PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT )ode en 60 gewonden lij instorten feesttent Regeringspartijen niet eens over uitleg bezuinigingsplan PZC Nieuwe wet beperkt vrijheden van Polen kleintjes 1^ Ravage op feestterrein Zwieper gINDHOOS VEROORZAAKT RAMP IN MONTFORT iicaragua reest lanslagen I )odental van Aanslag Orly ;estegen Twintig Britten gedood bij helicopterongeluk Proefvluchten met kruisraket boven Canada CDA EN VVD TEVREDEN ONDANKS VERSCHIL vandaag NA OPHEFFEN STA A T VAN BELEG Naaldwijkers krijgen niets van gaswinst Minder warm tonnige prioden en nog een kleine tans op een regen- of onweersbui, liddagtemperatuur van 20 graden ton zee tot 25 graden in het bmnen- •j-nd. Matige zuidwestelijke wind 226e jaargang no. 166 Maandag 18 juli 1983 ONTFORT (ANP) De 39-jarige J. Scheeren uit Brunssum is zondagavond in Montfort om rt leven gekomen toen een grote tent waarin een schuttersfeest werd gehouden door een indhoos in elkaar stortte. Het slachtoffer kwam volgens de politie onder een hoogspan- jngsdraad terecht en overleed ter plaatse. Zestig bezoekers van het schuttersfeest raakten mond. e-j cdagavond laat werden nog dertig verschillende ziekenhuizen af te voe- foonverbmdingen uitvielen PTT en 4" or.»,- ren Daarnaast werden twintig Provinciale Limburgse Elektriciteits- brandweereenheden ingezet om hulp maatschappij waren zondagavond te bieden. met rfian en macht bezig om de Een ernstige handicap bij de hulpver- verbroken telefoon- en stroomverbin- lening vormde het feit dat in bepaalde dingen te herstellen. De schade op het delen van Montfort, met name rond feestterrein loopt in de tienduizenden het feestterrein 'De Ruine' de tele- guldens itoffers in ziekenhuizen in Roer- ird, Sittard. Weert. Eindhoven en ïrlen verpleegd Volgens burge- sster mr. J. Gijsen van Montfort rieren enkele van de gewonden in O. rensgevaar. Mogelijk dat het aan- l dodelijke slachtoffers nog op- 1' pt," aldus burgemeester Gijsen ui adagavond tijdens een persconfe- Mie „Vast staat wel dat een aantal ,|g ronden armen of benen zal moeten r» Issen." feesttent stortte rond halfacht adagavond in. Op dat moment wa- *-ongeveer duizend bezoekers van federatiefeest van de Zuid- en jdenlimburgse schuttersbonden in grote feesttent aanwezig om daar schuilen voor de regen. het instorten was volgens hoofd van de regionale brand- van Midden-Limburg. H. C. t, sprake van een onbeschrijfelij- chaos. Vijftien ambulances wer- ingezet om de gewonden naar de De hulpacties kwamen aanvankelijk traag op gang omdat de tocvoerwe- gen gestremd waren door omgewaai de bomen. Ook stonden een aantal straten onder water. Het duurde daardoor ongeveer een uur voordat alle slachtoffers naar de ziekenhui zen konden worden vervoerd. LXAGUA (RTR) De regering van ®C.agua heeft zondag strengere [heidsmaatregelen dan ooit af- ïdigd uit vrees voor acties van ndelingen aanstaande dinsdag, ..■de vierde verjaardag van de over- sning op dictator Somoza. ictionarissen hebben verklaard het leger en veiligheidstroepen in thele land in staat van alarm zijn. de hoofdstad Managua kondigde «litie aan dat parkeren vanaf ndag verboden is op alle belang- wegen naar het centrum, kenne- om aanslagen met autobommen voorkomen. Militairen begonnen weekeinde met het betrekken van Sen bij hjet hotel waar buitenland- gasten worden verwacht. Alleen ioèle en diplomatieke voertuigen rden toegelaten. De strenge veilig- idsmaatregelen komen na de drei- 2 van de opstandelingen, die van- Honduras opereren, dat tot actie worden overgegaan bij de viering sde vierde verjaardag van de revo- De president van Mexico. Co rn. Venezuela en Panama zijn ag in het Mexicaanse Cancun ■^jfagekomen om een plan te be- 'n!j reken dat escalatie van het geweld Midden-Amerika moet voorkomen. 