Honderdduizendste ton asfau MELKMAN STROO Iedereen werkt korter behalve de melkman )ienstverlening na liefstal heftruck Drie jaar rijontzegging voor alcohol-recidivist IIEUWE ANTENNE VOOR DERDE NET Prof dr Rothuizen neemt afscheid als hoogleraar Kampen Gewest Zeeland PvdA vergadert Inbraken Souburg n Vlissingen hissings duo lekent inbraken n diefstallen Tweede motorrit voor veteranen PZC/ provincie 21, Laatste IER MAANDEN VOOR COMPAGNON POLITIERECHTER MIDDELBURG aar Vogelwaarde e gast bij AVRO Proeftijd Werknemers van de Koninklijke Wegenbouw Stevin Goes legden de werkzaamheden even neer, om te vieren dat de honderduizendste ton asfalt is aangevoerd voor de verbreding en verhoging van de zeedijk bij Westkapelle. WESTKAPELLE Bij de dijkversterkingswerk zaamheden in Westkapelle is donderdagmiddag de honderdduizendste ton as falt gestort. De uitvoerende bedrijven zijn er dusdanig blij mee dat alles volgens plan verloopt, dat deze mijlpaal gevierd werd met een borrel voor het perso neel. „Het is de bedoeling dat de hoofdlijnen van het werk dit jaar gereed komen," zegt de heer J. Dieleman van de Ko ninklijke Wegenbouw Ste vin. ,.De glooiingswerk zaamheden moeten rond de vijftiende oktober voor het begin van het stormsei zoen af zijn. De totale hoe veelheid van 140.000 ton as falt moet dan verwerkt zijn. In de winter werken de onge veer honderd arbeiders niet meer aan de buitenkant van de dijk, maar wordt de tijd besteed aan onderhoud en bestrating." Volgens ir. S. M. Nijboer. hoofd technische dienst van het Waterschap Walcheren, kan de rijweg op de dijk rond 15 november worden ge opend. „De dijk blijft aan trekkingskracht uitoefenen op toeristen, maar ook op de dorpsbewoners. Er is bij voorbeeld een vaste ploeg mensen die elke dag een kijkje komt nemen. Ze moe ten tegenwoordig alleen wat meer treden beklimmen dan vroeger," aldus Nijboer. Hij gelooft dat de bevolking de ingrijpende veranderin gen in het dorp langzamer hand geaccepteerd heeft en dat de boosheid plaats heeft gemaakt voor nieuwsgierig heid naar het uiteindelijke resultaat. Nijboer is het wel met de dorpsbewoners eens, dat de dijk, die vroeger een lappen deken was, er met zijn strak ke glooiing niet levendiger op is geworden. Het is de be doeling dat het veertig mil joen gulden kostende pro ject 1 juni 1988 af is. MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft donderdag de 26- jarige A. M. 't G. uit die stad veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf, drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid en 500 gulden boete voor rijden onder invloed, weigering van de bloedproef, mishandeling en on verzekerd rijden. Hij moet ook nog twee weken uitzitten die hem bij een eerder vonnis voor rijden onder in vloed voorwaardelijk waren opge legd. Toen 't G. 1 december vorig jaar op nieuw in de fout ging met alcohol in het verkeer liep hij nog maar nauwe lijks twee maanden in de proeftijd van die straf. Hij werd op de Kanaalweg in zijn woonplaats aangehouden met 1.36 promille. Binnen een maand was het weer raak. 't G. was over de flets van een buurman gereden. Dat werd een hele rel toen hij daar door een paar jongens over werd aangesproken. Eén van de jongens kreeg een paar forse klappen van 't G. Ditmaal had hij met 1.63 achter het stuur gezeten. Ook was zijn wagen niet verzekerd. Toen hij in februari opnieuw werd aan gehouden omdat hij na gebruik van drank ging autorijden weiderde hij de bloedproef te ondergaan. Hij was niet op de zitting verschenen. Het vonnis van de politierechter was conform de eis. Ook de 51-jarige A. van D. uit Yerseke moest zich verantwoorden voor een weigering van de bloedproef. Toen hij in maart in zijn woonplaats werd aan gehouden wees hij de prik af met de woorden 'ik heb er geen zin in'. Hij zou slechts drie a vier pils hebben ge bruikt. Zijn rijstijl viel echter in ongun stige zin op en de politie vond hem niet in staat een auto naar behoren te be