Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? Imminga krijgt iedere werk- •,e die in de komende vijfjaar nvak leert, geheid een baan. Rijksbijdrage breekpunt aanleg WOV erwachte ïbrengst tfrika Nu' 5 miljoen Kijker merkt nog weinig van acties Grat*s 06-0199 Kabinet worstelt met budgetoverschrij ding I I I I I I Doden door gifwolk in Egypte vandaag FILIPIJNSE VEERBOOT VERGAAN Knappe vróuw laat vele mannen in de kóu staan Werd ook u de afgelopen week geconfronteerd met een forse premieverhoging? Zorgeloos verzekerd bij VGZ. i Cirkelgang van de WOV-kansen Imber weer }e jaargang no. 301 fsdag 22 december 1987 7olwassen boeren Winter Kadaster Haast SINGAPORE Minstens 1500 mensen zijn waarschijnlijk omgekomen na een botsing tussen een tanker en een overvol passagiersschip in de Filipijnen. De ramp gebeurde in de nacht van zondag op maandag bij kalm weer, ongeveer 100 mijl ten zuiden van Manila. Voor zover bekend zijn slechts 26 mensen uit zee gered. Volgens ooggetuigen vloog de veerboot Dona Luz, die van het eiland Leyte op weg was naar Manila, na de aanvaring in brand. Beide schepen zonken. '/«Wt jn inorexia Dan is het nu tijd de VGZ te bellen voor meer informatie over uw ziektekostenverzekering. van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 20.00 uur. l bewolking en af en toe motregen. ljS op mistbanken. Maximum tem- Iatuur rond 8 graden. Zwakke tot \lige luest-noordwesten wind. ShhH IIIIIIMHIII HUI Hl— INCIALE !e PZC KNOV -voorzitter PAGINA 3 tewel enkele honderdduizen- n jongeren van 18, 19 of 20 ar op 1 januari 1988 volgens [wet plotseling meerderjarig n, blijven ouders verplicht i de kosten van levensonder- ud en studie te betalen. PAGINA 4 e inkomens van de Neder- ndse boeren gaan dit jaar 2,7 ■ocent omhoog. In vrijwel alle idere EG-landen doet zich tn daling voor. PAGINA 5 i Frankrijk openen 700 cen- ain300 steden hun deuren en iven gratis maaltijden aan de oaksten in de samenleving. PAGINA 7 •nfusie van de Zeeuwse nuts- '.drijven zal niet tot gedwon- m ontslagen leiden. PAGINA 9 fen. (Van één onzer verslaggevers DEN HAAG - Een vaste Westerschel- de-oeververbinding is fïnanciëel niet haalbaar, tenzij de (rijks)overheid en/ of de bouwbedrijven bereid zijn wa ter in de wijn te doen. De twee aspi rant-exploitatiemaatschappijen vra gen een hogere rijksbijdrage dan mi nister Smit-Kroes er voor over lijkt te hebben. En hun offertes voldoen niet aan alle eisen die de overheid heeft ge steld. Er zijn dan ook, zo concludeert de stuurgroep WOV, op korte termijn 'nadere onderhandelingen' nodig. Dat blijkt uit het eindrapport van de stuurgroep WOV (vertegenwoordigers van rijk en provincie) dat gedeputeer de drs R. C. E. Barbé gistermiddag aan de minister heeft overhandigd. De ge deputeerde, tevens voorzitter van de stuurgroep heeft de minister gevraagd op zeer korte termijn een onderhande laar aan te wijzen die zou moeten pro beren de financiële hobbels glad te strijken. Zowel de Tolbrug Exploitatie Maat schappij (TBM) als de Exploitatie maatschappij Westerschelde (EW) hebben zich vastgepind op een WOV direct ten oosten van Terneuzen/Elle- woutsdijk. Het plan van de TBM (een hangbrug) komt in vergaande mate te gemoet aan de eisen van de overheid. Het plan van de EW (een brug-tunnel) gaat aan een groot aantal eisen voor bij. Zo ontbreekt in dit plan zelfs een voetveer Vlissingen-Breskens. Wel is in beide offertes de aanleg van toevoer wegen opgenomen. Volgens Barbé biedt zowel de offerte van de TBM als die van de EW 'aan knopingspunten om verder te praten'. Ook de beide exploitatiemaatschap pijen de stuurgroep heeft de details van hun offertes nog onder de roos ge houden zien daar mogelijkheden toe. Minister Smit-Kroes hulde zich gisteren naar buiten toe in