PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vorderingen met voorjaarsnota WESTEN VAN DER LOUW EN VAN DAM MEER IN TREK DAN DEN UYL Prins in krottenwijk Brief Nederlandse bisschoppen: geen inmenging in El Salvador Zondag zomertijd KABINET: INVESTERINGSLOON Bouwvakkers ziek na graafwerk op terrein voormalig gasbedrijf Lenteweer Droog en zonnig, in de vroege ochtend nog een enkele mistbank. Middagtem- peratuur van 9 graden op de Wadden tot 17 graden in het binnenland. Wei nig wind. 225e jaargang no. 72 Zaterdag 27 maart 1982 MENSWEAR Lange Vorststr. - Goes Tel. 01100-15755 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet overweegt nog dit jaar een „investeringsloon" op te leggen aan alle werknemers. Minister-president Van Agt zei dat vrijdag op zijn wekelijks persconferentie. Alle werknemers zouden dan een deel van hun inkomen moeten inleveren ten behoeve van investeringen. Volgens minister Den Uyl (so ciale zaken en werkgelegen heid) moet het kabinet de afwe ging maken tussen het bij wet voor iedereen opleggen van dat investeringsloon of het per be drijfstak laten regelen. „Voor beide is wat te zeggen", zei hij. Belangrijk is wat het effect op de koopkracht is. Dit punt was een van de zaken die vrij dag aan de orde kwamen in het overleg over de Voorjaarsnota in de zogenaam de vijfhoek, de minister-president cn de ministers van financiën, sociale, economische en binnenlandse zaken. Volgens premier Van Agt zijn vrijdag „enige vorderingen" gemaakt en wil het kabinet eind volgende week tot be sluiten komen, „al kan dat tijdstip nog wel enkele etmalen worden verscho- üit Van Agt's opmerkingen kon worden afgeleid dat ook sprake is van toenade ring tussen de ministers. Zo zijn voor- vertraging veren Door het uitvallen van de veerboot Prinses Margriet moet de komende t()d rekening worden gehouden met vertraging op de veren over de Wester- schelde. Tussen VUssingen en Bres- kens varen twee schepen, waarvan er maar één vrachtwagens kan vervoe ren. Volgens een eerste schatting be draagt de schade aan de Prinses Mar griet. die het schip opliep bi) de aanva ring van donderdag, ongeveer een mil joen gulden. acties banken De Amsterdamse rechtbank beeft de blokkade van bet ABN-computercen- trum In Amstelveen verboden. De ac ties van de dienstenbonden FNV en CNV tegen de banken breiden zich langzaam uit waterschappen Provinciale staten van Zeeland willen een onderzoek naar het functioneren van de waterschappen en het nut van een verdergaande fusie, zonder grote Invloed van de voorkeur van gedepu teerde staten voor de vorming van drie waterschappen. landbouwprijzen Met een kleine meerderheid voor heeft het Europees Parlement besloten de landbouwprijzen voor het oogstjaar 1982 met veertien procent te verhogen Als bet parlementsvoorstel door de ministers van de EG-landen wordt overgenomen kunnen de Nederlandse boeren op een inkomensverbetering van 16.5 procent rekenen. schaakkampioen Hans Ree Is Nederlands schaakkam pioen Na elf Jaar is Ree terug op deze topposlUe. woningbouw Grote beleggers zoals banken en pen sioenfondsen vinden de inflatie en de 1 huurprijzen een te onzekere factor om te investeren in dc woningbouw. De nationale woningraad (NWRi luidt J voor de tweede keer In korte tijd de noodklok over de bouw Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 9 en 11 Binnen- en buitenland: 3 en 13 Sport: 25 en 27 Radio en televisie: 29 Financiën, economie: 31 Zaterdagkrant: 17, 18. 19. 