PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Commissie Wagner wil een vrije loonvorming Coalitie Bonn wellicht gered Israël Ujkt bereid tot beperkte terugtrekking kleintjes HUIDIGE KOPPELING LOSLATEN KUNST KIJKEN IN DE METRO Kaper laat helft passagiers vrij vandaag NOG TWEE DAGEN TIJD VOOR DE DIPLOMATEN Oostenrijkse scholier in zee verdronken ARRESTATIES DRUGHANDEL VLISSINGEN Iets warmer Zonnige perioden, maar later meer be wolking en droog weer. Middagtempe- ratuur ongeveer 20 graden. Matige zuidwesten wind. 225e jaargang no. 151 Donderdag 1 juli 1982 (Van onze correspondent LONDEN - De Britse politie is nu al bijna twee weken bezig met een grootscheep se klopjacht op een 37-jarige man, die ervan wordt verdacht zeker drie moorden op zijn geweten te hebben. De man houdt zich op in Noord-Yorkshire, in het noorden van Engeland. Hij is bekend bij naam, zijn portret verschijnt avond aan avond op de televisie, zijn achtergronden zijn ook bekend, en zelfs staat zo goed als vast dat hij zich in een klein gebied rond het plaatsje Malton bevindt, dat aan drie zijden wordt afgesloten door water. Niettemin, de politie, die sinds de laatste drie dagen met 800 man en twee helikop ters op zoek naar hem is. heeft geen spoor van de man kunnen vinden. Dat wordt toegeschreven aan het onwaarschijnlijke vermogen tot overleven van de zonder twijfel diep gestoorde moordenaar. Hij heeft een opleiding gehad bij de SAS. de speciale troepen, die onder meer in de Falkland-crisis een aantal spectaculaire acties op hun naam wisten te brengen. Vermoed wordt dat de man als huurling een aantal jaren in vreemde krijgsdienst heeft doorgebracht. Het drama begon toen bijna twee weken geleden de verdachte, Barry Prudom. in het Noordengelse Harrogate een politieman doodschoot toen deze zijn auto wilde controleren. Enige dagen later werd Prudom in het plaatsje Girton gesignaleerd, even ten zuiden van Harrogate, waar hij een echtpaar gedurende korte tijd in gijzeling hield omdat hij hun auto nodig had. De gijzeling eindigde in een drama de man werd doodgeschoten en zijn vrouw werd zwaar gewond. Afgelopen maandag werd de agent, David Winter, in het plaatsje Malton door Prudom werd doodgeschoten. De dood van deze agent zette een van de meest grote zoekacties in werking die ooit in Engeland is gehouden. De drievoudige moodenaar, die in zijn diensttijd de reputatie kreeg scherpschut ter te zijn, wordt als een van de gevaarlijkste mensen in het noorden van Enge land beschouwd sinds de vangst van de Yorkshire Ripper, nu ongeveer een jaar geleden. (Van onze redactie economie DEN HAAG - De overheid moet de bevoegdheid tot het uitvaardigen van een loonmaatregel worden ontnomen. Vakbeweging en werkgeversbonden moeten hun loononderhandelingen vrijelijk kunnen voeren. Komen zij niet tot een ak koord, dan zullen zij de oplossing van zo'n impasse in handen moeten leggen van een arbitragecommissie die zij zelf kiezen. De Adviescommissie inzake de over haar werkzaamheden in de eerste helft van dit jaar. Voortgang van het Industriebe leid (naar haar voorzitter de Commissie-Wagner genoemd) beveelt dat aan in het verslag ziektekosten Als onderdeel van een reeks wijzigin gen van het welzijnsbeleid is deze week in een advies aan de regering voorgesteld het systeem van zieken fondsverzekering af te schaffen. Er zou een algemene volksverzekering voor iedereen moeten komen (ongeacht of iemand al dan niet werkt) voor alleen (basisvoorzieningen met een premie naar draagkracht. Wie méér wil. zou zich zelf aanvullend moeten verzeke ren. De commissie is in januari ingesteld door minister Terlouw van