PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Akkoord loonbeleid poor 1983 haalbaar Eurotop wil herstel industrie Ontvoerder eist vertrek politie GROOT l OEGrCSM-.BY Onderwijs staakt weer op 14 december Undaag overleg kabinet en partners ENORME VONDST NAZI-LECTUUR MARTY FELDMAN (49) OVERLEDEN 'pers moet zwijgen' Si THORN: ZO NODIG BELEMMERING VAN IMPORT El Bewolking f'Droog en veel bewolking. Plaatselijk Middaglemperatuur ongeveer 3 %tgraden. Weinig wind, windkracht twee pf minder. 5e jaargang no. 284 iterdag 4 december 1982 Automobielbedrijf <xés tyocketeWeafat An|eli«f»tfjj| 5-r «460 AC Goes Telfoon 01100-16610 ARLEM (ANP) - De onderwijsbonden ABOP. KOV, het Nederlands genoot- Wap van leraren (NGL) en de unie van MTO-verenigingen en de ambtenaren- onid ABVAIKABO hebben vrijdag besloten 14 december tot algemene slakings- oyf Uit te roepen in het onderwijs. Tevens zal die dag om een uur 's middags een t-honstratie worden gehouden in Den Haag. De bonden hebben hiertoe besloten ek om alsnog extra druk uit te oefenen op de leden van de tweede kamer aan de vooravond van de behandeling van het kortingswetje op de ambtenarensalaris sen, aldus woordvoerder Jan Bouwsma van de ABVAKABO. De actie voorde 14 e is een voortzetting van de vijfdaagse en tevens een uitbreiding ervan daar ze geldt voor alle scholen in ons land. Van onze redactie economie i HAAG - Vandaag moet in het overleg tussen kabinet, vakbeweging en werkgevers overeen- mogelijk zijn over de arbeidsvoorwaarden voor het komend jaar. De afgelopen dagen enbben de drie partijen op centraal niveau druk overleg gepleegd. De drie vakcentrales, FNV, »or'V en MHP zullen in een gezamenlijk stuk een standpunt aanbieden. De werkgeversorganisaties mijken daar niet erg ver vanaf te zitten. ^en middernacht heeft het kabinet gelijk zou blijven. Dit werd zowel door de vakbeweging als het parlement tij dens de debatten over de regerings verklaring onaanvaardbaar geacht. De drie vakcentrales stellen nu maatre gelen voor. waardoor het inkomens beeld er als volgt gaat uitzien: mini muminkomen min '2.5 procent, net even boven het minimum min 1,8 procent. ^en brief aan de sociale partners veel iten geboden om het koopkracht- Id te wijzigen, zonder zelf een keuze loen. De regering wil die keuze zo mogelijk aan de sociale partners Trlaten. ar het allemaal om draait, is de bij- ing van het zogenaamde 'ïnko- iplaatje'. Het laatste kabinet-Van modaal min 3.2 procent, tweemaal mo- daal en viermaal modaal eveneens mm 3.2 procent. De drie vakcentrales willen dit voor hen aanvaardbare koopkrachtbeeld bereiken door: kwam met de indiening van de be ing op de derde dinsdag met een Dmensbeeld waarbij de minima in uari 4.5 procent in koopkracht teruit zouden gaan en viermaal het dale inkomen (ongeveer f120.000) - het ongedaan maken van de bevrie zing van de kinderbijslag. - beperking van de inflatiecorrectie tot 50 procent (thans nog 80 procent), - uitbetaling van 1,85 procent aan de minima (op deze 1,85 procent hadden de minima reeds recht in juli. maar Loen werd het vooruitgeschoven naar 1 ja nuari. Ook nu wil het kabinet dit per centage niet uitbetalen). - dubbele minimum inkomens in een gezin extra belasten door de belasting vrije voet met f4000 te verlagen. - twee modale inkomens per gezin ex tra belasten door de vrije voet met |ar'r: '*ag tervissen mag De Raad van State heeft het verzoek ■ol schorsing van de vergunningen i /oor de oestervisserij in de Grevelin- ;en afgewezen. Yersekse vissers kun nen nu doorgaan met het vissen van Anderhalf miljoen oesters uit het Gre- relingenmeer >AGINA 7 mderzoek windenergie n de eerste helft van volgend jaar be drit de Kema een onderzoek van wind- •rgie in de Nederlandse kustprovin- Voor dit doel worden tien wind- itstations geïnstalleerd fAGINA 9 mater beter i c )e kwaliteit van het oppervlaktewater ,j (i Zeeland verbeterd. 44 procent van je in de provincie genomen monsters '"leeft een goede kwaliteit te zien. Op 49 •Monsterpunten was het water van ma- ige kwaliteit De overige monsters 'aren slecht. 