Joop Zoetemelk Peter Winnen en Johan van der Velde: samen sterk PZC/tour '83 'MET ZIJN TWEEEN KUN JE DE KOERS MAKKELIJKER CONTROLEREN' cr'r Uüï j; WERUH ELK JAAR WORDT DE KANS. OPEEN AFGANG GROTER Als je goed rijdt stop je niet zomaar ZATERDAG 25 JUNI 1983 27 Er kan een dag komen in de Tour de France waarop in de Raleigh- ploeg bij het bepalen van de tactiek door Peter Post een moeilijke keuze gemaakt moet worden: rijden voor Peter Winnen of voor Johan van der Velde. Wat dan? „Daar denk ik nog niet aan", zegt ploegleider Peter Post. „Dan zal dat nooit een probleem opleveren, daarvoor zijn we genoeg professional", zegt Johan van der Velde. „Dat lost zich heus wel op.. Daar maak ik me geen seconde zor gen over", zegt Peter Winnen. De verstandhouding tussen de twee klassementsrijders van Raleigh, aan de start van de Tour in het kleine peloton van grote favorieten voor de eindzege, is uitstekend. Tijdens de Dauphiné Liberé hebben ze anderhal ve week de kamer gedeeld, wat de mogelijkheid bood om elkaar wat beter te leren kennen Voor Peter Post is hel een uitgemaakte zaak dat hij door het aanwijzen van een kopman de hulp krijgt van het natuurlijke verloop van de ronde. „Met name", aldus Peter Post, „in de tijdritten. Het kan niet anders of die gaan een hoop duidelijk maken. Tijdritten hebben altijd al een grote rol gespeeld in de wedstrijd van de winnaar. Waarom zou dat nu niet zijn'»" In elk geval hoeft Johan van der Velde niet bang te zijn, zegt Peter Post, „dat op een kritiek moment Peter Winnen de voorkeur krijgt omdat die volgend seizoen in de ploeg blijft en Johan van der Velde niet. Post. „Absoluut geen sprake van Nooit. Zo ben ik niet Wat de kansenberekening van zijn twee favorieten betreft, herhaalt Pe ter Post wat hij een weekje geleden al zei: „Dat ze Hinault niet als tegen stander krijgen is aan de ene kant een groot voordeel, maar anderzijds een flink nadeel. Als Hinault er bij zit heb je iemand om te volgen, nu niet. En kijk maar eens wat er vorig jaar gebeurde toen Johan van der Velde zich vergaloppeerde door achter Breu aan te sprinten... Zoetemelk bekeek het later beter op de Alpe d'Huez. Die ging in het wiel. voelde dal ie door Breu over zijn toeren werd gejaagd en liet zich afzakken tot bij Hinault. Op alle renners, dus ook op Van der Velde en Winnen, komt een zware druk te rusten nu er geen uitgesproken man is die de wedstrijd kan maken. Het zal vooral een kwestie worden van erg rustig blijven. Ik ben er op voorbereid dat het zonder Hinault en erg rare Tour kan worden. Wie weet moet ik halt- weg wel een heel andere koers kiezen dan die waar ik bij de start vanuit ga". Aan de vooravond van de Tour de France betreurt Peter Post nadrukke lijk het feit dat Gerrie Knetemann er dit keer met bij is ..Met Jan Raas is hij altijd de bindende figuur in onze ploeg geweest. Hij was bij de leiding betrokken, hij zorgde zelf voor resul taten en hij hield zowel binnen als buiten de koers de ploeg recht. Ik weet zeker dat we hem erg zullen missen" Post zegt er geen moment over gedacht te hebben om Knete mann enige tijd als gast in de ronde te vragen. Ter lering (de ander kant van het wielervaki en vermaak (even los van alle beslommeringen). Post: „Hij moet gewoon lekker thuis revalideren en daarbij vooral rustig blijven over het moment van een come-back Ik weet hoe moeilijk dat is. daarvoor heb ik zelf