Regen teistert Bangladesh Waarschuwing van Iran aan Parijs en Londen W.-Duitsland weigert Nederlands varkensvlees TT lIlilMJPMBÜ uwrpsc/iootfAeeffl'?' de PZC vandaag Vlucht uit Oostblok per deltavlieger Geen tijd voor oppakken bankrovers Rienk Kamer staat nog dit jaar terecht Brand Rhodos onder controle "Hoogste tijd dat u gaat winnen. Haal die Kanskaarten!" VERWACHTING PRINSJESDAG Reagan: fout van waarheid te zijn afgeschermd )nbestending fOe jaargang no. 189 jnderdag 13 augustus 1987 DE BOEKEN NIET DE RODE PIJL Opgepakt Tandarts Chip Terug Ajax Paarden PERZIKEN Mand 1 kilo Volgende week gaat het kabinet weer in de slag over de rijks begroting voor 1988. Het ziet er nu echter al naar uit dat verla ging van de loon- en inkomstenbelasting onderdeel zal uitma ken van het pakket plannen dat op Prinsjesdag (15 september) aan het parlement zal worden aangeboden. Koopkracht SPERZIE BONEN 500 gram KLEURENAFDRUK Dinsdagavond kunt u winnen in Avro's Sterrenslag.Wat dacht u van de honderdduizend? Of één van die vele andere prachtige prijzen? Laat uw laatste kans niet voorbij V?C gaan. Haal gauw Kanskaarten r op't postkantoor:'t de hoogste tijd dat u gaat winnen! voor de meeste Nederlanders de koopkracht op peil houden. raad- I,eel bewolking en perioden met regen. Maximum temperatuur 20 graden. Tot krachtig toenemende zuid-zuidwesten hind. PROVINCIAI RA I Stunts van Miro Vakbondsleiders en stakende mijnwerkers in Zuid-Afrika zijn woensdag gearresteerd. PAGINA 3 De Vereniging van Nederland se Ziekenfondsen is met de tandartsenorganisatie in on derhandeling over een extra tandartsverzekering omdat volgend jaar de gratis hulp voor wolwassenen uit het zie kenfondspakket gaat. PAGINA 5 Technici zijn er in geslaagd een ongekend kleine experimente le siliciumtransistor te maken die zeer krachtig is, daardoor is het mogelijk een geheugen chip te maken van 256 mega bits. PAGINA 7 Een Chileense familie uit Mid delburg, om politieke redenen gevlucht uit hun thuisland Chi li, gaat na elf jaar in Zeeland te hebben gewoond, terug naar hun geboorteland. PAGINA 11 Ajax behaalde woensdag avond tegen RodaJC een moei zame zege, Johan Cruijff wor stelt nu al met een spitspro- bleem. PAGINA 15 Zeelands bekendste paarden- familie Den Exter uit Kortgene is een begrip in Zeeland, ruim 80 uur per week staan ze tussen hun paarden. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 8 Kunst en pop: 9 Provincie: 11,12,13 en 14 Sport: 15 en 17 O WENEN (AP) - Een jonge Tsjech is erin geslaagd met een gemotori seerde zeilvlieger de Oostenrijke grens over de steken, terwijl een groep van 20 Roemenen via Italië het land binnenkwam na een voet tocht vanuit Joegoslavië. Een woordvoerder van de Oosten rijkse veiligheidsdienst zei dat de Roemenen - vijf gezinnen met enkele jonge kinderen - woensdagmorgen werden aangetroffen op een spoor wegstation bij de Italiaanse grens. Zij vertelden te voet uit Joegoslavië te zijn gekomen, en hun eigen land te zijn ontvlucht vanwege de slechte economische en politieke omstan digheden. Allen hebben in Oosten rijk politiek asiel aangevraagd. De 29-jarige Tsjech Ladislav Terync landde eerder op de dag met een ge motoriseerde deltavlieger in de buurt van Wenen na 's nachts de grens te zijn gepasseerd bij Hohe- nau, 50 km ten noordooosten van de Oostenrijkse hoofdstad. Volgens de Oostenrijkse televisie was Terync dinsdagavond vanuit Praag opge stegen. Hij heeft gezegd zich in de Verenigde Staten te willen vestigen. KRONINGEN (ANP) - De Groninger gemeentepolitie moet enkele zware 'riminelen die worden verdacht «li medeplichtigheid aan een ban koverval voorlopig laten lopen. Het ■echercheteam heeft het maximale aantal toegestane