1RIJS (AFP/DPA) In Parijs is rdagochtend iemand die bij de dag op het Parijse vliegveld Orly ond was geraakt, aan zijn ver dingen overleden. Dit is verno- van de politie. Het aantal doden hij de aanslag is gevallen, is irmee op zes gekomen. r identiteit van deze zesde dode is nSbekend gemaakt. Er liggen nog 48 asen die bij de aanslag gewond aden in het ziekenhuis. (Van onze correspondent) LONDEN - Twintig Britten zijn zaterdag om het leven gekomen, toen de helicopter waarin ze zaten in dichte mist tussen Penzance, in het uiterste zuidwesten van Engeland, en de Scilly-eilanden, in zee stortte. Zes mensen, onder wie twee bemanningsleden en twee kinderen, overleefden de ramp. Het ongeluk, de ergste helicopter-ramp in de Britse geschiedenis, gebeurde zaterdagavond toen een Sikorsky-helicopter van British Airways, die 20 minuten eerder van de heliport in Penzance was opgestegen, nog maar enkele kilometers van de eindbestemming, het eiland St. Mary, verwijderd was. Het was een extra-vlucht die was ingelast om vakantiegangers die als gevolg van de dichte mist met eerdere vluchten niet vervoerd konden worden, alsnog naar de Scilly-eilanden te brengen De overlevenden werden binnen 25 minuten in veiligheid gebracht door ijlings toegesnelde reddingsboten. De meesten van hen lagen gister avond nog in het ziekenhuis om van de schok bij te komen Een uitgebreid onderzoek is inmiddels gestart naar de oorzaak van de ramp. Het wrak ligt op 60 meter diepte. Een voorlopige theorie houdt het erop, dat de helicopter beschadigd is geraakt bij een botsing met een zwerm vogels. Bij de plaats waar de Sikorski neerkwam, zijn gisteren tientallen dode vogels aangetroffen. Twee overlevenden van het helikopterongeluk worden gebracht. OTTAWA (AFP/DPA) De Canadese regering heeft vrijdag toestemming gegeven voor proefvluchten met Amerikaanse kruisraketten in het noordwesten van het land. zij het voor niet meer dan vier a zes per jaar. Daarvoor is een strook van enige duizenden kilometers gereserveerd. De overeenkomst heeft een looptijd van vyf jaar. Er wordt niet met 'scherp' gevlogen. De vluchten begin nen in de eerste drie maanden van 1984. De Canadese minister van bui tenlandse zaken zei het akkoord ter zake te zien „als bewijs van onze solidariteit met onze bondgenoten". Bij de proeven wordt de raket gelan ceerd vanuit een B-52-bommenwerper en begeleid door controlevliegtuigen. MONTFORT Een schuttersfeest werd een ramp. De ravage op het feestterrein in Montfort was compleet. De windhoos heeft het feestterrein als het ivare opgeblazen. Bij het in veiligheid stellen van kinderen waarvoor in de kerk en in omliggende boerderijen en huizen opvangcentra werden ingericht deden zich hysterische taferelen voor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerfracties van CDA èn VVD hebben met instemming gereageerd op de bezuini gingsplannen van het kabi- net-Lubbers. Maar beide doen dat op grond van een andere uitleg van het zaterdag in het kabinet bereikte akkoord. De PvdA-fraetie wijst, evenals de vakbeweging, de plannen volstrekt van de hand. De werkgeversorganisaties stemmen in met de kabinets plannen. VVD-deskundige De Korte zei dit weekeinde tevreden dat de sociale uitkeringstrekkers fl miljard méér zullen inleveren dan de ambtenaren. CDA-fractieleider De Vries daarente gen was blij dat de ambtenaren en de