Auto-Poppe Walcheren Gsa Controle vissers per satelliet dA: industrie loet meer betalen tan milieubeleid Ivo Niehe Lech Walesa Actie van 30.000 ambtenaren Acties op komst in bouw na afbreken cao-overleg rr Deze aanbieding geldt t/m 3 maart 1990 bij I inlevering van deze bon en betreft halfjaar ZUURKOOL EN ZUURKOOLSPEK cn Zuurkoolspek, 99 albert heljn Geeft o nog om Polen? Giro 5398. Zeeland helpt! lorbatsjov: eerst orde op zake bij communisten interviewt L ch Zuurkool, Jds-epedemie mder peuters in Roemenië Vier doden bij nieuwe storm in Engeland Meer bewolking 133e jaargang no. 31 linsdag 6 februari 1990 ERKEND INBOUWSTATION VOOR UW AUTO-ALARMSYSTEEM Drastisch Salman Rushdie Miljarden Piet Koster voorzitter RBC Raden naturel, pak 500 g zonder zwoerd, vacuüm verpakt, 100 gram 129 w w 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten, Eerst nog zonmaar later op de dag toenemende bewolking. Vrij krachtige in de loop van de middag tot hard toe nemende zuidelijke wind. Maximum temperatuur 11 graden. Kom langs voor demonstratie Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND eer partijen voor Sovjets (Van onze correspondent) OSKOU - Sovjet-leider Gor- iatsjov is bereid in de toekomst eer politieke partijen toe te aan. Maar het accent in zijn de voor het Centraal Comité g maandag op de vernieuwing an de eigen, Communistische lartij. I olgens Gorbatsjov is er feitelijk j; een meer-partijensysteem en i dat geen wondermiddel ter op- I jssing van de problemen van het land. Hij doelde daarbij op de talloze nationalistische en politieke groeperingen die de laatste maanden zijn opgericht. Gorbatsjov gaf geen enkele aan duiding wanneer deze organisa ties formeel worden erkend. Hij zei alleen dat de Communisti sche Partij rekening houdt met de nieuwe omstandigheden en bereid is tot samenwerking met alle organisaties die de Sovjet- Grondwet erkennen. (Van ome Haagse redactrice) DEN HAAG - Minister Braks (visserij) gaat vissers per satel liet en met behulp van een apparaat aan boord van de sche pen strenger controleren. Daarnaast zal het aantal mobiele teams van de Algemene Inspectie Dienst (AID) structureel worden uitgebreid. Ook gaat Braks de administratieve con trole op afslagen, veilingen en bij bedrijven verscherpen. Met deze maatregelen wil minister Braks de illegale vis vangst tegengaan. Hij kondigde dit maandag aan tijdens een debat in de Tweede Kamer over zijn begroting voor 1990. Braks zei met het Openbaar Ministerie in overleg te zijn over de wijze waarop de volgens deze nieuwe maatregelen betrap te vissers beboet kunnen worden. „Ik heb ervan gedroomd een instrument te hebben om de vissers dag en nacht in de gaten te kunnen houden", aldus Braks, die niet wilde dat zijn nieuwe vinding als 'vistachograaf werd bestempeld. „Het systeem is er. Alleen moet nog worden bekeken hoe het voor de visserij geschikt kan worden gemaakt." De bewindsman gaat bij onder meer Portugal ten rade. Daar wordt al gewerkt aan een controlesysteem per satelliet. Ove rigens was de Tweede Kamer het in meerderheid met de mi nister eens dat de controle moet worden verscherpt. Maar (Slot zie pagina 9 kolom 7) JEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer vindt dat de industrie „enkele honderden miljoenen" extra noet bijdragen aan de financie ring van het milieubeleid. Het bestaande systeem van brand stofheffingen dupeert burgers pn automobilisten, meent de PvdA. De partij bepleit dan ook ben radicale herziening van het stelsel van brandstofheffingen. 