het weer Assemblage Volvo in Maleisië en Indonesië Opnieuw twee aanslagen Action Directe in Parijs NEDERLAND D WARS BIJ SPAANSE EISEN Profiteer van direkte fabrieksverkoop Santo Domingo eist onderzoek naar dood van prostituées in hotel Britannia te Vlissingen zeeland Bilateraal akkoord BEWAKING IN BONN VERSCHERPT Nieuw Frans plan voor bestuur Nieuw-Caledonië Reagan outmost Mitterrand vóór economische top Strafvermindering in België wegens bezoek van paus PZC/binnen-buitenland Vandaag Vooruitzichten Hoog water Laag water Nautisch bericht Bestekartikelen Kookpannen Nü extra laag geprijsd Komplete cassettes 25 tot 50% korting Keukengerei tot 70% korting Geschenkartikelen Servieswerk Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) Gratis toegang! WOENSDAG 1 MEI 1985 EG-uitbreiding vast op melk en pootaardappelen LUXEMBURG (ANP) - De uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal is nog steeds niet volledig geregeld. Dat is dinsdag in de Europese ministerraad in Luxemburg gebleken. Enige weken geleden bereikte men in Brussel weliswaar een akkoord in grote lijnen, maar enkele kleinere zaken bleven toen onopgelost en daarover bestaan ook nu nog moeilijkheden. De raadsvoorzitter, de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken Giulio Andreotti stelde zich op het stand punt dat de ambassadeurs van de EG-landen en die van Spanje en Por tugal in Brussel deze zaak maar moe ten oplossen. Dat heeft wel het nadeel dat de mogelijkheid dat de minister raad er nog over kan praten steeds geringer wordt. Begin mei moeten namelijk de verdragsteksten voor de toetreding gereed zijn. Als men dat niet haalt dan komt een tijdige ratifi catie door de nationale parlementen van de tien EG-lidstaten en Spanje en Portugal in gevaar. Bij de nog openstaande vraagstukken zijn er enkele die ook voor Nederland van belang zijn. Zo eist bijvoorbeeld Spapje het recht op om beperkingen te leggen op de invoer van pootaard appelen uit andere EG-landen. Neder land, dat traditioneel een forse export van dit produkt heeft, is daar tegen omdat het een goede kans op vergro ting van de afzet niet verloren wil laten gaan. Een ander probleem is hoe men de Spaanse melkproduktie moet inpas sen in het Europese produktievermin- deringssysteem, waarmee de Europe se landbouwministers vorig jaar - voor een periode van vijfjaar - akkoord zijn gegaan. Zoals bekend is gebruikt men bij dit systeem een superheffing (van 56 cent per liter) om de overproduktie van melk terug te dringen. Vooral Denemarken en Nederland vinden de Spaanse eisen volgens staatssecretaris Van Eekelen (Euro pese zaken) niet acceptabel. !Ép Woensdag 1 mei uur cm uur cm Vlissingen 12.16 179 24.42 169 Terneuzen 12.39 201 - Zierikzee 13.26 139 Hansweert 13.16 217 - - Wsmeldinge 1.99 126 13.41 165 O.scheldemond 12.40 151 - - Bruinisse 1.30 143 14.15 192 Donderdag 2 mei Vlissingen 13.14 199 - - Terneuzen 1.07 191 13.38 222 Zierikzee 1.36 121 14.33 149 Hansweert 1.46 205 14.20 236 Wemeldinge 2.14 145 14.47 178 O.scheldemond 1.05 131 13.25 171 Bruinisse 2.40 188 15.20 214 Woensdag 1 mei uur cm uur cm Vlissingen 6.10 188 18.41 163 Terneuzen 6.42 200 19.07 175 Zierikzee 6.45 170 19.23 140 Hansweert 7.02 218 19.28 194 Wemeldinge 7.00 186 19.35 156 O.scheldemond 6.30 142 18.50 122 Bruinisse 7.25 191 20.00 173 Donderdag 2 mei Vlissingen 7.14 200 19.40 181 Terneuzen 7.49 212 20.10 193 Zierikzee 7.48 174 20.18 150 Hansweert 8.10 231 20.33 214 Wemeldinge 8.04 191 20.35 167 O.scheldemond 7.25 154 19.40 130 Bruini'se 8.30 206 20.55 181 Dat de raadsvoorzitter over deze za ken eigenlijk niet wilde laten praten noemde Van Eekelen „toch wel zorge- HELMOND (ANP) - Volvo Car BV gaat auto's assembleren in Indonesië en Maleisië. Gisteren vond in aanwe zigheid van de voorzitter van de raad van beheer, ir. A. Deleye, de introduc tie plaats van de Nederlandse Volvo auto's in Indonesië. Morgen worden de wagens geïntroduceerd in Malei sië. