Nieuwe processen rond 9Golden Ten9 PvdA bereid prijs voor rakettenveto te betalen De Koning vreest loongolf door acties van brandweer PZC §hago Kettingbotsing na eerste sneeuw OVERVAL OP SUPERMARKT: ACHT DODEN Deschoon makers van Nederland. Bommen ontploft op luchthaven van Luxemburg de vandaag tt Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 't zijn huiswerk doet. 99 Koude wind en buien 228e jaargang no. 259 Maandag 11 november 1985 Achtervolging Laatste schip Van der Giessen te water Onderzoek naar 1-2-3-show en Telelot Campinghouder mag buiten verkoop caravan worden gehouden Biljarttitel Schaaktitel Bom Bouwbureau V D-chauffeurs Naast opklaringen ook enkele buien. Kans op hagel en onweer met wind stoten. Krachtige wind tussen west en noordwest. Middagtemperatuur 7 graden. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-15144. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN (Van onze correspondent) AALST-BRUSSEL - Acht doden, van wie drie uit een gezin, twee zwaargewonden en een buit van niet meer dan 14.000 gulden. Dat is de trieste balans van de bloedige overval die vier gangsters zaterdagavond pleegden op een supermarkt in het Belgische Aalst, twintig kilometer ten westen van Brussel. De politie en justitie hebben nog geen spoor van de daders, die vrijwel zeker behoren tot de 'Bende van Nijvel', die verantwoordelijk wordt geacht voor meer dan tien overvallen waarbij tot zaterdag al 20 mensen werden vermoord. Minister van justitie Gol heeft zondag gepleit voor de doodstraf voor dit soort misdaden. De gemaskerde overvallers stormden om kwart voor acht de Delhaize- supermarkt in Aalst binnen en scho ten in het wilde weg met zware gewe ren, zogenaamde 'riot-guns'. Drie klanten die in de rij voor de kassa stonden werden zonder meer doodge schoten. Het waren de man (42), vrouw (38) en 14-jarige dochter van het gezin Van der Steen. Hun 9-jarig zoontje raakte zwaargewond. Nadat zij zich hadden meester ge maakt van een kleine kluis renden de drie de supermarkt uit. Op het par keerterrein voor de zaak werden in hun auto de 35-jarige D. Neys en zijn 9-jarig dochtertje doodgeschoten, als mede de 33-jarige Marie-Jeanne Mul der. die op het parkeerterrein liep. Een vierde man werd in zijn auto beschoten en raakte zo zwaar gewond dat hij korte tijd later in het zieken huis overleed. In totaal werden zo'n 40 schoten afgevuurd. Ook politiemensen die de supermarkt bewaakten werden door de gangsters beschoten. Een politie- busje werd doorzeefd, maar de agen ten waren net op tijd uitgestapt. De overvallers vluchtten in een grijze Volkswagen Golf GTI. Een van hen beschoot vanuit de geopende ach terklep een politiebusje dat de ach tervolging inzette. De agenten verlo ren in hun te trage vervoermiddel de snelle Golf echter uit het gezicht. Na de overvallen op twee Delhaize- supermarkten in Eigenbrakel en Overijse, waarbij op 27 september binnen een half uur acht doden vielen, waren vele supermarkten in de pro vincie Brabant gedurende de avondu ren onder politiebewaking gesteld, zo ook die in Aalst. De overvallen van de Bende van Nijvel vonden tot nog toe LUXEMBURG (AFP) - Op de luchtha ven Findel van Luxemburg zijn za terdagavond twee bommen ontploft. Een deel van de grondapparatuur langs de aanvliegroute is beschadigd maar er zijn geen slachtoffers geval len, zo is van de politie vernomen. De bommen ontploften met een tus senpauze van twee minuten. De eerste vernietigde apparatuur langs baan 06, en de tweede een richtingaanwijzer langs baan 24. De installaties liggen 300 meter van elkaar. De schade wordt geschat op 100 miljoen Luxem burgse frank (ruim vijf miljoen gul den). Het is de twaalfde bomaanslag in Luxemburg in zes maanden tijd. