PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vaart achter vorming kabinet van CDA-VVD KLM wil 800 banen schrappen Bonnie St Clair beboet wegens belastingontduiking ÏERST VERGELIJK KERNWAPENS uw modehuis Rij-instructeur verdacht van verduistering examengelden Postbesteller nam post mee naar huis Finse prijs architect Van Eyck Regenachtig Veel bewolking af en toe regen Uiddagtemperatuur omstreeks J6 Tot zwak afnemende wind uit uiteenlo pende richtingen 25e jaargang no. 232 Ijnsdag 5 oktober 1982 bcrco EEN HUIS VOL MODE Middelburg Vlissingen LVERSUM - Een 31-jarige rij-instructeur uit Almere wordt ervan verdacht lorende vele maanden de examengelden van enige cliënten te hebben ont- emd. Hiermee zou een bedrag van vele duizenden guldens zijn gemoeid. De n, die in dienst is van een Bussumse rijschool, is ontslag aangezegd. De ssumse politie, die de vele klachten uit het Gooi over de verduisteringen irdineert, zal een onderzoek beginnen. Instructeur geeft momenteel particulier les. Zijn oud-werkgever, de heer B. iters, heeft inmiddels een schadeclaim bij de instructeur ingediend Volgens de itie staat nu reeds vast dat de verdachte met een ongelooflijke brutaliteit te it is gegaan. 'Instructeur liet cliënten afrijden, zonder dat er een officiële examinator van het CBR by aanwezig was. Tegen Hij vertelde de afrijders dat de examinator het zo druk had dat hij ook niet aanwezig kon zijn bij het theoretische gedeelte. Na afloop van het examen berichtte de instructeur dat de afrijders geslaagd waren. Hij deed tevens de toezegging dat binnen vijf dagen het rijbewijs m de brievenbus zou liggen. Bij de politie kwamen de eerste aangiften van oplichting binnen toen het rijbe wijs ondanks herhaalde verzoeken niet kwam. Een van de vele benadeelden, Raymond van Os uit Hilversum: „Hij heeft me in de maling genomen". De heer Van Os had in afwachting van zijn rijbewijs al bijna een nieuwe auto gekocht. Daar wacht hij voorlopig nog mee, want het officiële examen moet hij nog afleggen. IVan onze parlementaire redactie) EN HAAG - Informateur W. Scholten zet vaart achter de voorbereidingen voor een kabinet van dei DA en WD. Hij heeft maandag twee commissies ingesteld van elk drie kamerleden uit beide acties. Die commissies zullen deze week het te voeren sociaal-economisch beleid en het welzi jns- Ad eleid gaan uitstippelen. Zelf zoekt Scholten allereerst naar een vergelijk over de kernwapens. fractieleiders van CDA en WD, ïbbers en Nijpels, hebben maandag erstond en zonder enig voorbehoud" gestemd met de werkwijze van Schol- n. Ze hebben beloofd eraan mee te erken, dat de informateur zijn op lacht met grote spoed kan uitvoeren in de loop van de volgende week zal ijken of de verschillen van opvatting ssen CDA en WD te overbruggen 7 n 21 <6 haakte maandagmiddag af. Frac- j [leider Brinkhorst heeft Scholten la- 1n weten niet „positief en dus in con- «ctieve zin" aan de vorming van een 00jbinet met CDA en WD mee te willen werken, zolang de beleidsuitgangs punten niet duidelijk zijn. In een reac tie op de plannen van de informateur noemde PvdA-leider Den Uyl het van groot belang dat snel blijkt waar CDA en WD voor kiezen. Gezien het grote belang en de politieke gevoeligheid van het defensiebeleid zal Scholten zich allereerst daarmee bezig houden. Maandagavond ontving de in formateur, die zelf ten tijde van de om streden NAVO-beslissing over de mo dernisering van kernwapens minister van defensie was, de huidige minister van defensie Van Mierlo. Vandaag praat hij met de fractieleiders Lubbers en Nijpels gezamenlijk over het kemwapenvraagstuk. dat voor een coalitie van CDA en PvdA het voor- PAGINA 2 bestuursschool Een meerderheid van de betrokken ge meenten vindt dat de Bestuursschool Zeeland naar Kapelle moet verhuizen Het is echter nog de vraag of tijdens de vergadering van het algemeen bestuur die morgen, woensdag wordt gehou den de benodigde twee derde meerder heid zich voor de verhuizing zal uit spreken. PAGINA 3 korter werken Het bestuur van de FNV moet snel met de werkgevers gaan praten over de in- voering van arbeidstijdverkorting De itaeraad gaf maandag opdracht te