Oostburg wil veel minder commissarissen WMZ FEESTELIJKE PROEFVAART VAN EUROKOTTER YE 139 Turkse familie trekt zich terug in kerk INSTALLATIES KOSTEN CIRCA 90 MILJOEN Toren van Vitrite ten onder Drie auto's gestolen in Vlissingen DADER EN MOTIEF NIET BEKEND Automobilist na aanrijding doorgereden Auto STEEDS MEER SOLIDAIR- VERKLARINGEN Kamer Koophandel wil haast met aansluiting Tholen op Oesterdamweg PAGINA 5 Babyion PZC J zeeland: Eigenaar bar in Axel vermoord AXEL De rijkspolitie groep Axel heeft zaterdagmiddag op de bovenverdieping van café-bar 'Lugano' in de Zeestraat in Axel het lichaam gevonden van de 51-jarige bar-eigenaar Wim Jansen. De man bleek vermoord. De politie kwam in actie na een telefoontje van kennissen, die de man al dagen niet meer hadden gezien. Agenten verschaften zich toegang tot het pand en troffen het stoffelijk overschot aan in de bovenwoning. Jansen werd gevonden met ingeslagen schedel. Vandaag (maandag) wordt sectie op het stoffelijk overschot verricht. De rijkspolitie riep direct de hulp in van het regionaal bijstandsteam Zuid-West-Nederland. Zondagoch tend werd een coördinatiecentrum ingericht in het stadhuis van Axel. Aan het onderzoek, dat direct werd gestart, werkt 25 man mee. In de loop van zondag al werd een uitgebreid buurtonderzoek gehouden. Veel aan wijzingen leverde dat niet op. Ook werd de directe omgeving van het vrijstaande pand in de Zeestraat 'uit- gekamt', waarbij de aandacht onder meer uitging naar mogelijke voetspo ren van de dader of daders. Jansen, een ex-buschauffeur afkom stig uit Sluiskil, vestigde zich zo'n vijftien jaar geleden in 'Lugano'. Naast het bargedeelte exploiteerde KOUDEKERKE - Bij een botsing op de kruising van de Middelburgse- straat en de Beatrixstraat in Koude- kerke zijn zaterdagavond rond kwart voor zeven twee personenauto's be schadigd. De groep Veere van de rijkspolitie verzoekt getuigen van dit ongeluk zich te melden, omdat de onbekend gebleven bestuurder van een van de auto's - een Ford Taunus, metallic blauw - na aanrijding is doorgereden. Een door W. J. M. P. uit Middelburg bestuurde auto wilde van de Middel burgsestraat linksaf richting Vlissin- gen de Beatrixstraat inslaan, toen zijn wagen werd aangereden door een au to, die afkomstig van de Beatrixstraat de Middelburgse straat opreed zonder voorrang te geven. De bestuurder van die auto - een Ford Taunus - is even gestopt, maar doorgereden toen P. telefonisch de politie waarschuwde. De echtgenote van P. werd in verband met nekklachten ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. De politie vraagt getuigen zich te melden bij de rijkspolitie Serooskereke (01189-1910). hij aanvankelijk, samen met een vriend, ook een snackbar. Die ging een paar jaar geleden dicht. De laat ste jaren liep de klandizie erg terug. 'Lugano' draaide nog slechts op een kleine, vaste klantenkring. De politie, die zich zondag beperkte tot het verstrekken van een uiterst kort persbericht over de zaak, tast over het motief van de moord nog volkomen in het duister. Duidelijk is wel dat het café vorige week zondag avond voor het laatst open was. Buurtbewoners viel het op dat vanaf maandagavond permanent licht brandde op de bovenverdieping van het pand. Bovendien stond er een raam open. En daarnaast vroegen diezelfde omwonenden zich af waar om de auto van het slachtoffer niet op zijn vaste plaats voor het pand stond. De rijkspolitie maakte zondagavond bekend dat de auto van Jansen (een oud model Mazda, kleur rood, met