SLECHTE Ben Wijnstekers: trainingskamp werkt lekker ontspannend Rik Coppens: 'Belgisch voetbal straatlengte voor op Nederlands' Tahamata begrijpt Rijvers POPULAIR BIJ ZEEUWSE SUPPORTERS BELANGSTELLING VANDAAG MINIMAAL PZC/sp°rt 25 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 UTRECHT (GPD) Bondscoach Kees Rijvers heeft met zijn uitspraak eergisteren na afloop van het duel tussen het Nederlands voetbalelftal en een Zeeuws amateurteam i„Taha mata is een afgesloten hoofdstuk") geen kommer en kwel gebracht bij de Standaard-aanvaller. „Ik had allang de hoop opgegeven dat Rijvers mij nog eens zou uitnodigen. Ruzie, nee. ruzie heb ik met hem nooit gehad. Jammer vind ik het wel, als voetbal- YERSEKE In Middelburg bleek het maandagavond en in Yerseke blijkt het opnieuw: Ben Wijnstekers is een van de populairste spelers van de huidige Oranje-selectie. Waar hij ach ook laat zien, het jonge volk dromt om hem heen. En Wijnstekers gunt ze dat moment van hun leven. Een praatje, ten handtekening, het kan er allemaal even af. „Het is moeilijk om van jezelf te zeggen dat je zo geweldig populair fcent. Maar het gaat overal zo. Hoe dat komt weet ik niet precies, maar ik geef ze in ieder geval wat tijd, misschien is dat een punt", zegt de 28-jarige Feyenoorder na afloop van de kan Oranje training in Yerseke. Vandaag speelt Wijnstekers Brussel zijn vierentwintigste interland. Tegen België, de leg waartegen hij indertijd zijn debuut maakte in het lederlans elftal. terug naar afgelopen zondag, heeft hij geen broertje dood aan ffl Feyenoord in het olympisch sta- trainingskamp. En dat geldt zeker als >n in Amsterdam na rust op een 'zo'n stage gepaard gaat met de nodi- luwelijke wijze werd afgeslacht door ge niet-voetba! activiteiten, die niet nsubliem Ajax. „Ja", geeft Wijnste direct met voetbal te maken hebben, ers toe ..dat is het ergste wat een „Ik vind het wel leuk om eens in een eyenoorder kan overkomen. We zijn andere omgeving te voetballen. Met lar na rust op een heel vervelende Feyenoord spelen we ook elk jaar in Bruinisse. Dat is leuk. want Zeeland is nog altijd verstoken van betaald voetbal en je ziet wel. dat er genoeg mensen op afkomen hier. En voor ons is het goed om bij elkaar te zijn. Dat vissen van vandaag bijvoorbeeld, dat is prima voor de sfeer. Het gaat er heel ontspannen aan toe", or.g jaar nog herinneren, dat we in de De Feyenoorder beseft eveneens dat topwedstrijden steeds punten pakten de achterban van zijn club zich uit- aar daardoor werden we geen kam- strekt tot ver in Zeeland. Hij schenkt 'zijn' supporters ook bewust aan dacht „Dat vind ik helemaal niet vervelend. Het gaat automatisch Ook het duel tegen het Zeeuws elftal iderlaag In de komende wedstrijd wil Wijnstekers niet als een niemen- anier weggespeeld" Voor de Rotter- unse verdediger was het toch geen j:l om vergaande conclusies aan te ïbinden ..Het is natuurlijk wel een lp geweest, maar uiteindelijk raak maar twee punten kwijt En twee Éten in deze fase van de competitie tilet onoverbrugbaar. Ik kan me van v ig jaar nog herinneren, dat we in de idstrijden steeds punten pakten, daardoor werden we geen kam- loen. Nu krijgen we een pak slaag en Bi ben je verplicht middenmootpar- jen te winnen. Als je kampioen Ordt, praat niemand meer over die ten. Op die manier kweek je good will" Op dat gebied heeft het Nederlands elftal nog wel wat terrein in te halen, want op het internationale voetbalpo dium is Oranje afgezakt tot de rol van figurant. Twee weken geleden haalde menigeen al opgelucht adem op het moment dat de uitslag van het duel tegen het nietige IJsland bekend werd (3-0). Toch was die ontmoeting hoop gevend „En er waren toch de nodige vraagtekens voor die wedstrijd zegt Ben Wijnstekers, doelend op enkele verrassende zetten van Kees Rijvers. „Zo