sturen. Van D. zei intussen de drank afgezwo ren te hebben. Hij was nog niet eerder met justitie in aanraking geweest. Dat was voor politierechter mr H. Wamink reden om er rekening mee te houden dat het gemis van zijn rijbewijs een handicap is voor zijn werk. Officier van justitie mr J. C. P. M. Boogers had acht maanden ontzegging waarvan drie maanden voorwaardelijk, 1500 gulden boete en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk geëist. De politierech ter legde de ontzegging geheel voor waardelijk op en verhoogde de boete tot 2000 gulden. De 41-jarige Goesenaar F. F. V. werd op de Westhavendijk in zijn woon plaats met een promillage van 1.87 achter het stuur vandaan gehaald. Eerder hadden de agenten hem al tot twee keer toe gewaarschuwd dat hij niet moest gaan rijden, maar toen V. dacht dat de kust veilig was deed hij dat toch. Volgens V. had de politie hem beloofd dat ze een taxi voor hem zou bellen, maar dje was niet komen opdagen. V. had verzocht hem in plaats van een rijontzegging op te leggen te straffen met dienstverlening, maar de officier maakte hem duidelijk dat een dergelij ke alternatieve straf alleen dient ter vervanging van gevangenisstraf en nooit in de plaats kan komen van het afnemen van het rijbewijs. V. heeft veel last van een rijontzegging doordat hij nogal afgelegen woont. De eis tegen hem luidde: acht maanden ontzegging waarvan de helft voorwaardelijk, twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk en 1500 gulden boete. Mr Wamink verminderde de boete tot 1250 gulden om hem in staat te stellen tijdens de ontzegging wat vaker een taxi te ne men. GOES Prof dr G. Th. Rothuizen, hoogleraar ethiek, evangelistiek en encyclopedie aan de Theologische Hogeschool in Kampen, neemt vrij dag 25 september afscheid als hoogle raar. Hij maakt gebruik van de vut. De heer Rothuizen werd in 1926 gebo ren in Goes. Na zijn studie aan het Mid delburgse gymnasium, studeerde hij theologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij was onder meer vloot- en studentenpredikant voor hij in 1964 werd benoemd tot hoogleraar in Kam pen. UDAG n SEPTEMBER 1987 Zijn laatste ronde langs de huizen maakt hij op zaterdag 26 september. Dan houdt hij er na 47 jaar definitief mee op. De heer D. Stroo (62) heeft bijna een halve eeuw melk bezorgd in verschillende Vlissingse wijken, waarvan de laatste twintig jaar in Paauwenburg. Hij werd van jongste melkboer in Vlissingen de oudste „Toen ik vijftien was begon ik als hulpje van mijn vader. We hadden een boerderij op Zwanenburg en pa ventte de melk uit. Ik ging langs de klanten op een transportfiets met een melkbus voorop. Na twee maan den brak de oorlog uit en moest ik het verder in mijn eentje klaren. Tot 1942 lukte dat wonderwel, daarna waren er echter geen fietsbanden meer te krijgen. Geen nood, mijn toekomstige schoonvader haalde zijn paard van stal en ik trok er sindsdien met paard en wagen op uit." Stroo herinnert zich dat deze manier van melk bezorgen weieens proble men opleverde. „Wanneer het lucht alarm ging, was ik wettelijk ver plicht het paard uit te spannen. Het beest schrok altijd zo van dat alarm dat ik hem niet meer alleen kon la ten. Dus nam ik hem aan de teugel mee naar de klanten. Terwijl ik met de mensen stond af te rekenen, stak het paard zijn hoofd even in de gang van die klant. Dat was dus bijna let terlijk een paard in de gang," aldus de melkboer. De Engelse bombardementen in de jaren 1943 en 1944 hadden tot gevolg dat steeds meer mensen de stad uit vluchtten. De klandizie werd voor Stroo steeds minder, vooral toen de Nolledijk op 4 oktober 1944 gebom bardeerd werd. Na de bevrijding hielp Stroo eerst mee met puin rui men in de stad en na verloop van tijd probeerde hij zijn klanten weer te herwinnen. Hij verkocht de eerste maanden na de oorlog niet meer dan 24 blikjes melk per week, herinnert hij zich nog. De welvaart in Nederland nam weer langzaam toe en de ondernemende Stroo