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - Koningin Beatrix heeft zaterdag het nieuwe passagiers- en autoveerschip van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland op de werf van Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJs- sel haar naam gegeven en te water gelaten. In april volgend jaar wordt het ingezet voor de lijndienst tussen Hoek van Holland en Harwich. Het vervangt dan twee kleinere schepen. Het schip is voorlopig het laatste nieuw gebouwde middelgrote zeeschip van de werf in Krimpen aan den IJssel. Het beëindigen van deze nieuwbouw houdt in dat ettelijke honderden arbeids plaatsen verloren gaan. steeds tegen sluitingstijd plaats. De overvallers verschenen zaterdag ech ter precies op het moment dat de gewapende rijkswachter werd afge lost door agenten van de Aalster gemeentepolitie. DEN HAAG (GPD) - Op korte termijn zal een aantal proefproces sen worden uitgelokt over het op roulette lijkende spel 'Golden Ten'. Door de exploitanten ervan wordt het aangeprezen als een behendigheidsspel dat dan ook niet zou vallen onder de Wet op de Kansspelen. De overheid is het daarmee niet eens en meent dat 'Golden Ten' verboden zou moeten worden. Het onderzoeksinstituut TNO heeft onlangs na bestudering van het spel gerapporteerd dat 'Golden Ten' wel degelijk als een kansspel moet worden geschouwd. Het mi nisterie van justitie zal het TNO- rapport aangrijpen voor een slot- aanval op het spel. In een paar proefprocessen wil justitie uitge sproken zien te krijgen dat 'Golden Ten' tot de spellen behoort te wor den gerekend, die niet zonder spe ciale vegunning mogen worden geëxploiteerd. Voor de ruim 100 bedrijven waar 'Golden Ten' thans wordt gespeeld, zou een dergelijke rechterlijke uit spraak betekenen dat de tafels moeten worden gesloten. De over heid is immers niet van zins dit soort spellen in particuliere handen toe te laten. Het is te verwachten dat het juridische steekspel tot voor de hoogste rechterlijke instan tie, de Hoge Raad der Nederlanden, zal worden voortgezet. Het aantal bedrijven (voornamelijk in de hore- ca-sector) waar'Golden Ten' wordt gespeeld, nam tot dusver nog steeds toe. De overvallers sleepten een kleine 'baby-kluis' mee, waarin slechts een klein deel (250.000 francs) van de dagomzet van de Delhaize zat. De Belgische supermarkt-concerns zor gen er al geruime tijd voor dat geen grote hoeveelheden geld in de winkels aanwezig zijn. Om de paar uur worden de kassa's geleegd in een speciale kluis, die alleen door bankpersoneel geopend kan worden. Het super markt-personeel heeft ook de op dracht onmiddellijk mee te werken als overvallers om geld vragen. Bij de overval in Eigenbrakel werd in sep tember een cassière die even aarzelde direct doodgeschoten. MADRID REUTER- Vele duizenden betogers hebben zondag in Madrid gedemonstreerd tegen het Spaanse lidmaatschap van de NAVO. Ook eisten de demonstranten de terugtrekking van de 12.000 Amerikaanse militairen uit Spanje. Gonzalez heeft beloofd begin 1986 een referendum te houden over het Spaanse lidmaatschap van de alliantie. Hij heeft ook toegezegd bij de Verenigde Staten er op aan te dringen het aantal Amerikaanse militairen in Spanje terug te brengen. Van de daders ontbrak zondag nog elk spoor. Wel werd 's morgens in het nabijgeleden Strombeek-Bever een grijze Golf GTI gevonden, waarin zich munitie, laarzen, jassen en hoe den bevonden. Deze auto bleek echter pas om negen uur zaterdagavond, dus een uur na de overval, in Brussel gestolen te zijn. Van deze auto waren echter wel de deuren en de motorkap verwijderd. De 'Bende van Nijvel' heeft bij eerdere overvallen ook al tijd dergelijke Volkswagens ge bruikt, die