21 en 23 stellen voor bezuinigingen over tafel ge- gaan die méér dan 2 miljard gulden om vatten. de grens die de PvdA tot nog toe heeft aangehouden. Over enkele van de gedane voorstellen is men het wél eens geworden. „We heb ben vandaag enkele honderden miljoe nen guldens verdiend", zei Van Agt, „als dat elke dag zo doorgaat komen we er wel". Op welke punten die overeen stemming is bereikt, wilde hij overigens niet zeggen. De premier benadrukte dat geen van de ministers, dus ook de PvdA'ers niet, zich heeft gebonden aan het opgestelde lijstje. Er is nog geen overeenstemming over het uiteindelijk te bezuinigen be drag. En dat ligt, zo bleek, nog steeds dichter bij de 4,5 miljard die het CDA bezuinigd wil zien. dan bij de 2 miljard van de PvdA. Stuurraketten Columbia beproefd HOUSTON. TEXAS (RTR/UPI) - De Amerikaanse astronauten Jack Lous- ma en Gordon Fullerton hebben vrij dag de manoeuvreerraketten van hun ruimtependel afgevuurd. Deskundi gen op de grond bestudeerden een com municatieprobleem. De astronauten, die zich goed voelden nu zij gewend zijn aan het gebrek aan zwaartekracht, hebben ook weten schappelijke experimenten voortgezet op hun vijfde dag in de ruimte. Op de vraag of de uitslag van de Provin cial e-Statenverkiezingen van Invloed is geweest op de discussies in de vijfhoek, zei Van Agt na lang nadenken: „wel in spirerend". Volgens Van Agt „is iets in de standpunten verschoven". Hij liet blijken de indruk te hebben dat de PvdA met meer bezuinigingen dan 2 miljard akkoord zou kunnen gaan". Lakens Van Agt citeerde met duidelijke in stemming minister Van Thijn (binnen landse zaken), die hem had aangeraden op de persconferentie te zeggen: „Het bedje is bijna gespreid. Nu de lakens nog en die deel ik (Van Agt) volgende week uit". Dat laatste betekent vol gens de premier nog niet dat hij woens dag met een soort eindvoorstel zal ko men. De premier noemde de kans dat het ka binet uit de problemen over de Voor jaarsnota komt„nog steeds groter dan 50 procent". Volgende week woensdag praten de ministers van de vijfhoek (Van Agt, Van der Stee, Den Uyl. Van Thijn en Terlouw) verder. Dat kan niet eerder omdat premier Van Agt maan dag en dinsdag in Brussel de vergade ring van de Europese ministerraad moet bijwonen. Minister Den Uyl zei vrijdagavond voor de VARA-tv, dat hij en staatssecretaris Dales „er niet aan denken" om het wetsontwerp over de beperking van het ziekengeld in te trekken. De huidige strenge uitgavenbeperking voor de vijftien ministeries moet vol gens minister Van der Stee (financiën) worden voortgezet De mnisterraad is vrijdag met bet voorstel van Van der Stee akkoord gegaan. Met zijn voorstel probeert Van der Stee te verhinderen dat bet kabinet binnenkort met nienwe tegenvallers te maken krijgt. Dat kan gebeuren wan neer de verschillende ministeries de hun toegestane uitgavenlimieten over schrijden. Dat zou kunnen leiden tot een verdere verslechtering van de be groting. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De PvdA-ministers Andre van der Louw en Marcel van Dam kunnen als lijsttrekker bij Tweede-Kamerverkiezingen meer PvdA-stemmen terug winnen dan Joop den UyL Dat blijkt uit een onderzoek dat het bu reau In ter-View BV in opdracht van het VARA-televisieprogramma Haagse Bluf hield naar de oorzaken van de ver kiezingsnederlaag van de PvdA deze week. Aan het telefonisch onderzoek is deel genomen door 1158 Nederlanders. Den Uyl, zo blijkt uit het onderzoek, heeft verreweg de grootste aanhang bij de kiezers die de partij bij de Staten verkiezingen zijn trouw gebleven. Van de PvdA-stemmers die nu thuis zijn ge bleven of op een andere partij hebben gestemd, geven er meer de voorkeur aan Van der Louw en Van Dam. Wan neer er nu kamerverkiezingen zouden zijn, zou van de potentiële PvdA-kie- zers 58 procent op die partij stemmen als Van der Louw lijsttrekker was, 56 procent als Van Dam het was. en 52 pro cent met Den Uyl als lijsttrekker In een reactie hierop zei Den Uyl voor de VARA-televisie dat het hem nog erg meeviel dat na zes keer lijsttrekker schap zoveel mensen zijn naam op nieuw noemen. Hij vond het „ontzet tend interessant" dat ook andere na men goed blijken te liggen. „Maar het blijven gezelschapsspelletjes", zei Den Uyl. „Waar het nu op aan komt is dat er beleid gemaakt wordt in het kabinet, in de Kamer en in de partij. Van degenen die anders stemden of thuis bleven, geeft 44 