Charly Gaul dook op uit de vergetelheid Marjan Olijslager opnieuw onder 13 seconden BERGKONING VAN WELEER EEN EXCENTRIEK TYPE Rustig leven FAVORIETEN WIMBLEDON OVEREIND Zenuwtrekken Verrassing wèSÊÊ, Geen druk Diep ademhalen PS (Door Dick Heuvelman LUXEMBURG (GPD) - Charly Gaul is uit zijn schulp gekropen. De voor malige 'Engel der hergen', in 1958 als lid van een gecombineerde Ne derlands-Luxemburgse formatie majestueus winnaar van de Tour de France, verkoos na zijn spraakma kende carrière een leven in vol strekte anonimiteit. Journalisten die zijn heldendaden nog eens met hem wilden doornemen, kregen steevast nul op het rekest. Charly Gaul, zo ging het verhaal, had een kluizenaarsbestaan verkozen, diep weggedoken in de Luxemburg se bossen, en wenste met niemand meer te spreken. Hij maakte vorig jaar een uitzondering voor een vroe gere fan, de journalist Gaston Zan- gerlé, die over Gaul's wielerleven een boek heeft geschreven. De start van de 76ste Tour de France in Luxemburg bracht Gaul tot veler verrassing weer in de openbaarheid. Herkend door de man in de straat wordt de enig nog levende Luxem burgse Tourwinnaar (Francois Fa- ber en Nicolas Frantz waren de ande re twee) echter nauwelijks nog. Zelfs niet nadat hij tijdens de door de tv uitgezonden Tourpresentatie van de Colombiaan Luis Herrera bij wijze van symboliek een bolletjestrui had gekregen. Het tricot voor de bergko ning van de Tour. Lopend bij de aankomstlijn op de Avenue de la Liberté, samen met zijn derde vrouw José en hun achtjarig dochtertje Fabienne, zijn er geen blikken van bewondering in zijn richting, hoor je geen opgewonden kreten en hoeft hij geen handteke ningen uit te delen. Niets is zo ver gankelijk als sportroem. Zeker als je je jarenlang niet hebt laten zien en de tand des tijds het uiterlijk niet onbe roerd heeft gelaten. Charly Gaul, 57 nu, heeft niets meer van de slanke, gevleugelde bergko ning van weleer. Hij is veranderd in een corpulente, brildragende man. Zijn gewicht: ongeveer honderd plus. De haardos is flink uitgedund en in zijn snorrebaard heeft grijs de overhand. In combinatie met een ruitjescolbert en een zwarte panta lon draagt hij... sandalen. Een beetje excentriek type zogezegd. Ter gelegenheid van de Tour-ouver ture in het jubilerende Groothertog dom (150 jaar onafhankelijkheid) stond Gaul de pers zowaar weer eens te woord. „De laatste veertien dagen wilde iedereen me spreken. Ik heb wel dertig keer hetzelfde ver haal moeten vertellen." Hij laat er merkwaardig genoeg op volgen: „Het heeft me geen moment verveeld. Het was ook geen verbitte ring ten opzichte van de wielersport dat ik na 1965, toen ik was gestopt, niet meer wilde praten. Ik heb alles aan het fietsen te danken. Maar mijn tijd was gewoon voorbij en wenste ik nog slechts een rustig anoniem le ven". Het teruggaan in de tijd laat Charly Gaul, legendarisch vanwege enkele heroische klauterpartijen in de Tour en de Giro, niet onberoerd. „Eerlijk gezegd, het maakt me een beetje triest. Ik wil eigenlijk niet te veel stil staan bij het ouder worden. De afge lopen dertig jaar zijn verschrikkelijk snel voorbijgegaan. En dan te beden ken dat ik er over 30 jaar niet meer zal zijn..." ESSEN (ANP) - Marjan Olijslager blijkt geen gun stige omstandigheden nodig te hebben om de 100 meter horden in minder dan dertien seconden af te leggen. De Nederlandse recordhoudster zegevierde zondag tijdens internationale wedstrijden in Es sen in 