2" 4 .'AGINA 10 4: protectionisme jr J. Zijlstra, oud-president van de Ne- gjerlandsche Bank. ziet protectionis- je als grootste gevaar voor de econo- lie Zijlstra ziet in de huidige econo- Jjjische situatie veel overeenkomst jet de jaren dertig f6000 te verlagen en het tarief met 3 procent te verhogen, - de reservevorming in de sociale fond sen over een langere lijd uit te smeren waardoor de sociale premies per 1 ja nuari niet te hoog behoeven uit te val len. De vakcentrales doen deze voorstellen bovenop de in het eerder afgesloten centraal akkoord reeds ingeleverde prijscompensatie van 2.06 procent in ruil voor arbeidstijdverkorting en her verdeling van het beschikbare werk. De werkgeversorganisaties zijn bereid in te spelen op de initiatieven van de vakcentrales. Ook zij zijn bereid een verlaging van de inflatiecorrectie van 80 naar 50 procent te honoreren, de mi nimuminkomens te verhogen met 1.85 procent, de bevriezing van de kinderbij slag ongedaan te maken, maatregelen te treffen voor de zogenaamde dubbele inkomens in een gezin of leefgemeen schap. Wat dit laatste punt betreft, blij ken met name grote ondernemingen in ons land nogal wat bezwaren te hebben omdat men nog niet ziet hoe de maatre gel uitgevoerd zal moeten worden Telefoon VALKENBURG (ANP)- Een grote hoe veelheid antisemitische lectuur is vrij dagmiddag in een antiekhandel aan de Lindelaan in Valkenburg aangetrof fen. De politie deed daar een inval op grond van binnengekomen tips. Volgens de Stiba (stichting bestrijding antisemitisme) betreft het de grootste vondst in Nederland aan nazilectuur, antisemitische boeken, foto's en insig nes van na de tweede wereldoorlog. Ook waren er grammofoonplaten bij met redevoeringen van Hitier. Tot de in beslaggenomen goederen behoren tien tallen exemplaren van Hitiers boek 'Mein KampfTegen de handelaar, de 64-jarige C. de B. uit Valkenburg is pro ces-verbaal opgemaakt, wegens het in voorraad hebben en verspreiden van verboden lectuur (artikel 137e wetboek van strafrecht). De B. is al eerder, in Bergen op Zoom. voor overtreding van dit artikel veroordeeld. Op de boven verdieping van het Valkenburgse win kelpand bleek ook een verzendbureau van verboden lectuur gevestigd te zijn. Een contactpersoon in West-Duitsland zou dat exploiteren. Berichten als zou het kabinet van plan zijn om dc BTW op de telefoontarieven van 4 procent te willen verhogen naar 18 procent, komen in de brief van het kabinet niet voor. Minister Van Aar- denne (economische zaken) heeft vrij dagavond al laten weten, dat het kabi net niets voor een dergelijke maatre gel voelt. Wat betreft de koopkracht van de mini ma blijkt het kabinet bereid ook voor de zogenaamde echte minima tegen het eind van volgend jaar extra maatrege len te nemen via een uitkering ineens. Hiervoor denkt het kabinet een bedrag van f300 miljoen nodig te hebben, waarvoor nog geen dekking is gevon den. Haagse politie onderzoekt de zaak Schwietert DEN HAAG (ANP) - De Haagse politic krijgt de opdracht een onderzoek in te stellen in 'de zaak Schwietert'. Zo'n feitelijk onderzoek is nodig, omdat jus titie niet over voldoende informatie beschikt om te bepalen of er al dan niet een gerechtelijk vooronderzoek moet worden geopend. Dit heeft de persofficier van justitie in het arrondissement Den Haag. mr. H. A. Holthuis, vrijdag meegedeeld. Er zijn bij justitie vier klachten gedepo neerd naar aanleiding van het gedrag van de kortstondige staatssecretaris van defensie. Het gaat om de vraag in hoeverre Chaii Schwietert of partij functionarissen van de VVD zich schul dig hebben gemaakt aan overtreding van artikel 230 van het wetboek van strafrecht. Dit artikel stelt een straf van ten hoogste een jaar op het valselijk op maken van een getuigschrift met de be doeling het te gebruiken om een dienst betrekking te verkrijgen. Een grote hoeveelheid antisemitische literatuur is vrijdagmiddag in een Valken burgse