PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan hoopt op dating rentestand tegen 1982 Zetelverdeling nog niet rond Aanvallen Israël geven VS politieke problemen GEEN VASTE TOEZEGGING VS IN OTTA WA Wittebroodsweken Charles en Diana SNEEUW IN DE BERGEN ML. GEEN GROTE PROBLEMEN OVER PROGRAMMA Britten boos over lage gasprijs voor tuinders Veel bewolking Veel beioolking en mogelijk enige tijd Tegen of motregenMiddagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Matige westelijke ivind. iZie pagina 3). 224e jaargang no. 168 Dinsdag 21 juli 1981 tamse bv 1881-1981 100 JAAR INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 (Van onze speciale verslaggeveri OTTAWA - De hoge rentestand in Amerika gaat „spoedig, mogelijk tegen het eind van het jaar" naar beneden. Met deze voorzichtige voorspelling reageerde de Amerikaanse president Ronald Reagan maandag op Europese kritiek dat de hoge rente in de Verenigde Staten de economische crisis in Europa alleen maar erger maakt. Reagan deed echter geen enkele toezegging om zijn economisch beleid aan te passen. De hoge rente in Amerika stond cen traal op de eerste formele bijeenkomst van de leiders van de zeven westelijke 'industrielanden op hun economische top in Ottawa De Duitse bondskanse lier Helmut Schmidt deed een beroep op Reagan om meer rekening te houden met de ernst van de economische situa- herstel Het herstel van de Vissershaven in Vlissingen kost minimaal vijf miljoen gulden. Een maximale restauratie van deze historische haven zou tien mil joen gulden kosten. Dat blijkt uit een "bouwkundig onderzoek, waarbij de ha ven op zijn technische kwaliteiten is beoordeeld, uitgevoerd in opdracht van de gemeenteraad van Vlissingen. PAGINA 3 drie miljard De vong jaar aangekondigde plannen van Esso voor de bouw van een nieuwe raffinaderij, het "Ilexicoker project' op de Maasvlakte, zullen volgens de laat ste berekeningen geen anderhalf maar drie miljard gulden gaan kosten. PAGINA 7 tentoonstelling In de Middelburgse Abdij is sinds een week de tentoonstelling 'Uil het leven gegrepen' te bezichtigen. Het is een ex positie. die een aardig beeld schetst van het Zeeland uit lang vervlogen tij den.De tentoonstelling duurt tot vrij dag 21 augustus. PAGINA 9 walvisvaart De Verenigde Staten en Engeland heb ben maandag op de 33e jaarvergadering van de internationale walvisvaartcommissie in Brighton de deelnemende landen opgeroepen de commerciële walvisvaart over de gehe le wereld stop te zetten. chaam De Tour is dood, lang leve de crite riums. Vanaf gisteren, toen het circus in Boxmeer op gang kwam, dagelijks honderd kilometer rond een kerktoren ergens in Nederland fietsen. Een taak die de nationale en internationale wie- Iervedetten de komende weken met plezier op zich nemen Immers het geld vloeit rijkelijk in dergelijke wedstrij den en daar zitten de renners voor op de fiets. PAGINA 12 soul-show „Ik ben echt hardslikke moe na zo'n dag vol uitzendingen Vanmiddag ook nog de TROS-topvijftig gedaan Je hebt nu zelf gezien dat ik bijna alles zelf doe Maar die Soul Show doe Ik ontzettend graag, een troetelkind van me Ze hebben me wel eens verteld dat wanneer je op donderdagavond op de Nieuwendijk in Amsterdam loopt dat je dan mijn programma woordelijk kunt volgen" Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 11 Radio en televisie: 12 Financieel: 13 tie in Europa. De Amerikaanse presi dent herhaalde echter alleen de beken de Amerikaanse standpunten. Het kwam niet tot een politieke con frontatie. De leiders van de westelijke zeven, van wie er vier voor het eerst aan dit topoverleg deelnemen, leken vooral vriendelijk en diplomatiek voor elkaar te willen zijn. Op economisch gebied, zowel als op dat van de Oost-Westver- houdingen, was echter sprake van toe nadering tussen enerzijds Amerika en aan de andere kant de Europese lan den. West-Duitsland voorop Schmidt wees erop dat de Europese landen in 1977 Amerika effectief heb ben geholpen om de koers van de dol