stilzwijgen. Volgens Barbé heeft ze toegezegd zo snel mogelijk met een conclusie over het eindrapport naar de ministerraad te gaan. Er is haast geboden, want de offerte van TBM geldt slechts tot 1 februari, die van de EW tot 1 maart van het ko mend jaar. Daarom, zo concludeert de stuurgroep in het rapport, is 'zo spoe dig mogelijk een gesprek tussen de minister en Gedeputeerde Staten van Zeeland noodzakelijk, waarin de on derhandelaars) en zijn (hun) marges woruen bepaald'. De onderhandelingen met de exploita tiemaatschappijen, zo blijkt uit het eindrapport, moeten vooral worden toegespitst op de vraag wie de ophef- fmgskosten betaalt van de Wester- scheldeveren. Die bedragen ongeveer 106 miljoen gulden (boekwaarde sche pen en afvloeiing personeel). De twee exploitatiemaatschappijen hebben in hun offertes aangegeven dat ze hier voor geen verantwoordelijkheid willen dragen. Barbé zei gisteren dat deze kosten nog aanmerkelijk kunnen wor den gedrukt, bijvoorbeeld door er be sparingen (het wegvallen van bagger- kosten) van af te trekken en door het voeren van een uitgekiend personeels beleid. De gedeputeerde acht het niet op zijn weg liggen om zelf een onderhandelaar aan te wijzen. 'De minister zal er de eerste stap toe moeten nemen. Het is haar concessie, die moet worden afge sloten'. Het tweede struikelblok betreft de hoogte van de rijksbijdrage. Het 'bod' van minister Smit-Kroes is tot nu toe aanzienlijk lager dan de exploitatie maatschappijen nodig vinden. Beide exploitatiemaatschappijen eisen een jaarlijkse rijksbijdrage van 34 miljoen gulden, gelijk aan de huidige rijksbij drage voor de veren, en een jaarlijkse provinciale bijdrage van 4 miljoen gul- (Slot zie pagina 9 kolom 6) Zeker 1500 doden bij scheepsramp (Van onze correspondent) mm - 'rL Archieffoto van het gezonken Filipijnse schip. ét personeel van het Zeeuwse ladaster protesteert tegen de yivatiseringsplannen: onver- ntwoord en asociaal. PAGINA 11 rouwen die lijden aan anore- ia nervosa krijgen in Zeeland ieestal te laat hulp. PAGINA 13 Jadio, tv en kunst: 2 linnen- en buitenl.: 3 en 5 pinie en achtergrond: 4 inanciën, economie: 7 rovincie: 9,11,13 en 15 port: 16 en 17 HAAG (GPD) De hulpactie ta Nu', die gisteren officieel is af ten, zal naar verwachting 25 mil- gulden opleveren. Gisteravond :en bedrag van bijna 17 miljoen :n binnen. Los daarvan stelt mi- Jr Bukman van ontwikkelingssa- fverking 21 miljoen gulden he fbaar voor de slachtoffers van de ersnood in Etiopie. De minister fte dat maandagavond bekend, ezamenlijke omroepen verzorg ds teravond rechtstreeks vanuit studio 4 de slotmanifestatie van inzamelingsactie voor de slacht- s van de droogte en het voedselge- in Afrika. Vlak voor het einde van litzending was een bedrag van "2.255 gulden ingezameld. Dat be- zal nog verder oplopen omdat tot en Nieuw geld voor hongerend a kan worden overgemaakt op gi- fnmer 555 en de banktellingen en- tegen achterlopen, ulporganisaties die de Afrika-ac- touw hebben gezet, zijn tevreden het tot dusver bereikte resultaat, zitter Van den Berg van de Novib, ;derlandse organisatie voor inter vale ontwikkelingssamenwer- »De actie is langzaam op gang |men, maar is toch massaal gewor- Wij verwachten dat de hulpactie ndelijk 25 miljoen gulden zal op- Igen of misschien nog meer", geld wordt onder meer gebruikt de aanschaf van melkpoeder, l°he, papmix, biscuits, dekens, °ed, ossen en landbouwwerktui- (Nederlandse particuliere organi- s zullen de goederen in de meest ffen gebieden distribueren. HILVERSUM (GPD) De omroepbonden en de Raad van Beheer van de NOS zijn weer met elkaar in gesprek. Het overleg werd maandagmiddag hervat, maar gisteravond laat was er nog steeds geen resultaat bereikt. Het is de bedoeling dat de werknemers