overuren dat in een onderzoek mag worden gesto ten bereikt. Daardoor kunnen de rechercheurs enkele mannen die Kvorden verdacht van medeplich tigheid aan de bankoverval niet ■aanhouden. ■5at verklaarde woensdag in Gronin gen hoofdinspecteur T.J.H. Westen. Het gaat om het onderzoek naar de overval door vijf mannen op een ABN-kantoor op 22 juli, waarbij een ton werd buitgemaakt. De politie heeft daarvoor inmiddels enkele ver dachten kunnen aanhouden. De po litie verdenkt enkele zware crimine len van betrokkenheid bij deze zaak en bij overvallen elders in Neder land. Zij kunnen voorlopig niet worden aangehouden omdat er door de vijf tien rechercheurs 1.500 overuren in het onderzoek zijn gestoken. Daar mee is de grens bereikt van het aan tal overuren dat volgens een rege ling uit 1985 in een onderzoek mag worden gestoken. Volgens de hoofd inspecteur is het niet mogelijk om deze verdachten overdag „tijdens kantooruren" aan te houden. Wan neer er volgens hem geen andere overwerkregeling komt is het vol gens hem voor de politie onmogelijk om de zwaardere criminaliteit aan te pakken. Kabinet zal maakt dat zij een voor de haven van Fujairah drijvende mijn is kwijtge raakt. De Britse regering heeft laten weten dat de vier mijnenvegers die zij naar de Perzische Golf sturen alleen in de zuidelijke helft zullen opereren waar haar Armilla-patrouille al jaren sche pen onder Britse vlag beschermt. Het besluit hangt samen met de vondst van mijnen buiten de Perzische Golf. Iran gaf eerder op de dag een halfslach tig antwoord op de resolutie van de VN-Veiligheidsraad van 20 juli, waarin geëist wordt dat Irak en Iran een staakt-het-vuren overeenkomen. Iran aanvaardt noch verwerpt de resolutie, zo deelde de Iraanse ambassadeur bij WASHINGTON (AP) - Presi dent Reagan van de VS heeft woensdag in een toespraak de volledige verantwoordelijk heid op zich genomen voor de Irangate-affaire en gezegd dat hij uiteindelijk rekenschap moet afleggen aan het Ameri kaanse volk. Verder zei Rea gan het fout te vinden dat hij door medewerkers van de ge beurtenissen werd afge schermd. „Ik heb nog 17 maanden als president te gaan," aldus Rea gan ,,en die moeten produk- tief zijn, voorspoedig voor het Amerikaanse volk. Ik ben de gene die uiteindelijk reken schap moet afleggen aan het Amerikaanse volk. Geen enke le president moet beschermd worden voor de waarheid," zei Reagan. John Poindexter, die opstapte als Reagans nationale veilig heidsadviseur vanwege de hele affaire, heeft tijdens de getui genverhoren laten blijken aan te nemen dat Reagan het door sluizen van het geld uit de Iraanse wapenhandel naar de Contra's wel zou hebben goed gekeurd maar dat hij hem daarvan niet op de hoogte heeft gesteld om hem te be schermen. In een gebaar aan het Ameri kaanse Congres, waarvan de leden nogal boos waren omdat ze over de hele affaire nooit iets te horen hebben gekregen toen zij aan de gang was, zei Rea gan: „De uitvoerende en wet gevende delen van de regering moeten weer vertrouwen in el kaar krijgen." Reagan maakte van de gele genheid gebruik om een indruk te geven van zijn plannen voor de rest van zijn zittingsperiode en om de vredesinitiatieven in Centraal-Amerika te prijzen. Hij wilde ook de vrees ontzenu wen dat de VS de Contra's in Nicaragua de rug toe zouden keren: ,,We zijn altijd bereid ge weest om te praten. We zijn echter nooit bereid geweest om ons af te wenden van hen die strijden voor democratie en vrijheid." Op het ministerie van financiën verga derde gistermiddag de ambtelijke groep die voor minister Ruding de 'au- gustus-brief voorbereidt. Die be schrijft de laatste stand van zaken met betrekking tot de ontwikkeling van de economie en de