3 en w Oostburg:meer doen met arantiefonds werkgelegenheid E Overheid moet fraude in bedrijfsleven aanpakken Gemeenteraad Oostburg wil aantal commissarissen WMZ halveren Brandweer Pechiney voor zesde keer kampioen onderwatersport Gaudeamusk wartet integer en boeiend Interklaas Sinterkaas SMITH KAAS «Emmenthaler PZC/ Streek ■Heb je tal gehoord... koopt zyn )0K FINANCIERING PROMOTIE-ACTIVITEITEN VCN-BESTUURDER IN VLISSINGEN: Geld en cheques in Haamstede gestolen ACTIE ONDERDEEL MILIEUDAG VOOR KOSTENSPARING Raad voor Ouderen houdt vergadering Man aangehouden na doorrijden na ongeluk by VERS VAN 7 MES Vl kilo Sport Algemeen bestuur BB vergadert in Goes Kindertoneelstuk in Renesse en Haamstede de enige echte originele! nu voor maar: (lAANDAG 2 DECEMBER 1985 JOSTBURG - B en w van Oostburg willen de gebruiksmogelijkheden van het 'garantiefonds stimulering lerkgelegenheid' uitbreiden. Tot nu toe werd slechts sporadisch een beroep gedaan op het fonds. Vast staat dat het iimuleringssysteem de gemeente nog weinig geld heeft gekost. Desondanks zijn b en w voorstander van andhaving, vooral omdat door het bestaan van het fonds contacten worden gelegd met mensen, die een eigen edrijf willen starten of eigenaar zijn van een bedrijf dat in moeilijkheden verkeert. dat verband spreken b en w van ostburg, in een voorstel dat vrijdag- iddag wordt behandeld door de adscommissie voor financiën, van en belangrijke loketfunctie'. B en ,Maar naast die loketfunctie, waar- li voorlichting en doorverwijzing ntraal staan, is het dus mede van toot belang de regeling te handha len om in voorkomende gevallen ade- ueate ondersteuning te kunnen ver- nen aan in moeilijkheden verkeren- e ondernemingen." Jot nu toe was de gemeente Oostburg lus nog weinig geld kwijt aan de garantieregeling, die in 1983 werd Ingevoerd en -als het aan b en w ligt - lok de komende jaren wordt gehand- laafd. In omdat dat gereserveerde geld nog Iteeds beschikbaar is, vindt het colle- le uitbreiding van de gebruiksmoge- Ijkheden een goede zaak. In het re- lente verleden werd bij herhaling ge- lut uit het fonds ter financiering van promotionele activiteiten. In dat ver band worden zaken genoemd als deel name aan de beurs in Düsseldorf- lachthaven), deelname aan een beurs |n Essen(toerisme), maar ook het op- itellen van een promotieplan voor de Jemeente en (in de toekomst) deelna- |ne aan de Hiswa en een beurs in het Belgische Kortrijkltoerisme). F en w willen die promotie-activitei- ,en verder uitbouwen. En daarbij zou le aandacht vooral gericht moeten ijn op de mogelijkheden in de recrea- iesector. Het college:„Verder willen Jij bezien of het wenselijk is de aan- I lacht van het bedrijfsleven nog meer e vestigen op de voordelen die een jedrijfsvestiging op het industrieter rein in Breskens biedt. Dit doel zou tunnen worden bereikt door het uit heven van een promotiefolder." I BERGEN OP ZOOM - De Stoelemat, 120.15 uur: Concert door het Brabants I Orkest. naast wordt de maximale bijdrage in de trainerskosten (van 1000 naar 1200 gulden) duidelijk gekoppeld aan het aantal jeugdleden van een vereniging. Dat verenigingen met weinig of geen jeugdleden de dupe worden van dit VLISSINGEN - De Nederlandse over heid moet meer ernst maken met de bestrijding van fraude in het be drijfsleven. Volgens landelijk partij bestuurder Chris Schriks van het Verbond van Communisten in Neder land (voortgekomen uit de 'horizon talen' in de CPN) is de vrees, dat veel bedrijven de wijk naar het buiten land nemen als belastingfraude strenger wordt aangepakt, volkomen ongegrond. „Want het bedrijfsleven wordt nergens