PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderwijs wordt met 1,85 procent gekort Bedrijven Noodweer in Frankrijk Bezwaren kabinet tegen halvering wao-toeslagen Botsing bij Oosterland eist drie mensenlevens Vrije opdracht werd student bijna fataal MET UITSLUITING NIETONDERWIJSGEVENDEN Overval op nachtkluis Arthur Rubinstein overleden Anderhalf miljoen van losgeld teruggevonden Buien Wisselend bewolkt en af en toe buien mogelijk met hagel of sneeuw Middag - temperatuur ongeveer 5 graden Krachtige, aan de kust en op het IJs- selmeer harde zuidwesten wind. 225e jaargang no. 298 Dinsdag 21 december 1982 Q zie pagina 20 :;;.p ANGOULEME - In het Westfranse plaatsje Angouleme hebben de autoriteiten noodmaatrege len moeten nemen, omdat de zware regenval voor overstromingen heeft gezorgd. Op de foto is een brandweerman te zien die bewoners helpt bij het evacueren van hun woning. NIET MEER TREND VOL GERS DEN HAAG - Het huishoudelijk, administratief en technisch onderwijspersoneel zal worden uitgesloten van de door minister Deetman voorgestelde salariskorting. Om toch de vereiste 278 miljoen gulden bezuiniging te halen, zal het overige onderwijspersoneel echter met ingang van 1 januari 1,85 procent van het salaris moeten inleveren. Dat is 0,2 procent meer dan minister Deetman in zijn begroting had voorgesteld. Dat zijn de belangrijkste resultaten van het maandag in de Tweede Kamer ge houden debat over het wetje waarin de salariskorting voor het onderwijsperso neel wordt geregeld. Het uitsluiten van het niet-onderwijzend personeel dat minder verdient dan 3066 gulden bruto per maand en het verhogen van de in houding voor de rest van het onderwij spersoneel is het gevolg van amende menten die door de twee regeringspar tijen CDA en WD tijdens het debat kelder De toekomstige parkeerkelder in het Middelburgse Geeregebied zal ook als schuilkelder worden ingericht. Na langdurige en vaak pittige discussies ging de gemeenteraad van Middelburg akkoord met een dergelijk voorstel van b en w. Voor het begin van de raadsvergadering bood de heer Peper zak namens het Samenwerkingsver band Stop Atoomschuilkelder Middel burg burgemeester Wolters een petitie met 800 handtekeningen aan Later lieten sympathisanten van de organi satie in de overvolle raadszaal een 'vre desduif los. PAGINA 3 olie De OPEC-landen zullen hun oliepro- duktie volgend jaar opvoeren tot 18.5 miljoen vaten per dag. een miljoen va ten meer dan dan dit jaar. Tydens de conferentie in Wenen konden de minis ters het echter niet eens worden over de verdeling van de quota per land. PAGINA 7 sluizen Uitstel van de vervanging van de slui zen bij Hansweert is onaanvaardbaar Volgens dijkgraaf De Jager van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland werden ingediend. De minister heeft er geen problemen mee. CDA en WD hebben tevens een amen dement ingediend waarmee ze de wet ook minder snel doorgevoerd kunnen worden. Reden voor het CDA er dan maar van af te zien. PvdA-woordvoerder Martin Konmgs willen wijzigen dat jaarlijks per alge- diende echter een amendement in mene maatregel van bestuur het per- waarin hij voorstelt de salanskorting centage van de salarisinhouding wordt toch naar draagkracht toe te passen, vastgesteld. Daarbij moet onomstote- De PvdA denkt daarbij aan een korting lijk vaststaan dat het percentage nooit van 1 procent voor onderwijsgevenden dan de voorgestelde 1.85 procent met een volledige baan en het mini- kan bedragen en verlaagd zal worden naarmate de herziening van de salaris structuur in het onderwijs geld zal ople veren. Daarnaast is het vrijwel vast komen te staan dat er geen sprake zal zijn van verdere verdeling naar draag kracht binnen de groepen die wel te maken krijgen met de korting van 1,85 procent. Het CDA. dat aanvankelijk voorstander was van een gedifferen tieerde korting (lage inkomens minder dan 1,65 procent en hoge inkomens meer dan 1,65 procent), is kennelijk ge zwicht voor de bezwaren die de WD ertegen had. Mevrouw Kraaijeveld-Wouters (CDA) zei in het debat dat het niet de bedoe ling is dat