Volgens hem „is minstens honderd miljoen per jaar nodig". Van de door de akkerbouwers gewenste verho ging van de graanprijzen komt weinig terecht, zo concludeerde hij. De negentig miljoen wordt vooral besteed aan akkerbou wers die hun bedrijf opheffen, kritiseerde hij het besluit van het kabinet. Voorzitter G. Doornbos van het Landbouwschap meent dat het kabinet „kruimelwerk" aflevert. „Onduidelijk" is wat de Neder landse regering in Brussel en tij dens de komende EG-top in Du blin nog wil doen voor de akker bouwers. De nationale maatre gelen zijn onvoldoende, aldus Doornbos. Ook hij becijfert dat tenminste honderd miljoen gul den per jaar nodig is. Doornbos is er ook niet over te spreken dat het kabinet weinig doet aan het peil van de graan prijzen. De drie procent stijging die Braks reëel acht, valt vol gens Doornbos weg tegen de au tomatische daling van de prijs, die ook drie procent bedraagt. Dit jaar wil het kabinet voor de akkerbouw tien miljoen extra besteden en vanaf 1991 twintig miljoen gedurende vier jaar. Het bedrag moet helemaal worden gedekt uit te verwachten ont vangsten uit Brussel. De EG-te- gemoetkomingen voor inko menssteun en braaklegging zul len niet langer aan de algemene middelen worden toegevoegd, maar komen direct aan de ak kerbouwers ten goede. Minister Kok (Financiën) heeft met het plan ingestemd. Het kabinet is zeker van EG-ont- vangsten voor in totaal tien tot elf miljoen gulden per jaar. Voor het lopende jaar is dat voldoen de, maar voor de periode tot en met 1994 moet jaarlijks nog eens tien miljoen uit Brussel komen. Dat kan alleen als meer akker bouwers overgaan tot bedrijfs beëindiging of braaklegging van landbouwgronden. Tijdens een persconferentie be klemtoonde minister Braks (Landbouw) dan ook dat de ak kerbouwers nu „de hand aan de ploeg moeten slaan" om ervoor te zorgen dat die extra tien mil joen gulden ook jaarlijks terug vloeien naar Nederland. Nemen de akkerbouwers onvoldoende deel aan de mogelijkheden tot bedrijfsbeëindiging en braak legging, dan komen er volgens Braks „problemen met de finan ciële dekking" van het plan. In dat geval zou Kok het gat moe ten dichten. Braks wil de noodzakelijke her structurering van de akker bouwsector vooral op regionaal niveau aanpakken. De eerste twee jaar ligt wat de minister be treft de nadruk op de bedrijfs beëindiging. De 36 miljoen die de minister daarvoor als vergoe ding uit Brussel verwacht, denkt hij „in de komende twee jaar al te versleutelen". De minister denkt daarbij vooral aan het ver kopen van grond aan grotere ak kerbouwbedrijven of aan vee teeltbedrijven. Zie ook pagina 13 DEN HAAG - Minister Braks reageerde gisteren op de voorstellen van de commissie van goede diensten in het conflict met de akker bouwers. Zijn bod, negentig miljoen, is voor de boeren niet genoeg (foto ANP/Frans Vanderlinde ROTTERDAM (GPD) - Het rijk stevent af op overschrijdingen die in de miljarden kunnen lo nen bij het aanleggen van vijf tunnels en andere uitbreidin gen in het verkeersnet in de Randstad. Dit beweert de Zuid hollandse Milieufederatie in een brief aan het Bestuurlijk Overleg Randstad (BOR) waar in het rijk, de Randstadprovin cies en de grote steden zijn ver tegenwoordigd. De federatie vergelijkt de problemen met de RSV-duikboten die per stuk miljoenen guldens duurder werden dan berekend. De milieufederatie wijst op de onzekerheden in de financiering van de projecten. „De investe ringskosten zijn in zeer korte tijd met 1 miljard gulden gestegen. De kans op verdere stijging is le vensgroot aanwezig," schrijft de milieufederatie in de brief. Het ministerie van Verkeer wilde hierop gisteren geen reactie ge- De Milieufederatie merkt verder op dat ook aan de inkomsten kant onzekerheid troef is. Bere keningen over opbrengsten uit rekeningrijden, brandstofac cijns of het spitsvignet geven geen enkele