verwachtingen om trent inkomsten en uitgaven van de staat voor komend jaar. Minister Ruding had een verwachte belastingmeevaller, volgend jaar, van ruim een miljard gulden het liefst in de staatskas willen laten vloeien. Hij zal zich echter niet verzetten wan neer zijn collega's in het kabinet het extraatje aan de burger willen toede len. Zonder een verlaging van de belastin gen zou de koopkracht van bijna ieder een er volgend jaar op achteruit gaan. Voor ambtenaren en uitkeringstrek kers is het op zijn minst de vraag of de belastingverlaging wel voldoende is om hun dezelfde bestedingsmogelijk heden te laten behouden die ze in 1987 hebben. Zowel vanuit de Tweede Kamer (in het bijzonder de VVD) als vanuit de orga nisaties van werkgevers en werkne mers wordt aangedrongen op ten min ste het handhaven van de koopkracht. Bij CDA en PvdA liggen de voorkeu ren wat genuanceerder. In die partijen zou men de extra belastingontvang sten ook graag gebruiken om enkele AMSTERDAM (ANP) - De beleggings adviseur Rienk Kamer zal nog dit jaar voor de rechtbank in Amsterdam moeten terechtstaan wegens oplich ting via zijn beleggingsmaatschappij American Land Program, waarvan duizenden beleggers uit Nederland, België en de Bondsrepubliek de dupe zijn geworden. Het openbaar ministe rie in Amsterdam is momenteel druk doende met de voorbereiding van de strafzaak tegen Kamer. Dit heeft de hoofdofficier in Amsterdam, mr. C. van Steenderen, woensdag meege deeld. In 1985 werd al een dagvaarding tegen Kamer uitgebracht wegens oplichting in het kader van het American Land Program. De beleggingsadviseur dien de echter een bezwaarschrift in tegen de dagvaarding, waarna de zaak op de lange baan werd geschoven. Het be langrijkste argument van Kamer te gen de dagvaarding was dat hij vol gens het Nederlandse recht niet twee maal voor dezelfde feiten mag terecht staan. Advertentie 9x9 cm, 9x11,5 cm 9 x13 cm, 10 x 10 cm, 10 x 13 cm, 10 x 15 cm Exclusief ontwikkelen. ClNArL/ftUIN Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 15 augustus a.s.. Miro maakt goedkoop boodschappen doen «eer leuk. IMIIIRIOI van de aangekondigde bezuinigingen ongedaan te maken. Met name heeft men het oog daarbij gericht op de ge zinszorg. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO), de grootste werkge versorganisatie in ons land, is een van de pleitbezorgers voor verlaging van de lasten. Gebeurt dat niet, dan ziet VNO-voorzitter Van Lede geen basis voor vruchtbaar overleg tussen kabi net, werkgevers en werknemers, die het kort na Prinsjesdag eens moeten worden over verdere matiging van de loonkosten. Van Lede vindt dat de politiek te veel de nadruk heeft gelegd op de verla ging van het financieringstekort, waardoor de afgesproken stabilisatie van de druk van belastingen en pre mies wat naar de achtergrond is ge schoven. In 1987 zijn belastingen en premies zelfs vijf miljard hoger uitge komen dan afgesproken, terwijl voor het VNO de doelstellingen van finan cieringstekort en van belasting- en premiedruk nevengeschikt zijn. LONDEN/NICOSIA/FUJAIRAH (REUTER/AFP/DPA) - Iran heeft Groot-Brittar,nië en Frankrijk ge waarschuwd dat hun schepen in de Perzische Golf het doelwit kunnen worden van een Ifaanse aanval mocht Irak „problemen veroorzaken". Dit heeft radio Teheran woensdag be kendgemaakt. De waarschuwing is een reactie op het besluit van Londen en Parijs dinsdag mijnenvegers naar het gebied te sturen. De Iraanse premier Mir Hossein Mou- savi zei eerder dat de Franse en Britse maatregel er slechts toe leidt dat de spanning in het gebied verder oploopt. De kustwacht van de Verenigde Arabi sche Emiraten VAE heeft bekendge- de VN mee. Ambassadeur Khorassani