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf in Helmond dinsdag be kend gemaakt. Assemblage ter plaatse is nodig om dat door importbeperkingen het in voeren van complete auto's niet mo gelijk is. De onderdelen worden in Bom verpakt in verschillende pakket ten. Volvo Car BV verwacht in 1987 in Indonesië 1200 tot 1500 auto's te kun nen assembleren en in Maleisië ruim 2300. Dat levert in die landen respec tievelijk werk op voor 200 en 350 mensen. Het aantal arbeidsplaatsen in Nederland wordt als gevolg van deze activiteit uitgebreid met vijftig. Volvo Car BV noemt de ontwikkeling in het Verre Oosten „van toenemend belang". De verkopen in landen als Japan, Australië, Nieuw-Zeeland en Singapore bedragen momenteel vier procent van de totale verkoop. Volvo Car BV verwacht de komende jaren een verdere groei van de export naar dit deel van de wereld. lijk". Er zijn tot dusverre nogal harde posities ingenomen en de vraag blijft of die zonder de Raad wel op te lossen zijn, zo zei hij. Spanje en Portugal zijn het dinsdag eens geworden over een bilateraal akkoord over de onderlinge handel en de visserij dat moet gelden gedu rende de integratie van de twee lan den in de Europese Gemeenschap. Uitgegaan wordt van een periode van tien jaar vanaf 1 januari 1986. De overeenkomst kwam tot stand na vijftien uur onderhandelen tussen de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Fernando Moran, en zijn Por tugese ambtgenoot Jaime Gama. Als het niet tot een akkoord was gekomen had de EG richtlijnen voor de handelsbetrekkingen tussen de twee landen moeten geven. Meer leden van de Europese Commis sie dan ooit zullen deelnemen aan de economische wereldtop die deze week in Bonn wordt gehouden, maar de EG heeft geen gemeenschappelijk standpunt dat commissievoorzitter Jacques Delors namens de tien naar voren kan brengen. De voorzitter van het „dagelijks be stuur" van de Gemeenschap heeft geen mandaat ontvangen en zal dan waarschijnlijk ook niet veel meer kun nen doen dan bekende standpunten waarover alle tien het eens zijn naar voren brengen. jBfiWh Sa». De ravage bij het gebouw van de SAT in Parijs. Explosievendeskundigen doorzochten het puin naar mogelijke aanwijzingen. PARIJS (UPI/AFP) - De extreem linkse groep Action Directe heeft zich dinsdag verantwoordelijk gesteld voor twee aanslagen die in de nacht van maandag op dinsdag in Parijs zijn gepleegd. Doelwit van de bomaanslagen waren twee telecommunicatiebedrijven. Giulio Andreotti Kort na middernacht ontploften twee bommen in de kantoren van de TRT (Télécommunications Radio-électri- que et Téléphoniques). De ingang van het gebouw werd zwaar beschadigd. Action Directe liet een boodschap achter op de muur van het gebouw, waarin gesuggereerd werd dat TRT eenheden bouwt voor de Amerikaan- (Advertentie) Tussen een depressie boven de Oost zee en een hogedruicgebied op de Oceaan ontwikkelt zich een westelijke