eveneens gedemonteerd werden teruggevonden. Er wordt rekening mee gehouden dat de in Strombeek gevonden Golf een afleidingsmanoeuvre van de overval lers was. Getuigen verklaarden dat de auto er 's nachts al stond en dat er een aantal mannen bij zijn gesignaleerd, die spullen overlaadden en vervolgens in een Mercedes verdwenen. Of het hier om de overvallers ging is echter niet bekend. Wel zou zaterdagmiddag (Slot zie pagina 4 kolom 5) NIJMEGEN (ANP) - De PvdA is even tueel bereid om in een regering met het CDA wat betreft Defensie op conventioneel-terrein concessies te doen. Dat zei PvdA-leider Den Uyl zaterdag op een bijeenkomst van de Jonge Socialisten in Nijmegen. Aanvaarding van de kruisraketten in' ruil voor concessies van het CDA op sociaal-economisch terrein, sloot Den Uyl in de discussie met de zaal uit. Ook een compromis in de vorm van plaatsing van minder dan 48 kruisra ketten wees Den Uyl beslist van de hand. Heronderhandelen met de Verenigde Staten zal, zo zei Den Uyl te verwach ten, kunnen leiden tot ontbinding van het plaatsingsverdrag en de Amerika nen zullen dat op democratische wijze respecteren. Over de termijn van vijf jaar waarin het verdrag niet kan wor den opgezegd, zoals in de overeen komst van de Nederlandse regering met de VS is voorzien, zei Den Uyl: „Daar zijn verdragen en het volken recht niet voor ontwikkeld". Den Uyl wees burgelijke ongehoor zaamheid af. BRUSSEL - Bij een overval op een supermarkt in de Belgische plaats Aalst zijn zaterdagavond acht mensen omgekomen. De hevigheid van de schietpartij komt met deze foto tot uiting. De ramen en carrosserie van deze passerende auto werd doorzeefd met kogels die door de gangsters bij de overval werden afgevuurd. HILVERSUM (ANP) - Minister Brinkman wil een diepgaand onderzoek naar liefdadig heidsshows op de televisie, zoals de 1-2-3-show en Televi- zier Telelot. De minister van WVC zei zaterdag voor de ra dio dat in samenwerking met justitie nagegaan zal moeten worden hoe liefdadig deze shows zijn. Met name zal vast gesteld moeten worden of de binnenstromende gelden niet verkeerd worden besteed en of er wel voldoende aan de beoogde liefdadigheid wordt uitgegeven. Het zou vervelend zijn als zou blijken dat er met deze shows iets niet pluis is, aldus de bewindsman. Overigens wilde hij niemand beschuldigen. De minister wenst een onderzoek, omdat vanuit de Tweede Ka mer nogal indringende vragen over deze shows zijn gesteld. DEN HAAG (GPD) - Campinghou ders mogen van caravanbezitters met een vaste standplaats niet langer eisen dat zij verkoop van hun cara van via de campingbaas laten lopen. De Staatscourant van vandaag bevat een beschikking van staatssecretaris van economisch zaken Van Zeil, waarbij een dergelijke (aftgedwon gen bemiddeling met ingang van morgen wordt verboden. De laatste jaren zijn veel klachten ingediend dat campinghouders be middeling bij verkoop eisten en daar voor soms buitensporig hoge bedra gen in rekening brachten. Bovendien kon het voorkomen dat de vaste standplaats voor een caravan kwam te vervallen wanneer een verkoop buiten de campinghouder om tot stand was gekomen. Een caravanhouder blijft overigens vrij zelf om bemiddeling van de cam pinghouder te vragen. De camping houder mag 3 procent van de ver koopsom aan bemiddelingskosten in rekening brengen met een minimum van 200 en een maximum van 500 gulden. Daar moeten de (administra- tie)kosten dan al in zitten. De btw komt er nog wel bovenop. Bhagwan Op last van een federale rechter in Portland (Oregon) is vrijdag de Indiase guru Bhagwan Shree Raj- neesh vrijgelaten. Hij moest wel een borgsom van 500.000 dollar (ca. 1,5 miljoen gulden) betalen en mag niet de staat Oregon verlaten