PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël verwoest in Irak kernreactor Spanningen in Polen lopen op Doden in India bij treinramp TEGEN PRODUKTIE A TOOMBOM I FOKKER VERKOOPT 11 F-28 VLIEGTUIGEN Milosz na 30jaar in Polen Toeristenstroom richt zich vooral op Zeeuwse campings DePZC 'n Dijk van een krant Echtgenoot verdacht van moordzaak NA 'ZEER ERNSTIGE WAARSCHUWING' MOSKOU Verkeer eist meer dan 20 doden Zonniger Bijna overal droog en gelijdelijk zon niger en warmer, met middagtempera- tuur oplopend tot circa 25 graden 224e jaargang no. 133 Dinsdag 9 juni 1981 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM, BAGDAD, WASHINGTON - Negen Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben zon dagavond Iraks vrijwel voltooide kernreactor Osirak, bij Bagdad, totaal vernietigd. Volgens de Franse televisie is bij de aanval een Franse technicus omgekomen. Israels actie heeft tot een stroom van negatieve reacties geleid, omdat de aanval de toch al grote spanning in het Midden- Oosten nog verder zou kunnen aanwakkeren. Amerikaanse zegslieden achten het niet waarschijn lijk dat grote hoeveelheden radio-activiteit zijn vrijgekomen, maar de VS hebben Irak hulp toegezegd om de stralingsactiviteit nauwkeurig te kunnen vaststellen. Iraks reactor was, met onder meer Ita liaanse bijstand, voornamelijk door Frankrijk geleverd Zij zou uitsluitend ,'oor wetenschappelijk onderzoek be stemd zijn. doch van Israëlische zjjde wordt beweerd, dat Irak bepaalde vei ligheidssystemen. die de Fransen met het oog daarop hadden aangebracht, hadden verwijderd, zodat de reactor plutonium zou kunnen produceren. Volgens de Israëlische bekendmaking van het bombardement en Amerikaan se zegslieden zou de reactor begin juli in bedrijf worden genomen. Israël zegt met het oog daarop juist nu te hebben aangevallen, omdat bij een aanval op een producerende kerncen trale zeer grote hoeveelheden radioac tiviteit zouden zijn vrijgekomen. De centrale werd in de beginfase van de oorlog tussen Irak en Iran al eerder door vliegtuigen aangevallen en be schadigd. De irakezen zeiden toen dat de Phantom-toestellen, van Iraansc kentekens voorzien, uit Israël kwa- Hoewel Irak niets heeft meegedeeld Amerikaanse en Russische regerings functionarissen zullen binnenkort voorbereidende besprekingen begin nen als basis voor onderhandelingen over beperking van hel aantal kernwa pens in Europa PAGINA 9 topschutter Ruud Geels was dit seizoen de beste schutter in de eredivisie van het be taald voetbal. PAGINA 11 weer borg Drie uur en veertien minuien keihard werken hebben de Zweedse Tennisser Björn Borg zijn zesde titel m de open Franse kampioenschappen opgele verd. Borg. die zaterdag 25 jaar werd. had veel moeite met de Tsjechoslo- Waak Ivan Lend! PAGINA 13 zeilwedstrijden Nederlandse zeilers zijn er niet in ge slaagd als eerste tc finishen m een van de drie grootste velden van de zeilwed strijden die hei afgelopen weekeinde op het Voerse Meer werden gehouden. In de grootste klassen, de 420. Laser en HO. waren Belgische zeilers sterker PAGINA 15 vuurwerk DeZecuwse amateurwielrenners heb- wnzirh In de Ronde van Kloosterzan- oevan hun beste kant laten zien wtm he Waal het ondanks het vuurwerk met met zich spotten en won overtui gend De professionals deden het minder goed. Alleen Johan van de Vei ne Hetzich zien. Hij won na een korte PAGINA 17 Pinkpop Hel Gelcense muziekfeest Plnkpopfes- uvai is dit jaar zonder ernstige lncl- «enten verlopen. De ongeveer vijftlg- auizend bezoekers gaven de aanwezi ge Politiemacht wel enig werk maar een woordvoerder van de Geleense po- mie zei de indruk te hebben dal er veel minder agressiviteit was dun bij verge lijkbare sportevenementen Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Sport 9.10.11.12. 