GROOT W/EEK-UIT \NEEK- •aék 'fofor-oóeadeJc' Prijzen niet gestegen de PZC vandaag Vervolging weduwe van NSB-voorman JliWL spoWt/cocpje »V EERSTE HALF JAAR 132 MILJOEN h "Wfedden dat üw ziektekostenverzekeraar niet opneemt, als u 's nachts om 3 uur vanuit Tokio belt? Van Zilveren KruisVGCN mag je meer verwachten. Bel nu gratis 06-0444 voor informatie over onze r~ i ZilverenKruisVGCN verzekeringen Kernenergie en inspraak Koud 28e jaargang no. 211 aterdag 7 september 1985 1 976, toen tot de bouw werd besloten, 30 procent duurder is geworden. Vooruitblik Misstanden Meeum Gasten Prins van Oranje, Goes. Zonnige perioden en droog. Eerst krachtige en later matige westen wind. Middagtemperatuur 16 graden. ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 16810 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IILWAUKEE (AP) - Een DC-9 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij lidwest Express is vrijdag bij de start op de luchthaven van Milwaukee erongelukt. Geen van de 31 inzittenden heeft het ongeluk overleefd. ;en woordvoerster van Midway Express deelde mee dat er 26 passagiers en vijf jemanningsleden aan boord van het toestel waren. Het toestel zou een vlucht laken naar Atlanta, Georgia. Een woordvoerder van de Federale Luchtvaart- ienst in Chicago, verklaarde dat het toestel om 15.25 uur plaatselijke tijd 22.15 uur Nederlandse tijd) opgestegen was en boven de luchthaven vloog, oen de piloot aan de verkeerstoren meldde dat er sprake was va' een noodsituatie. De toren bevestigde de boodschap ontvangen te hebben, maar direct daarna stortte het toestel neer. „Meteen daarna zag de verkeersleiding rook en vuur van een enorme vuurbal", aldus de woordvoerder. De politie van Milwaukee deelde mee dat inmiddels de stoffelijke resten van 14 mensen geborgen waren. Ooggetuigen verklaarden dat het tweemotorige toestel twee keer over de kop leek te gaan op een hoogte van ongeveer 300 meter, alvorens met de neus naar beneden neer te storten. Het vliegtuig kwam neer in een dichtbebost natuurpark. Het zoeken naar slachtoffers werd bemoeilijkt door de dichte begroeiing en het drukke verkeer op de wegen in het gebied. Weer fors tekort op Dosterscheldewerken (Van onze Haagse redacteur )EN HAAG - Er zijn weer forse kostenoverschrijdingen bij de Oosterscheldewerken. In het erste half jaar is het project 132 miljoen gulden duurder geworden dan geraamd. De tormvloedkering, het meest geldverslindende onderdeel, is de hoofdoorzaak. Deze werd 206 niljoen gulden duurder. Dat betekent dat de pijlerdam in verhouding tot de ramingen uit bit blijkt uit het achttiende voort- ;angsrapport over de Oosterschelde- rerken. Minister Smit-Kroes (verkeer n waterstaat) heeft daarop vrijdag iet fiat van de ministerraad gekregen. feitelijk, zo blijkt uit het rapport, ledraagt de overschrijding 172 mil- oen. Van dat bedrag gaan echter irijsstijgingen (40 miljoen, wordt ge- leel gecompenseerd) af. Iet hele project, inclusief de compar- imenteringswerken achterin de Oos- terschelde, kost nu een dikke 7,7 miljard gulden, en valt daarmee 10 procent (700 miljoen gulden, exclusief inflatie) hoger uit dan de ramingen. Van dat bedrag slokt de pijlerdam het grootste deel op met een bedrag van 5,4 miljard gulden. Voor het project moet nog een kleine 1,4 miljard gul- DEN HAAG (ANP) - De prijzen zijn tussen midden juli en midden augustus niet gewij zigd. Dat blijkt uit het vrijdag gepubliceerde prijsindexcij fer van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral kleding, met uitzonde ring van dameszomerkleding, werd duurder. Benzine, LPG, en vers fruit werden goedko per, evenals koffie, margarine, halvarine, dameszomerkle ding en verse groenten. De geldontwaarding (het zoge noemde voortschrijdend twaalfmaandsgemiddeld) be draagt op dit moment 2,6 pro cent. JOHANNESBURG (UPI) - De zwarte nationalistische leider Nelson Man dela (67), die in Zuid-Afrika een le venslange