12,98 seconden. Evenals een week tevoren in Villeneuve d'Asq ver sloeg Olijslager de Amerikaanse Linda Tolbert 113,04). Derde werd de Westduitse Claudia Zackie- wicz in 13,11. In Villeneuve d'Asq bracht Olijslager, die in haar laatste wedstrijdjaar rustig aan traint, het record op 12,77 seconden. Op de door de regen spekgladde baan, waar op een gegeven moment ook nog de electronische tijdwaar neming uitviel, won Achmed de Kom de B-loop van de 100 meter in 10,74 seconden. Het nieuwe 1500-me- tertalent Bob Dielis, die onlangs 3.37,50 noteerde, won zijn race in de stromende regen in 3.40,84. De voornaamste uitslagen zijn: vrouwen: 800 m: 1. Vriesde (Ned) 2.04,42, 2. Toonstra (Ned) 2.05,01. 100 mh: 1. Olijslager (Ned) 12,98, 2. Tolbert (VSt) 13,04, 3. Zackiewicz (BRD) 13,11.8. Hidding (Ned) 14,08. ver: 1. Bates (VSt) 6,22, 2. Hidding (Ned) 6,14. Mannen: 100 m B-loop: 1. De Kom (Ned) 10,74. 800 m: 1. Baltus (Ned) 1.49,13.1500 m: 1. Dielis (Ned) 3.40,87,2. Jenkel (Zwi) 3,41,16, 6, Hermsen (Ned) 3.45,72. Nicole Jagerman op zwarte markt actief Gert-Jan Theunisse rechtsmet zijn maatje Steven Rooks voor de start van de proloog. Pijnscheuten vallen mee voor Gert-Jan Theunisse Schapers verzuimt Chang te verslaan LONDEN (ANP) - Bij het ingaan van de tweede Wimbledonweek behoren Michael Chang en Arantxa Sanchez nog altijd tot de kanshebbers. De win naars van Parijs hebben zich sneller aan het gras aangepast dan men voor mogelijk had gehouden en de dag komt naderbij dat John McEnroe zijn broek op het centrecourt laat zakken. De veelbesproken Amerikaan heeft die demonstratieve daad van afkeer aangekondigd als Chang het toernooi inderdaad mocht winnen. „Ik zie het al voor me", grinnikte Chang op de persconferentie, nadat hij Michiel Schapers in vier sets: 4-6, 6-3, 7-5, 7-5, aan de kant had gezet. Fijntjes herinnerde hij zijn gehoor eraan, dat de eerste service-volleyer, die zijn pad kruiste, hem niet van de baan had ge blazen, zoals de algemene veronder stelling was. Integendeel; de retour- neerder had het gewonnen van de ser veerder en het wegwerken van een achterstand van 1-5 in de derde set was een prestatie, die gezien mocht wor den. Toch wordt de 17-jarige Amerikaanse wijsneus op gras nog altijd niet serieus genomen. Ook niet door zijn laatste slachtoffer Schapers en zeker niet door diens coach Martin Simek. „Tim Mayotte, zijn volgende tegenstander, slaat hem er wel uit," aldus Schapers. Het is op Wimbledon al net zoals in Pa rijs, waar Lendl en Edberg zwaar be taalden voor hun onderschatting van de kleine bliksemschicht. Volgens Simek volgde Schapers een totaal verkeerde taktiek. Ook de glo betrotter van Tsjechoslowaakse af komst had er bij de voorbereiding geen rekening mee gehouden dat Chang zo zwak zou serveren. „In Rosmalen deed hij dat ook. Maar ik dacht: het is vakantietennis. Nu blijkt, dat hij niet beter kan." Bij zijn pogingen Schapers te waarschuwen, kreeg hij in de slotfa se van de partij een openbare verma ning wegens coachen. „Het zal wel een scheidsrechterlijke interpretatie van mijn zenuwtrekken zijn geweest", aldus Simek. Hij vindt nog steeds dat Schapers op gras een klasse beter is dan Chang, die alles kan behalve serveren. „Zijn tweede service komt zo kort in, dat je je ogen niet gelooft. Michiel had moeten chip pen en naar voren komen. Niet tien maal, of honderd keer, maar duizend maal. Net zoveel als nodig was." Schapers zelf dacht er iets anders over. „Ik ben