13 en 15 Radio en televisie: 17 omtrent de omvang van de schade wordt te Bagdad verklaard dat de we tenschappelijke ontwikkeling niet door het bombardement achterop zal raken. De Israëlische kerngeleerde Yuval HEEMSKERK (ANP) - Na een ruim twee weken durend onderzoek heeft de Heemskcrkse recherche recherche maandagavond de 41-jarige D. van den B. uit Heemskerk gearresteerd op ver denking van moord op zijn 40-jarige echtgenote Fien van den B.-H. De vrouw werd op de avond van"23 mei door revolverschoten om het leven ge bracht op een door bossages omzoomd voetpad in een Ileemskerkse nieuw bouwwijk De verdachte heeft steeds volgehouden dat de moord gepleegd was door een tweetal onbekende man nen, die zich in de bosjes langs dat voet pad hadden opgehouden en die na een opmerking van Van den B, plotseling wargen gaan schieten. Ne'eman meent dat wanneer de reactor is vernield, inclusief de reactor-kern. Irak van voren af aan zal moeten begin nen. een tijdverlies van minstens drie jaar. Ne'eman zei voorts dat Irak niet alleen beschikte over tien tot vijftien kilo verrijkt uranium uit Frankrijk, doch dat het zelf in Portugal uranium had ingeslagen teneinde daaruit pluto nium te vervaardigen. Volgens de offi ciële Israëlische verklaring zou Irak met de reactor atoombommen hebben kunnen vervaardigen van dezelfde sterkte als die waarmee de VS aan het einde van de Tweede Wereldoorlog Hi- rosjima en Nagasaki vernietigden. Ook heeft Irak om een spoedvergade ring van de Arabische Liga gevraagd. De bijeenkomst, op het niveau van mi nistère van buitenlandse zaken, zou in Beiroet moeten plaatsvinden. De inter nationale reacties op Israels aanval wa ren onmiddellijk, scherp en negatief. In Washington sprak een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken van een zeer ern stige kwestie en een reden voor de grootste bezorgdheid'' Washington Zegsman Dean Fischer zei ook dat de PARIJS - Fokker heeft vrijdag contracten getekend voor de verkoop van acht F-28 verkeersvliegtuigen en heeft tegelijk bekendgemaakt dat eerder drie vlieg tuigen zijn verkocht aan niet met name genoemde afnemers. De acht vliegtuigen werden verkocht aan twee Amerikaanse maatschappijen, die elk vier vliegtui gen hebben besteld. De elf straalverkeersvliegtuigen voor 85 passagiers hebben een waarde van ruim 200 miljoen dollar Altair. een regionale luchtvaartmaaschappij met. Philadelphia als basis, bestelde vier F-28's en nam een optie op vier. maar had er eerder zes besteld Vijf daarvan zijn al in gebruik, de zesde wordt afgeleverd na de luchtvaartshow m Parijs De andere Amerikaanse afnemer is Empire Airlines uitUtïca in de slaat New York. een maatschappij.voor forensenverkeer. Ook Empire heeft een optie genomen op vier vliegtuigen naast de vier waarvoor vrijdag het koopcontract is getekend. Empire heeft tot dusver twee F-28's ln bedrijf De elf vliegtuigen zullen vanaf eind dit jaar tot medio volgend jaar worden afgeleverd VS willen onderzoeken of Israël door het gebruik van Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen de afspraak heeft geschonden dal die slechts voor defen sieve doeleinden mogen worden ge bruikt. Frankrfjks eerste minister Pierre Mau- roy heeft de Israëlische aanval als ..on aanvaardbaar" bestempeld. Van Egyp tische kant werd (bij monde van minis ter van buitenlandse zaken Kamal Has san) het bombardement als ..onverant woordelijk en ongerechtvaardigd" aan geduid. Andere veroordelingen kwa men uit Londen en van de secretaris generaal van de VN. Kurt Waldheim. Behalve de door Franse'bron gemelde technicus, blijkt uit de verdere berich ten niet dat er meer buitenlandse slachtoffers zijn gevallen. Israëls pre mier Begin zei dat juist met het oog daarop een zondag voor de actie was uitgekozen. Frankrijk heeft ongeveer 150 technici bij de reactor aan het werk. Het Franse kernproject Osirak. op zo'n twintig kilometer van Bagdad, werd al eerder