PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Habib zet bemiddeling in Midden-Oosten voort Concentratie van levensgevaarlijke operatie NAMIBIE-PLAN STAAT OP LOSSE SCHROEVEN Schmidt dreigt met aftreden SAOEDI-ARABIE STEUNT SYRIË IN RAKETCRISIS Onze Vloot9 75 jaar Dode bij aanslag Kennedy-Airport China: troepen doden ruim 150 Vietnamezen IR. A. STIKKER BIJ DOOP MARINEFREGATTEN IN VLISSINGEN Perioden met zon perioden met zon. maar ook een enkele I bui. Middagtemperatuur omstreeks 19 I oraden. Matige wind uit zuid tol zuid- 'oost. windkracht 4 224e jaargang no. 116 «laandag 18 mei 1981 KEUKENCENTRUM t HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel. 01100-14160 KELLER EN BQSCH KEUKENSPECIALIST 'Van onze correspondetem BEIROET, JERUZALEM - De bemiddelingsmissie van de Amerikaan Philip Habib - om via diplomatieke weg een oplossing te vinden voor de crisis tussen Syriè en Israél over het statione ren van Syrische SAM-raketten in Centraal-Libanon - gaat nog steeds voort. Het Israëlische kabinet heeft geen tijdslimiet meer verbonden aan Habibs bemiddeling. Saoedi-Arabië heeft de Amerikaanse diplomaat echter verzekerd achter Syrië te staan. Vandaag wordt Habib in de Syrische hoofdstad Damascus verwacht. Hij komt uit Riaad. waar hij gedurende het weekend heeft getracht om Saoedi-Arabië - een land, dat grote invloed kan uitoefenen op Syrië - te betrekken bij de Amerikaanse bemiddelingspogingen. nig deden om de Syrlers te steunen in zijn confronatie met de Israëlische Tevergeefs, want de Saoedi's zijn niet fcereid om althans openlijk de Ameri- tanse pogingen om de Syrische SAM- rslreUen ontmanteld te krijgen te steu ren. Israël eist terugtrekking van de ra ketten. die Jeruzalem als ..een bedrei ging voor haar veiligheid beschouwt". Amerika wil de Syrische raketten even eens uit Libanon verwijderd zien. maar probeert als tegenprestatie Israël tot enige beloften te bewegen om de over vliegingen boven Libanees grondge bied te beperken. Saoedi-Arabië heeft nu openlijk ongeli miteerd diplomatieke steun aan Svrié tcegezegd m Damascus' confrontatie ine; Israël. De Syriers zijn vooral inge nomen met de Saoedische verklaring dat iet optreden van het Syrische vre- desleger in Libanon een geheel legitie me zaak is. onder toezicht en comman dovan de Libanese overheid en meteen mandaat van de Arabische Liga". De Saoedische lof voor Syrië kwam na dat de Syrische minister van buiten landse zaken Khaddam geklaagd had dat ..bepaalde Arabische landen te wei- PEKING (UPI/AFPl - Chinese troepen hebben zaterdae meer dan 150 Vietnamese soldaten gedood tijdens een ernstig gewapend incident aan de grens tussen China en Vietnam, zo heeft het 'Volksdagblad' (Kenniin Rihaoi orgaan van de Chinese communistische partij zondag gemeld. Volgens het blad deed het gewapende treffen zich voor zaterdagochtend vroee toen een regiment Vietnamese soldaten in de sector Fakasjan bi] de Vietnamese stad Langson op Chinees gebied doordrong. Vietnamese artilleriebeschietingen die aan de botsing vooraf waren gegaan zouden de hele zaterdag hebben voortge duurd. Het Volksdagblad maakte geen melding van verliezen aan Chinese kant De botsing was de ernstigste sinds de oorlog tussen beide landen in 1979 Het gebied Fakasjan is sinds begin deze maand dagelijks het toneel van inciden ten en groeiende spanning. Zaterdag protesteerde Chjna voor de tweede maal in tien dagen tegen 'gewapende provocaties' van Hanoi Vietnam beschuldigde op zijn beurt China ervan honderden granaten te hebben afgevuurd op de provinciehoofdstad Lang Son idie in 1979 korte tijd door China is bezet) waarbij een aantal burgers het leven verloren Achter de schermen kunnen de Saoe di's natuurlijk de Syriërs wel tot enige matiging oproepen: nu steeds meer Arabische landen - zelfs die waarmee Syrië scherpe geschillen heeft, zoals bijvoorbeeld Jordanië en Irak - aange kondigd hebben Damascus te zullen steunen indien Israël Syrische troepen in Libanon aanvalt, en de noodzaak voor Syriè zijn isolement in de Arabi sche wereld