IN DE VRUDAGKRANT: l\\\ EG WIL RUNDVLEES MET FORSE KORTING VERKOPEN MOGELIJK DUIZENDEN DODEN Bezoek uit IJsland VanAardenne: Starwars is zaak voor bedrijven Margarine en halvarine maandag goedkoper Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! ff Waag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 't zijn huiswerk doetM PZC de PZC vandaag makers van Nederland. Descï Kruisraketten Havenschap Zagerkweek Wielrenwerk Gesprekken VS en Sowjet-Unie hervat NA PUBLICATIES IN GREENPEACE-ZAAK Later opklaringen 228e jaargang no. 222 Vrijdag 20 september 1985 Nieuw seizoennieuwe lijnen vrijdagkrant 20 jaar tol Zeelandbrug RADSON Her nu Vanochtend nog bewolkt, maar geen neerslag van betekenis. Vanmiddag enkele opklaringen. Matige wind draaiend naar zuidwest. Middagtem- peratuur omstreeks 18 graden. mode-extra, wonen, auto, ontspanning Elke M-ijdag ander nieuws... PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG (GPD) - Bijna 300 melkveehouders zullen door het openbaar ministerie worden vervolgd wegens het plegen van valsheid in geschrifte. Het openbaar ministerie heeft de processen-verbaal overgedragen gekregen van de Algemene Inspectiedienst (AID) van het mi nisterie van landbouw. De AID heeft geconstateerd dat de boeren valse gegevens verstrekten om daardoor meer melk te mogen produceren dan hen in het kader van de maatregelen rond de superheffing was toege staan. Hun aanvragen kwamen ambtenaren op het ministerie verdacht voor, waarna de AID werd ingeschakeld. Na een diepgaande onder zoek bleek inderdaad dat valse gegevens waren verstrekt. BRUSSEL (ANP) - De Europese Com missie heeft zich donderdag bereid verklaard de prijzen voor grote par tijen rundvlees uit de EG-voorraden te verlagen met 20 procent. Op die manier hoopt men aanzienlijke hoe veelheden vlees aan landen buiten de EG te kunnen slijten. Vooral in Oost- Europa zou hiervoor belangstelling bestaan. Het gaat om partijen bevroren vlees van minimaal 75.000 ton. In kringen rond EG-landbouwcommissaris An- driessen wordt er rekening mee ge houden dat met name de Sovjet-Unie bereid is 175.000 ton EG-rundvlees op deze voorwaarden af te nemen. De maatregel is vooral bedoeld om iets te doen aan het aanzienlijke rund vleesoverschot in de Gemeenschap. Op het ogenblik beschikt de EG over een rundvleesberg van bijna 800.000 ton. Zware aardbeving treft Mexico-stad MEXICO-STAD (AP/DPA/AFP/REUTER) - Een zware aardbeving waarvan het epicentrum in de Stille Oceaan lag, heeft donderdag in drie staten van Mexico zware schade aangericht. In de hoofdstad Mexico-stad zijn zware verwoestingen aangericht. De berichten over het aantal dodelijke slachtoffers lopen uiteen van honderden tot duizenden. vanuit de VS stopgezet, omdat niet duidelijk was of de vliegvelden van het land nog bruikbaar waren. De beving, die zich om 15.18 uur Neder landse tijd voordeed, het was toen 9.18 uur in Mexico, had een kracht van 7,8 op de schaal van Richter. En hoewel het epicentrum van de bijzon der zware beving 400 kilometer ten zuidwesten van Mexico-stad lag, (65 kilometer uit de Mexicaanse kust) De Mexicaanse regering heeft de hoofdstad, die met het omliggende gebied 18 miljoen inwoners telt, tot rampgebied verklaard. De verbindingen met Mexico per tele foon, telegraaf en telex werden gister avond verbroken. r PvdA-leider Den Uyl komt op voor de Nederlandse invloed op het afvuren van de eventu eel te plaatsen kruisvluchtwa- pens. PAGINA 3 Het Havenschap Vlissingen lijdt enorme renteverliezen door niet-uitgegeven gronden. PAGINA 11 Bruinisse heeft de primeur van een commerciële zager kwekerij. PAGINA 13 Een onzekere toekomst voor de beroepswielrenners in de nieuwe ploeg Swets: blijft de sponsor? PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 De eerste televisiebeelden uit de stad toonden ingestorte gebouwen, flatge bouwen, hotels en kerken, waarin nog overal slachtoffers moesten liggen. Een gebouw van 13 verdiepingen zou volledig zijn ingestort. Een radio-ama teur meldde dat hij veel lijken op straat had zien liggen. Volgens een ander bericht zou 35 procent van de huizen in de stad zijn beschadigd. De regering liet noodoproepen uitzenden om bloed en brandstof voor ambulan ces. In Tijuana toonde een plaatselijk ka belnet rechtstreekse televisiebeelden uit de hoofdstad en de nieuwslezer zei dat