viermaal door zijn service ge gaan. Zo slecht is dat niet. Maar ik heb zevenmaal de mijne verloren. Dat is niet normaal." Wimbledon heeft voor de tweede week een bezetting overgehouden, die een interessante confrontatie tussen jong en oud waarborgt. Chang, Arantxa Sanchez en Monica Seles aan de ene kant, daartegenover McEnroe, Lendl, Navratilova en zelfs de 34-jarige Chris Evert. Alleen Jimmy Connors en Mi- loslav Mecir zijn op het slagveld ach tergebleven. De kanshebbers van gisteren blijven de kanshebbers van morgen. Becker, die nog geen set heeft afgestaan, Ed berg, die Scott Davis één setje gunde en Lendl, die van elke partij een mara thon maakt. Waarschijnlijk om te la ten zie dat hij aan werken geen hekel heeft. Bij de vrouwen mag Monica Seles maandag aantonen hoe het met Steffi Graf is gesteld. De Westduitse bond heeft de vedette voor een kleine drie ton een lijfarts ter beschikking ge steld. Maar de vraag is of eventuele problemen wel van lichamelijke aard zijn. Haar vriend Alexander Mronziigt met een zwaar geblesseerde knie in'Jiet ziekenhuis van Essen. Haar vader loopt de ene dokter na de ander af, om dat hij zich al een maand flink ziek voelt. Om onder die omstandigheden het oog uitsluitend op tennis gericht te houden, is een zware opgave. De eerste uitslagen van zaterdag zijn: Mannen enkelspel, tweede ronde: Holmes (VSt) - Witsken (VSt) 5-7,6-4.7-6,4-6, 14-12. Mannen enkelspel, derde ronde: Fitzgerald (Aus) - Svensson (Zwe) 6-4,6-4,7-6 (7-5), Wilander (Zwe/4) - Steltenberg (Aus) 6- 3, 6-3, 6-3, Van Rensburg (Zaf) - Drewett (Aus) 6-3, 2-6, 2-6, 6-2,10-8, McEnroe (VSt/5) - Pugh (VSt) 6-3,6-4,6-2, Chang (VSU6) - Scha pers (Ned) 4-6, 6-3, 7-5. 7-5, Mayotte (VSt/8) - Pate (VSt) 6-4, 6-1, 6-3, Mansdorf (Isr/16) - Holmes (VSt) 6-2, 6-4, 6-2, Edberg (Zwe/2) - Scott Davis (VST) 6-3, 6-4, 4-6, 6-2. Vrouwen enkelspel, derde ronde: Navratilova (VSV2) - Provis (Aus) 6-0. 6-3, Novotna (Tsj/10) - Adams (VSt) 6-4, 6-1, Mandlikova (Aus/14) - Faber (VSt) 6-2, 6-4, Golarsa (Ita) - Field (Aus) 6-4. 7-6, Fendick (VSt) - Stafford (VSt) 2-6, 6-1, 6-3, Magers (VSt) - Shriver (VSt/8) 2-6, 6-2, 12-10, Mary Joe Fernandez (VSt712) - Tanvier (Fra). 4-6, 6-2,6-4, Faull (Aus) - Gildemeister (Peru) 6-3, 7-6 (7-5), Evert (VSt/4) - Hobbs (Gbr) 6-4. 6-1 Indeling achtste finales enkelspel voor maandag: vrouwen: Graf - Seles, McNeil - Sanchez, Evert - Fendick, Novotna - Golarsa, Sukova - Lindqvist, Fernandez - Fairbank, Magers - Faull en Mandlikova - Navratilova. mannen: Lendl - Lundgren, Goldie - Zivoji- novic, Becker - Krickstein. Shiras - Cham- berlin, McEnroe - Fitzgerald. Van Rersburg - Wilander. Mayotte - Chang, Mansdoif - Ed berg. Michiel Schapers in actie tegen Michael Chang. meebrengt. Theunisse: „Hoe graag je ook naar zo'n Tour wilt, je mag de ploeg natuurlijk niet tot last zijn. Dan zou ik me knap lullig voelen en dat gevaar zat en zit er nog steeds een beetje in". Tegen de ploegentijdrit van gisteren zag hij derhalve als een berg op. In deze discipline dient er collectief 'volle bak' worden gegeven en mag het mechanisme op vitale plekken niet haperen. Tot zijn opluchting hoefde de schaduw-kopman achter Rooks niet te verzaken. „Ik heb al leen niet te lang op kop kunnen rij den, verder ging het redelijk". Het resultaat was ernaar: een keuri ge vierde plaats voor een ploeg zon der pure tijdrijders. En Gert-Jan Theunisse staat na twee met grote vrees tegemoet geziene dagen op plaats 20 in