Ria Visser: ik wil weer eens kapot over finish Canada verslaat Verenigde Staten Veel favorieten voor zege in de afdaling Ik kan goed schaatsen, de tijden vallen alleen tegen Opleving in kaartverkoop PZC/sP°rt Ranglijst van de 1500 meter mDERLANDSE KANSHEBSTER OPTIMISTISCH Sarajevo '84 j| WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 )EN' HAAG (GPD) - De seizoenranglijst van de dangrijkste deelneemsters aan de 1500 meter, et eerste schaatsnummer in Sarajevo, ziet er als olgt uit: 1. Karin Enke (DDR) 2.03.40 2 Olga Plesjkova So v i 2.04.98 jGabiSchoenbrunniDDR) 2.05.76 i Valentina Lalenkova (Sov) 2.06.23 5.AnetteCarlen(Zwe) 2.06.76 6. Yvonne van Gennip (Nedi 7 Ria Visser (Ned) 8. Andrea Schone (DDR) 9. Bjorg Eva Jensen (Noot 10. ErwinaRysiPol) 11. NataljaPetroesjova(Sov) 12. Sigrid Smnda (Wdl) 13. Thea Limbach (Ned) 14. Natalja Sjive (Sov) 2.06.92 15. Lilianna Morawiec (Pol) 2 10 91 2 07 06 Olympisch record: Annie Borckink (Ned) 2.10 95. 2.07.37 Lake Placid 1980. 2.08.61 Wereldrecord: Natalja Petroesjova (Sov) 2.04 04. 2 08.81 Medeo 2.09.36 Nederlands record. Yvonne van Gennip 2.06.92, 2 10 26 Medeo. 2.10.65 Baanrecord Angela Stahnke (DDR) 2.12 72. 2.10.79 Winnares 1980; Annie Borckink (Ned) 2 10.95 SARAJEVO (SID/DPA/RTR) - Daags .voor de officiële openingsplechtig heid hebben de aan de Olympische Winterspelen in Serajewo deelne mende twaalf ijshockeyteams hun eerste wedstrijd al gespeeld. In de zes duels vielen in totaal 63 doelpunten, een gemiddelde van ruim tien tref fers per wedstrijd. De grootste ver rassing was ongetwijfeld de neder laag van titelverdediger Verenigde Staten tegen het door uitsluiting van twee profspelers getergde Canada: 2-4. De grootste zege kwam op naam van de Sowjet-Unie, dat over Polen heenwalste: 12-1. In groep A zijn de sterken meteen al van de zwakkeren gescheiden. Zwe den 11-3 tegen Italië). WesL-Duitsland (8-3 tegen Joegoslavië) en de Sowjet- Unie zullen om de eerste drie plaatsen in deze groep strijden; daar kan nau welijks twijfel over bestaan.'De Sow- jets lieten duidelijk zien. dat zij uit zijn op revanche voor het onverwach te verlies van vier jaar geleden in Lake Placid De ploeg speelde zonder een zwakke plek. Niet minder dan tien spelers kwamen voor op de scorelijst, Kowin en Sjepelev maakten ieder twee tref fers West-Duitsland sloeg tegen gastheer Joegoslavië even de schrik om het hart toen Besic binnen één minuut de thuisploeg de leiding gaf. De Duitsers hadden de hele eerste periode nodig om over deze tegenslag heen te ko men Alleen Kühnhackl wist toen een keer te scoren. Dat zou hij later nog twee keer doen Hij was de grote animator m de Westduitse ploeg, die over het geheel genomen toch wat tegenviel. Ook de Zweden kwamen tegen Italië pas laat op dreef. Na twee periodes was de stand nog pas 5-3. Toen sloegen de Scandinaviers echter toe met zes tref fers m de derde speeltijd. Naast Canada boekten Tsjechoslowa- kije en Finland in groep B hun eerste overwinningen. Alleen de Tsjechoslo- waken deden dat overtuigend: 10-4 tegen Noorwegen. De score had nog aanzienlijk hoger uit kunnen vallen als de nummer twee van de wereld in de derde periode het niet rustig aan had gedaan Finland had plankenkoorts tegen Oostenrijk en won met slechts een doelpunt verschil: 4-3 Finland leidde na 37 minuten met 3-0 en leek af te stevenen op een overwinning met een ruime marge. Daar dachten de Oos tenrijkers echter anders over. Ze kwa men langzaam maar zeker dichterbij en met nog zeven minuten te spelen was het 4-3 voor Finland Onder grote