garantie. ROTTERDAM (GPD) - Op de Maasvlakte is dinsdag de C2-de- ponie van de Afval Verbranding Rijnmond (AVR) in gebruik ge steld, een kolossale betonnen bak waarin de komende vijfjaar ongeveer 230.000 ton onverwerk baar chemisch afval wordt ge stort. De deponie heeft vierendertig miljoen gulden gekost. Ook in de komende jaren, voorspelde di recteur ir. G.J.R. Nales van de AVR, zullen de burgers te ma ken krijgen met forse prijsstij gingen. Volgens staatssecretaris drs. E. Heerma, die de openingshande ling verrichtte, wordt tot nu toe nog te veel afvalmateriaal ge stort, in plaats van verbrand of anderzins verwerkt. Jaarlijks vindt ruim 14 miljoen ton afVal zijn weg naar talloze stortplaat sen in binnen en buitenland. KARLSRUHE (AP) - Overal lagen dinsdag de wrakstukken toen ter hoogte van de Westduitse stad Karlsruhe twee F-18 ge vechtsvliegtuigen van de Canadese luchtmacht op elkaar bot sten. Eén van de twee piloten kwam om, de andere raakte ge wond. Hij belandde met zijn schietstoel op een drukke autosnel weg. De brandende wrakstukken van beide toestellen kwamen ver spreid over de hele stad neer. Verschillende auto's raakten zwaar beschadigd. De brandweer van Karlsruhe moest her en der klei ne branden blussen. Twee voorbijgangers, een man en een vrouw, raakten licht gewond. De materiële schade bleef beperkt omdat de vliegtuigen niet in dichtbewoond gebied terecht kwamen. Het ene viel neer in een natuurgebied, het andere in de buurt van een industriegebied. De toestellen kwamen van een basis bij Rastatt, ongeveer 40 ki lometer ten zuidwesten van Karlsruhe. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend (foto EP A (Van onze correspondenten) MOSKOU/WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush overweegt 'strafmaatregelen' wanneer het Kremlin de leve ring van gas aan de Baltische republiek Litouwen drastisch gaat beperken. Bush reageerde gisteren tegenover verslagge vers bij het Witte Huis op de aankondiging van het Kremlin dat er drastisch zal worden ge kort op de gasleveranties aan Litouwen. Inmiddels heeft de Litouwse premier mevrouw Proenskiene aangekondigd dat Moskou van af vandaag de olieleveranties aan Litouwen zal beperken. Zo zal de grote olierafinaderij Ma- zeikiai in het geheel geen olie meer krijgen. Premier Proens kiene gaf een positieve draai aan de beslissing van Moskou. „Dit is het begin van onze vrijheid, zei ze. Bush zei niets over de aard van de maatregelen waarmee hij Moskou tot een politieke oplos sing van het geschil met Litou wen wil dwingen. Sovjet-leider Gorbatsjov had vrijdag de Balti sche republiek, die 11 maart een zijdig de onafhankelijkheid uit riep, gedreigd met een economi sche blokkade. Gisteren, tijdens een spoedzit ting van het Litouwse parle ment, bleek dat het Kremlin maandag al direct concrete ac tie had ondernomen. De direc teur van het regionale gasdistri butiecentrum in de naburige re publiek Wit-Rusland had een richtlijn ontvangen om vanaf 17 april 1990 de leveranties aan Li touwen drastisch te beperken. Een en ander bleek uit een tele gram van deze directeur, Nikolai Motsjernjoek, aan zijn Litouwse collega in Vilnioes. Het werd gis teren door parlementsvoorzitter Abislas voorgelezen. Litouwen krijgt dagelijks 18 miljoen ku bieke meter gas aangeleverd Motsjernjoek verklaarde later, telefonisch ondervraagd door het persbureau Reuter, dat zijn telegram moest worden gezien als een waarschuwing: „Het is geen dreigement. Er is geen sprake van een onmiddellijk dichtdraaien van de gaskraan. Maar beperkingen in de bevoor rading zijn mogelijk". De Litouwse premier Proenskie ne had maandag in een telegram om een gesprek met Sovjet-lei der Gorbatsjov gevraagd. „We zijn tot een compromis bereid", aldus Proenskiene. Maar die be reidheid, zo bleek gisteren tij dens de parlementszitting, gaat aanzienlijk minder ver dan de Sovjet-leiding