5UKAREST (RTR) - In Roe- neense ziekenhuizen heerst on der peuters een AIDS-epidemie. internationale hulp is dringend nodig. Dat zei maandag de Fran ke AIDS-specialist Jacques Le- bas, voorzitter van de organisa- „Medicins du Monde", bebas vertelde dat in Roemeen se ziekenhuizen 367 van de 1025 •anderen onder de drie jaar die ^ijn getest, besmet waren met en lat 60 procent al symptomen vertoonde van de dodelijke ziek te. Het weerstandssysteem van peuters is nog onvolgroeid, vaardoor de kans op de ziekte groot is. Het is betrekkelijk een voudig te voorkomen dat meer kinderen besmet raken als van uit het Westen schone naalden vorden gestuurd en benodigd heden voor het testen van bloed. I.Wij hebben hulp nodig: medi- pche voorzieningen en mensen net medische kennis. Je kinderen raakten besmet loor bloedtransfusies en vuile, gebruikte naalden. Advertentie (Ki|k vanavond naar de Tros, 2140 uur, Ned. 2) Ten name van de 'Nederlandse Stichting Hulp Polen' te Den Haag. Dit betekent dat naar Gorbats- jovs opvatting het socialistische karakter van de staat niet kan worden aangetast. Artikel zes van de Grondwet kent de Com munistische Partij de leidende rol toe, hetgeen andere partijen van de macht uitsluit. Gorbats jov lijkt echter bereid dit anders te definiëren. Hij zei dat de partij „vastbesloten is te vechten voor de positie van regeringspartij, maar dan wel binnen een demo cratisch kader en zonder in de wet vastgelegde politieke voor delen". De hervormers in de partij en de honderdduizenden die zondag betoogden eisen een meer-par- tijensysteem. Gorbatsjov is zo ver nog niet. Maar de partijlei der, die tevens president is, liet er geen twijfel over bestaan dat de partij drastisch vernieuwd moet worden, wil zij niet alle au toriteit en geloofwaardigheid verliezen. Hij kondigde persone le veranderingen aan in het Po litbureau en het Centraal Comi té. „We hebben nieuwe frisse krachten nodig", zei hij. Naast bijval was er ook harde kritiek van sprekers die na de openingstoespraak van Gor batsjov het woord voerden. Va lentin Mesyats, landbouwminis ter tijdens het bewind van Breznjev, en Anatoly Kornien- ko, partijleider in de Oekraïense hoofdstad Kiev, waarschuwden dat de ideeën van Marx en Lenin werden verlaten. Gorbatsjov zelf leek zich in min der harde termen ook van de ra dicale partijhervormers, die zich in het Democratisch Platform hebben georganiseerd, te dis tantiëren: „Avonturiers probe ren in te spelen op de problemen en de ontevredenheid van de ar beiders uit te buiten.". Uit Gorbatsjovs opmerkingen wordt hier geconcludeerd dat hij eerst orde op zaken in de partij wil stellen alvorens verdere poli tieke hervormingen door te voe ren. Binnen het Centraal Comité en het Politbureau zijn de con servatieven nog ruim vertegen woordigd. Zo stelde hij voor het partijcon gres voor de tweede keer te ver vroegen, van oktober naar juni of juli dit jaar. Het stond aanvan- kelijk voor voorjaar 1991 gepro- grammeerd. Vervroeging was OÜSSlIl een eis van de hervormers. In dit kader past ook het voorstel van Gorbatsjov de functie van secre taris-generaal van de partij te vervangen door die van voorzit ter. Het plenum vindt traditiege trouw achter gesloten deuren plaats. Det televisie besteedde er slechts vier minuten aan. Dit kan een aanduiding zijn dat het verzet tegen Gorbatsjovs plan nen nog zo groot is, dat het ne men van besluiten voorlopig on mogelijk is. De Britse schrijver Salman Rushdie verdedigt in een essay zijn omstreden boek De Duivels verzen. Islamitische leiders rea geerden verdeeld op zijn stuk. Collega-schrijvers spreken over een briljant pleidooi voor de vrijheid van O meningsuiting. w -TffM Minister Braks heeft Reimers- waal uitgenodigd een subsidie aan te vragen voor de aanleg van een mosselbassin. De minis ter gaf het project ech ter nog niet voluit Q steun. w zodat de grote energieverbrui kers extra gaan betalen. Het PvdA-kamerlid Van de Vaart omschrijft het voorstel als „een nieuwe algemene belasting op strikt milieuhygiënische grond slag. Een eerste kleine eco-tax als het ware". Het milieubeleid van het Rijk wordt voor de helft gefinancierd met de opbrengst van heffingen op brandstof. De hoogte van de toeslagen op benzine, kolen, olie en gas is „volstrekt willekeurig", vindt