Rapport: doelstelling van landbouw verbreden Helft kamerbewoners onder bestaansminimum 1 ANWB: veel automobilisten zien slecht 'n. s f 4r Wit magUverwachten van deBank voor Zeeland? Zonder vingerafdrukken was moordenaar niet op te sporen Hun schuld, onze schuld {ANSEN VOOR WERKGELEGENHEID EN MILIEU PTT weigert stempel 'Beerta kernwapenvrij fan der Stoel wordt gehoord in RSV-enquête Nieuwe actie van Anti Bont Comité Initiatiefgroep onderzoekt informatica-universiteit rnl H r" Bank voor Zeeland N.V. g. iQNDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 $N HAAG ANP i Het gezichtsvermogen van een op de vip t2U procent) H'keersdeelnemers is onvoldoende Dat concludeert de ANWB na 14.000 entests die de afgelopen twee tot due jaar tijdens rtjvaardigheidslrainingen [tentoonstellingen zijn afgenomen jjdens deze tests heeft de ANWB de ogen van de verkeersdeelnemers op zeven ncties gecontroleerd, waaronder kleurenblindheid, zwart-ivil kijken en herpte. Op grond van de onderzoeksresultaten stelt de ANWB dal een iriodiek oogonderzoek op basis van vrijivilligheid de verkeersveiligheid ten •tde zou komen Zolang dat niet daadwerkelijk bestaat, maakt de ANWB :h zorgen over de toekomst als het rijbewijs tot het zestigste jaar geldig zal .fl. dgens it. G.R. de Regt. chef van de Verkeersafdeling van de ANWB is de PZC/bmnen-bmtentend huidige ogentest verbonden aan het ajleggen van het rij-examen onvoldoende. „Ik begrijp nog steeds niet waarom het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe- ivijzen (CBR) de ogen van kandidaten voor het rijbewijs niet beter onderzoekt met de apparatuur die wij daarvoor gebruiken." De huidige CBR-lest houdt in dat de kandidaat op 25 meter afstand een kentekenplaat moet kunnen lezen. Een woordvoerder van het CBR beaamde woensdag dat de ogentest bij het afleggen van het rij-examen beperkt is. maar dal verandering hiervan slechts mogelijk is na aanpassing van de wegenverkeerswet. Overigens is een vergelijking met de tests van de ANWB volgens hem moeilijk te maken ..omdat de ogentest door het CBR bij overwegend jongeren wordt afgenomen, terwijl de ANWB automobilisten van alle leeftijden heeft getest. Het kan dus zijn dat een goed gezichtsvermogen op latere leeftijd afneemt". ,EIDEN (GPD) - De landbouw kan een grotere bijdrage leveren aan werkgelegenheid en nilieu. Daartoe zouden energie en veevoer duurder moeten worden gemaakt en arbeid joedkoper. Boeren en andere direct betrokkenen zouden meer zeggenschap moeten krijgen -er het landelijk gebied. Het gaat dan om landbouw met een bredere doelstelling dan nu het eval is. Ut zijn conclusies uit het rapport teringspremies en wetenschappelijk halve aan beperking van de melkpro- gouwstenen voor een geïntegreerde onderzoek. duktie, aan beperking van de vlees- indbouw" van de afdeling milieubio- Daarnaast valt niet te ontkomen, be- produktie. Dat maakt een structuur- Dgie van de Rijksuniversiteit Leiden. Iet onderzoek werd verricht Iracht van de Wetenschap] 'aad voor het regeringsbeleid. Onder {integreerde landbouw wordt in dit rerband verstaan: landbouw met een ierbrede doelstelling die meer dan nu ekening houdt met het milieu, de werkgelegenheid, de Derde Wereld en wmende generaties. De onderzoekers willen met hun stu- lie mogelijkheden aangeven om die rhijnbaar tegenstrijdige doelstellin- en met elkaar te verenigen. )e huidige landbouw in Nederland svert een breed samengesteld voed- dpakket tegen redelijke prijzen en lovendien een aanzienlijke bijdrage at de betalingsbalans. Daar staan oenemende nadelen tegenover: ar- gidsuitstoot, toenemende afhanke- jkheid van grondstoffen uit derde inden, toenemende overbemesting, ifnemende bodemvruchtbaarheid en terarming van de natuur. Verlaging BTW De onderzoekers stellen voor de las- op krachtvoer, energie