ALE ZEEUWSE COURANT Kamer: voetballers niet naar Uruguay Misrekening van rijkswaterstaat: Deltadijk in Vlissingen te laag 'Ontvoering' hoogleraar uit de hand gelopen grap ■I Ruim honderd miljoen van EG voor Italië WESTEN Portugese premier bij vliegongeval omgekomen KNVB WA CHT MET DEFINITIEF STANDPUNT Extra bijdrage Nederland voor Cambodja KOSTEN VERBETERING TWEE MILJOEN GULDEN Sneeuw en ijzel Geruime tijd sneeuw, ijzel of regen Middaglcmperatuur om het vriespunt. Matig tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuidoost. 223e jaargang no. 287 Vrijdag 5 december 1980 MENSWBNR DELFT (ANP) - Drie Delftsc studen ten. die woensdagavond de Dclftse hoogleraar Duparc met diens goed vinden 'ontvoerden' zeiden gister avond op een persconferentie spijt te hebben van de actie, die bedoeld was als 'een goeie grap'. De drie. de wiskundestudenten Noud Hooyman (21en Rudolf Meester (23) en Eric Franke (24i. die elektrotech niek studeert, hadden tot actie beslo ten omdat ze serieuze bezwaren koes teren tegen de twee-fasenstructuur in het wetenschappelijk onderwijs. Ze zochten de publiciteit en wilden vreedzaam de aandacht voor hun zaak zien te krijgen via een grap. Prof. Duparc heeft tegenover de poli-, tie verklaard wel wat te zien in een ontvoering door studenten. Hij ver onderstelde dat zo'n actie zou werken in het voordeel van de invoe ring van een twee-fasenstructuur. HIJ moest zelf naar zijn logeeradres fietsen, daar de student die hem zou begeleiden een lekke band kreeg. Volgens de Delftse hoofdofficier van justitie Resingh kan in dit geval niet gesproken worden van het misdrijf wederrechtelijke vrijheidsberoving. Hij zal nog nagaan of het strafbaar feit van bedreiging aan de studenten ten laste kan worden gelegd of moge lijk het geven van tekens of signalen waardoor de rust wordt verstoord Eventueel zal hij het college van be stuur van de Technische Hogeschool over zyn^ bevindingen informeren. Dit college kan eventueel disciplinai re maatregelen tegen de hoogleraar De politie in Delft was tegen halftwee in de nacht van woensdag op donder dag op de hoogte van de 'ontvoering'. ZU sloeg pas groot alarm, toen 's mor gens de ontvoerders dreigden elke dag een vooraanstaand hoogleraar en voorstander van de twee-fasen- structuur te zullen gijzelen. De zaak werd het etiket 'politiek getint mis drijf opgeplakt en via de officier van justitie, de burgemeester en het col lege van bestuur werden de betref fende drie ministeries verwittigd De Delftse politie zette voor het buurtonderzoek, de ondersteuning en leiding dertig man in De hoogleraar bracht de nacht door in de kamer van student Hooijman. die zelf ergens anders was gaan sla pen. De kamer was niet afgesloten. De actie van de politic bracht Du parc tot anderè gedachten. Toen om elf uur de reactie van minister Pais werd vernomen had hij geconclu deerd: „Het wordt te gek." Hij telefo neerde naar zijn eigen woning, pak te zijn spullen en fietste naar huis, aldus de politie. O, herkenning te voorkomen houdt prof Duparc een das voor zijn ge zicht. als hij donderdagmiddag zijn woning aan de Insulindeweg in Delft verlaat. OORZAAK NOG ONBEKEND jeugdlonen Minister Albeda blijft bij zijn voome men om de minimum-jeugdlonen te verlagen met Ingang van 1 Januari. economie Het kabinet Is het niet eens met de opvattingen van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbeleid AVRRi over het 'opvijzelen' van onze economie De voorstellen van de raad worden ais te centralistisch van de hand gewezen Het kabinet wil meer aandacht voor de positie van exporte rende kleine en middelgrote bedrijven PAGINA 7 waterkwaliteit De bestrijding van de verontreiniging van oppervlaktewater zal in komende jaren op grote schaal ter hand worden genomen Overheid en bedrijfsleven zullen in totaal 4.2 miljard gulden uit trekken ter vermindering van de verontreiniging. PAGINA 9 onroerend goed De hertaxatie van onroerend goed in de gemeente Hontenisse ontvangt een storm van kritiek. Het