de PvdA. Ook de VVD spreekt van „een financieel rom meltje". Beide fracties willen nog vóór de zomer een funda mentele discussie over de finan ciering van hetmilieubeleid. De PvdA vindt dat automobilis ten en burgers nu al onevenredig in dé buidel moeten tasten voor de financiering van het milieu beleid. Dat komt omdat benzine de hoogste heffing kent, terwijl kolen en stookolie relatief wor den ontzien. „Uit milieu-overwe gingen zouden juist kolen extra moeten worden belast", meent het kamerlid Van de Vaart. Over 1988 bracht het verkeer 64 procent van het totaalbedrag aan brandstofheffingen in het laatje. De industrie nam 22 pro cent voor haar rekening, de huis houdens 7 procent. Voor deze lastenverdeling bestaat tot gro te ergernis van PvdA en VVD geen enkele grondslag. Dit klemt des te meer, omdat voor de financiering van het Natio naal Milieubeleidsplan de op brengst van de brandstofheffin gen bijna verdubbeld moet wor den. De huidige opbrengst van 600 miljoen moet oplopen tot 1,1 miljard in 1994. Na aankomst op het Centraal Station in Amsterdam vonden de reizigers geen trams om op het werk te komen. Er zat weinig anders op dan zich wandelend tussen de rails te begeven (foto Frans Van der Linde!ANP) AMSTERDAM (GPD) - Tiendui zenden ambtenaren hebben gis teren op de Dam in Amsterdam gedemonstreerd voor meer loon. De bijeenkomst, waaraan naar schatting 30.000 ambtena ren en leraren meededen, was georganiseerd als steun in de rug voor de bonden van over heidspersoneel bij de tweede ronde van besprekingen die morgen begint. Wanneer minis ter Dales van Binnenlandse Za ken niet met een beter bod komt dan de toegezegde 2,5 procent loonruimte, volgen zeker acties, zo dreigen de organiserende centrales ACOP, CCOOP en het Ambtenaren Centrum. De ambtenarenactie ging verge zeld van een 24-uursstaking bij het Gemeentelijk Vervoerbe drijf, waardoor het openbaar vervoer in de hoofdstad volledig stil kwam te liggen. Voor veel mensen kwam de staking niet als een verrassing, omdat zater dag al bekend was geworden dat er acties dreigden. Toch ont stonden 's morgens irritatie en woede bij reizigers die van bui ten Amsterdam op de stations aankwamen. In de stad zelf de den zich geen grote problemen voor. De demonstratie zelf begon 's middags rond een uur, toen de tienduizenden ambtenaren op de Dam waren verzameld. De opkomst was bijna het dubbele van wat de bonden hadden ver wacht. In plaats van de geplan de 180 bussen, waren 320 tou ringcars ingezet om demon stranten uit de regio's naar de hoofdstad te brengen. De voorzitters van de centrales hamerden allen op hetzelfde the ma: 5 procent meer loonruimte, waarvan minstens 2,5 procent structurele loonsverhoging en de rest voor verbetering van za ken als werkgelegenheid, kin deropvang, ouderschapsverlof en scholing. Spektakel leverde alleen Jaap van de Scheur, de nog steeds po pulaire oud-voorzitter van de ACOP. Het optreden van de ge vierd leider van de ambtena- renacties in 1983, joeg een golf van enthousiasme over de volge pakte Dam. „Actie, actie, actie!" klonk het al voordat hij één zin had gesproken. „Van het overheidspersoneel zijn de afgelopen jaren offers ge vraagd voor ons economisch herstel. Dat herstel is er geko men en nu is de beurt aan ons", zei Van de Scheur. Hij deed een beroep op de PvdA-ministers te doen wat ze jarenlang hebben beloofd. „Ze moeten niet aanko men met de smoes dat er geen geld is. Dat is er wel. Aan onder nemers is miljarden gegeven ter wijl zij het niet nodig hadden en wij wel. Ik snap er niks van dat WOERDEN (GPD) - In de bouw dreigen sta kingsacties nadat het overleg in Woerden over een nieuwe cao voor de 230.000 werkne mers in de bouwnijverheid gisteravond niets heeft opgeleverd. Volgens onafhankelijk voorzitter J. Lammers (Commissaris der Ko ningin van Flevoland) zien de werkgevers op dit moment geen basis verder te praten. Ze willen hun