de minister van onderwijs binnen een inkomens-nivellerend rege ringsbeleid ook nog eens een eigen be leid gaat voeren. Daarnaast zou een ge differentieerde korting technisch aan zienlijk minder makkelijk en daardoor mumloon tot een korting van 4 procent op de hoogste salarisgroepen Voorschot De PvdA vindt de korting overigens slechts aanvaardbaar als voorschot op de opbrengst die verwacht wordt van de nieuwe salarisstructuur voor het on derwijs. De korting moet volgens de grootste oppositiepartij dan ook alleen maar toegepast worden op de groepen die straks te maken krijgen met die nieuwe salarisopzet. Ook wil de PvdA de werking van de korting beperken tot een jaar. om daarna, rekening houdend met de discussies over de herziening van de salarisstructuur in het onder wijs, opnieuw te spreken over het prin cipe van de korting. SGP en D'66 pleiten ervoor om de uit kering van voorschotten aan scholen uit te stellen in afwachting van een defi nitieve bezuiniging in het kader van de herziening van de salarisstructuur in het onderwijs. D'66-woordvoerder Ger- rit Mik wil als tweede mogelijkheid een korting op het salaris van alle ambtena ren en als dat niet mogelijk is. de ook door de PvdA bepleite korting naar draagkracht Reacties De onderwijsvakorganisaties hebben unaniem de door de regeringspartijen voorgestelde korting van 1,85 procent afgewezen. Over het algemeen reageer de men verheugd op het uitsluiten van een deel van het niet-onderwijzend- personeel van de korting. De bonden blijven echter van mening dat een rechtvaardiger verdeling van een on rechtvaardige maatregel onverkort af gewezen moet worden. UTRECHT - Drie met bivakmutsen gemaskerde mannen hebben gistermorgen vroeg de deur van het filiaal van de XBM-bank aan de Zamenhofdreef in O ver vecht (Utrecht) opengeschoten en vier bankemplovees beroofd van de opbrengst van de nachtkluis. De omvang van de buit is nog niet bekendgemaakt. De over vallers zijn ontkomen. De vier personeelsleden waren kort voor acht uur in het bankgebouw bezig de I lite-ewe/en - De Tsiechoslowaakse nachtkluis te legen toen de beroving plaatsvond. De gemaskerde mannen schoten nrnlS het veiligheidsglas uit de deur van het filiaal en dwongen de bankbedienden op de geschiedkundige professor Jan Mlyna- rik, een van de eerste ondertekenaars van 'Charta 77', het handvest van de burgerrechten in Tsjechoslowakije. is uit de gevangenis ontslagen en naar de bondsrepubliek Duitsland uitgewezen, zo heeft de in Beieren wonende Tsjecho- slowaakse schaakgrootmeester Ludek Pachmann maandag meegedeeld grond te gaan liggen Daarna propten zij de inhoud van de nachtkluis in ei gingen er vandoor in een gereedstaande zilverkleurige auto. i zak en heeft alleen 'de mildheid van de na tuur de sluis tot dusver overeind ge houden' PAGINA 13 verbruik De overcapaciteit aan vermogen bij de Nederlandse elektriciteitscentrales is voor een deel te wijten aan foutieve schattingen van het verbruik Huis houdelijke apparaten (koelkasten, diepvriezers, wasmachines, afwasma chines en wasdrogers) verbruiken ze ker 30 procent minder elektriciteit dan tot nu toe werd aangenomen. Daar staat tegenover dat de post verlichting te laag is geschat. PAGINA 15 semi-profs Volgens FIFA-voorzitter Havelange zijn semi-profs zonder wk-ervaring ge rechtigd deel te nemen aan het olym pisch voetbaltoernooi Het Internatio naal Olympisch Comité meent echter dat de wereldvoetbalorganlsatie de versoepeling van de amateurbepalin gen te ruim interpreteert. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15 Varia: 17. Radio en televisie: 19. Financiën: 21 GENEVE (UPI) - De concertpianist Ar thur Rubinstein is maandagavond op 95-jarige leeftijd in zijn woning in Ge neve overleden. OOSTERLAND - Een ernstig verkeers ongeluk op rijksweg 18 bij Oosterland (gemeente Duivcland) heeft maandag aan drie mensen het leven gekost. De slachtoffers zijn de dertigjarige me vrouw H. Bos-Capelle. haar zesjarige zoontje Pieter Joop en haar 71-jarige tante, mevrouw E. Fondse-Capelle, al len uit Dordrecht De auto die mevrouw Bos bestuurde kwam door onverklaarbare oorzaak op de linkerweghelft frontaal in botsing met een uit de richting Bruinisse nade rende vrachtwagen en werd vrijwel vol ledig vernield. Dit gebeurde kort na twee uur, in een flauwe bocht in de weg, tussen restaurant De Blauwe Keet en pleisterplaats 'Even Buiten' De beide vrouwen waren op slag dood. het jon getje werd zeer zwaar gewond naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis in Zie- rikzee gebracht en vandaaruit naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam, waar het even na zeven uur gisteravond over leed De brandweer van Duiveland heeft het (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft grote moeite met het voorstel van CDA en VVD om de wao-toeslagen op 1 januari slechts te halveren, en niet volledig af te schaffen. Volgens het plan van beide regeringspartijen zouden de toeslagen pas op 1 juli moeten verdwijnen. Het wijzigingsvoorstel kost zo'n zestig mil joen gulden. Zowel minister Ruding (financiën) als staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) wezen maandagavond het amen dement van de hand. Ruding noemde de voorgestelde financiering van het plan. door het geld uit de sociale fond sen te halen, 'problematisch'. De Graaf ontraadde het wijzigingsvoorstel. Maar wrak naar een garage gebracht om daar de slachtoffers te bergen. De inzitten den kwamen terug van de begrafenis van een familielid in Zierikzee. De vrachtwagen van de firma Rademaker uit Haamstede werd bestuurd door J B uit die plaats. De bestuurder kon de plotseling op zijn weghelft komende personenauto met meer ontwijken Bij de botsing werd ook de vrachtwagen aan de voorzijde zwaar beschadigd Me vrouw Bos had nog een ouder kind, me vrouw Fondse was weduwe. ondanks herhaalde vragen van de op positie weigerden de twee bewindslie den om het plan "onaanvaardbaar' te noemen. In politiek Den Haag wordt er nu van uitgegaan dat het kabinet zich aarze lend bij het voorstel van CDA en WD zal neerleggen Dat betekent dat de toe slagen op de uitkeringen van langdurig arbeidsongeschikten en oorlogsslacht offers in twee stappen zullen worden af gebouwd Trendvolgers In het debat over de inkomensontwik keling voor 1983 kwam minister De Koning (sociale zaken) -zoals wij vrij dag al meldden- de Kamer op het punt van de trendvolgers tegemoet. Hij zal er vooralsnog van afzien om de werk nemers bij de ziekenfondsen, de om roepen en de bedrijfsverenigingen in deze categorie onder te brengen. Voorwaarde daarbij is dat de loonont wikkeling m deze sectoren niet uit de pas gaat lopen bij de ontwikkeling in de rest van de collectieve sector. Gebeurt dat toch, doordat deze groepen het be drijfsleven volgen waar de lonen moge- DEN' BOSCH (ANP/GPD) - De Zwitserse politie heeft in een bank „ergens in Zwitserland" voor een bedrag van 1,6 miljoen gulden ge vonden van het losgeld, dat de fa milie Van der Valk heeft betaald voor het vrijkrijgen van mevrouw T. van der Valk-van der Capelle. Een woordvoerder van de rijkspo litie district Den Bosch heeft dit maandagavond meegedeeld. Hij kon met zeggen waar in Zwit serland het geld is gevonden. Vol gens hem gaat het om een miljoen Zwitserse franken, 165.000 gulden, tienduizend Duitse marken en nog eens. apart op een spaarrekening, 18 000 Zwitserse franken. Het geld is. zo is uit het politieonderzoek ge bleken. in een koffer bij de bank ge bracht door de 35-jarige Italiaan G. T. kort nadat mevrouw Van der Valk vrijdagavond laat was vrijge laten werd T. door de politie gear resteerd in Konstanz. Hij heeft in middels bekend namens de ont voerders de onderhandelingen met de familie Van der Valk te hebben gevoerd. T. wordt nog steeds vast gehouden in Konstanz Hij heeft in middels bekend namens de ont voerders de onderhandelingen met de familie Van der Valk te hebben gevoerd T. wordt nog steeds vast gehouden in Konstanz. Voor de vrijlating van mevrouw Van der Valk heeft haar familie in totaal lijk sneller stijgen, dan behoudt hij zich het recht voor alsnog in te grijpen Minister De Koning kondigde verder aan dat de jeugdlonen op 