procent te kennen dat de PvdA geen duidelijk beleid heeft om de problemen van deze tijd op te lossen. Verdere klachten zijn dat de partij haar beloften niet waarmaakt (39 pet.), dat in het algemeen het vertrou wen in de politiek ontbreekt (35 pet.), dat de PvdA de vakbeweging tegen zich in het harnas jaagt (33 pet.) en dat het in de partij ontbreekt aan leiding (29 pet). Volgens Den Uyl bevestigt het onder zoek zijn eerdere uitspraak, dat de kie zers onvoldoende zicht hebben op de koers van zijn partij. „Daaraan moet de Partij van de Arbeid wat doen". De Saoedi- Arabische prins Talal Bin Abdul Aziz al Saud op bezoek in een arme krottenwijk van de Brazi liaanse stad Rio de Janeiro. De prins, speciale afgevaar digde van UNICEF, het kin derfonds van de Verenigde Naties, inspecteerde de voorzieningen voor kinde ren die door VN-organisatie in deze 'favela' zijn getrof fen. De functionaris die door zijn gewaad vele kindero gen op zich gericht zag, is broer van de Arabische ko ning Khaled. Een minibus brandt in een straat van San Salvador nadat de wagen door de guerilla tot ontploffing was gebracht. De bevrijdingsbeweging voert momenteel een campagne met als doel de verstoring van het openbaar vervoer vóór de verkiezin gen zondag. De minibusjes worden ingezet nadat meer dan 200 bussen van het openbaar vervoer werden vernield dit jaar. NOVIB SCHENKT 400.000. GULDEN AAN VERZET UTRECHT (ANP) - De Nederlandse bisschoppen hebben de wens uitgesproken dat bet volk van El Salvador in vrijheid over zijn eigen problemen kan beslissen en dat geen enkele buitenlandse mogendheid zich op een zodanige wijze in de situatie mengt dat het conflict daardoor wordt verlengd en een oplossing wordt verhinderd. Dit schrijven de bisschoppen vrijdag in een brief, die door kardinaal Wille- brands is ondertekend, aan de bis- schoppenconfentie in El Salvador. De NOVIB heeft vrijdag vierhonderd duizend gulden geschonken aan het ge zamenlijk oppositiefront van politieke partfjen, vakbonden, studenten- en boerenorganisaties in El Salvador en een bundeling van vyf politiek-milital- re organisaties in dat land. Het geld werd overhandigd aan de vertegen woordiger van de organisaties in Neder land, German Avalos Een aantal kerkelijke instellingen heeft vrijdag bij de Amerikaanse ambassade Politie lost 73 inbraken op in West-Brabant BERGEN OP ZOOM (ANP)- De recher che in Bergen op Zoom heeft de afgelo pen dagen 73 inbraken in West-Bra bant opgelost. Acht mensen zijn aange houden. Zes van hen hebben de inbra ken inmiddels bekend, twee van de ar restanten die worden verdacht van he ling hebben hun aandeel ontkend- De buit bestond in de meeste gevallen uit geld. sieraden, elektrische appara tuur en klokken. De marechaussee en de rijkspolitie verleenden bijstand aan het onderzoek. De zes verdachten van de inbraken zyn voorgeleid aan de offi cier van Justitie in Breda. DEN HAAG (ANP) - In de nacht van vandaag (zaterdag) op morgen (zon dag) gaat in ons land de klok om 02.00 uur één uur vooruit waardoor weer de zomertijd geldt. Het zal daarna in de ochtend langer donker en 's avonds langer licht zijn tot de nacht van zater dag op zondag 26 september, wanneer de klok weer éen uur teruggaat en de wintertijd ingaat. De meeste landen van de EG gaan op 28 maart over op de zomertijd- Alleen Groot-Brittanmé en Ierland kennen een gedeeltelijk afwijkende regeling. In deze landen begint de zomertijd welis waar op 28 maart maar eindigt pas zon dag 24 oktober Joegoslavië doet het helemaal zonder zomertijd In dit land geldt het hele jaar de midden-Europese tyd. Albanië doet wel mee maar begint eerst op 1 april en gaat door tot 1 oktober Bulgarije gaat op 4 april over en eindigt gelijk met de meeste EG-landen op 26 september, evenals Roememë. Het westelijk deel van de Sowjet-Unie kent zomertijd van 1 april tot 1 oktober in Den Haag protest aangetekend te gen de inmenging van buitenlandse mogendheden in El