spanning hielden de Finnen de fer vent aanvallende Oostenrijkers van de gelijkmaker. Het programma voor donderdag is: groep A Sowjet-Ume - Italië. Polen - W-Duitsland, Zweden - Joegoslavië groep B: Canada - Oostenrijk. Tsje- choslowakije - Verenigde Staten. Fin land - Noorwegen. Sarajevo 14.00-16.00 uur, Nederland 2, recht streekse beelden van de officiële ope ning van de Winterspelen '84 in het Joegoslavische Sarajevo worden voor afgegaan door een half uur durend portret van Eric Heiden, waarvoor de NOS een filmploeg naar Lake Placid stuurde, de plaats waar Heiden vier jaar geleden vijf gouden medailles 19.12 uur, Nederland 2, herhaling van de opening van de Olympische Win terspelen. Tevens interviews vanuit de studio in Sarajevo, 23.00 uur, Nederland 2. Studio Sport. De binnenkomst van de fakkellopeT in het Olympisch stadion van Sarajevo. Ongeveer tweeduizend dragers waren nodig om de toortsen in Sarajevo te brengen. SARAJEVO (ANP) Een dag voor de officiële opening heeft de kaart verkoop voor de Olympische Win terspelen in Sarajevo een enorme opleving te zien gegeven. Vorige week was amper een kwart van de ruim 700.000 kaarten voor de ver schillende evenementen verkocht. Dinsdag kwam het totaal verkoch te toegangskaarten op 468.987. De Zweedse skiër Ingemar Sten mark. winnaar van twee gouden medailles in Lake Placid vier jaar geleden, is niet meer welkom op de Olympische Spelen, omdat hij zo veel geld heeft verdiend met zijn sport Niettemin werd dinsdag avond ter ere van Stenmark een party georganiseerd in het hotel waar alle functionarissen van het Internationaal Olympisch Comité verblijven Aan de 14e Olympische Winter spelen wordt de komende twaalf dagen deelgenomen door 1437 sportlieden uit 49 landen; Bij de officièle opening vandaag, woensdag, in het stadion Kosevo zal de Olympische eed worden afge legd door de Joegoslavische skier Bojan Knzgj De laatste loopster in de estafette van de Olympische vlam is de Joegoslavische Sanda Dubravcic De 19-jarige kunstrijd ster ontsteekt het Olympisch vuur. De openingsceremonie zal onder een bewolkte hemel plaatsvinden in een stadion zonder sneeuw, zo luidt de verwachting. De heftige wind beinvloedde dinsdag de sprongen bij dc training op de 70 meterschans in Sarajevo sterk. De Canadese outsider David Brown zorgde voor de beste presta tie van de dag met 89 meter. Voor Ria Visser staat het vast dat Karin Enke het goud zal winnen op de 1500 meter. De tweede plaats is volgens haar ook voor een Oost- duitse. Andrea Mitscherlich. die tot voor kort naar de naam Schone luisterde. De Nederlandse ziet zich zelf op de vijfde plaats eindigen. De prognose van Ria Visser: 1. Enke (DDR), 2 Mitscherlich (DDR), 3. Petroesjova (SowjeMJnie), 4. Brehm (DDR). 5. Visser (Nld). Sedert dinsdagmiddag, 17.12 uur, brandt in Sarajevo de Olympi sche vlag. De langlaufer Ajdin Pa- sovic, in 1976 in Innsbruck de eer ste deelnemer aan de Winterspelen uit de republiek Bosnië-Herzego- wina, ontstak de vlam in het Sken- derija-stadion, de plaats waar de medaillewinnaars zullen worden gehuldigd. Vijfduizend mensen juichten hun provinciegenoot Pa- sovic toe. Het Olympische vuur was vorige week in Griekenland aangestoken en zondag per vliegtuig naar Du- brovnik gebracht. Daar werd het vuur verdeeld over twee toortsen, die langs twee routes van totaal 5289 kilometer naar het alpine-ski centrum Bjelasnica en Jahorina werden gebracht Op dinsdag trof fen de lopers met de toortsen elkaar weer in Sarajevo Pasovic was de laatste van de ongeveer tweedui zend