aangevallen. Saboteurs (Israëli sche. zeggen de Irakezen) hebben in april 1979 de kern van de reactor opge blazen vlak voordat die van een opslag plaats aan de Franse Middellandse Zee kust naar Irak zou worden gebracht. Dat bezorgde de Fransen een achter stand van enkele maanden. Israël verkeert in een jubelstemming na de aanval op de Irakese kernreactor nabij Bagdad. De stemming lijkt op de euforie die het land beheerste nadat de gijzelaars in Entebbe waren bevrijd. De populariteit van premier Begin, aan wiens herverkiezing nog maar en kele weken geleden nauwelijks ie mand nog geloofde, is wederom sterk toegenomen. De verkiezingen worden over drie weken gehouden. Overeenstemming wapenstilstand in Libanon BEIROET (UPIl- De vier-partijencom- missie van de Arabische liga voor Li banon heeft maandag bekendgemaakt dat alle partijen die bij het conflict in dat land betrokken zijn, hebben inge stemd met een algemene wapenstil stand. Dit werd bekendgemaakt door presi dent Elias Sarkis van Libanon, die de vergadering die de vier-partijencom- missie zondag en maandag in Betted- din ten zuiden van Beiroet gehouden heeft, heeft voorgezeten WARSCHAU 'AFPi - Nobelprijswin naar van de literatuur 19S0. de Poolse dichter Czeslav Milosz, is in Warschau teruggekeerd na een verbanning van dertig jaar uit zijn geboorteland, zo heeft het Poolse persbureau PAP be kendgemaakt. Milosz. die naar de Ver enigde Staten is geermgreerd. blijft tot IS juni in Polen en zal in Lublin een eredoctoraat in ontvangst nemen Ook zal Milosz een ontmoeting hebben met de leider van Solidariteit, Lech Walesa. Czeslav Milosz gaj'na aankomst in Po len een persconferentie op het. vliegveld van Warschau Een hond wacht maandag tweede pinksterdag langs het strand tevergeefs op een speelkameraad. Zijn vriendjes vonden het te fris voor een koene duik. VLISSIN'GEN' - DEN HAAG - Het afglopen pinksterweekeinde heeft vooral de provincie Zeeland veel toeristische bezoekers gebracht, waarbij met name het grote aantal jeugdige W'estduitsers is opgevallen. De campings waren bijna overal in Zeeland nagenoeg vol, maar ook de hotels en pensions waren vrijwel geheel bezet De gemeente Westcrschouwen besloot zaterdag drie terreinen aan te wijzen als overloopterrein voor enkele tientallen tenten en caravans, omdat hier op geen enkele camping meer een plaatsje vrij was. De ongeveer 600.000 buitenlanders die een bezoek brachten aan ons land keerden overigens gespreid naar huis terug. De files beperkten zich maandag hoofdzakelijk tot Zeeland waar enkele opstoppingen voorkwamen op de wegen richting Rotterdam. Ver der ontstonden alleen bij de grensovergangen files, die niet meer dan drie kilo meter lang waren. De provinciale VW' van Zeeland schat dat ongeveer 200 000 mensen een be zoek aan Zeeland hebben gebracht, ex clusief de dagjesmensen, die niet aan onderdak geholpen hoefden te worden Alle accommodaties waren nagenoeg vol. met uitzondering van de bunga lows. In Zeeuwsch-Vlaanderen was het wat minder druk en waren nog wel en kele mogelijkheden voor overnachtin gen beschikbaar ..Het is fors druk geweest", zegt direc teur J P ae Regt van de provinciale VVV in Middelburg desgevraagd. ..Dat beeld was toch wel verrassend, want met pasen is het ook erg druk geweest en de pinkstervakantie is wat korter Ik heb het gevoel dat de positieve weers verwachting ook goed heeft meege werkt Bovendien wordt eind juni en de eerste week van juli een mindere bezet ting verwacht. Nu kunnen de vakantie- NEW DELHI (RTR AFP) - Een treinongeluk zaterdag in de Indiase deelstaat Bihar heeft aan honderden, mogelijk zelfs aan enkele duizenden mensen het leven gekost. Maandag verklaarde de vice-voorzittcr van hel parlement van Bihar, Gcjendra Prasad, dat het aantal doden was opgelopen tot drieduizend. gangers nog profiteren van de lagere prijzen gedurende