PZC VVD ziet weinig heil in centraal akkoord Kabeltelevisie wordt in 1990 fors duurder Snelle kankerdiagnose met Israëlische cytoscan binnen- en buitenland het weer In zeeland ei» in europa Prik werkt tegen eerste griepvirus Arbeidspools voor 15.000 werklozen Drie mensen betrokken bij moord bankier DEEL OPSTANDELINGEN GEEFT ZICH OVER jfiffjL GEEN CONCRETE AFSPRAKEN DOOR COMMERCIËLE STATIONS VOLGEND JAAR OP DE MARKT Niet massaal MAANDAG 4 DECEMBER 1989 Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Laag water Hoog water Vooruitzichten J Frankrijk: Overwegend zonnig en I in het noorden kan plaatselijk mist onstaan. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot om streeks 13 graden in het zuiden. I Zwitserland: Zonnig, maar in de da len en het laagland kans op mist en lage bewolking. Middagtempera tuur in de dalen en het laagland ongeveer 3 graden. In de nacht lich- I te vorst. Surinaamse jongen ten onrechte 23 dagen in politiecel Felle gevechten in zakenwijk Manila (Van onze correspondent) SINGAPORE - De situatie op de Filipijnen was ook zondag avond nog verward. Vier dagen nadat militairen voor de zesde keer in opstand waren gekomen tegen het bewind van presi dent Corazon Aquino, lijken de loyale troepen de situatie nog niet geheel onder controle te hebben. Het is niet precies be kend hoeveel mensen er om het leven zijn gekomen. Volgens de lokale kranten zijn er zeker vijftig mensen gedood en talrijke anderen gewond. De chef van het leger, generaal Renato hoofdstad werden echter nog zware ge- de Villa en de minister van defensie, vechten gemeld. Op het eiland Cebu generaal Ramos, verklaarden zondag hielden 400 rebellen een luchtmacht- opnieuw dat de rebellie was neergesla- basis bezet. gen. Uit verscheidene delen van de Een legerwoordvoerder op het militai re hoofdkwartier, kamp Aguinaldo, verklaarde zondag via de telefoon dat de rebellen het hoofdkwartier en posi ties van de loyale troepen met raket en mortiervuur bestookten. Maar re geringsvliegtuigen namen op hun beurt de opstandelingen met raketten onder vuur. Een deel van het kamp is in brand ge vlogen. De woordvoerder zei evenwel, dat de regeringstroepen aan de win nende hand zijn en de rebellen zich ge leidelijk overgeven. De felle strijd heeft honderden burgers in de omge ving van kamp Aguinaldo op de vlucht gejaagd. Volgens de woordvoerder zijn een aan tal rebellenleiders gevangen genomen. (Advertentie) bok de komende dagen wordt ons heer beheerst door een hogedrukge- hed, dat zich uitstrekt van midden- europa over onze omgeving en de Brit eilanden. Hierdoor koersen slecht- ïeergebieden over Scandinavië naar ïet oosten en kunnen ons niet berei- ïen. Wel is de aangevoerde lucht iets Vochtiger dan de afgelopen dagen, aardoor de mistkansen toenemen, ok is de lucht wat zachter en is het ooral 's nachts minder koud. De tem- eratuur daalt dan tot rond het vries- unt. Na het optrekken van de mist is et zonnig maar het is wel nevelig. De ind is zwak en veranderlijk en dit al- s bij een temperatuur van omstreeks graden. Dus opnieuw een aangena- he dag. Wind: noord tot noordoot 1 tot 3, zicht: slecht, plaatselijk mistbanken, tempe ratuur kustwater: 7 graden, afwijking waterstanden: geringe verlaging, ma ximum golfhoogte monding Scheldes: Hen kwart tneter. jfoor morgen: opnieuw zonnig en wroog. In de nacht en vroege ochtend fist, overdag nevelig. Middagtempe- jtuur van omstreeks 5 graden, 's achts daalt het kwik tot rond het nespunt. De noordoostelijke wind is vak, aan de kust matig. |oor woensdag tot en met vrijdag: het oog neemt in betekenis af, maar blijft ver onze omgeving. De wind is zwak uur cm Maandag 4 december Vlissingen 11 Terneuzen 12 Bath 00 Roompot buiten 11 Zierikzee 00 Yerseke 00 Philipsdam West 00 Dinsdag 5 december Vlissingen 00. Terneuzen 00 Bath 01. Roompot buiten 00 Zierikzee 01 Yerseke 01. uur c Maandag 4 december Vlissingen 05.21 Terneuzen 05.41 Bath 06.46 