ZEELAND" orse uitbreiding aantal irbeidsplaatsen Seyntex Binnenbrand in bar Yerseke aangestoken Derde dubbeldekker komt niet vóór 1986 in de vaart EEN-TWEE-DRIE-AUTO Auto onbemand aan de haal PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT almanak Elf auto's door hagel in kettingbotsing Fietser (59) fcwaar gewond i)ij aanrijding Dorstige inbreker in Zierikzee betrapt tAMMOETORDER AARDENBURGS BEDRIJF NOG GEEN ARRESTATIES VERRICHT GEDEPUTEERDE J. D. DE VOOGD: Aardenburg décor van vossenjacht Vogelsterfte Veerse Meer vrij gering PAGINA 9 WOENSDAG 4 JANUARI 1984 ZEEUWSE Taal De man die zich in een Vlis- sings café aan de tapkast ver voegde had wat moeite met de Nederlandse taal Dat kwam duidelijk tot uiting toen hij in een bui van gulheid ook de andere klanten aan de bar ivat te drinken wilde aan bieden. Mij geven een rondje", stelde hij spontaan voor aan de kastelein. De man achter de bar keek de besteller eens vriendelijk aan en corrigeerde toen minzaam „Het moet zijn 'ik geef een rondje'". „Oh", reageerde de klant op getogen, "nog beter!". ARDENBURG Als gevolg van het in de wacht slepen van een nieuwe, grote «mi-overheids)-order kan het textiel- en lederbedrijf Seyntex BV in Aardenburg binnen zes laanden het aantal personeelsleden voor een periode van vier jaar met ruim 60 werknemers itbreiden. Aangezien het huidige onderkomen aan de Oude Eedeweg waarschijnlijk te Jinig uitbreidingsmogelijkheden heeft zal er nog voor de zomervakantie elders in irdenburg een nieuwe werkhal moeten worden gebouwd, it deelde burgemeester W. L. A. sluitend vrouwelijke arbeidskrachten weinig geschikt arbeidspotentieel ikefeer dinsdag tijdens een spe- in dienst. De gemeente heeft de toe- hebben, dan kunnen er volgens de belegde persconferentie mee Hij zegging van de directie gekregen dat burgemeester nog altijd werknemers itte de groei van Seyntex BV, dat alle mogelijke moeite zal worden ge- in het'textiele land van Hulst'worden ongeveer 50 stiksters van voorna- daan om West-Zeeuws-Vlaams perso- geworven. ilijk Belgische nationaliteit in peel aan te trekken. Mocht de regio te Lockefeer wees er verder op dat de inst heeft, van eminent belang voor I hele Zeeuws-Vlaamse economie. [gelopen maandag kwam de officiële [vestiging binnen van wat Lockefeer lemde 'de misschien wel grootste Ktielorder ooit in Nederland ver rekt?. Seyntex is onderdeel van een llgische onderneming. In februari fel startte het bedrijf met zes werk- mers in Aardenburg. De textielfa- |iek draait hoofdzakelijk op orders de Nederlandse overheid, die Jnststoffen laat vervaardigen voor ■der meer uniformen, parachutes en Toompakken'. De fabriek staat te lek ais een Nederlandse bedrijfsves- Jetng. Dat is volgens burgemeester pckefeer de reden dat Seyntex de lammoetorder' heeft gekregen. Om "ke textielprodukten het gaat wilde p met het oog op mogelijke 'kapers 5 de kust' niet meedelen. Wel wilde I kwijt dat de goede band tussen de 'rectie van het bedrijf en het ge meentebestuur een positieve invloed 1 de gang van zaken heeft gehad, fck kon Lockefeer geen uitsluitsel ■ven over de aard van de nieuwe erkgelegenheid. Hij verwachtte dat [ook werkzaamheden voor mannelij- i personeelsleden bij zouden komen "lomenteel heeft Seyntex vrijwel uit- JSSINGEN - De heer S. B. (59) uit ist-Souburg is dinsdag zwaar ge jond geraakt bij een aanrijding op Mjjn fiets met een auto, op de kruising