ikaanse koffieoogst dreigd door gifzwendel Werkgevers: deel parttimers uit ziekenfondsverzekering Eerste en enige KLM-pilote stopt Onderzoekers: Volksunie moet worden verboden HOOGSTANDJE SPOORWEGEN Personeelsleden van Maastrichts bedrijf besmet met bacteriën PZC/binnen-buitenland l/v >EN )ENKING VALT OP NEDERLANDER BABY OP EERSTE PLAATS WEGENS RASSENDISCRIMINATIE VOORSTEL IN ZIEKENFONDSRAAD UIT KEUKEN VOOR EUROTOP Windmolen Den Helder s 18 APRIL 1981 11 joen gulden aan longebonden) nood hulp die Nederland aan Ethiopië gaf. werd 2 miljoen gulden besteed voor aankoop van Difolatan. Volgens Chemical Age worden heel wat zwendelpraktijken in de handel met chemische produkten met Afrikaanse ontwikkelingslanden betaald uit Euro pese ontwikkelingsfondsen. Malafide handelaren maken daarbij handig ge bruik van merknamen van betrouwba re firma's. Zo zou Chevron hebben vast- tttrrrespondenten) llAG-BRUSSEL-AMSTERDAM - Het in Amsterdam gevestigde bedrijf Kollum Chemie laantal Afrikaanse landen hebben opgescheept met een ondeugdelijk bestrijdingsmiddel. Se-oogrsten van Kenia, Tanzania, Zimbabwe en Ethiopië lopen daardoor ernstig gevaar. s Chemie is met drie andere, in België en Frankrijk gevestigde handelsondernemingen, an de Nederlander Hendrik Rienstra. .jUiiopié hebben bij hetminis- jutwikkelingssamenwerking :over de Amsterdamse onder is beide landen betaalden het jicrdunning onbruikbare mid- jlan, dat schimmelvorming op jlan'ten moet bestrijden, met 'ministerie van ontwikkelings gang beschikbaar gestelde fi- itulp ;niet duidelijk of ook (staats- is in de Afrikaanse landen zwendel zijn betrokken. De 1 staat voor de deur en de „'landen hebben niet de fi- WeUjkheden om snel een jdingsmiddel aan te kopen. ,)de mislukking van die 'ernstige gevolgen voor de 0 van vooral Tanzania, Ke- tjhiopiê. die hun buitenlandse irooral binnenkrijgen door de Strger, verkoopdirecteur van iCiemie, is enorm verontwaar- k bet bericht dat in de Afri jden de koffie-oogst dreigt te aals gevolg van door hem ge- lesmjdingsmiddelen. In zijn a Buitenveldert zegt de ver- sleur, met enkele brieven in ii dat er met Kenia volstrekt itómen zijn en dat met Ethio- ;gen twee jaar zaken zijn ge- :^ens Berger is aan Tanzania ïbwe nooit het genoemde be- smddel geleverd. De verkoop- svan Kollum Chemie wijt de Ede felle concurrentiestrijd in jwerd voor het eerst gemeld i Britse chemische vakblad Age Op last van justitie in kt. werd een onderzoek inge- de Antwerpse expediteur De vaak chemicaliën voor Kol onie vervoert. Tachtig van de ton voor Tanzania bestemde j! leveneens een middel tegen at bleek waardeloos. De fac- n deze honderd ton be zeer dan 2,5 miljoen gulden, •dmoek in Antwerpen vond verzoek van de Amerikaanse sultmational Dupont de Ne- Dit bedrijf heeft Rienstra in Ten aangeklaagd wegens mis- rinpatenten. Benomyl is een pa- iDupont. Het middel Difolatan fitent van de Amerikaanse mul ei Chevron. a werd in 1979 al ontdekt dat Mton door Kollum Chemie gele- Difolatan slechts 200 ton bruik- as. De rest was te veel met kalk In 1980 kocht Kenia nog eens iDifolatan van Kollum Chemie -aal was de hele zending on- mr, Ethiopië ontving in datzelf- !»k voor twee miljoen aan Difo- k onbruikbaar was wegens te srdunning. Deze laatste reke- betaald met Nederlandse tiflingshulp: van de ruim 2.4 mil- en Britse archeologen heb- \telkanti op hel eiland Euboea een tempel gevonden die i de oudste is die tot dusver in aland is ontdekt.. vlheeft aanzienlijke schade op- als gevolg van bouwwerk- Hen die zonder toestemming miheidkundige dienst zijn uit- Deskundigen zijn van oordeel 'mpel is opgericht op de plaats raf van een held. agendetector ook liegen ffiNGTON/BELGA) - Een mdctector is zelf ook in staat Dat is de conclusie van studie, uitgevoerd aan de uni- Kfitvan Pennsylvania, waar- fct tijdschrift "Science" deze de resultaten gepulbiceerd ïiekend is het principe van de stóetector gebaseerd op