gevangenisstraf uitzit, is donderdag voor een dag in een zie kenhuis in Kaapstad opgenomen voor de behandeling van een mogelij ke nierinfectie. De ANC-leider be vindt zich nu weer in de Pollsmoor- gevangenis. Dit heeft een woordvoer der van het Zuidafrikaanse gevange niswezen meegedeeld. Ismail Ayob, de advocaat van Mande- la's echtgenote Winnie, heeft gezegd dat zij uiterst ongerust is en niet tevreden is met de officiële verklaring. Gegevens over zijn gezondheidstoe stand ontbreken, maar de woordvoer der van het gevangeniswezen zei dat hij niet zou zijn teruggebracht als hij ziek zou zijn. Uit ziekenhuisbronnen is vernomen dat Mandela een inwendig onderzoek aan zijn blaas heeft onder gaan, waarvan het resultaat niet be kend is. Mandela zit al 22 jaar gevan gen na te zijn veroordeeld wegens sabotage en verraad. Ismail Ayob zei dat Winnie Mandela de autoriteiten om toestemming zal vragen haar echtgenoot te bezoeken. Het betreft een speciaal verzoek om dat zij het aantal bezoeken dat haar tot aan kerstmis is toegestaan, al heeft afgelegd. Ook zal zij erop aan dringen dat haar man wordt onder zocht door een arts van de familie. den worden uitgegeven. Daarvan is inmiddels voor zo'n 900 miljoen aan verplichtingen aangegaan. De nieuwste tegenvallers staan in schril contrast tot de twee vorige verslagperioden, waarin het financiële plaatje beide keren op nul uitkwam. Uit de financiële bijlage blijkt, dat de tegenvallers vooral veroorzaakt wor den door het plaatsen van de beton nen dorpelbalken tussen de pijlervoe ten onder water, en het inhangen van de stalen schuiven in de dam. Daarbij kwamen allerlei details naar voren, die in de ontwerpfase niet konden worden doorgrond. Vaak was meer materieel en personeel nodig dan was voorzien om het moeilijke werk op tijd te voltooien. Dat was onder meer het geval bij de opbouw van de onderwa terdrempel van de stormvloedkering. Op onderdelen waren dikwijls nadere inzichten nodig in de methode van aanpak, zoals bij het plaatsen van de schuiven en bewegingswerken. Daar voor was extra werk nodig en moest er gesleuteld worden aan de planning. Technisch uitvoerbaar, maar niet zon der extra kosten. Nelson Mandela (Advertentie) LONDEN De Britse beeldhouder Patrick Cook heeft zijn fiet$ het stenen tijdperk binnengeloodst. Op de juiste manier geparkeerd valt de tweewieler fietsendieven nauwelijks in het oog. Om het beeld te vervolmaken draagt Cook tijdens zijn tochtjes bijpassende schoenen en een idem hoed. Een van de vele cadeaus die de jarige Strauss gisteren kreeg aangebo den: een pet zoals die wordt gedragen door gezagvoerders van verkeersvliegtuigen. BERLIJN (DPAiRTR) - Het staatshoofd en de partijleider van de DDR, Erich Honecker, heeft de premier van de Westduitse deelstaat Beieren, Franz Josef Strauss, vrijdag gefeliciteerd ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag. Tal van Westduitse en buitenlandse autoriteiten waren vrijdag in München om de verjaardag van Strauss te vieren. Onder de 1.000 gasten in de "Residenz" van München - paleis van de koningen van Beieren tot 1918 - waren president Richard von Weizsacker en bondskanselier Helmut Kohl en president Amin Gemayel van Libanon, een van de vele buitenlandse staatshoofden die Strauss in zijn loopbaan heeft ontmoet. In 40 jaar politiek was Strauss twaalf keer minister en hij is bekend om harde redevoeringen, groot gevoel voor humor en het overleven van controversen. Het nieuwste voortgangsrapport is niet zozeer een terugblik, alswel een vooruitblik. Zo is in het financieel overzicht de weerslag verwerkt van het eindbestek, dat „het meest funda menteel" die slotfase markeert. Rijkswaterstaat en de aannemers be reikten daarover - zij het niet op alle onderdelen - in juli overeenstem ming. Het gaat om al het werk dat nog nodig is voordat op 4 oktober 1986 de stormvloedkering in gebruik (Slot zie pagina 15 kolom 2) ARNHEM (ANP) - De in Velp wonen de weduwe