het kenteken 45-TP-71) zaterdagavond is aangetroffen even na de Belgisch/ Nederlandse grens, op de eerste krui sing na Kapellebrug. in de richting van Antwerpen. De auto stond op een parkeerplaats die voornamelijk wordt gebruikt door 'car-poolers'. De aandacht van het onderzoeksteam gaat in de eerste plaats uit naar homofiele kringen, waarin de onge huwde Jansen veelvuldig verkeerde. De bar-eigenaar zou een frequent be zoeker zijn geweest van homofielen bars in België (vooral Antwerpen en Brussel). Bovendien reisde hij regel matig minstens één maal per jaar naar Noord-Afrika, waar hij relaties aanknoopte met onder andere jonge Marokkanen. De afgelopen jaren woonde hij samen met een Marok kaan, die de afgelopen zomer voor het laatst werd gesignaleerd in Axel. Een paar weken geleden dook er plotse ling een andere Marokkaan op in de omgeving van Jansen. Vooral in hem is het rechercheteam erg geïnteres seerd. Overigens wordt niet uitgeslo ten dat de 51-jarige bar-eigenaar zon dagnacht, na sluiting van zijn etablis sement (over het algemeen ging de deur tussen één en twee uur 's nachts op slot) nog naar België is gereden. Wat er daarna is gebeurd, is voor de politie nog volkomen onduidelijk. Vast staat wel dat de gordijnen van 'Lugano' sedert die zondagavond of -nacht niet meer open zijn geweest. De politie komt graag in contact met mensen die tussen maandag 25 en vrijdag 30 november de auto van Jansen op de parkeerplaats hebben zien staan of die de auto ergens hebben zien rijden. Getuigen kunnen contact op nemen met de rijkspolitie in Axel (telefoon 01155-1444) of de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg (telefoon 01180-33085). De café-bar Lugano, waar eigenaar Wim Jansen vermoord werd aangetroffen. WMZ: geen hogere tarieven na investeringen Braakman GOES - De grote investeringen die gemoeid zijn met de aanvoer van water uit de Biesbosch voor Zeeuwsch- Vlaanderen en de bouw van zuiveringsinstallaties in de Braakman zullen in de komende jaren naar verwachting niet leiden tot hogere tarieven voor de afnemers. Dit blijkt uit een notitie van de NV Watermaatschappij Zuid-West Nederland (WMZ) die op 18 december aan de orde komt in de aandeelhoudersvergadering te Goes. Tevens staat de financiering in 1986 op de agenda. Eerder besloot de raad van commissarissen al dat de tarieven in 1986 gelijk kunnen blijven. De eerste zuiveringseenheid in de Braakman moet in het voorjaar van 1987 in bedrijf komen. De eenheid krijgt een capaciteit van 5 miljoen kubieke meter per jaar en kost 25 miljoen gulden. De helft daarvan wordt ten laste gebracht van de reke ning 1986. Wanneer de industrie na het stopzetten van de waterfabriek bij Terneuzen gezuiverd water zal gaan afnemen, moet een tweede eenheid van dezelfde capaciteit (kosten 15 miljoen) gereed zijn per 1 januari 1989. Mocht er nog een zogenaamde ozon- behandeling nodig zijn dan zullen de investeringen stijgen met circa 6 mil joen gulden. Voorts zullen in de be staande installaties een aantal aan passingen moeten plaatsvinden: kos ten 5 miljoen gulden. Daarmee komt het project Braakman naar schatting totaal op 51 miljoen gulden. Omdat de bestaande produktiemid- delen van de WMZ al in 1986 te weinig vermogen hebben om de piekbehoefte aan water te dekken, en de behoefte naar water volgens de prognoses al leen nog maar zal stijgen, moet er voor de jaren 1986, 1987 en 1988 een tijdelijke oplossing worden gezocht in het zuiveren van oppervlaktewater uit de Belgische polders. Meer