het aantal doden in de duizenden moest lopen. Door gebrek aan brand stof zou de hulpverlening moeizaam op gang komen. Hotels en andere gebouwen langs de belangrijkste bou levards van de stad zouden zwaar zijn beschadigd. De Mexicaanse ambassade in Was hington meldde dat in de staten Jalis co, Guerrero en Michoacan kerken en andere gebouwen waren ingestort. Het luchtverkeer met Mexico werd GENÈVE (REUTER-UPI) - De Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie zijn donderdag in Genève de derde ronde van besprekingen over wapenbeheer sing begonnen. Men verwacht dat deze ronde zal duren tot kort voor de topontmoeting tussen president Rea gan en partijleider Gorbatsjov, op 19 en 20 november ook in Genève. konden de trillingen tot in het zuiden van de Verenigde Staten worden ge voeld. Enige uren na de beving had het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken de verbindingen met de ambassade in Mexico hersteld. De ambassade meldde dat een groot deel van het oude centrum van de stad in puin lag. De beving was zo zwaar dat langs de hele oostkust van de Verenigde Sta ten en op Hawaii extra bewaking is ingesteld in verband met een ver wachte vloedgolf. Ook vanuit Houston, in de Ameri kaanse staat Texas werd melding gemaakt van bevingen. Er werd geen schade gemeld, maar bewoners van wolkenkrabbers hoorden gekraak en voelden de gebouwen op hun grond vesten schudden. Enkele uren na de beving verüep de communicatie met Mexico nog bij zonder moeizaam. De meeste berich ten kwamen nog door van radio amateurs. Het Nederlandse Rode Kruis heeft donderdag 100.000 gulden overge maakt aan de internationale moeder organisatie in Genève, voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Mexico. DEN HAAG (ANP) Op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven is donderdag de IJslandse president mevrouw Vigdis Finnbogadottir verwelkomd door koningin Beatrix. De president wordt tijdens haar driedaagse werkbezoek vergezeld door haar minister van buitenlandse zaken Geir Hallgrimsson. Het is voor het eerst dat een IJslands staatshoofd Nederland bezoekt. Bij de ontvangst was ook de Nederland se minister Van den Broek van buitenlandse zaken aanwezig. De IJslandse president bezoekt in ons land een aantal bedrijven en zal vandaag door premier Lubbers op het Catshuis ontvangen worden. Zij brengt ook onder meer een bezoek aan de Deltawerken. DEN HAAG (GPD/ANP) Volgens minister Van Aardenne van economi sche zaken „ligt het niet zo voor de hand" dat de Nederlandse regering meewerkt aan het Ame rikaanse Strategische Defensie Initiatief (SDI), ook wel Starwars genoemd. „Wanneer in dividuele bedrijven mee willen werken, zul len ze - net als andere bedrijven die daarom vragen - de normale on dersteuning krijgen", zo benadrukt Van Aarden ne echter wel. De Verenigde Staten hebben een uitgebreid programma opgezet voor onderzoek naar ruimtewapens en de an dere NAVO-landen uit genodigd daarin deel te nemen. Nederland heeft echter hierover nog geen definitief besluit geno men. In een toelichting op het donderdag verschenen 'Beleidsoverzicht Tech nologie 1985-1986' stelt Van Aardenne dat het kabinet de SDI-plannen ziet als een zaak voor de bedrijven. Van Aardenne zei dat het bedrijfsleven de af gelopen jaren, gerekend vanaf 1981, jaarlijks ge middeld 4,5 procent reëel meer heeft uitgege ven voor technologisch onderzoek en ontwikke ling. Foto van televisiebeelden uit Mexico. Rode Kruis-personeel en andere helpers doorzoeken de ruïne van een ineengestort gebouw. DEN HAAG (GPD) - Margarine en halvarine worden met ingang van maandag in prijs verlaagd. Plantaardige margarine wordt elf tot dertien cent goedkoper; margarine die voor een deel plantaardig is, wordt met zes cent per pakje van 250 gram in prijs verlaagd. Plantaardige halvarine zakt ongeveer 5 cent in prijs en de gewone halvarines 3 cent. De margarine-fabrikanten reageren hiermee als eersten op de prijsdalin gen van grondstoffen en de gedaalde dollarkoers. De prijsverlaging is vastgesteld na overleg met het ministerie van Economische Zaken. Advertentie Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste, konventionele CV-ketel. De ER-Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92.7% (o.w.Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: Radson, Antwoordnummer 67.5960 WJ Panningen (geen postzegel -in open envelop). Of stap naar uw installateur. spaart u energie Mitterrand gelast wijzigingen binnen Franse geheime dienst (Advertentie) Ohago I III I Tel. 045 - 7194 66. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen - Almelo - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. PARIJS/WELLINGTON (RTR/AFP/ AP/DPA) De Franse president Francois Mitterrand heeft donderdag in verband met de Greenpeace-affai re wijzigingen bevolen binnen wat hij noemde de „bevoegde diensten". Volgens Mitterrand hebben deze „diensten" informatie achtergehou den over het tot zinken brengen van het actieschip de „Rainbow Warrior" van de internationale milieu-organi satie. In een brief aan premier Fabius die door het presidentiële paleis is vrijge geven, merkt Mitterrand op dat de Franse pers „nieuwe elementen ont dekt waarop wij door een tekort aan de nodige informatie door de compe tente diensten geen zicht hebben „Deze situatie kan niet voortduren", aldus de president in het schrijven. Frankrijk heeft erkend dat leden van de Franse geheime dienst DGSE in Auckland, Nieuw-Zeeland, aanwezig waren toen het Greenpeaceschip Rainbow Warrior op 10 juli zonk door explosies van twee bommen die aan zijn boeg waren bevestigd. Het schip zou naar het atol Mururoa varen, waar Franrkijk kemproeven doet. Minister van defensie Charles Hernu erkende dat hij de geheim agenten opdracht heeft gegeven om de Rain bow Warrior en Greenpeace-activis- ten in de gaten te houden. Hij ontkent evenwel dat de agenten betrokken zijn geweest bij de aanslag op het schip. Op deze ontkenning is in Frankrijk met name door kranten, maar ook verscheidene politici scep tisch gereageerd. Het was niet duide lijk of de reorganisatie ook gevolgen zal hebben voor Hernu, die als minis ter van defensie het hoofd is van de DGSE. Premier David Lange van Nieuw- Zeeland sluit de mogelijkheid niet uit dat rond het tijdstip van de aanslag op Greenpeaceschip Rain bow Warrior (op 10 juli in de haven van Auckland) 20 agenten van de Franse geheime dienst in zijn land verbleven. Lange zei op een persconferentie in Wellington dat het „niet noodzakelij kerwijs overdreven of speculatief' is om van 20 DGSE-mensen te spreken. Hij verwees daarmee naar berichten van het Amerikaanse televisiestation CBS. De Franse krant Le Monde meldde deze week dat twee DGSE-kikvors- mannnen de explosieven aan de romp van het milieuactieschip zouden heb ben bevestigd. In het officiële rapport dat in op dracht van de Franse president Mit terrand werd uitgevoerd was sprake van in totaal vijf agenten maar over de door Le Monde aangeduide kik vorsmannen werd niet gerept. De politie van Nieuw-Zeeland heeft meegedeeld dat ze zeker is van de aanwezigheid rond 10 augustus van drie DGSE-agenten bovenop de vijf bekende. Eén van hen is Louis-Pierre Dillais, van wie Le Monde schreef dat hij de tot voor enkele dagen onbeken de derde DGSE-ploeg leidde. Hij is hoofd van een opleidingscentrum voor kikvorsmannen van de Franse marine op Corsica. De twee anderen zijn Christine Cabon en Xavier Mani- guet. Cabon komt in het rapport-Tricot naar voren als een officier van de Franse strijdkrachten die in Green peace geinfiltreerd was, terwijl hij het regeringsrapport 'een argeloze toerist' werd genoemd. Zit het een beetje mee dan besluiten de Staten van Zeeland vandaag om het tol tarief op de Zeelandbrug over de Oosterschelde voor regelmatige gebruikers beduidend te verlagen. Er ligt nu tenminste een voorstel van gs, met ingang van 1 januari 1986 een nieuw soort meerrit- tenkaarten in te voeren waarmee voor alle auto's een verlaging van de rit prijs met 20 procent kan worden aan geboden. Kost een 10-rittenkaart voor personenauto's op het ogenblik 25 gulden, volgens de nieuwe regeling zal voor een 20-rittenkaart een bedrag van 40 gulden moeten worden neerge teld. Het tarief voor enkele ritten daarentegen gaat over de hele linie met min of meer vergelijkbare percen tages omhoog. De tariefsoperatie be tekent namelijk nogal een stevige ingreep in de toch al moeilijke exploi tatie van de Zeelandbrug. De kosten van de reductieregeling, die nu voor goedkeuring op tafel ligt, zullen in de periode 1986-1990 nog altijd 1,1 mil joen gulden belopen. Juist vanwege allerlei tegenvallers in de financiering van de brug (minder gebruik