achterban eerst nog verder raad plegen. Lammers constateerde bij de vorige ronde toe nadering, maar de werkgevers zijn volgens hem teruggefloten door hun achterban. Groot ste struikelblok was opnieuw de eis van de bon den voor een 36-urige werkweek. Een afspraak over nieuwe onderhandelingen is niet ge maakt. De Bouwbonden FNV en CNV zetten vandaag het sein op groen voor acties. „We hebben alle middelen benut en zullen niet lijd zaam afwachten wat de werkgevers doen", al dus onderhandelaar R. de Vries van de Bouw en Houtbond FNV. Het bestuur van de FNV- bond vergadert vanmorgen. Voorzitter F. van der Meulen van de Hout- en bouwbond CNV beticht de werkgevers van een „volstrekt onverantwoordelijke vertragings- taktiek, die we meer dan zat zijn". Beide bon den zijn nog steeds bereid over het compromis van Lammers te praten om de 36-urige werk week niet eerder dan medio 1991 in te voeren met elf flexibel in te roosteren atv-dagen en zonodig atv in uren op te nemen. Werkgeversonderhandelaar C. de Fouw maak te na afloop van het overleg duidelijk dat de werkgevers eerst van de bonden duidelijkheid willen hebben over de flexibilisering van de huidige zestien roostervrije dagen. De Fouw zei „uitermate teleurgesteld" te zijn dat de bonden daarover gisteravond niet wilden pra ten. De Zeeuw Piet Koster, oud-voor zitter van de VC Vlissingen, wordt de nieuwe voorzitter van de eerste divisieclub RBC uit Roosendaal. Gisteravond werd een ijzersterk, negen man tel lend bestuur gepresenteerd, waar de 52-jarige in woner van Kouderke leiding zal geven. I Vandaag de eerste bijdrage in een serie artikelen, waarin de Zeeuwse gemeenten politiek worden geportretteerd met het oog op de raadsverkie zingen van 21 maart: O Borsele bekeken. I O (Advertentie) een centrum-links kabinet de hoogst betaalde ambtenaren honderden guldens salarisver hoging wil geven en de lager be taalden vier tientjes. Dat pikken we niet. Vandaag beraden de drie centra les zich op hun tactiek voor de onderhandelingen van morgen. ACOP-voorzitter Vrins zei na af loop dat de drie centrales niet in stemmen met volledige omzet ting van de 2,5 procent loon ruimte in een algemene loons verhoging. „Het is een illusie dat we ons laten vastspijkeren op al leen loonsverhoging", aldus Vrins. LONDEN (AFP/DPA) - De storm die sinds zondagavond over Noord-Ierland, Schotland en het noorden van Engeland raast heeft maandag aan zeker vier mensen het leven gekost. De storm veroorzaakt overstro mingen en aardverschuivingen. Reddingsploegen haalden in Engeland drie lijken uit het wa ter die meegevoerd werden door de stroom. In Nottingshamshire kwam een elfjarige meisje om toen er een boom op de auto van haar ouders viel. Het noodweer was het hevigst in Schotland en Noord-Ierland met windsnelheden van 90 kilometer per uur. Talloze wegen en spoor lijnen, waaronder die van Inver ness naar Perth, werden afgeslo ten en de veerdienst tussen Li verpool en Belfast werd ge staakt. In het graafschap Armagh in Ul ster zette de wind de auto van een aannemer in beweging, waaronder een bom zat. Het was de bedoeling dat die zou afgaan zodra de auto startte, maar hij ontplofte nu zonder dat er ie mand in de auto zat. Door de ex plosie werden verschillende hui zen zwaar beschadigd. Topmerken zachte lenzen inclusief aanmeten, startset vloeistof en 2 maanden op zicht. Nu vanaf kontaktlenzen van de topmerken Barnes I 8. Hind, Allergan, Bausch en Lomb Geen andere kortingen te zelfder ti|d Deskundig advies van gediplomeerde ANVC-kontaktlensspecialisten. Wilt u voordelig, komfortabel en probleemloos zachte lenzen dragen? t Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. (Advertentie) Red. de moeders uit het rampziekenhuis van Cluj. Rekeningnummer 40.26.67.794 Amro-bank Middelburg tnv Stichting PZC Helpt... o. Met vermelding Actie Roemenië Stort nu!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1