schafte een motorbakfiets aan om die na tien jaar weer te verruilen voor een elektrisch wagentje. Deze door een accu aangedreven automo biel was de eerste in Vlissingen en rijdt nog steeds. Na bijna dertig jaar vervoert het ding nog steeds elke dag de melkman en zijn produkten. De jaren vijftig en zestig waren goe de tijden voor Stroo: „Tot 's mid dags één uur ging ik langs de deur en daarmee behaalde ik een flinke om zet." De kentering kwam met de op komst van de supermarkten die te: gen veel lagere prijzen melk en zui- velprodukten gingen aanbieden. Tegenwoordig telt de werkweek van de Paauwenburgse melkboer 65 uren en de laatste jaren viel hem dat vooral 's winters steeds zwaar der. Zijn wijk telt 315 klanten, terwijl vijftien jaar geleden tweehonderd af nemers veel was. Toen kwam de melkman daar elke dag langs en kochten alle mensen bij hem de be nodigde zuivelprodukten. Ze kregen echter de mogelijkheid melk elders goedkoper in te slaan. Er kwamen steeds minder kinderen en de kinde ren die er waren, gingen steeds meer frisdrank consumeren. Flats verre zen in Paauwenburg; er kwamen jonge mensen te wonen, die vaak beiden overdag werkten. Kortom, het bestaan van Stroo werd er niet gemakkelijker op. De scheidende melkbezorger geeft het toe: „De klanten die ik heb, stellen mijn service zeer op prijs, maar er is niemand die het van mij zou willen overnemen. Want terwijl iedereen korter gaat werken, is de werkweek van de melkman er steeds langer op gewor den. Mijn wijk wordt straks ver deeld onder twee collega's. Langza merhand sterft het beroep 'melk boer' uit, hoewel er nog steeds be hoefte bestaat aan thuisbezorging. Wanneer ik klanten vertel dat ik er mee ophoud, krijg ik hele positieve reacties en zeggen ze pas hoe zeer ze mijn werk altijd gewaardeerd heb ben en dat doet me toch goed." Stroo was behalve melkman ook nog lid van de saneringscommissie die er rond 1950 voor zorgde dat ie dere melkboer zijn eigen wijk kreeg, secretaris van de inkoopvereniging De Combinatie en vanaf 1970 voor zitter van de melkslijtersvereniging De Combinatie. Dit samenwerkings verband van de Vlissingse melkboe ren is in de loop der jaren in ledental gezakt van 43 naar tien. Hoe Stroo de overvloed aan vrije tijd die hij straks tot zijn beschikking krijgt, gaat besteden weet hij nog niet. Hij wil in ieder geval meer tijd gaan ste ken in het onderhoud van zijn huis en tuin en wil ook zijn activiteiten op kerkelijk terrein uitbreiden. Het contact met mensen zal hij het meeste missen. „Ik heb altijd een goede relatie met mijn klanten ge had," zegt hij. „Er is in de loop der jaren natuurlijk wel het een en ander veranderd; de mensen zijn bijvoor beeld zakelijker geworden. Geld is een belangrijkere rol gaan spelen, maar ik ben nooit kwaad geworden wanneer er weer iemand vertelde dat hij voortaan zijn melk bij de su permarkt ging kopen. Er zullen al tijd mensen blijven die bereid zijn iets meer te betalen voor dagverse produkten, die persoonlijk bezorgd worden. De versheid van produkten in de supermarkt laat weieens te wensen over. Wanneer ik lees wat voor troep er allemaal in zo'n pak melk zit, wat dan weliswaar lang houdbaar is, bedank ik daarvoor. Die zuivelprodukten worden hele maal doodgemaakt om maar lang te kunnen bewaren. Voor mij gaat er niets boven melk in een neutrale gla zen fles," aldus de melkkenner. De heer Stroo neemt op 30 septem ber samen met zijn vrouw, die hem altijd geholpen heeft, met laden, los sen, sorteren en eens per week mee op pad ging, afscheid van zijn klan tenkring met een receptie in Open Hof. „Want als ik op mijn laatste werkdag persoonlijk van iedereen afscheid moet nemen, ben ik 's nachts om twee uur nog niet thuis." Theo de With televisietoren in Goes oorzien van noodmast )ES De Zeeuwse kijker ontvangt sinds donderdag Nederland 1 en 2 via een noodmast op de Joese televisietoren. Voor de uitzendingen van het derde net, dat begin april volgend jaar de Icht