antiekhandel aangetroffen. Een scènefoto van Marty Feldman uit de film 'The last remake of Beau Gesteuit 1977. MEXICO-STAD (UP1/DPA) - Marty Feldman, de Britse komiek met de opvallend bolle ogen. is donderdagavond aan een hartaanval overleden. De 49-jarige acteur, regisseur en schrijver, overleed terwijl hij bezig was met zijn jongste film 'Yellowbeard'. Dit heeft een woordvoerder van de filmmaatschappij vrijdag gezegd. De Britse komiek werd in 1934 in Londen uit joodse ouders geboren. Zijn vader en moeder waren immi granten uit Kiev. Hij groeide op in de arme Londense buurt East-End. Het begin van zijn carrière verliep niet zonder moeilijkheden. Als trompetist in een jazzclub had hij even weinig succes als met zijn rol in een western Het eerste optreden voor tv met zijn groep 'Morris. Mar ty en Mitch bleek beter aan te slaan. Na meerdere televisie-optre dens. onder andere met Peter Sel lers en Barry Toolts, werd hij alge meen bekend. In 1968 begon Marty Feldman met de 30 minuten durende tv-show 'Marty' waarmee hij de lieveling van het Britse en Europese publiek werd. Na zijn overstap naar de film maak te Feldman in 1974 zijn Amerikaan se debuut met 'Young Franken stein'. onder regie van Mel Brooks. De samenwerking met Brooks re sulteerde onder andere in 'High An xiety', Silent Movie' en 'The adven ture of Sherlock Holmes smarter brother'. In 1977 debuteerde Feld man als scenario-schrijver, regis seur en acteur in "The last remake of Beau Geste', die werd gevolgd door 'In God we trust'. NULAND - De ontvoerder van de 51- Capelle heeft gisteravond telefonisch omgeving van het huis van de familie Er mag in de pers geen enkele medede ling meer verschijnen over de ontvoe ring, wil de familie mevrouw Van dei- Valk nog levend terugzien. Ook de poli tie mag zich niet meer in de omgeving van het huis van de familie Van dei- Valk vertonen. De familie is op deze eisen ingegaan, aldus schoonzoon Van den Nieuwen- huyzen vannacht. De in het motel gele gerde pers is verzocht dit vanmorgen te verlaten. De Nulandse ontvoeringszaak is van daag de tweede week ingegaan. Het ge sprek van gisteravond was het eerste telefonische contact met de ontvoer ders sinds woensdagavond, toen tus sen 11 en 12 uur vier gesprekken melde ■jarige mevrouw Van der Valk-van der ertrek van pers en politie uit de Van der Valk in Nuland geëist, ontvoerder werden gevoerd in een vreemde taal. De familie Van der Valk heeft de geëiste 10 miljoen gulden los geld nog niet betaald. De rijkspolitic durft zich niet te wagen aan voorspel lingen hoelang de ontvoering nog kan duren. De politie wilde gisteren niet meedelen of er nieuwe aanwijzingen zijn over de verblijfplaats van de ontvoerde. In de nacht van donderdag op vrijdag deed de politie een inval in een ge kraakt schoolgebouw in Abcoude. Dat gebeurde naar aanleiding van een tip die door de politie zeer ernstig werd ge nomen. Bij de inval in het pand trof de politie wel zestien krakers aan, maar niet de ontvoerde vrouw fe Nederlander Jannes van der Wal is nieuwe wereldkampioen dammen jde dertiende en laatste ronde van de dstrijden in Sao Paolo speelde hij 'lijk tegen Traore Clerc werd twee- t Wiersma eindigde op de derde fieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 linnen- en buitenland: 3 n 11. •"financiën, economie: 10. J>ort: 13. «aterdagkrant: 15, 16. 17. 9 en 21. ladio en televisie: 23 en 25. Van onze correspondent KÓPENHAGEN - De Europese Ge meenschap moet de invoer van hoog waardige technologische produkten uit andere landen (met name Japan) tijdelijk belemmeren om de eigen Eu ropese industrie op dit terrein kans te geven zich van de economische crisis te herstellen. Dit idee heeft de voorzit ter van dc Europese commissie Gaston Thorn vrijdag in voorzichtige bewoor dingen gelanceerd op dc Europese top conferentie in Kopenhagen. De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-lid- staten beraden zich op deze top uitge breid over de mogelykheden om de noodlijdende Europese