Tabaksverslaafden zijn gebaat bij groepssteun SCHIETINGEN 20 z PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TRAININGSCURSUS STOP-MET-ROKEN Logboek AARDENBURG AXEL BIERVLIET CLINGE HEIKANT HOEK HULST KIELDRECHT KLOOSTERZANDE KOEWACHT NIEUW-NAMEN OOSTBURG TERNEUZEN IJZENDIJKE ABSDAALSEWEG1 HULST 4 strektAaD VLISSINGEN - Eens een roker, altijd een roker? Een groot deel van de ro kers heeft al ettelijke pogingen onder nomen te stoppen. Acupunctuur, hyp nose, kauwgom met nicotine-smaak, anti-rookkuren, een doe-het-zelf pak ket, het mocht niet baten. Of bij voor beeld een stop-met-roken week in een hotel in binnen- of buitenland voor zo'n achthonderd gulden. Een stop met-roken groepstraining lijkt nog zo'n gat in de markt. Hulpverlening of handel? In Vlissingen begint maan dag 24 april een cursus voor iedereen die van het rokende stokje af wil. Afscheid nemen van de rookwaar is niet voor iedereen een kwestie van 'ge woon stoppen'. De praktijk leert dat de meerderheid van de rokers die zo maar stopt, na korte tijd weer gaat ro ken. Zo'n vijftig mensen bezochten on langs in Vlissingen de informatie avond over de training. Kauwgom kauwend en nagels bijtend brachten Sommige bezoekers aan de informatie-avond over stoppen met roken hielden hun pakjes rookwaar toch maar bij de hand, omdat ze zich anders onwennig voelden. SINT-JANSTEEN - In café Het Cen trum in Sint-Jansteen werd een schie ting voor ouderen gehouden. Er waren 37 deelnemers Uitslag: hoge vogel W. de Cuyper. Hulst. Eerste zijvogel G. Herwegh. Hulst. Tweede zijvogel R. Herwegh, Heikant. Meeste kleine vogels (vier stuks) C. d'Hooghe, Heikant. WALSOORDEN - In café Rue du Nord in Walsoorden werd een schieting ge houden waaraan 24 personen deelna men Uitslag: hoge vogel A. van Geersdaele, Wal soorden. Eerste en tweede zijvogel A. Ver hoeven, Kloosterzande. Meeste kleine vo gels (zes) R. de Jonge, Walsoorden. KOEWACHT - In café De Oude Molen in Koewacht werd een schieting ge houden waaraan dertig personen deel namen Uitslag: hoge vogel J. Noens, Stekene (B). Eerste zijvogel J. Noens. Stekene (B). Twee de zijvogel F. de Waal, Koewacht. Meeste kleine vogels (vier) R. Ongenae en G. Ver straten, beiden Koewacht. In diezelfde gelegenheid werd nog een schie ting gehouden waaraan 28 personen deelna men Uitslag: hoge vogel, eerste en tweede zijvo gel J. de Waal, Koewacht. Meeste kleine vo gels (vijf) mevrouw De Waal, Kloosterzande. WALSOORDEN - In café Rue du Nord werd een schieting voor ouderen ge houden. Er waren 21 deelnemers Uitslag: hoge vogel de heer Van Gassen, Os- senisse. Eerste zijvogel Ph. Dierkx, Walsoor den. Tweede zijvogel J. Pardon, Klooster zande. Meeste kleine vogels (vijf) Ph. Dierkx, Walsoorden. AARDENBURG - De schutterssocië- teit Sint Sebastiaan in Aardenburg hield een hanenschieting Uitslag: eerste hoge vogel Fr. Thilleman, Aardenburg. Tweede hoge vogel M. Ver- ploeg Aardenburg. Derde hoge vogel D. Geernaert, Maldegem (B). Eerste zijvogel O. de Valcke, Aardenburg. Tweede zijvogel Th. Lampaert Aardenburg. Eerste kal Th. Lam- paert Aardenburg. Tweede kal J. Versijck Knokke (B). Hanen: 1 O. Decandt, Malde gem. 2 D. Geernaert, Maldegem, 3 G. De- meijer, Maldegem, 4 A. Worst, Aardenburg. 