1 januari eveneens met 1 procent zullen worden verhoogd. Deze aanpassing aan de voorgenomen stijging van het mini mumloon staat los van zijn voornemen om in de eerste helft van 1983 de jeugd lonen structureel te verlagen Dubbele inkomens De PvdA is van plan met een eigen mo tie te komen met betrekking tot de be lastingverhoging voor dubbele inko mens. De al ingediende motie van D'66 wijzen de socialisten van de hand om dat daann te weinig rekening wordt ge houden met het draagkrachtbeginsel, waarbij de belastingverhoging voor de laagste inkomens beperkt zou moeten blijven. Inmiddels hebben ook de Rooie Vrou wen in de PvdA stelling genomen te gen het kabinetsvoornemen om dubbe le inkomens meer belasting te laten be talen. Ook zullen de Rooie Vrouwen niet accepteren dat de PvdA-fractie het uitgangspunt van economische zelfstandigheid voor vrouwen en man nen „verkwanselt". 12,5 miljoen gulden, in verschillen de valuta, betaald Uitlevering De Nederlandse justitie onderhan delt nog met justitie in West-Duits- land en België over uitlevering van de zes aangehouden verdachten in de ontvoeringszaak van mevrouw Van der Valk. Pas als duidelijk is of de uitlevering mogelijk is wordt een officieel verzoek door de Neder landse autoriteiten gedaan. In het geval van twee verdachten lijkt uitlevering niet mogelijk om dat ze de Duitse nationaliteit heb ben. De Duitse justitie levert in principe geen onderdanen uit. In dat geval volgt berechting in West- Duitsland. Alle andere verdachten hebben de Italiaanse nationaliteit Uitlevering van de dne in België aangehouden personen levert op dit punt geen problemen op. Wapens De politie maakte gisteren bekend dat bij de aangehouden verdachten vier vuistvuurwapens zijn gevon den De woordvoerder van de rijks politie wilde niet zeggen waar pre cies de wapens zijn gevonden om de technische bewijsvoering in de zaak niet te bemoeilijken. Rubinstein werd op 28 januari 1886 in de Poolse stad Lodz geboren. Hij was een muzikaal wonderkind, dat al op vijfjarige leeftijd zijn eerste openbare pianorecital gaf. Hij studeerde in War schau en Berlijn, waar hij zijn officiële debuut maakte Rubinstein was toen elf jaar. In het begin van de tweede we reldoorlog vëstigde hij zich in de Ver enigde Staten en in 1946 verkreeg hij het Amerikaans staatsburgerschap. Rubinstein heeft in vrijwel alle landen concerten gegeven. Hij ging hiermee tot op hoge leeftijd door. Iemand zei eens dat hij de muzikale energie van wel twaalf pianisten bezat. Hulpverleners in actie bij het wrak van de verongelukte personenauto PERSONENAUTO FRONTAAL TEGEN VRACHTWAGEN TILBURG (ANP) - De uitvoering van een vrije opdracht door twee vierde jaars studenten van de academie voor beeldende vorming in Tilburg is een van hen bijna fataal geworden. Afgelopen zaterdagavond, zo werd maandag bekend, gingen de twee 22- jarige Tilburgers op een zolderkamer aan de slag met de opdracht die ze ge heel naar eigen inzicht mochten invul len. Ze waren op het idee gekomen geestelijke en lichamelijke wreedheden uit te beelden en die op film vast te leg gen. In hun produktie wilden zij ook een ophangingsscène opnemen. Ze con strueerden een mechanisme dat moest verhinderen dat een van hen zich bij het uitbeelden van deze scène ook daad werkelijk op zou hangen. Een touw on der zijn oksels zou de schok van de strop om zijn nek opvangen. Toen de student de stoel echter onder zich uit trapte weigerde het mechanisme dienst. Zijn filmende collega had dat aanvankelijk niet in de gaten, maar ontdekte even later dat er iets niet goed zat Uiteindelijk vond hij een mes waar mee hij het touw van de strop door sneed. In het ziekenhuis bleek de stu dent ernstig hersenletsel te hebben. De directie van de academie zegt vre selijk geschrokken te zijn van het voor val. „Dit is nog nooit voorgekomen bij de uitvoering van een vrije opdracht," aldus woordvoerder C. Manders. Aangezien er door de beide studenten geen strafbare feiten zijn gepleegd be schouwt de Tilburgse politie de zaak als afgedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1