dan waarop was gerekend) is het er niet eerder van gekomen om voor de regel matige gebruikers van deze vaste oe ververbinding een tariefsverlaging door te voeren. En dat was dan, na herhaalde pogingen vanuit provincia le staten, steeds opnieuw een tegen valler voor met name de inwoners van Schouwen-Duiveland. Toch is het goed dat de Zeeuwse staten in hun zitting van 31 mei van dit jaar bij gs een verlaging van het toltarief hebben afgedwongen. Eindelijk wordt nu ten minste recht gedaan aan een ge rechtvaardigd verlangen van wegge bruikers die bij de Zeelandbrug tel kens opnieuw een tolgaarder op hun pad vinden, terwijl dat elders niet het geval is. Op 15 december aanstaande is het twintig jaar geleden dat Zeeland een vijf kilometer lange brug over de Oosterschelde aan het verkeer kon aanbieden. Een project, dat op eigen initiatief was ontwikkeld en aange pakt, voor eigen rekening was ge bouwd en waarvan alle risico's voor lief werden genomen. Met een voor die dagen enorme financiële inspanning (bouwkosten 75 miljoen gulden) wer den twee overkanten met elkaar ver bonden. die het anders nog erg lang hadden moeten stellen met een vol strekt ontoereikende en uiterst kwets bare veerdienst, onderhouden met - wat toen wel werden genoemd - 'snert- boten'. De plannen voor de bouw van de brug waren tamelijk vooruitstre vend en trokken wereldwijd de aan dacht. Alleen wilde Den Haag er niet zoveel van weten. Zeeland kreeg slechts toestemming om tot de bouw over te gaan toen nadrukkelijk was vastgelegd dat het rijk op geen enkele manier financieel betrokken zou ra ken bij het project. En zo werd het verschijnsel 'tolbrug' binnengehaald. Bewust en met aanvaarding van alle consequenties. Maar ook in het voor uitzicht dat tolheffing een tijdelijke zaak zou zijn. Immers: bij de opening van de brug in 1965 werd ervan uitge gaan dat de investering voor het project zou kunnen zijn afgeschreven op het moment dat verderop naar het westen in 1978 (of korte tijd later) een nieuwe autosnelweg over de dam door de monding van de Oosterschelde zou zijn gereedgekomen. Een (rijks)weg zonder tolheffing, die een beduidende concurrent voor een Zeelandbrug- mèt-tol zou worden. Het is allemaal anders gelopen. De verkeersprognoses van destijds, waarop de exploitatie van de brug was gebaseerd, zijn te optimistisch gebleken. Zodat er zelfs mèt verho ging van de toltarieven een veel lange re periode nodig was voor de afschrij ving. En de 'concurrerende weg' over de stormvloedkering door de Ooster schelde komt er nu tien jaar later (in 1988) dan aanvankelijk de bedoeling was. Wat bleef zijn de verwachtingen, destijds gewekt, dat de tol op de Zeelandbrug op een redelijke termijn zou verdwijnen. Dat laatste is op dit ogenblik nog steeds niet het geval. Trouwens, het zal nog wel even duren eer het zover is. Vandaar dat het niet meer dan billijk is dat er nu voor de regelmatige gebruikers een mogelijk heid wordt geschapen om de steeds terugkerende tolgaring in omvang wat te versoepelen. Gs noemen in hun voorstel de 'tegenprestatie' in de vorm van een verhoging van de enkele rit-prijs 'toeristisch onvriendelijk'. Dat mag zo zijn, - feit is dat een deel van de Zeeuwse bevolking vrijwel dagelijks op deze brug tussen twee delen van de provincie is aangewezen. En dat datzelfde deel al bijna twintig jaar tol betaalt. Zeker nu er binnen enkele jaren over de stormvloedke ring in de monding van de Ooster schelde een tolvrije weg met een dui delijk toeristisch karakter zal liggen is dat bezwaar van gs ook niet wezenlijk te noemen. Bovendien is nog vol strekt onduidelijk wat de toekomst perspectieven van deze verbinding op langere termijn zijn. De tariefverla ging van de tol op Zeelandbrug, van daag in de statenzitting aan de orde, is al rijkelijk laat en bepaald op haar plaats.vdM. Spreektijdbeperking Het over grote deel van de kleine fracties in de Tweede Kamer heeft er bezwaar tegen dat de spreektijd voor de behandeling van de begrotingshoofdstukken door Kamervoorzitter Dolman is beperkt. Op initiatief van PSP-fractievoorzit- ter Van der Spek vond hierover don derdag in de Kamer een stemming plaats. CDA. WD. PvdA, RPF, GPV en het D'66-Kamerlid Nypels, samen een ruime Kamermeerderheid, steun den echter het voorstel van Dolman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1