zo in de watten gelegd als in Nederland". Hij zei dat zaterdag in Vlissingen tijdens een mager bezochte bijeen komst van zijn partij. Volgens Schriks heeft het kabinet Lubbers weinig an ders gedaan dan de 'gigantische win sten' van de multi-nationale onderne mingen nog verder te verhogen, ter wijl de werknemers en uitkeringsge rechtigden het met de kruimels moe ten doen. Hij noemde de belofte van de rege ringspartijen dat de koopkracht het volgend jaar gehandhaafd wordt een verkiezingsstunt. Volgens Schriks houden CDA en WD de werknemers en uitkeringsgerechtigden 'een sigaar uit eigen doos' voor. „Wat we er nu bij krijgen hebben we de afgelopen jaren te veel betaald". Schriks voor ziet dat de positie van de uitkerings gerechtigden nog slechter wordt. Dat is onaanvaardbaar, want velen van hen zijn de armoedegrens al gepas seerd, aldus Schriks. Het Temeuzense raadslid Ardengo Persijn constateerde zaterdag dat het rijk 'enorm heeft gekort' op de uitke ringen aan de gemeenten. Volgens Persijn moeten de gemeenten dan tegen massaal in verzet komen. Hij constateerde dat dat beleid geresul teerd heeft in ontslagen in de welzijns sector, inkrimping van de dienstverle ning en een verhoging van de gemeen telijke tarieven. Politiek secretaris Joop van Es van de Zeeuwse afdeling (op het ogenblik zo'n dertig leden) van het Verbond van Communisten in Nederland schetste zaterdag de achtergronden die hebben geleid tot de oprichting van het VCN. Hij stelde vast dat de CPN niet meer voldoet aan het ver wachtingspatroon van vele commu nisten. Hij noemde het onterecht dat het VCN in de media vaak het etiket orthodox en dogmatisch krijgt opge plakt. nieuwe systeem nemen b en w van Oostburg voor lief. 'Senioren' dienen hun sportbeoefening zoveel mogelijk zelf te bekostigen, vindt het college. De nieuwe regeling zou op 1 januari van kracht moeten worden, overigens een jaar later dan aanvankelijk ge pland. De raadscommissie praat vrijdag (de vergadering begint zoals gebruikelijk om half vier 's middags) ook over subsidies voor de Vrouwenraad West Zeeuwsch-Vlaanderen (640 gulden), de werkgroep 'Tegen haar Wil' (795 gulden) en de stichting Vrouwen Ge zondheids Centrum Zeeuwsch-Vlaan deren (4495 gulden). Voorts komt een voorstel op tafel om 19.000 gulden uit te trekken voor de invoering van 'Engelse les' op de basisscholen in de gemeente. Woensdag al vergaderen de raads commissie voor openbare werken en die voor planologie. 'Openbare werken' buigt zich onder meer over het bouwplan van de provincie Zee land, de raadscommissie 'planologie' bespreekt onder meer de bezwaren tegen het ontwerpbestemmingsplan 'Hof van Koophandel' in IJzendijke. HAAMSTEDE - Bij een inbraak in een woning in een nieuwbouwwijk van Haamstede hebben onbekenden in de nacht van zaterdag op zondag een geldbedrag van 1500 gulden buit gemaakt en circa 30 eurochecques. Het pasje werd niet gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een ruit open te breken. Tijdens de diefstal waren de bewoners niet thuis. Een nacht eerder hebben onbekenden 100 liter dieselolie afgetapt van een landbouwvoertuig dat op het land stond. Dat gebeurde bij landbouwer K.J. van de V. uit Dreischor. 