uitkenngstrekkers evenveel aan de bezuinigingen bijdragen Het kabinet besloot zaterdag tot een bezuinigingspakket dat in 1984 fll miljard moet opleveren op jaarbasis 11.8 miljard en waardoor het tekort van de overheid met 0.3 tot 0,5 pro cent zal dalen. Het leeuwedeel van de bezuinigingen (ca. f8 miljard) komt voor rekening van ambtenaren, trend volgers, uitkenngstrekkers en men sen met het minimumloon. Op 1 januari 1984 worden al deze inkomens met 3,5 procent gekort. De al eerder aangekondigde korting van 2 procent op de sociale uitkeringen en de ambtenarensalarissen per 1 okto ber van dit jaar komt daarmee te vervallen Voorts wordt fors bezuinigd op de begrotingen van de diverse ministeries en de volksgezondheid. VVD wordt veroorzaakt door het be sluit van het kabinet om op 1 juli 1984 nog eens te bezuinigen op de sociale uitkeringen, door alvast een voorschot te nemen op de herziening van het sociale zekerheidsstelsel. Het verschil in uitleg tussen CDA en Die extra-korting levert bijna f 1 mil- tnelstorm De wervelstorm D; ra' die afgelopen vrijdag over de ijnen trok, heeft ten minste 38 utoffers geeist. Er zijn nog 56 sonen vermist en 41.000 mensen dakloos geworden. Straatgevechten Londonderry BELFAST (ÜPA/UPI/AFP) In lit Noordierse stad Londonder- 1 hebben zich zondagochtend straatgevechten voorgedaan tussen een zestigtal jongeren en Bt politie. De rellen duurden drie uur. gemaskerde relschoppers be stookten de politieagenten met aolotov-coktails. gooiden ruiten en staken een gebouw in tirand. De politie schoot met Plastic-kogels. Niemand werd ftwond. Tegelijkertijd maakte de politie in de buurt van Lon donderry een onder een brug aangebrachte bom van 180 kilo onschadelijk Door een soortge lijke bom kwamen afgelopen Wek vier Britse militairen om. WARSCHAU (RTR/UPI) Een nieu we wet die het Poolse parlement deze week gaat behandelen, maakt een eind aan veel vrijheden die in Polen zijn geïntroduceerd vóór het van kracht worden van de staat van beleg. Dat is zondag vernomen uit bronnen van het parlement. De nieuwe wetgeving wordt officieel bestempeld als speciale regelingen gedurende de periode van het te bo ven komen van de sociale en economi sche crisis' Vorige week vrijdag hechtten drie parlementaire commis sies er tijdens een gezamenlijke verga dering hun goedkeuring aan. Bijzon derheden over de wet werden niet bekendgemaakt, kennelijk om kritiek van buiten te voorkomen. Aanstaan de donderdag zal het parlement zich moeten uitspreken, waarna president Jablonski bekend zal maken dat de staat van beleg vrijdag wordt opgege ven, aldus parlementaire bronnen. Volgens de wet staat er drie jaar gevangenisstraf op het lidmaatschap van verboden organisaties, zoals de vrije vakbond Solidariteit. Ook zullen er zwaardere straffen staan op activi teit tegen de staat, aldus genoemde bronnen Volgens westerse diploma ten versterkt de nieuwe wet de indruk dat er geen werkelijke liberalisatie komt in Polen na de opheffing van de staat van beleg en dat de premier Jaruzelski de greep op het land ver sterkt. Volgens parlementaire bronnen zal donderdag amnestie worden aange kondigd voor alle 450 mensen die zijn geinterneerd krachtens de staat van beleg, op veertig na, leiders van Soli dariteit, de dissidente beweging KOR en de nationalistische organisatie KPN Er zal verder een eind worden ge maakt aan massaprocessen, arresta ties door militairen en controle van het leger op fabrieken Een van 1982 daterende wet op het niet aanvaarden van werk zal worden verscherpt; zij die een baan weigeren zullen automa