kleintjes raketten korte afstand verwijderen vandaag NA UITSPRAAK EUROPEES HOF Straaljagers botsen boven Terschelling Ai H Suriname zal toch klacht indienen tegen Nederland Reagans rol in Perzische Golf N Voorlichting over rampen Veel te koud 230e jaargang no. 140 Woensdag 17 juni 1987 Braks Werkloosheid FNV Thuiszorg I Sociaal plan Kunstenaars Moto-ball OFFICIEEL VOORSTEL IN GENEVE WESTDUIN HOTEL**** Ook voor catering en partyservice. D' Half tot zwaar bewolkt en een enkele buiMiddagtemperatuur 14 graden. Een matige westen wind. kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-81000 Temeuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-140581 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-15380| (Van onze correspondent) LUXEMBURG Het wordt steeds onwaarschijnlijker dat de Europe se landbouwministers deze week nog overeenstemming bereiken over de prijsvoorstellen voor het lo pende landbouwjaar. EG-land- bouwcommissaris Frans Andries- sen deed dinsdag in Luxemburg een allerlaatste poging de impasse in het overleg te doorbreken, maar die leek al meteen tot mislukken ge doemd. De Duitse minister Ignaz Kiechle bleef ook de speciaal ten behoeve van de Bondsrepubliek bedachte concessies onvoldoende vinden. De afgelopen nacht zou een 'proefstem- ming' over het voorstel van Andries- sen plaatsvinden, maar de verwach tingen daarover waren bij geen van de betrokkenen hooggestemd. Andriessens tegemoetkomingen aan de Duitsers betroffen vooral een verzachting van de 'afbraak' van de monetaire compenserende bedra gen. Dat zijn subsidies die de boeren in landen met een sterke munt (mo menteel alleen West-Duitsland en Nederland) krijgen om de nadelige gevolgen daarvan voor hun land- bouwexport op te vangen. Het is de bedoeling dat die subsidies op den duur verdwijnen. Toch zware boetes vissers op komst LUXEMBURG/DEN HAAG (ANP/GPD) - De rechtbanken krij gen binnenkort enkele duizenden processen-verbaal te ver werken tegen vissers die in 1985,1986 en dit jaar zijn bekeurd eoor het overtreden van de vangstverboden. Dat is het gevolg Zevibel can een uitspraak van het Europese Hof van Justitie, dat dins dag Urker scholvissers in het ongelijk stelden in een conflict lat zij over de overschrijding van visquota hebben met de offi cier van justitie in Zwolle. extra hoeveelheden ter beschikking van Nederlandse vissersvloot te kun nen stellen. In een arrest dat in Europese visserij kringen wordt gezien als een belangrij ke principiële uitspraak zegt het Hof dat de EG-regeling voor de verdeling van de quota niet in strijd is met het Europese verdrag. Het Hof stelt vast dat Nederlandse vissers geen recht hebben op quota die niet door andere lidstaten zijn benut. Minister Braks reageerde dinsdag bij zonder verheugd op deze uitspraak „die het Nederlandse vervolgingsbe leid volledig ondersteunt". Volgens de bewindsman kan nu een begin worden gemaakt met de afhandeling van on geveer 3.000 strafzaken die in verband met de overtreding van de Europese visserijregels bij Nederlandse recht banken aanhangig zijn gemaakt. „Wij hebben hier achttien maanden op PZC Premier Lubbers handhaaft de doelstelling van het kabinet de werkloosheid in 1990 tot een half miljoen te hebben terugge bracht. PAGINA 3 FNV-voorzitter Pont is optimis tisch over de toekomst van de vakcentrale, 6000 nieuwe le den zijn er dit jaar al inge schreven. PAGINA 5 Op initiatief van de provinciale vereniging het Zeeuwse Kruis wordt op korte termijn de Stichting aanvullende Thuis zorg Zeeland in het leven ge roepen, deze stichting zal rich ten tot patiënten die in hun ei gen vertrouwde omgeving ivensen te sterven. PAGINA 11 Vakbonden en directie van de uienverwerkende fabriek Mol in 's-Gravenpolder hebben een akkoord bereikt over een so ciaal plan voor di 39 ontslagen werknemers. PAGINA 13 Beeldende kunstenaars in Zee land blijven hardnekkig pro beren om van het provinciebe stuur een beroepskostenver goeding los te krijgen. PAGINA 14 Voor de Vlissingse wethouder Tobias Meijers is moto-ball naast het bedrijven van de po litiek één van zijn grootste lief hebberijen. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrortd: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 12, 13, 14, 15 en 16 Sport: 17 zitten wachten. Het vervolgingsbeleid werd daardoor danig gefrustreerd", al dus Braks. De rechter kan boetes op leggen die het door de vissers behaalde economische voordeel teniet doen. ,,In sommige gevallen gaat het om tonnen. In totaal loopt het in de miljoenen", zei de Nederlandse bewindsman dinsdag. Volgens het Hof maakt het instellen van vangstquota het mogelijk bepaal de visstanden in stand te houden. Hoe wel quota op korte termijn leiden tot een vermindering van het handelsver keer, verzekeren ze op lange termijn de opbrengst van de visserij, stelt het Hof. Om de uitspraak uit Luxemburg was gevraagd door de rechtbank in Zwolle. Die moest oordelen in een geschil tus sen de Urker scholvisser A. Romkes en het Openbaar Ministerie. De officier van justitie had Romkes in 1985 een vangstverbod opgelegd, omdat hij bleef doorvissen ondanks het feit dat hij zijn contingent al binnengehaald had. Volgens Romkes was het onredelijk Nederlandse vissers aan de wal te hou den, terwijl andere lidstaten hun quo tum niet volvissen. Maar het Hof volgt de redenering van de Europese Com missie. Die stelt dat de totale vangs- thoeveelheid schol in 1985 in werkelijkheid al boven het biologisch wenselijke niveau was vastgesteld om PARAMARIBO (ANP) - Suriname zal tegen Nederland een proces aanhan gig maken bij het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Hiermee hoopt de regering in Paramaribo de in 1982 opgeschorste ontwikkelingshulp alsnog te krijgen. De Surinaamse re gering heeft al deskundigen aangewe zen om de zaak voor te bereiden. Het is niet duidelijk wanneer Surina me de aanklacht zal indienen. Premier Jules Wijdenbosch zei dinsdag op een persconferentie in Paramaribo, dat het enkele leden van het Amerikaanse Congres waren geweest, die het idee van een klacht bij het International Hof hadden geopperd. Een uitspraak van het Hof zou andere landen kunnen helpen hun standpunt te bepalen over ondersteuning van de Surinaamse economie. Suriname had echter al kort na de opschorting van de Neder landse ontwikkelingshulp laten we ten, dat het van plan was het Interna tionale Hof in te schakelen. Deze stap werd uitgesteld, omdat Suriname vol gens Wijdenbosch via diplomatiek overleg de relaties met Nederland wil de herstellen. Nu de diplomatieke mid delen zijn uitgeput, blijft er niets an ders over dan het Hof in te schakelen, aldus Wijdenbosch. Hij zei blij te zijn, dat enkele Amerikaanse congresleden de mening van de Surinaamse rege ring ondersteunen. Voorziter J. van den Bos van de vereni ging tot bevordering der Zeeuwse vis serij belangen Zevibel spreekt de hoop uit, dat de rechterlijke macht niet al leen rekening houdt met de uitspraak van het Europese Hof van Justitie, maar ook met de conclusies uit het rapport van de commissie Eversdijk over de visfraudes bij de afslagen. „Daaruit blijkt dat niet alle schuld bij de vissers ligt, maar ook dat het parle ment te weinig heeft gecontroleerd. Wellicht ziet de rechterlijke macht dat als een verzachtende omstandigheid", aldus voorzitter Van den Bos dinsdag avond in zijn reactie op de uitspraak. Hij heeft geen idee welke bedragen aan boetes de vissers in Zeeland moeten opbrengen over de afgelopen periode, maar schat dat de gevolgen niet zo ern stig zijn als voor de Urker vissers. ,,Ik heb de indruk dat de Zeeuwen wat voorzichtiger zijn geweest", verklaart hij. SCHEVENINGEN (ANP) Het aanhoudende slechte weer leverde in Scheveningen dit trieste beeld op van lange rijen lege ligstoelen. UTRECHT (GPD) Reisbureaus verkopen momenteel dertig tot veertig procent meer reizen naar zonnige bestemmingen dan vorig jaar. De grote vraag naar bestem mingen als Spanje en Griekenland duurt al enkele weken. Maar vooral het slechte pinksterweekeinde heeft veel mensen doen besluiten het zekere voor het onzekere te ne men en een 'zon-vakantie' te boe ken. Volgens een woordvoerder van Hol land International is na het regen achtig pinkster-weekeinde een ware hausse van boekingen ontstaan. De meeste mensen kiezen voor traditio nele bestemmingen als Spanje en Griekenland, maar ook Tunesië is erg populair. Reizen naar dit laatste land zijn voor het hele seizoen al bij na vol geboekt. De vakantiegangers hebben een voorkeur voor het reizen per vliegtuig of eigen auto. Opval lend noemt Holland