wil. In het ultima tum werd intrekking gevraagd van een aantal door het Litouw se parlement na de onafhanke lijkheidsverklaring aangeno men wetten. Een Litouws parlementslid zei gisteren tegen verslaggevers van de Sovjet-televisie dat „een onafhankelijke staat zich niet kan permitteren wetgeving in te trekken op bevel van een nabu rig buitenland". De tv-commen- tator merkte vervolgens op dat Litouwen de deur voor een dia loog heeft dichtgeslagen. Over beperkingen van de gasleverin gen aan de republiek werd niets gemeld. Gorbatsjovs optreden lijkt ech ter een averechtse reacties op te leveren. Parlementsleden in Est land hebben al gezegd dat Litou Winkelpersoneel kwam dinsdag op verschillende plaatsen in ac tie om kracht bij te zetten aan de eis de zaken niet langer open te houden dan tot 18 uur. Morgen en overmorgen beginnen stakingen waarbij winkels de hele dag O plat gaan. w Wanneer gemeentebesturen be sluiten hun steun aan acties voor het ophalen van oud papier te staken levert dat geen bespa ring op. Integendeel, alles moet dan weer met de vuilnisman mee en dat is veel duurder, aldus de Stichting na- C tuur en Milieu. w De gemeente Tholen maakt een film om naar school fietsende scholieren te informeren over de gevaren op de iveg. De schooljeugd zelf fiigu- reert in de produktie. WKÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM Bijna alle wielervedetten geven zaterdag acte de presence bij de Amstel Gold Race. Alleen de deelname van Erik Breukink is nog twijfelachtigDoor ziek te kampt hij met een conditionele achter- Q stand. I O Van onze correspondent) WASHINGTON - Minister Al ders (VROM) heeft gisteren, tij dens een besloten bijeenkomst in het kader van de internatio nale milieuconferentie in Was hington, stelling genomen te gen het Amerikaanse standpunt dat het nog te vroeg is voor con crete acties die het broeikasef fect moeten tegengaan. Alders zei, aldus een tekst die door de Nederlandse delegatie op de conferentie beschikbaar werd gesteld, onder meer: „Wij hadden een stervende Rijn no dig voor we afvalwater gingen behandelen. Mijn land heeft de lessen van het verleden geleerd, en wil nu al iets aan het broeika seffect doen". De minister zei dat even nadat president Bush de conferentie tijdens een speech had gezegd dat er veel meer onderzoek no dig is naar wat hij noemde „kli maatsverandering" - het woord „broeikaseffect" kwam nergens in zijn rede voor - alvorens con crete stappen moeten worden overwogen. De Amerikaanse president waarschuwde de 17 deelnemen de landen ook dat acties ter ver betering van het milieu nooit „de economische factor, de men selijke factor" mogen vero nachtzamen, omdat zij anders „tot mislukken gedoemd zijn". Herhaaldelijk onderstreepte Bush dat het noodzakelijk is be scherming van het milieu af te wegen tegenover de economi sche kosten. „We moeten zowel ons milieu-welzijn als ons econo mische welzijn beschermen. Dat zijn twee kanten van eenzelfde munt", aldus Bush. Advertentie Speel mee voor de hoofd prijs en kijk vanavond naar de bekendmaking van de begin- en eindletter van de vierde ronde. Nederland 1 in het Ster blok na het journaal van 19.00 uur en op RTL-Veroni- que rond 17.57 uur. (Advertentie) wen met grondstoffen en goede ren geholpen zal worden als het werkelijk tot een economische blokkade komt. „De toekomst van de Baltische republieken wordt in Litouwen beslist", zei den zij. Ook onafhankelijkheids bewegingen in andere republie ken hebben Litouwen steun be loofd. Amerikaanse regeringsfunctio narissen hebben laten doorsche meren dat een van de tegen maatregelen zou kunnen zijn het niet toekennen van de status 'meest bevoorrechte handels partner' aan de Sovjet-Unie. De ze zgn. MFN-status houdt onder meer een aanzienlijke verlaging van importtarieven in. HOUDT A.S. ZATERDAG VRIJ!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1