het algemeen klasse ment. Voorwaar een verrassing. Toch is hij nog niet helemaal gerust gesteld. „Dinsdag in de etappe naar Wasque- hal kan ik het nog wel eens moeilijk krijgen. In de finale moeten we over kasseitjes en dat kan nooit goed zijn voor mij in deze conditie. Kom ik de dinsdag goed door, dan zie ik het wel zitten. De dag erop hoeven we niet te fietsen en dan komt een tijdrit waar in je je desnoods kunt sparen". Het mag duidelijk zijn: voor Gert- Jan Theunisse gloort er weer licht aan de horizon. Al zijn de dagen voor hem nog lang geen pretje. Om van de nachten maar te zwijgen. Theunisse blijkt vooralsnog beter te fietsen dan te slapen. „Ik kan me niet omdraaien of ik ben weer wakker. Maar dat zal nu toch ook wel beter worden, hoop ik". LONDEN (ANP) - Nicole Jagerman haalde zaterdag de voorpagina van één van de Engelse bladen. De blonde Amstelveense speelster, die op Wim bledon van verliezen een gewoonte maakt, was door de fotograaf van de Daily Mail gesnapt toen zij een toe gangskaartje aan een zwarthandelaar overhandigde. Een verboden en vol gens Wimbledonse begrippen uiterst laakbare handeling. De handel in zwarte kaartjes floreert; de aanwezigheid van geüniformeerde politie en security-mensen ten spijt. De in morsige kledij gestoken 'touts' zijn de heren van de AU England Club al jaren een doorn in het oog. Ze wor den met de dag brutaler, nu het aan bod is gekrompen en de vraag groter is geworden. Wimbledon is daar zelf de bet aan. De zwarthandelaar, die dik wijls het tien of twintigvoudige van de officiële prijs maakt, kreeg zijn kaar tjes gewoonlijk uit drie bronnen. De obligatiehouders, de scheidsrechters en de spelers zelf. De scheidsrechters vielen eerst af. Wimbledon betrapte er vorig jaar een paar en strafte ze met eeuwige verban ning. De 2100 obligatie-houders kon den uiteraard niet op soortgelijke wij ze worden aangepakt. De steunpilaren van Wimbledon uit de twintiger jaren, of hun erfgenamen, kregen wel een aantrekkelijk bod: 1600 gulden per set zitplaatsen; het twaalfvoudige van de officiële waarde. De kaarten gaan naar de officiële tenthouders op het com plex, die hun relaties willen verwen nen. Die uitleg werd door de AU England Club geaccepteerd en na de gebruike lijke verontschuldigingen ging een of ficieel persbulletin uit, waarbij de club de veel besproken tien pond confis- ceerde en vaststelde dat Jagerman Bij de pogingen de derde bron te stop pen kreeg Wimbledon ongewild de hulp van de populaire pers. De hoe ders van de publieke moraal postten dagenlang in de hoop een transactie tussen speler en tout vast te leggen. Bij Nicole Jagerman hadden ze beet. De tout met bankbiljetten in de hand, 'fS**! de speelster zoekend in haar tas vol f rackets. Daar kon ze niet omheen. Maar wat was de waarheid? Jagerman ontkende de opzet te hebben gehad de vrijkaartjes te verkopen. „Meestal geef ik ze weg aan mensen, die in de rij staan. Nu gaf ik ze die man. omdat hij zo aandrong. Ik wilde er geen geld voor hebben, maar hij stopte twee briefjes van vijf pond in mijn hand. Een ca- deautje^zei hij." Nicole Jagerman. (Door Dick Heuvelman LUXEMBURG (GPD) - Het gaat goed met Gert-Jan Theunisse. Boven verwachting goed zelfs, naar omstandigheden. De Brabantse wielerprof was met grote vrees naar Luxem burg vertrokken voor zijn derde Tourstart. Theunisse's ribbenkast had twee weken gele den zo'n klap gehad bij een valpartij in de Ronde van Zwitserland, dat hij zijn