genoeg meegemaakt Zo n her stel kost erg veel. Daar kun je niet een confrontatie met de zorgen van een Tour-ploeg bij hebben. Dat meelopen als gast lijkt misschien leuk, maar zo eenvoudig lig dat niet. Los nog van de vraag natuurlijk of Knetemann het zelf zou willen" Volgende week vrijdag start in Fontenay-sous-Bois de zeventig ste Ronde van Frankrijk. Een historische Tour, omdat er voor het eerst amateurs aan deelne men. Een spannende Tour ook, omdat voor het eerst sinds 1978 de startvlag valt zonder dat er al een grote favoriet is aangewezen. De afwezigheid van viervoudig winnaar Bernard Hinault. die geplaagd wordt door een knie blessure, maakt de Ronde van Frankrijk vooral voor Nederland extra interessant. Met kansheb bers als Joop Zoetemelk, Peter Winnen, Johan van der Velde en mogelijk ook Hennie Kuiper en Steven Rooks moet het al heel raar lopen wil er zondag 24 juli op de Champs d'Elysees geen Nederlander op het" podium staan. Maar of dat in het geel is, blijft een vraag. In deze extra bijlage wordt voor- uitgeblikt op de komende wieler- maand De tekst is van PZC- sportverslaggever Peter de Jon ge en Peter Heerkens, chef sport van het Haarlems Dagblad, die de Tour de France voor deze krant zullen volgen. Verder le verde Rob van den Dobbelsteen een bijdrage aan deze Tour-bijla ge. Televisiekijkend Nederland op het puntje van de stoel. Vorig jaar tijdens de zeventiende rit van de Tour de France tussen Alpe d'Huez en Morzine flitsten in de beklimming van de Joux Plane plotseling twee Nederlanders weg. Johan van der Velde en Peter Winnen, die de rit op zijn naam schreef, vochten in het Franse hooggebergte een schitterend gevecht uit, waarmee ze de Hollandse invloed op de Ronde van Frankrijk nog eens nadrukkelijk onderstreepten. Dit jaar zijn die twee er weer bij, maar een herhaling van dat duel zit er niet in. Winnen en Van der Velde vormen nu namelijk een duo. rwee kapiteins op één schip. „Het „Het was", herinnert hij zich, „geest- lingen rond Hinault de naaste bela- moet", vinden ze, „goed kunnen dodend. Elke dag hetzelfde rondje gers de grote kans bieden, is hij werken". En als bewijs wordt het van veertig kilometer. Een lastig terughoudend. „Al snap ik natuurlijk succesrijke 'systeem Post' maar weer stuk, je kon nooit in je ritme komen, dat de mensen van je verlangen datje eens geroemd Alleen is daarbij wel En 's avonds in zo'n betonnen blok... beter zal rijden dan vorig jaar" steeds sprake geweest van een leider, een kamertje van twee bij vier meter. Voor een niet onbelangrijk deel hangt die op mindere dagen zijn knechts De Franse voetbalploeg heeft zich dat af van de steun die Van der Velde met een genereus gebaar de vrije daar trouwens voorbereid op het zal verlenen. Maar die heeft ook zo teugel liet. Jan Raas in de klassiekers wereldkampioenschap. Maar voor zijn belangen in de Tour. Volgend en (in 1980 en 1981) Joop Zoetemelk hen hadden ze een heel feestprogram- tijdens de Tour de France. Nu is er in ma in elkaar gedraaid en kwamen de seizoen is hij niet langer ploegmaat van Winnen en rijdt hij in Italiaanse de praktijk duidelijk sprake van een vrouwen een paar dagen op bezoek, dienst. Het contract is nog met gete- nicuwe situatie. Van der Velde (vorig Dan is het wei uit te houden. Maar derde in de eindrangschikking) veertien dagen alleen rondjes fietsen en Winnen (25 seconden daarachter