Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? Aardschokken in Chili kosten zeker 124 levens al|na KOOL EN VARKENSLAPPEN Moskou: Bonn bij steun ruimtewapens debet aan mislukken wapenoverleg Guerillaleiders gedood bij aanslag in Libanon de PZC vandaag ZEEUWSE HORECA BEURS AANBIEDING: OOK DODEN IN RIO DE JANEIRO Staking voorbij Vlissingse bom \Zonnige perioden ]8e jaargang no. 54 jnsdag 5 maart 1985 Winst Premies Kernafval Carillon Herhaling Vertraging Automatische tweegroeps espresso-machine voor/4995, Rode en witte kool, Magere varkenslappen, 500 g 6^448 7QP 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. SJriTISCHE MOSKEE DOEL WIT Wisselend bewolkt. In de ochtend I iog kans op een bui. Matige wind uit I vestelijke richtingen. Middagtempe- yatuur van omstreeks 7 graden. Volgens goed Brits ge bruik moest de strijd tussen de werkgevers en de werknemers in de mijnen een winnaar en een verliezer opleveren. De op gokken beluste En gelsen denken in dit opzicht graag in zwart en wit. Maar een echte winnaar van deze bijna één jaar durende mijn staking is er niet, al zal mevrouw Thatcher toch het gevoel hebben dat zij de strijd in haar voordeel heeft beslist. Als zij de omstandigheden van nu vergelijkt met die van 1972 en 1974 heeft zij gelijk: in 1974 moest de toenmalige conservatieve premier Ed ward Heath het veld ruimen na een mijnwerkersoproer. Nu is de regering geen moment in gevaar geweest. De Britse premier is de confrontatie met 'rooie' Arthur Scargill niet uit de weg gegaan. In zekere zin heeft zij op een botsing tussen haar regering en de mijnwerkersvakbond aangestuurd. Weliswaar hebben de mijnwerkers het hoofd moeten buigen, maar mevrouw Thatchers zege van zondag is een Pyrrusoverwinning, een schijnsucces. De rekening die de conservatieve re gering op materieel en immaterieel gebied moet betalen is groot. Te groot. In geld uitgedrukt lijdt de schatkist een verlies van om en nabij de tien miljard gulden, juist in een periode dat de Britse economie er weinig rooskleurig voorstaat. Voor dat geld zouden in de sociaal-maatschappelij ke sector, om er maar eens één te noemen, veel mooie dingien tot stand kunnen zijn gebracht. Bijzonder ern stig is dat de menselijke verhoudin gen sterk hebben geleden onder dit landurigste arbeidsconflict in Groot- Brittannië na de Tweede Wereldoor log. En dat niet alleen bij de families van stakende en niet-stakende mijn werkers. De wijze waarop Arthur Scargill op de staking heeft aange stuurd geen algemene stemming het geweld waarmee stakers en politie elkaar te lijf gingen en de politieke gevolgen van het conflict hebben maatschappelijke krachten losge maakt, die een storende invloed heb ben op de onderlinge verhoudingen. De vakbonden en de politieke partij en ondervinden nu al de gevolgen. De mijnwerkers voelen zich blijvend in de steek gelaten door de andere bonden, die gedurende het conflict weigerden steun te geven. Ook op politiek gebied tekenen de gevolgen zich af. Gematig de conservatieven zijn danig ge schrokken van de harde confrontatie politiek van mevrouw Thatcher en vele Labourleden tonen zich diep te leurgesteld over de afwijzende hou ding van de partijbonzen van de Brit se Arbeiderspartij De afloop van de mijnstaking maakt duidelijk dat de macht van de mijnwerkersbond aan banden is gelegd. Tien jaar geleden slaagden de kompels er nog in de regering naar huis te sturen, anno 1984 en 1985 konden zij nauwelijks meer een vuist maken tegenover de regering. De af gelopen jaren hebben de Britse vak bonden steeds meer de hete adem van de regering in hun nek gevoeld. Hun traditioneel machtsbolwerk is ineen geschrompeld. Het optreden van Ar thur Scargill wordt dan ook be schouwd als een laatste uiting van de strijd tussen de klassen, die tientallen jaren het beeld van Engeland heeft bepaald. Mede daardoor werd het mijnwerkersconflict min of meer een persoonlijke strijd tussen de conser vatieve Margaret Thatcher en de met de communistische ideologie flirtende Arthur Scargill. Een strijd, die is geëindigd met de overgave van een nog altijd