Roompot buiten 05.25 Zierikzee 06.45 Yerseke 06.55 Philipsdam West 06.25 Dinsdag 5 december 175 185 175 13.16 202 143 110 12.55 146 124 12.55 146 119 12.55 155 137 12.46 171 148 13.06 181 170 14.06 201 101 12.30 141 105 13.40 146 119 13.45 159 114 13.40 155 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot buiten Zierikzee Yerseke 06.16 06.32 07.31 06.20 07.30 07.40 Philipsdam West 07.30 190 17.41 203 213 18.06 225 249 19.06 266 141 17.50 156 141 19.20 154 161 19.25 175 151 19.20 161 177 18.39 190 200 18.59 211 238 20.02 254 130 18.55 146 134 20.15 150 153 20.15 169 141 20.30 160 Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Noorwegen en Zweden: Wisselend bewolkt en aan de westkust af en toe regen. Middagtemperatuur in het noorden matige vorst, in het zuiden omstreeks 4 graden. In de nacht matige tot strenge vorst. Denemarken: Wolkenvelden en droog. Middagtemperatuur onge veer 4 graden en in de nacht lichte vorst. Ierland: Perioden met zon en in de nacht en ochtend kans op mist. Mid dagtemperatuur omstreeks 9 gra den. Schotland, Engeland en Wales: Pe rioden met zon, in de nacht plaatse lijk mist. Middagtemperatuur om streeks 6 graden, in het zuiden nachtvorst. België en Luxemburg: Zonnig, in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur omstreeks 6 graden, in de nacht lichte vorst. Bondrepubliek Duitsland: Zonnig, maar ook wat wolkenvelden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 4 gra den en in de nacht lichte vorst. Spanje en Portugal: Half tot zwaar bewolkt en in het zuiden nog enkele buien. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 19 graden aan de zuidkust. In de nacht, in het binnenland, plaatselijk temperatu ren om het vriespunt. I Oostenrijk: Wolkenvelden en een I middagtemperatuur om het vries- punt. In de nacht lichte vorst. Italië: In de Po-vlakte kans op mist, elders zonnig, maar in het zuiden kans op buien. Middagtemperatuur omstreeks 6 graden in het noorden, tot ongeveer 18 graden op Sicilië. Joegoslavië: Zonnig, later ook Wol kenvelden. Middagtemperatuur aan de kust omstreeks 12 graden, in het binnenland ongeveer 5 graden. In de nacht landinwaarts lichte tot matige vorst. Griekenland: Perioden met zon, la ter vanuit het noorden wolkenvel den. Middagtemperatuur op de ei landen ongeveer 14 graden, op het vaste land omstreeks 10 graden en plaatselijk in de nacht lichte vorst. W m/s °C Amsterdam onbewolkt n 2 -1 Aberdeen zwaar bew. nno 1 3 Athene zwaar bew. nno 7 8 Barcelona licht bew. ono 5 12 Berlijn grondmist n 1 -3 Budapest mist z 2 -3 Bordeaux licht bew. ozo 2 7 Brussel licht bew. wnw 2 2 Cyprus licht bew. no 5 10 Dublin zwaar bew. ono 3 5 Frankfurt half bew. windst -1 Genève zwaar bew. w 1 1 Helsinki half bew. w 7 4 Innsbruck onbewolkt zw 2 -3 Istanbul zwaar bew. nno 5 4 Klagenfurt onbewolkt nnw 1 -5 Kopenhagen zwaar bew. w 8 4 Las Palmas licht bew. z 6 25 Lissabon regen nno 10 9 Locarno licht bew. no 1 1 Londen zwaar bew. nno 3 3 Luxemburg licht bew. ono 4 4 Madrid zwaar bew. ozo 10 Malaga zwaar bew. ozo 8 16 Mallorca licht bew. o 2 9 Malta weerlicht zo 10 16 Moskou zwaar bew. nw 3 1 München half bew. windst -3 Nice onbewolkt n 4 8 Oslo half bew. wzw 1 -2 Parijs licht bew. 02 0 Praag mist winds 2 -8 Rome onbewolkt nno 2 5 Split onbewolkt windst 5 Stockholm zwaar bew. w 3 3 Warschau ij zei w 5 -2 Wenen licht bew. z 3 -4 Zürich zwaar bew. zzo 1 -2 De internationale luchthaven van Ma nila, die vrijdag werd gesloten nadat de rebellen een aangrenzende militai re vliegbasis hadden bezet, is weer open. De rebellen weren zich heftig in de za kenwijk Makati, waar de ambassa des, grote banken en internationale vijfsterren hotels zijn gevestigd. Hier hebben de tot de tanden gewapende rebellen posities ingenomen op de da ken en zelfs in appartementen. Volgens minister van defensie Ramos zijn de rebellen overgaan tot „terro ristische en criminele acties". President Cory Aquino verwierp in een