de Beatrixlaan met de President toseveltlaan in Vlissingen. Hij is :r ambulance naar het Bethesda-St. isephziekenhuis in Vlissingen ver eerd en vandaar naar het Dijkzigt- L.tekenhuis in Rotterdam overse ll 'acht. et slachtoffer reed op de fiets over de eatrixlaan, in de richting van de resident Rooseveltlaan, die hij wilde 'ersteken. Op dat moment kwam J. uit Vlissingen in zijn auto uit de igenovergestelde richting, die links- wilde slaan naar de Nieuwe Vlis- ngseweg. Hij vergat daarbij volgens politie voorrang te verlenen aan de itser, die bij de aanrijding ten val J wam en als gevolg daarvan zwaar lofdletsel opliep. Het ongeval ge- I iurde om ongeveer 12.00 uur. MIDDELBURG Bij drie gelijktijdige ket tingbotsingen op de Schroeweg in Middel burg raakten dinsdag middag omstreeks tien minuten voor half zes elf auto's beschadigd. De kettingbotsingen werden veroorzaakt doordat het plotseling zwaar begon te hagelen. Het wegdek werd hier door spiegelglad terwijl het zicht snel vermin derde. H. K. uit Middelburg, die in de richting van rijksweg 58 reed, stopte voor het rode verkeers licht op de kruising Schroeweg-Statenlaan. J. C. M. de B. uit Sou burg botste vervolgens op K.'s wagen Tegen De B 's auto kwam P. A. uit Middelburg tot stil stand. Alle daar achter rijdende voertuigen minderden vaart, zodat een file ontstond. Op en kele honderden meters achter de eerste aanrij ding deed zich hierdoor opnieuw een kettingbot sing voor De vier be stuurders die hierbij wa ren betrokken waren D. de V. uit Vlissingen, A- B. uit Middelburg, P. L. uit Souburg en C. M. P van de P. uit Kloetinge. Na deze botsing ont stond opnieuw een file, waardoor J. P. uit Hein- kenszand, W. P. K. uit Souburg, M S. G uit Middelburg en J. E. B. uit Souburg tegen el kaar botsten. Vier auto's moesten worden weggesleept. De zeven andere wagens raakten licht tot zwaar beschadigd. Vijf politie mensen waren drie kwartier in touw om de aanrijdingen af te han delen en de rijbaan weer vrij te maken. realisering van nieuwbouw gunstig kan zijn voor de Zceuws-Vlaamde bouwwereld. Met de Aardenburgse steenfabriek, die deze week weer voor enkele maanden de poorten sluit, is al een voorlopig gesprek geweest over de levering van stenen. Over de nieuwe lokatie voor Seyntex wenst Lockefeer geen uitspraak te doen. Omdat de nieuwe bedrijfshal len voor de zomer klaar moeten zijn, zal het bedrijf naar een perceel moe ten verhuizen, dat reeds een indus triële bestemming heeft. Tijd voor een wijziging van een bestemmings plan is er immers niet. Vertegenwoordigers van het ministe rie van economische zaken zullen bin nenkort een kijkje in Aardenburg ko men nemen om de mogelijke vesti- gingspunten te beoordelen „Eigenlijk zou je met een trompet op de Markt moeten gaan staan en roe pen: gelukkig, gelukkig. Dit is een hoogtijdag voor onze streek. De Seyn- tex-directie heeft mij speciale toe stemming gegeven om dit goede nieuws bekend te maken", aldus Loc kefeer. Hij hoopte dat zijn eigen gemeente, die nu met een werkloosheid van 27 a 28 procent kampt, op grote schaal mee kan profiteren. In de nabije toe komst vallen er naar de mening van de burgemeester nog meer zware or ders te verwachten. „Seyntex is een bijna conjunctuur-ongevoelig be drijf', merkte hij op De eerste berichten over een mogelij ke uitbreiding kwamen in februari 1983 naar buiten. De bedrijfsleider E. Verloove dacht