5 W. Ginneberge. Maldegem, 6 A. de Co- ninck, Maldegem. 7 idem, 8 en 9 F. Vlae- minek, Maldegem, 10 O. Decand, Malde gem. Prijzen: 1 G. Frans. Eede, 2 A. Buijsse, Maldegem, 3 R. de Rooze, Aardenburg, 4 M. Verploeg, Aardenburg. HULST - In zaal De Kroon in Hulst werd een schieting gehouden waaraan 81 personen deelnamen Uitslag' wip 1: hoge vogel M. Heyens, Sint- Jansteen. Eerste zijvogel F. de Vos, Kiel- drecht (B). Tweede zij vogel J. van Kerkho ven, Sint-Jansteen. Meeste kleine vogels (vijf) P van Kerkhoven, Hulst. Wip 2: hoge vogel F de Vos. Kieldrecht(B). Eerste zijvo gel J. Apers, Nieuw-Namen. Tweede zijvogel J. de Beule, Hulst. Meeste kleine vogels (ze ven) P. Vercauteren, Hulst. KOEWACHT - In zaal De Vlieger in Koewacht werd een schieting gehou den waaraan 48 personen deelnamen Uitslag: hoge vogel Th. Geerts, Moerbeke (B). Tweede hoge vogel J. de Waal, Koe wacht. Eerste zijvogel E. Fierens, Lokeren (B). Tweede zij vogel R. Goossens, Moerbeke <B). Meeste kleine vogels (vijf) A. de Waal, Koewacht. ZUIDDORPE - In zaal Onder de Lin den in Zuiddorpe werd een schieting gehouden waaraan 27 personen deel namen Uitslag: hoge vogel H. d'Hondt, Zuiddorpe. Eerste zijvogel H. de Schutter, Moerbeke (Bi. Tweede zijvogel A. Puylaert, Zuiddorpe. Meeste kleine vogels (vier) A. de Mey en R. Simons, Zuiddorpe. ze de avond door, want vanzelfspre kend mocht niet gerookt worden. Een enkeling hield zijn pakje sigaretten of shag bij de hand, 'omdat ik me anders zo onwennig voel'. Een bijna wanhopi ge bezoeker vroeg of tijdens de cursus een dokter of psychiater dag en nacht bereikbaar zou zijn, 'anders lukt het me toch niet.' Volgens L. van Dijk van de stichting Leven Gezondheid raakt 70 tot 80 procent van de deelnemers op het ein de van de training geen 'stinkstok' meer aan. Uit enquêtes blijkt dat na een jaar zo'n 40 procent het heeft vol gehouden. De stichting houdt de cur sus in samenwerking met de plaatselij ke kruisvereniging en het Zeeuws con sultatiebureau voor alcohol en drugs. De stoppoging moet slagen door infor matie over de rookafhankelijkheid en rookgewoonte te geven. Ook moeten natuurlijke hulpmiddelen (geen medi cijnen) en steun van de groep ervoor zorgen dat de stopper uiteindelijk weer opgelucht kan ademhalen. De stichting Leven Gezondheid uit het Utrechtse Bosch en Duin begon in 1968 met de stop-met-roken hulpverle ning. Het 'produkt' is overgewaaid uit de Verenigde Staten en aan Neder landse normen aangepast. Zo zijn angstwekkende zaken als een film over een longoperatie eruit gehaald. Sinds 1971 wordt de stichting gesubsi dieerd door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. In de eerste week, waarin het verboden is geworden te roken, komen de deel nemers van de cursus vier avonden bij elkaar. Dat vormt de basis van het eventuele succes. Naarmate de trai ning - kosten 90 gulden - vordert, wor den de tussenpozen tussen de bijeen komsten