PZC Walcherse molens snakken naar wind Agressie is vaak vooral een pose in beeld provincie lezers schrijven 15 Milieubeschermers: volstrekt ontoereikend Rock en geweld WOENSDAG 10 JANUARI 1990 Bisdom Breda krijgt negende koorkring Water verdagen Kritiek De Zeeuwse Molen op landschapsplan Zeilschepen van Zeeuwse Stromen doen mee aan Sail Amsterdam Nieuwe predikant in Aagtekerke Geslaagden aan aan martitiem instituut Headbangen M II I II I I I I I I I I ITTT Therapie Kinderbijslag Walgelijke daad Formule I races in Rilland Oudejaarsavond: Cafés open Sport en gezondheid Jeu de boulesclub houdt toernooi Actie Lions Goes brengt 20 mille op Beleid Westerschelde gekraakt (Van onze verslaggever) UTRECHT - De Westerschelde is het meest ondergewaarde grootschalige natuurgebied van Nederland. Grote schorge- bieden, duizenden vogels en enorme broedkolonies kenmer- HULST - In de café-res taurant Hof van Vlaan deren in Hulst vindt za terdag 13 januari om 14.00 uur de oprichtings vergadering plaats van de koorkring Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor de vergadering hebben ruim veertig ko ren een uitnodiging ont vangen. Het gaat om een initia tief van het steunpunt kerkmuziek van de Ne derlandse Stichting Gre- goriusvereniging, een or ganisatie die verbonden is aan het bisdom Breda. Dat bisdom kent mo menteel acht koorkrin gen. Deze huizen in Ber gen op Zoom, Gilze, Oos terhout. Roosendaal, Wouw, Etten, Prinsen beek en Steenbergen. El ke kring bestaat uit kerkkoren van de paro chies in de betreffende regio. Tot de taak van een der gelijke kring hoort onder meer de jaarlijkse orga nisatie van een koren avond. Elk koor verzorgt op zo'n dag een kort op treden, waarna er con tacten kunnen worden gelegd ten behoeve van studiedagen, cursussen en repertoirekeuze. Elk half jaar belegt het diocesaan bestuur een bespreking met de be sturen van de koorkrin gen. Het bestuur van de Gregoriusvereniging tracht ook in Hulst een dergelijke kring op te richten omdat dit „een onmisbare schakel vormt in het patroon van de diocesane muziek." ken de natuurwaarden. Maar de riviermond geniet meer be kendheid als een van de vuilste wateren van Europa. En te ge makkelijk worden onaanvaard bare ingrepen voorgesteld. Het Westerscheldebeleidsplan is volstrekt ontoereikend om na tuur en milieu in het gebied te verbeteren. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) presenteerde dinsdag in Utrecht, mede namens andere landelijke en regionale milieu organisaties, een zeer kritische reactie op het beleidsplan. „De Westerschelde wordt alleen maar door een economische bril bekeken", stelde ZMF-mede- werker Thijs Kramer vast. „De natuur is ondergeschikt aan de scheepvaart. En dat is onnodig. Want zolang zich geen calami teiten voordoen, gaan natuur en scheepvaart goed samen." De milieu-organisaties betwijfe len sterk of het beleidsplan de kwaliteit van de Westerschelde werkelijk zal verbeteren. Ze vre zen dat de waterbodem ernstig verontreinigd blijft en dat de na tuur het loodje zal leggen. Vol gens de ZMF zijn de natuur waarden van de Westerschelde in veel opzichten vergelijkbaar met die van de Oosterschelde, een gebied dat zal worden aan gewezen als beschermd natuur monument. Kramer: „Ik zie zelfs meer perspectieven voor de Wes terschelde, omdat daar nauwe lijks sprake is van recreatie, die op de Oosterschelde zo'n bedrei ging voor de natuurwaarden vormt." Het