PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Brits kabinet verdeeld over aanpak van rellen Tanker in Genua ontploft: zes doden en tien gewonden Mitterrand bij Schmidt MEER DAN DUIZEND JONGEREN IN ARREST THATCHER BIJ YARD Meisje (19) uit Goes overleden na auto-ongeluk Israëlische luchtaanval op stellingen nabij Beiroet Wolkenvelden Wolkenvelden, af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra den. Matige westelijke wind. 224e jaargang no. 161 Maandag 13 juli 1981 ver boven uht LONDEN (RTR/DPA/AFP) - De Britse regering heeft zich zondag beraden over de vraag of er nieuwe, strenge maatregelen genomen moeten worden om de golf van geweld die het hele land al negen dagen lang teistert de kop in te drukken. Enkele politici vinden dat er speciale rechtbanken moeten worden opgericht om de oproerkraai ers snel te berechten. Het kabinet schijnt verdeeld te zijn tussen 'haviken' en 'gematigden'. De Britse minister van binnenlandse zaken, William Whitelaw. zou tegen pre mier Thatcher gezegd hebben dat er hard, snel en scherp moet worden op getreden. De premier was het met hem eens dat het patroon van geweldple ging is veranderd. De laatste dagen lijkt het neer te komen op hebzucht van blanke en zwarte plunderaars. Werk loosheid kan niet de enige oorzaak zijn omdat verscheidene straatschenners nog geen tien jaar oud waren. De Britse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag na nieuwe ongere geldheden in een groot aantal steden meer dan duizend jongeren gearres teerd. Meer dan vijftien politieagenten werden gewond. De ongeregeldheden die ook in tot dus ver niet getroffen steden uitbraken zijn minder hevig geweest dan in de voor gaande nacht, aldus de politie. De politie arresteerde in Londen alleen al 160 jongeren op verdenking van plun dering Door toepassing van een nieuwe taktiek lukte het. zo zei de politie, uit breiding van de ongeregeldheden die zich voornamelijk afspeelden in de wijk Battersea, te verhinderen. Voor het eerst werden rellen gemeld aan de Engelse zuidkust. In de steden Ports mouth. Aldershot en Southampton acties Vlaanderen kan op zeer korte termijn acties verwachten van de Vlaamse an- tl-kemenergiebeweging. De acties zul len bedoeld zijn om minister Claes van economische zaken er toe aan te zet ten negatief te beslissen over aanvra gen voor twee nieuwe kerncentrales PAGINA 3 eigen lot Paus Johannes Paulus heeft in een zondag in de r k. kerken in Polen voor gelezen schrijven gezegd dat het Pool se volk recht heeft over zijn eigen lot te beslissen. Ook betuigde hij steun aan het hervormingsproces in zijn vader- PAGINA 9 herstel Het herstel is een feit. Op het moment dat de Ronde van Frankrijk de Alpen in draaide zijn Nederlands beste klas sementsrijders. Joop Zoetemelk, Jo- han van de Velde en Peter Winnen, op het niveau gekomen om een serieus woord mee te spreken. Te laat om Ber nard Hinault te kunnen bedreigen, maar in het geval van Zoetemelk nog wel tijdig om een rol van betekenis te kunnen spelen in de strijd om de twee de plaats PAGINA 12 eerst terug Met bijna driehonderd plankzeilers in de strijd voltrok zich zondag op het Veerse Meer, begenadigd met een forse wind. het grootste wedstrijd en recrea tieve plankzeilevenement in Neder land van dit Jaar. De Sliedrechtenaar John van der Starre, was bij de 'Le Mansstart' vanaf het land het eerst weg en keerde tevens het eerst terug PAGINA 13 foutje Een van de overigens heel geringe or- 1 ganisatonsche schoonheidsfoutjes heeft zaterdag de ontknoping van de strijd in de 18e Internationale Mara thon van Enschede beinvloed. Het moeten zoeken naar zijn flesje drink water op de te compacte tafels, maak