Sinterklaas bezocht dorpen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Axelse buurtvereniging 'De Boemerang' in eigen gebouw Commissie Axel steunt plan voor project 'Mensen zonder werk' ALLEEN VANDAAG iDjngemansj OPTOCHTEN WEGENS SLECHT WEER AFGELAST Sinterklaas bracht bezoek aan Biervliet Expositie José Heirbaut in Hulst geopend Openbaar examen muziekschool WETHOUDER ONTHULDE NAAMBORD VVD: ZO HEBBEN WE 'T ALTLJD BEDOELD9 Positief Broers slaags in Terneuzen: één lichtgewonde Brandje in Hulst Auto botst bij Sluis tegen boom Willie Ongena prins carnaval van LJzendijke Betrapt bij inbraak in auto in Koewacht Vissers raakten richting kwijt door dichte mist nv Streekvervoer Zuid-West-Neder land PZC/ streek 6 ALGEMENE BEGRAFENISONDERNEMING ZEEUWSCH-VLAANDEREN Familieberichten DOOR ZWN-LIJN 15 EEN HALF UUR LATER OPSTAAN MAANDAG 2 DECEMBER 1985 KLOOSTERZANDE - Sinterklaas en zijn pieten hebben zowel zaterdag als zondag een groot aantal dorpen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen aangedaan. De weersomstandigheden waren zaterdag bijzonder slecht, waardoor op verschillende plaatsen de rondgang werd ingekort of zelfs helemaal afgelast en bleven ook de muziekinstrumenten in de koffers. Zondagmiddag kon de Sint genieten van een stralend zonnetje. Bibberen was het zaterdagmiddag dus ook in Kloosterzande. Nadat de Spaanse kindervriend was verwel komd aan de Hulsterweg/Oudeweg, ging het in optocht naar de brand weerkazerne. Daar werd de Sint offi cieel welkom geheten door wethouder P. Mangnus van de gemeente Honte- nisse. De Sint vroeg aan het college van burgemeester en wethouders aan dacht voor de uitbreiding van de basisschool 'Ter Duinen' met drie lokalen. Daarna kregen alle kinderen die nog niet naar de basisschool gaan de gelegenheid de Sint de hand te drukken. Vervolgens stond de rond gang in een open rijtuig door Kloos terzande op het programma. De ko ninklijke harmonie 'Sint-Cecilia' uit Kloosterzande ontbrak wegens het slechte weer. Nadat de Sint met zijn pieten een bezoek aan de basisschool 'Ter Duinen' had gebracht, brachten de pieten 's avonds nog een bezoek aan de zieken in Kloosterzande. Ook in Absdale had de Sint veel last van het slechte weer. De optocht werd geschrapt. De Sint werd in manege 'Rolo' verwelkomd door voorzitter M. Vael van het plaatselijk feestcomité. Nadat de Sint luidruchtig was toege zongen door ongeveer veertig kinde ren, zorgden de pieten voor de versna peringen. Daarna konden de kinderen deelnemen aan een groot aantal kin derspelen. Vervolgens ging de Sint met zijn gevolg naar Sint-Jansteen. Ook hier ging de rondgang niet door. De Sint werd daar ontvangen door voorzitter E. van Duyse in het ge meenschapscentrum 'De Warande'. In een tot de laatste plaats bezet ge meenschapscentrum heerste een ge zellige sfeer. Ook in Heikant was ondanks het slechte weer veel belangstelling voor de komst van de Sint. Hij werd daar ontvangen in het gemeenschapscen trum "t Heike' door voorzitter T. Zwartelé van het plaatselijk feestco mité. Voor de muzikale omlijsting zorgde de plaatselijke muziekvereni ging 'Heikant'. De route werd vanwe ge het slechte weer ingekort. De kinderen van de Hulster buurt vereniging 'Den Dullaert' kregen za terdagmiddag eveneens bezoek van de Sint in het gemeenschapscentrum 'Den Dullaert'. In Terhole waren de weersomstandigheden zaterdagmid dag al niet veel beter. Met de fanfare 'Excelsior' voorop volgde eerst een BIERVLIET Enkele dagen voor zijn verjaardag heeft Sint-Nicolas za terdag een bezoek gebracht aan Bier vliet. Omstreeks half twee arriveerde de goedheiligman in het haringka- kersdorp. Zijn aankomst per sjees werd muzikaal