ingaat, is het vermogen van de huidige mast te klein. De komende dagen zal het Duitse Idrijf Rohde Schwarz de oude mast demonteren. Dat gebeurt op een hoogte van honderd- Irtig; meter met behulp van metalen pijpen, die op elkaar gestapeld werken als hijsinstalla- 5) waarmee de gedemonteerde onderdelen naar beneden worden getransporteerd. Uitgaand in gunstige weersomstandigheden beschikt de zender Goes vanaf begin november over een euwe televisie-antenne. De operatie kost in totaal anderhalf miljoen gulden. mderdag werd de geplaatste nood- ,st, die in het midden van de totale istzit en te herkennen valt aan gele kken, doorgemeten en goed bevon- n De volgende fase omvat de de- >ntage van de rood-wit geblokte an- ïne, het bovenste deel. De nieuwe aardere zender is qua omvang nau welijks groter dan de oude. Hij kan on geveer twintig jaar mee. Chef zendercentrum regio West, H. G. de Bast, verwacht gezien de ervarin gen met de andere hoofdzenders, de komende vier a zes weken geen proble men met de noodmast. De kwaliteit van de ontvangst gaat volgens hem niet achteruit. De vervangingsopera tie is een zuiver televisiegebeuren en staat los van de radio. De FM-antenne, die zich onder de noodmast bevindt, blijft gewoon intact. Goes is de laatste televisietoren die voor de invoering van Nederland 3 wordt ontdaan van de huidige anten ne. De Duitse zendmastspecialisten namen eerder Smilde, Wieringer- meer, Markelo, Arnhem, Lopik en Roermond onder handen. De kleinere steunzenders, die zich vooral in Lim burg bevinden, worden uitgerust met een frequentiewisselaar. In Goes is voor het transport naar bo ven en beneden een soort kabelbaan geïnstalleerd. De. hoogwerkers van Rohde Schwarz uit München - zo'n bedrijf is er niet in ons land - gaan per gondel naar de top. PTT-zenderchef De Bast spreekt van een routinekar- wei. „Alleen als het hard waait, wordt het lastig. Maar voor een regenbuitje deinzen die Duitse antennespecialis ten niet terug." Wat hoogte betreft mag Goes een peuleschilletje worden genoemd. Ter vergelijking: de zend mast in Lopik is 370 meter hoog. GOES Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid houdt zaterdag 19 september de gewestelijke vergade ring in de Prins van Oranje in Goes. Belangrijkste punten op de agenda vormen de evaluatie van de statenver kiezingen 1987 en de uitgangspunten en randvoorwaarden ten aanzien van de vaste oeververbinding Westerschel- de. De vergadering begint om 10.15 uur. De heer en mevrouw Stroo: na 47 jaar zetten ze een punt achter het bezorgen van zuivelprodukten. De gedemonteerde onderdelen van de televisietoren in Goes worden met een hijsinstallatie naar beneden gebracht. In het midden van de mast is een nood mast geplaatst, te herkennen aan de (gele) bakken. OGELWAARDE Het echtpaar a'i der Maas uit Vogelwaarde zal andaag (vrijdag) te gast zijn bij de ''piking van de Teievizierring. De »R0 heeft uit iedere provincie een 'Paar uitgenodigd om bij de plech- Ifneid in Amsterdam aanwezig te ïjn. ovendien krijgt ieder paar een rond- 'aart en een lunch aangeboden. De eei'en mevrouw Van der Maas brach- n via het blad Televizier een stem uit Phun favoriete tv-programma en zijn u Vla een loting uitgenodigd Zeeland o vertegenwoordigen. De Televizier- 6 gaat dit jaar naar Mies Bouwman °or het programma 'In de hoofdrol'. [DDELBURG De 22-jarige Vlis- ïger J. van W. had zich het hoofd op 1 laten brengen doordat hem een be- lo ng van 10.000 gulden in het voor- Itzicht was gesteld voor het stelen vi n een zeer kostbare vorkheftruck, it plan zou zijn uitgegaan van een ■jarige Kruininger J. K. die Van W. de 20-jarige L. M. P. S. uit Vlissin- nhad gevraagd voor de uitvoering zorgen. et tweetal toog juli vorig jaar naar de jitenhaven in Vlissingen, waar S. de Ijck uit een loods naar buiten reed. aar iemand die daar werkte zag wat gebeurde, waarop S. bij Van W. in de ito sprong en de twee er snel vandoor L1SSINGEN - In de nacht van oensdag