lor™' 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ranse president aan lomaanslag ontsnapt RAF-gevangenen beëindigen hongerstaking na dood Debus Provincie kan 4 miljoen voor vaste oeververbinding opbrengen II- GEWONDEN OP VLIEGVELD VAN CORSICA LI: PHILIP MORRIS MASSAONTSLAG GEWEIGERD VREES IN WEST-DUITSLAND VOOR NIEUW GEWELD MET VERHOGING OPCENTEN WEGENBELASTING EN VERLENGING TOLPERIODE ZEELANDBRUG wolkenvelden yog iceer en perioden met zon. Mid- titemperatuur ongeveer 12 graden r:-oostenwind »4e jaargang no. 91 inu ^dag 17 april 1981 "Oil ikks^^ DE JAGER-TOLHOEK W rn< I GOES Geopend ma vr van 8.00-17.00 uur keukens 1001 bouwmaterialen onder één dak! MIDDELBURG Korte Noordstraat 1 UKlh.Bfc.KUbN - Grote aantallen ons land binnenkomende toeristen hebben donderdag voor grote druk te gezorgd bij de grensovergangen. Pas omstreeks half negen gister avond waren de files bij de bekende knelpunten opgelost. Op Schiphol werd vooral drukte ondervonden als gevolg van veel Nederlanders die Paasdagen in hel buitenland willen doorbrengen. Bestemmingen in Zuid-Europa en N'oord-Afrika zijn duidelijk favoriet, zo lieten KLM. Martinair en Transavia weten. De KLM voert in de periode van 10 tot en met 20 april 64 chartervluch ten uit. de meeste naar Noordafri- kaanse bestemmingen en Spanje Vorig jaar werden met Pasen slechte 49 vluchten gemaakt Martinair meldde nogal wat klanten te hebben voor Griekenland Het vervoersaan bod is aanzienlijk groter dan vorig (aar met Pasen. Wegens het tekort aan goedkope slaapplaatsen heeft Amsterdam aan het IJsbaanpad en op het Koningin Wilhelminaplein het slapen ln de open lucht of in de auto toegestaan. In het Vondelpark is dat verboden. Het nationaal reserveringscentrum in Amsterdam maakte bekend dat in heel Nederland geen hotel meer te krijgen is. Alleen de duurdere eerste klas hotels hebben hier en daar nog een gaatje open In Amsterdam en de kuststreek waren de hotels enige tijd geleden al volgeboekt De meeste vroege boekers waren Fransen en Duitsers. Het Nationaal Bureau voor Toeris me verwacht aanzienlijk meer dan de 850.000 bezoekers van vorig jaar Pasen. Als het weer een beetje mee zit wordt tweede Paasdag de druk ste dag. De rijkspolitie in Drieber gen heeft speciale maatregelen ge nomen voor de verwachte stroom auto's op weg naar ponypark Slag haren en de paas-autoraces in Zand- voort. NS houdt geen rekening met extra drukte, er worden zelfs minder trei nen ingezet. Vandaag heeft heel West-Duitsland vrij: de douane klaart dan ook geen vrachtauto's in. Morgen is in Italië een rijverbod van kracht tussen 13.00 en 24,00 uur voor auto's met een totaalgewicht van meer dan 5 ton. De beambten op Brit se vliegvelden en in de havens heb ben acties aangekondigt. Vooral in de havens worden vandaag ernstige vertragingen verwacht. Niet overal is het zonnig en aange naam paasweer, in Moskou s de het gisteren. schuwt het geweld niet, maar s aanslag heeft zich nog nie- 11 jwe correspondent! IRIJS - President Giscard d'Estaing is aan een bomaanslag ontsnapt op het moment dat hij zijn verkiezingstournee landde op het vliegveld van Ajaccio. Vier Zwitserse toeristen en Corsicaanse vrouwen raakten gewond bij de ontploffing van de bom. die was geplaatst in een iberuimte van het vliegveld vlak naast de ontvangsthal. onafhankelijkheidsbe- mand verantwoordelijk gesteld. Gis card kwam voor een verkiezingsoptrt- den naar het eiland en dat was verschil lende nationalistische groeperingen in het verkeerde keelgat geschoten Zij be schouwen het optreden van de presi dent als een provocatie en hadden de bevolking opgeroepen tot massale be togingen. Giscard d'Estaing verklaarde in zijn eerste toespraak donderdagavond te spreken als president van de republiek, en als zodanig de aanslag als een daad van lafhartigheid, het Corsicaanse volk onwaardig, te veroordelen, De pres.