hul stbes (met name de elektrische aibaarheid van de huid), de ög. en de ademhaling. Bij de Öf.de CIA en de FBI wordt die biek ruim toegepast, maar bij verheid is de leugendetector iH'olledig aanvaard. De nieuwe Rtn aan de universiteit van Ejlvania zullen dat wantrou- tïaarschijnlijk nog vergroten. J'e proeven is namelijk geble- iat de doeltreffendheid van i legendetector sterk varieert gelang van de personen die er 'iderworpen worden en vooral htnogal logisch lijkt - van de ftvan zelfbeheersing, ïde proeven hebben 44 studen- deelgenomen. Bij een eerste ^proeven konden de onderzoe- %rocent leugenaars ontmas- ®l. maar bij een andere reeks Weii hadden de proefpersonen ^gsmiddelen geslikt; de de- vergiste zich in 73 procent Afgevallen, ^rcoekleider dr. Martin Orne 'vt echter dat bij 'echte' onder en de stress dermate groot jai het effect van kalmerings- ^flen teniet gedaan zou wor- ^De keerzijde van deze stelling 311 dat, terwijl van de betrouw de!, de spanning zodanig kan l*n opgevoerd dat van geeste- foltering sprake zou zijn ■i S GRONINGEN - Marlies Verkaik, de eerste vrouwelijke leerling van de Rijks luchtvaartschool op Eelde en de eerste en enige vrouwelijke piloot bij de KLM. heeft zich uit de vliegerij teruggetrokken. Op 1 april van dit jaar. precies drie jaar na haar indiensttreding, heeft ze haar ontslag ingediend. Reden: Marlies is moeder geworden en kan daarom niet langer in haar gezin gemist worden. Marlies Verkaik (26) begon haar oplei ding op de RLS in Eelde in februari 1973 en werd drie jaar later gebrevetteerd. Omdat de KLM inmiddels met een wachtlijst werkte, vloog ze eerst een tijdlang met een klein vliegtuig voor een particuliere onderneming. Maar in 1978 was het zo ver. Op 1 april van dat jaar maakte Marlies Verkaik haar en tree bij de nationale luchtvaartmaat schappij. Bij haar verschijnen op de in ternationale routes als derde piloot op een DC-8 in augustus van dat jaar. orga niseerde haar werkgever zelfs een pers conferentie waar tientallen fotografen en journalisten op afkwamen Niet van pas. Een van de vragen luidde toen. of de KLM bij haai- aanstelling nog naar eventuele trouwplannen had geïnfor meerd. Het antwoord van Marlies: ..Nee. Niet dat ik me herinner. Maar ik moet er onmiddellijk bij zeggen dat ik nooit gesolliciteerd zou hebben als ik van plan was geweest te gaan trouwen en kinderen te krijgen. Er gaan heel wat jaartjes overheen voor je in dit vak wat bereikt. En daar komen kinderen niet bij van pas". Bij de Rijksluchtvaartschool is het be richt van haar onverwachte vertrek met gemengde gevoelens ontvangen. Nadat Marlies Verkaik het pad geëffend had. hebben zich daar nog twee vrouwe lijke leerlingen gemeld, die nu met hun opleiding bezig zijn. Gevreesd wordt dat de teleurstellende ervaringen van de KLM met de eerste vrouwelijke ver keersvlieger hun entree bij deze "maat schappij er niet gemakkelijker op zul len maken ..Marlies was intussen door de KLM op geleid tot eerste officier op de DC-9 aldus een zegsman van de school. ..Ze hebben er dus al heel wat geld ingesto ken. Als er straks weer een vrouw solli citeert, zullen ze daar wel even met de wenkbrauwen fronsen. Ik denk dat ze op z'n minst zullen verlangen dat de kandidaten zich contractueel tot een dienstverband van een aantal jaren ver plichten en dat ze moeten betalen als ze voortijdig willen stoppen. Bij Transa- via en Martinair bestaat al zo n rege ling". gesteld dat het geen Difolatan aan Kol lum Chemie heeft geleverd Het bedrijf van Rienstra zou deze naam dus ten onrechte hebben gebruikt. Omdat het patent op Difolatan binnenkort af loopt, zou Chevron hebben afgezien van een kostbare en langdurige gerechtelij ke procedure in Antwerpen, zoals Du- pont is begonnen. Geassocieerd met Rienstra en mede be schuldigd van zwendelpraktijken zijn Urena Corporation, met haar hoofdze tel in Liechtenstein, en de Société Tou- rangelle de Production et