opgeluisterd door de drumband 'Willem Beukelszoon'. De sint maakte eerst een rondgang door het dorp, waarna hij op het marktplein werd ontvangen door het evenementencomité. Hierna werd de Spaanse gast officieel welkom gehe ten door de Temeuzense wethouder W. van Walraven. De koninklijke mu ziekvereniging Biervliet speelde enke le sinterklaasliedjes. De sint nam zijn intrek in het voormalig gemeentehuis van Biervliet waar de kleinste kinde ren liedjes bij de bisschop mochten komen zingen. Als blijk van waarde ring kregen zij allemaal een presentje. De jongste kinderen van de basis school konden in het gebouw van de r.-k. basisschool 'de Komme' teken films zien, terwijl de iets ouderen werden getracteerd op een speelfilm. Inmiddels bezocht sinterklaas het be jaardencentrum 'Ter Walle' waar juist een bazaar werd gehouden. Ondanks de drukke bezigheden zagen de bewo ners toch kans enige sinterklaasliede ren te zingen. Omstreeks half zes liet Sint-Nicolaas het dorp achter zich. Het sinterklaasgebeuren werd dit jaar georganiseerd door een zeer klein eve nementencomité. Door persoonlijke omstandigheden hebben de afgelopen maanden enkele leden moeten afha ken. Alle organisatiewerkzaamheden kwamen dit jaar tot stand door slechts twee vrijwilligsters. CLINGE „Werk dat zich kenmerkt door een schijnbare eenvoud, dat wars is van valse sentimenten". Met deze woorden typeerde wethouder mr. E. N. J. H. de Rechter van Hulst de schilderijen van de Hulster kun stenares José Heirbaut. Zaterdag avond opende de wethouder haar eerste solo-expositie in galerie 'Esprit' in Clinge. De belangstelling voor de tentoonstelling was groot. De dertig neo-realistische schilderijen en gouaches van José Heirbaut zijn nog te zien tot 14 januari. Naast het werk van de Hulster schilderes zijn er in Espirit ook sculpturen en keramiek te zien van beeldhouwer Ernest Joa chim uit Biervliet. De galerie in Clinge is dagelijks, met uitzondering van de dinsdagen, geopend. Verder ging in Hulst dit weekeinde het 'Kunstfeest '85' van start. In galerie Van Geyt in het centrum van de vestingstad is tot en met 15 december werk te zien van meer dan twintig kunstenaars uit binnen- en buitenland. Met name het werk van de Hongaarse kunstenaars Szikra Janos, Beka Györgyi en Szikra Zsuzsa staan centraal in de najaarsex positie. Het gaat om voornamelijk kleine schilderijen, etsen, aquarel len, keramiek en tekeningen. Ook deze galerie is alleen op dinsdagen gesloten. kleine rondgang in het dorpshuis. Daar waren enkele honderden kinde ren aanwezig om de Sint luidruchtig toe te zingen. Zondagmiddag was het weer veel be ter. In Graauw was dat duidelijk merkbaar aan de grote publieke be langstelling. De Sint arriveerde daar aan de Oude Kaai en maakte vervol gens met de muziekvereniging 'Nooit Gedacht' een rondgang door het dorp* In het gemeenschapscentrum werd de Sint verwelkomd door voorzitter O. Kips van het feestcomité. Een jeugd- circus zorgde voor een passend sluit stuk van de Sinterklaasmiddag. Ossenisse kreeg eveneens zondag Sin terklaas op bezoek. Een rondgang door het dorp eindigde in het vereni gingsgebouw 'Hof ter Nesse'. In Clinge liet de sint zich zondag - gezeten in een open rijtuig - toejui chen door een talrijke menigte. Wet houder G. C. van de Voorde van Hulst ontving het Spaanse gezelschap in het gemeenschapscentrum Malper- tuus. De sint overhandigde de plaatsver vangend dirigent H. Acke van de fanfare 'Weldoen door Vermaak' een muziekstuk voor het behalen van een eerste prijs tijdens het onlangs gehou den bondsconcours in Hulst. TERNEUZEN In de Temeuzense muziekschool aan de Leeuwenlaan werden zaterdagmiddag openbare examens afgenomen, voor