PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Per 1 juli invoering solidariteitsheffing Spanning Falkland-crisis stijgt Dode bij overval bank in Lelystad WESTEN MINIMA WORDEN ONTZIEN DWAZE MOEDERS? SLEUTEL PvdA wil aftrek sociale premies afschaffen Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 12 graden, matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind uit noord tot noord west. 225e jaargang no. 95 Zaterdag 24 april 1982 «r—tv n- a r—Lange Vorststr. - Goes MENSWEAR Tei 01100-15755 UTRECHT - Bij Central Soya in Utrecht zal voor het eerst in Nederland een jg-urige werkweek worden ingevoerd. De verkorte werkweek bij het bedrijf, een oliefabriek waar soyabonen worden verwerkt, gaat volgend jaar oktober in. De huidige vijfploegendienst zal daarvoor worden uitgebreid tot zes. Bij het bedrijf verken 60 mensen. Volgens districtswoordvoerder Wijnings van de Industriebond FNV is hiermee het front van de werkgevers, die tot nu toe een kortere werkweek hebben geweigerd. doorbroken. De kortere werkweek komt geheel voor rekening van Central Soya. Bij de cao-onderhandelingen met Central Soya is verder afgesproken dat het bestaande systeem van de prijscompensatie wordt gehandhaafd, dal er 100 pro cent uitbetaling bij ziekte blijft en dat er een procent loonsverhoging zal worden betaald. Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid zei deze week nog dat een kortere werkweek nodig ivas om tot een betere verdeling van de schaarse arbeid te komen, maar dat de werknemers hiervan de kosten zouden moeten dragen. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De loon- en inkomstenbelasting gaat op 1 juli met anderhalf procent omhoog, met uitzondering van de laagste tariefschijven, waardoor de laagste inkomens, de minima, worden ontzien. De ministerraad heeft vrijdag besloten tot die verhoging als tijdelijke „solidariteitshef fing" tot het eind van het jaar. De maatregel levert 635 miljoen gulden op voor het werkgelegen heidsbeleid. Daarnaast heeft het kabinet vrijdag be sloten de regels voor belastingaanslag te wijzigen, waardoor het aantal aansla gen beperkt wordt. Onderdeel daarvan is onder meer dat men minder gemak kelijk teveel betaalde loonbelasting te rugkrijgt. Deze maatregelen leveren de schatkist per jaar 25 miljoen gulden op en een besparing van 17 miljoen op de belastingdienst. De solidariteitsheffing was al opgeno men in het lijm-akkoord van de infor mateurs De Galan en Halberstadtna de PAGINA 2 kraker Een onderzoek van het Economische Technologisch Instituut voor Zeeland wijst uit dat de bouw van een hydro- cracker bü de Total-raffinaderij in het Sloegebied alleen verantwoord is als de overheid het project steunt. Hoewel het ETT het. rendement van de Investe ring voor de kraker in verband met de rentestand maar marginaal noemt, pleit het instituut toch voor de bouw, omdat die zou passen in de industriali satie- en vemieuwingsfllosofie van economische zaken. kabinetscrisis vorig najaar. Onenigheid bestond echter nog over de manier waarop die heffing zou worden opge legd: door middel van verhoging van de loon- en inkomstenbelasting of door verhoging van de BTW. De PvdA had duidelijk voorkeur voor de loon- en inkomstenbelasting, het CDA zag liever een BTW-verhoging. Dat het kabinet voor de loon- en inkom stenbelasting heeft gekozen, heeft vol gens vice-premier Den Uyl vooral te maken met het „herverdelings-effect" dat daarmee bereikt wordt. Een BTW- verhoging zou voor alle inkomensgroe pen even hard aankomen. De tijdelijke verhoging van de loon- en inkomstenbelasting geldt niet voor de genen op wie de twee laagste tarief schijven van toepassing zijn. Op be lastbare inkomens tot 20.000 gulden heeft de solidariteitsheffing daardoor geen effect. Daarboven neemt het ef fect in percenten van het inkomen toe: 0.25 bij 30.000 gulden. 