3 en w willen ook de subsidierege- ing voor sportverenigingen aanpas- ;en. Bij die wijziging volgt het colle ge in grote lijnen de adviezen van de gemeentelijke sportraad. Zo wordt in iet subsidiebeleid het accent steeds ïadrukkelijker gelegd op het stimu- eren van de jeugdsport. In de prak- ijk komt het er op neer dat de jemeente probeert het bedrijven van ;port voor iedere 'jeugdige' betaal- iaar te maken door het verstrekken an hogere subsidies per jeugdlid. Als het aan het college ligt gaat die pijdrage straks omhoog van drie rijks daalders naar vijftien gulden. Daar- - THOLEN Een groep zeeverkenners van de Heenetrechtgroep uit Tholen heeft zaterdag de waterkant schoon gemaakt van de afgesloten uitloper van de rivier de Eendracht in Tholen. Na ruim een uur stonden op de dijk 42 volle vuilniszakken en nog een berg groter vuil als planken en ijzeren kabels klaar voor de gemeentereini gingsdienst. Het zingen van de scouts tijdens het werk werd regelmatig onderbroken door verwonderde uit roepen bij vondsten als grote stuk ken zeil, een oliepak en een grote zak lege mosselschelpen. Het merendeel van het vuil wordt door recreanten op het water en de schepen op het nabij gelegen Schelde- Rijnkanaal overboord gegooid. Bij vloed spoelt het spul op de waterkant en waait de bosjes in, zo verklaarde één van de leiders. De actie, onderdeel van een milieudag, was georganiseerd op eigen initiatief van de groep. „Wij zijn niet het roei- of zeilclubje waar voor we vaak gehouden worden. Bij de planning horen we rekening te houden met de maatschappij om ons heen en de zorg voor het milieu is hier een onderdeel van", aldus schipper Jan le Due. Bij de constatering van het vuil in de 'Kom' stelde de groep: „Als anderen het niet doen, doen wij het". Na het koude en natte karwei stond in scoutingclubgebouw De Waag warme chocolademelk klaar. De dag werd afgesloten met een gesprek over 'mi lieu en wat doen we ermee'. Gezien de positieve reacties van de deelnemen de zeeverkenners en het vuil wat nog achter is gebleven in en langs de 'Kom', staat een dergelijke actie in het voorjaar zeker weer op het pro gramma, zo deelde de leiding mee. ERGEN OP ZOOM - Roxy II, 21.15 iur: Over sex gesproken, 18 jr.; Cinem'Actueel I, 20 uur: Porky's wraak, 16 jr.; inem'Actueel II, 20 uur: I never promised you a rosegarden, a.l.; Cinem'Afttueel III, 20 uur: The post man always rings twice, 16 jr. GOES - Grand, 20 uur: Cocoon, a.l. HULST - De Koning van Engeland, 14.30 uur: Beauty, 18 jr.; 20 uur: rimes of passion, 16 jr.; 20 uur: The iurple rose of Cairo, 12 jr.; 20 uur: 'aul Chevrolet en de ultieme halluci natie, 16 jr.; 20 uur: Trading places, a.l. MIDDELBURG - Meccano, 20.30 uur: Pepe le Moko, a.l.; Electro, 20.30 uur: The Glenn Miller story, a.l. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Meisjes in extase, 18 jr. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: All of me, a.l.; 20 uur: Mad Max in de donderkooi, 12 jr. VLISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: Onze eerste wip, 12 jr.; Alhambra II, 20 uur: Prizzi's honnor, 12 jr. Tentoonstellingen BRUINISSE - Hal Gemeentehuis, 9- 12 en 14-17 uur: 'Heen en weer'. CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-18 uur: Werken van José Heirbaut. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HULST - Galerie Van Geijt, 9-12 en 14-18 uur: 'Kunstfeest '85'. MIDDELBURG - Zeeuwse Museum, 10-17 uur: Werken Lidy Hoewaer, Scot tish hills (Um 2/1). OOSTKAPELLE - Zeeuws Museum/ Natuurhistorie, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen zoeken... en vinden in Zee land'. VLISSINGEN - Stadhuis, 9-17 uur: Fototentoonstelling 'Groeien naar morgen'; Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: Levende reptielen, amfibieën en in- sekten; Gevangentoren, 12-14 en 17-21.30 uur: Aquarellen van Jack Vreeke (t/m 14/ 1). IJZENDIJKE - Museum 10-12 en 13.30-17 uur: Ledenexpositie weef- kring. pook. wmmmwmm De zeeverkenners van de Heenetrechtgroep haalde heel wat vuil op langs de waterkant van de afgesloten uitloper van de rivier de Eendracht. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. (Slot van pagina 5) verantwoord is dat de raad van com missarissen zo groot is. Ze wijzen daarbij op de NV PZEM, waar 15 commissarissen zijn benoemd en waar de financiële resultaten en het aantal personeelsleden een veelvoud zijn van die van de watermaatschap- Pij- De brief stelt bovendien dat het voor een juiste scheiding van belangen en bevoegdheden noodzakelijk is dat de leden van de raad van bestuur be noemd worden door de vergadering van aandeelhouders. Dit komt een directere invloed van de aandeelhou ders (dat zijn de gemeenten) op het aantal gekozen en benoemde bestuur ders ten goede. Tevens is ze er voor stander van een andere verhouding tussen het aantal gekozen en benoem de bestuurders; het aandeel van de gekozenen zou groter moeten zijn dan dat van de benoemden. De gemeenteraad van Oostburg vindt dat het werk van de Watermaatschap pij zo nauw verweven is met de belan gen van de volksgezondheid dat de invloed van democratisch gekozen locale bestuurders gerechtvaardigd en gewenst is. Voorts vraagt ze zich af of het wel juist is dat de raad van commissarissen, op grond van de sta tuten, het recht heeft zelf tot benoe ming van commissarissen over te gaan. Voorzitter van de raad van commis sarissen W. Don is het met de gemeen te Oostburg eens dat een kleinere raad op zich gewenst is, maar dat dit op grond van afspraken in het verle den op grote weerstand zal stuiten. Dit schrijft hij in een brief aan de aandeelhouders van de WMZ. Hij wijst daarbij met name op de afspra ken in het kader van fusies. De huidi ge grootte van de raad is een uitvloei sel van die fusies. Don wijst erop dat de omvang van 18 personen al jaren mogelijk is, wat blijkt uit de statuten en uit het func tioneren van de raad. Een kleinere raad is daarom geen dringende nood zaak, stelt hij. Voorts wijst hij op het aanbevelingsrecht dat de aandeel houders hebben in het benoemen van commissarissen. De raad heeft daar tot nu toe vrijwel steeds rekening mee gehouden, aldus de brief. De invloed van de gemeenten is daardoor daad werkelijk aanwezig. Daarnaast haalt hij de statuten aan om aan te geven dat de commissarissen op de juiste wijze worden benoemd. Beide brieven komen op 18 december aan de orde tijdens de algemene ver gadering van aandeelhouders. Op de agenda staat tevens het voprstel van de raad van commissarissen om hun aantal uit te breiden tot 19. De extra commissarisplaats zou bestemd zijn voor iemand uit Walcheren. Dit volgt uit een gewijzigde verhouding in de aandelen in 1984. De ploeg van Pechiney klaar voor de start van de onderwaterwedstrijden. MIDDELBURG - De duikploeg van de bedrijfsbrandweer van Pechiney is zaterdag voor de zesde achtereen volgende keer nationaal kampioen onderwatersport voor brandweer korpsen geworden. De wedstrijden - voor de eerste keer door een bedrijfs brandweer (Pechiney) georganiseerd - werden in het zwembad Poelendae- le in Middelburg gehouden. Onder de acht deelnemende teams waren ook twee buitenlandse korpsen aanwe zig; één uit het Belgische Gent en één uit Londen. De buitenlanders die respectievelijk op de vierde en zesde plaats eindigden deden buiten mededinging mee. Pechiney had jarenlang de nationale individuele kampioen, H. van de Kraan, in zijn midden. Ditmaal moest Van de Kraan de heer R. Harmsen uit Deventer voor laten gaan. Van de Kraan werd tweede en zijn ploegge noot R. Braam zwom naar de derde plaats. In het ploegenklassement on dervond Pechiney felle tegenstand van Deventer. Deze ploeg