lar te ondersteunen. „Een dergelijke hulp zullen we niet kunnen verlenen als de VS hun huidige economische en monetaire beleid niet aanpassen", zo zei hij. De Duitse bondskanselier waar- LONDEN (AP) - De Engelse kroonprins en Charles en zijn bruid lady Diana Spencer zullen zich na hun huwelijksplechtigheid op 29 juli enkele dagen terugtrekken op net landgoed van lord Mountbaltan, die bij een bomaan slag door de IRA om het leven is gekomen. Daarna zal het jonggehuwde paar een cruise maken over de Middellandse Zee, aldus een bekendmaking maandag van Buckingham Palace. Volgens de korte verklaring zal het bruidspaar de op het huwelijk volgende drie dagen doorbrengen op het landgoed Broadlands in het graafschap Hampshire. Het buiten was eigendom van graaf Mountbattan, een oud oom, die door de kroonprins zeer bewonderd werd Op 1 augustus zal het paar dan naar Gibraltar vliegen en daar aan boord gaan van het koninklijke jacht 'Brittannia' voor een cruise van twee weken op de Middellandse Zee. Welke havens door het jacht zullen worden aange daan, werd niet bekendgemaakt. schuwde tegen monctairistisch dog matisme en bepleitte een evenwichti ger monetaire economische politiek die meer rekening houdt met nadelige effecten voor anderen. De Amerikaanse president Reagan zei dat de hoge rentestand in Amerika een gevolg is van het anti-inflatiebeleid. Er bestaat geen hoge rentepoll tiek. bena drukte hij. Hij wees op de onafhankelij ke positie van de Amerikaanse centrale bank die door een strakker monetair beleid het geld krap en dus duur houdt. De Amerikaanse minister van finan cien Donald Regan zei dat dit strenge monetaire beleid niet langer dan negen maanden (tot eind van dit jaar) zal kun nen worden volgehouden. De Amerikaanse president beklem toonde dat zijn economische politiek tot herstel in de Verenigde Staten moet leiden, en daarvan zullen dan ook de andere landen profiteren. Behalve Schmidt kreeg Reagan ook waarschuwingen te horen van de Fran se president Mitterrand. Als de econo mische situatie nog erger wordt zullen sommige landen als het ware tegen hun zin protectionistische maatrege len moeten nemen, aldus Mitterrand. Voorzitter Gaston Thorn van de Euro pese Commissie (die in Ottawa de EEG- landen vertegenwoordigde) zei „De economische crisis in Europa is erger dan in Amerika of Japan, de werkloos heid is cr hoger en de onzekerheid over economisch herstel groter. De gezond making van de Amerikaanse economie moet dus wel snel komen, het is eerder een kwestie van maanden dan van een jaar", aldus Thorn, Samenwerking De zeven leiders kwamen overeen dat ze tussen de economische topconferen ties die jaarlijks worden gehouden, nauwer gaan samenwerken. Er zal tus sentijds op hoog niveau (bijvoorbeeld ministers van financiën) overleg wor den gepleegd om de uitvoering te waarborgen van de afspraken die de regeringsleiders maken. Alle zeven be vestigden nog eens dat ze vasthouden aan het stelsel van vrije handel. De vol gend jaar geplande ministersconferen tie van de GATT (wereldhandelsorga nisatie) zal met grote zorg worden voorbereid. De eerste resultaten van het Ottawa- overleg zijn nog uiterst mager. Als voor beeld geldt het besluit om nader te gaan overleggen over de uitvoer van hoogwaardige technologie naar de Sowjet-Unie - een probleem dat de Amerikanen bezighoudt. Daarover zal worden gepraat in de Cocom. een in Pa rijs gevestigd orgaan waarvan de mees te NAVO-landen en Japan lid zijn Dit besluit lijkt echter alleen bedoeld om de Amerikaanse publieke opinie gerust te stellen. BRIG - Deze automobilist heeft grote problemen bij het keren van zijn auto op een bergweg die geblokkeerd wordt door sneeuw en omgewaaide bomen De weg naar boven is zelfs geheel afgesloten. Zware sneeuwval zon dag maakte de wegen van de Furkapas in Zwitserland nagenoeg onbegaanbaar. Vrijwel al het verkeer in dit gebied kwam stil te liggen. OPNIEUW GEVECHTEN IN LIBANON lVan onze correspondent) JERUZALEM - Israels aanvallen op Libanon