te doorbreken en de Arabi sche broeders dwingen tot solidariteit, niet meer zo aanwezig is, zouden de machthebbers in Damascus wellicht een soepeler houding kunnen gaan in nemen. Alleen Egypte valt uit de boot: president Sadat heeft verklaard dat. ook al zou het tol een militair treffen tussen Israël en Syriè komen, dit van geen invloed zal zijn op de Egyptiseh- Israëlische relaties. De grote vraag is nu hoe lang de Ameri kanen bereid zijn hun bemiddeling voort te zetten. Habibs missie verliest. omdat er geen zichtbare resultaten zijn, met de dag aan geloofwaardigheid- Maar in Libanon is iedereen ervan over tuigd dat Habibs aanwezigheid in het Midden-Oosten Israel en Syne ervan weerhoudt om de vijandelijkheden te beginnen Hoop put men m Libanon uit de Israëlische kabinetsbeslissing zon dag om Habib ongelimiteerd de tijd te geven om zijn bemiddelingspogingen voort te zetten. Ook ziet men het in Bei roet als een positief teken dat de oppo sitie in Israël zelf tegen Begins Libanon- politiek steeds meer toeneemt. Habib wordt dinsdagochtend op zijn laatst weer in Israël verwacht De Israëlische premier Begin zei zon dag voor het eerst dat hij llabib niet aan een tijdslimiet wil binden. Maar Israëlische zegslieden lieten tegelij kertijd blijken geen opening voor een compromis tc zien. zeker nu Saoedi- Aarabiê zich achter Syriè heeft opge steld in „de strijd tegen het zionisti sche expansionisme. De vrijheid van Begin om tot militaire actie over te gaan lijkt beperkt door het ontbreken van overeenstemming bin nen het Israëlische establishment over de wenselijkheid van militair optreden. Gedurende hel weekeinde verschenen een aantal ex-generaals en politici op het tv-scherm om hun twijfels uit te spreken over de wijsheid van het beleid van Begin. Zaterdagavond demon streerden ongeveer 4000 leden van de beweging Vrede Nu in Tel Aviv tegen Begins Libanon-politiek. De demon stranten deden ook een beroep op Syrië om de SAM-raketten uit Libanon terug te trekken. Duidelijk is dat Begin na zijn eerdere bombastische uitspraken over het afge lasten van militaire actie en het inzet ten van de luchtmacht, heeft moeten inbinden. Hij dreigt nu niet langer met militair optreden, maar legt er de na druk op dat alle diplomatieke middelen moeten worden uitgeprobeerd. Een koerswijziging, die mede zal zijn ingege ven door Amerikaanse en Russische vlooteenheden die voor de Libanese kust patrouilleren en de rakettencrisis (Slot zie pagina 3 kolom 5> i ,il ?[ii*T: SCHEVENINGEN -Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de vereni ging 'Onze Vloot'is zaterdag voor de boulevard van Scheveningen een grote reddingsdemonstratie gehouden door marine en de Haagse i rijicilligersbri- gade. Zoals op de foto is te zien was de belangstelling door het. minder fraaie weer niet bijzonder groot. valer DeKVWatermaatschappij Zuid-West- Sewrland (WMZ) heeft ter voorko- ralng van het indringen van vreemde eo voor de gezondheid schadeli)ke s'.offen in het waterleidingnet, een sanial maatregelen genomen en voor schriften opgesteld PA01NA 11 kampioen Haarlem is zondag kampioen van de Eerste divisie geworden. Op eigen ter- sin versloegen de Haarlemmers FC Amsterdam met 2-0 Daarmee is voor Haarlem - na de degradatie vorig sei- men - het verblijf in de eerste divisie tot een jaar beperkt gebleven. PAGINA 13 behoud Devoetbalverenlging Middelburg is er dan toch in geslaagd het onmogelijke' war te maken Vla een 3-0 zege legen mede-degradatiekandadaal NOAD alt Tilburg stelde de ploeg van trainer CasHubregtse het behoud in de twee- af klas van de zondagamateurs veilig PAGINA 15 tweede DeVUssIngse turner Martin HofTls tf>- (tens het Nederlands kampioenschap wdstrijdsport als tweede geëindigd Unge tijd heeft de VTV-turner zelfs macht gehad op een eerste plaats Uiteindelijk moest de 21 jange stu- öeni zijn meerdere erkennen ln Kees I Pot van de Noordhollandsc vereniging i Sportlust. Ook drie andere VTV-tur Mrs kwamen goed voor de dag in de e'?en' sporthal Baskensburg in Vlis- VS: niets opdringen NEW YORK - Op het Newyorkse vliegveld Kennedy Airport is zaterdag een bom tot ontploffing gekomen. Op de foto doorzoeken politiemannen en deskundigen met honden de gebouwen op hel vliegveld i Van onze correspondent Henk Kolbi WASHINGTON - Het plan van vijf westerse landen voor het tot stand brengen van een onafhankelijk Nami bië staat wederom op losse schroeven. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Roelof (Pikl Botha heeft tijdens twee dagen van bespre kingen in de Verenigde Staten meege deeld dat Zuid-Afrika niet langer ak koord gaat met een VN-contingent van 7500 man. dat tijdens de overgangsfase zou moeten optreden. Volgens Amerikaanse functionarissen die de besprekingen met Botha groten deels hebben bijgewoond, zouden de VS van Zuid-Afrika een duidelijke ver klaring hebben geeist. dat het zou sa menwerken bij het zoeken naar een in ternationaal aanvaardbare regeling voor de Namibische onafhankelijkheid. Bovendien willen de VS dat Pretoria duidelijk zijn eisen en bezorgdheid vastlegt ten aanzien van de onderhan delingen. Amerika streeft ernaar van al le betrokken partijen concessies los te weken in ruil vooreen voortzetting van de Amerikaanse inspanningen een be vredigende regeling te ontwerpen. De vijf landen, onder wier auspiciën een regeling was ontworpen die Namibië in weerwil van Zuidafrikaans verzet onaf hankelijkheid zou moeten verschaffen, beraadslagen binnenkort in de Ameri kaanse hoofdstad. Van Amerikaanse zijde werd echter reeds twijfel uitge sproken over de mogelijkheid dit initia tief voort te zetten nu Zuid-Afrika zich tegen hetoptreden van VN-troepen ver zet. Volgens Botha hebben de VN zich gediskwalificeerd, omdat in de Veilig heidsraad wel de SWAPO, een zwarte bevrijdingsbeweging, het woord mocht voeren, terwijl de Tumhalle Bond. die nauw met Zuid-Afrika is gelieerd, werd geweigerd. Naar het heet heeft Botha verklaard dat de Tumhalle Bond zich tegen het optreden van VN-troepcn heeft uitge sproken en dat Zuid-Afrika deze beslis sing steunt Hij sloot echter niet uit. dat de VN via burgerpersoneel nog een rol zou kunnen spelen tydens de over gangsfase In de opvatting van Botha zou daartoe nodig zijn dat de SWAPO zich terugtrekt tijdens de verkiezingen Zuid-Afrika vreest kennelijk dat VN- troepen. die een organisatie zouden ver tegenwoordigen waai- de SWAPO steun vindt, de uitslag tegen het belang van Pretoria zou kunnen beïnvloeden Gesprek Botha heeft tijdens zijn Amerikaans verblijf gesproken mei minister van buitenlandse zaken Haig en diens on derminister voor Afrikaanse zaken Crocker. Ook had president Reagan een onderhoud van een half uur met Botha, waarover geen details zijn be kendgemaakt. Volgens het Witte Huis was het „een vriendelijk gesprek", waarbij overigens de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek niet als zodanig ter sprake is gekomen. Zuidafrikaanse bronnen onderschei den in de Amerikaanse plannen: een f Slot zie pagina 4 kolom 6i Beleid NEW YORK (AFPi-Een Portoricaanse onafhankelijkheidsbeweging 'Portori caanse Groepering van het Gewapend Verzet'heeft zich verantwoordelijk ge steld voor een bomaanslag zaterdag op het Newyorkse vliegveld Kennedy Airport", die aan een man het leven heeft gekost. Een 19-jarige werknemer van het vlieg veld was op het moment van de ontplof fing in de toiletten van de terminal van de maatschappij 'Panam' waar de bom was geplaatst. Hij overleed in de loop van de avond aan zijn verwondingen, aldus een mededeling van het Queens general hospital' Het vliegveld werd zondag tijdelijk ont ruimd nadat er een derde pijpbom in een damestoilet was gevonden. Zater dag was een tweede bom m een wacht ruimte ontdekt. De bommen konden zonder moeilijkheden worden verwij derd Portoricaanse onafhankelijk- heidsgroepermgen hebben al eerder aanslagen gepleegd in de VS en Porto Rieo. een Carlbïsch eiland onder gezag van tie Verenigde Staten De VS willen echter geen tijd en ener gie blijven verkwisten bij het najagen an een oplossing, als dat moet gebeu ren op