strijdbare Scargill. Maar Margaret Thatcher is niet automa tisch de gevierde winnaar. De wonden die het mijnwerkersconflict heeft ge slagen zijn daarvoor te diep. Vlissingen, een half dag volledig in de ban van de bom, heeft laten zien waartoe de wil tot samenwerking allemaal in staat is. Samenwerking stond maandagmorgen centraal bij het ontruimen van de Vlissingse bin nenstad en het onschadelijk maken van een Engelse vliegtuigbom uit 1940. Hoe zorgvuldig de operatie-bo montruiming Vlissingen was voorbe reid bleek maandagmorgen, toen in alle vroegte een leger politiemannen in actie kwam om de bewoners met raad en daad bij te staan. Een ontrui ming op dat moment en onder die weersomstandigheden was geen pretje, maar de wijze waarop politie en burgers op elkaar reageerden was een schoolvoorbeeld van begrip heb ben voor eikaars problemen. Opval lend was ook de gecoördineerde en soepel lopende samenwerking tussen de verschillende politie-onderdelen, de brandweer, het vele personeel van de gemeente en al die andere actieve medewerkers aan de ontruiming. De meeste lof gaat uit naar de mannen van de duik- en demonteerploeg van de Marine, die het echte gevaarlijke werk voor hun rekening namen. Het was, om de woorden van burgemees ter Westerhout van Vlissingen aan te halen, 'een welhaast vlekkeloze opera tie.' Overheid en burger stonden maandagmorgen in Vlissingen héél dicht bij elkaar. Ook dat mag wel eens gezegd worden. Dim Fysiotherapeut Het gedeelte van de bevolking dat naar de fysiothe rapeut gaat, is in de periode 1974 tot 1983 ongeveer verdubbeld. In 1974 ging 5 procent van alle personen van 20 jaar en ouder naar de fysiothera peut, in 1983 was dat percentage opgelopen tot 10 procent. (Van onze verslaggevers) ISSINGEN - De veelbesproken vliegtuigbom in de Vlis singse binnenstad is maandag tijdens een soepel verlopende operatie gedemonteerd en opgeruimd. Drie medewerkers van duik- en demonteergroep van de Koninklijke Marine nden de Engelse bom in de put aan de Vlamingstraat tiifesen ongeveer half twaalf en twaalf uur onschadelijk ken. Toen was de angel uit een omvangrijke operatie, die in de ochtenduren wat vertraagd op gang was gekomen met ontruiming van 268 huizen en bedrijven in de buurt. nk zij ieders inzet is het een wel vlekkeloze operatie gewor den", zei halverwege de middag tij dens een afrondende persconferentie burgemeester drs. Th. J. Westerhout, De nettowinst van de Rabo bank is vorig jaar met ruim negen procent gestegen. PAGINA 4 De Consumentenbond signa leert dat een aantal particulie re ziektekostenverzekeraars dit jaar toch de premies heeft verhoogd. PAGINA 5 De selectie van de opslag plaatsen voor kernafval loopt vertraging op: een aantal pro vincies weigert technische in formatie te geven. PAGINA 7 Aardenburg heeft plannen om de carillonaffaire af te kopen: voorlopig is de vraagprijs - een ton - van eigenaar Pieter de Boer nog te hoog. PAGINA 7 De Belgische spurter Eddy Planckaert is op herhaling: na zijn zege in Gent-Gentwas hij gisteren opnieuw de snelste in de eerste etappe van Parijs- Nice. PAGINA 15 Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Provincie: 7, 9,10,11,12 en 13. Sport: 15. die om vijf voor half twaalf de op dracht tot het demonteren van de bom gaf. „Ik ben blij dat ik hier zit en dat de hele zaak zonder echte proble men is verlopen". Die problemen dreigden tijdens de demontagewerkzaamheden nog wel: de commandant van de marineploeg, luitenant ter zee der eerste klasse E. C. A. Tekke, liet weten dat de detona tor en de aanvuurleiding binnen in de bomkoker verrot en in elkaar ge draaid waren. Dat maakt de bom gevoeliger voor invloeden van buiten af, aldus Tekke. Het demonteren werd ook gecompli ceerd doordat de bombuis scheef in de koker zat. „De zaak bleek niet geheel risicoloos", aldus burgemees ter Westerhout. De complicaties namen niet weg dat de vliegtuigbom op afstand kon wor den gedemonteerd en dat dit vitale onderdeel van de operatie korter duurde dan was gedacht: het was binnen het halve uur geklaard, terwijl er rekening was gehouden met een demontage