- dent verklaarde op geëmotioneerde toon dat hij die avond nog de gewonden in het ziekenhuis zou gaan bezoeken die op het eiland gebleven waren Enkele ernstig gewonden waren per vliegtuig naar Marseille overgebracht President Giscard poogt als kandidaat voor een nieuwe ambtsperiode van ze ven jaar onderscheid te maken tussen het hoogste staatsambt dat hij be kleedt en de rol van presidentskandi daat die hij in de campagne speelt. Als kandidaat voor een nieuwe zevenjarige periode als president stortte Giscard tiomt een gezamenlijk Zeeuws front rki de mogelijke verplaatsing van ïlttelbouwbij de Koninklijke Maat- ripplj 'De Schelde' in Vllsslngen Hengelo De ondernemingsraad tie directie van 'De Schelde', ge- provincie en de politieke - en willen komen tot de opstelling e«n gezamenlijk actieplan. De po- partijen gaan hun. met name ■achterban benaderen. tletting groep van honderd boeren heeft tederdag m de Noordpoolse stad Wroclaw het hoofdkantoor van de ïatselijke officiële boerenbond bezet toekenning van een vrije boeren tol at te dwingen Dezelfde dag be- Wkin Warschau de voorbcreidings- wimissie voor het komende congres de communistische partij voor- lenvoor statutenwijzigingen urdgas ied ^ürdgasprljs voor de Industrie en ïüaden tuinbouw moet omlaag Dat Uk mening van een werkgroep be- ïade uit kamerleden van het CDA ■ce werkgroep, die overleg heeft ge urt met de ministeries van financiën "iaeconomische zaken, zal volgen lek met concrete voorstellen'ko- >KNZB ide zwembondi heeft don «Magavond. tijdens de ledenverga toig van de kring Zeeland in he ^whuis te Kruinlngen. twee schei functionarissen, 'oud-gedien In de kring, gehuldigd voor het werk. dat ze voor de zwemmerlj ■«oen gedaan. ttOINA 18 'egels omroeporganisatie doet veel dan de andere aan activiteiten "WHt winst voortvloeit. De (Om "fPwel wordt in vele gevallen over «wt Daarom moeten er hoognodig uniforme regels komen, die afbakenen wat de omroepen «opdit gebied wel en niet kunnen «woven. Nwsuit Zeeland: 2,5. 6, en 9 fcinen- en buitenland: 3 5111 ¥nie en achtergrond: 4 12 en 13 'aria: 15 Kunst: 17 Jadio en televisie: 18 financieel: 19 zich daarop in het betoog dat hij de laatste dagen al eerder had gehouden. Woensdagavond was Giscard d'Es taing in Marseille, waar hij naar schat ting 20,000 van zijn getrouwen toe sprak. EINDHOVEN (ANP) - Hel gewestelijk arbeidsbureau in Eindhoven heeft een collectieve ontslagaanvraag voor 275 werknemers van Philip Morris in Eindhoven niet ontvankelijk ver klaard. Het arbeidsbureau is van me ning dat het bedrijf de onderhandelin gen met de vakbonden moet herope nen. Dat heeft een woordvoerder van de Voedingsbond FNV gisteren be kendgemaakt. Philip Morris wil de sigarettenproduk- tie in Nederland concentreren in Ber gen op Zo*m. Het bedrijf heeft daar een nieuwe fabriek gebouwd. Incidenten als de aanslag in Ajaccio zijn altijd aanleiding tot een stijging van de score in de opiniepeilingen De laatste