de Condition- nement des Produits Chimiques, die voor 90 procent bezit van Rienstra zou zijn, alsmede het Nederlandse filiaal van het Israëlische bedrijf Koor Inter- trade. Felle concurrentie In een tot kantoortje verbouwd aan hangsel van een rijtje duplexwoningen in de Amsterdamse wijk Buitenveldert vertelt verkoopdirecteur Gideon Ber ger dat Kollum Chemie al vele jaren za ken doet met diverse landen in Afrika. „Tot volle tevredenheid van de klan ten", benadrukt hij. „dankzij onze lage prijzen hebben ze zich veel geld kunnen besparen". Tot zover zijn inleidend verkoop praatje. Ter zake. Onder de vele zendin gen chemicaliën naar Kenia is er vol gens Berger inderdaad één geweest die niet aan de specificaties voldeed In eer ste instantie wel. zo wil hij bewijzen met een brief van de Keniase haveninspec tie, maar er bleven klachten komen. En zoiets gebeurt dikwijls in het handels verkeer. Berger zegt dat Kollum Chemie daarop de zending. 70 ton Difolatan dat hij ver koopt onder de naam Carfotol, heeft te ruggenomen. De twee klanten mochten kiezen of ze hun geld terug wilden dan wel een nieuwe zending wensten. Ook daarvan laat hij een brief zien. Een klant vroeg de centen; de ander nam tot nu toe nog geen beslissing. Totaal ging het om een bedrag van nog geen half miljoen dollar, aldus de verkoopdirec teur. Hij stelt derhalve dat de kwalitief on dermaatse produkten nooit zijn ge bruikt en daarom ook nooit de oorzaak kunnen zijn van een mislukte koffie oogst. Berger kan niet zeggen waar de teruggenomen zending is gebleven. Dat is een zaak van de eigenaar van Kollum, de heer H. Rienstra, die momenteel on bereikbaar in Parijs verblijft. De stilstaande trein, bestaande uit één met staal geladen en vier lege wagons werd omhoog gedrukt tot tegen de bovenleiding (te dichtbijstaande trein. De stilstaande trein werd om- hooggedrukt tot tegen de bovenleiding. Vanwege het risico dat hij om viel werden beide hoofdsporen niet ge bruikt. De trein uit Pernis is volgens de woordvoeder niet beschadigd. De andere trein bestond uit vier lege wagens en één wagen geladen met staal. SUSTEREN (ANP) - Het treinverkeer tussen Roermond en Sittard heeft vrijdagmorgen van kwart over vier tot half elf stilgelegen als gevolg van een botsing tussen twee goederentreinen. Een met fenol en benzeen geladen trein uit Pernis reed bij Susteren tegen een op een naastliggend spoor onvrij KANSAS CITY (UPtl - Bij een snel om zich heen grijpende brand in een flatgebouw in Kansas-City zijn vrijdag acht mensen omgekomen. Er raakten minstens 27 mensen gewond, zo hebben de autoriteiten meegedeeld Foto. brandweerlieden in actie bij het brandende gebouw. UTRECHT (ANPl - Het is een bedenke lijke zaak. dat dc Nederlandse over heid de Nederlandse Volksunie van Joop Glimmerveen nog steeds niet heeft verboden. Ze heeft er de middelen voor en ze is er zelfs toe verplicht op grond van het ver drag van New York inzake uitbanning van alle vormen van rassendiscrimina tie dat Nederland in 1966 mede heeft ondertekend. Dit stellen drie studenten culturele an tropologie die de afgelopen twee jaar aan de rijksuniversiteit in Utrecht on derzoek hebben gedaan naar de Neder landse Volksunie. Een verslag van dit onderzoek verschijnt volgende week bij het Wereldvenster onder de titel: „De Staalfabrieken in EG zijn het vrijwel eens BRUSSEL (Reuter) - De staalfabrieken in de EG die zijn aangesloten bij Euro- fer zijn heel dicht bij een akkoord over vrijwillige produktiebeperkingen die een nieuwe crisis in de Europese staal industrie moeten voorkomen. Dit staat in een communique dat Euro- fer vrijdag in Brussel heeft gepubli ceerd. Bij Eurofer zijn bedrijven in de gemeenschap aangesloten die samen ongeveer tachtig procent van de staal- produktie van de EG voor h un reke ning nemen Volgens het communique zal „m de zeer nabije toekomst" de laatste hand aan het akkoord worden gelegd Op een bij eenkomst die