dragers. Ugljesa Uzelac, de burgemeester van Sarajevo, heette in zijn wel komstwoord de atleten uit 49 deel nemende landen welkom. Hij wen ste de 2500 sportlieden veel succes bij hun jacht naar de 117 te verde len medailles. De opening van de veertiende Olympische Winterspe len is vastgesteld voor woensdag middag, om 15.01 uur in het Kose- vo-stadion. EROLL FRASER (MAAGEN-EILANDEN): (Door Harry Hesselingi SARAJEVO - Erg opgewekt en met de herinnering aan Lake Placid kijkt Ria Visser uit naar de dag van morgen. Het echec van het WK in Deventer heeft ze razendsnel van zich afgeschud. Haar aandacht richt zich volledig op de 1500 meter, de eerste van de negen olympische schaatsonderdelen. „De Winterspelen hebben altijd heel rare en verrassende wedstrijden te zien gegeven. Je hoeft je steeds maar te concentreren op een afstand. Als het donderdag niet lukt, hoeft het bij wijze van spreken nooit weer", is een opvatting waar ze zich aan CR vastklampt. David LaJoux is de enige deelnemer uit Monaco. De zeventienjarige LaJoux is hier te zien tijdens de training voor de afdaling. SARAJEVO - Erroll Fraser concen treert zich op de Olympische Win terspelen. Hij heeft geen tijd voor vraaggesprekken of foto-reporta ges. De 33-jarige schaatsenrijder van de Maagden-eilanden voelt zich de wereldkampioen. Op het moment, dat hem een serieuze vraag werd gesteld over zijn voor bereiding op de spelen, antwoordd- de hij: Man, mijn auto is gestolen, ik moet hem even zoeken." Erroll Fraser heeft helemaal geen auto. Hel typeert de man die toch gebio logeerd is door de schaatssport. Negen jaar geleden zette hij voor het laatst de schaatsen op de ijs baan. Dit jaar maakte hij in Inzeil zijn terugkeer op internationaal niveau. dinsdag zijn ietwat merkwaardige betoog. Fraser, gehuld in een fluwelen trui en een leren cowboybroek, zet alles op de 500 meter. Zijn beste tijd is 41.8 seconden. Daar kan ik hier in Serajewo wel eens twee seconden onder duiken." was een van de schaarse antwoorden van de verte genwoordiger van de Maagden-ei- Erroll Canute Fraser de tweede naam heeft mijn Noorse moeder verzonnen") trainde dit seizoen in tensief in Inzeil. Volgens Ali Boors- ma en Jan Ykema was hij echter meer met zichzelf bezig dan met schaatsen. Boorsma: Die man is met helemaal lekker. Hij bedoelt het goed maar hij weet totaal niet waarmee hij bezig is." Fraser zelf maakt een overtuigender indruk Hij naait zelf zijn schaatspakken Hij heeft een mode-atelier in New York en is tevens body-builder ge weest Fraser. een van de drie kleurlingen op de Olympische Winterspelen, vindt zichzelf een „genius".Ik kan schaatsen als geen ander. De tijden vallen alleen een beetje tegen. Maar daar doe ik ook nog iets aan.", was Behalve met journalisten wil Eroll Fraser imde enige schaatser die uitkomt voor de Maagdeneilanden, met iedereen op de baan een praatje maken, zoals hier met Jorma Veistola tl) en Pentti Peltopera, de Finse schaatstrainers. Nuchter beschouwd is er geen enkel ïitzicht op een herhaling van Lake Placid waar het olympisch schaatsen voor de Nederlandse kolonie sensatio- leel begon: goud voor Annie Borc kink en Ria Visser daar pal achter. De Oostduitse dames zijn nu zo sterk dat zjj in staat zijn er een onderlinge medaillejacht van te maken. Voor de rest en zeker voor de in Deventer van liet ijs gevaagde Nederlandse rijdsters een ontmoedigend vooruitzicht. Machteloosheid 'Ria Visser laat zich er niet door uit .het veld slaan, ofschoon ze in een (voorspelling haar naam achter het cijfer vijf plaatst - overigens