van de decorafdeling van de NOS vanaf vanmorgen vijf uur het werk neerleggen, maar dit zal voor de tv- kijker nauwelijks gevolgen hebben. Maandagochtend gingen al 250 on derhoudstechnici en medewerkers van de dienst personeelsadmini stratie in 24 uur in staking. Het pu bliek is door deze actie niet getrof fen. De omroepbonden willen met hun acties bereiken dat de Raad van Be heer van de NOS ingaat op hun eis dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen bij het nieuwe Neder lands Omroep Produktiebedrijf (NOB). De bonden vrezen een ver lies van 800 banen bij dit nieuwe be drijf. Het overleg tussen de omroepbon den en het dagelijks bestuur van de NOS leverde gistermiddag nog geen concrete resultaten op. Wel is er in een zakelijke sfeer met elkaar ge sproken, zo deelde NOS-program- macommissaris A. H. van den Heu vel na afloop van de eerste ronde van het overleg, mee. Er is een op lossing gevonden voor het 'compe- tentie-vacuum', hetgeen betekent dat de onderhandelingsdelegatie van werkgeverskant nu bindende toezeggingen kan doen aan de bon den, aldus Van den Heuvel. Minister Brinkman van cultuur is niet van plan extra geld beschik baar te stellen voor het nieuwe om- roepproductiebedrijf NOB, zoals de meerderheid van de Tweede Kamer wil. Hij schrijft dat in een brief die hij maandag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. HILVERSUM Bij het NOS-complex wordt koffie geschonken voor pos tende stakers, die vrezen voor ontslagen omdat het per 1 januari startende Produktiebedrijf NOB onvoldoende geld zou hebben. Officieel had de Dona Luz 1500 passa giers aan boord, die in Manila kerstmis zouden vieren. Maar volgens overle venden moeten er meer mensen aan boord zijn geweest van het twintig jaar oude schip en waren de dekken over vol. Noodsignalen van het schip werden opgevangen door schepen in de buurt. De grootscheepse reddingsoperatie, waarbij marine- en koopvaardijsche pen alsmede helikopters zijn ingezet, wordt bemoeilijkt door het ruwe weer. Helikopters die zestien uur na de ramp boven het gebied vlogen hebben geen overlevenden meer gezien. Het water waar zich de ramp voordeed wemelt van haaien. Een overlevende vertelde dat hij na een explosie in zee was gesprongen en twee uur lang had rond gezwommen voordat hij werd gered. Vele mensen waren in een vuurzee gesprongen. De meesten van de overlevenden hadden ernstige brandwonden. Een visser, die zich met zijn 18-jarige dochter in veiligheid kon brengen, ver telde: "Het vuur op de veerboot ver spreidde zich zo snel, dat maar een paar van ons de kans kregen in het wa ter te springen. Ik heb alleen maar een doffe explosie gehoord". De grootste ramp tot nu toe met een passagiersschip in vredestijd was die met de Titanic, die in 1912 in het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan op een ijsberg voer. Daarbij kwamen 1.503 mensen om. Op de Java Zee wordt intussen ge zocht naar 55 passagiers en beman ningsleden van een Indonesisch vrachtschip dat zondag tijdens een storm voor de westkust van het Indo nesische eiland Kalimantan, het vroe gere Borneo, is vergaan. SCHEEP9FIAMP v Hi Een overlevende van de ramp in de Filipijnen doet zijn relaas aan de hand van foto's. HEERLEN (GPD) Een onbekend aantal mannen is de dupe geworden van oplichtingspraktijken van een vrouw, die vermoedelijk uit Heerlen komt. Via een advertentie in een aantal dagbladen, uit onder andere Haarlem, Zwolle en Twente, liet zij weten op zoek te zijn naar een man. De vrouw stelde zich voor als 'een aantrekkelijke vrouw van dertig jaar'. De advertenties werden opgegeven onder nummer. Bij de kranten kwamen meer dan tweehonderd reacties binnen, die wer den doorgestuurd naar een adres in Heerlen, dat later het adres bleek te zijn van