Vlaamse RAND courant WATERZUIVERING BRUGGES BRONZEN STEM het is natjes aan de belgische kust station komt eigenlijk te laat VRIJDAG 18 JULI 1980 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 3 - BRUGGE: MUZIEK EN ANIMATIE TOT EIND AUGUSTUS - Brugge pakt dit jaar uit met een zwaar beladen feestprogramma waaruit keus te over is. voor elk wat wils. Men kan het Festi val van Vlaanderen volgen (27 juli tot 12 augustus) dat grotendeels in het te ken staat van de klavecimbelmuziek met een internationale wedstrijd, van af 3 augustus vinden grote concerten plaats, die nu al jarenlang een ver diend succes kennen. Maar dit jaar wil het Brugse stadsbestuur ook een meer volks tintje geven aan het befaamde festival en wordt de hele stad en de duizenden toeristen bij het muziekge- beuren betrokken. Zo komt er 'Muziek op straten en pleinen' met zang, folk- en kopermuziek en een volksdans groep en Engelse dansers die zullen optreden op de binnenkoer van Gruu- thuse. Dit alles staat in het teken van het Festival van Vlaanderen. Maar naast hetFestival van Vlaande- ren-prógramma heeft Brugge gesleu teld aan een evenementenkalender 'lichte muziek'. Een feestkantoor werd aangesproken. Onder de titel 'Show burg '80' zijn een reeks manifestaties gepland van zeer uiteenlopende aard met het verkeersvrije Brugse Burg plein als groot klankbord Maer ook 'Sohwburg '80' begint zijn optredens op de gezellige Brugse pleintjes en dit onmiddellijk na het afsluiten van de openluchtoptredens van het festival, zodat dan vanaf 26 juli tot 4 augustus het in Brugge niet zal ontbreken aan attracties. Dan worden ook het zojuist verkeersvrij gemaakte Schouwburg plein en het Simon Stevinplein bij de zaak betrokken. 'Showburg '80' komt op 4 augustus naar de Burg, waar intussen een volle dig nieuwe tribune klaar zal staan om 1140 kijkers de kans te bieden een uit zonderlijk programma bij te wonen met het optreden van een Big Ban deen Afrikaanse musical en Vlaamse vedetten en tot slot het wereldorkest van Jeugd en Muziek. TRIBUNE De stad Brugge heeft in het licht van haar zomeractiviteiten pas een nieuwe tribune aangekocht voor 10 miljoen B.fr. Een tribune die 34 meter lang is, 17 meter breed en een hoogte heeft van 7 meter. De tribune kan voor andere gelegenheden uiteengehaald worden en gereduceerd worden tot een tribune voor 50 personen. Elfhonderdveertig zitjes omvat het geheel. De tribune zal voor 'Showburg '80' worden opgesteld op het Brugse Burgplein en dit van be gin tot eind augustus. De tribune, die tevens een regietoren omvat, kleedka mers en enkele lokaaltjes heeft, zal worden geplaatst onder de bomen van het Burgplein. Het décor van 'Show burg '80' wordt dan de historische ge vel van het Brugse stadhuis. Het zomerprogramma van de stad Brugge valt dus uiteen in twee grote delen, namelijk het Festival van Vlaanderen met een reeks openlucht manifestaties gevolgd door de grote concerten en 'Showburg '80'. dat ook op de Brugse pleinen wordt gehouden. Daarna pakt de organisatie op de Burg uit met een reeks topmanifestaties. Tussendoor zal ook nog de Praalstoet van de Gouden Boom door de stad trekken op 17 en 24 augustus. 'Muziek op straten en pleinen' 18 juli: 16.00 uur: Sint-Amandplein: Folkgroep Johan Schaeverbeke: 20.00 uur: Binnenkoer Gruuthuse. The Lon don Compagny Dancers and Instru mental Consort. lOjuli 16.00 en 20.00uur: Sint-Amand- plein: Ensemble Yaravi. 20 juli: 20.30 uur: Zeedijk Zeebrugge Ensemble Rum. 22 juli. 16.00 en 20.00 uur: Huidenvet- tersplein: Koperensemble Theo Mer- tens. 23 juli 16.00 en 20.00 uur: Sint-Amand plein: The Victory Band. 24 juli 16.00 uur: Huidenvettersplein. Vlaams Trombonekwartet Willy Ver- dievel: 20.30 uur: Zeedijk: Vlaams Trombonekwartet. 