beleidsplan Westerschelde is een voorname bouwsteen voor het Nederlandse standpunt in het overleg met België over de Waterverdragen dat onlangs weer is begonnen. Centraal in de Waterverdragen staat de wens van België de bereikbaarheid van Antwerpen voor zeeschepen te verbeteren door verdieping van de Westerschelde en aanleg van het Baalhoekkanaal. Daar tegenover staat de wens van Ne derland dat de waterkwalieit van Maas en Schelde drastisch wordt verbeterd. De milieu-organisaties vinden dat het Nederlandse eisenpak ket lang niet ver genoeg gaat. Na een eventuele verdieping van de Westerschelde, waartegen ze zich fel kanten, dreigt de situatie nog te verslechteren. Dan ko men nog veel grotere hoeveelhe den verontreinigd onderhouds- bagger vrij dan thans. De vervui ling zal verder in westelijke rich ting doordringeij en ook zal waardevol gebied in de zone tus sen de hoog- en laagwaterlijn verloren gaan. Van verdieping van de vaarweg mag pas sprake zijn, stellen de organisaties, als België in 1995 de vervuiling van het Scheldewater heeft aange pakt en als maatregelen zijn ge nomen om het intergetijdege- bied te beschermen en de natuur meer kansen te geven. Trouwens, de baggerwerken die nu al in het oostelijke ge deelte van de Westerschelde worden uitgevoerd, geven het estuarium daar meer het karak ter van een kanaal. Bovendien leiden ze tot verzanding die het Verdronken land van Saeftinge op korte termijn zijn schorka rakter zal doen verliezen. De milieu-organisaties spreken vanzelfsprekend een vernieti gend oordeel uit over de aanleg van een Baalhoekkanaal door dit natuurreservaat. MELISKERKE - Het is droevig gesteld met de beplanting en be bouwing rondom de Walcherse molens. Oprukkende woning bouw, hoge populieren en nog meer plannen voor bosaanplant bedreigen een ongehinderde windvang voor de molens. Tot die conclusie komt de vereni ging De Zeeuwse Molen in haar advies 'Inrichting Molenomge ving Walcheren'. Burgemeester mr B. J. van Putten van Marie- kerke, tevens voorzitter van de landinrichtingscommissie Wal cheren, kreeg het rapport dins dagmiddag overhandigd in het gemeentehuis te Meliskerke. In haar advies oefent De Zeeuw se Molen felle kritiek uit op het adviesrapport landschapsbouw van Staatsbosbeheer. Dat plan gaat uit van bosaanplant dicht bij de molens van onder meer Oostkapelle, Gapinge en Nieuw en Sint-Joosland. Het advies, zo vindt de vereniging, houdt to taal geen rekening met de 'le vensplaats' van de Walcherse molens. Door de bevolkingstoename en het toerisme zijn de Walcherse dorpen na de Tweede Wereld oorlog sterk uitgebreid. De Zeeuwse Molen beveelt de ge meentebesturen aan nieuwe straten zodanig aan te leggen dat de molen vanuit verschillen de punten in de woonwijk toch zichtbaar blijft. In de visie van de Zeeuwse Mo len moeten er geen bomen wor den geplant binnen een straal van driehonderd meter rond de molen." Als positief voorbeeld noemt de vereniging de grond- zeiler in Meliskerke, die jaren lang aan het gezicht werd ont trokken door bomen. Een paar jaar geleden werden de bomen verwijderd. Komend vanuit Aagtekerke is de molen nu weer van ver zichtbaar. Als de plan nen van staatsbosbeheer door gaan ziet het er somber uit voor de grondzeiler Buiten Verwach ting in Nieuw- en Sint-Joosland. Op dit moment kan de molen uit vrijwel alle richtingen ongehin derd wind vangen. Staatsbosbe heer is van plan om vlak ten noorden