een leegstaande flat. De knappe Heerlense maakte in de brief die zij terugschreef een afspraak, meestal op een NS-station. Ook stopte zij een foto bij de brief waarop 'een aantrekkelijke vrouw' stond afgebeeld. Verder schreef zij dat zij finan cieel wat krap zat en vroeg een bedrag van vijftig gulden te sturen, zodat ze een treinkaartje kon kopen. Veel mannen voldeden aan dat verzoek en stuurden geld. De vrouw kwam echter niet opdagen. Enkele mannen deden vervolgens aangifte. Uit het onderzoek bleek dat alle bedrogen huwelijkskandidaten dezelfde foto hadden gekregen. De politie ging vervolgens een kijkje nemen op het bewuste adres en vond nog achttien brieven met geld in de brievenbus. Bij het postkantoor la gen verder nog dergelijke brieven die aangetekend waren verstuurd. (Advertentie) DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is er maandag niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over voorstel len van minister Ruding (financiën) voor een strakkere budgetdiscipline en voor het zogenoemde dicht schroeien van de open-eindregelin- gen. Tot de open-eindregelingen behoren allerlei subsidieregelingen, zoals de studiefinanciering, de individuele huursubsidie, de rechtsbijstand, de bijstand, waarop burgers rechten kun nen doen gelden. Nooit staat vast hoe veel mensen een beroep op deze rege lingen zullen doen, waardoor de mees te ministers de vooraf gemaakte ra mingen overschrijden. Een doorn in het oog van minister Ruding, die het Kabinet twee brieven heeft voorge legd waarin hij voorstellen doet voor een strakkere begrotingsdiscipline en voor een strakkere regeling ten aan zien van deze oneindige subsidierege lingen. Bij de budgetdiscipline gaat het om de vraag hoe overschrijdingen van de be groting moeten worden gecompen seerd. Na de discussie in de ministerraad werd duidelijk dat ten aanzien van de budgetdiscipline niet de door Ruding gekozen strakke formulering tot stand zal komen. Alle open-eindregelingen behoeven niet tegen elke prijs in de be grotingen van de betrokken ministers te worden gecompenseerd. Sommige subsidieregelingen zouden wellicht via andere instrumenten kunnen wor den bekostigd, maar in kringen rond het Kabinet achtte men de mogelijk heid aanwezig dat een aantal regelin gen „open" zullen blijven. Alle open-eindregelingen tezamen ver gen ongeveer 125 miljard gulden uit de schatkist. De departementen hebben de opdracht gekregen te onderzoeken hoe het technisch mogelijk is deze uit gaven beter beheersbaar te maken en welke wenselijkheden en onwenselijk heden daaraan vastzitten. Medio januari denkt het Kabinet de discussie over de budgetdiscipline af te ronden. Voor de open-eindregelin gen wordt de oplossing niet vóór eind februari verwacht. Het antwoord op de vraag c .of Zeeland nu echt een kans maakt met de bouw van een Westerschelde-oe- ververbinding is in de eind rapportage van de stuurgroep-WOV niet veel dichterbij gekomen. Er zijn volgens voorzitter Barbé van deze club (met vertegenwoordigers van het rijk en de provincie Zeeland) 'aankno pingspunten om verder te praten'. Hij bood gisteren in Den Haag het huis werk van de bewuste stuurgroep aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat aan. En op een persconfe rentie na afloop - waar de rijksverte genwoordigers opvallend afwezig wa ren - bezigde Barbé de term 'aankno pingspunten' bij herhaling. Want voor alsnog viel er niet meer en niet minder uit de offertes van de aspirant-exploi tatiemaatschappijen te destilleren. Het komt er namelijk op neer dat de aanbiedingen van de twee gegadigde bedrijven voor de bouw en exploitatie van de tolverbinding Westerschelde in het ene geval bepaald niet en in het -andere niet helemaal sporen met de voorwaarden die de overheid