regent bezwaar schriften tegen de hoogte van de belas tingen voor 1981 Ten opzichte van een geschatte waarde in 1976 zijn sommige huizen tweehonderd procent meer waard geworden landbouwprijzen EG landbouwcommissaris Qunde- lach acht de door de overkoepelende landbouworganisatie Copa geelste prijsverhoging van 15 procent niet haalbaar Volgens Gundelach bete kent elk procent prijsverhoging 380 miljoen gulden extra kosten voor de EG. Daarvoor Is geen ruimte Gunde lach ziet alleen beperkte prijsstijgin gen ln combinatie met besparingen. PAGINA 17 minder winst Elsevier-NDU rekent op een achteruit- gang van de winst met twintig tot vijf- H cntwintlg procent. Verschillende be richten over prognose van de raad van bestuur van het bedrijf zorgden don- I' derdag voor verwarring op de Amster damse effectenbeurs. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en li Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. Varia: 15. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het Nederlands elftal niet in Uruguay moet gaan voetballen. PvdA, CDA, D'66 en PPR dienden vanochtend een motie in, waarin deelname aan de mini-wereldkampioenschappen „onno dig en ongewenst" wordt genoemd. De regering is gevraagd dit standpunt aan de KNVB door te geven. men. dan wachten wfj af hoe minister Van der Klaauw ons zal benaderen Daarna zullen wij tussen dinsdag en za terdag, de dag van de algemene bonds vergadering. ons definitieve standpunt bepalen Naar buiten brengen zullen wij dat standpunt tijdens de vergadering in Zeist Niet eerder." PvdA-kamerlid Van den Bergh zei tij dens het spoeddebat dat de regering haar mensenrechtenbeleid ongeloof waardig maakt door zelf geen negatief advies aan de voetballers te geven Hij stelde vast dat de KNVB „met open ogen en welbewust zich laat misbrui ken voor de propaganda van het Uru guayaanse bewind" Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) wil de KNVB niet namens de re gering ontraden naar Uruguay te gaan. Hij heeft de voetbalbond wel voorge houden dat in het dictatoriaal geregeer de Uruguay de mensenrechten worden vertrapt. Als mondige burgers moeten de KNVB-bestuurders nu zelf uitmaken of ze gaan. aldus Van der Klaauw gister morgen Mr Eric Vilé voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. hield zich op de vlakte over de inhoud van het kamerdebat. ..Op dit moment wens ik geen commentaar te leveren", aldus Vi le. „Ik wacht de stemming af van dins dag. Mocht de motie worden aangeno- Hennekam (CDAl zei dat duideiyk is dat de sport in dit geval wordt mis bruikt voor politieke doeleinden. Tegen de KNVB zei hij: ..Ga niet naar Uru guay Er valt niets te winnen. Scoren kan daar alleen het regime, ten koste van de onderdrukte bevolking". WD-woordvoerder Blaauw zei even eens het bewind in Ururguay te veraf schuwen. Hij schaarde zich echter ach ter minister Van der Klaauw, die een verschil aangaf tussen de mini-WK en de Olympische Spelen De regering heeft de sportlieden begin dit jaar wel ontraden naar Moskou te gaan. omdat het toen om een toernooi ging met een (Slot zie pagina 8 kolom li Van onze correspondente' LISSABON - De Portugese premier Franciseo Sa Carneiro en minister van defensie Amaro Da Costa zijn gister avond om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk. Zij waren in een bui tenlands prive-vliegtuig net opgeste gen van de Lissabonse luchthaven Por- tela toen het toestel neerstortte in de bergachtige omgeving van de Portuge se hoofdstad. Behalve de premier en minister Da Costa zijn ook hun echtge notes, een naste medewerker van Sa Carneiro en diens echtgenote en de bei de piloten omgekomen. Het gezelschap was op weg naar Opor to. De oorzaak van het ongeluk was gis teravond nog niet bekend. Het toestel is volgens ooggetuigen niet in de lucht geëxplodeerd, maar neergestort. De Portugese president Eanes staakte on middellijk een verkiezingstoespraak en laste een voor vandaag geplande bij eenkomst af. Portugal kiest zondag een DEN HAAG - Nederland