n succes als tegen IJsland hoeft niet incidenteel te zijn. Die stijgende lijn moeten we kunnen vasthouden Wat dat betreft is de ontmoeting van vanavond Legen de Belgische nationa le ploeg een betere graadmeter dan het duel tegen IJsland .Het is een goede test-case voor de wedstrijd te gen Ierland Die Belgen hebben na tuurlijk een ontzettend goede ploeg Ze spelen al jaren in dezelfde formatie en daarom zijn ze nu prima op elkaar ingespeeld We zullen m Brussel in ieder geval iets van de sfeer kunnen proeven, die er ook in Ierland zal zijn De jeugdige Alosha de Jong week met van de zijde van Ben Wijnstekers Ierland ?en Go Ahead Eagles moeten we t gewoon winnen. Aan het eind het seizoen telt toch gewoon het tttal punten. Daarom ben ik blij dat «at jongens van Feyenoord bij deze ederlandse selectie zitten. Dat Bigt wat afleiding' ijnstekers ziet het verblijf in het fniw.se' trainingskamp ook inder- ud als een afleiding. Als pure prof dalletje afdoen Er lopen toch wel goede voetballers in rond. Het zijn tenslotte de besten van Zeeland Die laten je er echt niet zomaar voorbij lopen, maar ik vind dat ze correct gespeeld hebben De manier waarop wij gewonnen hebben geeft hoop Als je zag hoe gemakkelijk die doelpun ten na rust vielen. Dan kijken er toch zo'n vierduizend man naar een leuke wedstryd met leuke doelpun- In de strijd om kwalificatie voor het Europees kampioenschap, volgend jaar in Frankrijk, speelt Oranje op 12 oktober tegen Ierland. Om de kans op plaatsing voor de eindronden te be houden, moet het Nederlands elftal die uitwedstrijd winnen. „En als je daar goed wegkomt, dan speel je tegen Spanje (16 november) voor een uitverkocht huis. Ik weet zeker dat we in zo'n geval van Spanje winnen". Vanavond speelt Ben Wijnstekers voor de derde keer in zijn interland carrière tegen Belgiè ..De eerste wed strijd was m'n debuut en in de tweede wedstrijd werd ik na vijf minuten door Renquin uit de wedstrijd geschopt Dat was die wedstrijd waarin we A t uiteindelijk met 3-0 wonnen, Ik vind het trouwens jammer dat we niet in dezelfde opstelling als tegen IJsland spelen, maar dat is nu eenmaal een Drukte tijdens de training in Yerseke Vlnr Peter Houtman. Frank Rijkaard. Michel Valke. Gerald Vanenburg ei zaak van de trainer Ruud Gullit Oefeninterland en wielerrace niet op televisie HILVERSUM (GPD)'— Als ge volg van de stakingen in Belgiè wl de NOS vandaag waar schijnlijk geen beelden kunnen uitzenden van de wielerklassie ker Parijs-Brussel en van de voetbalinterland Belgie-Neder- land. Van Parijs-Brussel stond een techtstreekse reportage van de katste anderhalf uur op het pro- pamma vanaf 16.00 uur op Ne derland 2i en van Belgie-Neder- land een tien minuten durende samenvatting in een uitzending van Studio Sport om 22 00 uur op Nederland 2 Mocht blijken dat er ook van daag in Belgie wordt gestaakt, dan wordt pas in de loop van de ochtend bekend welke onder werpen vanavond in Studio Sport aan bod zullen komen. Zek'tn is in ieder geval dat er uitgebreid aandacht zal worden besteed aan de EK-kwahficatie- Wedstnjd Engeland-Denemar- ken. Hoe laat dat evenwel zal h]n is ook nog niet duidelijk, want volgens Boerhout bestaat de kans dat de uitzending van dio Sport daarvoor wordt ichoven van 22.00 uur naar 0 uur. Dit omdat het belang- jjke duel tussen Engeland en marken pas om 20 45 uur int Bij de BBC was gister avond overigens nog geen beslis- s®g genomen over een recht streekse televisiereportage van de deze wedstrijd ANTWERPEN (GPD) De derby der lage landen tussen Nederland en Bel gie windt de voetballiefhebbers in ons land en bij onze zuiderburen lang niet meer zo op als in de jaren voor de oorlog en daarna, tot pak 'm beet1970. Daarna puilde stadion de Bosuil in Antwerpen, het Heizel- stadion in Brussel, de Kuip in Rotter dam