25 juli" 16.00 en 20.00 uur: Zilverpand: Volkskunstgroep Boerke Naas Het bijwonen van deze optredens kan kosteloos. De maquette van de uitneembare tri bune met 1140 zitplaatsen die zal wor den gebruikt tijdens de evenementen in Brugge Joe Dassin zal in Brugge te zien en te horen zijn tijdens 'Showburg '80' INTERNATIONALE MUZIEKDA GEN FESTIVAL VAN VLAANDE REN - 26 juli: Provinciaal Hof: Prese lecties Klavecimbelconcours 14.30 uuri. Concertgebouw: Demonstraties op klavecimbels (17.00 uuri; Sinte- Walburgakerk: Bachconcert (20.30 uur). 27 juli: Sint-Salva torskathedraal: Mass W. Byrd for four Voices (10.00 uur); Provinciaal Hof Preselecties kla- vecimbeltoemooi (14.00 uuri; Concert gebouw: Demonstraties op klavecim bels (17.00 uur); Sinte-Walburgakerk: Bachconcert (20.30 uur). 28 juli: Concertgebouw: Het continuo- spel - interpretatiecursus (10.00 uuri; Concertgebouw: Swedisch Harpi- chord Music - referaat-recital <14.00 uur); Provinciaal Hof: Preselecties kla vecimbelwedstrijd (14.00 uur); Con certgebouw Demonstraties op klave cimbels (17.00 uur); Memlingmuseum: Recital gamba en clavecimbel (20.30 uur). 29 juli: Concertgebouw: Frans klave cimbelmuziek - interpretatie-cursus (10.00 uur); Concertgebouw: German Herpsichord Building in Bach's time (14.00 uur); Provinciaal Hof Preselec ties toernooi (14.00 uur); Concertge bouw: Demonstraties op klavecimbels (17.00 uur); Sint-Jacobskerk: Het Ne derlands Kamerkoor: Musical Anti- qua Köln (20.30 uur). 30 juli: Provinciaal Hof: The New Ra- meau edition and the Indes Galantes (10.00 uur): referaat; Procinciaal Hof: Punzierugen für alle 24 Tonarten (14.00 uur): referaat: Concertgebouw: Concours basso continuo <14.00 uur); Provinciaal Hof: Demonstraties klave cimbels (17.00 uuri, Memlingmuseum: Franse muziek (20.30 uur). 31 juli: Provinciaal Hof Das kunstler- lische Continuospiel in der Muslek des 17jhts - referaat 10 00 uur); Concertge bouw: Halve finales klavecimbel toer nooi 14.00 uur); Provinciaal Hof: De monstraties klavecimbels (17.00 uur), Sint-Gilliskerk: Bachconcert (20.30 uuri. 1 augustus: Provinciaal Hof: De prak tijk van het basso continuo-spel - in terpretatiecursus (10.00 uuri: Concer- gebouw: Halve finales 14.00 uur); Pro vinciaal Hof: Demonstraties klave cimbels 117.00 uuri; Memlingmuseum: Bachrecital 120.30 uur). 2 augsstus Provinciaal Hof De piano forte en haar specifieke problemen - interpretatiecursus (10.00 uuri; Pro vinciaal Hof. Demonstraties op klave cimbels 17.00 uuri. Stadsschouwburg: Finale klavecimbelwedstnjd (20.30 uur). 3 augustus: Sint-Salva torskathedraal: Gregoriaans(lO.OOuur); Stadsschouw burg Haydn-Mozartconcert (20.30 uur). 4 augustus: Sint-Jacobskerk: Orato rium Iulo Cesrae (20.30 uuri. 5 augustus: Sint-Salvatorskathedraal: Bachrecital (20.30 uuri 6 augustus: Sint-Walburgakerk4 Det- tingen Te Deum - Krönungsmesse 120.30 uur). 7 augustus: Stadsschouwburg: Mo- zartconcert <20.30 uur». 8 augustus: Sint-Gilliskerk: De eeuw van Schütz tot Bach (20 30 uur). •SHOWBURG '80', spektakel op Brug se pleintjes Op Brugse pleintjes (kosteloos): - Huidenvettersplein, Sint-Amands- plein. Simon Stevinplein. Burgplein en Schouwburgplein. Zaterdag 26 juli: Flyte; zondag 27 juli: Kostaz Chatzopoulos; maandag 28 ju li: Solera, dinsdag 29 juli: The Craz Rhytm Jazz Orchestra; woensdag 30 juli Stockton's Wing; donderdag 31 ju li: Rik Tubbax en de Taxi's, vrijdag 1 augustus: de Noordzee Brass Band; zaterdag 2 augustus: Zwendekulas Re- sonaters; zondag 3 augustus: Vermen ton Plage; maandag 4 augstus: Walter Verdm. Op de Burg (toegangsprijzen tussen 200 en 400 BA.) Maandag 4 augustus. Ballet Olivia Geerolf omkadert