grond waterwinningen zijn namelijk niet mogelijk. Het oppervlaktewater uit België wordt opgevangen in de spaar bekkens Braakman. Later zal het 'Belgische' water worden aangevuld met Biesboschwater. De zuiverings eenheden in de Braakman worden dan ook zo gebouwd dat ze beide watersoorten kunnen zuiveren. Met de aanleg van de ontbrekende pijpgedeelten en de verzwaring van een aantal bestaande leidinggedeel ten tussen de Biesbosch en de Braak man is circa 34 miljoen gulden ge- GOES - De gemeente Oostburg vindt het raadzaam om het aantal commis sarissen van de NV Watermaatschap pij Zuid-West Nederland (WMZ), dat nu 18 bedraagt, terug te brengen tot bijvoorbeeld de helft. Dit zou de bestuurskracht en besluitvaardig heid 'niet in negatieve zin' beïnvloe den. Een kleinere raad van commis sarissen werkt bovendien een kosten besparing in de hand op bijvoorbeeld de presentiegelden die de commissa rissen ontvangen. Burgemeester en wethouders van Oostburg stellen dit, naar aanleiding van een discussie in de gemeenteraad, in een brief aan de raad van commis sarissen. De aandeelhouders vergade ren op 18 december over uitbreiding van het aantal commissarissen tot 19 personen. In hun brief halen b en w de discussie in de gemeenteraad aan, waarin de vraag is gesteld of het bestuurlijk (Slot zie pagina 7 kolom 2) moeid. Doordat een deel van het bestaande transportsysteem wordt benut voor de aanvoer van water uit de Biesbosch en het in de Braakman gezuiverde water in het gebied moet worden gedistribueerd, moet ook het drinkwaternet aangepast worden. Die aanpassingen kosten naar schatting een bedrg van circa 6 miljoen. Het oppervlaktewater dat in de Braakman zal worden gezuiverd tot drinkwater wordt in Zeeuwsch-Vlaan- deren gedistribueerd. Dat zal het eerst gebeuren in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. In de overgangsjaren 1986 tot en met 1988 zal als grondstof het Belgisch polderwater dienen, ter wijl in de jaren daarna dit water voor de zuivering zal worden gemengd met het aangevoerde Biesboschwater. Bij een warme zomer in 1986 met een hoog waterverbruik zal met de be staande installaties spaarbekkenwa ter worden gezuiverd tot drinkwater. De WMZ denkt de grote investerin gen, de inkoop van water uit de Biesbosch en de exploitatie van de nieuwe zuivering te kunnen opvangen door de wegvallende kosten van de waterfabriek. De huidige bedrijven die nu gedistilleerd water van de fabriek afnemen zullen gezuiverd wa ter gaan gebruiken. Daarnaast heeft de WMZ een forse financiële ruimte in de vorm van reserves. De sportverslaving benevelt de geest en stimuleert het dier lijke in de mens, hoewel juist de hogere geestelijke waarden ons van andere wezens onder scheiden. Dat verdeelt een ge meenschap in twee kampen, waarvan het 'sportkamp' vaak het grootste is, wat niets kwaads wil zeggen over de sport, maar des te meer over de aanhangers. Dit kan soms tot vermakelijke gesprekken leiden, zoals on langs bleek in Breskens, toen een fanatieke aanhanger van de plaatselijke voetbalvereni ging op zaterdagmorgen werd aangesproken door een dorps genoot. „Wie komt er morgen?", wilde de laatste weten. De F-side-supporter fronste de wenkbrauwen en dreigde even agressief te worden over zo veel onwetendheid. Maar hij wist zich te beheersen, haalde diep adem en slikte het als 't zuur opkomend gevoel van on begrip terug voor een educa tieve uiteenzetting: „Vorige week hebben ze nog thuis gespeeld, dus morgen moeten ze uit spelen. Ze gaan