economi sche zaken. Zij heeft tot taak de raad van ministers (het kabinet) te advise ren „omtrent de inhoud van het te voe ren beleid ten aanzien van de industrie en de commerciële dienstverlening, in het bijzonder gericht op herindustria- lisatgie, alsmede ten aanzien van de daarmee samenhangende belangrijke aspecten van het sociaal-economisch beleid". Zoals we vorige week al meldden, advi seert de commissie tevens dat verho ging (of verlaging) van de salarissen van ambtenaren niet langer bepaald mag worden door wat er in het bedrijfsleven gebeurt. De overheid zal een eigen loon- beleid moeten voeren. De koppeling die er thans bestaat tus sen de hoogte van het minimumloon en de hoogte van de minimum-uitkering van niet-actieven, moet plaats maken voor een andere. De commissie-Wag- ner komt daarvoor met een nieuw be grip: beleidsmatige afstemming. De commissie meent dat niet langer aan de hand van sommetjes de exacte hoogte van minimumloon en sociale uitkering moet worden vastgesteld. Van die rekenkundige koppeling' moe ten we volgens de commissie af. 'Be leidsmatige afstemming' betekent „dat de beloningsverhouding tussen actie ven en nietractieven (werklozen, bejaar den, wao'ers enzovoort) moet worden afgestemd op enerzijds sociale en an derzijds economische overwegingen". Bij de economische overwegingen wil de commissie ook de vraag betrekken of de gemeenschap het wel kan opbren- (Slot zie pagina 10 Icolorn 5) b en w De PvdA. de WD en het CDA gaan ieder met één wethouder het nieuwe Borselse college van burgemeester en wethouders vormen. Dat betekent dat het CDA één wethouderszetel In heeft moeten leveren, ten gunste van de PvdA. PAGINA 9 uitgaven deltawerken De uitgaven voor de Deltawerken in en langs de Oosterschelde komen in de eerste helft van dit jaar „niet reèel bo ven de geraamde kosten uit. Na de tu multueuze bezuinigings- en aanpas singsoperaties van de tweede helft van vorig jaar zal de komende voortgangs rapportage van de werken geen over schrijdingen aangeven. PAGINA 15 orde verstoorders Blllie-Jean King en Tim Mayotte zijn tot nu toe in sportief opzicht de groot ste ordeverstoorders op Wimbledon Mayotte hield zich woensdag niet aan het scenario door bij de heren de als vierde geplaatste Sandy Mayer uit te schakelen en King bewees opnieuw dat ze in zekere zin niet met haar tijd meegaat. King ging terug in de tijd door de door Tracy Austin geregisseerde doofstom me film over computer-tennis uit de roulatie te nemen. PAGINA 21 landbouw eg-vs In een poging om de toenemende spanning tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap te ver minderen heeft een Nederlandse land- bouwmissie in Washington een beroep op de Amerikaanse regering gedaan om niet overhaast vergeldingsmaatre gelen op het gebied van de handel te nemen maar te wachten op de resulta ten van de pogingen die worden ge daan om de handelsgeschillen uit de weg te ruimen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 8 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13 en 15. Varia: 17. Radio en televisie: 19. Financiën, economie: 21. Geëscorteerd door twee politieagenten stapte mevrouw Anna Aldrovandi (29) gisteren met haar zoontje Free (3) in Rome in een vliegtuig dat haar naar Bangkok zal brengen, waar haar man een vliegtuig heeft gekaapt- om de voogdij over hun kind te krijgen. BANGKOK (UPI - DPA) - Op de luchthaven van Bangkok heeft de kaper van een Italiaanse Boeing 747 woensdag bijna de helft van de 257 gegij zelde passagiers vrijgelaten. Dit heeft Thailandse regeringsfunctiona rissen bekendgemaakt. Vijf bussen werden naar het ge kaapte toestel van