0,83 bij 80.000 gulden en 1,57 bij 240.000 gulden. In het akkoord van De Galan en Hal- berstadt was voorzien dat de solidari teitsheffing al op 1 april zou ingaan. Door de meningsverschillen over de vormgeving ervan, kan de maatregel nu pas op 1 juli van kracht worden. Ze loopt op 31 december af. Van de op brengst van 635 miljoen gulden zal 420 miljoen nog dit jaar in de schatkist ko men, de rest volgend jaar. T-biljet De wijziging van het wetsontwerp tot beperking van bet aantal belasting aanslagen betekent vanaf 1984 een be sparing van 17 miljoen gulden per jaar boodschap De Schot Benjamin Creme is in Neder land met een boodschap: Hij gelooft vast dat binnen nu en twee maanden de wereld kennis zal hebben genomen van Maltreya, de wereldleraar, de Christus. op werkingscontract De veronderstelling van enkele kamer leden, dat Zweedse electriclteitsbe- driJven nieuwe onderhandelingen met de Franse opwerkingsfabriek Cogèma gaan voeren, is door minister Terlouw ontzenuwd. De kamerleden vroegen de minister of hij aanleiding zag om ook over de opwerkingscontracten tussen Cogéma en de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij te gaan praten drugs In een bijeenkomst van deskundigen uit de kring van ambtenaren, hulpver leners, politie en justitie is de aanbeve ling naar voren gekomen om het ge bruik van harddrugs in de opiumwet aan te merken als een overtreding en niet als strafbaar delict. De deskundi ge pleiten voorts voor het doorbreken van de vooroordelen ten aanzien van herome bomincident De behandeling van het bomincident I uit de wedstrijd tussen AZ'67 en Feye- I noord heeft een verrassende wending genomen. Een twintigjarige Feye- noord-supporter heeft de daad be- kend Een 21-Jarige Delftenaar. tot nu toe de hoofdverdachte, is op vrije voe- ten gesteld Nieuws uit Zeeland: 2,5,6, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Financiën, economie: 15. Radio en televisie: 24 en 25. Zaterdagkrant: 17, 18, 19. 21 en 3, Ondanks het conflict tussen Argentinië en Engeland over de Falkland Ei landen maakten de 'Dwaze Moeders' van Argentinië ook deze week hun tocht over het Plaza de Mayo in Buenos Aires Een van de moeders, wier kind in de jaren zeventig verdween na opgepakt te zijn door de veiligheids politie, houdt ven bordje waarop staat de Fulkluiul Eilanden zijn Argen tijns, de vermisten ook. op de personele en materiele kosten van de belastingdienst. Bovendien zal het totaal van de belastingopbrengst al vanaf 1983 met 25 miljoen gulden per jaar stijgen. In het door het vorige ka binet ingediende wetsontwerp was sprake van een besparing van 24 mil joen gulden op de belastingdienst en een extra belastingopbrengst van 105 miljoen gulden. Het aantal T-biljetten wordt beperkt doordat bedragen onder de 300 gulden niet meer worden terugbetaald De zo geheten teruggaafdrempel ligt nu op 110 gulden. Daarnaast wordt de belas tingvrije som voor neveninkomens ver hoogd tot 1000 gulden. Verder ziet het kabinet af van een verhoging van de aanslaggrens van 53.000 gulden tot 60.000 gulden- Het eerste doel van het wetsontwerp, dat in 1983 ingevoerd moet worden, is een aanzienlijke besparing op de uit voeringskosten van de belastinghef fing te bereiken door het beperken van het aantal te behandelen aanslagbil jetten. Een dergelijke beperking is een van de weinige mogelijkheden van de belastingdienst om een bijdrage te le veren aan de ombuigingsoperaties van de overheid. Loondeskundige Frans Drabbe van de FNV is niet ontevreden over de aange kondigde (tijdelijke) solidariteitshef fing. Overigens zal de zaak wel in samen hang moeten worden bekeken met an dere regeringsplannen waarover de FNV minder te spreken is. zoals de in de voorjaarsnota aangekondigde nieuwe bezuinigingen. CNV-loondeskundige Terpstra zegt in een reactie liever invoering van het door zijn vakcentrale bepleitte inves- teringloon te hebben gezien. Nu dat er voorlopig toch niet komt, heeft hij ech ter vrede met de solidariteitsheffing via de belastingen. „Het is niet wat wij eigenlijk willen, maar het is tenminste iets," aldus Terpstra. Het hooggerechtshof van de Sowjet- republiek Estland heeft de 52-jarige