langer. Bij niet-slagen kan de helft van het geld teruggevraagd wor den. Van Dijk zegt geen wonderen te willen verkopen. „Meteen stoppen is moeilijk, maar wel het effectiefst. Als je het langzaam afbouwt en uiteinde lijk stopt krijg je toch alle ontwen ningsverschijnselen op je dak. Aan het begin draait de stopper in een krin getje rond, waarvan hij zelf het middel punt is. In de groepstraining kun je je ervaring kwijt aan mensen die precies hetzelfde meemaken. De begeleiders helpen slechts, de deelnemers zorgen er zélf voor dat ze niet meer gaan ro ken." De aandacht wordt gericht op de voor delen die het niet-roken met zich mee brengt. Met ogenschijnlijk simpele handreikingen moet het leven zonder rookwaren lukken. Zo moet in de twee weken vóór de training een logboek bijgehouden worden waarin elk opge stoken rokertje genoteerd wordt. Veel mensen steken bijna onbewust een si garet of shagje op. Om alvast te wen nen moet in een moeilijke situatie niet meer gerookt worden. In de eerste week moet veel water gedronken en fruit gegeten worden, om een vol ge voel in de maag te krijgen. Vergroten van de zelf-controle 'vertel het de om geving') en zelfbeloning moeten effect hebben. Ook het uitwisselen van erva ringen met andere stoppers is een be langrijk onderdeel van de training. Na de informatie-avond hebben ruim veertig mensen zich opgegeven voor de training. Eenmaal buiten het kruis- gebouw aan de Vlissingse Leliënlaan stopt een groot deel van hen toch weer een sigaret in de mond 'om het af te leren'. - SINT-JANSTEEN - De afdeling Sint- Jansteen van de Katholieke bond van Ouderen hield een kaarting in het plaatselijke gemeenschapscentrum De Warande in Sint-Jansteen. Er wa ren veertig deelnemers. Uitslag: 1 mevrouw Van Remortel, Sint- Jansteen, 2 de heer Go vaart, Clinge, 3 F. Piessens, Clinge. 4 A. Buysse, Sint-Jan- steen, 5 F. Strobbe, Sint-Jansteen. WALSOORDEN - In café Rue du Nord in Walsoorden werd een kaarting ge houden waaraan 44 personen deelna men. Uitslag, bieden: 1 F. Pauwels, Kloosterzan de, 2 Th. van Cauteren, Kloosterzande, 3 N. Lambert, Vogelwaarde. Jokeren: 1 me vrouw Rombaut, Koewacht, 2 P. Rottier, Ossenisse, 3 mevrouw Taelman, Hulst. STOPPELDIJK - De katholieke bond van ouderen afdeling Stoppeldijk hield in de voormalige kleuterschool in Stoppeldijk een kaarting in de spel- soorten bieden en jokeren. Er waren 52 deelnemers. Uitslag bieden: 1H. van de Berg, Westdorpe, 2 mevouw Van de Hemel, Temeuzen, 3 me vrouw Strobbe, Vogelwaarde. Jokeren: 1 mevrouw De Kort, Hengstdijk, 2 mevrouw De Beulle, Vogelwaarde, 3 E. van Vooren, Ossenisse. HULST - In café Oud Antwerpen in Hulst werd de laatste kaarting van het seizoen gehouden. Er waren 22 deelne mers. Uitslag: 1 J. Sorber, 2 R. van Eerdenburg en mevrouw Roelands. De eindstand van het afgelopen kaartseizoen: 1W. van de Wiele, 2 mevrouw Buysse, 3 R. van Eerdenburg. LAMSWAARDE - In café De Lamso ren in Lamswaarde werd een kaarting gehouden in de spelsoorten bieden en jokeren. Er waren 52 deelnemers. Uitslag bieden: 1 mevrouw Lucasse, Kloos