Al Italia ge stuurd om de vrijgelaten passa giers op te halen. Bij hun aankomst in het luchthavengebouw zeiden sommige passagiers dat de kaper zelf beslist had wie het toestel mocht verlaten en wie niet. De kaper, de 33-jarige Sepala Eka- nayake uit Sn Lanka, ging akkoord met de vrijlating van de helft van de gegijzelden nadat hem was mee gedeeld dat zijn Italiaanse vrouw en zijn 3-jarlge zoon naar Bangkok op weg waren. De man heeft gedreigd de Italiaan se 'jumbojet' op te blazen wanneer niet aan zijn eisen wordt voldaan. De eisen zijn: een scheiding van zijn in Italië levende vrouw, voogdij over zijn zoon en een bedrag van 825.000 gulden. De man kaapte het vliegtuig dins dagnacht op een vlucht van New- Delhi naar Tokio. Zeven uur na de landing in Bangkok liet hij vier gij zelaars vrij - twee mannen, een In diase vrouw en haar kind. Aan boord van het toestel bevinden zich Japanners, Thai]anders, Italianen en Fransen. De Boeing, die op een afgelegen plek van het vliegveld staat, is door veiligheidstroepen omsingeld. De vrouw van de kaper, de kleuter leidster Anna Aldrovandi, is woensdagmiddag met een lijntoe- stel uit Rome vertrokken naar Bangkok. Ekanayake is toen hij in Italië woonde wel eens gearres teerd wegens het bezit van verdo vende middelen. Thailandse functionarissen heb ben laten weten dat Al Italia bereid is de 825.000 gulden te betalen die de kaper eist. Stembus na het advies-W agner COMPROMIS OVER BEGROTING 1983 BONN - De Westduitse regeringscoalitie van sociaal-democra ten en liberalen lijkt vooralsnog gered. Na dagenlange en buiten gewoon moeizaam verlopen onderhandelingen bereikten de po litieke leiders van SPD en FDP gisteravond een compromis over de begroting voor 1983. Parijse reizigers ontdekten woensdag tot hun verrassing dat het metro-station 'Liège' met een aantal kunstwerken was verfraaid. De muurversiering bestaat uit stadsgezichten en landschappen uit de stad Luik (Liège) en de gelijknamige Belgische provincie. De afbeeldingen, die zijn samengesteld uit beschilderde tegels, zijn vervaardigd door Belgische kunste naars Het resultaat, dat overigens nog niet bekend is gemaakt, moest, echter nog worden goedgekeurd door de beide re geringsfracties. Voordat de sociaal-democratische en li berale afgevaardigden woensdagavond laat voor afzonderlijk beraad bijeen kwamen, was de algemene verwachting gematigd optimistisch. De verwach ting was dat de regering-Scnmidt-Gen- BEIROET (RTR)-Israël lijkt bereid een beperkte terugtrekking te overwegen van zijn troepen die de Palestijnen in YVest-Beiroet omsingelen, wanneer de evacuatie van de Palestijnen eenmaal is begonnen. Dit hebben westerse diplomaten woensdag gezegd. Hoewel er schot lijkt te zitten in de be sprekingen, die moeten verhinderen dat de Israëlische troepen een aanval doen op het westelijk deel van Beiroet, blijven er praktische problemen be staan. die het onmogelijk zouden kun nen maken dat er overeenstemming wordt bereikt, voordat de Israëliërs hun geduld verliezen, aldus de diplomaten. Uit Libanese regeringsbronnen is ver nomen dat ook de mogelijkheid bestaat dat de Palestijnse guerrillastrijders Li banon mogen verlaten met hun zware wapens Premier Begin van Israël had al gezegd dat zijn regering er mee in stemt dat de Palestijnen hun lichte wa pens houden, maar woensdag, na be sprekingen tussen premier Al-Wazzan van Libanon en de Amerikaanse afge zant Habib werd in Libanese kringen opgemaakt dat de Palestijnen ook zwa re wapens mee mogen nemen. Onduide lijk is echter in hoeverre Habib tijdens het onderhoud met Al-Wazzan alleen zijn eigen denkbeelden naar voren heeft