industrie te hel pen tegen de buitenlandse concurren tie. zonder zich regelrecht aan protec tionisme schuldig te maken. Volgens de Nederlandse premier Lubbers gaat het om ..regels van ordelijk gedrag" in de internationale handel, die volgens hem zeker niet als protectionisme te be schouwen zijn De Europese regeringsleiders probe ren met deze beschermende maatrege len aan de Europese buitengrenzen en met een tot stand brengen van een- werkelijke vrije interne Europese markt, te voorkomen dat sommige Eu ropese lidstaten op hun eigen houtje de grenzen voor buitenlandse produkten gaan sluiten. Met name Frankrijk, dal een desastreuze ontwikkeling van dc handelsbalans heeft, dreigt lot dit soort nationale stappen over te gaan en heeft er al enkele genomen. Het idee van commissievoorzitter Thorn is dat een werkelijk vrije ge meenschappelijke Europese markt voor een economische opleving kan zor gen, met name in de technologisch gea vanceerde sectoren als luchtvaart, elektrotechniek en communicatie-ap- paratuur. Met werkelijke Europese sa menwerking op die terreinen zouden er tegen 1990 volgens de Europese com missie, een miljoen extra arbeidsplaat sen te verdienen zyn, en dat is uiteraard goed nieuws in een gemeenschap waar het aantal werklozen nu reeds ruim 11 miljoen bedraagt. Om die industrie een kans te geven. moet Europa met landen als Japan en ook de Verenigde Staten proberen al- spraken te maken waardoor de import uit die landen vrijwillig wordt beperkt. Ook de Britse premier Thatcher wees er in de vergadering op dat dit toch geen protectionisme is. Zij benadrukte dat het logisch is dat de regeringen naar uitwegen zoeken als hele Industrièn met werkloosheid bedreigd worden, maar daarbij er toch naar streven de vrije wereldhandel zoveel mogelijk in stand te houden De Europese Gemeen schap zal ook proberen de Japanse markt, die tot nu toe vrijwel ontoegan kelijk is voor Europese produkten open te breken. De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken zeiden vrijdag te hopen dat een visserij-akkoord voor 21 december rond is. Lubbers, verklaarde vrijdagavond tijdens de Eurpese top. dat hij en zyn collega's vinden dat het weinig zin heeft opnieuw het akkoord open te breken waai' alle lidstaten be halve Denemarken het over eens zijn. De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken zetten vandaag hun beraad voort en zullen daar behal ve de economische problemen, ook de internationaal politieke hete hangij zers bespreken, zoals de relaties met de Verenigde Staten en met name de ont- wikkelingcn in Oost-Europa, de waar schijnlijke afloop van de staat van be leg in Polen en de wisseling van het leidererschap in Moskou. Europese top en eigenbelang "vj Met op de achtergrond het spookbeeld van elf mil joen werklozen binnen hun I 11 gezamenlijke grenzen gaan |iiMwj dit weekeinde in de Deense hoofdstad F.openhagen de Europese regeringslei ders in topberaad. Een ontmoeting die zich - voor de zoveelste keer - zal toe spitsen op de langzamerhand huizen hoge maatschappelijke problemen bin nen de gemeenschap als gevolg van de economische crisis en het snel groeiend gebrek aan werkgelegenheid. Hoog ge spannen zijn de verwachtingen van de ze Kopenhaagse top niet Te vaak al zijn in de voorbije paar jaar dit soort pogingen om tot een gezamenlijke aanpak van de moeilijkheden te komen gestrand in het moeras van de tegenge stelde eigenbelangen bij de deelnemers aan het gesprek. De'voorbeelden ervan liggen voor het oprapen. Half vorige maand vergaderde in Brussel de zoge heten 'jumboraad' van de EG (bestaan de uit de ministers van financiën, eco nomische en sociale zakent Het resul taat ervan was uiterst mager. De deel nemers betraden platgetreden paden en stelden vast dat ieder voor zich maar het best in eigen huis kon beginnen om orde op zaken te stellen. Minstens zo bedroevend was vorige week in Genève de uitkomst van de GATT-ministers- conferentie. - de organisatie die waakt over de algemene overeenkomst