slagwerk, piano, harmonium en dwarsfluit. De jury werd voorgezeten door A. Karre- man en bestond verder uit de heren A. Delvaux uit Sint-Niklaas (b„) en M. Balkenende uit Lewedorp. De examens worden gewoonlijk twee maal per jaar afgenomen: in novem ber en in mei. Alle kandidaten slaag den. Uitslag: slagwerk ie graad: Alex Hamelink. Harmonium 2e gr.: Hans Hollebek en Milan Albicher. Piano ie gr.: Graciëlle Risseeuw, Marlies de Bokx en Coraiien Broekhuysen. Piano 2e gr.: Jürgen van Eek; cum laude. Fluit le gr.: Heidi de Vries, Ellen Lichte- veld. Yolanda Witte, Petra Schuren, Sabine van der Bent en Cobi Risseeuw. Vanmid dag (maandag) komen de kandidaten voor blaas- en strijkinstrumenten aan de beurt. Wethouder J. van Schaik onthulde zaterdag het naambord van het onderkomen van de Axelse buurtvereniging 'De Boemerang'. Tot de geslaagden van het openbaar examen van de muziekschool in Temeuzen behoorde Alex Hamelink op slagwerk. AXEL - Met het onthullen van het naambord 'De Boemerang' verrichtte de Axelse wethouder J. van Schaik zaterdag de officiële opening van het onderkomen van de buurtvereniging van die naam. Dat gebeurde in aan wezigheid van de wethouders P. Apers en H. de Mul en vele belang stellenden, alsmede van een groot aantal kinderen, dat gelijktijdig met de officiële handeling hun ballons het luchtruim inzonden voor de aan de opening verbonden wedstrijd. Voordat de heer Van Schaik tot de onthulling overging, stond hij uitvoe rig stil bij de totstandkoming van dit eigen onderkomen van de buurtver eniging in Axel-Oost. „Hoewel de toe wijzing van dit voormalige schoolge bouw aan de buurtvereniging met algemene stemmen is genomen, was het geen gemakkelijke beslissing. Er waren namelijk meer gegadigden", AXEL - De commissie sociale zaken van de gemeente Axel kan zich met uitzondering van WD-raadslid L. Den doelder, volledig vinden in het werkplan 1986 voor het Project Men sen Zonder Werk in de gemeenten Axel en Sas van Gent. Mevrouw Den Doelder, die het plan overigens prachtig vond, was niettemin gema tigd in haar enthousiasme. Alvorens haar goedkeuring erover uit te spre ken wil ze eerst bekijken of het plan in de praktijk ook daadwerkelijk werkt. Ondanks het feit dat de WD in Axel in het nabije verleden niet stond te juichen bij de benoeming van een projectleider voor het Project Mensen Zonder Werk, ontving mevrouw Den Doelder het plan -opgesteld door de inmiddels aangetrokken kracht Rine- ke Reijnders- positief. „Zo heb ik het altijd bedoeld", liet het WD-raadslid wethouder J. van Schaik (welzijn) weten. Van Schaik zette evenwel vraagtekens bij die opmerking: „Als het aan u gelegen had, dan was het hele project nu van de baan geweest." Raadslid Den Doelder plaatste op haar beurt opnieuw haar twijfels bij het Project Mensen Zonder Werk. Hoewel de projectleidster in septem ber werd aangesteld, ziet ze nauwe lijks wezenlijke verbetering in de uit voering van het project. Het accent ligt nog steeds op de cursussen die al gestart waren, voordat de projectleid ster werd aangetrokken. Maar van de andere kant toonde ze ook begrip voor het feit dat de projectleidster tijd nodig heeft om zich in te werken. Discussie was er ook over het aantal uren dat de projectleidster werkzaam is. Het gaat om een functie van 20 uur per week. Het was voor alle commis sieleden duidelijk dat de projectleid ster tijd tekort komt om het plan naar behoren uit te voeren. CDA-er A. van Ham vond het plan in dat opzicht te hoog gegrepen. „We moeten ook niet teveel van de projectleidster verlan gen", hield hij voorzitter Van Schaik voor. De wethouder was het daar volslagen mee eens. „Het is ons be kend dat de projectleidster