toen aan een termijn van zes maanden. Gisteren was de directie niet bereid nadere toelich ting te verstrekken. De heer C Brouwer overhandigt de sleutels van de gewonnen auto aan A. de Rijk uit Vlissingen, die dit deel van de hoofdprijs in ontvangst nam in aanwezigheid van zijn vrouw Marjan en kinderen Wouter (3) en Willemijn II), en de Vlissingse garagehouder J. M Priester. VLISSINGEN - De familie A. de Rijk uit West-Souburg heeft dins dagmiddag de auto gekregen, die het echtpaar op op 18 november had gewonnen als hoofdprijs in de '1-2-3 Show van Rudi Carrcil. De bij deze hoofdprijs behorende cara van kan op 15 februari worden opgehaald bij de importeur in Hou ten. Commercieel -inspecteur C, Brou wer van de importerende firma overhandigde de sleutels van de auto een jeepmodel aan de heer A. de Rijk (33), tijdens een bijeenkomst in garage Paauwen- burg aan de Gerbrandystraat, in aanwezigheid van garagehouder J. M. Priester. Echtgenote Marjan de Rijk (30> kreeg een bos bloemen aangeboden. De heer De Rijk was al in het bezit van een auto, maar die was volgens hem dringend aan vervanging toe. „Ik zou zelf nooit een dergelijke jeep hebben gekocht, maar nu we deze auto hebben gewonnen zijn we er toch erg blij mee", aldus de heer De Rijk. Hij zegt zijn aanwinst de ko mende tijd te zullen uitproberen. Zijn vakantie had hij al geregeld voor januari. „Dat gaat gewoon door. Voor de zomer hadden we nog geen plannen. Dan gaan we natuur lijk met de caravan op stap", aldus de heer De Rijk. Hij zegt overigens veel reacties te hebben gekregen naar aanleiding van zijn deelname aan de televisie show. Het echtpaar was als derde kandidatenpaar toegevoegd. „Je weet niet wat je overkomt. Het is allemaal zo overweldigend", vertelt de heer De Rijk. „Je ziet allemaal prijzen aan je voorbij gaan en denkt dan gewoon: Och, laat maar gaan," voegt mevrouw De Rijk daaraan toe. OOSTBURG Een vreemde situatie speelde zich dinsdagmiddag op het parkeerterrein bij Albert Hein in Oostburg af. Een man, van wie de identiteit bij de politie niet bekend is, parkeerde zijn auto afgesloten en op de handrem op het plein aan de zijde van de sporthal. Toen hij na twintig minuten terug kwam stond de auto in de bosjes bij de bushalte aan de andere zijde van het terrein. Een personeelslid van Albert Hein had de auto zien rijden over het plein en ging kijken omdat er niemand in zat. Volgens hem draaide de motor nog en waren de portieren afgeslo ten. Na een onderzoek bleek dat de startmotor kapot was. De politie heeft geen verklaring voor het gebeur de. IRIKZEE - Een inwoner van Zierikzee, E. de G., is in de nacht van uit verschillende flessen met drinkbare inhoud. Daarbij had hij een flinke ïandag op dinsdag door de rijkspolitie van Zierikzee uit het winkelpand ravage aangericht. i de Hema aan de Appelmarkt gehaald. De man werd ter ontnuchtering opgesloten in het groepsbureau van de rijkspolitie, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. Het bedrag van de man, die zich in aangeschoten toestand een toegang tot de winkel had aangerichte schade was dinsdag nog met opgemaakt. Voorbijgangers hadden ichaft door een ruit te vernielen, was in de winkel bezig met het 'proeven' de vernielde ruit ontdekt en dit aan de politie gerapporteerd KRUININGEN De binnen brand die maandagavond laat, een ravage aanrichtte in de Yersekse bar-discotheek de Albatros is aangestoken. Na