van de molen een bos aan te planten. „Volgens ons ab surde plannen, die geen enkele historische basis bezitten." Mr van Putten toonde begrip voor de verontrusting van de Zeeuwse Molen, maar „er zijn meer elementen die een functie hebben in het landschap." Mr van Putten zegde wel toe in nauw overleg te blijven met de Zeeuwse Molen om de negentien Walcherse molens, die overigens niet allemaal binnen de grens van het ruilverkavelingsgebied vallen, een zo goed mogelijke 'le vensplaats' te garanderen. Mr. Van Putten (midden) bekijkt met mevrouw Van Leijten en de heer Weemaes het molenplan Walche ren (foto Ruben Oreel) ZIERIKZEE - De Zierikzeese ïeilvloot Zeeuwse Stromen neemt met enkele schepen deel aan Sail Amsterdam. Deze grote maritieme manifestatie wordt dit jaar gehouden van 9 tot 14 augustus. De schepen uit Zie- rikzee maken de tocht naar Am sterdam, te beginnen op 1 au gustus, via de Zeeuwse wateren sn Zuidhollandse rivieren, ka nalen en plassen. Drie zeegaande zeilschepen van De Zeeuwse Stromen nemen te- rens deel aan de internationale 3tanrace Zeebrugge-Sail Am sterdam. De Stanrace is een wedstrijd voor traditionele zeil schepen waaraan ook grote windjammers deelnemen. De ra- ;e is vooral bedoeld voor opva- •endenin de leeftijd van 16 toten net 26 jaar, die op deze manier tennis willen maken met het seezeilen. In Amsterdam kun- ïen zij de Sail-festiviteiten mee- naken. IAGTEKERKE - De heer A. E. Ie Bruijn, kandidaat te Pijnac- ter, doet zondag 14 januari in- rede in de hervormde gemeen- e te Aagtekerke. De dienst, vaarin hij tevens bevestigd wordt door ds J. J. Mol te Ben- lingbroek c.a., begint om 15.00 lur in de hervormde kerk. Vnne Elizabert de Bruijn werd 9 juni 1949 in Herwijnen gebo- en. Hij bezocht de Pedagogoi- che Academie in Gorinchem en tudeerde te Utrecht. In Aagte- terke volgt hij ds R. W. van Mou- ik op, die sinds enkele maanden 'redikant in Nieuwkoop is. dJSSINGEN - Aan het Mari- iern Instituut De Ruyter in Vlis- ingen slaagden de volgende ;ursisten: P- A. Jeroense, Nieuwe Tonge. K. lervezee, Oosterhout, R. M. P. Kool- n, Teteringen, R. H. W. Lakeman, 'ommelen. 11: R. A. W. Hoogeveen, Vlissingen, W. Munter, Vlissingen, J. M. Wal- °ut, Breskens. B II: H. J. Timmer, 'heden. C Ia: J. van Belzen, Vlissin- en C I: R, c. Mehlbaum, Middel- urg S Ia: K. G. E. van Lieshout, impelveld, L. A. C. Biesbroeck, luist. I: P J A. Hendrix, Deurne. S lib: J. 1 Faber, Didam. 'h R. P. F. van Dierendonck, Vlis- "gen, S. J. D. Loogman, Lisse, M. J. in der Stok, Vlissingen, H. van Wee- en. Brandwijk, A. B. T. M. de Weert, lissingen. GOES - De Amerikaanse hi phop van Public Enemy is een brok agressie. Maar de opzwe pende muziek dient een posi tief doel. Public Enemy keert zich in politieke teksten en op snoeiharde beats tegen racis me, discriminatie en andere misstanden. Een goeroe voor veel jonge kansarme zwarte Amerikanen. Het is hiphop die hen politiek bewust maakt en onderling verbindt. Op Hol landse kleibodem vervult de multi-raciale en succesvolle Urban Dance Squad die func tie. Rock is rebellie, welis waar opgeklopt omdat de pro ducenten artiesten zijn, maar in de meeste gevallen met een positieve grondgedachte. Hoort elke goede kunst zich niet principieel tegen het esta blishment af te zetten? De Britse akoestische expert en dirigent Denis Vaughn doet in zijn vaderland nu menig paar wenkbrauwen fronsen. Hij ziet rockmuziek als de