de open ngsplech- tigheid. Joe Dassin en orkest: Ameri kaans-Franse hitmaker voor het eerst op de openluchtplanken te Brugge. Woensdag 6 augustus: Joan Vermin nen, The Pebbles in esni. Raymond van het Grenewoud en de Centime ters, driemaal Vlaamse pop van toen, nu en binnenkort. Vrijdag 15 augus tus* The Syd Lawence Orchestra (GB) brengt Glenn Miller-muziek. Zaterdag 17 augustus: Ipi Tombi: een Afrikaan se musical, een handklapper en voet stamper Vrijdag 22 augustus The Red Clay Ramblers (USA), old time rev val str ng band uit North Carolina. Ha- vadia (I), een theatrale folkshowmet muzikale en culturele Europese wor tels. zonder te vergeten dat Euopa zich uitstrekt tot de Oeal. Battle Fild: Fotk uit Schotland met de Highland Pipes. Zaterdag 30 augustus Wereldconcert van Jeugd en Muziek. 120 uitvoerders onder leiding van Serge Baudo Pro gramma: Zemende symfonie van Beet hoven, Luitenant Kijé Suite van Prko- fief en La Mer van Debussv. DHE PROORAMMA'S NEMN TEL- FENS OM 21.00 uur een aanmang Bie slenht weer gaa de tptedens doo in de bbrugse stadsschouwburg. D.. ,i i-> i - i j. r* j. de periode vroeg Gedeputeerde Sta- ne jaar nadat men inde Belgische kanaalgemeente Zelzate de mbedrijfstelling had verwacht ten van Zeeland de minister van werd eind vorige maand pas de eerste steen gelegd van een waterzuiveringsstation dat er niet Volksgezondheid en milieuhygiëne alleen voor moet zorgen dat het Zelzaats rioolwater aan de oostkant van het kanaal wordt "Jj1SjJSSetodedezaaktó gezuiverd maar tevens moet verhinderen dat het aangrenzende natuurgebied Canisvliet nabij bespoedigen. Westdorpe nog verontreinigd water van over de grens te slikken krijgt. Diverse instanties aan 'werkcrroep beide zijden van de grens - van gemeentebesturen tot milieuorganisaties - zullen het erover eens zijn dat het waterzuiveringsstation meer dan op zijn tijd komt. Begonnen de besprekingen immers niet al in 1972? En was er in het verleden in Zeeuwsch-Vlaanderen niet herhaaldelijk ongenoegen over de zorgeloosheid waarmee men in Zelzate met zijn rioolwater omsprong? Set waterzuiveringsstation van Zelza- ie is de eerste dergelijke installatie in ie Gentse kanaalzone en ondanks de jscheiden tevredenheid die bij de siste steenlegging veertien dagen ge iden op de gezichten van gezagsdra- gre viel af te lezen is iedereen het er alzwijgend over eens dat dit station aenlijk te laat komt. Oorzaken? Al- nst een gevolg van de gebrekkige Bel- psche wetgeving terzake en vooral de lethargie en traagheid waar- ministeriele kabinetten in Brus sel plegen te werken. Maar goed, zij het st jaren vertraging Zelzate zal vanaf iclgend jaar een deel van het rioolwa- ■e gezuiverd in het zeekanaal kunnen jsen.De totale hoeveelheid die naar station zal worden afgevoerd be- raagt zo n 4.000 kubieke meter per mr. Ruim 2.200 kubieke meter zal ook 2 de toekomst rechtstreeks in het ka- "jsl terecht komen, 1.350 kubieke me ur wordt mechanisch behandeld ter rijl 450 kubieke meter een mechani sme en biologische reiniging zullen ccdergaan. Mechanische zuivering be staat uit het oppompen van afvalwa ters naar fijne roosters die vaste afval- soffen tegenhouden waarna deze ma- ©alen worden samengeperst om daarna naar stortplaatsen te worden Kbracht. In een beluchtingsbekken wordt het zand op de bodem verza meld zodat olièn en vetten boven ko men drijven. Biologische zuivering zorgt ervoor dat afvalwater met zuur stof wordt vermengd Gezuiverd water vloeit dan uit bezinkbekkens naar het kanaal. De bouw van het station kost 150 miljoen Bfr. en wordt volledig door de staat betaald. Het te verwerken af valwater is afkomstig van de rechte roever van het kanaal. Voor de linke roever hoopt