het voorseizoen", meent de heer De Regt. Bomvol De aanloop begon volgens hem al vrij dagavond. maar nam vooral zaterdag erg toe, tussen 11.00 em 15.00 uur. Za terdagavond was Sehouwen-Duive- land 'bomvol', behalve in de sfeer van de bungalows en vakantiewoningen, die doorgaans voor een langere perio de worden verhuurd en in de gehele provincie nog beschikbaar waren. Ook de Bevelanden zaten nagenoeg vol. De meeste ruimte was toen nog beschik baar in West-Zeeuwsch-Vlaandercn. waar ongeveer 95 procent van de ac commodatie was bezet. Vanaf zaterdagavond is volgens de heer K. J Coppoolse van de vereniging voor ondernemers in de recreatie RECRON aan kampeerders geadviseerd naar Zeeuwsch-Vlaanderen te gaan. Hij noemt het dit jaar drukker dan voor gaande jaren. vooral van jeugdige West duitsers tussen de 18 en 30 jaar. Ook maandag zijn er volgens hem veel kam peerdere gekomen, die hup vakantie nog beginnen ..Het weer heeft geen in vloed gehad op de bezetting. Wij zien het seizoen met veel optimisme tege moet". aldus de heer Coppoolse. De VW in Vlissingen is zondag bij wijze (Slot zie pag. 6 kol. 4> Andere bronnen, onder wie een parle mentslid van de oppositie in New Delhi meldden dat zich aan boord van de trein ca 2500 mensen hadden bevon den. Enige zekerheid over het juiste aantal slachtoffers kon niet worden ge geven, maar de premier van Bihar. Ja- gannath Misjra. noemde het ongeluk het ergste uit de Indiase spoorwegge schiedenis Het persbureau Press Trust of India deelde mee dat Prasad ook had ver klaard dat de verongelukte trein 'meer dan overvol' was en dat passagiers za ten en stonden op dak en treeplanken Aanvankelijk heette het dat de trein bij 't passeren van 'n brug over de rivier de Bagmati door een zware windstoot was omvergeblazen, maar de corres pondent van PTI ter plaatse deelde maandag mee dat de treinbestuurder plotseling had geremd voor een op de rails lopende (heilige) koe Toen de bestuurder van de trein de rcni aanzette, aldus het persbureau, stort ten zeven rijtuigen in de rivier. Journa listen ter plaatse zagen er maar cën in het water liggen. De brug zelf is Intact gebleven. Paus in openbaar VATICAANSTAND <AFPi - Paus Jo hannes Paulus de tweede heeft zich op eerste pinksterdag voor het eerst na de aanslag die drieeneenhalve week op hem gepleegd werd. in het openbaar vertoond. Hij verscheen voor het raam van zijn iverkkamer in het Vaticaan waarna hij door tienduizenden mensen op het Sint-Pietersplein werd toege juicht Eerder was hij op een binnenloggja van de Sint-Pieter aanwezig tijdens een plechtige herdenking door leiders van christelijke kerken van het concilie van Constantionpel dat 1600 jaar acleden werd gehouden W ARSCHAU (REUTER AFP DPAl-De spanning in Polen is sinds zondag plot- seling scherp opgelopen als gevolg van aanhoudende geruchten dat de Sow- jet-Unie de Poolse leiders een ultima tum zou hebben gesteld. Het ultima tum zou zijn neergelegd in een brief van het Kremlin aan Warschau. Dc ver rassende bijeenkomst van het centrale Poolse partijconiilé. aangekondigd voor vandaag, zou met deze kwestie van doen hebben Het was volgens goedingelichte krin gen in Warschau Brezjnjev zelf die vrij dag namens het centrale comité van de Russische communistische partij in een brief aan de verenigde Poolse arbei derspartij i de communistische partij van Poleni een 'zeer ernstige waarschu wing' liet horen aan het adres van de leldors van deze partij. Brezjnjev verweet de Poolse leiders, in het bijzonder partijsecretaris Stanis- law Kania en premier Jaruzelski. zich niet in staat te hebben getoond 'het hoofd te bieden aan de contrarevolutie' De leiders van Polen hebben volgens Brezjnjev de controle verloren over de massamedia die de zaak van het anti- socialisme steunen en treden niet krachtig genoeg op tegen de steeds meer toenemende anii-sowjetrussische