nu al stapels werk mee naar huis neemt, het moet natuurlijk geen liefdadigheids werk worden", zei hij. Van Schaik toonde zich dan ook bereid in de toekomst met een voorstel naar de raad te komen om het aantal arbeids uren van de projectleidster uit te breiden. Maar het zou net zo goed een voorstel kunnen zijn om de doelstel lingen van het Project Mensen Zonder Werk in te krimpen. PvdA-er J. Vink zag eerder een oplossing in het aan trekken van een aantal vrijwilligers die de projectleidster bij haar werk zaamheden kunnen helpen. Maar hij vond tevens dat het daarbij niet mag gaan om verkapte arbeidsplaatsen. SLUISKIL De fanfare 'Sluiskil* trad zaterdag op in het bejaarden centrum 'De Sterre' aan de Piers- senspolderweg in Sluiskil. Het was een heruitvoering van het concert dat de fanfare in mei vorig jaar gaf ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum. Dit concert geeft een muzikaal over zicht over de afgelopen vijftig jaar. Het optreden begon dan ook zonder uniform. Immers in 1934 was er nog geen geld voor een uniform. Vóór de pauze speelden de muzikanten voornamelijk muziek van het oude stempel. Na de pauze kwam de fanfare op in het nieuwe uniform en werden er nummers anno 1985 ge speeld. De zaal was geheel gevuld. Onder de aanwezigen bevond zich ook de goedheiligman, die het be jaardencentrum juist met een be zoekje vereerde. Het optreden was bedoeld om het nieuwe uniform te presenteren, maar bood tevens een mooie gele genheid het concert van mei vorig jaar nog eens uit te voeren. De fanfare heeft het overigens nog druk dit jaar; 13 december neemt 'Sluis kil' deel aan een uitwisselingscon cert in Wippelgem (B.), 15 december geeft de blaaskapel na de mis een koffieconcert, ook om het nieuwe uniform te tonen, en 17 december vindt de traditionele kerstviering plaats in de kapel van het zieken huis. De fanfare 'Sluiskil' toonde zaterdagavond de nieuwe uniformen in bejaardencentrum 'De Sterre'. memoreerde de wethouder, „Boven dien was een buurtvereniging voor ons iets nieuws en vroegen wij ons af of zoiets levensvatbaarheid heeft. Toch is de keus op uw vereniging gevallen, omdat wij als gemeentebe stuur van mening zijn dat een goede en hechte buurtgemeenschap de leef baarheid ten goede komt. Ik heb dan ook een variant gemaakt op het ge zegde 'Een goede buur is beter dan TERNEUZEN - De broers LP. en J.P. uit Terneuzen zijn in de nacht van zaterdag op zondag in een café aan de mr. Haarmanweg in Terneuzen met elkaar slaags geraakt. Na een woor denwisseling vlogen de twee elkaar in de haren. Bij de vechtpartij liep I.P. een hoofd wond op. Die werd door een huisarts gehecht. I.P. constateerde bovendien dat er vernielingen waren aangericht aan zijn auto. Daarvan gaf hij zijn broer de schuld, maar getuigen van het aanrichten van die vernielingen waren er niet. De problemen deden zich voor omstreeks kwart over een zaterdagnacht. een verre vriend' met 'Een goede buurt is beter dan een verre vriend"'. Uit de woorden van de wethouder viel ook op te maken dat het gemeentebe stuur er op rekent, dat het buurt schapshuis geen concurrentie zal vor men voor de Axelse horeca, omdat in het huurcontract is opgenomen dat de vereniging geen horeca-concurre- rende activiteiten zal ontwikkelen. Voorzitter Frank Verlinde van de buurtvereniging noemde in zijn wel komstwoord het gevraagde huurbe drag - een symbolische prijs van één gulden - een extra stimulans om met de activiteiten in de buurt door te gaan. Hij bracht dank aan het ge meentebestuur via de heer Van Schaik en aan de vrijwilligers die in zo'n kort tijdsbestek van het gebouw gemaakt hebben wat het nu is, 'een waardig onderkomen voor jong en oud