terzande, 2 de heer Rombaut, Koewacht, 3 mevrouw De Groot, Axel, 4 A. van Driel, Temeuzen, 5 de heer Van Dam, Sas van Gent. Jokeren: 1 mevrouw Den Breeje, Lamswaarde, 2 mevrouw Lernhout, Hei kant, 3 mevrouw Van Goethem, Waasmun ster (B). SINT-JANSTEEN - In café Sport in Sint-Jansteen werd een kaarting ge houden in de spelsoorten bieden en jo keren. Er waren 39 deelnemers. Uitslag bieden: 1 F. van Orsselaer, Heikant, 2 J. van de Ende, Heikant, 3 mevrouw Van Hooye, Heikant, 4 E. Ottjes, Sint-Jansteen, 5 M. Heyens, Temeuzen. Jokeren: 1 me vrouw Lemhout, Heikant, 2 mevrouw Taal man, Heikant. NIEUW-NAMEN - Bij R. de Block in Nieuw-Namen werd een kaarting ge houden waaraan 22 personen deelna men. Uitslag: 1 E. Verhegge-P. Pluym, 2 W. Schelf- hout-D. van Vlierbergen, 3 R. Verbist-V. Bonne. VOGELWAARDE - In zaal Ons Ver maak in Vogelwaarde werd een kaar ting gehouden in de spelsoorten bie den en jokeren. Uitslag bieden: 1 J. Boogaert, Kloosterzan de, 2 C. Stallaert, Vogelwaarde, 3 mevrouw De Waal, Axel. Jokeren: 1 E. van Vooren, Os senisse, 2 mevrouw Van Vooren, Ossenisse, 3 mevrouw Van Opdorp, Axel. SINT-JANSTEEN - In café Sport in Sint-Jansteen werd een kaarting ge houden in de spelsoorten bieden en jo keren. Er waren veertig deelnemers. Uitslag bieden: 1 J. der Weduwe, Sint-Jan steen, 2 A. Boon, Hulst, 3 mevrouw Van Goe them, Sint-Jansteen, 4 C. Boon, Hulst, 5 C. van Hooye, Hulst. Jokeren: 1 mevrouw De Smit, Temeuzen, 2 mevrouw Rietjes, Hei kant, 3 de heer Domines, Hulst. SINT-JANSTEEN - In café De Kroon in Sint-Jansteen werd een kaarting ge houden waaraan 64 personen deelna men. Uitslag: 1 de heer Lauwers, Hulst, 2 J. Heyn- drikx, De Klinge (B), 3 G. de Bruyn, Hulst, 4 J. Leeraert, Hulst, 5 mevrouw Boone, Hulst. Bolling - Handbooggilde Sint Se bastiaan uit Aardenburg hield een bol ling, waarvan de uitslag luidt: 1 mevr Champion 75 p.; 2 M. Veldkamp 60 p.; 3 M. Scheele 59 p.; 4 M. van Iwaarden 53 p.; 5 R. Heyboer52 p.; 6 G. de Vreeze 49 p.; 7 I. van Iwaarden 45 p.; 8 C. Thille man 44 p.; 9 N. de Vriend 38 p.; 10 C. de Muynk 35 p.; 11. C de Wispelaere 35 p.. Na afloop werden de kampioenen van schietingen op de staande en liggende wip gehuldigd. Bridge Bridgeclub Axel speelde de jaarlijkse lentedrive in het cultu- reelcentrum De Halle. Er waren zeven deelnemende groepen van twaalf pa ren. Uitslagen, groep A: 1 echtpaar Herrebout, 2 mevrouw Biesbroek/de heer Bregonje, 3 me vrouw Bruyns/de heer Koopman; groep B: 1 de dames Neve/Velthorst, 2 de heren Hen driks/Deltour, 3 de heren Dourleyn/Sandri- ni; groep C: 1 de heren Bisschop/de Maagt, 2 de heren De Nijs/Ronsom, 3 de dames Kaan/Mattens; groep D: 1 echtpaar Huis man, 2 echtpaar IJsebaert, 3 de heren Schoenmaker/Van Aalst; groep E: 1 de he ren Ramond, 2 mevrouw Van Leeuwen/de heer Vogels, 3 de heren De Maat/Van Laere; groep F: 1 echtpaar Van de Wagt, 2 de heren Van de Casteel/Esselbrugge, 3 de dames Van de Dries/Sandrini: groep G: 1 de dames Dierendonck/Quaak, 2 de dames Van de Klis/Doesburg, 3 mevrouw Willems/de heer Geertse. Plattelandsvrouwen - De afde