beurt voor bij leek te moeten laten gaan in het Grote Tourspel. Met veel kunst- en nog meer vlieg- J werk werd PDM's tweede troef provi sorisch opgelapt. Waar een normaal mens een week of vijf in de ziektewet loopt, ging Gert-Jan Theunisse za terdag gewoon aan het werk in 's we relds zwaarste wielerwedstrijd. Zijn conclusie na twee dagen hardfietsen: „Het is me allemaal meegevallen". De voorgeschiedenis mag als bekend worden verondersteld. Theunisse was de afgelopen twee weken het zor genkind van de natie. Op hoop van zegen zette de coureur, die lange blonde haren als handelsmerk heeft, zich aan het drie weken durende kar wei. Want, zo was hem van dokters zijde duidelijk gemaakt, het zou vooral in de eerste dagen veel afzien worden. Pijn, veel pijn verbijten vooral. Theunisse: „Ze hebben me verteld dat ik de Tour niet vrij van pijn zal kunnen rijden. Het is alleen de vraag wanneer het ergste, die stekende pijn, overgaat in een beter te verdra gen zeurpijn". Maar zie: ook medisch wordt de soep lang niet altijd zo heet gegeten als-ie wordt opgediend. Zaterdag verbaas de Gert-Jan Theunisse meteen al met een knappe proloog, die hem zelfs nog voor zijn maatje Steven Rooks in het klassement (21ste) deed belanden. Zijn eerste reactie: „Da's toch niet slecht, ik dacht dat het niet zo goed was gegaan. Ik had erop ge rekend dat ik ten opzichte van de voor de rest van het toernooi geennx- tra kaarten zou krijgen. Dat laatste was een loos gebaar, want de speelster was inmiddels (ook in het dubbelspel) uit het toernooi geslagen en op weg naar huis. ware te wachten op het moment dat die pijn komt". Ook het aanleren van een andere ademshalingtechniek had volgens Theunisse de pijn verlicht. „Er is me gezegd dat ik meer met behulp van de buikspieren adem moest halen. Dat helpt inderdaad. Op die manier worden je zwevende ribben zo veel mogelijk ontzien en juist die veroor zaken bij mij de pijn". Van een verlegging van de pijngrens was volgens Theunisse geen sprake. „Och nee, dat idee heb ik niet. Als je wilt, kun je best wat pijn verdragen. En ik wil. Ik had ook vijf tot zes we ken uit competitie kunnen gaan, maar dat is mijn aard niet". Druk van de sponsor, die in Theu nisse een aantrekkelijk rijdende re clamezuil heeft, was volgens 'de pa tient' geenszins aan de orde. Theu nisse: „Absoluut niet. Daar denk je in zo'n situatie helemaal niet aan. Ik wilde gewoon voor mezelf de Tour rijden, dat is alles. Ik heb er maar twee gereden, dus ik kan hier nog veel leren. Alleen daarom al moest ik erbij zijn. Daarnaast hoop ik voor de ploeg nog iets te kunnen beteke nen en als ik goed herstel kan ik mis schien nog een ritje meepakken". Toch beseft hij terdege dat zijn be slissing om per se te willen rijden in La Grande Bouclé risico's met zich winnaar een minuut zou verspelen". De schade op zijn winnende landge noot Breukink bedroeg echter slechts zeventien tellen. En de pijnscheuten waren ook al meegevallen. „Alleen op die klim had ik flink last. Daar moest ik even diep ademhalen en dan is het net of iemand een mes tussen je ribben steekt. Op het vlakke herstelde ik gelukkig snel. Ik denk dat het door de spanning van de wedstrijd komt. Je bent zo geconcentreerd met die koers bezig dat je geen tijd hebt om aan pijn te denken. En het is gek, maar dan voel je die ook niet zo. Toen ik de afgelopen week een paar trainingsritten maakte, zitje als het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 11