of het Olympisch astadion in Amsterdam alleen uit als Nederland en België kwalificatiewedstrijden voor het WK of het EK speelden. Maar voor 1970, toen Oranje en de Rode Duivels meestal vrienschappe- lijk tegen elkaar voetbalden, was er voor „de match van het jaar", die tweemaal werd gespeeld, dagen van tevoren al geen kaartje meer te krij gen. Rik Coppens. een van de roemruchte namen van het Belgische elftal uit de jaren '50, die In deze periode vijftien maal scoorde tegen Nederland, be treurt het dat het typische derby sfeertje van weleer met meer bestaat als België en Nederland vriendschap pelijk tegenover elkaar staan Nou ja vriendschappelijk.. Coppens: ..Het waren duels die op et scherp van de snede werden uitgevochten. Een pres- tigeslag Voor de spelers en het pu bliek waren die twee jaarlijkse ont moetingen de hoogtepunen op de voetbal kalender Beide ploegen gin gen er als gekken in" Vanavond staat in het Brusselse Hei- zelstadion weer een interland tussen Belgiè en Nederland op de rol En ais het even kan. zit Rik Coppens (47 maal international i op de tribune Maar het zal niet druk zijn in het Heizelsladion v oorspelt hij „Er wor den de laatste jaren zoveel wedstrij den gevoetbald waarin een Cup of eindronde van een WK of EK op het programma staan, dat de mensen met meer warmlopen voor dit soort ont moetingen Misschien dat de mensen nog wel te porren zijn voor een avond je Brussel, omdat ze hopen op een afgang van de Hollanders, maar zelfs dat betwijfel ik. Zijn eerste wedstrijd tegen Nederland speelde Rik Coppens (nu 53 jaar) in 1949 Amsterdam was de plaats van handeling en de Antwerpenaar stond m het Olympisch Stadion nog geen midvoor ..Ik was in Amsterdam wat ze nu noemen spelverdeler. Achter de voorhoede voetbalen, een mannetje passeren en een pass afleveren. Drie- drie was de uitslag in Amsterdam. De eerste keer dat ik in de spits stond opgesteld tegen Nederland was in 1952. De wedstrijd m Antwerpen On ze vaste middenvoor Jef Mermans, was geblesseerd en ik mocht in de punt van de aanval opdraven, Belgie won met 4-2 en ik scoorde twee goals". Die Belgie-Nederland zal ik niet licht vergeten Twee goals tegen Neder land dat was wat in die tijd. ook al omdat Nederland toen net de beschik king had over spelers die prof waren in het buitenland Kees Rij vers .-Frans de Munck. Faas Wilkes Die werden vanaf die tijd telkens opgeroepen om mcc te doen Het was tevens het begin van de periode dat wij Belgen steeds vaker verloren van Nederland Door de professionele inbreng van deze spelers. Daarvoor sloeg de balans dik wijls in ons voordeel door" Faas Wilkes Als hij de Oranje-sterren uit zijn goe de tijd op een rijtje zet. springt er voor Rik Coppens één speler duidelijk uit Faas Wilkes. „Nederland", zegt Cop pens,„had prima spelers in de jaren '50. Met Lenstra. Van der Hart. Rij vers en een doelman als De Munck Maar Wilkes was mijn favoriet Een elegante voetballer met een geweldige techniek Daarbij kon hij gemakkelijk enkele tegenstanders passeren en sco ren. Een ideale voetballer Voor mij en beetje het type Johan Cruijff. Die kan ook alles". Door de jaren heen zijn er perioden geweest dat Belgie supeneur was aan Nederland en andersom. Coppens heeft de tijd meegemaakt dat het Nederlands voetbal de Belgen over het algemeen te machtig was. Met een zekere trots zegt hij: .Belgiè is nu een Europese topper, Nederland speelt op het t weede plan De basis daarvoor is na het WK in Duitsland gelegd Belgie is toen gaan bouwen aan een nieuw elftal Nederland heeft te lang geteerd op namen als Cruijff. Van Hanegeam en Neeskens. Na 1974 is in Nederland het voetbal op hetzelfde peil vebleven en tenslotte achteruitgegaan" Zelfbewustzijn ..Belgie. dat de eindronde van het WK In '74 met haalde, is in de midden jaren '70 een nieuw