ling De Braakman van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt dinsdag 18 april in café-restaurant De Landbouw in Biervliet een ledenver gadering. Twee medewerkers van de Kruisvereniging geven informatie over het kruiswerk. De vergadering be gint om 20.00 uur. Kaart wedstrijd - De Katholieke Bond van Ouderen, afdeling Clinge, hield in het gemeenschapscentrum Malpertuus een kaartwedstrijd joke ren. Er waren in totaal 52 deelnemers. De uitslag: 1 U. Willaert, Clinge, 2 me vrouw Jongezoon, Hulst, 3 G. van Wa terschoot, Clinge. De tussenstand voor het kampioenschap is als volgt: 1 U. Willaert 26 plus 521, 2 A. Rottier 24 plus 242, 3 A. Mens 23 plus 281. Koersbal De katholieke bond van ouderen afdeling Heikant hield in het gemeenschapscentrum 't Heike een wedstrijd koersbal. Er waren 28 deel nemers. Uitslag: 1 J. Ferklet-M. d'Hog- he, 2 P. de Bot-P. Ringoot. Viswedstrijd De hengelsportver eniging Sport en Genoegen uit Hoek hield een vishengel wedstrijd voor de visverenigingen uit Groot-Temeuzen. Deze wedstrijd vond plaats in Temeu zen aan de Westerschelde. De 13 beste vissers van iedere vereni ging deden mee zodat 52 hengelaars visten om de wisselbeker voor de 'club'. Deze werd gewonnen door HVSO uit Zaamslag. Zij kregen 3260 punten voor hun in totaal 3260 gram gevangen vis. Tweede werd ONI Temeuzen (27K punten), 3 Sport en Genoegen uit Hoek 1397) en vierde was ZVA Sluiskil (1073). Bij de heren won Jan de Ruiter van HVSO met 780 punten. De beker voor de dames ging naar mevrouw De Put ter met 445 punten en die voor de ju nioren was voor Leander Hamelink met 478 punten. Bingo In het restaurant van het bejaarden- en verzorgingstehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst wordt van daag, donderdag, een bingo gehouden voor de bewoners van het huis en de aanleunwoningen. De bingo begint om 14.00 uur. Bingo De katholieke bond van ou deren in Hulst houdt vrijdag een bin gomiddag in dienstencentrum De Lie ve. De spelmiddag begint om 13.30 uur. Kaarting In het dienstencentrum De Lieve in Hulst werd een prijskaar- ting jokeren voor ouderen gehouden, waaraan 28 personen deelnamen. Uit slag: 1 O. Weemaes, Sint-Jansteen, 2 mevrouw Jansen, Hulst, 3 mevrouw Taalman, Hulst, 4 G. Leijbaert, Hulst, 5 A. Mens, Hulst. De volgende kaartin gen zijn 18 april in De Lieve en 24 april in De Blaauwe Hoeve. De uitslag van de competitiewedstrijd jokeren in De Lieve is: 1 mevrouw Van de Ha, Hulst, 2 O. Weemaes, Sint-Jan steen. Lezing De afdeling Hulst van het Katholiek Vrouwen Gilde houdt maandag een lezing over het milieu. Sabine Verburg van de Zeeuwse mi lieufederatie zal spreken en voorlich ting geven over zorg voor het milieu in en om het huis. De lezing wordt gehou den in het gemeenschapscentrum Den Dullaert en gint om 20.00 uur. Ruilbeurs De Kieldrechtse verza melaarsvrienden houdt zondag de ge westelijke ruildag in de nieuwe feest zaal Sint-Michiel. De ruildag is van 9 tot 13 uur. Zonnebloem De afdeling Honte- nisse van de Zonnebloem houdt don derdag 20 april een boottocht voor zie ken en bedlegerigen