Renesse had vrij kalm weekeinde Brand verwoest leeg pand casino Clinge lit Goes kun je over het water lopen almanak 1 Edwin Hengst brak 517 eieren binnen vijf uur J HET EVENEMENT Schip in problemen op Westerschelde Nieuwe Antwerpse sluis blokkeert zeer regelmatig ZEEUWSE MAANDAG 31 JULI 1989 VERKEERSCHAOS BLEEF UIT Pistool RECORDJAGER BOEKT SUCCES Stuk Sfeer Commercie Blokkeren PZC zeeland Zeeland is weer zo vol als een ei MIDDELBURG - Het afgelopen weekeinde zorgden vakantiegangers en mensen die huiswaarts keerden voor grote drukte op de Zeeuwse wegen In tegenstelling tot vorige week zaterdag en zondag, toen tienduizenden toe risten en masse op de Zeeuwse stranden afstevenden, deden zich geen noe menswaardige problemen voor. „Het was erg druk, vooral op Walcheren, maar files of opstoppingen in de trant van vorig weekeinde, daar hebben we niet mee te maken gehad", liet een agent van de verkeersdienst van de rijks politie in Middelburg weten. Ondanks de waarschuwingen van VW en ANWB via de media om niet op de bonnefooi naar Zeeland af te reizen, bleek met name vrijdagavond en zaterdag dat veel kampeerders toch de gok waagden en op goed ge luk naar een plaatsje op een Zeeuwse camping dongen. In de meeste geval len leverde dat geen problemen op, omdat op diverse kampeerterreinen op Schouwen en Zeeuwsch-Vlaande ren wat ruimte was ontstaan, door dat voor sommige vakantiegangers het lange verpozen erop zat. Zaterdagmiddag stond voor de poort van recreatiecentrum De Braakman bij Hoek een rij auto's die pas 's avonds verdwenen was. Dezelfde beelden waren ook elders aan de kust waar te nemen. Op de Zeeuwse stranden was het druk, maar niet overvol. Zwemmers, die vorige week bij Vlissingen en aan de Zeeuws-Vlaamse kust plotseling opgezadeld waren met huidirritatie en vervellingen, omdat grote concen traties algen in het kustwater voor kwamen, konden zaterdag zonder problemen een duik in het zilte nat nemen. Zondag gaf echter een totaal ander beeld. Een depressie trok over de provincie en bracht het goede weer een gevoelige deuk toe. Voor veel gasten aan de Zeeuwse kust aanlei ding om het binnenland op te zoe ken. De tenten werden dichtgeritst, de caravan en appartementen afge sloten en men ging op stap. In Zeeuwsch-Vlaanderen waren de koopstadjes Sluis en in iets mindere mate Hulst in trek. Restaurateurs in die, maar ook in andere plaatsen, de den goede zaken. Trekpleisters wa ren verder Neeltje Jans, Miniatuur Walcheren en de stad Middelburg en het grote straatfestival in Vlissin gen. Toeristen die niet met tent of cara van op stap waren, hadden volgens mevrouw M. de Muynck-Hovestadt van de provinciale VW wel degelijk de waarschuwing van de toeristenor ganisaties in de oren geknoopt. „Veel mensen die dit weekeinde kwamen hadden vooraf gereserveerd. Daar door konden we de VW's in de pro vincie zaterdag alle gasten onderdak verschaffen. We moesten in tegen stelling tot vorige week geen mensen doorverwijzen. Zo druk was het dus niet, maar het moet gezegd worden dat de provincie in trek blijft." Dat de grote horden toeristen nu achterwege bleven, was volgens de VVV-woordvoerster ook te wijten aan de wat sombere weersvoorspel lingen. „Vorige week was er sprake van een reeks dagen met goed weer, nu klinken de weersberichten toch iets anders", benadrukte zij. Zeeland blijft evenwel komende week zo vol als een ei. In Renesse, Domburg, Cadzand en de kleinere kustplaatsen ligt de bezettingsgraad voor kamers en appartementen tus sen de 95 en 100 procent. De kam peerterreinen maken allemaal ge bruik van overloopterreinen en daar zal, zo beklemtoonde mevrouw De Muynck 'de komende dagen geen verandering in komen'. Een kampeerder in de Braakman stak zondag de paraplu op om zich te wapenen tegen de regen. RENESSE - De rijkspolitie in Zierik- zee heeft, ondanks een klein aantal vechtpartijtjes, een rustig weekeinde achter de rug. Twintig vakantievier- ders kregen een boete wegens het drinken van alcohol op straat, urine ren in het openbaar en het hinderen van het doorgaande verkeer. Met ille gaal kamperen viel het wel mee. De politie hoefde slechts zestien kam peerders op de Grevelingendam te verwijderen. „Er was veel publiek in Renesse", al dus een woordvoerder