Me- phisto van de jongerencultuur. Het kabaal van pakweg heavy metal tot house zou de jeugd bij overmatige consumptie aanzetten tót agressie, mis daad en geweld. Dat onheils beeld schept Vaughn aan de meet van een nieuw decen nium en als voorafje op een pu blicatie in de Musical Times. Rond dit thema laait momen teel in Groot-Brittannië een pittige pennestrijd op. De vraag rijst in hoeverre popmu ziek en de daarvan smullende jeugd serieus worden geno men. „Een slag in de lucht", reageert Hubert Leeman, beleidsmede werker bij de Zeeuwse Culture le Raad en secretaris van het Zeeuws Popoverleg, op het ar tikel dat verschillende media onlangs in hun kolommen had den. „De stelling ziet er weten schappelijk uit, maar ik krijg de indruk dat Vaughn zich ba seert op zijn eigen waarneming en daar een waarde-oordeel aan vastplakt. Het is natuur lijk waar dat muziek opzweept. Onder begeleiding van mars muziek zijn de gruwelijkste oorlogen uitgevochten. Maar de rockmuziek aanwijzen als oorzaak van geweld en mis daad is wel erg onzorgvuldig. Onze cultuur heeft dingen voortgebracht waarover ik niet sta te juichen. Als dat door middel van muziek tot uiting wordt gebracht, kun je daar moeilijk de muziek de schuld van geven. Het is bovendien een ontkenning van de popmu ziek als kunstvorm. Hij scheert alles over één kam." Zich suf'bangen' op heavy metal: „Na het concert heb je d'r geen kind aan..." (foto Pieter Honhoff) Agressie is doorgaans vooral een pose. Hardrockers bijvoor beeld kleden zich in leer, be hangen zich met de nieuwste snufjes uit de ijzerwarenhan del en 'headbangen' (jargon voor wild dansen, waarbij het hoofd op de maat van de mu ziek op-en-neer en heen-en- de Piek in Vlissingen, waar ik heb gewerkt, heb ik nog nooit gedonder met ze gehad. Ze be stellen een paar bakken bier en 'bangen' zich suf. Na het con cert is dat meteen afgelopen. Dan komen ze nog even een pilsje aan de bar drinken. Je llllll weer zwaait) tijdens de dikwijls oorverdovende concerten. Op buitenstaanders die de codes van de hardrockstam niet ken nen, maken ze een gewelddadi ge indruk. „Ik weet", put Hubert Leeman uit persoonlijke ervaring, „dat in Zeeland veel belangstelling- voor heavy metal bestaat. In hebt d'r geen kind aan. Als je je als buitenstaander halverwege zo'n concert binnenvalt, denk je natuurlijk: tjee, wat gebeurt hier?" Vaughns uithaal is op zich be grijpelijk. Het establishment verweert zich tegen aanvallen op haar positie. Het ijzeren be wind van Margaret Thatcher heeft het land verder gepolari seerd. Noord tegenover Zuid en rijk/oud tegenover arm/ jong. Muziek vertaalt de klas setegenstellingen. Punk is niet voor niets in Engeland gebo ren. En waarom ontpopt het vervallen Manchester zich als het Liverpool van de jaren ne gentig? Leeman: „De muziek- socioloog Simon Frith heeft de Engelse jeugdcultuur geanaly seerd aan de hand van de mu- ziekbeleving van jongeren. Hij komt tot de conclusie dat de maatschappelijke tegenstel lingen hierin een grote rol spe len. Waar verdrukking is, ge dijt goede muziek. De agressie zoekt een uitweg via pop. Dat is het expressiemiddel. Vaughns bewering is moeilij ker te transponeren naar Ne derland. Hier is het trendy om bepaalde concerten te bezoe ken of platen te kopen." De Britse akoestiekexpert en dirigent denkt dat de pure en vredelievende klassieke mu ziek een bijdrage kan leveren aan de bestrijding van Groot- Brittannië's