der onderzoek van de techni sche recherche van de rijkspo litie, district Zeeland, heeft dat aangetoond. „We menen aanwijzingen te hebben dat het vuur is aangestoken", ver klaarde adjudant J. van de Hoef. rijkspolitiecommandant Reimers- waal, dinsdag Hij voegde er aan toe dat het onderzoek - waarvoor de poli tie een zware 'bezetting' heeft vrijge maakt - nog volop aan de gang is Er zijn nog geen arrestaties verricht. De rijkspolitie heeft inmiddels een kort gesprek gehad met exploitante mevrouw L. W van de Albatros. Ook is nagegaan op welke wijze de brand melding, even na 23.00 uur. tot stand kwam. Adjudant Van de Hoef maakte 'ractorwielen in Jzendijke gestolen JZENDIJKE Bij de firma R. aan e Zachariasweg in IJzendijke zijn in c periode tussen 23 december en insdag zes tractorwielen ont- reemd, die een totale waarde heb- van 10.000 gulden. )e wielen waren buiten blijven liggen a een show op 21, 22 en 23 december. >e gestolen wielen waren al verkocht. Het Aardenburgse textiel- en lederbed.nif Seyntex BV heeft, momenteel ongeveer 50 stiksters. voornamelijk van Belgische nationaliteit in dienst. Door de uitbreidingsplannen zou er ruimte komen voor nog eens 60 arbeidsplaatsen. duidelijk dat het om een ingewikkelde affaire gaat, waarbij verschillende be langen een rol spelen Hangende het onderzoek kon hij niet aangeven in welke richting het politionele onder zoek zich uitstrekt. „Voorlopig is ie dereen verdachte", aldus de politie- commandant. eens aan. Vast staat dat de Albatros voorlopig gesloten zal blijven. De brand beschadigde in het bijzonder de bovenverdieping van het dubbele pand. De schade die daar werd aange richt beloopt meer dan één ton. De benedenverdieping ondervond vooral waterschade. MIDDELBURG - Boten-gedeputecrdc J. D. de Voogd verwacht, dat een derde dubbeldekker niet voor begin 1986 in de vaart gebracht zal kunnen worden. Hij vreest voor een vertra ging van ongeveer een jaar in verge lijking tot de oorspronkelijke plan ning van de provincie, nu ook de kwestie van de derde dubbeldekker onderdeel uitmaakt van het met mi nister Smit-Kroes afgesproken amb telijk overleg over de omvang van de rijksbijdrage voor de Zeeuwse veer diensten. Zoals gemeld zijn gs en de minister in december overeengekomen, dat een ambtelijke werkgroep in februari met een rapportage komt, waarin verschil lende modellen rond de veerverbin- dingen aan de orde zullen komen. Hij wees erop. dat de provincie de afgelo pen paar jaar bij het bureau voor de scheepsbouw in Bloemendaal een ontwerp heeft laten maken, waarover al eerder besparingsoverleg met ver keer en waterstaat is gevoerd „Als het ontwerp zo zou blijven, kunnen we zó naar de werven stappen om offertes te vragen," zei hij desgevraagd. Maar „als de plaatjes klaar zijn en we naar de werven kunnen gaan", rekent De Voogd nog met een voorbereidingstijd van 4 tot 5 maanden. De opzet is, dat over de ambtelijke rapportage in de loop van februari bestuurlijk overleg zal worden ge voerd. Komt men er dan uit, dan zal naar de inschatting van de gedepu teerde ongeveer twee maanden ge moeid zijn met de prijsopgave van de aan te schrijven werven (onder meer 'De Schelde'). Vervolgens zal er naar zijn verwachting nog twee maanden gemoeid zijn met de. bestuurlijke af ronding via statencommissie verkeer en waterstaat en provinciale staten. Als de bouw van een derde dubbel dekker zou kunnen worden