van de Zierik- zeese politie, „maar er was een prettige stemming." Niettemin werden twee mannen uit Nijmegen rond twee uur 's nachts op de Stoofweg zonder enige aanleiding in een vechtpartij betrok ken. Beiden moesten zich met lichte verwondingen door een dokter laten behandelen. De politie hanteert voor het tweede achtereenvolgende jaar het zogeheten lik-op-stuk-beleid. Overtreders kun nen direct een boete van vijftig of ne gentig gulden betalen, wanneer zij bij voorbeeld betrapt worden op het drin ken van alcohol op straat. Het aantal mensen dat gebruikt maakt van een schikking is dit jaar opgelopen tot 118. „Dat is honderd procent meer dan vo rig jaar. Je pakt die jongens gelijk vijf tig of negentig gulden van hun vakan tiebudget af. Voor ons betekent het aanzienlijk minder werk. Vroeger moest je voor elke zaak proces-verbaal opmaken. Dat hoeft nu niet meer." Ongeveer tachtig procent van het aan tal overtreders betaalt direct. In Ellemeet werd in de nacht van za terdag op zondag een Opel Rekord ge stolen. Op de Brouwersdam werd een een VW Golf van een Duitse toerist ontvreemd. De waarde van de auto's bedraagt achtduizend gulden. Op Je Brouwersdam werd verder een aan hangwagen met daarop een Jet-ski ge stolen. De politie hield zaterdagnacht om 2.50 uur de 18-jarige R. M. uit Rot terdam aan, die in een discotheek pro beerde een pistool te verkopen dat van zijn broer had gekregen voor de verkoop. Zowel M. als zijn oudere broer kregen een proces-verbaal. Wachtend op een (parkeer)plaatsje vormde zich zaterdag een flinke file voor de poorten van recreatiegebied De Braakman. TERNEUZEN - Het Joegoslavische vrachtschip Avala, dat onderweg was van Antwerpen naar Vlissingen, raakte zaterdagavond omstreeks half negen voor de Braakmanhaven in moeilijkheden, toen de motoren plot seling afsloegen en niet meer aan de praat waren te krijgen. Dat gebeurde juist op het moment dat de 30.000 bru to registerton wegende olietanker Freeboard Chief de Braakmanhaven wilde uitvaren. De olietanker kon ternauwernood het in moeilijkheden verkerende vracht schip ontwijken. Binnen een paar mi nuten waren vijf sleepboten - twee van Union, een van Multraship en de Hol land en Waasland van Muller Temeu- zen - bij de Avala langszij gekomen om assistentie te verlenen. De Joegoslavi sche kapitein achtte dit evenwel niet nodig. Bij het verlaten van de haven van Antwerpen waren namelijk al monteurs aan boord gekomen, die de onwillige motoren rond tien over ne gen alsnog aan de gang kregen. De Avala is vervolgens doorgevaren naar Vlissingen. CLINGE - Een korte felle uitslaande brand heeft zaterdagmorgen omstreeks 5.15 uur het voormalige casinopand aan de Gravenstraat te Clinge volledig vernield. In de ruim zeventig vierkante meter omvattende achteraanbouw van een woning was alleen nog wand- en vloerbedekking aanwezig. Zodoende kon de met twee voertuigen uitgerukte vrijwillige brandweer van Hulst al na vijf minuten blussen het sein 'brand meester' geven. Enkele spuitgasten doorzoch ten ook nog de aangrenzende woning omdat men eerst in de veronderstelling verkeerde dat de bewoner, K. van K., daar aanwezig was. De man was echter niet in het pand te bespeuren. De brandweer kon niet voorkomen dat de van een plat dak voorziene ex-casinoruimte volledig uitbrandde. De nablussingswerk- zaamheden namen nog enkele uren in beslag. De omvang van de schade en dee oorzaak van de brand waren zondag nog niet bekend. Foto: Brandweerliedem zijn bezig met blussen in het leegstaande pand van het voormalige casino in Clinge. VLISSINGEN - De Vlis- singse recordjager Ed win Hengst dacht zater- dagochten 'wel even' het Nederlands record eieren bakken te verbe teren. Hij moest binnen vijf uur minstens 499 eieren gebakken hebben en dan kon de Vlissinger ook dat record op zijn naam schrijven. Op het laatst kwam Edwin nog in tijdnood, maar hij slaagde erin het record te verbeteren. Hij sloeg tegen vier uur zaterdag middag het 517de ei ka pot. De recordpoging van Edwin Hengst had de slotscène moeten wor den van het uurrecord dat zijn vriend Jean Vroomen en de nieuwe recordjager Hein Wal- schaerts wilden neerzet ten in het Vlissingse jon gerencentrum Walk Inn. Zij waren van plan mini maal 51 uur