vergen het uiterste van Amerika's elasticiteit. Binnen de Reagan-regering gaan steeds meer stemmen op om Ameri- GttClWCl ka's enfant terrible-bondgenoot hardhandig aan te pakken. De onrust in het Midden-Oosten is een schok voor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig. Steeds meer moet hij gaan erkennen dat het simpele Oost-West denken in het Midden-Oosten niet opgaat. Doorgewinterde Amerikaanse diplo- Beiroet volgde pal op een Amerikaans omstandigheden mee zullen spelen bij een besluit. maten vonden de houding van hun baas ..naief" Bij een werkbezoek bracht een Saoedi-arabische vorst hem dan ook gauw aan het verstand, dat Is raël voor de Arabieren de grootste be dreiging vormt, en niet de Sowjet-Unie. Toen begon Haig te beseffen, dat de problemen in het Midden-Oosten inge wikkelder liggen dan hij dacht De Israëlische aanval op de Iraakse kernreactor plaatste de VS plotseling midden in de realiteit. Het viel midde nin de crisis van Syrische luchtafweer- raketten. De „tijdelijke" missie van de speciale gezant Habib werd al gauw een permanente Reagan stelde de levering van F-lG's uit. De Israëlische aanval op Israëlische verklaring van wederzijds begrip over de raid op Irak en bracht Amerika in een heel lastig parket. Minister van defensie, Weinberger, vindt dan ook dat Amerika alle hulp aan Israël moet stopzetten, maar minis ter Haig neemt een tussenpositie in Hoewel het Congres nog steeds achter wapenleveranties aan Israël staat, val len er weinig kritische geluiden te horen tegen uitstel Amerikaanse woordvoerders vermeden tot dusver een besluit inzake de F-16 in verband te brengen met de gevechten in Libanon Maar een woordvoerder van het Witte Huis zei maandag dat alle De ministers van buitenlandse zaken van zeven grote democratieën in het westen waren het er zondagavond in Ottawa over eens dat een wapenstil stand in het Midden-Oosten dringend (Slot pagina 8 kolom 4) j Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een lange dag van afzon derlijk beraad en onderhandelingen had maandagavond laat nog geen op lossing gebracht voor het probleem van de zetelverdeling in het nieuwe ka binet. Volgens de woordvoerder van de informateurs was er sprake van „enige beweging", maar een akkoord leek nog ver weg. De informateurs De Koning, Lubbers en Van Thijn spraken maandag achter eenvolgens afzonderlijk met de fractie leiders Van Agt (CDA). Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) Daaruit bleek nog eens dat de drie onderhandelaars het zelf niet over de zetelverdeling eens kunnen worden. Volgens informateur Lubbers was de situatie niet hopeloos, „maar mooie baby's worden altijd ge boren na zware bevallingen Zowel CDA als PvdA bleven de minis terspost voor onderwijs claimen, PvdA- leider Den Uyl deed daarbij echter nieu we suggesties voor mogelijke conses- sies wanneer hij op dit punt zijn zin kreeg. Startschot De informateurs trokken zich na deze gesprekken urenlang terug om aan een eigen voorstel te werken. Maandag avond laat kwamen informateurs en onderhandelaars voor het eerst sinds vrijdag weer gezamenlijk bijeen. Pre mier Van Agt maakte van de pauze ge bruik om in Boxmeer het startschol te lossen voor de plaatselijke wielerron de. Omstreeks negen uur gisteravond had den de informateurs hun onderling be raad afgerond. Samen met een boze Den Uyl en met Terlouw moesten'ze echter ruim een uur lang wachten op Van Agt, die nog niet terug was van het wielrennen. De informateurs wilden tij dens die pauze nog niet meedelen of ze het onderling eens waren geworden over een voorstel voor de zetelverde ling Slechts drie van de 15 ministersposten staan niet ter discussie, die van binnen landse zaken i toegedacht aan de PvdA'er Van Thijn), justitie (blijft CDA'er De Ruiter) en landbouw (met de CDA'er Braks als enige kandidaat). Met de andere posten kan geschoven worden in de poging tot een aanvaard bare zetelverdeling te komen. Volgens D'66-leider Terlouw gaat het er niet al leen om