arts Endel Rose tot een jaar werkkamp veroordeeld omdat ze had opgeroepen tot staking en vlugschriften had ver spreid. zo is vrijdag in Stockholm mee gedeeld door een steungroep voor poli tieke gevangenen in Estland. Het ging om vlugschriften van het 'democratisch volksfront van de Sowjet-Unie'. Koningin Beatrix werd gisteren als onderdeel van het officiële bezoek dat zij met haar echtgenoot brengt aan de Verenigde Staten ontvangen op het stadhuis van New York. Bij deze gelegenheid bood burgemeester Edward Koch rechtsde vorstin de sleutel van de stad aan Meer over het bezoek van het koninklijk paar aan de Verenigde Staten op pagina 3. BUIT: 50.000 GULDEN LELYSTAD - De 35-jarige filiaalbe- heerder van de Bondsspaarbank in Lelystad, T. Prins, die gistermorgen le vensgevaarlijk gewond raakte toen een overvaller hem in zijn bankge bouw neerschoot, is gistermiddag in een Zwols ziekenhuis overleden. Bij de overval liep ook het andere perso neelslid van de bank, de 23-jarige L. V., ernstige schotwonden op. Zij verkeer de gisteravond niet meer in levensge vaar. Om tien uur gistermorgen werd L. V. door een man, gewapend met een pi stool, gedwongen een geldbedrag af te geven. Wat daarna gebeurde was gister avond nog onbekend. L, V. wist in ieder geval zwaargewond naar de naast de bank gelegen supermarkt te komen, waar de politie werd gewaarschuwd. Van de overval zelf zijn geen getuigen, wel hebben ooggetuigen buiten de bank iemand zien wegrennen. Op grond VS helpen bij onderzoek dood journalisten NEW Y ORK - Nederland heeft van de Verenigde Staten de toezegging gekre gen dat zij het Nederlandse verzoek zullen steunen om in El Salvador de militaire patrouille te kunnen onder vragen die schuldig is aan dc dood van vier Nederlandse journalisten. Minis ter van buitenlandse zaken mr. Max van der Stoel is daarvan telefonisch op de hoogte gesteld door de Amerikaan se onderminister Lawrence Eaglebur- ger. Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De PvdA vindt dat er een eind moet komen aan de aftrekbaarheid van de sociale premies in de belas tingwetgeving. Volgens fractieleider Meijer kan deze ope ratie de overheid volgend jaar al zo'n anderhalf tot twee miljard opleveren. Meijer beschouwt deze maatregel tevens als een mogelijk heid om de hogere inkomens extra te laten inleveren Daar mee zou het koopkrachtverlies voor deze groepen in 1983 alsnog op -4 procent uit kunnen komen. Hij zei dit in het De onwerkelijke energiediscussie daarvan neemt de politie van Lelystad aan dat de overval werd uitgevoerd door één dader. Er werd een bedrag van 50.000 gulden buitgemaakt. Van onze corrrespondent) LONDEN - De spanning rond de nu drie weken durende Falkland-crisis heeft vrijdagavond een nieuw hoogte punt bereikt. Terwijl de Britse oor logsvloot in de buurt van de eilanden is aangekomen, is de missie van minis ter van buitenlands zaken Pym in Was hington mislukt. Pym kwam donderdag in de Verenigde Staten aan om er aan de Amerikaanse onderhandelaar Alexander Haig nieu we Britse voorstellen voor te leggen. Maar die besprekingen, zo werd vrij dagavond duidelijk, hebben geen resul taat opgeleverd. Minister Pym maakte zich vrijdag avond laat al weer gereed om naar Lon den terug te vliegen Voor zijn vertrek zei hij dat hij geen enkele vooruitgang kon melden, maar dat hij de hoop op een diplomatieke oplossing voor het ge schil niet had verloren. De ontmoeting die Pym met president Reagan zou hebben is met doorgegaan Ook hierin zien waarnemers een teken dat bij de besprekingen geen enkele vooruitgang is geboekt, en dat Pym niet veel meer heeft gedaan dan tegen over Haig de bekende Bntse standpun ten herhalen De onderhandelingen zitten nog steeds muurvast op het probleem van de soe vereiniteit over de Falkland Eilanden De Argentijnse minister van buiten lands zaken Costa Mendez komt zon dag in Washington aan. om nog eens de Argentijnse visie op dit probleem te ge- zich gesplitst heeft, en dat een aantal schepen onderweg zou zijn naar het