basis van onbegrip en illusies. Onder de regering-Carter heeft Was hington zich geheel gesteld achter de richtlijnen die de Verenigde Naties hebben ontworpen. Minister van bui tenlandse zaken Haig heeft Botha, vol gens de Amerikanen, laten weten dat de VS hun beleid van dwang ten aan zien van het apartheidsbew ind in Pre toria willen vervangen door een poli tiek van „positieve betrokkenheid". BIJ AFWIJZING RAKETTEN ftateriaalpech De Belg Eddy Planckaert heeft zaler- da?de Ronde van Midden-Zeeland ge inen. Cees Priem kon door mate- naalpech de rot van topfavoriet niet warmaken 'Ik heb mezelf lekker in Set Pak gestoken reageerde de «wwse prof na afloop. Net op het mo- nientdat de Post-renner de 'vedetten' rZiaaneepord om le|t>P° fe maken. Adrie van de Poel de spaken uit. 2)n wiel. Priem werd daardoor het swcniolTer van zijn eigen strategie er «"stond een kopgroep die nog weinig wghad voorde problemen van Priem Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Badio en televisie: 7. sPort: 11, 12, 13. 14. 15. 17 en 18. VLISSINGEN - Ir. A. Stikker, presi dent van de raad van bestuur van RSY. heeft zaterdag nog eens ernstige kri tiek geuit op het rapport van de Slich ting Energieapparaluur Nederland (SEAN). In dat rapport wordt zoals bekend een concentratie van de ketel- bouw in Hengelo bepleit. Volgens Stik ker zou een dergelijke ingreep fatale gevolgen kunnen hebben voor de ko ninklijke maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen. Hij wees met nadruk op het grote belang van de ketel- en appara tenbouw binnen de KMS-grocp. „Het moet mij van het hart. dat de conceptie die door de SEAN op talel is gelegd voor de concentratie in tb- ketelbouw te zeer voorbij gaal aan liet k dal daarmee in een bestaande 01 g.mi-atu zou w orden ingegrepen op een wt.i/r. die vergelijkbaar is met eei. tw ei vaarlijke operatie bij een patient tlie geen ziekteverschijnselen vertoont" Stikker zei dat tijdens een bijeen komst bij 'De Schelde' ter i van de doop van twee m. ten: de 'Abraham C'rijnssoi van Brakel'. De doop van deze schepen elegenheid rinelregal- en de 'Jan i de l? H. i sicen door mevrouw M K Kool - van der Kooij 'echtgenote van de directeur economisch beheer van de koninklijke marine). Dat gebeurde in aanwezigheid van enkele honderden genodigden, on der wie defensie-minister De Geus. en kele leden van de vaste kamercommis sies voor defensie en vertegenwoordi gers van het NAVO-hoofdkwarUer Me vrouw Kool kweet zich zaterdag zeer u>-routineerd van haar taak Mevrouw De Geus daarentegen had er nogal wat moeite mee. Pas na een derde poging slaagde zij er in de fles champagne te- (Slot zie pagina 2 kolom 2 MUNCHF.N iDPAi - De Westduitse bondskanselier Schmidt heeft zondag zijn sociaaldemocratische partij ge waarschuwd dat de onenigheden bin nen de SPD en de kritiek op de rege ringscoalitie al in 1981 een ommezwaai van de liberale partij FDP naar de CDU/CSU zouden kunnen veroorza ken. ..Het zou goed zijn als enkelen in de par tij zouden begrijpen dat zij door openlij ke strijd met de eigen regering en de eigen partijgenoten ai dit jaar een der gelijke situatie kunnen teweegbren gen." aldus Schmidt zondag op een re gionale partijdag van de SPD in Wol- fratsnausen bij Munchen. Evenals zaterdagavond op een SPD- bijeenkomst in Recklinghausen ver klaarde de bondskanselier dat hij 'niet langer de verantwoordelijkheid voor de bondsregering kan dragen' als de partij blijkt tegen modernisering van de ra ketten in Europa te zijn. Schmidt, die wonsdag voor een officieel bezoek naar Wahington reist, waarschuwde ervoor de wens tot vrede van de Verenigde Sta ten in twijfel te trekken.Houdt nu ein delijk eens op je te laten voorspiegelen. Ais of de Amerikanen onze vijanden en de Russen onze vrienden zijn De bondskanselier, die zich uitdrukkelijk voor verzoening met de Sowjet-Unie uitsprak, betwijfelde of voor de bonds republiek ..het afdak van de communis tische dictatuur" beter zou zijn dan de huidige toestand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1