men in de eerstvolgende jaren een oplossing te vinden in sa menwerking met de gemeenten Asse nede ■mkwimwl Evergem en Zelzates burgemeester Danschutter bracht tijdens de eer stesteenlegging de lijdensweg van het dossier in herinnering. De eerste be sprekingen dateren van 8 jaar geleden ofschoon ten tijde van het graven van het nieuwe kanaaltracé in de jaren zestig reeds sprake was van een af- voerleiding - naar Nederlands voor beeld - naast het kanaal waarin alle industriële afvalwaters terecht zou den komen. Dit plan voorzag tevens dat huishoudelijk afvalwater van Zelzate via deze leiding naar de Wes- terschelde kon worden afgevoerd. Maar het plan verdween even snel het ter tafel was gekomen. Er werd wel naar noodoplossingen gegrepen zoals de installatie van een pompgemaal vlakbij de grens nabij de zogenaamde Piereput Deze installatie pompt het afvalwater over naar het kanaal. Dit verliep niet altijd zonder moeilijkhe den en het gebeurde niet zelden dat ongewenst Belgisch water het natuur gebied Qanisvliet binnenstroomde op momenten dat het gemaal defect raak te. Begin vorig jaar legde de werkgroep Behoud Canisvliet de vinger met de nodige ruchtbaarheid op de, wonde. Met behulp van een afsluiter en schotr ten zette de werkgroep de watertoe voer uit België stop Vijf jaar eerder had de werkgroep reeds hetzelfde ge daan en Canisvliet met zandzakken af gesloten. Als gevolg van die actie wer den toen twee pompen geplaatst en kreeg men in Zeeuwsch-Vlaanderen voor het eerst de belofte tot de bouw van een waterzuiveringsstation. De herrie rond Canisvliet vorig jaar zette minister van Verkeer en Waterstaat Tuynman ertoe aan bij zijn Belgische collega aan te dringen op de bouw van het zuiveringsstation. Hij wees op de belofte terzake gedaan in 1972 tijdens een inter-regionaal overleg. In dezelf- Enkele weken later werd in Sas van Gent een werkgroep opgericht om te verhinderen dat zich in Canisvliet nog vervuiling vanuit Zelzate zou voordoen. In de werkgroep hebben vertegenwoordigers zitting van het waterschap het Axeler Ambacht, Pro vinciale Waterstaat, de gemeente Zel zate en de Vlaamse polders Moervaar en Zuidlede. Het gemeentebestuur van Sas van Gent fungeert als waar nemer. De werkgroep nam zich voor regelma tig te vergaderen in afwachting van de bouwvan een zuiveringsstation in Zel zate. De werking erVan ligt nu in het verschiet. Gewettigd optimisme? Mis schien Wel. Hoewel daar de woorden zijn van minister Galle van het Vlaam se gewest die tijdens de korte plechtig heid bij de bouwput in Zelzate wees op het feit dat in België sommige water- zuivenngsstations slechts op 30 pro cent van hun capaciteit Werken en dat vaak op enkele kilometers daar van daan het water opnieuw wordt ver vuild door lozers die weigeren aan te sluiten op het zuiveringsstation. De werkgroep Canisvliet kan beter nog niet worden ontbonden. Foto boven: Hoewel men had ver wacht dat de waterzuiveringsinstalla tie bij Zelzate drie jaar geleden al in werking zou zijn getreden, werd ver- rtien dagen terug pas de eerste steen gelegd Het gaat slecht met het Westeuropesc kusttoerisme. Spelbreker is dit jaar tel bet weer. De vakantiegangers, en dit zijn diegenen die hun kustticket niet •jildrn voor een trip naar het zuiden van Spanje of Portugal of de Scandinavi sche landen, klagen zich rot. De ganse kust, van Frankrijk tot net aan Scandina- cc lijkt wel een lange klaagmuur. En de toestand schijnt er niet beter op te terden. De verschillende meteorologische instituten blijven maar barslechte setrvoorspellingen de ether insturen. Al deze toestanden waren voor ons een gelegenheid om zelf eens ter plekke te jaan kijken We vertrokken in Knokke en