met betrekking tot de wereldhandel. Ook daar vierde de verdediging van het ei gen erf hoogtij. De indruk bestond zelfs dat veel van de 88 deelnemende landen eigenlijk helemaal geen akkoord wen sten. In de mist. die over deze Geneefse conferentie hing werd de probleemberg doorgeschoven naar de toekomst. Ge miste kansen, stapelen zich op Toch begint het besef door te dringen dat het hoog tijd wordt om een eind te maken aan de omgekeerde interna tionale uitleg van de doelstelling 'Sa men sterk'. Steeds meer deskundigen van naam beginnen zich grote zorgen te maken over het groeiend protectionis me in de wereld, de afscherming van eigen produktie en eigen markten. Bin nen de Europese Gemeenschap houden vooral de Fransen zich daarmee vrij brutaal bezig. En de protesten ertegen hebben totnogtoe weinig opgeleverd. Voor een klein, dichtbevolkt en eerst en vooral van export afhankelijk land als Nederland is vrije toegang tot de we reldmarkten van levensbelang. Neder lands bekendste econoom en Nobel prijswinnaar prof dr J. Tinbergen heeft kort geleden in een interview met De Volkskrant bescherming van de eigen industrie kortzichtige politiek ge noemd. Hij voerde bij die gelegenheid een krachtig pleidooi voor een gemeen schappelijk Europees initiatief tot een internationaal stimuleringsbeleid. „Europa moet de strijd tegen de crisis aanbinden", aldus Tinbergen. ..Grote kwalen vereisen grote geneesmiddelen. Als er zich op één punt een opbloei van Europese samenwerking kan voordoen, die op de Europese burgers indruk zal maken, dan is het op dit gebied Ook de oud-president van de Neder- landsche Bank. dr J. Zijlstra. waar schuwt tegen het gevaar van herlevend protectionisme. In een toespraak te Amsterdam, gisteren, noemde hij het afbrokkelend vrije handelsverkeer in de wereld een van de grootste risico's, die een economische opbloei bedreigen. Volgens Zylstra is er geen enkele funda mentele reden op grond waarvan zou kunnen worden vastgesteld dat de we reldeconomie in de komende 10 tot 20 jaar slecht zou moeten zijn. ..Wanneer de euvelen die ons in de narigheden hebben gebracht, zoals looninflatie. budget-tekorten, monetaire ontsporin gen en mitsdien inflatie, alsmede de twee olieschokken uitgewerkt en over wonnen zyn, zal het vertrouwen kun nen terugkeren, zullen de investeringen wederom in voldoende mate ter hand kunnen worden genomen zodat een hervatting van de economische groei tot stand kan komen." aldus Zijlstra in zijn toespraak izie ook pagina 10 in deze krant). Maar tot een van de voorwaar den voor dit economisch perspectief van de oud-bankpresident behoort, ze ker voor een land als Nederland, dat het vrije handels- en betalingsverkeer in de wereld niet op de tocht komt te staan. Gebeurt dat wel. dan voorziet Zijlstra een herleving van de jaren "30 Een ramp', die volgens hem met alle kracht dient te worden verhinderd Het nog broze, maar wèl bereikte centraal akkoord tussen werkge vers en vakbeweging over uitgangspun ten ter bestrijding van de werkloosheid in Nederland wordt de laatste dagen meer en meer opgevoerd als voorbeeld van een doorbraak in de verstarde ver houdingen rondom de vraagstukken die de economische crisis bepalen. Een voorbeeld dal FNV-voorzitter Kok zelfs aanbeveelt als een aanzet voor een Eu ropese aanpak van het werkloosheids vraagstuk. Tegen de slechte ervaringen met politieke onmacht binnen de Euro pese Gemeenschap in leeft toch bij ve len de hoop dat op een topberaad als dit weekeinde in Kopenhagen eens de wil om het pure eigenbelang opzij te zetten en de onderlinge afhankelijkheid te on derkennen, het zal winnen. vdM In Rome is een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen een tweede Bulgaar. Vassiliev Juelio Kolev. die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanslag op paus Johannes Paulus II op 13 juni van het vorig jaar. Kolev werkte tol een half jaar geleden bij de Bulgaarse ambassade in Italië

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1