streven naar tien procent korter I werken in vier jaar. Via de prijscom- pensatte zou een deel van het loon in geleverd kunnen worden. naamste struikelblok bleek. Ook praat hij met minister-president en minister van buitenlandse zaken Van Agt over onder andere dit onderwerp. Intussen werken twee gemengde CDA- WD-commissies aan het financieel-so- ciaal-economische en het welzijnsbe leid. De sociaal-economische commis sie staat onder leiding van de WD'er Van Aardenne (ex-minister van econo mische zaken en gedoodverfd vice-pre mier). Van de welzijnscommissie is de CD A-minister van onderwijs, Deetman, voorzitter. De commissie-Van Aardenne zal moe ten aangeven welke wijzigingen en aanvullingen nodig zijn op de begro ting 1983. Voorstellen om meer te be zuinigingen zullen concrete en snel te verwezenlijken oplossingen moeten bieden. Ook moet aandacht worden ge schonken aan het inkomensbeleid, zo blijkt uit de opdracht van Scholten. Uitgaande van de aanpassingen voor '83 verwacht Scholten van deze com missie voorstellen voor vierjarige af spraken over het sociaal-economisch beleid. Behalve Van Aardenne zitten voor de WD Rietkerk en de Korte in de commissie. Voor het CDA maken Van Amelsvoort, Gerritse en Weijers er deel van uit. De welzijnscommissie zal knelpunten tussen de beide fracties moeten aange ven en mogelijke oplossingen voor on der meer: de problematiek van het voortgezet basisonderwijs (midden school), het particulier initiatief, het bijzonder onderwijs, het mediabeleid, het eigen woningbezit in verband met de bijstand en de kaderwet specifiek welzijn. Onder leiding van Deetman zullen de CDA'ers Beinema en Kraayeveld-Wou- ters en de WD'ers Evenhuis, Hermans en Jacobse zich erover buigen. Van beide commissies verlangt Schol ten vóór zaterdagmiddag een rapport. Volgende week maandagochtend moe ten de fractievoorzitters hem zeggen over welke punten verdere onderhan delingen nodig zijn. Hoewel in de werk groepen tussen de twee fracties onder handeld wordt, zijn de rapporten niet meer dan adviezen, aldus Scholten. Afspraken hulp In Vlissingen en Temeuzen is een proef begonnen met de opvang en begelei- ding van slachtoffers van misdrijven Het project is ondergebracht bij het Leger des Heils en wordt gesteund door de reclassenngsraad Informateur Scholten gaf maandagavond een persconferentie in het Haags Pers centrum Nieuwspoort. inpolderen in onderzoek van de TNO blijkt i dat er in de wereld negenhonderd mil- joen hectare geschikt is om in te polde- ren ten behoeve van de voedselvoor- I dening. Nederlandse ondernemingen in de grond-, weg- en waterbouw zoe ken werkgelegenheid in het buiten- land. LEEUWARDEN (ANP) - De postale recherche in Leeuwarden heeft maan dag de 30-jarige PTT-beambte P. J. uit Leeuwarden aangehouden. De man wordt ervan verdacht regelmatig post mee naar huis te nemen die hij moest bestellen. De politie heeft J. na verhoor en bekentenis weer op vrije voeten gesteld. Zijn werkgever heeft hem voorlopig geschorst. Bij aanhouding vond de recher che in de woning van de besteller een aantal volle postzakken, voornamelijk gevuld met drukwerk. De PTT zal alsnog voor verspreiding van de post zorgdragen. Maandag ging de actie 'Signaal' van de Amsterdamse politie van start. De komende week zullen er door de politie in de hoofdstad geen bekeuringen worden uitgeschreven. Mensen die een overtreding begaan, krijgen hooguit een waarschuwing. AMSTERDAM - Er is een absolute grens aan de toelaatbaarheid van acties van politiepersoneel. De veiligheid van burgers en de hand having van de openbare orde mo gen niet in gevaar komen. Dit heeft burgemeester Polak van Amster dam gistermorgen gezegd bij het begin van de stipbeidsacties van het Amsterdamse politieperso neel. De acties zijn er op gericht de werkomstandigheden te verbete ren. In een persbulletin zegt Polak zelf bij herhaling te hebben gewezen op debijzonder zware werkdruk waar veel Amsterdamse politiefunctio narissen mee te maken hebben. Aan maatregelen om tot verminde ring van die werkdruk te komen wordt hard gewerkt. De burge meester merkt op dat over eventue le toeslagen op loon voor bijzonder zwaar en onregelmatig werk over leg wordt gevoerd door de landelij ke politie-organisaties en de minis ter van binnenlandse zaken. Zie ook pagina 9). 