tijd van ongeveer drie kwartier. Nadat de bom onschadelijk was gemaakt en naar de Hare Majes teit Roermond in de Vlissingse bui tenhaven was vervoerd om buiten gaats te worden vernietigd, konden de bewoners van het ontruimde gebied sneller weer hun panden betrekken dan werd verondersteld. Er werd van uitgegaan, dat de politie - met bijna 300 man op de been - twee en een half uur nodig zou hebben om in de ontruimde zone de ramen en deuren weer af te sluiten. Dat bleek binnen een uur te lukken: rond kwart voor twee kon men naar huis, haard en bedrijf terugkeren. van de mensen, die of hun huizen onder bewaking moesten verlaten of verplicht werden binnen te blijven. „Er was sprake van een goede ver standhouding, vooral ook door de medewerking van de bewoners", zo zei de heer Westerhout. Hoofdinspec teur Den Rooijen: „De ME en de andere politiemensen kregen van de bevolking koffie aangereikt, er was duidelijk sprake van een vredestaak vandaag". Er zijn bij de operatie volgens de burgemeester eerder 500 dan 400 mensen ingezet. Aan politiepersoneel alleen al waren er ongeveer 300 men sen, uit Vlissingen, van de rijkspoli tiedistricten Middelburg, Den Haag en Dordrecht, van de mobiele een heid Zuid-Holland-Zeeland, en de ge- meentepolities van Goes en Middel burg. Voorts waren er brandweerlie den, Rode Kruis en ambulancedien sten bij de operatie betrokken plus tientallen mensen van het gemeente- personeel. In de ban van de bom: pagina 9, 10 en 11. SANTIAGO (AFP) - Maandag heeft een zware en langdurige aardbeving midden-Chili ge troffen, nadat een dag tevoren een groot aantal doden viel door een eveneens zeer krach tige aardschok. Gebouwen in de hoofdstad Santiago schudden maandag gedurende dertig seconden op hun grondvesten. Door de eerste schok, zondagavond, vielen volgens een voorlopige officiële opgave in totaal 124 doden en bijna 2.000 gewonden. Advertentie Inclusief: een Alina koffiemolen. Inclusief: een waterontharder, inclusief: een automatisch bijvulsysteem. Inclusief: het installeren van de machine. Inclusief: één jaar gratis garantie. Inclusief: 24-uurs service en ook in het weekend. Inclusief: de kwaliteit van La Cimbali. Gezien de scherpe aanbieding is inruil niet mogelijk. Prijs excl. BTW. Importeur: Espresso Holland, Duiven- drechtsekade 91,1096 AJ Amsterdam. Tel. 020-680060. Technische Dienst 020-932891. Alina by Cimbali (Advertentie) Traag kwam in de ochtenduren de ontruiming van de huizen tot een afstand van 115 meter van het bom- terrein op gang. Een deel van de ter assistentie ingezette politiemensen, dat uit Zeeuwsch-Vlaanderen met de boot moest overkomen, liep vertra ging op. Mede daardoor en als gevolg van het slechte weer begon de ontruiming niet om acht uur, zoals was gepland, maar pas om half negen. Omdat ook de ontruiming zelf wat langzamer ging dan was gedacht, duurde het tot kort na elf uur voor de betrokken buurt onbewoond was. Daarbij speelde ook mee dat tijdens de ontruiming politie en pers tussendoor - onder meer door nog niet vertrokken buurtbewoners - voorzien werden van koffie om aldus in het gure, natte weer enigszins te worden verwarmd. Burgemeester Westerhout en hoofdin specteur J. G. den Rooijen van de Vlissingse politie toonden zich na afloop tevreden over de medewerking Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo kilo 2 3 4 5 De schok van maandag veroorzaakte wel paniek, maar kennelijk geen nieu we schade of slachtoffers. De eerste beving had een kracht van 7,4 op de schaal van Richter. De kracht van de tweede schok is nog niet bekend. Voor de hoofdstad Santiago werd maandag een nachtelijk uitgaansver bod afgekondigd door het militaire bewind. Dit om plundering van door de aardschokken getroffen winkels en woningen te voorkomen. Duizenden brachten de nacht op straat door. De eerste beving richtte vooral grote schade aan in de hoofdstad Santiago en in Valparaiso. Alleen al in Santiago vielen 53 doden en 885 zwaargewon den. Het epicentrum lag in de Stille Oceaan, 40 kilometer uit de kust van Algarrobo, 120 kilometer ten westen van Santiago. Bij