op donderdag werden ver killende inbraken gepleegd in Vlis- ngen en Souburg. In de Vlissingse- Iraat werd een schuurtje opengebro- vn, waarna een boormachine en an- ler gereedschap werd weggenomen ter waarde van 330 gulden. Ie woningbouwvereniging Basco ■ed aangifte van de diefstal van een :ukengeiser en koperen leidingen ter aarde van 600 gulden uit een woning ui de Bonedijkestraat die momen el gerenoveerd wordt. Door de keu- :ndeur open te breken, was men bin- :n gekomen. ij de Prins Willem-Alexanderschool >or christelijk mavo aan de Hendrick vercamplaan ging in de nacht van oensdag op donderdag een trottoir- igel door een ruit. it het buurthuis 'De Paraplu' in de ijk Paauwenburg werd woensdag op laarlichte dag een tuner-versterker titvreemd. LISSINGEN - De gemeentepolitie in eist heeft dinsdag twee Vlissingers angehouden, die in de nacht van zon- ag op maandag in de Paul Kruger- traat in hun woonplaats een Engelse uto hadden gestolen. De 34-jarige F. l.B. en de 30-jarige P. J. M. waren sa- ien met de 28-jarige mejuffrouw Th. e N. uit Vlissingen in de auto naar ■otterdam gereden, waar de vrouw P het centraal station een poging eed enkele in de auto gevonden che- ues te verzilveren. Ze werd daarbij ehter aangehouden door de spoor- egpolitie. gingen. Een week later probeerden zij het opnieuw, ditmaal met succes. Van W. reed de heftruck naar Kruiningen, waar hij bij K. in een schuur werd ge stald. K. vervalste daar het motor- en chassisnummer en schilderde de truck' over. Bij pogingen om hem te verko pen liep hij tegen de lamp. Officier van justitie mr. J. C. P. M. Boogers stemde er donderdag op de zitting van de politierechter in Middel burg mee in dat Van W. een alternatie ve straf wordt opgelegd in plaats van een onvoorwaardelijke gevangenis straf omdat diens strafblad nog 'zo goed als schoon' was. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en honderd uur dienstverlening die binnen drie maanden voltooid moet zijn. Tegen S. vroeg hij bij verstek voor hetzelfde feit een heel wat pittiger straf: drie maanden gevangenisstraf plus tenuitvoerlegging van een voor waardelijke straf van een maand van zijn vorige vonnis. S. pleegde de dief stal in de proeftijd. Hij had al veel meer diefstallen op zijn strafblad staan. Politierechter mr. H. Wamink vonnis te in beide zaken conform de eis. J. K. moet later nog wegens heling terecht staan. MIDDELBURG Op de Middelburg se Markt staan zondag tachtig oude motoren waarvan de oudste in 1920 werden gebouwd. Ze zijn te bezichti gen tussen 11 en 13 uur. Dan vertrek ken ze naar Vlissingen, waar ze van 13.30 tot 14.30 uur op de Boulevard te zien zijn. Vervolgens wordt een rondrit gemaakt via Zoutelande, Westkapelle, Dom burg, Vrouwenpolder en Colijnsplaat. Omstreeks half vier gaan de motoren naar het eindpunt Breezand in Vrou wenpolder. Dit is de tweede Zeeuwse Veteranenrit, waaraan ook motoren uit België deelnemen. aar twee metgezellen roken lont en ertrokken schielijk richting Zeist, aar werd B. evenwel betrapt bij een braak in een auto en M. kon aange- ouden worden, nadat hij. slapend in e gestolen Engelse auto was aange- roffen. Het tweetal werd naar Vlissin- en overgebracht, waar mejuffrouw eN. inmiddels ook was aangekomen. it het onderzoek en de verhoren leek dat met name B. en De N. meer Phun kerfstok hadden. Zo hadden ze gebroken in een garage aan de Hobe- straat en in de poffertjeskraam aan e boulevard, waar een CD-speler met laatjes ter waarde van 1900 gulden wd gestolen. Ook bekende het twee- verschillende inbraken in auto's en een restaurant in Yerseke, waar tij- ens de mosselfeesten sigaretten en eld uit een automaat werden ge aaid. zal vandaag (vrijdag) worden voor leid aan de officier van justitie in «ddelburg. De N. is in verzekerde be- 'aring gesteld en M„ die alleen be rokken was bij de diefstal van de En- else auto, is inmiddels weer op vrije oeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 41