te Qor Vriend zo nijdig dat hij rond de vijfentwintigste kilometer het tempo nog iets opvoerde, Zijn nijdige pasrit me wierp de concurrenten ver terug en zo won hij in een uitstekende tijd van 2.15.54 voor het eerst de Enschedese Marathon. PAGINA 14 verlost Twee jaar terug is het Zeeuwse wieler- peloton verlost van een gevreesde spurter Net als Wim de Waal heeft Pe ter Godde (31) in zijn beste Jaren furore gemaakt met een indrukwekkende ze getocht De 'Hollandse Reus', die m Zeeland zijn thuisfront zocht, stapt dit jaar voorgoed van de racefiets I Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 j Sport: 9.10.11.12.13 en 14 vochten jongeren met de politie. In de laatste stad moesten vier politieagen ten worden opgenomen in een zieken huis nadat hun patrouillewagen veron gelukte toen de bestuurder door een steen werd geraakt. Ook in Midden-Engeland verstoorden groepen blanke en zwarte jongeren de rust in verschillende steden. Het zwaarst getroffen werd Leicester, waar het sinds het begin van de ongeregeld heden ruim een week geleden, relatief rustig was gebleven. Maar ook uit Man chester, Birmingham, Derby. Crewe en NotUngham werden ongeregeldheden gemeld In het noorden werden de industriestad Leeds en de havenstad Huil getroffen. Vooral in Leeds waar een groep van 500 jongeren volgens de politie plunderend door de straten trok zou de schade groot zijn. Thatcher LONDEN - De Engelse premier Margareth Thatcher lm) bracht zaterdag avond met haar echtgenoot (2e van links) een bezoek aan het hoofdkwartier van Scotland Yard om de politie-acties in verband met de rellen in de voorsteden van Londen te volgen. Links de commissaris Wilford Gibson en rechts de Scotland Yard-man verantwoordelijk voor de openbare orde. Douglas Cree. Nadat zaterdagavond opnieuw rellen uitbraken in de Londense wijk Brixton, waar voornamelijk West-Indiërs wo nen. bracht premier Margaret Thatcher een groot deel van dc nacht door op het hoofdbureau van politie in de wijk. Ook heeft ze een bezoek gebracht aan het algemeen hoofdbureau van de Londen se politie op New Scotland Yard. That cher sprak hier met hoge functionaris sen van de politie. Zij verklaarde voor stander te zijn van scherpere straffen voor de 'vandalen' en van een betere uitrusting van de politie. Delabourpartij heeft de monetaire poli tiek van de regering de schuld gegeven van de groei van het aantal werklozen tot 2.68 miljoen, waardoor de onrust zou zijn ontstaan. De linkse politicus Tony Benn zei dat de grote jeugdwerkloosheid in de in ver val zijnde stadscentra een groot sociaal probleem vormt. Premier Thatcher spreekt tegen dat werkloosheid de oorzaak zou zijn. De Britse minister van financiën, Leon Brittan, zei dat de regering aandacht schenkt aan de noden van de stadscen tra maar „dat wij onszelf zouden be driegen en snel treurig teleurgesteld zouden zijn wanneer we zouden den ken dat problemen van deze afmeting en aard eenvoudig opgelost kunnen worden door er willekeurig geld naar te smijten". LONDEN - Duizenden zwarte en blanke jongeren trokken plunderend door verscheidene districten van Londen. Ook in andere Engelse steden waren ongeregeldheden. Hier wordt in de Londense icijk Brixton een telcvisiewinkel geplunderd Italiaanse brandblusboten doen verwoede pogingen de brand aan boord van de Japanse tanker Hakuyoh Marute blussen De bluswerkzaamheden werden ernstig bemoeilijkt door brandende olie die op het water rondom het schip dreef GENUA (UPI/AFP) - Een blikseminslag tijdens zwaar on weer heeft zondag in de haven Genua een ontploffing op de Japanse tanker Hakuyuh Maru veroorzaakt, waardoor een deel van het 102.000 ton metende schip werd