van NSB-voorman Rost van Tonningen zal strafrechtelijk worden vervolgd voor het bezit van nazistische en voor joden beledigen de lectuur. In de woning van de 70-jarige vrouw werden vorig jaar bij huiszoeking gro te hoeveelheden nazistische pamflet ten en geschriften aangetroffen, die klaar lagen voor verzending. De zaak tegen mevrouw Rost van Tonningen dient op 1 oktober voor de Arnhemse rechtbank, aldus een woordvoerster van justitie in Arnhem vrijdag. Naar aanleiding van een klacht van de Stichting Bestrijding Antisemitis me (Stiba) startte justitie in Arnhem medio vorig jaar een onderzoek naar mogelijk strafbare feiten, gepleegd door mevrouw Rost van Tonningen. Elf politiemensen deden op 12 juli een inval in de villa van de weduwe en namen een aanzienlijke hoeveelheid belastend materiaal in beslag. De politie trof onder meer het geschrift „Die Auschwitz-Lüge" aan. Stuur mij (vrijblijvend) een persoonlijke offerte i. - i i Advertentie (Advertentie) Naam: Adres: M/DV Postcode: Plaats: Telefoonnr.: Geboortedatum man: vrouw: Geboortedata kinderen: Waar bent u nu verzekerd: 941 I Opsturen naar Zilveren KruisVGCN, Antwoord nummer 1, 2200 VB NOORDW1JK, geen postzegel. tel 01184-17910" Vlissi ngen Goes Terneuzen voor uw: administraties automatisering drukwerk tekstverwerking mailing MODE VOOR MANNEN korte kerkstraat 9 De VVDM meent dat de mis standen in het leger geen inci denten zijn. PAGINA 2 KV Mechelen tast weer in de buidel: Walter Meeuws Ajax heeft een akkoord bereikt met de Belgische club. PAGINA 7 De recreatiewerkers hebben door hun activiteiten veel gas ten op de Zeeuwse campings gehouden. PAGINA 9 Video-festival in Den Haag, een stroom van beeld en geluid Gerrit Achterberg en zijn wereld gezien door de ogen van A. Middeldorp 'Dom Casmurro' van Machado de Assis in de schaduw van 'Pos- thume herinneringen' van Bras Cubas Winterprogram- ma's van de omroepen Ra dio- en televisieprogramma's voor het weekeinde. PAGINA 17, 19, 21 EN 23 De affaire Tiedge: Oost- be loert West-Duitsland en omge keerd Vreemdelingen in ons land, wat is er mis Wim Kok neemt afscheid: de vakbewe ging aan de zijlijn Een les- uurtje sportmassage Jos Hermens leert bij in de atletie- kwereld. PAGINA 25, 26, 27 en 29 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Sport: 7 Provincie: 9,10,11,13 en 15 Vijf dagen met evenzovele voorlichtingsavonden over de planologische kern beslissing (PKBi voor de vestigingsplaatsen van nieuwe kerncentrales in Nederland zijn weinig bemoedigend voor de rela tie overheid-burger. De communica tiekanalen tussen de regering en de genen die zij regeert zijn wat het beladen onderwerp kernenergie be treft grondig verstopt. Heinkenszand, Zevenbergen. Emmeloord. Brielle en Uithuizen - de plaatsen waar deze week de voorlichtingsavonden wer den gehouden - hebben aangetoond, dat de communicatie op zijn zachtst gezegd moeizaam verloopt. Het geven van voorlichting aan een heterogeen samengesteld publiek stelt hoge eisen aan degenen die achter de tafel zitten, in dit geval het 'voorlichtingsteam' van economische zaken, bestaande uit deskundigen van en namens dit ministerie. Formeel en juridisch moge dit soort voorlichting passen in het door de regering opgezette democrati sche spel, dat tot een afgewogen eind beslissing moet leiden, in de praktijk bleek zij echter volstrekt niet te vol doen. Sterker nog: stuk voor stuk waren die avonden een aanfluiting voor de democratische besluitvor ming. Als 'spel van misverstanden' over de bedoeling van beide kanten scoren deze info-avonden hoog. Van de werkelijke opzet kwam niets te recht. Over het waarom van het falen van deze voorlichtingsronde kan lang en veel worden nagepraat. De fout was dat de inspraak op een verkeerd moment kwam. Niet de honger naar meer informatie bracht voor-en tegen standers van kernenergie bijeen op de voorlichtingsavonden, maar juist de roep om inspraak, om zelf zijn zegje te