opinieonderzoeken vielen uitge sproken ongunstig voor de president uit. Vanaf aanstaande maandag - een week voor de eerste ronde van de ver kiezingen - zijn geen opinieonderzoe ken in Frankrijk meer toegestaan. Bij de eerste stemronde, op 26 april, krijgt Giscard d'Estaing volgens de huidige peilingen 28 procent tegen Mitterrand 24 procent. De communis tische kandidaat Georges Marchais en de Gaullist Jacques Chirac zouden met respectievelijk achttien en zeventien procent uit de bus komen. Van geen van dc 'kleine' kandidaten wordt ver wacht dat zij de kiesdrempel van vijf procent zullen kunnen AMSTERDAM - Voor het Westduitse consulaat in de De Lairessestraat werd gisteravond door enkele honderden jongelui gedemonstreerd na het overlijden van het RAF-lid Sigurd Debus AJACCIO - Dc Franse president voeste hal van hel vliegveld van Ajaccio na de aanslag op de i van ome correspondent i BONN - Vijfentwintig lol de terroristi sche Rote Armee Fraktion (RAF) gere kende gevangenen hebben een einde gemaakt aan hun sinds begin februari durende hongerstaking. Dit gebeurde kort nadat bekend was geworden dat de 38-jarige Sigurd Debus in een Ham- burgs ziekenhuis aan de gevolgen van een hongerstaking was overleden. Debus besloot op 11 februari uit solida riteit met andere RAF-gevangenen geen voedsel meer tot zich te nemen teneinde de autoriteiten te dwingen verbeteringen aan te brengen in de om standigheden waaronder ze gevangen zitten Hij was in mei 1975 tot 12 jaar veroor deeld wegens bankroof en aanzetting tot bomaanslagen Binnen de RAF nam Sigurd Debus een speciale positie in. wat blijkt uit hel feit dat hij in fe bruari 1980 vanuit de extra bewaakte gevangenisafdeling in Celle werd over geplaatst naar een „normale" gevangt- nis m Hamburg Debus lag sinds 7 april in het ziekenhuis van Hamburg-Barnbek. Hij werd de laatste dagen kunstmatig beademd en gevoed In een officieel communiqué staat dat artsen „er alies aan gedaan hebben om zijn leëen te redden" Vrees voor geweld Inmiddels hebben politici van alle par tijen een beroep op de Westduitse jeugd gedaan van geweld af te zien Er wordt gevreesds dat de dood van Debus aan leiding kan zijn voor een aanzwellende golf van terreur De politie in de Bonds republiek volgt, naar eigen zeggen, de ontwikkelingen met extra opmerk zaamheid In West-Berlijn. waar enkele RAF-gevangenen nog altijd is levens gevaar verkeren, is de politie zelfs in staat van alarm gebracht De Westberlijnse burgemeester Vogel riep alle Berlijners op om geweld te voorkomen Hij zei dat de staat de plicht heeft om voortdurend na te gaan hoe de omstandigheden waaronder mensen gevangen zitten eruit zier., maar hij voegde daar aan toe dat de staat zich niet mag laten chanteren en op geweld adequaat moet reageren ten einde de rechtsvrede te waarborgen. Amnesty Voor de dood van Debus heeft de West duitse minister van justitie Schmude een brief geschreven aan Amnesty In ternational in Londen Deze organisa tie had kritiek uitgeoefend op de om standigheden waaronder RAF-gevan genen worden opgesloten. Schmude verdedigde de manier waarop dat nu in de Bondsrepubliek gebeurt, maar ver- klaarde ook dat „bepaalde maatregt- AftlStCfGGin len om die omstandigheden te verbete ren niet uitgesloten zijn" Hij acht het echter onaanvaardbaar dat grote grot pen terroristen met elkaar worden ge vangen gezet. spoorwegen. Onbekenden wierpen een acht meter lange stalen plaat op de bo venleiding van het baanvak Münchei.