tisch dwangarbeid opgelegd krijgen bij arbeidseenheden van de staat. Sommige maatregelen zijn tijdelijk, waaronder beperkingen op het recht van baan te veranderen, Debuut Cruijff Piraten Een historisch avondje was afgelo pen weekeinde in Bruimsse te bele ven: Johan Cruijff maakte daar zijn debuut in een wedstrijd van Feyenoord. Tegenstander Zeeland was natuurlijk in deze 'krachtme ting' kansloos. Het Zeeuws elftal verloor met 9-0. Cruijff scoorde met. maar was wel opvallend als dirigent en spelverdeler. (PAGINA 12) TV-piraten voorzien in een behoef te. Zij leveren een duidelijke aan vulling op het programma van 'Hilversum'. Een NOS-nota over piraten. (PAGINA 2) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 4 en 5 Sport: 7. 8, 9, 11 en 12 Op 75 meter van de finish van de zestiende etappe fan de Ronde van Frankrijk is Henk Lubberding op weg om in St. Etienne als eerste over de streep te gaan. zonder dal hij in de gaten schijnt te hebben, dat de Fransman Michel Laurent in de hekken is beland, waarbij diens fiets door de lucht vliegt De jury verklaarde Laurent winnaar Ondanks twintig strafseconden werd Lubberding met deze prestatie de beste Nederlander in het algemeen klassement. Hij staat op de zevende plaats (PAGINA 7 EN 8) jard op, en volgens de WD'er De Korte betekent dat dat de uitkerin gen meer gekort worden dan de amb tenarensalarissen. De Vries wijst er echter op dat ambte naren en uitkenngstrekkers per groep vrijwel evenveel inleveren. Omdat de som van alle uitkeringen lager is dan de som van alle ambtenarensalans- sen. levert de algemene, en voor beide groepen gelijke, korting per 1 januari bij de uitkeringen minder op Waarnemend PvdA-fractieleider Wim Meijer hekelde het ontbreken van maatregelen die de economie stimule ren. „De ambtenaren en uitkerings trekkers gaan de hoogste prijs beta len". Meijer vreest dat nu bij de ambtenaren geen enkele bereidheid meer zal zijn om mee te werken aan inleveren van salaris voor korter werken Hoofdlijnen De hoofdlijnen van het bezuimgings- programma zijneen verlaging met naar verwachting 3.5 procent van de inkomens van ambtenaren, trendvol gers en uitkeringstrekkers alsmede het minimumloon op 1 januari 1984 Opbrengst bijna f4.5 miljard iwaar van f 2.5 miljard voor rekening van de ambtenaren i per 1 juli 1984 een extra beperking van de hogere sociale uitkeringen, bij wijze van voorschot op de komende herziening van het stelsel van sociale zekerheid Zo zal de wao-uitkenng van 80 naar 70 procent gaan, en de wwv-uitkering van 75 naar 70 procent van het laatstgenoten in komen Opbrengst f590 miljoen in 1984;— bezuinigingen op de diverse ministeries (opbrengst totaal f 2,8 mil jard) en op de volksgezondheid (f 1,2 (Slot zie pagina 3 kolom 5 DEN HAAG (ANP) De gemeente Naaldwijk heeft van gedeputeerde staten van Zuid-Holland geen toe stemming gekregen om 7,3 miljoen gulden aan gasoverwinst uit te keren aan de verbruikers op basis van het aantal gebruikte kubieke meters. GS achten het besluit van de Naald- wijkse gemeenteraad hiertoe in strijd met de financiële positie van de ge meente. aldus heeft het provinciaal bestuur meegedeeld Naaldwijk krijgt bijna acht miljoen gulden van het gemeentelijke energiebedrijf 's-Gra- venhage. dat als gevolg van meetver- schillen voor het gasverbruik in de jaren 1977 tot en met 1979 een extra winst van veertig miljoen gulden heeft gemaakt. GS vinden echter dat de gemeente Naaldwijk, gezien haar slechte financièle situatie, het geld zelf veel te goed kan gebruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1