is niks. Dan kun je beter, zoals nu, vierde geworden) hoeven niets voor wedstrijden rijden. Dan pas weet je elkaar onder te doen. Gaandeweg zal goed voor jezelf hoe je ervoor staat". ÏÏÜMk.e,"„leJ"0n<iergeSChlkte Winnen houdt dut laatste trouwens rol gaat functioneren. Samen fietsen, samen slapen, samen antwoord geven. Op de bovenste ver dieping (klimmers legt men niet ge lijkvloers te slapen) van een hotel in Briancon wennen Peter Winnen en Johan van der Velde al aan elkaar Straks immers moeten ze vooral sa men sterk zijn. „Maar", geeft Van der Velde toe. „ik zal er natuurlijk alles aan doen om voor hem te blijven in het klassement en omgekeerd is dat natuurlijk ook zo". Winnen kijkt on verstoorbaar. Mengt zich even niet in het gesprek. „Alles samen...", zegt hij. „Ik hou er niet van om met zijn tweeën te worden geinterviewd, zoals de laatste weken steeds het geval is". Extra druk Van de twee Raleigh-renners is Win nen dan ook het minst open. De 25-jarige onderwijzer uit het Noord limburgse IJsselsteijn heeft trou wens ook alle reden om voorzichtig te zijn in zijn uitlatingen. Van 1 tot en !j met 24 juli wordt het voor hem er op of er onder. Een zware kaakontste king verhinderde dat hij in het voor seizoen zijn kwaliteiten kon laten zien met het gevolg dat hij nu wel zal moeten presenteren. „Natuurlijk", zegt hij, „geeft dat een extra druk, die je beter niet kunt hebben. Maar aan de andere kant: als ik in de Tour onder mijn niveau van vorig jaar blijf krijg ik hoogstens wat minder startgeld in de criteriums. Dat is al". Maar even later mompelt de rossige Limburger toch weer: „Tja. de Tour moet raak zijn. Anders is mijn hele seizoen verknald". Van der Velde heeft dat probleem niet. „Peter", ver telt hij. „heeft geen klassiekers gera den, interesseert zich er ook niet zo voor. Voor mij is het wel een belang rijk deel van mijn seizoen. Ik ben gestart met de opzet een klassieker te winnen Dat is me gelukt". Dat laatste is dan wel niet helemaal waar, maar met de triomf in het kampioenschap van Zurich, dat vorig jaar nog even hoog werd gewaardeerd als Parijs- Roubaix. Milaan-San Remo en Luik- Bastenaken-Luik, reed hij zich echter wel al in de kijker Van der Velde beschouwt die aanpak als de beste voor elke klassementsren- l. ner. „Ik pak in het voorjaar wat ik fi pakken kan Peter niet, maar als hij in de Tour niks klaar maakt zal het publiek hem misschien vergeten. Want dat gaat heel erg snel" Win- nen's voorbereiding was dus niet zo geweldig en eigenlijk is zijn seizoen pas begonnen in de Ronde van Ro mandie (28e in de eindstand) om via Dauphiné Libéré en de Ronde van Zwitserland („lekker zwaar, geluk kig") naar de topvorm toe te groeien. „In ieder geval", vindt de Limburger, „is de voorbereiding al een stuk beter dan vorig jaar. Toen deed ik een hoogtestage in de Pyreneeën". kend, „en de uitslag van de Tour kan daar natuurlijk nog op van in vloed zijn. In positieve zin dan. want als ik twaalfde of vijftiende wordt zullen ze echt niet minder betalen" Een goede uitslag is dus ook voor hem erg be ste, tweede of derde word dan Peter. Dal lijkt me logisch. Maar als ik in een van de etappes door het ijs zak, zal ik zeker voor hem rijden en omgekeerd is dat ook zo", betoogt hij. Blijft echter de situatie dat ze elkaar in evenwicht houden. Van der Velde ziet dan ook duidelijk voordelen van het optreden als