'MASSA 'S ZWART GELD ONDER ARTIESTEN' ARNHEM - Door het afsluiten van dubbele contracten hebben Nederlandse artiesten in het verleden massaal zwart geld verdiend. De artiesten of hun managers tekenden steevast twee contracten: het ene liet een relatief erg laag honorarium zien en was bestemd voor de belastingen, en het andere gaf de juiste gage weer. Volgens fiscaal rechercheur H. van de Kolk verdienden negen van de tien artiesten er zo een flinke grijpstuiver bij. „Het was voor ons totaal onmogelijk om alle belastingfraudes te onderzoe ken", vertelde hij maandag voor de Arnhemse politierechter mr. R. van Houten. „Na elke controle kregen we er tientallen verdachten bij. Het was ge woon een kettingreactie". Van de Kolk werd maandag als getuige-deskundige gehoord in de zaak tegen de zangeres Bonnie St. Clair. De 32-jarige zangeres had over '76 en '77 een belastbaar inkomen opgegeven van respectievelijk ruim 4000 en ruim 44.000 gulden en dat zou respectievelijk 17.000 en 44 000 gulden te weinig zijn geweest. Ook zou Bonnie St. Clair werkbriefjes voor een WW-uitkering hebben gete kend. terwijl ze in die periode op tour nee in Denemarken was geweest De Federale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) had de belasting en steunfraude ontdekt na een groot scheeps onderzoek onder Nederlandse artiesten. Bij huiszoeking in een van haar twee woningen had de FIOD een groot aantal 'zwarte' contracten ont dekt. Bovendien bleek uit gevonden notities dat diverse optredens hele maal niet waren opgegeven. Tegen de politierechter verklaarde Bonnie St. Clair zich van geen schuld, bewust te zijn. „Ik bemoei me nooit met de dingen die voor en na mijn optredens gebeuren", vertelde zij. „Ik zmg alleen maar De financiële kant van mijn vak heb ik altijd aan anderen overgelaten. Ik heb van dit alles dan ook nooit iets geweten" Mr Van Houten vond dat zijn goedgelo vigheid met die opmerking te veel op de proef werd gesteld en veroordeelde Bonnie St. Clair tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van twee weken een geldboete van 8000 gulden, Officier van justitie mr. H. Lauwaars had een maand voorwaardelijk en een geldboe te van 12.000 gulden geëist. Brinkhorst heeft zoals verwacht slechts een formeel onderhoud met in formateur Scholten gehad, waarna D'66 per brief liet weten aan verdere onderhandelingen over een kabinet van CDA en WD geen behoefte te heb ben. De reden voor D'66 was de werk wijze van de informateur, die een be slissing van D'66 verwachtte voordat inzicht bestaat in het beleid dat zo'n kabinet gaat voeren. In een toelichting zei Brinkhorst het een „teleurstellende gang van zaken" te vinden, omdat er nu geen mogelijkheid is geweest om de verschillen tussen de drie partijen inhoudelijk te toetsen. Scholten ontving maandag ook PvdA- leider Den Uyl voor een gesprek. Hy vond het op zijn plaats om de leider van de grootste partij in Nederland per soonlijk te informeren over zijn keuze en werkwijze in plaats van door het stu ren van een brief, aldus Scholten. Den Uyl liet in een korte verklaring weten dat „spoedige duidelijkheid" nu op zijn plaats is. Hij wil vooral weten waar CDA en WD voor kiezen als het gaat om de ontkoppeling, het inko mensbeleid. extra bezuinigingen, de middenschool en de voorbereidingen tot plaatsing van de kruisraketten in Nederland. Iraans militair vliegtuig gekaapt SHARJAH (UPI) - Vier luchtpiraten die zondag een Iraans militair trans portvliegtuig met 79 inzittenden dwongen naar de Verenigde Arabische Emiraten te vliegen, hebben maandag alle passagiers vrijgelaten. Zij dwon gen de bemanning verder te vliegen De bestemming is niet bekend. Dit heeft de politie meegedeeld. De kapers, drie mannen en een vrouw, die eerst met het toestel in Doebai wa ren geland, eisten politiek asiel in de Verenigde Staten. Toen de autoriteiten weigerden te onderhandelen, vloog het vliegtuig naar het naburige vliegveld van Sharjah, 30 km ten noorden van Doebai. Daar vroegen de kapers asiel in de emiraten