stroming, die koude lucht aanvoert. Deze lucht is ook nog onstabiel van opbouw. Stapelwolken dus. Zeeland komt er goed vanaf. Daar zullen nage noeg geen buien voorkomen. Vanmid dag zijn er zelfs ruime zonnige perio den. Het zich is goed, maar de tempe ratuur blijft zeker 3 tot 4 graden onder de normale waarde. Het wordt zo'n 10 tot 11 graden. Wind: west 3 tot 4, toenemend 4 tot 5 Bft, aan de kust mogelijk 5 tot 6, zicht: goed, temperatuur kustwater: 8 gra den, afwijking waterstanden: een ge ringe verhoging, maximum golfhoog te monding Scheldes: ruim een halve meter. Voor morgen: de wind wordt noordwest en blijft koude lucht aanvoeren. Donderdag middag is er een grote kans op buien. Voor vrijdag tot en met zondag: af en toe zon. Kans op buien. Tempe ratuur 11 graden. ZON EN MAAN 2 mei 1985 Zon op 06.09 onder 21.06 Maan op 17.55 onder 05.29 Kortingen tot 70% De Sola-fabriek komt naaru toe. Éénmalig kunt u profiteren van extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoe- deren en showroommodellen. Sola kwaliteit nü met kor tingen tot 70%. Doe uw voordeel en kom naar hotel BRITANNIA, BOULEVARD EVERTSEN 244 TE VLISSINGEN. Telefoon 01184-13255. Diverse bestek- or artikelen Vanaf f 1,25 6 theelepels of f o taartvorkjes VanaT T J,_ Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen. In edelstaal en zwaar verzilverd. Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal o.a. opscheplepels, vlees messen, maatbekers, gardes enz. Restanten verzilverde theelepels, taart vorkjes, suikerschepjes, bloemvaasjes, kandelaars enz. Voor echte weaaeeforijzen Dit is slechts een kleine greep uit het enorme aanbod. Roestvrij stalen dekschalen, sauskom men, vleesschotels, botervloten, soep koppen, koffie- en theepotten, melk kannen, suikerpotjes enz. Od is op: alles halve prijs De goederen staan opgesteld in hotel Britannia, Boulevard Evertsen 244, Vlissingen. Donderdag 2 mei 10.00-1 7.00 uur Vrijdag 3 mei 10.00-21.00 uur Zaterdag 4 mei 10.00-1 6.00 uur se kruisraket. Het bedrijf weigerde hierop commentaar te leveren. Enkele minuten na de eerste ontplof fing explodeerde een bom in het ge bouw van de „Société Anonyme de Télécommunications" (SAT), die in frarode straal-eenheden maakt voor raketten en gevechtsvliegtuigen. De concierge van het gebouw liep lichte verwoningen op. Action Directe, dat in 1982 door presi dent Francois Mitterrand werd verbo den, pleegde afgelopen zaterdag een bomaanslag op het gebouw van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank. Twee weken geleden wa ren een Israëlische bank en een rechts dagblad het doelwit van aanslagen van de terreurgroep. De afgelopen dagen zijn ook in de Bondsrepubliek drie aanslagen ge pleegd. Voor deze aanslagen stelden de „Revolutionaire Cellen" zich ver antwoordelijk, die, naar wordt aange nomen, banden onderhouden met Ac tion Directe. In krantenberichten is naar aanlei ding van verklaringen van Action Directe geoppperd dat de aanslagen verband houden met de komende topconferentie in Bonn van de zeven grote westerse industrielanden. In Bonn worden met het oog op de top, die morgen, donderdag, begint, scherpe veiligheidsmaatregelen geno men. Een Westduitse politieman laat een speciaal daarvoor getrainde hond bij de regeringsgebouwen in Bonn 'snuffelen' naar explosieven. In verband met de komende economische top in Bonn zijn de veiligheidsmaat regelen verscherpt. SANTO DOMINGO (AFP) - De regering van de