ei land Zuid-Georgie. dat administratief bij de Falkland Eilanden behoort maar er enige honderden kilometers van ver wijderd ligt. Volgens die geruchten zou Engeland eerst dit eiland willen herove ren op de omtrent 400 Argentijnse mili tairen die er gelegerd zijn Als de Argen tijnen hierbij verzet zouden bieden, komt de Falkland-crisis in het gevrees de stadium van geweld De gedachte dat >de Bntse militairen mogelijk al dit weekeinde tot dit geweld zullen overgaan, kregen vrijdag nieuw voedsel door het bezoek dat premier Thatcher aan het hoofdkwartier in het ministerie van defensie heeft gebracht. Oorlogszone Inmiddels is de Britse oorlogsvloot nu zeer dicht de wateren rond de Falkland Eilanden genaderd. Dit weekeinde kunnen de schepen al in de oorlogszone van 400 kilometer rond de eilanden aankomen. In Londen deden vrijdag hardnekkige geruchten de ronde dat de oorlogsvloot LONDEN - Deskundigen van de Bntse inlichtingendienst bestuderen bandopnamen van de zwoele stem van een vrouw die de opvarenden van de Bntse vloot op weg naar de Falkland-Eilanden toefluistertDit wapen in de strijd tegen de armada is kennelijk bedoeld om bij de militairen heimwee op te wekken en verwamng te zaaien. De stem van de vrouw, die zich 'liberty' 1 vrijheid, noemt, werd donderdag gehoord Dezelfde tactiek gebniikend als de Japanse 'Tokio Rose' die tijdens de tweede wereldoorlog Hel M tv-programma 'Haagse Bluf. De maatregel zou op 1 januari moeten ingaan. De PvdA-fractieleider gelooft dat vooral de hogere Inkomens op dit moment profiteren van het systeem van aftrekbaar heid van de premies. In totaal kost dit stelsel de overheid tussen de zeven en tien miljard gulden per jaar. zei hij De fractie is van plan om dit voorstel aan de orde te stellen tijdens de komende behandeling van de Voorjaarsnota. Vol gens Meijer denkt de fractie in eerste instantie aan afschaf fing van de aftrekbaarheid van de AOW'-premie. van waaruit de activiteiten van de vloot gecoördineerd worden. Het Britse ministerie van buitenland se 2aken heeft inmiddels de in Argenti nië wonende Britten aangeraden het land te verlaten. Verscheidene Britten die daar wonen hebben overigens de afgelopen dagen dreigbrieven ontvan gen. via de radio propaganda tot de geallieerde troepen richtte, wisselde lieve boodschappen af met de laatste voetbaluitsla gen en het laten horen van klanken van Big Ben. De boodschappen werden opgevangen door een 73-jarige zakenman, die een enthousiast radio-amateur is Hij nam ze op de band op en zond ze naar het ministerie van defensie. Een woordvoerder zei dal men een onderzoek instelt om na te gaan of het een grap is. Met is voor het eerst dat wij hoorden van Argentijnen die zoiets zouden doen verschijnsel "Brede [.Maatschappelijke Dis cussie Energiebeleid' rBMD) heeft nu officieel zijn entree h* "H gemaakt in Zeeland. Gisteren ^5=^ had de stuurgroep <de club- De Brauw). die het inspraak-circus van volstrekt onvoorspelbare aard moet op gang brengen en besturen, zich een dag lang in de Statenzaal te Middelburg ge nesteld voor de eerste regionale hoor zitting hier Er worden over het hele land heen 15 van dergelijke zittingen gehouden Ze maken onderdeel uit van de eerste fase van die BMD. de informa tie. Aan de rechtstreekse ontmoeting tussen de deelnemers aan de discussie en de stuurgroep was al een uitvoerige schriftelijke voorbereiding voorafge gaan. De stuurgroep heeft de afgelopen maanden ongeveer 4000 reacties bin nen gekregen: uiteenzettingen van groepen en personen over het energie beleid dat zij zouden wensen. Waren de ze reacties vergezeld van een argumen tatie (bij 400. tien procent dus. het ge val). dan volgde een uitnodiging voor een nader informatiegesprek. Uit Zee land waren in totaal 11 beargumenteer de opvattingen ingezonden. De stuur groep-De Brauw had gisteren uiteinde lijk 7 deelnemende organisaties en/of particulieren tegenover zich. Een ma gere oogst, vooral gezien tegen de ach tergrond van de - wat men zou kunnen noemen - officieuze