gegund, rekent De Voogd met een bouwtijd van ongeveer een jaar. „Daarna heb je nog enkele maanden nodig om de jboot in te varen en af te regelen Dan zitje al in of na de zomer van 1985. In totaal zul je, bij een gunstige uitkomst van het overleg, moeten rekenen met ongeveer twee jaar, voor een derde dubbeldekker dienst zal kunnen doen," aldus de gedeputeerde desge vraagd. De Voogd Problemen Overigens was het een publiek ge heim dat er de nodige problemen waren rondom de exploitatie van de bar-discotheek aan de Vierstraat Ru zies, gepaard gaande met vernielin gen. tijdens kerstmis scherpten de moeilijkheden - onder anderen tussen uitbaatster W. en eigenaar A. D. - nog AARDENBURG Zondag 29 januari houdt de Gentse jacht- vereniging 'Drague de Gand' een vossenjacht in Aardenburg. De jacht wordt georganiseerd door de vereniging zelf in nau we samenwerking met burge meester \Y'. L. A. Lockefeer en enkele belangstellenden. Zo'n twintig a dertig ruiters, met eenzelfde aantal honden, volgen een tussen Sint Kruis en Heille uitgezet reukspoor. Echte vos sen of ander wild komen er niet aan te pas. De tocht gaat dwars door de landerijen. Momenteel zijn de organisatoren bezig alle landbouwers te benaderen om toestemming te krijgen over hun land te trekken. Onderweg wor den er hindernissen voor de paarden opgeworpen. Burgemeester Lockefeer zei dinsdag dat de gemeentelijke kerstbomen als zodanig nog diensten kunnen bewijzen. Ver der zei hij dat ook Aardenburgse ruiters, die voldoende terreiner- vanng hebben, aan het spekta kel mee kunnen doen. Eventuele kandidaten kunnen zich bij zijn vrouw opgeven. Vorig jaar werd er voor het eerst een vossenjacht in Aardenburg gehouden. MIDDELBURG - Het aantal slachtof fers van de vogelziekle die sinds twee weken heerst op en rond het Veerse Meer, is tot nu toe meegevallen. Dit heeft dinsdag een woordvoerster van de afdeling milieu van de provinciale waterstaat meegedeeld. De oorzaak van de vogelsterfte is nog niet vastgesteld. Een aantal kadavers is voor onderzoek opgestuurd naar het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut in Lelystad. De uitslag wordt in de loop van volgende week verwacht. Deskundigen vermoeden, zoals ver meld, dat het gaat om vogelcholera, een ziekte die in het winterseizoen (het. laatst in 1981) reeds enkele malen eerder slachtoffers maakte m het ge bied van het Veerse Meer. Eind vorige week heeft de inspectie van de Domeinen nog een zoekactie uitgevoerd. Daarbij werden zestig do de vogels aangetroffen. In negen van de tien gevallen ging het om meerkoe ten. maar ook om twee exemplaren van de kleine zwaan. Groe pen van deze zeldzame soort (er zijn er nog maar 30.000 over op de wereld) kiezen het Veerse Meer vaak als overwinte ringsplaats. Verder werden een zilver pluvier en een brilduiker gevonden. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling om de zoekacties begin deze week al voort te zetten. De storm van de afgelopen dagen heeft dat echter ver hinderd Zodra de wind gaat liggen zullen medewerkers van Domeinen het meer weer op gaan. Dan zal bekeken worden hoe de situatie is op de Haringvreter en andere platen in het meer. Tot nu toe zijn er ongeveer tweehonderd kadavers aangetroffen, hetgeen niet veel genoemd wordt ge zien de vele tienduizenden vogels die het meer als overwinteringsplaats uit kiezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9