Dominicaanse Repu bliek heeft dinsdag be kendgemaakt Parijs, Den Haag en Washing ton verzocht te hebben een onderzoek in te stel len naar de vermeende dood door verstikking van 28 prostituées. De vrouwen, die allen afkomstig waren uit de Dominicaanse Repu bliek, zouden door ge brek aan lucht in een container aan boord van een schip dat van Sint Maarten naar het Ame rikaanse Sint Thomas voer zijn omgekomen. De Dominicaanse rege ringscommissie die op Sint Maarten en Sint Thomas een onderzoek is begonnen heeft al di verse hoge functionaris sen van de twee eilan den en andere mensen die mogelijk aanwijzin gen kunnen geven - met name artsen - verhoord, echter zonder succes. Het bericht van de dood Staakt het vuren Libanese moslims na verovering dorp BEIROET/TEL AVIV (DPA/REUTER/ AP) Moslimmilities hebben dins dag in het zuiden van Libanon na hevige gevechten het christendorp F.far Falous op 12 kilometer ten oos ten van Sidon onder de voet gelopen en staan nu nog maar 10 kilometer van het christenstadje Jezzine, dat uitpuilt van de vluchtelingen. Na de verovering van Kfar Falous kondigden de moslimmilities een staakt het vuren af. Via een Syrisch dagblad liet de regering in Damascus blijken het offensief van de moslims te steunen. In Oost-Beiroet zwoer de „stafchef' De leider van de rebelerende christen milities Samir Gegea tijdens zijn pers conferentie in Beiroet. Gegea heeft recentelijk naar de wapens gegrepen omdat hij vindt dat president Ge- mayel - zelf een christen - zijn geloofs genoten niet genoeg tegen de moslims beschermt. Achter Gegea is een por tret van de vader van Gemayel te zien. van de rebelerende christelijke militie „Libanese strijdkrachten", Samir Geagea, „bloedige wraak" voor de nederlagen van de laatste week in het zuiden van Libanon. Ook in Beiroet gingen de gevechten onverminderd verder. Gebundelde strijdkrachten van het „volksbevrijdingsleger" (een verbond van linkse en fundamentalistische moslims uit Sidon) en de sji'itische militie „Amal", gingen in de nacht van maandag op dinsdag over tot de bestorming van Kfar Falous. On danks heftig verzet van de aanwezige christen-militie, die werd gesteund door vèrdragend geschut van het in Jezzine gelegerde pro-Israëlische „Le ger van Zuid-Libanon", veroverden de belegeraars het dorp 's middags en dwongen de verdedigers zich terug te trekken op een voormalige kazerne aan de oostelijke rand van Kfar Fa lous. Er werd echter ook melding gemaakt van tegenaanvallen door de chistenmilities. Volgens de plaatselij ke autoriteiten zou het dodental na de gevechten al boven de zeventig lig gen. Er zouden zeker tweehonderd gewonden zijn. De leider van de Sji'ieten en minister van justitie, Nabih Berri, en Druzen- hoofd Walid Jumblatt, verzekerden dinsdag opnieuw dat zij Jezzine niet zouden aanvallen, wanneer de 200 man van het „Leer van Zuid-Liba- non", zich uit de stad terugtrekken. De bevelebber van dit leger generaal Lachad, verklaarde daarentegen dat hij niet zou wijken. In Jezzine houden zich minstens 15.000 christelijke vluchtelingenop uit de sinds donderdag door moslimmili ties bezette dorpen ten oosten van Sidon. Nog eens 10.000 vluchtelingen zijn volgens Isaëlische opgaven in grensstroken boven Israël aangeko men. De Israëlische minister van defensie, Jitzhak Rabin, zei dinsdag in Jeruza lem, dat Israël de sji'itische militie Amal betrouwbaarder acht dan alle andere radicale organisties en milities