overhandigde secretaris-generaal Pe rez De Cuellar een brief waarin staat hoe Iran aankijkt tegen de resolutie. Iran heeft De Cuellar meegedeeld dat zijn voorstellen uit 1985, die door Bag dad zijn verworpen, de enige basis voor een oplossing vormen, zo is woensdag in Teheran bekendge maakt. Naar aanleiding van het Iraan se antwoord zei De Cuellar dat de Vei ligheidsraad nu moet beslissen welke stappen moeten worden genomen. De Amerikaanse regering heeft de „vertragingstaktiek" van Teheran in middels van de hand gewezen. Was hington riep de Veiligheidsraad op nu „snel" te beslissen over de kwestie van sancties. DUSSELDORF (DPA) - Slechts éën dag na de verscherping van de kontro- le op varkensvlees aan de grens tus sen Nederland en de Bondsrepubliek in de deelstaat Nordrhein-Westfalen hebben de autoriteiten een grote par tij Nederlands vlees teruggestuurd. In twaalf afgekeurde zendingen Neder lands varkensvlees zat onrechtmatig vlees van mannelijke varkens, zo deel de landbouwminister Klaus Mathie- sen woensdag mee. Het gaat om een partij van in totaal 94 ton. Ook in de handel en in koelhuizen werden kon- troles uitgevoerd. In twintig gevallen werd berenvlees aangetroffen. Het vlees van mannelijke varkens vormt weliswaar geen gevaar voor de volksgezondheid maar leidt wel tot Soldaten gedood - Twee Indiase sol daten zijn woensdag in de plaats Jaff na, in het noorden van Sri Lanka, om het leven gekomen door een mijnex plosie. Twee soldaten liepen verwon dingen op. Dit heeft een Indiase woordvoerster in Colombo bekendge maakt. Het zijn de eerste leden van de uit 6.000 Indische militairen bestaande troe penmacht, die in het land het vredes akkoord tussen de Srilankaanse rege ring en de naar afscheiding strevende Tamil-minderheid moet controleren. concurrentievervalsing en bedrog van de consument, zo stellen de Westduit- se autoriteiten. ATHENE (DPA) - De al dagen woeden de branden op het Griekse eiland Rhodos zijn woensdag zo goed als be dwongen. Al in de ochtend slaagden brandweerlieden en militairen erin de vuurzee terug te dringen tot een klein gebied tussen Lardos en Learna in het zuidoosten van het eiland. Op Rhodos was het woensdag nage noeg windstil, waardoor de vlammen grotendeels konden worden geblust. De branden waren zondag ontstaan in het midden van het vakantie-eiland. Door een sterke wind verspreidde zich de vuurzee alras tot in het zuidoosten van Rhodos. Volgens de jongste schat tingen werden er meer dan 15.000 hec tare bos- en akkerland verwoest. De bewoners van in totaal 12 dorpen in het gebied waar de branden woedden, konden woensdag terugkeren. Vol gens de autoriteiten hebben de vakan tiegangers op Rhodos geen schade ge leden. DHAKA (RTR/ANP) - Regeringsfoto van de overstromin gen die sinds juli het noorden van Bangladesh teisteren. Deze foto is van 11 augustus. Er kwamen die dag 15 mensen om en duizenden raakten gewond. Dit brengt het totale aantal slachtoffers aldus de regering op 100 mensen. Vol gens sommige persbronnen echter verloren al zeker 300 mensen hun leven. De overstromingen die het gevolg zijn van zware moessonregens hebben begin juli zeker een mil joen ton rijst vernield, aldus landbouwkundigen. Één mil joen mensen zijn dakloos, terwijl negen miljoen Bengalen hun bezit verloren hebben. (Advertentie) Martinair Holland OPT1EBEURS PHILIPS i belastingen verlagen NEW YORK (ANP) - VN-secretaris-generaal Javier Peres de Cuellar (links) luistert naar de Iraanse VN-ambassadeur DEN HAAG (GPD) Belastingverlaging moet volgend jaar Said Rajaie Khorassani na de overhandiging van een brief met de Iraanse reactie op de resolutie van de VN-veilig heids-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1