zeggen, trok een paar duizend zeer geïnteresseerde burgers aan. Econo mische zaken heeft die elementen onderschat. De deskundigen van het ministerie hadden er bij voorbaat rekening mee moeten houden dat na de relatieve stilte die sinds de brede maatschappelijke discussie over kernenergie was gevallen, bij velen opnieuw de behoefte bestond zich te uiten. Bij de eerste de beste gelegen heid zouden de vele tegenstanders van uitbreiding van kernenergie onge twijfeld van zich laten horen. Het getuigt van naïviteit van de kant van de ministeriële deskundigen dat zij de gedachte hadden in een sfeer van rust en vriendelijkheid hun verhaal te kun- len houden. Daarvoor kwam de meer derheid niet. Die meerderheid stond toch al uiterst wantrouwend tegen over de bedoelingen van economische zaken. Zij zag de voorlichtingscam pagne als een afleidingsmanoeuvre. Hadden niet de huidige minister van economische zaken en in zijn spoor het kabinet de meest essentiële uit komst van de Brede Maatschappelij ke Discussie over kernenergie aan hun laars gelapt? Dat de regering altijd had gesteld, dat de BMD geen referendum was en dat het kabinet (en de tweede kamer) zijn eigen ver antwoordelijkheid had, wilden de te genstanders van kernenergie maar het liefst vergeten. Tegen die hard nekkige stroom konden de ministerië le voorlichters niet oproeien. Het blijft overigens de vraag of een andere aanpak van 'Den Haag' tot een bevredigender resultaat zou hebben geleid. Daar mag men zeker twijfels over hebben. De tegenstan ders van kernenergie wilden slechts één ding: op hun wijze kenbaar ma ken dat zij geen uitbreiding van kern energiecentrales willen in dit land. Die boodschap moest naar hun oor deel tijdens de voorlichtingsbijeen komsten worden overgebracht. Zono dig met verstoring van de orde van de vergadering. Voor hen gold dat het doel de middelen heiligt, want. zo luidde de redenering, de regering doet zelf toch niets anders. Het bewijst nog eens hoezeer de communicatie tussen regering en anti-kemenergiebeweging zich op verschillende golflengtes af speelt. En zo zaten er bij vijf voorlich tingsbijeenkomsten twee partijen te genover elkaar, die elkaar héél veel wilden vertellen, maar die elkaar ner gens konden ontmoeten. De PKB kwam daardoor nimmer in de buurt van het doel dat werd nagestreefd. Dat kwam zeker niet alleen omdat de tegenstanders van kernenergie als storend element optraden. De des kundigen van het ministerie van eco nomische zaken hadden bij voorbaat een optie genomen op een éénmans- show. Daardoor waren de voorlich tingsbijeenkomsten gedoemd te mis lukken. hoe goed de regeringswoord voerders er ook in slaagden zich als keurige Haagse heren te gedragen. Het eindoordeel dat de vfjf voorlich tingsbijeenkomsten evenzovele kluchten waren, is hard, maar onont koombaar. Zó moet het nooit meer. Dim Advertentie i Advertentie t (Advertentie) _l Volkspetitionnement tegen plaatsing van kruisraketten. Vandaag (de eerste landelijke ophaaldag) wordt in veel steden en dorpen het Volkspetitionnement opgehaald. Vrijwilligers bellen bij u aan en vragen de door u ingevulde en ondertekende kaart terug U stuurde de kaart al in? Knip dan deze advertentie uit en plak 'm aan uw voordeur. Dan wordt er niet gebeld. Geen kaart ontvangen? Bel 020 - 238672 en u krijgt 'm direct toegestuurd. Bijdrage storten? Help de organisatie uit de (hoge) kosten Bij elke Volkspetitionnement-kaart vindt u ook een machtigings kaart om geld te storten op postgiro 77555. Geef steun aan de strijd tegen plaatsing van kruisraketten. 9 september dr. R. W. de Korte Wat heeft 1986 ons te bieden? Aanvang: 19.30 uur zwart nylon jogger met'écht suède versterkt Zilverkleurige of witte strepen Oersolide noppen loopzooi Mt 28-45 Winkelpr. 49.95 Middelburg - Markt 45 ■<1,% MM (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 M \JM~dl donderdag koopavond tot 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1