gebracht. Eeidere berichten dat Saoedi-Arabie bereid zou zyn een luchtbrug te openen om de Palestijnen te evacueren, werden woensdag door het officiële Saoedische persbureau SPA "categorisch' tegenge sproken. De Israëlische regering besloot woens dag de Amerikanen nog twee dagen de tijd te geven om langs diplomatieke weg de Palestijnen uit Beiroet weg te krijgen. De regering zal zich morgen. President Reagan heeft woensdag avond een hulpwet voor Libanon be krachtigd die voor 50 miljoen dollar hu manitaire bijstand mogelijk maakt 'aan de ongelukkige slachtoffers van de vijandelijkheden in het door oorlog ver scheurde Libanon", zoals de formule ring luidt. De president zei dat zodra de volle om vang van 'de tragedie' bekend was. de Verenigde Staten opnieuw hun steen tje zouden bijdragen aan verlichting van het leed van het Libanese volk. Hel g< scher niet uit elkaar valt doordat de li beralen de samenwerking met de SPD opzeggen. Voor zover valt te overzien, zal de be groting voor het volgend jaar minder dan 2 procent stijgen tot 251 miljard mark. Dat houdt in dat er circa 11 mil jard gespaard moet worden en dat de netto-kredietopname niet hoger mag zijn dan ongeveer 30 miljard mark. De bijdragen voor de werkloosheidsverze kering zullen opnieuw verhoogd wor den met 0.5 procent tot4,5 procent. Ver der streeft de coalitie ernaar de bijdrage voor de pensioen- en ziektekostenver zekering van werklozen niet meer te ba seren op het laatst genoten bruto inko men. maar slechts op 70 procent hier van. Ook zullen mensen die in een zieken huis worden opgenomen, de eerste ze ven dagen 5 mark per dag moeten bij betalen, en waneer patiënten door hun arts een medische kuur krijgen voorge schreven, kost dat hen 10 mark per dag aan bijbetaling. Daarnaast heeft de mi nister van financiën een lijst opgesteld voor vermindering van subsidies en het tegengaan van 'niet geeigende' be last ingafschrïivineen. DEN HAAG (ANP)-Op één van de golf brekers ter hoogte van het Kurhaus in Scheveningen is woensdagavond kort na tien uur het stoffelijk overschot ge vonden van één van de twee Oosten rijkse jongens die vermist werden na dat ze bij het zwemmen in zee in moei lijkheden waren geraakt. Een helikopter van de marine lucht vaartdienst heeft in die omgeving nog tot tegen elf uur met behulp van zoek lichten gezocht naar een teken van de andere vermiste jongen, maar dat heeft niets opgeleverd [et zijn geen halve maatre gelen. de aanbevelingen van de commissie-Wagner n om de Nederlandse economie pS3 uit het slop te halen. In haar advies aan de regering komt ze met voorstellen op het gebied van loonvorming, arbeidsmarkt, belastin gen en prijzen, waarvan de draagwijdte verder gaat dan de optelsom van alles wat het afgelopen jaar aan gedurfde ideeën op tafel is gelegd. De loonvor ming in ons land moet tot stand komen zonder direct ingrijpen van de overheid en beter aansluiten op marktontwikke lingen. De automatische prijscompen satie en algemene prijsmaatregelen moeten worden afgeschaft. De huidige koppeling tussen minimumloon en uit keringen moet worden losgelaten. Voor ambtenaren en zogeheten trendvolgers moet de overheid als werkgever een ei gen belonings- en arbeidsvoorwaarden beleid ontwikkelen. Kortom, de com missie-Wagner n bepleit een koerswij ziging in het sociaal-economisch beleid van ons land. waarbij ruimte en vrijheid voor het bedrijfsleven voorop staat en waarin wordt afgerekend met een aan tal 'verworvenheden' die tot voor kort - zolang het nog goed ging - als onaan tastbaar werden beschouwd. En dat in grijpende geheel is dan in de eerste plaats bedoeld om de