heeft een ex tra bijdrage van 10 miljoen gulden toe gezegd voor het hulpprogramma van Unicef in Cambodja. Deze toezegging deed minister De Koning van ontwik kelingssamenwerking donderdagmor gen tijdens een ontmoeting met de heer James Grant, uitvoerend directeur van Unicef. Sinds 1979 treden Unicef en het Inter nationale Rode Kruis op als coördina toren van een omvangrijk hulppro gramma in Cambodja en In kampen voor Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand. Hoewel de situatie in Cam bodja sindsdien verbeterd is, blijft hulpverlening op ruime schaal noodza kelijk. Dank zij de voedseileveranties het afge lopen Jaar konden talloze Cambodja- nen de periode tot de volgende rij stoogst overbruggen De opbrengst van de oogsten wordt steeds groter, maar is nog lang niet toereikend Voorts zijn het afgelopen jaar ruim 1000 gezond heidscentra op het platteland en 5500 lagere scholen heropend Intussen is het merendeel van de vluchtelingen, die in het najaar van 1979 naar Thai land kwamen, naar huis teruggekeerd. Unicef denkt voor de zogenaamde „Cambodja operatie" in 1981 zo'n 150 miljoen dollar (ruim 300 miljoen gul den» nodig te hebben nieuwe president. In de uiterst felle ver kiezingsstrijd steunde de 46-jarige pre mier Sa Carneiro. zelf aan de macht ge komen bij tussentijdse verkiezingen in december vorig jaar, zijn naamgenoot van de conservatieve Democratische Alliantie, Soares Carneiro tegen de hui dige president, Ramalho Eanes. die communisten en socialisten achter zich heeft Het is nog niet bekend of de verkiezin gen als gevolg van de dood van Sa Car neiro zullen worden uitgesteld. De om gekomen premier was een felle tegen stander van Eanes. woensdag zei hij op een persconferentie af te zullen treden wanneer Eanes zou worden herkozen. Sa Carneiro stond bekend als een felle anti-communist Hij richtte de sociaal democratische partij (PSD) in 1974 na de verdrijving van de dictatuur Caeta- no op. Die veroverde bij de verkiezingen in oktober de meerderheid in het parle ment. Vice-premier en minister van buiten landse zaken, Diogo Freitas do Ama- ral, zal Sa Carneiro als premier ver vangen. zo is uit goede bron in Lissa bon vernomen. De 38-jarige Freitas do Amaral riep donderdagavond het Por tugese kabinet in spoedigzitting bij- Sa Carneiro HULP AAN SLA CHTOFFERS <Van onze correspondent i BRUSSEL - De Europese Commissie heeft 108 miljoen gulden ter beschikking gesteld van Italië als noodhulp voor de slachtofTers van de aardbeving in het zuiden van Italië. Van dit bedrag worden de kosten van transport en tijdelijke huisvesting voor daklozen betaald, alsmede de levering van 15.000 ton graan, 1000 ton vlees en 900 ton olijfolie. DEM HAAG - Van Thijn ll.ien Van den Bergh van de PvdA donderdagmorgen in de tweede kamer tijdens het debat over het voetbaltoernooi rond de jaarunsseling in Uruguay. De besteding van deze noodhulp wordt overgelaten aan de Italiaanse regering Het zelfde geldt voor de vier miljoen gulden die het „dagelijks EG-bestuur" vorige week al ter beschikking had ge steld van de regering in Rome Waarschuwing Premier Amaldo Forlani van Italië heeft donderdag de machtige commu nistische oppositie ervoor gewaar schuwd de catastrofale aardbeving die het zuidelijk deel van Italië 11 dagen geleden trof, niet uit te buiten om zijn regering ten val te brengen. Forlani gaf deze waarschuwing tijdens een buitengewoon parlementair debat over de beschuldigingen dat zijn rege ring bij de hulpverlening in het rampge bied onbekwaam en chaotisch is opge treden. De regering, aldus Forlani. deed en doet nog steeds alles wat 'binnen ons stelsel' mogelijk is om de gevolgen van de ramp het hoofd te kunnen bieden Vorige week verweet communistenlei der Enrico Berlinguer de door de chris ten-democraten geleide coaliteiterege- nng volstrekt onbekwaam en ontoerei kend te ztjn opgetreden toen ze zich voor de ramp geplaatst zag Hij liet toen weten dat de communisten klaar ston den een nieuwe regering zonder