maar een onderhande lingsdelegatie onder leiding van de mi nister van defensie. Sjeik Mohammed Bin Tashid. verwierp ook die eis. aldus officiële kringen. Het toestel mocht wel bijtanken waarna het met onbekende bestemming vertrok. Bonnie St, Ciair loonoffer De directie van Spinnerij Nederland en de vakbonden kunnen het niet eens worden over een loonoffer dat het be- I drijf van de ondergang zou moeten redden. De werknemers voelen er niets *oor vij f procent loon in te leveren voor financiering van een reorganisatie van het bedrijf. Tegenvoorstellen van de j bonden zijn door de directie afgewe- Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 1 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 10 en 11. Radio en televisie: 12. Fianciën, economie: 13. Van onze verkeersredakteur) AMSTELVEEN - Het schrappen van de 800 banen en verhoging van de pro- duktiviteit zijn maatregelen die de KLM-direktie wil nemen nu blijkt dat het vervoer minder sterk groeit dan tot voor kort was voorzien. De bedrijfs voering zal in zijn huidige omvang ge handhaafd blijven. Dit heeft KLM-prc- sident S. Orlandini maandagmiddag meegedeeld aan een groot aantal voor aanstaanden in het KLM-bedrijf. Tot voor enkele maanden schatte de KLM zy n vervoersgroei voor de komen de jaren op 5.5 procent, op grond waar van een produktiviteitsstijging (be schikbare vliegtuigen, aantal vluchten en daarvoor benodigd personeel) was voorzien van vyf procent per jaar. Op grond van de meest recente ramingen wordt de vervoersgroei voor dit en vol gendjaar nu op vier procent geschat en is de stijging van de produktiviteit nu teruggebracht naar een a twee procent. De KLM-direktie wil dit bereiken door het personeelsbestand, op 31 maart 18.800 mensen, te verminderen tot 18.200 op 31 maart 1985; een verminde ring met 600 mensen naast de ruim 200 waartoe begin dit jaar al besloten was. Na maart 1985 zullen nog eens een 200 openvallende plaatsen onvervuld blij ven. waarmee voor de daarop volgen de jaren wordt gestreefd naar stabili satie op 18.000 personeelsleden. De verminderingen moet hun beslag krijgen door natuurlijk verloop in alle sektoren van het bedrijf. Er komen geen gedwongen ontslagen, zo heeft Orlandi ni meegedeeld. Evenmin zullen afde ling of aktiviteiten opgeheven worden. Wel zullen maatregelen genomen wor den om de doelmatigheid en de produk tiviteit van alle werknemers te vergro ten. 'Paniekvoetbal' Voorzitter A Korringa van de onderne mingsraad heeft de mededelingen van Orlandini „een slag m de lucht" en „puur paniekvoetbal" genoemd, omdat hij betwijfelt of bij de KLM efficiënter kan worden gewerkt dan nu al gebeurt. Hij wees er verder op dat enkele afdelin gen nu al onderbezet zijn, zodat op de mensen in feite roofbouw wordt ge pleegd. Met name zou dit het geval zijn op de vrachtafdeling. Een woordvoerder van de Vervoers- bond FNV heefl gezegd dat over de aan gekondigde maatregelen met de bon den voorlopig niet valt te praten. Er zal eerst een cao voor 1982 moeten ko men en de direktie zal eerst moeten aantonen dat op bepaalde afdelingen mensen te veel zijn. Een andere infor mant deelde mee dat nog niet gespro ken is over verlaging van salarissen en dat de bonden dat ook niet verwach ten. AMSTERDAM - De Nederlandse architect Aldo van Eyck i64i heeft de Finse Wihuri International-prijs gekregen. De prijs, groot 30.000 dol lar. zal hem 9 oktober in Helsinki worden overhandigd. De Wihuri Stichting werd in 1953 opgericht door de Finse industrieel Antti Wi huri. Zij heefl als doel „de culturele en economische ontwikkeling van de gemeenschap te bevorderen en te steunen door middel van inter nationale prijzen". Van Eyck is de eerste Nederlander die hem ont vangt. Als architect geniet Aldo van Eyck internationale faam Naast een buitengewoon hoogleraarschap aan de Technische Hogeschool in Delft ggf hij gastcolleges aan diver se Amerikaanse universiteiten. Op diverse plaatsen in Nederland ver rezen gebouwen naar zijn ontwerp De bekendste daarvan zijn het Bur gerweeshuis in Amsterdam, Pavil joen Sonsbeek in Arnhem en het stadhuis van Deventer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1