energiediscussie, die in Zeeland al gedurende een reeks van jaren aan de gang is. TTTas de geboorte van het inspraakex- W periment BMD al een moeilijke be valling, toen het kind eenmaal moest leren lopen bleek het niet een van de goedkoopste te zijn. Nog maar twee maanden geleden stond politiek Den Haag op zijn kop van de hoogte van de begroting die de stuurgroep had inge diend om tot een goed resultaat te ko men: 35 miljoen De tweede kamer achtte 25 miljoen voldoende; uitein delijk trok minister Terlouw van econo mische zaken er 28 miljoen voor uit. Komt nog by dat, hoewel een ruime meerderheid in de tweede kamer de BMD bepaald niet afgevoerd wil zien. nut en effect van deze energiediscussie van meet af met grote twijfels zijn om geven. Wie de stuurgroep 'op toemee' intussen bezig ziet kan niet anders dan constateren dat zij met grote inzet, ge perfectioneerde techniek en een opval lend en nadrukkelijk onafhankelijke in stelling bezig is aan een haast onmoge lijke opgaaf. Hoofddoelstelling is, popu lair gezegd, een poging om beweging te krijgen in een voor Nederland zwaar omstreden kwestie als het beleid met het oog op de energievoorziening in de toekomst; een kwestie die als maat schappelijk probleem in feite volledig is vastgelopen. De vraag of Nederland al of met moet verder gaan met het ge bruik van kernenergie beheerst het ove rigens veelvormige beeld van een ener giebeleid geheel De indruk bestaat dat voor- en tegenstanders van het gebruik van kernenergie zich met hun stand punten volledig hebben ingegraven. En als dat al minder het geval is dan praat men elkaar het bestaan van zo'n on wrikbare zwart-wit-tegenstelling aan. Een soort mythevorming, dat toch al vooraf vaststaat wat deze Brede Maat schappelijke Discussie Energiebeleid gaat opleveren, heeft bovendien een aantal organisaties tot de overtuiging gebracht dat de hele zaak maar beter kan worden geboycot. Alleen om niet achteraf het verwijt te krijgen dat men zijn mond dicht heeft gehouden op het moment dat het mogelijk was met een opinie voor de draad te komen willen sommige clubs dan nog wel meedoen. Dat bleek ook gisteren bij de opstelling van het Energie Komitee Zeeland. Maar zo'n deelname tegen wil en dank is natuurlijk niet de beste voorwaarde voor inspiratie in de discussie. Misschien wel mede als gevolg van de onzekerheid bij het werken in dit soort van inspraak-niemandsland heeft de stuurgroep-De Brauw voor zichzelf een uiterst strakke regie uitge zet bij de organisatie van haar activitei ten. zoals gisteren die regionale hoorzit ting m Middelburg Van een discussie ronde met en tussen de deelnemers kon geen sprake zijnDat stond in het draai boek. Het gaat de stuurgroep-De Brauw in deze fase erom. eerst en vooral materiaal te verzamelen, een beeld te krijgen van wat aan maatschappelijke betrokkenheid over het energievraag stuk of delen daarvan leeft. Vragen stel len en antwoorden afwachten. Kil. za kelijk, emoties vermijdend is de sfeer waarin dat gebeurt. Eigenlijk wat on werkelijk. de gang van zaken by zo'n hoorzitting En dan nog te bedenken dat hier in Zeeland allerlei vraagstuk ken aan de orde kwamen, die recht streeks gekoppeld waren aan de aanwe zigheid van de enige commercieel be dreven kernenergiecentrale in dit land. die in Borssele De stuurgroep die deze brede maatschappelijke discussie tot een goed einde wil brengen om aldus een bydrage te leveren aan de uiteinde lijke beleidsvorming op termijn in ener gie-aangelegenheden is erg gewetens vol en nauwgezet bezig. Er komt onge twijfeld erg veel aan verspreid weten schappelijk en wetenswaardig mate riaal op tafel Eind 1983 moet het in spraak-experiment zijn voltooid en het eindrapport op tafel liggen. Het is al leen de vraag of de gekozen werkwijze er niet toe zal leiden dat de stuurlieden ervan de mensen die al jaren bezig zijn met energiediscussies meer van zich vervreemden dan samenbinden. In dat geval loopt de BMD dood vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1