welke partij (CDA óf PvdA) buigt in de onderwijs-kwestie. maar ook hoe degene die buigt voldoende compensatie via andere ministerspos ten kan krijgen. Ontwerpprogram In de afzonderlijke gesprekken hebben de drie fractieleiders maandag ook hun laatste wijzigingsvoorstellen op het ontwerp-programma van de infor mateurs op tafel gelegd. Dat ontwerp blijft „tot het laatste moment onder werp van verbetering", aldus Lubbers, Volgens de woordvoerder van de infor mateurs liggen er nu echter geen grote programmatische problemen meer. Dat geldt dan ook voor zaken als kern wapens. kernenergie en de koopkracht van de minima. Het definitieve besluit over de plaatsing van kruisraketten in Nederland zou worden uitgestald tot het moment dat er duu restu: ten liggen van de onderhandelingen tussen Russen en Amerika'- '- Eori dergelijk standpunt stuit vooral bij ue rechtervleugel van het CDA op bezwa- Daarentegen krijgt, de PvdA zijn zin niet op het punt van de minima De koopkracht van de minima kan niet worden gegarandeerd, maar afgespro ken zou zijn dat deze inkomensgroepen niet. verder door de koopkrachtgrens mogen zakken dan zij nu al doen i- 1 procent). Mocht de economie in de loop van de komende vier jaar verbeteren. dan wordt gestreefd naar handhaving van de koopkracht voor de minima. Kerncentrale Tenslotte zou zijn afgesproken dat de studie naar de kosten en baten van de sluiting van de twee kerncentrales binnen zes maanden moet zijn afge rond, iets waar D'66 vooral op had aan gedrongen. De Tweede-Kamerfracties van CDA. PvdA en D'66 zijn alle drie voor van daag bijeengeroepen in de verwach ting nu te kunnen oordelen over pro gramma en zetelverdeling. Maar het is nog uiterst onzeker of de voorstellen vandaag al zover gereed zijn. DE A ha a Li Maandag huilden (lejiattielciders van PvdA. D'66 en CDA elk afzonderlijk een gesprek met de informateurs. Foto: Den Uyl na zijn gesprek op het Binnenhof De man links riep regen Den Uyl: .Joop laatje met op je kop zitten". Hiervoor kreeg de man een schouderklopje BRUSSEL - Op een bijeenkomst van EG-landbouwminislers iu Brussel is Nederland gisteren he vig onder vuur genomen wegens de lage aardgasprijzen die in de glastuinbouw worden toegepast. Ook de Europese commissie, op de landbouwraad toevallig vertegen woordigd door de Nederlandse commissaris Frans Andriessen. kreeg een veeg uit de pan omdat zij Nederland niet hard genoeg zou hebben aangepakt. De aanval werd geleid door de Brit se onderminister voor Europese za ken Buchanan Smith, die zei dat de Britse tuinders ernstig benadeeld worden door oneerlijke concurren tie vanuit Nederland „Ons klaag lied duurt al achttien maanden maar er gebeurt niets", aldus de Brit. De door Nederland aangekon digde aanpassing van de tuinbouw- tarieven aan de voor het groothan delsbedrijf geldende prijzen, met als doel een volledige pariteit op 1 april 1984. noemde hij veel te lang zaam. Het Britse ongenoegen werd in di verse toonaarden gedeeld door de Denen en de Duitsers. De Neder landse bewindsman. ïr Braks, gaf zich echter niet gemakkelijk ge wonnen en wees erop dat de Neder landse glastuinbouw al een enorme inspanning had geleverd door pas geleden een verdubbeling van de voorziene prijsaanpassing te aan vaarden Nogmaals herhaalde hij- het in Brussel misschien wat al te veel gehoorde argument dat de tuinbouwtarieven het resultaat zijn van een privaatrechtelijk con tract tussen de Gasunie en het landbouwschap. Anderzijds is ook Braks politicus genoeg om toe te geven dat „Nederland bereid moet zijn om te praten om een politiek aanvaardbare partner te blijven' Tegenover de twijfel onder EG-ju- risten over de haalbaarheid van een rechtelijke actie tegen Neder land staat de toenemende politie ke druk, vooral op de vor concur rentie beleidverantwoordelijke commissaris Andriessen. De co- missie heeft Nederland tot 31 de cember de tijd gegeven om de gas- tarieven voor de tuinbouw op te trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1