radio en tv-toespraak een voorstel van de rebellen voor een staakt-het-vuren. Op een grimmige toon stelde de presi dent de opstandelingen voor de keus: sterven of zich overgeven. Volgens de regering staan enkele politici uit de ge lederen van de oppositie achter de re bellie. Intussen heeft president Bush in een brief aan het Congres gezegd, dat de VS gereed staan om maatregelen te nemen om president Aquino te helpen en de levens van de Amerikaanse bur gers te beschermen. Aquino heeft volgens vice-president Salvador Laurel gefaald om het land te verenigen. Het ontbreekt Aquino aan leiderschap, zegt hij. De vice-president zegt voorstander te zijn van onderhan delingen met de opstandelingen. Een brandweerman in de geheel verwoeste lobby van het hotel. AMSTERDAM (ANP) - Door een brand in het Carlton hotel aan de Vijzelgracht in Amsterdam zijn zaterdag ochtend drie mensen gewond geraakt. Zij moesten met ademhalingsmoeilijkheden naar het ziekenhuis wor den gebracht. Twee van hen mochten in de loop van de morgen het hospitaal verlaten. In het hotel bevonden zich op het moment van de brand ongeveer dertig gasten. Vanwege de enorme rookont wikkeling besloot de brandweer tot ontruiming over te gaan. De mensen zijn allen elders ondergebracht. De brand is ontstaan in een vuilcontainer naast de in gang en sloeg over naar een kantoorruimte. Volgens een woordvoerder van de politie is de schade aanzienlijk. Het hotel had juist een ingrijpende verbouwing onder gaan en was na maandenlang dicht te zijn geweest net weer één dag open. Door een brand in een woning aan het Orpheopad in de Rotterdamse wijk Hoogvliet zijn zondag acht mensen gewond geraakt. De vader van het gezin en zeven kinde ren, in leeftijd variërend van 4 tot 20 jaar, zijn in een ziekenhuis opgenomen. De vader, die uit een raam sprong, liep zware brandwonden en breuken op. ROTTERDAM (ANP) - Mensen die zich hebben laten vaccineren tegen griep, zullen in elk geval geen last hebben van het eerste virus dat dit winterseizoen is gelokaliseerd. Het virus bljikt zeer nauw verwant aan het Shanghai-virus, waarvan de an tistof in het vaccin zit. Viroloog prof.dr. N. Masurel, hoofd van het Nationaal Influenzacentrum in Rotterdam, benadrukt dat dit niet be tekent dat gevaccineerde mensen de rest van de winter van griep gevrij waard zijn. „Dit is nog maar het begin van het seizoen. We weten niet hoe het uitpakt; er kunnen altijd nog andere virussen opduiken", aldus Masurel. EMMEN/PURMEREND (GPD) - De 16-jarige Surinamer Richie Pahlad- singh heeft waarschijnlijk ten on rechte 23 dagen opgesloten gezeten in een politiecel in Emmen. De jongen werd vanaf 10 oktober vastgehouden, omdat hij illegaal in Nederland zou zijn en kans zou lopen op uitwijzing. Maar Richie en zijn moeder hebben al in september het Nederlanderschap verworven. Hiervan is de familie vori ge week in een op 16 november geda teerde brief op de hoogte gesteld door het ministerie van Justitie. Advocaat mr. R. Veerkamp, die de be langen van Richie behartigt, spreekt van een wonderlijke gang van zaken. Hij zal een schadevergoeding eisen voor zijn cliënt. LJJP en veranderlijk. Weinig bewolking en droog weer. Middagtemperaturen van omstreeks 5 graden, 's nachts rond het vriespunt. ZON EN MAAN 5 december Zon op 0831 onder 1630 Maan op 1254 onder MANILA - Een Füipijnse fotograaf helpt een gewonde regeringsmilitair in veiligheid te brengen na een aanval op een convooi voertuigen. DEN HAAG (GPD) - Kabeltelevisie wordt een stuk duurder door de komst van commerciële stations. Dat verwacht voorzitter Eenhoorn van de Vecai, de vereniging van kabelexploi tanten in Nederland. Volgens Een hoorn heeft de overheid niet nage dacht over de grote financiële gevol gen voor het kabelnet bij de komst van commerciële zenders. „Er zijn al veel kabelexploitanten, die de consument een goedkoop en een duur pakket bieden. In het goedkope pakket zitten de zenders die verplicht