en kunst- lest te verzwaren en ter compensa- de lasten op arbeid te verlichten. Dat laatste zou bijvoorbeeld kunnen een verlaging van de btw op diensten en door vormen van basisin komen. kan zo een verschuiving optreden :aar een meer arbeidsintensieve en ninder energie- en grondstofintensie- te produktiesectoren en produktie- ïchnieken, Hierbij denken de onder- •oekers aan hoogwaardige en kennis intensieve arbeid, zoals secuur waar lemen van de ontwikkeling van land- bouwplagen. betere veeverzorging en betere bedrijfsplanning. Deze ontwikkeling kan verder worden langewakkerd door selectieve inves- BEERTA (ANP) - De ge meente Beerta krijgt van de PTT geen toe stemming om de tekst „Gemeente Beerta: aan trekkelijke woon-en kernwa^envrije ge meente". aan te brengen op de stempel van de frankeermachine. Deze machine wordt ge bruikt om de gemeente lijke post mee te franke ren. Het college van b en w had de PTT om toe stemming gevraagd, na dat de meerderheid van de raad op initiatief van de CPN-fractie. daarom had verzocht. Volgens de raad vormde de stem pel een aardige manier om reclame te maken voor Beerta. De PTT vindt echter dat het gaat om reclame „voor een controversieel standpunt De ontvan gers van de aldus afge stempelde post zouden kunnen denken dat het gaat om een boodschap van ons. Die indruk wil len wij vermijden", al dus B. Kappenburg. woordvoerder van de PTT in het postdistrict Groningen. B en w van Beerta willen nu bekijken of de bewus te tekst op een andere manier- op de envelop pen kan worden aange bracht. Daartegen heeft de PTT volgens Kap penburg geen bezwaar. beleid mogelijk gericht op beperking van de overbemesting en op vermin dering van de arbeidsuitstoot Onontkoombaar is volgens de onder zoekers ook een scherper milieube leid. Niet alleen ter wille van drinkwa tervoorziening en bosbouw, maar ook ter wille van de landbouw zelf. die steeds meer nadelen begint te onder vinden van bodem- en luchtvervui ling. Een strenger milieubeleid is voor de landbouw geen handicap, juist een overlevingsvoorwaarde, zegt het rap port. Milieu is hier immers een produktie- factor, even belangrijk als arbeid en kapitaal. Prioriteiten zijn de aanpak van de uitstoot van stikstofverbindin gen en zwaveldioxyde en van zware metalen als koper en cadmium. Dit ook met het oog op de risico's voor de exportpositie van de Nederlandse landbouw Het accent zou moeten worden ver legd van scheiding naar bundeling van landbouw en natuur. Beheers overeenkomsten tussen boer en over heid. nu alleen mogelijk in enkele aangewezen gebieden, zouden ook daarbuiten mogelijk moeten worden. Reservaten zouden in zo'n beleid niet moeten vervallen, maar onder meer worden gebruikt als proefterrein voor geïntegreerde landbouw. Op deze gedachtengangen zal worden voortgeborduurd in een vervolgstu die, waarbij ook de Rijksplanologi sche Dienst wordt betrokken. ALKMAAR - De in Stede vuilverbrandingsoven van Broec genomen vingerafdrukken worden in de de reinigingsdienst in Alkmaar gegooid. Lawaai verkeer niet schadelijk voor gezondheid MAASTRICHT (ANP) - In te genstelling tot vliegtuigherrie, die schadelijk kan zijn voor de gezondheid, maakt verkeersla waai de mensen niet ziek. Hoge bloeddruk komt bij bewoners van drukke straten niet meer voor dan elders. Dat concludeert de Limburgse epidemioloog dr. Knipschild op grond van een onderzoek van de Rijksuniversiteit Limburg en de Universiteit van Amsterdam on der de bevolking van de hoofd stad. Uit een eerder onderzoek van Knipschild. was gebleken dat mensen in de buurt van luchtha vens vaker aan hoge bloeddruk lijden en meer psychische pro blemen hebben dan anderen. Mede op verzoek van de over heid heeft de epidemioloog nu onderzocht of verkeerslawaai soortgelijke klachten veroor zaakt. Van de mensen