duo. „De mensen denken wel dat je in bergetappes niets voor elkaar kunt doen, maar dat is niet waar. We zijn twee man nen die elkaar goed verstaan en die goed willen presteren. Met zijn twee- en kun je je krachten sparen door om de beurt te reageren als er iemand demarreert. Wie alleen is moet eigen lijk met iedereen meespringen, ter wijl twee man van eén ploeg een koers makkelijker kunnen controle ren. En de krachten die je daarmee spaart heb je in de finale allebei Johan van der Velde en Peter Winnen samen op weg tijdens de etappe Alpe ook nog voor zich. want gevraagd naar een prognose haalt hij de schou ders op Zelfs nu de recente ontwikke- 6 J - France van vorig jaar. Het was een samenwerking? „Ik heb natuurlijk liever dat ik eer- van de fraaiste ontsnappingen uit die Ronde iop Zoetemelk is bang. Nederlands beste klassementsrenner, vorig jaar op zijn 35ste voor de zesde maal goed voor en tweede plaats in de Tour de France, klimt de laatste jaren aan het begin van elk wielerseizoen op de fiets met /rees dat hij te lang doorgaat. „Dat risico wordt", zegt hij, „natuurlijk ieder jaar groter. Soms zie ik in gedachten Tour de France waarin ik elke dag op minuten achterstand word gefietst. Het lijkt me iets verschrikkelijks. En ;omt een keer dat dat gebeurt als je steeds door blijft gaan. Je wilt dat voorkomen, maar als je goed rijdt stop je L zomaar". Zoals sommige acteurs een slechte generale repetitie als een voorwaarde beschouwen voor een geslaagde uit voering, koestert Zoetemelk een ma tig optieden in Zuidoost-Frankrijk als een mascotte Stoppen of doorgaan Het is een stan daardvraag geworden die minstens drie keer per jaar aan Zoetemelk moet worden gesteld Tijdens het trainings kamp in februari of hij aan zijn laatste seizoen is begonnen, vlak voor de Tour en aan het eind van het jaar wanneer de balans wordt opgemaakt. Steeds is het antwoord hetzelfde: „Zo lang het goed gaat. ga ik door" Maar achter die facade van zelfverzekerd heid gaat toch veel twijfel schuil, want een voortzetting van zijn wielerloop- baan verlost hem van de kopzorgen over zijn toekomst. Weliswaar heeft zijn inmiddels bijna veertienjarige loopbaan hem voldoende geld opgele verd dat hij op zijn lauweren kan gaan rusten, Zoetemelk beschouwt dat niet als het ideaal Ochtendmens „Want misschien doe je er nog een seizoen zonder Tour aan vast. Net als Poulidor heeft gedaan. Hoewel... het terwijl zijn collega's de wielerkleding „Deze voorbereiding bevalt me goed. weer in de koffers propten om naai Je moet vooral niet zenuwachtig wor- Milaan-San Remo te vertrekken, den Sommigen gaan boven hun lijkt me wel kaal hoor. een jaar stond Zoetemelk in gedachten al op krachten rijden als ze gelost worden zonder Ronde van Frankrijk. Net of de lange latten. in de Dauphiné. maar ik rij lekker in mijn eigen tempo naar boven. Ik ben Compensatie n°e niet goed genoeg, denk je dan' Ontspanning die hij nodig heeft. „Als Zorgvuldig bouwt hij zo de conditie brauwen glimmen zijn oogjes van je ouder bent heb je meer tijd nodig op en op de dag dat de Ronde van pret Bepaald niet het gezicht van een om te recupereren. Dat merk je ook in Frankrijk in Fontenay-sous-Bois start renner die verscheurd is door innerlij- de wedstrijd. Je herstelt niet meer zo moet het fundament in orde zijn. „De ke twijfel Want al houdt hij zich af en snel als vroeger. Daardoor moet je rest