uit de gemeente. Om 9.00 uur vertrekt het schip vanuit de haven bij Perkpolder voor een tocht over de Westerschelde. Tegen vijven wordt het schip terug verwacht. Alleenstaanden in De Vla schaard te Koewacht wordt zaterdag vanaf 20.00 uur weer een Soos voor Al leenstaanden gehouden. Het dansor- kest The Williams zorgt voor de mu ziek en er wordt bingo gespeeld. Ook is er een loterij. Alleenstaanden - In De Vla schaard te Koewacht wordt zaterdag vanaf 20.00 uur weer een Soos voor Al leenstaanden gehouden. Het dansor- kest The Williams zorgt voor de mu ziek en er wordt bingo gespeeld. Ook is er een loterij. Broekenbal De carnavalsstich ting De Molen in Nieuw-Namen houdt zaterdag een spijkerbroekenbal in ge meenschapscentrum De Kauter. De muziek wordt verzorgd door disco-bar Edelweiss. Het bal begint om 20 uur. Feestavond De Oostburgse zaal voetbalvereniging ZAVIO viert zater dag het tienjarig jubileum. Om 20.00 uur zal in sporthal De Veerhoek in Oostburg een feestavond worden ge houden. Collecte De collecte ten bate van de Nederlandse Hartstichting heeft in Oostburg 3344,30 opgebracht. Bolling Op de banen van de krul- bolvereniging 'Raak Tegen Staak' in Oostburg wordt zaterdag een verjaar- dagsbolling gehouden. De bolling be gint om 13.30 uur. Vogelvrienden - De vogelvereni ging De Vogelvrienden in Temeuzen houdt maandag een bijeenkomst in de bovenzaal van Du Commerce aan de Markt. Frank Heirman, contactper soon van de Nederlandse Zebravin- kenclub en bestuurslid van De Nachtegaal in Nieuw Namen, houdt een lezing over voeding, ziekten en ge neesmiddelen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Ook niet-leden zijn wel kom. Lentefeest De jeugdclubs van GJC en CJV houden vrijdag een lente feest in de Opstandingskerk in Ter- neuzen. Het feest begint om 19.00 uur. Op het programma staan een play- backshow, volksdansen. Na de pauze is er een spelencircuit, terwijl ook het rad van avontuur draait. Verder kun nen buttons worden gemaakt. De op brengst is bestemd voor kinderen van de protestantse gemeente in Polen. Lezing Vogelliefhebber Frank Heirman uit Heikant houdt maandag in Du Commerce in Temeuzen een le zing over voeding, ziekten en gebreken van volièrevogels. Dit gebeurt op uit nodiging van de plaatselijke vogelver eniging De Vogelvrienden. De lezing begint om 20.00 uur. Musical school - Kinderen van groep vijf tot en met acht van de rooms- katholieke basisschool Sint Willibrord in Temeuzen voeren vrij dag 21 april de musical 'Het geheim van de zilveren zebra op. De opvoe ring vindt plaats in de zaal van de school aan de Begoniastraat en begint om 19.00 uur. Voorafgaand aan de mu sical spelen de scholiertjes van groep een tot en met vier een aantal stukjes. D en T - De fractie van Dorpsbelan gen en Toerisme komt maandag bij een in café 'De Lozanne' in IJzendijke. Aan de orde komt de agenda voor de gemeenteraadsvergadering in de ge meente Oostburg. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. DONDERDAG 13 APRp £A/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1989 | | pagina 40