die rustig wonen heeft minder dan 10 procent last van het verkeer. Aan erg drukke straten loopt dit cijfer op tot bijna 40 procent. Opvallend noemt Knipschild het dat de gemiddelde bloeddruk zelfs iets lager is bij mensen die aan veel verkeerslawaai worden blootge steld en daar ook last van heb ben. De psychische problemen bij mensen die aan veel verkeersla waai blootstaan hoeven volgens de epidemioloog niet veroor zaakt te zijn door geluidshinder. Waarschijnlijk is het omge keerd. NOG GEEN MOTIEF IN ZAAK STEDE BROEC 38,!: DEN HAAG (ANP) - De parlementai re enquêtecommissie gaat de voor malige minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel horen over zijn visie op het kabinetsbesluit van 1976 le voorgenomen levering door RSV van componenten voor kerncen- Irales aan Zuid-Afrika. Van der Stoel orden gehoord naar aanleiding tan een brief die hij aan de enquête commissie heeft gestuurd. Dit heeft vice-voorzitter M. van Dam de commissie meegedeeld. De commissie zal verder nog de finan ciële topman van het RSV-concern, Van Rijn, horen over de betaling van commissiegelden in het buitenland. Ook zal RSV-commissaris De Vries nog worden gehoord over zijn declara ties. iVolgens Van Dam gaat de commissie er nog steeds vanuit dat het rapport half oktober afgerond zal zijn en dat de Staatsdrukkerij het eind oktober of begin november gedrukt zal heb- Den. Het is het stadium van conclu sies trekken is volgens Van Dam nu bijna bereikt. HEILOO (ANP) - Het Anti Bont Co- iniité voert dc komende maanden een nieuwe actie die volgens woordvoer der J. van der Lee is gericht op het beëindigen van de bontproduktie in Nederland. Tot nu toe lag het accent van de acties van het comité, een samenwer kingsverband van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren. de stichtingen Lekker Dier en Kritisch Faunabeheer en het Euro pees Comité tot Bescherming van Pelsdieren. op het aantonen van de overbodigheid van het produkt bont. Het comité noemt de ongeveer 300 Nederlandse pelsdierfokkerijen een .ethisch onaanvaardbare bedrijfs- iak". „Wij vinden dat aan de de structurele dierenmishandeling die gepaard gaat met het produceren van j>ont een einde moet komen", aldus Van der Lee. Het zwaartepunt van de campagne ligt in de komende maan den, omdat in deze periode de bont handel het actiefst is. Veel dieren, bijvoorbeeld nertsen, worden in deze tijd afgemaakt en de verkooppiek van ^ontkleding ligt in de maanden okto ber, november en december. DEN HAAG - Het Kamerlid Joekes stafmedewerker van Solidaridad. DEN HAAG (ANP) - De Nederland se regering moet de verlangens van dc Derde-Wereldlanden binnen het IMF steunen. Tot nu toe voegt Nederland zich te gemakkelijk naar de conservatieve steun van de Verenigde Staten binnen het IMF. Dit staat in de brochure „Hun schuld, onze schuld" van de inter kerkelijke actie voor Latijns Ame rika Solidaridad, die woensdag is aangeboden aan de voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Fi nancien, Th. H. Joekes. In de brochure wordt ingegaan op de de schuldencrisis in Latijns Ame rika, de rol van het Internationale Monetaire Fonds en de betrokken heid van de Nederlandse regering en het Nederlandse bankwezen daarbij. Solidaridad vraagt de Ne derlandse regering gehele of gedeel telijke kwijtschelding van de schul den die de Latijnsamerikaanse lan den aan haar heeft. Volgens Solida ridad gaat het hier om een bedrag van 620 miljoen gulden. Van de banken vraagt Solidaridad dat zij niet alleen financieel-econo- mische criteria laten wegen bij de aflossingsregelingen voor de schul den, maar ook het maatschappelijk effect ALKMAAR (ANP) - De dader van de moord op de 32-jarige mevrouw E.C..M. Tamis in Stede Broec kon slechts met hel vingerafdrukkenonderzoek worden achterhaald. Dat was één van