komt dan vanzelf tijdens de je niet gekoerst hebt". Zoetemelk lacht zijn tanden bloot. Onder zijn rossige, borstelige wenk- het meer van je routine hebben. Een Tour aldus Zoetemelk Hoever dat jonge renner zal vier. vijf keer op een bouwwerk zal reiken durft hij niet te /al reageren, terw ijl ik het maar zeggen Ik streef naar een plaats bij één keer doe. Meestal is dat dan wel tie eerste vijf en als het helemaal niet de beslissing. Dat is de ervaring die gaat richt ik me op een etappe-over- renner belangrijk zijn „Het is ook niet je door de jaren hebt opgebouwd. Je winnng" zo dat je daar constant mee bezig ziet heel snel wie er goed rijdt en bent. Meestal zijn het momenten. Zo- voelt aan wanneer die iets zai onder- A nderSOtl als in de Dauphiné Libéré van twee nemen. Dat is een goede compensatie toe best bezig met de vraag of hU e wel verstandig aan heeft gedaan op nieuw een contract te tekenen, beseft hij dat lichamelijke en zeker ook geestelijke rust zeker voor een oudere „Daar ben ik de man niet wat ik wel moet doen? Ik zou het niet weten. Die toekomst is jaar geleden, toen ik als allerlaatste Maar over de Mont Ventoux kwam. Dan vraag je je wel af of het nog slim is geweest om te blijven fietsen", zegt ie. oor hel feit dat je zuiniger met je ^,aar vanzelfsprekend dwaalden de krachten om moet springen". laatste weken, als hij in weer een Zuinigheid was ook het devies in de not®'kamcr naar het plafond lag te zwart gat. Ons hotel? Nee, dat leven Toch is hu die inzinkingen telkens te is niks voor mij. Dan moet je 's boven gekomen. Zijn laconieke „pffft" avonds en 's nachts bezig zijn en ik en „De Tour is nog lang. we zijn nog aanloopperiode naar de Tour de Fran ce. Tijdens de Dauphiné Libéré raakte hij in twee bergetappes twintig minu- staren, zijn gedachten regelmatig af naar die gedenkwaardige Tour de France van 1980 toen Hinault, ben een ochtendmen nog maar door en zien w niet in Parijs' vormen de handelsmer ken van zijn schijnbare zorgeloosheid. ten kwijt „Het is een veel te nerveuze P'aasd door zijn rechterknie in de wedstrijd Te kort ook. In de Tour is er trui ^yan hel strijdtoneel ver wordt". Nu staat hij weer voor dé Ook dit jaar liet hij daarvan enkele graadmeter, die zal moeten aantonen staaltjes zien Na een voor zijn doen meestal een aanloopperiode van dween en Zoetemelk zijn kans greep. dag of veertien Dat heb ik nodig om "Je moel maar afw achten hoe het nu of hel een wijs besluit is geweest. Bovendien beslist de komende Tour teleurstellende afsluitende tijdrit van Parijs-Nice stapte hij met een opge- de France over de verdere toekomst ruimde glimlach de statige hal van van „Jopie". Rijdt hij goed („bij de het Grand Hotel in de sjieke bad- eersten") gaat hij door, zo niet zal hij plaats binnen met de mededeling, een knoop moeten doorhakken. ..En nu lekker op ski-vakantie En op gang te komen en heel veel ren ners. die in een korte rittenkoers nog wel als de besten kunnen klimmen weer gaat lopen. Neem nou een man als Anderson, die maakt een hele sterke indruk en is op een aantal komen dan te kort omdat ze al te veel Pu,llen verbeterd. Maar pffft, de Tour van hun krachten hebben gegeven", ls zo n rare wedstrijd. Daar kun je stelt hij Een slechte Dauphiné lijkt vantevoren eigenlijk weinig van zeg- hem zelfs op zijn gemak te stellen. &en".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27