moeten worden doorgegeven. Dat geldt straks dus ook voor de commer ciële zenders. Daarvoor zijn techni sche voorzieningen nodig, die erg veel geld kosten", aldus Eenhoorn. Volgens de voorzitter wegen de kosten DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil 15.000 werklozen die zeer moeilijk aan werk zijn te helpen, onderbren gen in arbeidspools. De pools zullen bekostigd moeten worden door de in zet van uitkeringsgelden en de 150 miljoen gulden die op basis van het regeerakkoord voor de start van de pools is uitgetrokken. Dit blijkt uit het Gemeenschappelijk Beleidskader dat kabinet, werkgevers en vakbonden afgelopen vrijdagavond afsloten. Volgens het kabinet „lijkt" het met de uitgetrokken gelden moge lijk om de komende jaren „tenminste" het genoemde aantal van 15.000 men sen in de pools te plaatsen. Uit het Gemeenschappelijk Beleids kader blijkt verder dat het kabinet er op mikt tussen de 10.000 en 14.000 ar beidsongeschikten per jaar weer aan het werk te krijgen. Dat zal gebeuren door een verhoging van de loonkosten subsidie en de inwerkvergoeding die GMD's (Gemeenschappelijke Medi sche Dienst) mogen geven om arbeid songeschikten weer in het arbeidpro- ces opgenomen te krijgen. bij lange na niet op tegen de inkom sten, die de kabelexploitanten van de commerciële zenders tegemoet kun nen zien. „De plannen van het kabinet voorzien in een afdracht van 15 pro cent van de advertentie-inkomsten. De kabelexploitanten krijgen daar een klein deel van. Dat is lang niet genoeg om die technische voorzieningen te realiseren". Het basispakket wordt door de komst van commerciële televisie, volgens de plannen op 1 oktober van het vol gendjaar, fors duurder. „En dat is niet aanvaardbaar", vindt Eenhoorn. „De verscheidenheid en de kwaliteit van het programma-aanbod komt daar door in gevaar". Eenhoorn vindt dat de overheid zich niet met het beheer van de kabelnet ten moet bemoeien. DEN HAAG (GPD) - De VVD-fractie in de Tweede Kamer verwacht weinig heil van het centraal akkoord dat vrijdagavond tussen kabinet, vakbe weging en werkgevers is gesloten; Volgens fractievoorzitter Voorhoeve moet nog blijken of het akkoord zal leiden tot beheersing van de loonei sen. De coalitiepartners CDA en PvdA maar ook de oppositiepartij D66 toon den zich tevreden over het bereikte resultaat. „Het kabinetsbeleid is door het akkoord versterkt. De prijs die daarvoor is betaald, is terecht", aldus het CDA. Volgens WD'er Voorhoeve is het ak koord slechts 'een optisch succes'. Hij ziet het resultaat als een intentie verklaring, waarvan de betekenis nog moet blijken. „Er zijn geen concrete af spraken gemaakt over de matiging van de loonkosten", aldus de opposi tieleider. Het uitstel van de aftöpping van het reiskostenforfait tot 1 mei KARLSRUHE (DPA-AFP) - Volgens het Westduitse openbaar ministerie zijn zeker drie leden van de extreem rechtse Rote Armee Fraktion (RAF) betrokken bij de aanslag die afgelo pen donderdag het leven kostte aan topbankier Alfred Herrhausen. Woordvoerder Hans-Jürgen Förster zei zondag dat twee mannen zijn gesig naleerd in de buurt van de aanslag in Bad Homburg en een derde gezochte heeft op 17 oktober in Frankfurt de la ter teruggevonden vluchtwagen ge huurd. Het is nog niet zeker om welke RAF-le- den het gaat. Blijkens verklaringen van ooggetuigen zou het kunnen gaan om de 31-jarige Christoph Seidler, die gezocht wordt wegens medeplichtig heid aan andere moordaanslagen. Volgens het boulevardblad Bild is de politie tot de conclusie gekomen dat het RAF-echtpaar Barbara en Horst Meyer het „brein" achter de aanslag is. Tot dusver hebben de Westduitse au toriteiten zo'n 700 tips binnen gekre gen. vindt Voorhoeve 'een doekje voor het bloeden'. „Werknemers die dertig kilo meter of meer van hun werk wonen, gaan op 1 april toch voor de bijl. Ze gaan er fors op achteruit". D66-leider Van Mierlo noemde het juist dat het kabinet 140 miljoen heeft