verstarring van de arbeidsmarkt te doorbreken, - het verschijnsel dat als de grote boosdoe ner van de slechte gang van zaken van het ogenblik in Nederland wordt aange merkt. De eerste uitwerking van het Wag- ner-advies aan het politiek en so ciaal-economisch front in Den Haag was voorspelbaar: het was er een van een explosie. En dat kwam niet in het minst als gevolg van de vergaand dra gende lading die premier Van Agt al aan de inhoud had gegeven nog vóórdat deze was gepubliceerd. De minister president verklaarde eind vorige week dat het advies van deze tweede com missie-Wagner (officieel geheten: Ad viescommissie inzake de voortgang van het industriebeleidl basis moet worden voor de formatie van een nieuw kabinet na de verkiezingen van 8 september aanstaande. CDA en WD haastten zich gisteren met de mededeling dat men zich goed kon herkennen in de ver gaande aanbevelingen. Vooral de con clusie dat de overheid niet alleen de problemen te lijf kan maar dat er een bondgenootschap nodig is om de vader landse economie uit de versukkeling te halen spreekt de christendemocraten en de liberalen aan. Een reactie, te ver gelijken met het slot van de onlangs uit gesproken regeringsverklaring van het zomerkabinet-Van Agt III. Daarin im mers werd ook een vergelijking getrok ken met de 'handen-uit-de-mouwen'- mentaliteit. die in het Nederland van kort na de tweede wereldoorlog heerste. PvdA en de vakbeweging zijn heel wat minder lovend. Opgeven van de auto matische prijscompensatie zonder be hoorlijk alternatief en ontkoppeling van lonen en uitkeringen worden vol strekt van de hand gewezen. Wagner en zijn deskundigen krijgen bij oppositie en vakbeweging het verwijt van 'eenzij digheid' mee D'66 tenslotte hangt met zijn beoordeling van het advies tussen beide opvattingen in. Hoe onbedoeld dat ook is geweest - de commissie-Wagner n heeft met haar gisteren gepresenteerde rapport de verdienste gehad dat de politieke partijen in de komende maanden op weg naar de verkiezingen hard met de neus op de feiten zijn gedrukt. En ze kunnen niet langer doen alsof de neus bloedt. Ontkoppeling van lonen en uit keringen, de automatische prijscom pensatie, het heilig verklaarde trendbe- leid (de methode, waarbij de ambtena rensalarissen de loonvorming in het be drijfsleven zonder meer volgen): tot «voor kort waren het gegevenheden, die met vergaande garanties werden om ringd. Voor de vakbeweging onbe spreekbare 'vastigheden', in de politiek regelrechte breekpunten. Toch begint er wat dat betreft een merkbare kli maatsverandering op te treden. De min of meer plotselinge discussie die de In dustriebond FNV binnen de vakbewe ging heeft aangezwengeld over het hui dige stelsel van de prijscompensatie is daarvan - uit volstrekt onverdachte hoek - een opvallend voorbeeld. Vriend en vijand, ook van dit advies van de commissie-Wagner n zijn ervan over tuigd dat morrend aan de kant blijven staan in de huidige omstandigheden de slechtste bijdrage aan herstel van eco nomie (en dus werkgelegenheid als pro bleem nummer één) is. De inzet van de komende verkiezingen kan kort en krachtig zijn. vdM VLISSINGEN - De Vlissingse poli tie heeft de afgelopen maand een tiental mensen gearresteerd die ervan worden verdacht handel te hebben gedreven in verdovende middelen. Het gaat om een groep' die volgens de recherche in Vlis- singen in het laatste halfjaar voor zo'n 100.000 gulden aan soft- cn harddrugs moet hebben verhan deld. Bij de verschillende arresta ties werd overigens slechts een ge ringe hoeveelheid drugs onder schept. (Zie ook pagina 2).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1