naar Dosko in Bergen op Zoom". Nu was het de beurt aan de dorpsgenoot om bedenkelijk te kijken. Hier was duidelijk sprake van een verschil in geestelijk niveau. Hij haastte zich dan ook de corrigeren: „Nee, nee, ik bedoel, welke predikant komt er morgen?". YERSEKE - Het nieuwgebouwde visserijvaartuig 'Elizabeth' YE 139 van de familie W. Sinke uit Goes maakte zaterdag op feestelijke wij ze zijn officiële proefvaart vanuit de Julianahaven te Yerseke. Daar bij waren onder anderen aanwezig voorzitter J. van den Bos van Zevi- bel (Vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen), de Reimerswaalse wethouder van vis serij H. Cornelisse en de heer A. De 'Elizabeth' YE 139 was voor de proefvaart feestelijk gepavoïseerd. Maaskant namens Maaskant Shi pyards te Bruinisse. Elizabeth Sinke, dochter van de eigenaar, verrichtte de officiële han deling door het hijsen van de scheepsvlag. Het schip is naar haar genoemd. Zevibel-voorzitter Van den Bos maakte er in zijn toespraak melding van dat de visserij steeds moeilijker wordt, waarbij hij wees daarbij op de vangstbeperkingen. Het schip, een zogenaamde Euro kotter, is speciaal toegerust voor de bokken- en garnalenvisserij. Voor de gamalenvangst is de heer Sinke niet aan een quotum gebonden. Het ms YE 139 kan ook andere vissoorten vangen, waarvoor wel een beperking is. De heer Maaskant overhandigde de officiële scheepspapieren aan de trotse bezitter van de kotter. Na de toespraken overhandigde de heer P.W. Jobse, schoonvader van de eigenaar, de scheepsbijbel, waarna de heer Sinke een dankwoord sprak. De Eurokotter is het eerste eigen schip van de vissersfamilie; voor heen voer de heer Sinke samen met een collega. GOES - De Turkse familie Okkali neemt dinsdagmorgen om tien uur haar intrek in de rooms katholieke kerk te Goes. Het kerkbestuur be sloot zaterdag om de familie, die met uizetting wordt bedreigd, onderdak te verlenen. Pastoor D. Kempers heeft de paro chianen daarover inmiddels ingelicht. De kinderen Yusuf (11) en Tufan (13) eaan maandag voor het laatst naar school. Zoals bekend moet Erdogan Okkali samen met zijn twee zoons het land op 15 december verlaten. De staatssecretaris van justitie wil de verblijfsvergunning van het gezin niet verlengen. Vandaag, maandag, zal de heer Okka li samen met het kerkbestuur, me vrouw M. Ehrens en H. Hoogerland van de PvdA in Goes en met woord voerder J.H. Jollife voorbereidingen treffen voor het verblijf. Inmiddels heeft de Partij van de Arbeid contact gezocht met de tweede kamerleden voor de PvdA, De Haas en Van der Doef. Ook het CDA is benaderd. Van uit Hilversum hebben het Jeugdjour naal en de Ikon elk zendtijd besteed aan de uitwijzing. In Goes zelf verklaren steeds meer inwoners zich solidair met de familie Okkali. Zo heeft een plaatselijke bak ker toegezegd de broodmaaltijden in de kerk voor zijn rekening te nemen. De heer Jollife verwacht dat ook andere middenstanders bereid zullen zijn hun steentje bij te dragen. Ook op de scholen van de kinderen, het Goese Lyceum en basisschool Het Binnen hof, worden acties van de leerlingen voorbereid. Ook de Turk-Nederlands Sociaal Cul turele Vereniging (TNSCV) heeft zich inmiddels bij monde van vice-voorzit- ter Hüdayi Arslan tegen uitwijzing van het gezin uitgesproken. De vereniging zegt van plan alles in het werk te stellen om 'deze droevige zaak voor de Nederlandse democratie en de mensenrechten' ongedaan te maken. MIDDELBURG - De opslagtoren van het vroegere Vitrite-com- plex in