chris ten-democraten te vormen. Ook de socialisten hadden donderdag kritiek op de regering. Hun woordvoer der, Mario Casalinuovo, zei dat zijn par tij er nu van overtuigd is dat men niet voorbereid was op deze ramp en ook niet naar behoren heeft gereageerd voor zover dat mogelijk was. We maken weliswaar deel uit van de coalitierege ring. zo merkte hij op. maar dat bete kent niet dat wij onze ogen nu maar moeten sluiten. De sieun van de socialisten is essentieel voor het voortbestaan van de nu zeven weken oude regering. Het touwtrekken tussen de gemeente Rotterdam en hel ministerie van bin nenlandse zaken over zeven miljoen gulden die Rotterdam zou krijgen ter ondersteuning van het minderhedenbe leid is voorbij Hel ministerie is ak koord gegaan met de invulling zoals Rotterdam die heeft voorgesteld. Het geld zal echter niet meer in 1980, waar voor het in feite bedoeld was. maar pas volgend jaar besteed kunnen worden. VLISSINGEN - De zeewering bij het Eiland te Vlissingen. die in 1975 op Del tahoogte is gebracht, moet worden verhoogd en verbreed. De golfoploop blijkt hier hoger te zijn dan berekend door rijkswaterstaat, doordat er zich voor de dijk een estuarium ligt. Het dode gras op de dijk is volgens dijk graaf mr. J. A. Lantshecr van het wa terschap Walcheren een bewijs, dat de stenen glooiing niet hoog genoeg is en de dijk zelf ook niet. De nieuwe plan nen worden momenteel bestudeerd door rijkswaterstaat I>c uitvoering daarvan kost ongeveer twee miljoen gulden. De kosten komen voor reke ning van hel rijk. Het duurt volgens dijkgraaf mr Lants- heer nog wel anderhalf tot twee jaar voor met de dijkverzwaring kan worden begonnen De Studiedienst van rijks waterstaat voert momenteel nog bere keningen uit over de golfslag „Door al die hoeken en gaten ontstaan merk waardige verschijnselen Daardoor ïser een hogere golfoploop dan verwacht" zei mr Lantsheer donderdag desge vraagd „Dat kan theoretisch worden verklaard vult hij daarop onmiddel lijk aan. De vorige uitkomsten, voor de dijkverzwaring van 1975. zijn volgens mr Lantsheer door de studiedienst van rijkswaterstaat uitgerekend op theore tische modellen, die niet blijken te kloppen met de praktijk ..Dat is nu het verschil tussen theorie en praktijk", geeft de dijkgraaf dan ook als verkla ring voor de verkeerde berekeningen Er is wel iets van geleerd Het was een nuttige praktijklesaldus de dijkgraaf van het waterschap Walcheren, dat het beheer over deze dijk heeft. De nieuwe berekeningen van de golfbewegingen moeten nog door de studiedienst van rijkswaterstaat worden omgezet in een theone „We kunnen wel een meter op de dijk zetten en daar komt het ook wel op neer. maar de berekeningen moeten ook theoretisch worden onderbouwd", aldus de dijkgraaf. Afhankelijk van die berekeningen worden de preciese hoog- (Slot zie pagina 2 kolom 2) De principes van de KNVB Het d< ret was te verwachten dat Lde Nederlandse politiek ISSffl zich gretig op de voetbalsport pgigS zou werpen naarmate de dag Egrgzj nadert, waarop het Neaer- lands elftal afreist naar Uru guay. De heren politici grijpen maar al te graag de sport aan als 'speerpunt' van een boycot-actie. Sport is nu een maal een dankbaar onderwerp Wie her innert zich niet de maanden durende debatten over een eventuele boycot van de wereldkampioenschappen voet' 1 bal in Argentinië in 1978 en de Olympi sche Zomerspelen in Moskou in 1980? In beide gevallen bemoeide de politiek - en niet alleen in ons land - zich inten sief met deze grote sportgebeurtenis sen De politieke actie tegen het mini- voetbaltoernooi in Uruguay - met lou ter ex-wereldkampioenen en tweevou dig 'zilveren' winnaar Nederland als deelnemer - is wat laat op gang geko men. maar de bewogenheid waarmee voor-en tegenstanders met elkaar in de bat gaan is er niet minder om. Neder land hoort niet op te treden in Uruguay, is het algemene gevoelen van de politie ke smaakmakers. De tweede kamer be vestigde gisteren deze mening Een ka mermeerderheid vindt, dat