de rechtvaardigheidscrileria voor deze ongebruikelijke aanpak. Samen met andere zwaarwegende en- het vingerafdrukkenonderzoek de 22- teria. zoals de ernst van het misdrijf, jarige R.J. de W uit die plaats worden de grote ongerustheid die in de omge- aangehouden. De man heeft ïnmid- ving te weeg was gebracht en de te dels bekend de vrouw met messteken verwachten grote kans op succes, is om het leven te hebben gebracht, een verdergaande indringing van jus- Voor zijn daad heeft hij overigens nog titie in de persoonlijke levenssfeer van geen duidelijke verklaring afgegeven, burgers en een intiemere vraagstel- aldus majoor E.H. Remmelts, leider ling bij onderzoeken dan ook ge- van het rechercheteam in deze zaak. rechtvaardigd. Alle gegevens van het vingerafdruk- Dat zei officier van justitie mr G. kenonderzoek zijn onder toezicht en Botman woensdag op een persconfe- verantwoordelijkheid van de rechter- rentie in Alkmaar over de Stede commissaris vernietigd, benadrukte Broecse moordzaak. Zondag kon door Botman Enig gebruik in andere za- EINDHOVEN (ANP) - Er zijn plannen om een „Informatica-Universiteit" op te richten. Daartoe is een initia tiefgroep in het leven geroepen, die de mogelijkheden voor de nieuwe, sterk op het bedrijfsleven gerichte opleiding gaat onderzoeken. Dat meldt TH-Berichten, het weekblad van de TH-Eindhoven in het nummer van deze week. De informatica-studie is een idee van twee ondernemers, namelijk drs. A. Soetekouw van de Nederlandse Mid- denstandsbank en mr F. Boersma van Dijker en Doomebos Accountants. Vijftig bedrijven waaronder Philips. Shell, diverse bankinstellingen en de PTT. zijn door het tweetal benaderd met het verzoek 10.000 gulden bij te dragen in de kosten van een vooron derzoek. „Het merendeel van de be drijven heeft ons verzoek gehono reerd. Het benodigde half miljoen gulden is beschikbaar", aldus drs A. Soetekouw in een toelichting. Het onderzoek kan volgens hem me dio oktober van start gaan. Als alles meezit zou de nieuwe opleiding in september 1986 kunnen beginnen Soetekouw verwacht, dat de oplei ding zestig- tot zeventigduizend gul den per student per jaar gaat kosten, uitgaande van tweehonderd studen ten. Naar zijn mening is het bedrijfsle ven in staat en bereid om die kosten te dragen Alleen in de aanloopfase, als er minder studenten zijn en de kosten relatief hoog zijn, zal steun van de overheid nodig zijn. De ministeries van onderwijs en wetenschappen en economische zaken hebben volgens drs Soetekouw positief gereageerd op de plannen Op het nieuwe, door het bedrijfsleven gedragen instituut voor informatie kunde. zou op universitair niveau onderwijs gegeven moeten worden in zowel de ontwikkeling, als de toepas sing van informatieverwerkende sys temen ken is daardoor absoluut uitgesloten, wat vanuit justitie gezien ook zeer onverstandig zou zijn. Volgens de officier zou dat binnen de kortste keren algemeen bekend wor den, waardoor justitie bij enig ander gelijksoortig onderzoek nooit meer op de vrijwillige medewerking van burgers hoeft te rekenen. Weigeringen In de loop van het onderzoek, dat door een 50 man sterk team werd uitgevoerd, weigerden vier mannen hun medewerking. Eén wilde slechts meewerken als exn kort tevoren tegen hem opgemaakt proces-verbaal we gens rijden onder invloed zou worden vernietigd Twee weigerden zonder meer en één Stede Broecer wilde dat de afdrukken in zijn bijzijn zouden worden vergeleken en bij verschil ort middellijk vernietigd. Nadat het grootscheepse recherche onderzoek geen enkel aanknopings punt had opgeleverd, werd met toe stemming van de Alkmaarse hoofdof ficier van justitie, Josephus Jitta, be sloten tot het vingerafdrukkenonder zoek onder de bijna 5.000 Stede Broec se mannen tussen de 18 en 42 jaar. De verdachte, die de 1704e kandidaat