eindigde met twintig seconden achterstand op een verdienstelijke tweede plaats. Rotterdam werd derde met maar twee seconden achter op Deventer. De deelnemende ploegen - de tijden van de vier beste deelnemers telden mee voor het eindklassement - kre gen drie wedstrijdonderdelen te zwemmen. Snelheid, behendigheid en het omgaan met het duikmateriaal vormden daarbij de belangrijkste fac toren. De stand werd via een score bord bijgehouden. Vooral aan het slot GOES - Het algemeen bestuur van de Bescherming Bevolking in Goes houdt 13 december een vergadering. Op de agenda staat de behandeling van de eerste begrotingswijziging 1986 en de rekening over 1983. Voorts komt de reorganisatie van de hulpver lening aan de orde. De vergadering wordt gehouden in de commandopost van de BB aan de Kloetingseweg 40 in Goes en begint om 16 uur. HAAMSTEDE/RENESSE De to neelclub 'De Speelse Ganzeveer', be staande uit onderwijzers en onder wijzeressen uit de Westhoek, voert vandaag, maandag en dinsdag het kindertoneelstuk in vier bedrijven 'De Geldmolen' op. Maandag is het spel te zien in 'De Schutse' in Haam stede en dinsdag in het dorpshuis in Renesse. Beide voorstellingen begin nen om 19.30 uur. Het stuk ging woensdag in première in het dorps huis van Serooskerke. 'De Geldmolen' werd geschreven door J. A. Tempelaars en J. van de Heijden. Het verhaal gaat over een zeer gierige, schraperige kapper en zijn vrouw, die tot de ontdekking komen dat een tovenaar in het nabijgelegen bos een machine heeft gemaakt, die geld maakt. Het tweetal besluit deze geld molen te stelen. MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor Ouderen vergadert woensdag 11 december in het gebouw van de Stichting Zeeland aan de Dam in Middelburg. De vergadering begint om 14.15 uur. De agenda vermeldt onder meer het beleidsplan van de Raad, de aanbeve lingen uit het rapport thuisverpleging van de Nationale Raad voor de Volks gezondheid en het beleid van de pro vincie in '86 ten aanzien van ouderen. van het Kampioenschap, dat zater dagmiddag om één uur begon en rond vijf uur werd beëindigd, was er door het minieme verschil tussen de favo riete ploegen veel spanning. Er waren rond de vijftig deelnemers, verdeeld over acht ploegen. De wed strijden werden besloten met een kof fietafel in de kantine van de PZEM in Middelburg. Daar werden tevens de prijzen uitgereikt door bedrijfsdirec teur G. W. A. de Goey van Pechiney. Behalve het totaal klassement per ploeg en individueel werden er ook prijzen toegekend voor de verschillen de onderdelen. Nationaal kampioen Pechiney kon naast een definitieve beker ook de wisseltrofee weer voor een jaar mee naar huis nemen. Ook individueel kampioen Harmsen kreeg een wisselbeker naast de definitieve herinnering. De commandant van de bedrijfs brandweer van Pechiney, de heer K. W. van de Gruiter, had ook nog atten ties voor een aantal medewerkers en bovenal lovende woorden voor de PZEM-directie voor de gastvrije ont vangst en het aanbieden van de kof fietafel aan de deelnemers. Na het eten was er nog gelegenheid tot het maken van een dansje op muziek van The New Formations. Uitslagen: ploegenklassement totaal, 1 Pe chiney 20.32.87, 2 Deventer 20.52.78, 3 Rot terdam 20.54.91, 4 Gent 21.20.27, 5 Tilburg 21.47.23, 6 Londen 24.49.51, 7 Middelburg 24.54.65, 8 Almelo 25.01.24. Eindklassement individueel: 1 R. Harm sen, Deventer 04.47.50, 2 H. van de Kraan, Pechiney 04.47.60, 3 R. Braam, Pechiney 04.54.23, 4 L. Los, Rotterdam 04.54.71, 5 J. Verweij, Gouda 05.01.20. Verweij kreeg nog een extra aanmoedigingsprijs; hü was de enige deelnemer van de ploeg