sociale malaise. Als jongeren in therapie gaan bij Beethoven of Bach komt het vast wel goed. De woeste en wilde geluiden van (overigens lang niet alle) rock leiden vol gens Vaughn tot primitieve reacties en een gedragspa troon, waarin geen plaats meer is voor subtiele emoties. Hubert Leeman vindt de ver gelijking rock (agressief) en klassiek (kalmerend) vals en ongenuanceerd. Ook de Britse kwaliteitskrant The Indepen dent neemt hiertegen op on dubbelzinnige wijze stelling. „De geschiedenis van het ge weld is veel ouder dan de rock'n'roll. En de meest af schuwelijke massale gewelds delicten die de westerse wereld kent, zijn begaan door Duit sers en Oostenrijkers die toch een aantal van de grootse ge nieën op het gebied van de klassieke muziek hebben voortgebracht", bediende de krant zich vorige week van een aardig staaltje polemiek. Ge weld zit in situaties en niet in muziek, vindt Leeman. In feite is Wagner, lievelingscompo nist van Hitier, onrecht aange daan. De joodse gemeenschap brengt hem nog steeds in ver band met het Nazi-dom. „Ik herinner me dat de Indiër Zu- bin Metha, toen chef-dirigent bij het Israëlisch Symfonieor kest, een concert van Wagner wilde geven. Dat ging niet door. Wagner, een componist die je in de moderne geschiede nis toch niet over het hoofd mag zien, werd bestempeld als Nazi-muziek. Over agressie ge sproken. Zoiets mag je nooit doen, ook niet bij popmuziek", beklemtoont Leeman. Overigens staat wetenschap pelijk onderzoek naar populai re muziek nog in de kinder schoenen. Onderzoekers, mu zikanten, muziekdocenten en journalisten hebben zich sinds kort verenigd in de Internatio nal Association for the Study of Popular Music (IASPM). Dit onder het motto: serieus bezig zijn met niet-serieuze muziek. Uitgangspunt moet misschien zijn dat rockmuziek slechts te begrijpen is als onderdeel van een specifieke culturele en maatschappelijke context, die pas in de som der bestandde len (stijl, mode, symboliek, commercie, politiek klimaat...) te beschrijven en te analyseren valt. Leeman is daarom be nieuwd naar het volledige arti kel van Denis Vaughn. „Ik hou die man ten goede, maar wat ik tot nu toe heb gelezen is niet meer dan een losse flodder." Frank Balkenende Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. I M I I I II I I I I I I I I I I I Jarenlang nu al, brult de rege ring om beteugeling van de col lectieve sector en vermindering van de werkloosheid. Wetende dat de bevolkingsgroei de voor naamste oorzaak is van de pro blemen, hoewel dit altijd slim verborgen gehouden wordt. Je zou actieve maatregelen ver wachten om geboorteoverschot tot nul of negatieve waarde om te buiten, omdat dat ook andere positieve gevolgen heeft. Niets van dat alles. Katholieke hoog leraren spoorden enige tijd gele den de bevolking aan tot groter babyproduktie; onze landspaus, gesteund door een knulletje van de arbeidersbeweging, verhoogt de kinderbijslag en gaat die rich ten op sectoren waar zij zonder enige twijfel tot geboortetoena me zal leiden. Heb je het ooit zo zout gegeten? R. Puister Zuiderzeestraat 65, Oost-Souburg Jongens vangen enorme snoek, stond er in de PZC van 8-01. Zie je daar op een plaatje twee knul len met een snoek van ruim 1.20 m: Ze hebben ruim een uur werk gehad om hem te vermoorden, maar het is gelukt! En dan op de foto met de prestatie. Wat een walgelijke daad want wat moe ten ze met dat enorme beest? Is een normale vis bij het middage ten niet groot genoeg? En is de smaak van die vis dan zo supe rieur? Maar nee: we hebben hem en we zullen hem. Heeft Neder land iets moois: grote plas wa ter, een uit de kluiten gewassen snoekje en er moet zo nodig een grootse daad verricht worden. Nogmaals: ik vind het walgelijk. Heeft dat met sport te maken? Ach, kom nou! En laat dat ande re beest nu maar zwemmen, dan houden we nog iets over. mevr. C. Roelse Zusterstr. 