Salvador. In een verklaring, die J Zyerveld van het cen traal missie commissariaat op de am bassade overhandigde, vragen ze de Amerikaanse regering onmiddellijk de militaire steun aan El Salvador en Gua temala te beëindigen. Verder roepen zy de partijen, die by het conflict in El Sal vador betrokken zijn, tot onderhande lingen op. Tot de organisaties behoren de R-K vredesbeweging Pax Christi in Neder land, de gereformeerde beleidsraad voor zending en werelddiakonaat. de basisbeweging Nederland en de her vormde jeugdraad. De Nederlandse afdeling van Amnesty International is vrijdag een landelijke actie begonnen voor El Salvador. Het belangrijkste onderdeel ervan is de verspreiding op grote schaal van brief kaarten. Deze aan president Reagan van de Verenigde Staten gerichte kaar ten bevatten een tekst waarin Amnes- ty-Nederland er bij het Amerikaanse staatshoofd op aandringt, niets te on dernemen wat verdere schending van de mensenrechten in El Salvador tot gevolg kan hebben. Vrijdagavond werd in Amsterdam vanaf de Dam naar het Museumplein een demonstratie gehouden als protest tegen de situatie in El Salvador. Men wil de demonstratie wekelijks houden. OOSTBURG - Drie jongens, leerling bouwvakkers uit IJzendijke, zijn don derdag ziek geworden na graafwerkzaamheden op het terrein van de voor malige gasfabriek in Oostburg. Zij waren in dienst van Leenhouts aanne mingsbedrijf uit Sluis aan het graven toen ze stuitten op een kapot vat waarvan de inhoud ook over het terrein verspreid lag. Het terrein is eigendom van de PZEM. Hoewel alle plaatsen, waar ooit een gasfabriek heeft gestaan in principe verdacht zijn, verklaarde een PZEM woordvoerder dat men nu juist in Oosburg geen gif in de grond had ver wacht. De jongens gingen, ondanks waarschuwingen van iemand uit de omgeving, door met graven nadat ze uitslag en jeuk bij zichzelf constateer den. De leerling-bouwvakker die. zonder zijn handen te wassen, zijn brood opat. werd misseüjk. De graafwerkzaamheden zijn inmiddels gestaakt. De PZEM laat op korte termyn de terreinen, ook dat van de voormalige gasfabriek in Axel. onder- zoekea De milieuinspectie stelt nog deze week een onderzoek in. De drie leerlingbouwvakkers stelden zich onder doktersbehandeling en zyn inmid dels aan de beterende hand. (Zie ook pagina 2) SDP gokte met Jenkins en won T~AC oud-voorzitter van de LJEuropese Commissie Roy Jenkins heeft de eerste psg&j horde genomen op de lange ESgH weg naar het Britse premier- schap. In het tot deze week onbekende kiesdistrict Hillhead in het Schotse Glasgow - een middenklas- wijk, die sinds jaar en dag in handen was van de Conservatieven - versloeg de voor de Sociaal-Democratische Par tij uitkomende Jenkins de kandidaten van Labour en de Conservatieve partij uiteindelijk nog met ruim verschil: 33,6 voor de SDP, 26.6 voor de Con servatieve Partij en 25,9 voor Labour. Met de kandidaatstelling van Jenkins in Hillhead heeft de 'alliantie' - de SDP bestaat uit 'overgelopen' leden van de Labour Party en Liberalen - haar poli tiek bestaan en dat van haar toekomsti ge leider Jenkins op het spel gezet. De laatste weken is dan ook een ware zenuwenoorlog gevoerd rond de tussen tijdse verkiezing van Hillhead- De kan didaten van Labour en de Conservatie ve Partij hebben er werkelijk alles aan gedaan om een nieuwe overwinning van de alliantie te verhinderen. Zij kre gen het politieke klimaat plotseling mee, toen ruzie tussen de coalitiegeno ten over de verdeling van de kiesdistric ten met het oog op de algemene verkie zingen van volgend jaar de geestdrift van de kiezers voor de alliantie razend snel deed afnemen. Van gedoodverfde winnaar werd Jenkins in enkele weken tijd een voor zijn politieke leven vech tende kandidaat. De voor de SDP gun stige afloop betekent én voor Jenkins én voor de SDP niet meer en niet min der dan een politieke wederopstanding. Verlies zou een zware wissel hebben ge trokken op de toekomst van de