Middelburg is zaterdag morgen moeiteloos gevallen. Een toen de vijf kilo springla ding tot ontploffing werd ge bracht; een dreun en een lichte trilling toen het gevaarte kwam te vallen - en daarna was de operatie voorbij. En kon 'spring- meester' W.C. Jowenko de felici taties in ontvangst nemen van directeur gemeentewerken ir. C.J.M. van Unen. Ir Van Unen bracht, op verzoek van het slopersbedrijf Sluik en Van den Heuvel de springlading tot onploffing. De dertig meter hoge toren viel feilloos in de geplande richting van de Mais- baai. Waarna Jowensko laco niek vaststelde: „Daar kun je toch niet voor gaan beulen?". Zoals gemeld maakt de toren onderdeel uit van de sloop van het voormalige Vitrite-complex. De toren viel, na de explosie, precies in het zandbed, dat was aangebracht. Sleuven rondom zorgden ervoor, dat de schok zich ook vrijwel niet naar de omgeving verspreidde. Ze drong dan ook nauwelijks door in de huizen langs een deel van de Kinderdijk. Bewoners hadden zich daarover vooraf zorgen ge maakt. „Maar," zo zei een van hen na de explosie, „de trillingen leken op die van een voorbij rijdende vrachtwagen". De bewopers van de huizen langs een deel van de Kinderdijk zetten voor de ontploffing zich voordeed op verzoek van de ge meente hun ramen open, als voorzorgsmaatregel. De omge ving was door de politie afgezet. Er was ondanks de regen vrij veel belangstelling van mensen, die de oude Vitrite-toren tegen de vlakte wilden zien gaan. VLISSINGEN In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Vlissingen drie personenauto's gestolen. De dief stallen werden gepleegd in de Van Dishoeckstraat, de Alexander Gogel- weg en het Baskensburgplein. De gestolen auto's zijn inmiddels te recht. Twee (waarvan één zwaar be schadigd) werden in Vlissingen te ruggevonden. De derde werd langs de rijksweg bij Kruiningen aangetrof fen. In één geval heeft de Vlissingse politie een aanhouding verricht. Volgens een woordvoerder van de gemeentepolitie heeft de verdachte (W. J. uit Vlissin gen) inmiddels bekend. In diezelfde nacht zijn er nog diverse pogingen tot autodiefstallen gedaan: in de Wage- naarstraat, de Flessenstraat, de Kou denhoek, Nieuwendijk en Prins Hen- drikweg. Daar werden tal van auto's opengebroken en hebben de daders vergeefs geprobeerd de wagens 'aan de praat' te krijgen. VLISSINGEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken in Midden- en Noord-Zeeland heeft een klemmend beroep op het dagelijks bestuur van de provincie gedaan alles in het werk te stellen om de aansluiting van de weg over de Oesterdam op het Thool- se wegennet zo spoedig mogelijk te realiseren. Volgens de Kamer van Koophandel moet de aansluiting uiterlijk op het moment van de ingebruikname van de weg over de Oesterdam klaar zijn. De Kamer van Koophandel schrijft dat in een brief aan het college van gedeputeerde staten. Daarmee reageert de Kamer op be richten als zou de verbinding op Tho len pas in 1990 (of later) gereed zijn. In de brief wordt geattendeerd op het economisch belang van de aanslui ting voor het Thoolse bedrijfsleven. Bovendien herinnert de Kamer van Koophandel er aan, dat volgens de oorspronkelijke plannen de wegver binding via de Oesterdam al in '85 opengesteld zou worden. In de brief spreekt de Kamer van Koophandel zich uit voor een tracé, waarbij de aansluiting op de rondweg om de kern Tholen ongeveer 300 me ter ten oosten van de huidige aanslui ting van de Postweg ligt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5