disc-jockey te spelen. Dat plan ver dween in een diepe lade, omdat na een telefoontje met het Guinness Book of Records bleek dat het Nederlands record dj- spelen op 470 uur staat en het wereldrecord op 2016 uur. Edwin had al zeshonderd eieren be steld. Hij moest wel doorzetten. AJle zeshon derd eieren verdwenen binnen vijf uur in één koekepan. Verschillen de eieren vielen echter op de grond of de dooier ging kapot. Het Guin ness Book of Records schrijft voor dat de dooi ers heel moeten blijven. Dat was, aldus Edwin Hengst, het moeilijkste van de recordpoging. De Vlissinger keek zater dagavond met gemeng de gevoelens terug op zijn actie. De belangstel ling was zeer matig. Hij had een collectebus voor de Nederlandse Nier stichting neergezet. Slechts 5,65 gulden zat er aan het einde van de middag in. „Ik vind duurrecords leuk", ver klaarde Edwindie eind 1986, 1987 en 1988 met Jean Vroomen vele uren in touw was met het be spelen van het ganzen bord en de fruitauto maat. „Dat leeft echt. Er zijn veel meer contro leurs. Je moet vooraf naar een diëtiste en een dokter kom je tussen door onderzoeken. En natuurlijk een feest. Ik heb dat deze keer alle maal moeten missen". Edwin Hengst stapte te gen half vijf op de flets. Hij moest 's avonds weer als kok werken in een restaurant in Koudeker- ke. De meeste eieren die hij overdag gebakken had, waren inmiddels in een vuilnisbak verdwe nen. Edwin Hengst had de grootste moeite met het heel houden van de dooiers tijdens zijn recordpoging eieren bakken. De vijfjarige Ronald mocht zondagochtend naar het kin derprogramma op tv kijken, zodat zijn ouders nog even konden uitslapen. Op het tafeltje voor hem stond een beker melk. Zijn moeder had op een bordje een boter ham met kaas gelegd. Af en toe nam hij een hapje. Moeder keek tevreden. Alles was geregeld. Ze kon met een gerust hart nog even terug naar bed, dacht ze. Ze wist niet hoe lang ze haar ogen dicht had, toen ze werd opgeschrikt door gerinkel. - Naast haar klonk het gekreun van een gekwelde echtgenoot, gestoord in zijn slaap. „Wat was dat? Ga je even kij ken?", vroeg ze. „Waarom ik?" bromde hij, maar stapte toch uit bed. Wankelend liep hij de trap af. Beneden trof hij zijn zoon in ontredderde toestand aan. De tranen stonden bijna in zijn ogen. Op de grond lagen de scherven van het boterham bordje. „Ik zie het al. Weer een bordje gesneuveld"mopperde pa. Zoonlief keek naar hem op, zoekend naar een blijk van be grip. „Tja, dat kan gebeuren hé", was zijn nuchtere commen taar. 1 3 GOES - Eén keer per jaar kun je in Goes over het water lopen. Tijdens de inmiddels traditionele Kadefeesten - het afgelopen weekeinde voor de zes tiende maal gehouden - is de aanloop haven zo stampvol dat het mogelijk is springend van boot naar boot de over kant te bereiken. Op het water drijft voor kapitalen: variërend van het meest onooglijke rubberbootje tot het honderdduizenden guldens kostende zeewaardige jacht, compleet met ra dar en 'reddingsbootje' waar elke lik kebaardende watersporter alleen van kan dromen. Zondagochtend rond elf uur biedt de aanloophaven een trieste aanblik. Een armada van schepen passeert de op haalbrug. De bemanning, gekleed in oliegoed, kijkt voor het laatst om. Zwaaiende armen gaan omhoog. 'Tot volgend jaar', is van hun lippen af te lezen. „Het is", zegt havenmeester ing H. P. Boone, „een heel bekend feest. De Ka defeesten worden al jaren gehouden. De meeste mensen komen elk jaar te rug, omdat ze middenin het feestge- beuren kunnen liggen. Het is een unie ke plek." Behalve veel Nederlandse watersporters, trekt het evenement de laatste jaren meer en meer buitenlan- Bij het boegspriet lopen wachten de toeschouwers met spanning op het moment dat de deelnemer te water raakt. Dan barst de menigte in lachen uit. ders. Duitsers, Belgen en een vaste ploeg Britten: de Pin Millclub die dit jaar met negen schepen acte de pre sence gaf. Om verzekerd te zijn van een goed plekje (veel booteigenaren willen be halve alles goed zien, ook zelf bekeken worden) stroomt een week tevoren de Goese aanloophaven vol. „De bezet ting is altijd overvol, tot zelfs buiten de ringbrug. Tijdens de Kadefeesten", vertelt Boone, „is de haven dubbelvol. Er kan niemand meer in of uit. Er is meer aanbod dan er ligplaatsen zijn." Tot problemen heeft dat nog nooit ge leid. Wat de Kadefeesten tot het succes nummer van de diverse Goese feesten maakt, is moeilijk te achterhalen. Een overgrote rol speelt het eeuwenoude decor van het evenement. „We zeggen weieens tegen elkaar: zouden de fees ten nu ook zo'n succes zijn als ze op de Markt worden gehouden", aldus G. Tamminga-Meijer van de Stichting Goese Kaden. „Om eerlijk te zijn: ik denk het niet. De sfeer is heel bepa lend. 