nieuwe party. Waarom is het zo belangrijk, dat Roy Jenkins in het Lagerhuis is geko zen? In de eerste plaats is Jenkins de enige, die voor beide 'bloedgroepen' voor de SDP aanvaardbaar is als toe komstig partijleider en premier. De briljante Shirley Williams. David Owen (beiden ex-Labour) en David Steel (lei der van de Liberalen) zyn dat niet. Een tweede overweging is, dat de Britse (po litieke) gewoonte nu eenmaal wil, dat een partijleider lid is van het Lagerhuis. Negen maanden geleden liep Jenkins tevergeefs storm op het 'rode bolwerk' Warrington. By tussentijdse verkiezin gen in juli van het vorig jaar werd hij met 42 procent van de stemmen tweede achter de Labourkandidaat, die 48 van de kiezers achter zich kreeg. Overi gens was dat het laagste percentage voor een socialistische kandidaat in meer dan vijftig jaar, hetgeen voor Jen kins en de kracht van de alliantie pleit. Niettemin zou bij een nieuwe nederlaag de politieke loopbaan van Jenkins zijn gebroken. De Britten hebben nu een maal niets op met 'losers'. Waar Jen kins na een nederlaag in Hillstead ook kandidaat zou zyn. slechts een handje vol kiezers zou zyn stem op hem uit brengen. Trouwens, Jenkins had het ook aangekondigd: bij een nederlaag zou hy zich terugtrekken uit de poli tiek. De laatste weken voor de tussen tijdse verkiezing van Hillstead waren dan ook een nachtmerrie voor de SDP Het ontwaken uit die nachtmerrie toont vandaag een nieuwe, levens krachtige Sociaal-Democratische Par tij. die vastbesloten is het tweepartijen stelsel in Engeland te doorbreken. Voor de Bntse politiek is het een goe de zaak dat Roy Jenkins heeft ge wonnen. Hij is een politicus met grote kwaliteiten en de bindende factor in de uit heterogene elementen samengestel de alliantie, pe SDP is een partij, die nieuwe, frisse wegen wil bewandelen. De letters SDP staan voor sociaal-de mocratisch; de party pretendeert ech ter minder star en dogmatisch te zijn dan de socialistische partyen elders in de wereld, die zich aanhangers van de sociaal-democratie noemen. Het socia listische deel van de alliantie bestaat uit uitgetreden leden van de Labour Party, die het niet eens waren met de linkse koers van hun party. De tweede component van de SDP wordt gevormd door het Liberale legioen, dat de indivi duele vryheid hoog in het vaandel heeft geschreven. De tussentydse verkiezing in Hillstead heeft opnieuw duidehjk ge maakt, dat de SDP geen eendagsvlieg is. De Sociaal-Democratische Party ontwikkelt zich steeds meer als een vol waardig tegenstander van de gevestig de partyen als Labour en Conservatie ven. Anderhalf jaar voor de volgende algemene verkiezingen heeft de SDP zeer nadrukkelyk haar visitekaartje af geleverd. Als de SDP kans ziet het ima ge van 'winner' te behouden, dan kan Roy Jenkins alvast een verhuisbiyet Downingstraat 10 aanvragen. Dim ENSCHEDE-AMSTERDAM - Polaroid Europa heeft vergun ning gevraagd om op diverse vuilnisbelten in Twente 28.000 vernietigde smalfflmcamera's te storten. Het gaat volgens de persdienst in Amsterdam om de hele wereldvoorraad direct- klaar filmcamera's. Enkele ja ren geleden is de produktie en de verkoop van de camera's, die in de Verenigde Staten worden vervaardigd, stopge zet. ue viaag naar de atikelen bleef onvol doende en twee jaar geleden zyn alle camera's uit de handel genomen De produktie van de daarby behorende film gaat gewoon door, ook in de En- schedese fabriek. „De mensen die het apparaat hebben gekocht, hoeven zich geen zorgen te maken aldus een woordvoerder van het Amsterdamse kantoor Noch directeur W. A. ter Kuile in En schede. noch de woordvoerder in Am sterdam vinden het zo spectaculair dat er nu 28 000 camera's worden vernie tigd. „Het is de voorraad van alle win kels in de hele wereld", aldus de voor lichter Kennelijk vindt men de vernietiging van de vooraad financieel beter dan de verkoop tegen een zacht prijsje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1