donderdag in Luxemburg is gehouden hebben de vijftien staalfa brieken nagenoeg alle problemen ver bonden aan de invoering van een sys teem van vrijwillige produktiebeper kingen opgelost. Het resultaat van de besprekingen wordt binnen enige da gen aan de Europese Commissie voor gelegd In de Indiase deelstaat Unssa zijn meer dan honderd mensen omgekomen bij een wervelstorm die een ravage heef! aangericht in vier dorpen. Dit heeft het Indiase persbureau PTI vrij dag gemeld. Nederlandse Volksunie, portret van een racistische splinterpartij" De drie au teurs. Carolien Bouw Jaap van Donse laar en Carien Nelissen. zeggen dat de Volksunie onverbloemd aanzet tot ras sendiscriminatie en dat er alle reden is om haar een gevaarlijke partij te vinden met doelstellingen die fundamenteel ondemocratisch zijn en in strijd met de mensenrechten. Centraal in de studie staat de gedachte, dat de Volksunie niet als een geïsoleerd verschijnsel kan worden beschouwd. Haar optreden hangt samen met het feit, dat Neder land een multiraciale samenleving is geworden, alhoewel haai* ideeën stam men uit het nationaal-socialisme en fas cisme. Tal van mensen in de Volksunie zijn hun "politieke carrière' volgens de onderzoekers ook niet bij de Volksunie begonnen: ze waren al eerder actief in een of meer rechts-radicale organisa ties, zoals de NSB. De Volksunie is volgens de drie studen ten in de loop van haar bijna tienjarig bestaan sterk veranderd. Onder leiding van haar huidige voorzitter. Glimmer veen, is de groepering van een onbeken de organisatie uitgegroeid tot een radi cale racistische partij die vrij regelma tig de kranten haalt. Met de toenemen de bekendheid van de Volksunie groeien overigens ook de weerstanden ertegen. Nu de partij heeft aangekondigd dat ze aan de komende verkiezingen deel neemt, is de vraag hoe ze moet worden bestreden, weer actueel. Volgens de on derzoekers is er alle reden om in de Volksunie een gevaar te zien. ook al om dat ze al navolging heeft gekregen in de vorm van andere rechts-radicale poli tieke organisaties die zich opwerpen als verdedigers van 'blanke-Nederlanders- in-de-verdrukking' MAASTRICHT (ANP) - Als uitvloeisel van de tijdens de voorbije Eurotop gecon stateerde voedselvergiftiging mogen rond 25 personeelsleden (vijf vaste en 20 tijdelijke medewerkers) van het Maastrichtse bedrijf gemeenschapshuis 'De Koepel' voorlopig niet in de voedselbranche werkzaam zijn. Zij hebben daarover een brief ontvan gen van de burgemeester van Maas tricht. mr A. Baeten. zo is vrijdag door een woordvoerder van de gemeente Maastricht meegedeeld. De betrokkenen zijn besmet metsalmo- nellabacterien van het zelden voorko mende type Indiana Zj moeten zich re gelmatig melden bij de districtsgezond heidsdienst. Zodra zij niet meer 'posi tief zijn kunnen zij weer werk verrich ten in bedrijven die spijzen bereiden. Voor vijf vaste medewerkers van het be drijf De Koepel, dat de maaltijden tij dens de Eurotop in het stadhuis en in het stadskantoor van Maastricht had verzorgd en waarvan de keuken geslo ten is. is sprake van een werkverbod De tijdelijke medewerkers kunnen hun ge wone werk normaal verrichten, mits zjj met in de voedselbranche werkzaam zijn. De besmetting van de personeels leden zal ongeveer twee weken duren. Bij de gemeente Maastricht is het aan tal schadeclaims van journalisten die ziek zijn geworden na het eten van met salmonellabacteriën besmette spijzen op 23 en 24 maart niet gestegen. Het bedraagt drie. De schadeclaims zijn in gediend door bij de EG in Brussel geac crediteerde journalisten, onder wie twee Belgen en één Duitser. Slechts één van hen heeft een exact schadebedrag genoemd te weten 30.000 Belgische franken (rond 2.000 gulden i De aanspraken op schade worden beke ken door de verzekeringsmaatschappij van de gemeente Maastricht. UTRECHT (ANP) - Dc ziekenfonds raad behandelt volgende week donder dag een voorstel van de