's Avonds wiebelden de boten helemaal van de mensen die erop aan het dansen waren. Ik vind dat heel uniek." Tegen de achtergrond van die oude koopmanshuizen spelen zich diverse activiteiten af: The Original Haihepic Rototon Streetparade Jazzband bij voorbeeld. Het muzikale gezelschap trekt al musicerend langs de steigers. Het publiek klapt vrolijk mee. Bij het boegspriet lopen balanceert een schaars gekleed jongetje meters hoog boven het water. Op het moment dat hij te water raakt, barst de menigte in lachen uit. Duikers zorgen ervoor dat hij weer snel op het droge staat. Op het podium neemt de enige speler van het poppentheater 'Opgepast' dank baar het applaus in ontvangst. De oprichting van de Stichting Goese Kaden vond tegelijk plaats met de sloop van de vaste brug over het ka naal en de bouw van de Maartensbrug, een ophaalbrug waardoor de haven kom kon worden verfraaid tot jachtha ven. In de statuten staat het heel plechtig: 'de stichting stelt zich ten doel het behartigen van de belangen van het Goese kadegebied, in de ruim ste zin van het woord. Zij tracht dit te bereiken door het organiseren van re creatieve evenementen de aanloopha ven betreffende en het stimuleren van projecten, welke verfraaiing en aan zien van de Goese kaden beogen.' De ideële stichting moet het de laat ste jaren tegen wil en dank wat meer van de commercie hebben. Het uitge breide programma is bijna niet meer op te brengen. Vast staat wel dat de Kadefeesten tot in lengte van jaren zullen blijven. „De verfraaiing van de kaden op zich is nu in mindere mate van toepassing", aldus mevrouw Tamminga-Meijer. „De feesten zijn in het hele land be kend. Dat is ook een beetje reclame voor de stad Goes." Aan opheffing, omdat het doel is bereikt, denkt de stichting niet. „Ik denk dat er dan toch 'n groot gat valt. Wie moet dat opvan gen? Niemand denk ik." Ab van der Sluis ANTWERPEN - Antwerpens nieuwe poort naar open water, de gigantische Berendrechtsluis, is de afgelopen we ken vaker dicht geweest voor het scheepvaartverkeer, dan open. De technische installaties van de sluis blijken niet naar behoren te functio neren. fjaarbij komt nog dat de aannemers dfie de installaties gebouwd hebben, Hét stadsbestuur van Antwerpen heb ben laten weten de mankementen niet voor september te kunnen verhelpen. Dit bericht is havenschepen J. Devroe dusdanig in het verkeerde keelgat ge schoten, dat hij op hoge poten een brief heeft geschreven naar de Vlaam se minister voor verkeerszaken, J. Sai^wens. Deze heeft, gezien het econo misch belang van een goed functione rende Berendrechtsluis, het Antwerp se stadsbestuur uitgenodigd om dins dag over de kwestie overleg te voeren. Momenteel is de Belgische staat nog verantwoordelijk voor het beheer en onderhoud van de 500 meter lange zee sluis. Volgens Devroe is het dan ook vanzelfsprekend dat de Belgische overheid maatregelen neemt om de mankementen op korte termijn te ver helpen. Economisch, maar ook nau tisch gezien is het volgens Devroe 'een slechte zaak, dat telkens de scheep vaartplanningen moeten worden her zien en schepen regelmatig uren moe ten wachten om te dokken of het zee gat te kiezen.' De havenschepen is van mening dat de sluis gebrekkig is afgewerkt en dat daardoor sluisdeuren, bruggen en an dere mechanismen regelmatig blokke ren. Ook de Antwerpse havenbaron nen en het stedelijk havenbedrijf heb ben hun ongenoegen over het slechte functioneren van de sluis kenbaar ge maakt aan de Vlaamse beleidsverant woordelijke en de aannemers. In Ant werpen wordt gehoopt dat de Beren drechtsluis medio september, wan neer koning Boudewijn de installatie officieel in gebruik stelt, naar behoren kan functioneren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 5