team gaan forme ren. Het duurt even voordat een ploeg in opbouw de resultaten behaalt die een coach in dit geval Guy Thijs voor ogen heeft Maar geduld werpt uiteindelijk zijn vruchten af. Dat is bij ons gebleken. Nederland heeft de ont wikkeling van talent op zijn beloop gelaten, met alle nare gevolgen van dien Geen WK afgelopen jaar en volgend seizoen vermoedelijk ook geen deelname aan het EK Belgiè ligt op dit moment een straatlengte voor Dat heeft ons zelfvertrouwen enorm vergroot. Een voorbeeld: vroeger wa ren wij tuk op Nederlandse voetbal lers Nu putten we uit eigen kweek Het zelfbewustzijn in het Belgische voetbal is zodanig toegenomen dat wij niet meer naar andere landen kijken, maar zelf trots met het hoofd in de wind lopen De Hollander zet nu de televisie aan voor het Belgische voetbal. Een aantal jaren terug keken wij naar Studio Sport". „Nu moet ik zeggen: sind kort is cr een kentering waar te nemen in het voetbal in Nederland. Het wordt op nieuw aanrekkelijk. Er zijn Belgen die Ajax, Feyenoord en PSV weer graag zien spelen. Maar de aandacht gaal toch allereerst uit naar onze eigen clubs". Ier wil je het hoogste halen, dat is het Nederlands elftal". Blijft Rijvers bij zijn beslissing, dan is het de laatste geweest voor de inmid dels 27-jarige Standard-speler ..Hele maal ongelijk heeft Rijvers natuurlijk niet", zegt Tahamata Ik speel niet wekelijks even opvallend Maar ver geet met dat ik in het Nederlands elftal heel anders moet voetballen dan bij Standard. Daar ben ik tweede spits met een vrije opdracht. Ik kan gaan en staan in het veld waar ik wil. In de achterhoede lopen meer dan genoeg mensen, daar hebben ze mij niet nodig Het Nederlands elftal kan dat met Rijvers ziet in mij de rechts buiten die zijn mannetje afstopt als het nodig is. die opdrachten uitvoert. Dat ligt me duidelijk niet. Ik speel mijn eigen spelletje en van dat spel letje is Rijvers niet gediend. Ik heb daar begnp voor". De interland tussen de Oranje-leeu wen en de Rode Duivels leeft volgens de Nederlander in Belgische dienst bij de supporters, maar ook bij zijn club genoten ..Dat eergevoel komt toch weer om de hoek kijken, het is welis waar vriendschappelijk, maar winnen van Nederland, dat is voor de Belgen toch bijzonder Waarschijnlijk zal Tahamata het duel met bezoeken, niet uit rancune overi gens. „De kans bestaat dat de Franse televisie Engeland tegen Denemarken uitzendt, als dat het geval is. zien ze mij niet in Brussel". Twee keer zilver voor AV '56-team UTRECHT Een jongensploeg van de Goese atletiekvereniging AV'56 heefl zondag in Utrecht twee zilveren medailles veroverd tijdens de Neder landse estafettekampioensehappen in Utrecht. Op de 4 x 400 meter kwamen Eric Stigter, Bram Hooge- steger, Gert van der Weele en André Verwei tot een tweede plaats (achter A AC: 3.26.12) in 3.28.72. Diezelfde ploeg (met Theo Dingemans voor Gert v.d. Weelei werd eveneens twee de op de 4 x 100 meter in 44.47. Winnaar werd AAC: 43.59. De senioren (heren) van AV'56 eindig den zaterdag op de 4 x 1500 meter als elfde in 16.48 0. Winnaar werd Phoe nix iUtrecht) in 16.04 1 Zaterdag ein digden de jongens-junioren als negen de op de 4 x 800* meter in 8 23 2. Winnaar werd Unitas iSittard) in 7.55.70 Een meisjesploeg van RKHAV uit Hulst eindigde respectie velijk als vierde en als zevende op de 4 x 400 en de 4 x 100 meter De dames van AV'56 werden negende op de 4 x 800 meter in 11.05 Vijf Zeeuwen liepen Nijmegen-Ronenlam VLISSINGEN - Vijf Zeeuwse w ande laars hebben zaterdag deelgenomen aan de monsterwandeltocht Nijme- 1 gen-Rotterdam. De in totaal 92 deel nemers legden - op zeven uitvallers na - de 160 kilometer tocht in bijzon der slechte weersomstandigheden af. De vijf Zeeuwen waren Leny Ver hulst uit Middelburg, die de tocht voor de tiende maal