47 Middelburg Uit een bericht in de PZC van za terdag 6 januari valt op te ma ken, dat de galm van de Rei- merswaalse ambities inmiddels in Den Haag wordt gehoord: daar moet nu maar uitgemaakt worden of het Formule-I-gebrul en de erbij vrijkomende uitlaat gassen thuishoren in Zandvoort of in ons plattelandsdorpje Ril- land-Bath. Kennelijk niet gehin derd door de golf van ongeloof en verontwaardiging, noch door het massaal protest van de be volking van Rilland e.o. tegen het onvoorstelbare initiatief om zélfs maar een gesprek aan te gaan met de Stichting Ontwik keling Nationaal Racecircuit (een stichting die overal elders in Nederland de deur gewezen werd) davert onze burgervader door. Naar zijn inzicht dient on ze agrarische provincie met zijn fiets-routes, watersport, vakan tiehuisjes en amateurvissers te worden opgescheept met dit mens/dier/vegetatie- en vakan- tie-rust-onvriendelijke uitver koop-artikel. Wat, in hemels naam, zijn de werkelijke beweegredenen van burgemees ter Verbree en zijn wethouders om door te zetten? Ambities als doel op zichzelf? Leges-geld- dollars..werkgelegenheid? (Heus? Ook voor Zeeuwen?) Maar hoe dan ook; vormen hun beweegredenen voldoende te genwicht voor het gigantische Paard van Troje dat wordt bin nengehaald? Is er echt geen an der project in de uitverkoop, waar óók B&W-eer mee valt op te strijken, doch dat niet zo we zensvreemd is aan onze Zeeuwse cultuur (met o.a. zijn agrarische- en vakantie-rust-bestemmin gen)? Ik verheug mij op het mo ment dat burgemeesters geko zen zullen gaan worden. Regio- bedreigende initiatieven kun nen door de burgers dan beter voorkómen worden, zo nodig vroegtijdig gesmoord of bij een volgende verkiezing afgestraft. J. Dijkema Völkerweg 1 Rilland Bath In tegenstelling tot vorige jaren waren dit jaar in Middelburg di verse cafés op oudejaarsavond open. In deze krant en ook op de t.v. is uitgebreid gemeld dat de regeling een succes was. Gedeel telijk is dat waar; de bezoekers - overwegend zeer jong - konden in de cafés terecht. De ruiten in de Lange Delft bleven gespaard en de horeca-ondernemers en ta xi-chauffeurs deden goede za ken. Degenen die in de omge ving wonen van cafés hebben een andere mening. De bepaling dat na 01.00 uur niemand meer een café in mocht, werd niet toe gepast. Bezoekers kwamen de hele nacht, en hoe! Het vervoer ging per taxi, zo werden bij Mec cano in een half uur 23 taxi's ge vuld. Het Damplein leek een cir cus met een lange nachtvoor stelling van gierende en stunten de taxi's. Taxi's stonden ook in rijen te wachten, meestal met lo pende motor en met radio aan. Er werd scheurend gereden, dat hoord kennelijk bij de sfeer. Voor omwonenden en bewoners van toegangswegen, was slapen bijna onmogelijk. De overlast was verplaatst van schreeuwen de en lallende bezoekers naar die van scheurende en gierende taxi's met radio. Ik ga niet in dis cussie of het gewenst is dat er ca fés open zijn. Als er herhaling wordt