of zich per vliegtuig verplaatsen. Ook moet hij afstand doen van een vliegtuig voor intercontinentale vluchten dat in be zit van zijn sekte is. In Sluis schreef de Limburger Jean Bessems historie: hij werd de eerste Nederlandse wereldkampioen in het kunst stoten. PAGINA 16 Gary Kasparov heeft Anatoli Karpov onttroond als wereld kampioen. In de laatste partij speelde Karpov alles of niets en het werd niets. Kasparov beloofde het imago van rebel af te leggen. PAGINA 9 Angst voor eigen 'supporters' dreef Feyenoord er bijna toe de wedstrijd tegen MVV in Maastricht niet uit te spelen. Een ontploffende bom veroor zaakte grote consternatie. Tenslotte speelden de Rotter dammers door (en gelijk). PAGINA 9 De energiebedrijven van Zee land, Noord-Brabant en Lim burg hebben een gezamenlijk 'bouwbureau' voor kerncen trales gevormd. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Advertentie Minister De Koning DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister van sociale zaken De Koning houdt zijn hart vast voor een loongolf, die dreigt door de acties van de brand weerlieden. Die eisen voor hun onre gelmatige werk en de onmogelijk heid om voor overwerk extra vrij te nemen, vierhonderd gulden ('schoon') meer. De Koning meent dat „alle inspannin gen van de afgelopen jaren voor niets zijn geweest, als de bevriezing van de lonen in de collectieve sector (over heid en instellingen die uit gemeen schapsgeld worden betaald) wordt doorbroken". „Een loongolf in die sector zou een knak in de economie betekenen", al dus de minister zondagavond in een uitzending van het KRO-programma 'Brandpunt in de markt'. Voor De Koning staat vast dat vermindering van de werkgelegenheid en meer werkloosheid er het gevolg van zullen zijn. „En dat betekent dat het stelsel van de sociale zekerheid opnieuw on der geweldige druk komt te staan". De vrachtwagenchauffeurs van het warenhuisconcern V en D willen er per maand bijna 200 gulden netto bij omdat zij vinden dat hun functie zwaarder en verantwoordelijker is geworden. Als de V en D-directie volgende week niet over de looneis wil praten, zullen mogelijk acties volgen. Dit is zaterdag besloten op een vergadering van de chauffeurs in Utrecht. Van de circa 200 chauffeurs waren er 85 aanwezig. De werknemers bij de controlebedrij- ven in de Rotterdamse haven - in totaal 500 man - dreigen met acties als niet wordt voldaan aan hun eisen voor een nieuwe cao. Dit bleek zaterdag avond op een ledenvergadering van de Vervoersbond FNV, die door 130 man werd bezocht. Volgens FNV-bestuurder Cees van Nimwegen zullen de eisen nog eens in een brief aan de werkgevers worden geformuleerd, waarna er op zeer kor te termijn onderhandelingen moeten beginnen. Bij het controlebedrijf Ca leb Brett, dat een eigen bedrijfs-cao heeft, is afgelopen week al een stipt heidsactie begonnen. Tel. 045 - 7194 66. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen - Almelo - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. BREDA (ANP) - Zondagavond zijn op rijksweg 17 ter hoogte van de Bra bantse gemeente Standdaarbuiten ongeveer 20 personenwagens door plotselinge gladheid na enige sneeuwval betrokken geraakt bij een kettingbotsing. Enkele auto's zijn uitgebrand. De rijksweg most gerui me tijd worden afgesloten en het verkeer werd omgeleid. In totaal zijn zes gewonden naar zie kenhuizen gebracht, terwijl de GG en GD terplaatse automobilisten behan delde die lichte verwondingen hadden opgelopen. In de loop van de zondag avond konden vijf gewonden al weer naar huis terugkeren. Een vrouw uit Roosendaal werd ern stig gewond opgenomen. Bende in België richt opnieuw bloedbad aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1