in het onderzoek was, zegt zich nau welijks iets van het gebeurde te kunnen herinneren. Wel bekende hij al langer een sterke drang te hebben gehad mensen 's avonds te begluren. Dal had hij ook met mevrouw Tamis gedaan. De vrouw wist na de toege brachte steken, begin september, nog een buurman te alarmeren en te vertellen dat zij door een vreemde jongeman was gestoken. Diensttijd van 53 uur - De Eindho- vense gemeentepolitie heeft een 30 jarige vrachtwagenchauffeur uit Vlist woensdag een rijverbod opgelegd De man bleek een diensttijd van ruim 53 uur achter de rug te hebben. Daarin had hij slechts tweemaal gerust. Eén keer vijf uur. de andere keer iets meer dan drie uur. ONDERZOEK: HUURSUBSIDIE GEWENST V 15 cal 3i ..-! p—r 1-— m ff DEN HAAG (ANP) - Bijna dc helft van de kamerbewoners houdt na be taling van de woonlasten te weinig geld over om verantwoord te kunnen leven. Tot deze conclusie komt de slichting Woonkonsumenlen Onder zoek in een rapportage over kamer verhuurpanden. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft woensdag een samenvatting van het in zijn opdracht verrichte onder zoek verspreid. Volgens de stichting zijn er in Neder land tussen de 210.000 en 300.000 verhuurde kamers. Van de bewoners heeft 46 procent een netto-inkomen van maximaal 936 gulden per maand, zijnde de maximale studiebeurs voor een student op kamers. Bijna 40 pro cent van de kamerbewoners betaalt tussen de 250 en 350 gulden per maand aan huur en bijkomende kos ten (gas, elektra en water). Zich mede baserend op gegevens van het Nationaal Instituut voor Budget Voorlichting zegt de stichting dat per maand minimaal 635 gulden nodig is voor voeding, kleding, (openbaar) ver voer en verzekeringen. Aan eten en drinken, huishoudelijke middelen en aan de was mag per dag niet meer dan tien gulden worden besteed. „Bijna de helft van de bewoners van kamerver- huurpanden haalt dit krappe con sumptieniveau van minimaal 635 gul den niet", schrijft Woonkonsumenten Onderzoek. De stichting Woonkonsumenten On derzoek vindt het redelijk om ook voor kamerbewoners een huursubsi dieregeling te maken. Deze „woon consumenten" ontvangen geen huur subsidie omdat zij in onzelfstandige woonruimte huizen. Ze hebben geen eigen voordeur, en ook sanitaire voor zieningen moeten ze met anderen delen. Onderzoeker R. Jansen wijst erop dat er voor kamerbewoners voorlopig geen mogelijkheden zijn om een (zelf standige) woning in de sociale huur sector te krijgen. Dit gegeven, en het feit dat velen een hoge tot zeer hoge huur moeten betalen, rechtvaardigen volgens hem een vorm van subsidié- ring. Globale berekeningen van de stich ting laten zien dat 87.000 kamerbewo ners voor individuele huursubsidie in aanmerking komen als het ministerie de normen hanteert voor zelfstandige woonruimte. Dat komt overeen met een jaarlijks subsidiebedrag van 91.5 miljoen gulden. Een andere bevinding van Woonkon sumenten Onderzoek is dat bemidde lingsbureaus, zowel de ideeële als de commerciële, van vrijwel geen bete kenis zijn bij het vinden van een kamer. De vrienden- en kennissen kring is de belangrijkste bron daar- Alerte dienstverlening, oprechte belangstelling voor Uw belangen. Individuele aandacht, m de meest solide banktradide. Dc Bank voor Zeeland is de professionele handelsbank, die zich richt op bet bedrijfsleven, de landbouw en de visserij. En die daarnaast groot is in effecten, in dc betere spaarvormen en m verzekeringen. De verbindingslijnen zijn kort. Snelle besluitvorming is dan ook een belangrijke eigenschap van dc Bank voor Zeeland. Dat bevordert snel reageren ten zeerste. Wij lossen Uw specifieke problemen gaarne op. Goes, Grote Markt 21, Telefoon: 01100-15610 Ycrsekc. Kerkplein 3, Telefoon: 01131-1441

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5