overwogen, dient het ge meentebestuur rekening te hou den met de bewoners van de bin nenstad, op wie het horeca-ge- weld weer is losgelaten. Men kan alleen cafés open laten die bui ten de stad liggen en per taxi be reikbaar zijn zonder buitenspo rige overlast. Vlissingen heeft het voorbeeld gegeven, daar was alleen Cosmo open; op het in dustrieterrein! ir. W.J. Akkerman Damplein 37 Middelburg Het verbaast me, dat er telkens opnieuw z.g. deskundigen en on derzoekers opduiken, die een bijdrage willen leveren aan een zoveelste discussie over een uit gekauwd onderwerp. Prof. dr. Swaab is druk doende de inter actie tussen sport en gezondheid aan de kaak te stellen (PZC 4-1). Hij stelt, dat door zelfselectie van de groepen sporters (ge zond) en niet-sporters (veelal niet gezond) de gedane onder zoeken waardeloos zijn. Even verder stelt hij: de oversterfte onder joggers is groot. Het lijkt me onwaarschijnlijk dat deze sterfgevallen kerngezonde jog gers betreft. Waar blijft dan de stelling van de eerder vermelde zelfselectie? Het verhaal over de vliegenproef lijkt me meer amu sant dan wetenschappelijk se rieus onderzoek. Hoe wordt de li chamelijke conditie van de groe pen vliegen getest? Topsporters leven gemiddeld korter dan niet-topsporters. Al zou deze conclusie juist blijken te zijn, geen enkele topsporter zal daar wakker van liggen omdat de prestatie voor hem belangrijker is. Ook de gemiddelde recreatie sporter doet dit niet om langer te leven, maar hecht veel waarde aan het stress-ontladingseffect en een algemeen gevoel van wel bevinden na een uurtje bewe ging. Al zou het geen invloed op de gezondheid hebben, het ge zondheidsgevoel is wél aanwe zig. Mijn advies aan Prof. dr. Swaab is zelf een paar loop schoenen aan te schaffen om een duidelijk antwoord op zijn on derzoekingen te krijgen. Ont breekt hem de tijd daarvoor, laat hem dan bellen met Prof. de Jager of ex-minister Winsemius. Deze heren' behoren ook tot de groep 'vrije vliegen'. Een ernsti ge waarschuwing betreffende hun levensduurverwachting zal door hen zeer gewaardeerd wor den. Hans Hoeksma Kamperfoeliestraat 27 Goes MIDDELBURG - De Club Jeu de Boules (Pétanque) Middel burg houdt zondag het Habee Intersporttoernooi, een wed strijd waaraan iedereen bij voorinschrijving kan meedoen. Er wordt gespeeld in Manege De Gouwe Reijers in Serooskerke. Het evenement begint om half- elf. Een half uur vóór de wed strijd - er wordt in doublettes ge speeld - moeten de deelnemers aanwezig zijn. Een behendig heidswedstrijd en een quiz ma ken deel uit van het toernooi. Wedstrijdleider is de Souburger Bart Brasser. Bij hem vindt ook tot morgen (donderdag) de voor inschrijving plaats. GOES - De actie van ser viceclub Lions in Goes voor Roemenië heeft ruim twintigduizend gulden in het laatje ge bracht. De Lions heeft vorige week donderdag, vrijdag en zaterdag in vijf supermarkten voed- selpaketten voor Roe menen verkocht. In totaal zijn er 1362 pak ketten van eigenaar ver wisseld. Van elk pakket is een bepaald deel van de prijs gereserveerd voor Roemenië. Dit komt uit op ruim twin tigduizend gulden. Daar bij had Lions het voor- deeld dat de Agrimarkt bij elk verkocht pakket er ook een beschikbaar stelde. De serviceclub levert de partij nog deze week af. In overleg met het Rode Kruis valt dan de beslis sing wanneer zij op transport gaat en waar naar toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 27