uit de buurt', zoals hij het noem de. Een extra woord van dank had de voorzitter voor de christelijke lts in Axel, waar men steeds gastvrij was ontvangen voor een extra activiteit. Tijdens de openingsdag was er ook een expositie te zien van oude foto's en ansichtkaarten over de stad Axel, de Zeeuws-Vlaamse Tramwegmaat schappij en de bevrijding van Axel. Deze collectie, eigendom van de heer J. Brouwer, trok erg veel belangstel ling. HULST In de nacht van zaterdag op zondag moest de vrijwillige brand weer van Hulst in actie komen om eet brandje in een container achter de Hema-vestiging aan de Gentsestraat in Hulst te blussen. De oorzaak van de brand is onbekend. Er wordt gedach; aan brandstichting. De schade vie; overigens mee. CADZAND De personenauto van H. N. D. uit Sluis is bij een ongeval zaterdagmorgen om elf uur zwaar beschadigd. D. reed over de provincia le weg Buitenlust-Sluis. Door onbe kende oorzaak botste hij met zijn auto tegen een boom. De bestuurder klaag de over pijn in de borst en liet zich door een arts behandelen. IJZENDIJKE - Willie Ongena uit IJzendijke is voor het tweede achter eenvolgende jaar prins der IJzendijk- se Azijnhalzen. De bekendmaking van de nieuwe carnavalsprins vond zaterdagavond plaats tijdens het prinsenbal van carnavalsstichting De Azijnhalzen in café Hofzicht. Ook de raad van elf is niet van samenstelling veranderd. Het was dit jaar, in tegenstelling tot voorgaande jaren, opvallend druk tijdens het prin senbal. Carnavalsverenigingen uit Sas van Gent, Sluiskil, Aardenburg, Groede Sint Jan ten Distel, Aaldegem en Sluis waren aanwezig met een delega tie. Alle aanwezige prinsen kregen een speciale herinneringsmedaille. De avond werd aan elkaar gepraat doot Annie Claeys. Disco Atlantis verzorg de de muziek. Zaterdag 11 januari houdt de IJzendijkse camavalsstich- ting een donateursactie. KOEWACHT De rijkspolitie van Hulst heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Koewacht een man op heterdaad betrapt bij een inbraak in een auto. De dader wilde aan de haa! gaan met een radio-cassetterecorder en een 24 MC-bakje. De man, E. van de V. uit Heerlen, werd voor verhoor overgebracht naar het politiebureau in Hulst. Later werd hij weer op vrije voeten gesteld. BRESKENS De reddingboot 'Java- zee' uit Breskens heeft zaterdagmid dag zes visboten naar de haven in Breskens gebracht. De vissers waren bezig met een hengelwedstrijd op de Westerschelde en waren in de dikke mist de richting kwijt. Het ging om zes Belgische boten, waarin totaal vijftien mensen zaten. De 'Javazee was zaterdagmiddag bezig aan een oefentocht, maar brak die af om hulp te bieden. Positief punt in het werkplan vonden de commissieleden de werkgelegen heidsprojecten. De bedoeling is dat komend jaar werkloze jongeren inge zet zullen worden bij het onderhoud van de bosplantsoenen in de gemeen te Axel. Mevrouw Den Doelder vroeg zich af of er voldoende animo bij de werkloze jeugd is voor dit soort werk. Wethouder Van Schaik ant woordde daarop dat toch minstens de mogelijkheid tot deelname aan dat soort projecten moet worden ge boden. „Als je ze niet aanbiedt, weet je ook niet of er belangstelling voor is." De commissie sociale zaken stond gisteren ook nog even stil bij de begroting van de dienst sociale zaken van de gemeente. Kritische kantteke ningen van de kant van de commissie leden waren er nagenoeg niet. Wethouder Van Schaik vond dat een beetje vreemd. „Er zit ontzettend veel gemeentegeld in die begroting, de raadsleden hebben daar kennelijk geen enkele moeite mee." Heden overleed, voor ons nog onverwachts, mijn geliefde vrouw, onze zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder GEERTRUIDA SCHEELE echtgenote van Jan Levinus de Putter op de leeftijd van 80 jaar. Waterlandkerkje: J. L. de Putter Hoek: J. de Putter A. de Putter-Dekker IJzendijke: J. A. Dhont C. M. Dhont-Koole Klein- en achterkleinkinderen 4508 NL Waterlandkerkje, 30 november 1985. Ketelaarstraat 9. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 4 december a.s. om 15.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Waterlandkerkje. Vooraf wordt een samenkomst gehouden in het Dorpshuis, die aanvangt om 14.30 uur. Zij die de samenkomst en de begrafenis wensen bij te wonen worden verzocht tijdig aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren in het Dorpshuis na de begrafenis. Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van de heer J. RIJNDERS Met dankbaarheid denken wij terug aan zijn inzet voor het bejaardentehuis. Algemeen Bestuur bejaardentehuis 'de Redoute', Sas van Gent. LEREN LAARS kleuren bruin en donkergrijs maten 36-41 normaal f ï'zu,- TERNEUZEN - DREBBELSTRAAT 10 maandagmiddag geopend - vrijdag koopavond OOSTBURG - MARKT 12 maandag gesloten woensdag koopavond W>°P^3 00 uur prijswijzigingen/modelwijzigingen voorbehouden aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt P. QUATAERT, Sluis, tel 01178-1558-1918 L. KEULERS Oostburg, tel 01170-3107 of 4242 F. SCHOUT Aardenbuiq tel. 01177-1496 J. VAN DE LIJKE Breskens, iel 01172-2121 In het kader van het vaststellen van de dienstre geling 1986/'87 heeft ZWN in augustus 1985 bij de rijksverkeersinspectie distrikt Zuid-West een voorstel ingediend voor een directe busverbin ding enkele malen per dag, tussen Hengstdijk/ Vogelwaarde-Hulst. Dit verzoek was mede naar aanleiding van verzoeken van diverse scholen uit Hulst. De rijksverkeersinspectie hecht een groot belang aan deze verbinding. Zij hebben ZWN daarom toestemming gegeven om een jaar eerder dan gepland deze buslijn, zij het voor enkele maanden, in exploitatie te nemen. Dit betekent dat deze lijn op 2 december a.s. gaat rijden, voorlopig t/m 28 februari 1986. De nieuwé busverbinding krijgt het lijnnummer 15. Lijn 15 begint op de halte Hengstdijk dorp en rijdt via de bestaande route en haltes van lijn 10 naar Vogelwaarde. Na Vogelwaarde slaat lijn 15, daar waar lijn 10 rechtsaf slaat, linksaf. Bij Terhole aangekomen volgt lijn 15 de bestaande route en haltes van lijn 1 naar Hulst. De laatste halte in Hulst is de 'van Maelstedeweg'. 's Morgens vertrekt lijn 15 om 8.28 uur uit Hengstdijk (dat is 20 minuten later dan wanneer men met de huidige verbinding via lijn 10 en lijn 1 reist) en om 8.32 uur uit Vogelwaarde (maar liefst 29 minuten later dan met de huidige verbinding). Toch komt lijn 15 op dezelfde tijd in Hulst aan als lijn 1, namelijk om 8.46 uur op het busstation Zandstraat. Reizigers uit Vogelwaarde en Hengstdijk (daar zullen veel scholieren ouder zijn) kunnen dus veel later hun bed uit. 's Middags vertrekt lijn 15 om 15.47 uur van de halte Van Maelstedeweg te Hulst en komt om 16.06 uur in Vogelwaarde en 16.10 uur in Hengst dijk aan. Indien men met lijn 1 en 10 reist, komt men pas om 16.34 uur respectievelijk 16.30 uur aan. De aankomst- en vertrektijd van lijn 15 corres pondeert met de meeste begin- en eindtijden van de diverse scholen in Hulst. Voorlopig rijdt lijn 15 van 2 december 1985 t/m 28 februari 1986 (behalve in schoolvakanties). In dien het gebruik van lijn 15 daartoe aanleiding geeft, is het niet uitgesloten dat lijn 15 ook na 28 februari kan blijven rijden. Op de diverse scholen in Hulst is een folder over lijn 15 verspreid. Deze folder is eveneens te verkrijgen op het ZWN-kantoor, Kinderdijk 27 te Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 22