weggereten en vijf Zuidkoreaanse bemanningsleden de dood vonden. Vier van de 32 bemanningsleden waren op slag dood. de vijfde overleed later in ziekenhuis, een zesde slachtoller werd later in de haven gevonden. Tien mensen werden door de ontploffing gewond. Het schip had juist 83.700 ton olie gelost toen de bliksem insloeg op de slangen waar nog olie in zat Daardoor ontplofte ook het gas dat nog in de tanks hing. waardoor een heel segment van de tanker werd wegge scheurd en brandende olie over het water stroomde. Die bereikte de nabijgelegen Joegoslavische tanker Industrial Prosperity, waar eveneens brand uitbrak. Deze brand was snel geblust. De Joegoslaaf was gevuld met lichte benzine en lag op zijn beuert te wachten om gelost te worden Twee andere wachtende tankers konden tijdig worden wegge sleept. De hitte van de brandende olie was zo groot dat brandweerleiden en blusboten niet dicht genoeg bij de Ja panner konden komen. Door de ontploffing sneuvelden vele ruiten in de omgeving van de haven. OOSTBURG - De 19-jarige Heieen Adriana Verwei uit Goes is zondag avond in het academisch ziekenhuis in Brugge overleden aan ernstig hersen letsel. gevolg van een auto-ongeluk waarbij zij eerder op de dag betrokken was. Zij was passagiere van de auto. bestuurd door de 23-jarige J. W. uit Oostburg, die bij het oversteken van kruispunt Potjes in Oostburg geen voorrang verleende aan H. R. C. C. uit Aardenburg die over de voorrangsweg reed. Een andere inzittende van de auto van W., de 21-jarige mejuffrouw J. J. uit Goes, werd met een hersenschudding en een gebroken arm opgenomen in het ziekenhuis in Oostburg. Bestuurder W kon na onderzoek in het ziekenhuis weer naar huis./ Het ongeluk gebeurde omstreeks vier uur. W. stond met zijn auto opgesteld achter een andere die wachtte tot de kruising vrij was. Toen deze auto ging rijden volgde W.. echter zonder de auto van C. op te merken die van rechts naderde Door de klap van de botsing werd de auto van W. tegen de auto van C. B N. uit Oud-Alblas, die aan de andere kant van de kruising stond te wachen. geslingerd. De be stuurders van de andere bij het ongeluk betrokken auto's bleven ongedeerd. De drie auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. De Franse president Francois Mitterrand (r) en de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt (l) wuiven naar omstanders na aankomst in Bonn. BONN - De eerste Frans-Duitse topbe- sprekingen sinds de machtsovername van de socialisten in Frankrijk zijn zondag in Bonn begonnen met een bij na demonstratief vertoon van eenheid op het gebied van de belangrijke vraagstukken van wereldpolitiek. Centrale thema's van de besprekingen, die twee dagen duren, zijn de komende economische topconferentie van de ze ven leidende westelijke industrielan den. de toestand van de wereldpolitiek met de betrekkingen tussen oost en west in het bijzonder, de verhouding tot de derde wereld en kwesties van bilate rale samenwerking. President Francois Mitterrand was zondag met acht kabinetsleden naar Bonn gekomen, waar de 38ste top tus sen beide landen na het sluiten van het vriendschapsverdrag met een gesprek van twee uren tussen beide staatslie den begon. (Van onze correspondenteni DEN HAAG, BONN, PARIJS - Dc meeste Nederlanders die dit weekein de de jaarlijkse expeditie naar de zon aanvingen, hebben in liet verkeer geen grote problemen gehad. Op de bekende grote routes naar het zuiden door Frankrijk en West-Duitsland bleven de stromen auto's in het algemeen sneller doorrijden dan was verwacht, al wer den er, met name in West-Duitsland. wel enkele grote files, gemeld. Ook moesten vele Nederlanders wat langer blijven rijden