International de geringe belangstelling voor het reizen per trein. Ook andere reisbureaus spreken van 'een verschrikkelijke drukte'. Het aantal vakantiegangers dat pas op het laatste moment een reis wil boeken neemt explosief toe. De reis agenten slagen er nog wel in ieder een uiteindelijk aan een bestem ming te helpen, al kost het steeds meer moeite. ..Mensen willen soms het liefst de volgende dag weg", zegt een medewerkster van een reisbu reau. „Het kost dan enige moeite ze uit te leggen dat dit niet een-twee- drie gaat. We moeten erg ons best doen om nog een gaatje te vinden." De overkoepelende bond van reisor ganisaties ANVR verwacht dit sei zoen een groei van drie procent ten opzichte van vorig jaar. Pas in okto ber, wanneer het seizoen afloopt, kan de ANVR de definitieve balans opmaken. DEN HAAG (ANP) - De nieuwe ambassadeur in India, oud-minister voor ontwikkelingssamenwerking Eegje Schoo, is dinsdagochtend naar New Delhi vertrokken. Zij had van te voren te kennen gegeven geen vragen te willen beantwoorden over haar benoeming, die door de personeelsverenigingen van het ministerie van buiten landse zaken scherp is bekritisiseerd. Mevrouw Schoo is voor een periode van drie benoemd. Op Schiphol nam zij afscheid van de ambassadeur van India in Nederland. Shrinivasan.t rechts). Links achter mevrouw Schoo haar echtgenoot, oud-minister Pais. DEN HAAG (ANP) - Twee Nederland se NF-5 straaljagers zijn dindagmid- dag rond kwart over drie ten noorden van Terschelling met elkaar in bot sing gekomen en brandend in zee ge stort. Twee vliegers van de straaljagers zijn gevonden en opgepikt door een heli kopter van de luchtmacht, aldus De fensie. Zij zagen kans zich met hun schietstoel in veiligheid te brengen. De vliegers hebben slechts lichte brand wonden en wat kneuzingen opgelopen. De derde vlieger werd gisteravond nog vermist. De oorzaak van het ongeval is nog onduidelijk. De marine en de luchtmacht hebben onmiddellijk een grootscheepse zoekactie ingezet onder meer met helikopters en een reddings boot. Dinsdag tegen het vallen van de avond is de zoekactie naar de derde vlieger gestaakt. Er bestaat een kleine kans dat de piloot nog in leven is aangezien hij beschikt over een zelf opblaasbaar rubberbootje. Vandaag bij het eerste licht wordt de zoekactie hervat. De twee NF-5 bommenwerpers zijn af komstig van de vliegbasis Gilze Rijen, maar waren tijdelijk gestationeerd op de basis Leeuwarden. De bommenwer pers voerden dinsdagmiddag een oe- fenvlucht uit boven het schietterrein van Terschelling. Een van de bom menwerpers betrof een eenpersoons uitvoering met een vlieger, de andere een tweepersoons uitvoering met twee vliegers. fAdvertentie Koudekerke bij Vlissingen. Tel. 0)185-2510. Telex 30186 Telefax 01185-2776 e Amerikaanse presi- dent Ronald Reagan heeft gisteren maar weer eens naar het middel van een televisietoespraak gegrepen om het belang van zijn jongste omstre den voornemen te onderstrepen: uit breiding van de militaire rol van de Verenigde Staten in de Perzische Golf. En daarmee kiest hij bewust voor het risico, betrokken te raken bij de nu al zes en halfjaar durende oorlog tussen Irak en Iran In dit gebied, waar de olie- belangen van beide landen (en ook die van andere Golfstaten) bij herhaling doelwit zijn van wederzijdse militaire operaties. De laatste jaren staat het conflict niet voor niets al bekend als de 'tankeroorlog'. Honderden olietankers en koopvaardijschepen zijn er al aan gevallen. Het olietransport wordt er als het ware met de dag moeilijker. Vandaar ook dat het oliestaatje Koe weit elders hulp is gaan zoeken en het nu gedaan heeft gekregen dat een be langrijk deel van zijn tankervloot on der Amerikaanse vlag kan gaan varen. Met voor Reagan een zwaardere ver plichting om in de Golf voor interna tionale politie-agent te spelen. Amerikaanse Lpresident bezig om steun te vin den voor zwaardere druk op Iran, lang zamerhand de felste vijand van de Ver enigde Staten in het Golfgebied. Maar zowel in eigen land (het Congres) als bij de bondgenoten zijn er grote aarze lingen om de westerse militaire aanwe zigheid op dit oorlogsterrein van het Midden-Oosten te vergroten. Van ver schillende kanten is Reagan gewaar schuwd voor de mogelijkheid dat de Amerikanen verwikkeld