uitgetrokken om de uitkeringen met terugwerkende kracht te laten meede len in de welvaart. De vakbeweging had aanvankelijk om 200 miljoen ge vraagd. Volgens Van Mierlo biedt het akkoord perspectief op een evenwich tige loonontwikkeling. Hij betreurde het dat er geen centrale afspraken zijn gemaakt over het milieu. Of de loonmatiging ook werkelijk wordt gerealiseerd, hangt af van de cao-onderhandelingen die deze week beginnen. De Industriebond FNV houdt in ieder geval vast aan de loon eis van zes procent. Ook de FNV-amb- tenarenbond AbvaKabo handhaaft de eis van vijf procent. De CNV-ambte- naren, verenigd in de CFO, zijn tevre den over het akkoord. (Van onze correspondent) TEL AVIV - „Dokter, is het kanker?" Het antwoord op de bekende bange vraag komt meestal pas na omslach tig onderzoek en vele dagen van kwel lende onzekerheid. Maar er is een re volutionaire verandering in aan tocht, in de vorm van de cytoscan, een door Israëlische onderzoekers ont wikkeld apparaat waarmee aan de hand van twee bloedmonsters binnen een uur een kankergezwel kan wor den geconstateerd en gelokaliseerd. Prof. dr. Arye Weinreb en dr. Morde- chai Deutsch, twee fysici van de Bar- Ilan Universiteit, presenteerden zon dag hun cytoscan in het Ichilov-zie- kenhuis van Tel Aviv, dat als eerste ter wereld het apparaat in gebruik heeft genomen. De oncologische afdeling daar heeft inmiddels 2000 bloedmon- sterproeven genomen, waarbij een be trouwbaarheidsgraad van 97 procent is gebleken. De nieuwe methode berust op de her haalde meting van afzonderlijke lym- focyten (een bepaald soort witte bloed cellen), waarbij steeds met dezelfde lymfocyten wordt gewerkt. Dat laatste was tot nu toe een groot probleem om dat het gaat om miniscule li chaampjes. De cellen worden een voor een afgetast door een laserstraal, de gegevens worden weggeschreven in een computergeheugen en het resul taat wordt zichtbaar op een monitor. De cytoscan laat ook zien waar het kankergezwel zich bevindt: in de borst, de longen, de huid of de darmen. Leukemie (bloedkanker) kan met de nieuwe methode niet worden opge spoord. Dr.S.Chaitchik, die in het Ichilov-zie- kenhuis met de cytoscan werkt, legt er de nadruk op dat het gebruik van het apparaat voor massaal bevol kingsonderzoek voorlopig niet wordt overwogen. Dat is onder meer „omdat mensen te snel het etiket van kanker patiënt opgeplakt zouden krijgen". Bovendien is het nog lang niet in gro te aantallen beschikbaar. Chaitchik gebruikt de cytoscan voor namelijk voor het volgen van patiën ten bij wie een kankergezwel is verwij derd. Hij kan dan snel nagaan of er een nieuwe uitzaaiing heeft plaatsgehad. Verder ziet hij goede mogelijkheden bij het onderzoeken van speciale risi cogroepen. Maar op den duur zal vol gens Chaitschik de cytoscan in het kankeronderzoek een even vertrouwd apparaat zijn als nu de microscoop. Bij de ontwikkeling van de nieuwe apparatuur heeft ook de Israëlische Vliegtuigindustrie (IAI) een belang rijke rol gespeeld. Tamam, een doch termaatschappij van IAI, gaat de cy toscan over ongeveer een jaar op de markt brengen. Tegen die tijd moet de volautomatische commerciële versie - er zijn nu alleen nog maar twee pro totypen - klaar zijn. Tamam-directeur Zvi Rechavi, die bij de presentatie al een reclame-videoclip vertoonde, is uitermate optimistisch over de afzet mogelijkheden. Hij verwacht dat de cytoscan niet meer dan 175.000 dollar (350.000 gulden) zal gaan kosten. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren: maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen, Middelburg en Goes van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 72,05; franco per post 86,50; per maand 24,85; jaarabonnement 275,00; jaarabonnement franco per post 335,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,25, zaterdag 1,50 p. st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 140 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 3