heeft ge steld. Nieuwe obstakels dus, waarover onderhandeld zal moeten worden. De stuurgroep heeft minister Smit-Kroes gisteren gevraagd zo'n functionaris aan te wijzen. Een rechtstreeks 'ja' is daar niet op gekomen. Van een 'zonnige kijk' op de bouw van een WOV is daarom nog zeker geen sprake. De ene periode van vaag heid en mist over de haalbaarheid van het project is nog niet afgesloten, of een volgende heeft zich al weer aange diend. De crux van het verhaal zit hem telkens opnieuw in de hoogte van de jaarlijkse bijdrage die het rijk en de provincie Zeeland samen bereid zijn op tafel te brengen én in de omvang van het pakket, dat de private finan ciers en bouwers daartegenover kun nen aanbieden. Het nu afgesloten on derzoek van de stuurgroep-WOV heeft daarover geen helderheid gebracht. Sterker nog: de versluiering is eigen lijk alleen nog maar groter geworden. Minister Smit-Kroes heeft zich name lijk totnogtoe nooit willen vastleggen op de (vaste) hoogte van een jaarlijkse rijksbijdrage in de WOV, zoals die thans geldt voor het exploitatietekort van de veerdiensten Westerschelde. De bewindsvrouw heeft Zeeland wat dat betreft aan een touwtje: ze stelt die bijdrage steeds per jaar vast. De (rijks)vertegenwoordigers in de stuur groep hebben geëist dat die onzekere positie in het rapport duidelijk tot ui ting zou komen. Voor 1988 mag Zee land maar op 30,8 miljoen gulden reke nen tegen 34 miljoen dit jaar. En zo lopen de lijnen dus steeds verder uit een. De bouwers vragen in feite een hogere bijdrage van het rijk. De minis ter maakt bij herhaling duidelijk dat de bijdrage wel eens (aanzienlijk) lager kan uitvallen dan waarop wordt gere kend. Er ligt dus nog allesbehalve een panklaar project-WOV met dit eindrapport van de stuurgroep. Over vraagpunten als techniek en planolo gie (in beide gevallen een tracé ooste lijk van de lijn Temeuzen-EUewouts- dijk) bestaan geen misverstanden meer. Maar over veel van het overige is het een dubbeltje pp zijn kant gewor den of het allemaal wel lukken zal. Bo vendien speelt straks in Den Haag de kwestie van de prioriteit van een Wes- terschelde-oeververbinding. Het kabi net heeft anderhalve week geleden be sloten om in de Randstad tussen nu en het jaar 1995 vier nieuwe tunnels via private financiering te doen bouwen om de problemen met de dagelijkse fi les op het autosnelwegennet daar op te lossen. Projecten waarvoor minister Smit-Kroes zich bijzonder sterk heeft gemaakt. Het onderzoek van de stuur groep naar de haalbaarheid van de plannen voor een WOV, waarvoor twee gegadigde bedrijven offertes maakten, heeft de bewindsvrouw geen sterke troeven in handen gespeeld. Nodig is een nieuwe slijtageslag van onderhan delingen. De cirkelgang van het pro ject, waar Zeeland nu al zo'n 25 jaar voor ijvert, is dus voorlopig nog niet beëindigd. Het blijft een tocht voor on verbeterlijke optimisten, die ditmaal uit 'aanknopingspunten' hoop moeten putten. vdM. ALEXANDRIË (AFP/UPI) Een gif wolk, die ontstond door een ontplof fing en een brand, maandagochtend in een legeropslagplaats van rook bommen in Alexandrië, heeft zes men sen het leven gekost. De burgemeester van de Egyptische stad deelde mee dat ongeveer 400 men sen in ziekenhuizen waren opgeno men, en dat 46 patiënten er ernstig aan toe waren. De gifwolk veroorzaakte paniek in de dichtbevolkte wijk van Alexandrië, waarin de opslagplaats is gevestigt. Pas aan het einde van de middag kre gen de burger- en militaire brandweer korpsen het vuur onder controle. De rector van de universiteit van Ale xandrië sloot de medische faculteit om personeel vrij te maken voor behande ling van slachtoffers en de ziekenhui zen werden in staat van paraatheid ge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1