in Libanon. PARIJS (RTR) - De Franse regering heeft overeenstemming bereikt over een wetsontwerp aangenomen waar bij de bestaande territoriale assem- blée op Nieuw-Caledonië vervangen zal worden door een Congres be staande uit vier regionale raden met uitgebreide bevoegdheden. Dit maakte regeringswoordvoerster Georgina Dufoix dinsdag bekend. De instelling van het Congres is een stap naar het referendum over de onafhan kelijkheid, dat in 1987 op de eilanden groep in de Stille Oceaan moet wor den gehouden. Het wetsontwerp wordt begin juni aan het parlement ter goedkeuring voorgelegd, nadat de territoriale as- semblée zich over de maatregel zal hebben uitgesproken. De RPCR-par- tij, die zich verzet tegen onafhanke lijkheid en over de meerderheid in de assemblée beschikt, heeft de voorstel len van de regering veroordeeld en gedreigd de verkiezingen van de nieu we raden, in augustus, te boycotten. Het zes punten bevattende onafhan kelijkheidsplan heeft tot doel de ver schillende gemeenschappen op Nieuw-Caledonië in staat te stellen met elkaar te leven en samen te werken. PARIJS (REUTER) - President Fran cois Mitterrand van Frankrijk zal morgen, donderdag, voor het begin van de economische topconferentie in Bonn een onderhoud van ruim een uur hebben met president Reagan van de Verenigde Staten. Dit heeft de woordvoerder van het presidentieel paleis in Parijs dinsdag meegedeeld. Mitterrand en Reagan zullen elkaar spreken op de Amerikaanssse ambas sade kort na de aankomst van de Franse president in Bonn. Onderwerp van gesprek zijn waarschijnlijk de geschillen tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten over handels- en mone taire hervormingen. BRUSSEL (RTR) Ongeveer 6.000 gevangenen in België krijgen twee maanden strafvermindering vanwe ge het komende pausbezoek. Dit is dinsdag uit justitiële bron in Brussel vernomen. Het voorstel is afkomstig van minister van justitie Jean Gol. De strafvermin dering geldt niet voor gevangenen die tot levenslang zijn veroordeeld. Overi gens is het in België gebruikelijk dat bij feestelijke gebeurtenissen, zoals koninklijke huwelijken of een geboor te van een kroonprins of -prinses, amnestie wordt afgekondigd. van de 28 Dominicaanse vrouwen werd op 20 april in de Franse krant Le Matin gepubliceerd. Zij maakten deel uit van een groep van 60 prosti tuées, die illegaal per container werden ver voerd op een schip dat kermismateriaal aan boord had. Hoewel het incident uit diverse ano nieme bronnen werd vernomen is tot nu toe geen enkel bewijs ge vonden dat het heeft plaatsgehad. Daarom geeft Tel Aviv er de voorkeur aan dat Amal het gebied overneemt dat door de Israëlische troepen ont ruimd wordt. In het zuiden van Libanon is Amal volgens Rabin in staat de terrer tegen Israël te beëindigen. Tientallen Libanezen die dinsdag morgen de Libanese ambassade in Brussel bezetten om hun regering te dwingen de christenen in Zuid-Liba non te hulp te komen, kondigden gisteravond aan daar de nacht te zullen doorbrengen. De Libanese ambassade in Parijs is eveneens bezet en woordvoerder Christian Homsy zei namens de bezet ters dat vandaag ook in andere hoofd steden acties zullen volgen. Hij wilde echter niet zeggen waar de acties plaats zouden vinden. Homsy zei dat de bezetters eisen dat president Gemayel zijn belofte na komt om de christenen in het zuiden te beschermen. PZC^ Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3