betogingen Brezjnjev zegt dan in zijn bi lef dat de Poolse arbeiders gemanipu leerd worden door de 'contra-revolutio nairen' en voegt hieraan toe dat de sow- jetrussische communistische partij Po len niet in de steek zal laten in de moei lijkheden die het land doormaakt en elk ogenblik bereid blijft Polen hulp te ver lenen In de brief wordt op geen enkele wijze gezinspeeld op eventuele militai re voorbereidingen van de kant van de Russen en ook niet rechtstreeks gezegd dat er wijzigingen moeten komen in de top van de Poolse communistische par tij Een tweede faktor die bijdroeg aan het oplopen van de spanning in Polen was een anonieme lelexboodschap die de westerse persbureaus in Warschau zon dagavond ontvingen In de telexboodschap heette het dat het Poolse polilburo zaterdag een ultima tum had ontvangen van de zijde van de Sowjet-Unie om te zorgen dat de voor naamste verbindingslijnen naar de le gers van de buurstaten worden gewaar borgd. Een mogelijkheid om de infor matie van de telexboodschap na te trekken was er niet De boodschap kwam van 'vertrouwelijke bronnen en was om die reden anoniem'. De onderhandelingen tussen de Poolse regering en een afvaardiging van 'Soli dariteit' uit Bydgoszcz die maandag morgen in Warschau begonnen, zijn uitgelopen op een mislukking, zo is vernomen uit Soiidaritcitkringen. Na ruim twee uur van onderhandelien In het gebouw van de ministerraad zijn de twee partijen uiteengegaan zonder een oplossing te hebben gevonden voor het probleem van de brute behandeling die drie leiders van de autonome vak centrale op 19 maart in Bydgoszcz van de zijde van de politie ontvingen. Bij vertrek uit het gebouw van de minis terraad wilden de Sohdariteitsaf- gevaardigden niets zeggen, maar men vernam uil hun omgeving dat de onder handelingen 'uitermate moeilijk' waren geweest, zozeer dat men zelfs niet tot het opstellen van een gemeenschappe lijk communiaue had kunnen komen De afgevaardigden van de regering zou den Solidariteit hebben laten weten dat zij maar beter niet meer over de zaak- Bydgoszcz kon sprken en dgt dit in aller belang zou zijn. De Poolse vakbondsleider Lech Walesa noemde maandag in Geneve de toe stand in zi jn land 'moeilijk maar niet hopeloos'. Hij is inmiddels naar Polen teruggekeerd DEN HAAG- In hel pinksterweek einde zijn tenminste drieëntwin tig personen in het verkeer om het leven gekomen. Bij dc ongelukken werden ook enkele mensen zwaar gewond. Twee personen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen door een frontale botsing lussen twee personenauto's in Pa- pendrecht. Volgens de politie is de bestuurder van een personenauto in een bocht op de verkeerde weg helft terechtgekomen en daar fron taal tegen een andere personenau to gebotst. De bestuurders van bei- deauto'szijn ter plaatse overleden. Een zestienjarige jongen uit Am sterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen door een verkeersongeval in de Bijlmermeer ln de hoofdstad. De jongen kwam met zijn bromfiets te vallen doordat hij een stalen voet- baldoel. dat dwars over het fiets pad was geiegd. niet had gezien. Volgens een woordvoerder van de politie hebben baldadige jongeren dat doel daar neergesmeten Dc 19-jarige F. H. en de 18-jarige J. J. M. B. beiden uit Opmeer, zijn zondagmiddag om het leven geko men toen zij met bun motorfiets tegen een vrachtwagen botsten. Volgens de politie verleende de vrachtwagen op de kruising van de Rustenhurgerweg en de Mo lenweg in de gemeente Schermer, geen voorrang aan de motorfiets. Bij een ongeluk tussen Raams- donkveer en Oosterhout zijn drie Amsterdamse jongelui dit week einde op slag gedood toen hun au to. vermoedelijk door een klap band. van de weg raakte Verder kwamen verspreid over het hele land nog minstens 15 mensen in het verkeer om.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1