werkgevers- groepering in de raad om mensen met een deeltijdbaan die niet voldoen a3n bepaalde voorwaarden uit te sluiten van de verplichte ziekenfondsverzeke ring. De werkgevers willen de part-timers al leen verplicht verzekeren als ze per week meer dan acht uur in één dienst betrekking werken. Ze zullen dan een minimumpremie moeten betalen die wordt berekend over veertig procent van het bruto minimum (jeugd-) loon inclusief vakantietoeslag. Als dit voorstel er door komt, wat nog lang niet zeker is, zullen naar schatting 120.000 mensen van de verzekering wor den uitgesloten. Van hen blijven er als medeverzekerde van ouders of echtge noot 70.000 toch gratis verzekerd De overige 50.000 zullen zich op een andere - veel duurdere - manier moeten verze keren. Het aantal verzekerden dat de minimumpremie moet gaan betalen wordt geschat op 75.000 en de financiële meer-opbrengst van het werkgevers- voorstel op 32 miljoen. Het gaat om een advies aan staatsse cretaris Veder Smit (volksgezondheid). De ziekenfondsraad probeert al gerui me tijd, wat te doen aan de onevenwich tige verhouding tussen betaalde pre mie en rechten, mensen die maar enke le uren per week werken betalen een zeer geringe premie en hebben toch recht op het volledige ziekenfondspak ket Maar eerdere pogingen zijn steeds - vooral op uitvoeringstechnische pro blemen - gestrand. Het staat nu al vast, dat met name de vakbeweging grote bezwaren heeft te gen het voorstel van de werkgevers, on der meer omdat het solidariteitsprinci pe in de ziekenfondsverzekering erdoor wordt aangetast en omdat het streven naar meer deeltijdarbeid kan worden doorkruist. De commissie die het advies heeft voor bereid heeft ook nog de mogelijkheid bekeken om voor het beoordelen van de verzekeringsplicht verschillende banen en uitkeringen bij elkaar op te tellen. Er zijn nogal wat werknemers, bijvoor beeld in de horeca, die verschillende 'kleine baantjes' tegelijk hebben Maar administratief-technisch is dat optel len bijna niet of niet te doen. Een be zwaar ervan is ook, dat de privacy van de werknemers wordt aangetast, zij moeten hun werkgever dan namelijk vertellen wat hun andere inkomsten zijn. Uitkeringen Het werkgeversvoorstel houdt nu in. dat men minstens in één baan acht uur per week moet werken om verzekerd te kunnen zijn. Daarbij wordt iedere dienstbetrekking afzonderlijk beke ken. Met drie banen van acht uur waar in een premie over veertig procent van het minimumloon moet worden be taald. kan de totale premie te hoog uit komen Het teveel krijgen de verzeker den echter aan het eind van het jaar terug, maar ze moeten daar dan wel zelf om vragen. Volgens het voorstel zal de maatregel niet alleen betrekking hebben op men sen In loondienst maai' ook op mensen met kortlopende uitkeringen wegens arbeidsgeschiktheid of werkloosheid Degenen met een langlopende uitke ring wegens arbeidsongeschiktheid of met een andere uitkering (bijvoorbeeld weduwen- en wezenpensioen) kunnen wel in het ziekenfonds blijven. Dit om dat zij volgens de werkgevers een be roep moeten kunnen doen op verder gaande solidariteit dan andere bevol kingsgroepen DEN HELDER (ANP)-Den Helder krijgt binnenkort een windmolen voor energieopwekking. Dc ge meenteraad heeft begin april be sloten dat een Rüsager windmolen die 22 kilowattuur stroom opwekt bij het plaatselijk zwembad komt te staan dat de energie krijgt toe geleverd. De gemeente heeft dit vrijdag mee gedeeld Naar eigen zeggen is Den Helder de eerste overheidsinstantie die het opwekken van energie in de prak tijk wil gaan toepassen, daarbij ge bruik makend van haar gunstige ligging wat betreft zonuren en wind De gemeente Den Helder krijgt op de 'windwerkdag' op 25 april in Utrecht een prijs omdat het gemeentelijk apparaat zo snel heeft ingespeeld op de nieuwste ontwikkelingen met. windenergie, aldus de gemeentelijke voorlich ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 11