nog een •vrij optimistische prognose. „Een ge- ivoel van machteloosheid heb ik zeker !wel gehad. Dat is nu over. Die Oost- jduitse meisjes zijn ook maar mensen met emoties. Andrea Mitscherlich heeft het in Deventer op zondag- ijavond niet gemakkelijk gehad, want ie dacht van tevoren dat ze zou iwinnen. Ze kunnen ock een slechte dag heb ben en verliezen", vindt Ria Visser. !die zich verder moed in spreekt door lè verkondigen: „Het is verkeerd om te zeggen, die Oostduitse ploeg is zo sterk, dat kunnen we wel vergeten. En met de Russinnen erbij zouden we zelfs helemaal niet aan medaillekan sen hoeven te denken. Hier prent ik me In dat je niet verslagen bent voordat de wedstrijd is afgelopen. Het tussen werk en training en wat is belangrijker? Daar word ik gek van. De NSF wil ik niet afvallen Er wordt veel voor me gedaan, maar ik kan er niet van leven. Een vaste baan heb ik niet, ik schrijf alleen af en toe stukjes voor een krant. Het liefst wil ik de promotiekant op. Het lijkt me leuk iets te organiseren". Nadenken Verder staat de aanpak van het schaatsen in Nederland haar niet langer aan. „Als het in hetzelfde gangetje doorgaat en ik krijg een goede baan, dan zou ik het nog niet weten". Ria Visser realiseert zich dat alleen een veel intensievere training en een moderne ondersteuning van dc medische kennis tot een hoger niveau kunnen leiden. Of ze dat zelf kan opbrengen is maar dc vraag. „Ik kan wel vier dagen achter elkaar zes uur trainen, maar de vijfde dag zal het al moeilijk worden ais je steeds in je eentje bezig bent. Die Oostduitse meiden trainen dagelijks met elkaar, alleen valt dat niet op te brengen. Begrijp me niet verkeerd, want ik ben het schaatsen steeds leuker gaan vinden. Toch wil ik er aan het eind van het seizoen rustig over nadenken wat ik verder ga doen". (Door Peter de Jonge SARAJEVO - De snelheidsduivels van de sneeuw zijn klaar voor dc strijd. Donderdag worden de olympische alpinenummers geopend met het specta culairste onderdeel: de afdaling voor mannen. Maar wie die felbegeerde titel in de wacht zal slepen is tot op de dag van vandaag een enorm vraagteken, want de trainingen die er tot nu toe zijn gehouden hebben eigenlijk geen echte favoriet aangewezen. Een populariteitspoll onder dc ski-verslaggevers mag dan de namen van Franz Klammer en Steve Podborski hebben opgeleverd, hun verrichtingen op de berg Bjelasnica waren tot nu toe niet zodanig dat ze die verwachtingen kunnen waarmaken. B gaat erom zo geconcentreerd aan de I start te komen, dat er een explosie volgt die echt helemaal het maximum its". IAan haar instelling zal het zeker met liggen, maar dat is ook wel het minste watje mag verwachten in een olympi- sche arena. Het is daarentegen du- Ébieus of de noodzakelijke topvorm aanwezig is. Visser: „Direct na Deven ter ben ik weer met positieve gedach ten het ijs opgestapt, zonder dat ik de oorzaak van dat falen heb ontdekt. Er is een soort ontspanning over me heen I gekomen, maar voor het WK reed ik ook lekker, dus moet ik voorzichtig zijn. Maar ik ben dit seizoen nog nooit helemaal leeg geweest op de .1500 Si meter omdat het technisch niet goed i liep of omdat ik misslagen maakte. Als de afzet niet goed is gooi je minder j kracht op het ijs en verdwijnt alles in j de lucht. Alleen wanneer het helemaal I góed loopt kun je je kapot rijden. Voor mijn part ga ik donderdag onderuit glijdend door de finish. Dan heb ik er alles uitgehaald en ligt het aan de anderen op welke plaats ik eindig". Om bjj de besten (Enke en Mitscher- lichi te