aardverschuivingen in verschil lende krottenwijken van de Brazi liaanse stad Rio de Janeiro zijn zon dag 22 personen gedood. De grond verschuivingen ontstonden door he vige regenval die talrijke wijken onder water zetten. Talrijke inwo ners zijn dakloos. In de krottenwij ken (favelas) worden nog meer aard verschuivingen gevreesd en veel be woners hebben uit voorzorg hun on derkomens verlaten. Volgens de me teorologische dienst van Rio is de regen de zwaarste in twintig jaar. MOSKOU/DEN HAAG (UPI/DPA/ANP) De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko, heeft zijn Westduitse ambtgenoot Hans-Dietrich Genscher maandag gezegd dat Bonn door zijn steun aan de ontwikkeling van ruimtewapens medeplichtig is aan het torpederen van de komende ontwapeningsonderhandeling in Genève. Genscher arriveerde zondag in Moskou voor en op korte termijn georganiseerd bezoek. Op een persconferentie na zijn vie reneenhalf uur durende onderhoud met Gromyko zei Genscher maan dag tegen zijn Sowjet-collega te hebben gezegd dat de tijd rijp is om een nieuw hoofstuk op te slaan in de betrekkingen tussen Oost en West. De Westduitse regering zou daaraan „graag een bijdrage leve ren", aldus Genscher. Gromyko heeft tegenover Gen scher voorts de noodzaak van het erkennen van naoorlogse grenzen beklemtoond. Tussen Bonn en Moskou zijn recentelijk weer enige spanningen ontstaan over de kwes tie van de hereniging van de beide Duitslanden. De Franse minister van buiten landse zaken, Roland Dumas, brengt van 10 tot 12 maart een bezoek aan de Sowjet-Unie, zo is maandag officieel bekendgemaakt in Parijs. Het is niet waarschijnlijk dat de Sowjet-Amerikaanse onderhande lingen vóór november een akkoord zullen opleveren dat van invloed is op een Nederlands kruisraket- tenbesluit. Dat zei maandag Paul Nitze, de Paul Nitze speciale adviseur van de Ameri kaanse regering inzake ontwape ningsvraagstukken. Via een satellietverbinding beant woordde de Amerikaanse wapen deskundige vragen van journalis ten uit onder meer Den Haag. Een Nederlands besluit niet te plaatsen zal de komende onder handelingen in Genève niet nood zakelijkerwijs ondermijnen. Maar het zal het overleg ook niet veel verder helpen, aldus Nitze. \\djudant: Tange toont de ra- l'cetklem met losgedraaide ont- I;tekingsbuis. Voor hem de vlieg tuigbom van 250 pond. \Dnder: de bom ploft voor de kust l;an Vlissingen. BEIROET/MAARA- KEH (DPA/UPI/RTR) Bij een bomaanslag op een moskee en een reli gieus centrum in het Sji'itische dorp Maara- keh in het zuiden van Libanon zijn maandag ten minste 15 doden ge vallen en raakten 45 mensen gewond. Dit is bekendgemaakt door radio-Beiroet. On der de doden bevinden zich twee belangrijke guerrillaleiders van de Shi'itische Amalmilitie. De leider van de Amal militie en tevens minis ter voor Zuid-Libanon, Nabih Berri, heeft de dood van Khalil Jeradi en Mohammed Saad be vestigd. De 25-jarige Saad, de regionale mili taire commandant van Zuid-Libanon, werd ern stig gewond per helikop ter overgebracht naar een ziekenhuis van de VN-troepen, waar hij aan zijn verwondingen overleed. Over Jeradi werd eerder door Amal- functionarissen meege deeld, dat hij onder de puinhopen van het reli gieus centrum lag be graven. Volgens Berri (Slot zie pag. 3 kol. 2) IJLISSINGEN - De 'operatie I rliegtuigbom' in de binnenstad i iost de gemeente Vlissingen on- I ;eveer een ton. De totale kosten Ivorden geraamd op 'ruwweg' I ;en miljoen, waarvan het rijk 90 j >rocent voor zijn rekening I ïeemt. Burgemeester drs. Th. J. I Vesterhout deelde dat maandag |ia afloop van de actie mee. I lie totale kosten omvatten het I jeheel, vanaf het moment dat de I )om - voorbije zomer - werd I jesignaleerd tot en met de af- I vikkeling. ,,'t Is een gevoelige Islap voor onze post onvoor- I sien", aldus de heer Westerhout. I.Maar ik denk niet," zei hij liesgevraagd, „dat de politie er lioor in financiële moeilijkhe- I ien zal komen, 't Gaat om een zo I bijzondere taak, dat we het uit lie algemene middelen moeten I jplossen". u onschadelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1