deelneming van Nederland aan het toernooi in Uru guay 'onnodig en ongewenst' is. Uru guay. al jarenlang geregeerd door een niemand en niets ontziende junta, schendt op grove wijze de mensenrech ten. De machthebbers zijn er slechts op uit het voetbaltoernooi aan te grijpen voor hun eigen, verwerpelijke politieke doeleinden. Het Nederlands elftal moet zich voor die show niet lenen. Kort sa mengevat is dat de mening van de twee de kamer. In een motie, die dinsdag in stemming komt. wordt de regering dan ook uitgenodigd de KNVB van het standpunt van de kamer op de hoogte te brengen. De Voetbalbond op zijn beurt zal volgende week zaterdag defi nitief besluiten of de trip naar Zuid- Amerika doorgaat. Ais het dus aan de kamer ligt zal het Nederlands elftal het politiek be smette Uruguay mijden als de piest Op vallend is het 'gemak', waarmee de ka mer tot zijn oordeelsvorming is geko men. Er valt niet aan de Indruk te ont komen. dat de Nederlandse politici vol strekt willekeurig te werk gaan. Nog niet zo lang geleden nam een Neder lands rolhockeyteam deel aan de we reldkampioenschappen in Chili, een land. dat op één lijn is te stellen met Uruguay Toen zwegen de heren politici in alle talen. Kennelijk is een rolhoc- keytoemooi niet Interessant. Het spreekt de mensen niet aan. er wordt weinig publiciteit aan gegeven, dus het maakt niet uit of Nederland er aan deel neemt. De KNVB heeft aaneen dergelij ke houding geen boodschap Terecht mag deze bond de heren politici verwij ten. dat zij een weinig consistent beleid voeren. Overigens willen wij met na druk vaststellen, dat de houding van de kamer ten opzichte van Uruguay op ui terst respectabele gronden tot stand is gekomen Sinds de politici in ons land hebben ontdekt, dat sport en politiek niet te scheiden zijn. wil de tweede ka mer nog al eens aan het. geweten van de mensen ten sportbeoefenaars) appelle ren. Daar is niets op tegen, zolang de individuele* sportbeoefenaars en hun bonden hun eigen verantwoordelijk heid kennen. Minister Van der Klaauw vatte het gisteren treffend samen: 'de sportmensen zijn mondige mensen. Als mondige burgers moeten zij naar eigen geweten besfissen of zij ja dan nee be paalde sportwedstrijden zullen boycot ten'. Een kameruitspraak over dergelij ke zaken, hoe zeer ook representatief voor de gevoelens van het Nederlandse volk. mag nimmer een bindend karak ter hebben. Het moet een vrijblijvend advies zijn. In dit opzicht Is het te betreuren, dat de KNVB niet vierkant en principieel voor zijn standpunt uitkomt.. De voor zitter van het betaalde voetbal, mr Eric Vilé. zei woensdagavond in een televi sieprogramma. dat de voetbalbond het standpunt van de tweede kamer af wacht Dat zou volgens hem mede-be palend kunnen zijn voor deelneming of met-deelneming aan het toernooi in Uruguay. Dit is nu duidelijk een school voorbeeld van het afschuiven van de verantwoordelijkheid. Hebben de be stuurders van de KNVB geen eigen ge weten' Kennen zij geen principes, waarnaar zij kunnen handelen? Kenne lijk niet. want de machtige voetbal bond verschuilt zag achter de tweede kamer Dergelijke opvattingen van sportbestuurders zullen de dames en heren politici slechts sterken in de over tuiging. dat zij in dit soort zaken toch als het 'geweten van de natie' moeten optreden Hel eigen geweten zou de he ren van de voetbalbond toch moeten vertellen, dat er slechts één is. die in deze zaak een besluit moet nemen, de KNVB En niemand anders. Dim Congresleden VS schuldig bevonden WASHINGTON (AFP) - Twee leden van het Amerikaanse huis van af gevaardigden zijn schuldig bevonden aan samenzwering in de steekpennin- genzaak die de federale recherche op touw had gezel ter bestrijding van cor ruptie in politieke kringen. Het zijn de democraten Frank Thomp son (62) uit New Jersy. oud-voorzitter van de commissie van bestuurszaken, en John Murphey uit New York. voor zitter van de commissie van koopvaar dij en visserij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1