liep. Adrie Leeu wenburg uit Vlissingen (4 keer). Jaap van Oort uit Arnemuiden (3) en Chris Crucq (2) en Peter Parent allen uit Vlissingen. De tocht werd gelopen onder auspi ciën van de wandelkring West-Bra bant-Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding Ere plaatsen voor Zeeuwse judoka's GOIRLE Zeeuwse judoka's hebben dit weekeinde in Goirle deelgenomen aan de Zuidnederlandse judokam- pioenschappen. Peter Heijboer van de judovereniging Breskens werd in de categorie tot 78 kilo tweede en zijn clubgenoot Willy Boekhout legde bij de groep tot 60 kilo beslag op de een derde plaats Eenzelfde klassering als Boekhout was er voor twee leden van de vereni ging Kiai uit Souburg: Rudy Parent in de klasse tot 65 kilo en Albert Swart in de categorie tot 86 kilo Damesvoetbal In hel Zeeuws damesvoetbal werd het afgelopen weekeinde nog al veel afgelast. In de eerste klas werden maar twee wedstrij den gespeeld SKNWK Oostkapelle 2-3. WIK Patrijzen 0-1 Tweede klas A Krab- bendyke Yerseke 3-2 Rest afgelast. Twee de klas B Bevelanders - Nieuwland 1-0, Dauwendaele 2 - Meeuwen 0-15 Tweede klas C Philippine - Steen 0-9, Biervliet - AZVV 0-3. Breskens - Hoek 0-2, Spui - Philippine 9-0. Biervliet Steen 0-1. Rest afgelast. YERSEKE Alarm-fase drie blijft uit. Oranje gaat varen, 's Morgens rond een uur of elf wordt de Ooster- schelde goedgekeurd en dal houdt in dat de organisatoren van de trip van het Nederlands elftal naar Zee land niet behoeven terug te vallen op een alternatief programma. Bij te veel nattigheid (en dus afgelas ting) zou het Nederlands team 'in door' blijven, maar een blik op de smetteloze hemel leert dat alle lich ten op groen kunnen voor de vis- tocht van Kees Rijvers en zijn selec tie. Na de 9-0-zege, die Oranje maandag avond boekte op het Zeeuws elftal staat de dinsdag in het teken van ontspanning. Spannend is het echter voor de jeugdige Alosha de Jong uit Yerseke. die een dagje school liet schieten om aan boord met te wijken van de zijde van Ben Wijnstekers De Feyenoorder laat het zich allemaal welgevallen en deelt broederlijk wat Organisator Kees Blomaard in ge sprek met Kees Rijvers. Piet Schrijvers: geduld wordt be loond. snoepgoed met zijn in een Feye- noord-shirt gestoken fan. Op visserijgebied lijdt Nederland die dag een opvallende nederlaag tegen de Belgen, die al enige training in Zeeland achter de rug hebben op dat gebied. Doelman Piet Schrijvers doet wel verwoede pogingen om zo veel mogelijk zeebanket naar de op pervlakte te halen, maar de Bolle van Zwolle vangt met half zoveel als zijn collega-doelman Jean-Mane Pfaff Schrijvers is echter wel een van de weinige volhouders. „Al vang ik twee uur lang niets, ik blijf er gewoon staan" Maar saai wordt hel wel Vissen zonder vangst is als voetbal zonder doelpunten Tijdens de tocht wordt Piet Schrij vers in de stuurhut nog aan zijn schouder behandeld. In het duel tegen Zeeland kwam hij bij een van zijn weinige actie verkeerd terecht. Dinsdagmiddag (na de training) blijkt Schrijvers echter fit genoeg om te spelen legen Belgie. 'Rond de klok van half vier 's mid dags is het dringen geblazen op het veld van Yerseke Voor de poort staan vele tientallen fietsen, met of zonder schooltas, geparkeerd'. De plaatselijke jeugd is massaal uitge rukt voor de training van het Neder lands elftal. ..De beer. die moek e en", klinkt het als Piet Schrijvers de kleedkamer verlaat Net als in Middelburg veel handtekeningen. En al betreft het hier een training, de bewondering klinkt luidkeels Vandaag (woensdag) traint het Ne derlands elftal in de ochtenduren op het veld van Bevelanders m Kam perland. Rond een uur of twee ver trekt Oranje richting Brussel. Onder weg staat nog een maaltijd in Sint- Niklaas op het programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27