- Augsburg. Het treinverkeer is volgens de politie hierdoor niet in gevaar geko men. In Amsterdam hebben donderdag avond enkele honderden mensen gede monstreerd uit protest tegen de situa tie van de RAF-gevangenen Bom Na een bommelding is donderdag het administratieve hoofdkantoor van de Amerikaanse legerbasis in Wiesbaden ontruimd. Naar de politie heeft meegedeeld is erin het gebouw een zelfgemaakte bom ge vonden en onschadelijk gemaakt. Aan dit apparaat hingen papiertjes met de tekst: „Weg met het Yankee-imperialis- In de omgeving van Munchen is in de nacht van woensdag op donderdag voor de derde maal binnen 48 uur een aanslag gepleegd op de Westduitse „Isolatie Is moord. De isolatiefolter be - hoort tot een uitgekiend programma dat erop is gericht de tot staatsvijand nummer één uitgeroepen verzetsgroe pen te vernietigen en hun politieke identiteit kapot te krijgen. Hiervoor zal de Westduitse regering tot het uiterste gaan." aldus een pamflet dat tijdens Ce demonstratie door de binnenstad werd uitgedeeld Ongeveer twintig deelnemers gooiden na afloop van de betoging de ruiten in bij een ABN-bank en een Duits reisbu reau Bij het Duitse consulaat werden rookbommen gegooid. Dit heeft de pol.- tie bekendgemaakt. Bij de ongeregeld heden is de politie niet opgetreden en werden geen arrestaties verricht. MIDDELBURG - De provincie heeft ruim voldoende mogelijkheden om per jaar vier miljoen gulden op te brengen als bijdrage in het exploitatietekort, dal kan ontslaan als de vaste oeverver binding over en onder dc Westerschel- dc in gebruik genomen wordt. Dat blijkt uit een overeenkomst tussen rijk en provincie, die door bel dagelijks be stuur van Zeeland is voorgelegd aan de provinciale staten. In de overeen komst - die juridisch nog definitiel vorm moet krijgen maakt hel college van gedeputeerde staten duidelijk dat in de periode van 1988 tot 1992 de finan ciële ruimte 6.2 miljoen zou kunnen zijn en in de jaren daarna 9.2 miljoen gulden. In de overeenkomst wordt een reeks mogelijkheden aangeduid om over de financiële middelen te beschikken, die nodig zijn om de maximale bijdrage van vier miljoen voor de oeververbin ding te dekken Het dagelijks bestuur van de provincie stelt voor uit vier bron nen te putten verhoging van de opcenten op de mo torrijtuigenbelasting gebruik maken van de uitkering uit het provinciefonds, waarbij ervan wordt uitgegaan dat de zee armen als Zeeuws gebied worden meegerekend bU de vaststelling van die uitkering. benutting van de rente, die men krijgt als de Provinciale Zeeuwse Brug Maat schappij de door de provincie eerder verstrekte renteloze voorschotten te rugbetaalt. voortzetting van de tolheffing op de Zeelandbrug, ook ais de brug na 1991 compleet is betaald Daarbij wordt aan getekend. dat de bewoners van Schou- wen-Duiveland tegen een gereduceerd tarief van de brug gebruik moeten ma ken. bijvoorbeeld voor 25.- per jaar Gs zetten uiteen, dat een verhoging van de motorrijtuigenbelasting mogelijk is van 18 tot 23 opcenten. Zo n verhoging zou 1 175 000.- per jaar opleveren Over de uitkering uit het provincie fonds deelt het college mee dat ervan uitgegaan wordt, dat de zee-armen tot (Slot zie pagina 7 kolom 5i RAF lid Sigurd Debus, die gisteren in een Westduitse gevangenis is overle den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1981 | | pagina 1