uit Gouda. KLOVENIERSDOELEN, MIDDEL BURG Gaudeamuskwartet. Jan Wittenberg, Paul Hendriks, Hans Neuburger en Max Werner voerden werken uit van Huub Eerstens, Tristan Keuris, Chiel Meijering en Alban Berg* Een kwartetavondje met het Gau deamuskwartet - fonkelnieuwe produkten van landgenoten en het derde kwartet van 'jubilaris' Alban Berg - is een gebeuren dat inspan ning vraagt van de luisteraar. De éénkleurige strijkersfamilie, er meer op gericht de geest van de muziek te presenteren dan het vlees, is een gegeven dat een extra concentratie van de hoorder vraagt. Speelt men dan nog uitsluitend hedendaagse mu ziek (inderdaad, Berg is na zestig jaar nog niet van gisteren) dan dreigt het gevaar dat de opnamecapaciteit van de ontvanger wordt overschat. Niet tegenstaande deze bedenking is het prettig te kunnen melden dat het Gaudeamuskwartet een boven ver wachting boeiend stuk twintigste- eeuwse kamermuziek heeft gebracht. Het strijkkwartet van Tristan Keuris is een volwassen meerdelig werk, ty perend voor de jaren-tachtig-stijl die sommige vooraanstaande Nederland se componisten (Schat, Loevendie) momenteel hanteren. Een muzikan- tesk stuk, van iemand die zich er niet voor schaamt mensen als Ravel en Bartok in de kennissenkring te heb ben. De schrijfwijze is zeer des strijk- kwartets: een fantasierijke toepassing van kleurgevende speeltechnieken en bovenal een intensieve toepassing van dialectische motiefverwerking. De speelse finale lijkt mij door de grote lengte aan snedigheid in te boeten. Het werk werd door het Gau deamuskwartet dynamisch en exact gerealiseerd. Het kwartet van Huub Kerstens (een 'Quartettsatz" eigenlijk) is een sta tisch lijnenspel, vergelijkbaar met het Heiliger Dankgesang uit Beethovens opus 132. Bij Beethoven krijgt het kwartetdeel een zinvolle motivatie door de voorgaande en volgende de len. Bij Kerstens daarentegen blijft het kwartetdeel door het ontbreken van een voor- en een nageschiedenis een weinig zeggende uiting. In de toch wat droge ruimte klonk het stuk qua timbre te weinig verfijnd om een optimaal effect te kunnen sorteren. Het dit jaar voltooide strijkkwartet van Chiel Meijering, getooid met de voor een strijkkwartet opvallend lu dieke naam 'Niet te stuiten', is een psychogram van een doordouwer. En kele lyrische interpolaties, eilandjes van ontspannen bezonkenheid, ont nemen aan dit Allegro Barbaro de indruk van een verbeten fanatisme. De volledige titel van het stuk zou kunnen luiden: 'Niet te stuiten, maar niet over lijken'. Dit 'karakterstukje' lijkt mij een aanwinst voor de kwar- tetliteratuur. Het ensemble speelde het enerveren de opus met een tomeloos engage ment en een opvallende accuratesse. In het Derde kwartet van Alban Berg tenslotte bereikte het Gaudeamus kwartet een evenwichtige synthese van tekstgetrouwheid en vervoering, van 'spelen-wat-er-staat' en verbeel dingskracht. Leen de Broekert Advertentie VLISSINGEN - De gemeentepolitie van Vlissingen heeft zaterdagavond een 28-jarige inwoner uit de stad aangehouden, omdat hij was doorge reden na een ongeval waarbij een voetganger gewond raakte. Volgens de politie was de man (T. van W.) onder invloed van sterke drank. Rond half acht zaterdagavond schep te hij met zijn personenauto in de Spuistraat een overstekende voetgan ger. Het slachtoffer (een Engelse toe rist) werd met een beenbreuk overge bracht naar het ziekenhuis. De dader heeft zijn auto vlak na het ongeval laten verdwijnen. De politie heeft de auto (een grijze Honda Civic, kente ken 50-XD-69) nog niet terug gevon den. 6,"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 19