dan ze haden gehoopt omdat de campings langs de Zuidfran se kust al vol waren voordat zij daar aankwamen en voor toeristen zonder reservering geen plaats meer hadden. In Nederland zelf was eigenlijk alleen vrijdagavond en -nacht iets te merken van een bijzondere drukte. Met name op de wegen naar Duitsland was er sprake van file-vorming en langzaam rijdend verkeer Zaterdag en zondag was het verkeersbeeld echter volkomen normaal Woordvoerder Gerritsen van de algemene verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen sprak van een rustig weekeinde. De centrale informa tie van de ANWB bevestigde dat beeld. Het afgelopen weekeinde was de situa tie op de Duitse autowegen wel tot nu toe de drukste van het jaar. Van het noorden tot het zuiden kwamen overal enorme opstoppingen voor. Redenen hiervoor waren het zeer mooie weer. het vakantiebegin in de Zuidduitse deel staat Baden-Wurttemberg en het begin van de bedrijfsvakanties bij Mercedes en Opel. die samen vele honderdduizen den werknemers hebben Veel gastar beiders. vooral Turken en Joegoslaven. gingen naar hun vaderland. Aan de meeste grensovergangen Duits land uit ontstonden files tot 20 kilome ter. Behalve in de deelstaten Beieren en Noordrijn-Westfalen heerst nu in de Bondsrepubliek dan ook vakantietijd. Nederlandse vakantiegangers die zuid waarts naar de Middellandse Zee ver trokken. hebben het op de Franse Au toroute naar de zon' niet al te zuur ge had Tegen de sombere voorspellingen in viel het allemaal nogal mee op de Franse wegen. Grote drukte was ver wacht omdat alle Fransen morgen de nationale feestdag, de veertiende juli. vieren en er met een snipperdag dus een heel lang weekeinde was te maken. De deskundigen stelden zondag tevre den vast dat het publiek de ingehamer- de raadgevingen behoorlijk heeft op gevolgd. Kennelijk hebben velen de grote knelpunten vermeden en alter natieve routes genomen. Ongevallen deden zich nauwelijks voor. Er waren de klassieke opstoppingen maar tot chaotische toestanden leidden die ner gens in Frankrijk. Ik geloof niet dat het erger was dan vorig jaar. maar we ver wachten nog een paar erg drukke weekeinden". Enkele vakantiegangers zijn de auto maar even uitgestapt voor een partijtje golf langs de kant van de weg. Zij had den de pech in een lange file terecht te komen op de weg Munchen-Salzburg nabij de Duits Oostenrijkse grens. Vakantiegangers vanuit geheel Euro pa torgden zaterdag voor zo n grote drukte op deze weg. dat defile urenlang stilstond De weg :s de grote doorgang naar de Balkan en Oostenrijk. BEIROET (RTR/AFP) - Israëlische vliegtuigen hebben zondagmiddag om kwart voor vijf een luchtaanval ge daan op Palestijnse stellingen in het gebied vafcDamour en Naameh, onge veer tien kilometer ten zuiden van Beiroet. Er zouden zes jachtbommenwerpers aan hebben deelgenomen. De radio van de Falanglsten zei dat er tien vliegtui- hen waren en dat er verscheidene ge wonden zijn. Het Palestijnse persbu reau Wafa zei dat het Israëlische bom bardement van Palestijnse stellingen ongeveer anderhalf uur voortduurde en dat ook Deir Zahrani bij Nabatiyeh is gebombardeerd. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat Israëlische vliegtuigen lucht aanvallen gedaan hebben op stellingen van Palestijnse guerrillastrijders ten noorden van Damour aan de Libanese kust In een kort communiqué werd al leen gezegd dat alle vliegtuigen behou den op hun basis jvaren teruggekeerd Israëlische militairen zeiden dat de vliegtuigen artilleriestellingen hadden vernietigd en ook een wapenopslag plaats en een munitiedepot m de buurt van Naameh hadden vernietigd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1