komen, denkt Ria Visser een tijd van 2.05 minuten, iets onder haar [persoonlijke record dat op 2.07.06 staat „Maar niet vervelend doen als ik op 2.10 uitkom hoor. De ijsbaan is zonder meer goed. De bochten zijn I aan de krappe kant, maar dat ligt me wel. Hoef ik tenminste niet zo vaak over te stappen". Met haar 22 jaar behoort Ria Visser al tot de oudgedienden. Hoe lang ze nog kal doorgaan weet ze niet. „Er moeten wel een aantal dingen veranderen", vindt ze. Ria Visser twijfelt en dubt. .Jk heb al zo vaak moeten kiezen Vooral Klammer, in 1976 in Innsbruck winnaar van het olympisch goud op de afdaling, lijkt te twijfelen. Hij houdt nieuwsgierigen op een veilige afstand en mompelt uitsluitend dat „de piste goed is". Maar in tegenstel ling tot die gouden tijd is hij niet meer de grootste kanshebber en voelt hij zich allerminst zeker van zijn zaak „In Innsbruck wist in in het starthok al dat ik zou winnen", onthulde hij onlangs nog. In Sarajevo echter kwam de winnaar van beroemde afdaling in Kitzbuehel van dit jaar nog niet tot zulke gedurfde uitspraken. Begrijpe lijk, want op de eerste trainingsdag werd hij 27-ste en een etmaal later ging hij zelfs helemaal in de fout. Zijn elfde plaats van maandag leek wat perspectief te bieden, maar goed was het eigenlijk ook niet. Dat zelfde verhaal geldt voor Steve Podborski, de Canadese kamikaze die beroemd is om zijn grote risico's Ook hij houdt (ondanks zijn recente triomf in Garmisch Partenkirchen) een slag om de arm „Ik ben zeker niet slechter dan de rest", aldus de Canadees, „maar het moet in zo'n race helemaal meezitten". Vallen Wie het erg goed deden tijdens de trainingen waren de Zwitsers. Zij staan bekend als de specialisten op de eenvoudigere pistes: de autobaan afdalers. En dat is de Bjelasnica wel sinds vorig jaar een grote oneffen heid werd geegaliseerd. Toen liep de ski-elite in Sarajevo nog ernstige rugblessures op, omdat er soms sprongen van meer dan veertig meter gemaakt werden, en moest Peter Mueller zelfs met zware verwondin gen naar het hospitaal worden ver voerd. Maar uitgerekend die Mueller doet het nu voortreffelijk. „Na dat ongeluk ben ik lange tijd uit dc roulatie geweest. De dokter heeft me echter weer genezen verklaard en ik mag nu alles weer doen: behalve vallen". Op de eerste trainingsdag maakte hij de snelste tijd en ook de volgende dagen eindigde hij bij de eerste vijf. Dat deed ook telkens zijn jonge (20 jaari landgenoot Pirmin Zubriggen, die deze week de 3066 meter aflegde met een gemiddelde snelheid van 103,3 kilometer per uur. Daarmee was de hotelhouderszoon de snelste van de drie trainingen die tot nu toe werden gehouden De vierde training van dinsdag werd afgelast omdat er een te harde wind om de top van de „Witte Berg" joeg En dan is er nog de Amerikaan Bill Johnson, die half januari tijdens de Lauberhornrennen in het Zwitserse Wengen Amerika de eerste overwin ning in een afdaling om de wereldbe ker bezorgde. Hij was de snelste op de tweede trainingsdag en is niet uit de top van het klassement weg te slaan. Hij zou de Verenigde Staten de eerste olympische medaille op dc afdaling kunnen bezorgen. landen. Als het echter met schaat sen niet lukt, probeer ik een andere sport. Ik kan alles, dat is in het verleden wel gebleken." Die woor den waren op generlei wijze te sta ven. De schaatssport is een nieuwe „Gomez" njker. Echte schaatsers zullen slechts hinder ondervinden van een zeer aparte man. die in elk geval heeft geprobeerd serieus over te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21