raken in een militair avontuur, waarvan de gevol gen in geen enkel opzicht zijn te over zien. Net zoals dat in april vorig jaar het geval was bij de Amerikaanse ver geldingsactie tegen de Libische steden Tripoli en Benghazi stellen de meeste westerse landen zich ook nu bijzonder terughoudend op. Op de 'top' van de zeven belangrijkste industrielanden vorige week in Venetië is dat duidelijk gebleken, hoewel Reagan zelf daarvan een nogal optimistische lezing geeft. a het schandaal rondom de gehei- heeft Reagan duidelijk behoefte zich in het Midden-Oosten, waar de Ameri kaanse invloed zeker niet meer is wat ze geweest is, nadrukkelijker te doen gelden. Drie weken terug werd in de Perzische Golf een Amerikaans mari neschip per vergissing getroffen door een Iraakse raket. Ook Russische schepen zijn inmiddels aangevallen. Voor Reagan aanleiding om een sig naal af te geven en een initiatief te ne men. Het is intussen alleen maar nut tig dat de Amerikaanse president in zijn neiging om opvallende militaire acties te ondernemen vanuit uiteenlo pende hoeken wordt getemperd. Ten slotte zijn de Verenigde Staten de afge lopen dertig jaar in tal van militaire conflicten verwikkeld geraakt met soms uiterst navrante afloop. De trau ma's daarvan doen zich nog dagelijks gelden. Reagan zelf heeft daar kenne lijk niet zoveel last van. Bovendien heeft hij al vaker laten zien dat hij te grote risico's loopt. Het tegengas, dat hij nu ondervindt in deze kwestie, zegt, dus genoeg. et kabinet heeft een commissie moet uitbrengen over de manier van voorlichting bij rampen en grootscha lige incidenten. Geen overbodige luxe. De laatste jaren is namelijk gebleken dat aan de kwaliteit van die voorlich ting het nodige schort. Allerlei ambte lijke diensten en hulpverlenende in stanties hebben tot in detail uitge werkte draaiboeken in de kast liggen over wat doen in geval van catastrofes. Maar in die scenario's ontbreekt door gaans ieder systeem om de burger dui delijk en zorgvuldig op de hoogte te brengen van wat ef speelt en welke maatregelen hoe en waarom moeten worden genomen. Technische midde len om het publiek snel te bereiken en zo volledig mogelijk te informeren, zijn er tegenwoordig in overvloed. Maar de kunst om die informatiekanalen doel treffend te gebruiken moet nog steeds geleerd worden. Het betekent in ieder geval een stap vooruit dat dit manco nu blijkbaar is 'ontdekt'. vdM Doden in Chili - Leden van de Chi leense geheime dienst en de veilig heidspolitie hebben maandag en dins dag in Santiago bij diverse schietpar tijen 12 mensen gedood. Volgens de autoriteiten betrof het militanten van de linkse verzetsbeweging Patriot tisch Front Manuel Rodriguez (FPMR). Advertentie GENEVE (AP) - De Verenigde Staten hebben dinsdag bij het wapenoverleg in Genève de Sovjet-Unie formeel voorgesteld alle kernraketten voor de kortere afstand, de zogeheten SRINF- raketten, te verwijderen. De Amerikaanse delegatie bracht een officiële verklaring uit waarin tevens werd opgeroepen tot verwijdering van alle middellange-afstandraketten uit de wereld. Beide voorstellen werden gepresen teerd tijdens een vergadering van de delegaties die namens beide landen belast zijn met de wapen-onderhande lingen. President Reagan had maan dagavond de Amerikaanse voorstellen aangekondigd in een toespraak die door radio en televisie direct werd uit gezonden. Reagans aankondiging kwam nadat de Westeuropese bondgenoten zich tij dens de NAVO-vergadering in Reykja vik. vorige week, eindelijk eensgezind achter de Amerikaanse voorstellen hadden geschaard. De Verenigde Staten hebben zich be reid verklaard 316 kruis- en Pershing II raketten te verwijderen. De Sovjet- Unie zou od haar beurt alle 441 SS-20 raketten in Europa dienen op te rui men, maar 33 stuks lanceerinrichtin- gen in Azië willen behouden. Sovjet-leider Michail Gorbatsjov ver klaarde zich in april tegenover de Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz bereid te vens omstreeks 40 SS-12 en SS-23 ra ketten uit Oost-Duitsland en Tsjecho- slowakije te verwijderen. Voorts zei hij te willen onderhandelen over de ver wijdering van 100 raketten voor de kortere afstand die in de Sovjet-Unie zijn gestationeerd. Wijdenbosch ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1