kwamen druipnat aan in De Panne Eer. kustlijn van 65 kilometer Op het Belgische strand kwamen we enkele •talingen tegen, die nog steeds denken dat een dergelijk weertje gezond is. De jester zal hen straks wel anders voorschrijven Wel was er een overvloed aan regenschermen zuidwesters en plasticlaarzen. Gluurders hebben geen geluk. Monokini's zijn in deze weersomstandigheden niet de aanbevolen kledij, litest getroffen zijn wel de kustmiddenstanders. Hun terrassen bieden een schrale aanblik. De winsten waarop men hoopte vallen letterlijk in het water. Vet! vakantie werkers zullen een reisje met een dikgevulde vakantieportfeuille oogen vergeten. De verhuurders van strandkabines zitten er eenzaam bij. ijsjes doen het ook al niet zo best De één zijn dood is de andere zijn brood. Dit kan szegd worden van Brugge. Het slechte weer is er in dergelijke omstandigheden êen welkome gast. Brugge ligt immers op amper enkele kilometers van de kust «biedt een waardevolle schuilplaats voor de duizenden regenontvluchters. De susea puilen er uit. De halletoren heeft nimmer zoveel vakantiegangers onder ain beiaard gezien en tegen wind en regen beschermde paardekoetsen kunnen ïr.perde vraag aan. Wij willen echter iedereen aanraden niet paniekerig te gaan sen Steek je kop nog nie in het zand. laat de zon voor wat ze is want. na regen tornt zonneschijn. Deze dame nam het zekere voor het onzekere; gewapend met twee parapluus trotseerde zij regen en wind op het Belgische strand /\ls het weertje meezit moet je echt eens vanaf een ter asje op het Br gse Maktplein naa de beiaard luisteren. Dat kan elke maa dag en zaterdag tijdens de maanden jul augustus en september. De con certen beginnen telkens om 21.00 uur en duren een uur. De Brugse hulp beiaardier Aimé Lombaert en de Nieuwpoortse stadsbeiaardicr Paul Bourgois verzorgen de beiaardcon certen die door dc luisteraars bewon derd worden vanwege de uitzonder lijke klankrijkdom, en bijna vol maakte zuiverheid van loon, het prachtig timbre van de klokken. De Brugse beiaard, net een grondige restauratie achter de rug. is het drukst bespeelde klokkenspel in België. De huidige beiaard bestaat uit 47 klok ken. Daarvan werden er 26 gegoten in 1748 en 21 in 1969 door de Nederlander Eijsbouts. De beiaard heeft een totaal gewicht van 27.000 kilogram. De zwaarste klok weegt 5.081 kilogram en heeft een diameter van 2,05m. Het ■kleinste klokje weegt slechts 15 kilo gram en heeft een doorsnede van 20 centimeter. De klank wordt voortge bracht met behulp van klepels en ha mers die tegen de wanden van de onbe weeglijke klokken slaan. Voor de ken ners nog dit: de beiaard omvat vier ok- tavenzonder do-kruis en re-kruis in de laagste oktaaf. Het klokkenhuis bengelt in het Brug se Belfort ook wel Halletoren of Halle genoemd. Het bouwwerk, het voor naamste monument van Brugge, kreeg gestalte in de tweede helft van de 13de eeuw. De houten optrek werd na een brand vervangen door een bak stenen constructie dat na jaren een De Halletoren of Belfort te Brugge hoogte van 88 meter bereikte. Dc rechthoekige onderbouw, gebouwd rond een binnenkoer, werd in de Mid deleeuwen gebruikt als markt. Thans worden deze ruimten als con gresruimte en lokalen voor de Brugse stedelijke diensten gebruikt. Het Bel fort zelf diende als uitkijktoren en symbool van Brugges vrijgevochten positie in de Middeleeuwen Het klok kenhuis bereik je pas na een klim van 366 treden. Dan heb je meteen een prachtig zicht op Brugge en het omlig gende gebied. Dan zie je tevens de tal rijke torentjes, die aan alle kanten tus sen de huizen opsteken. Beneden be merk je speelgoedautootjes en popp- mensjes. Maar dan ook kan je luisteren naar de machtige stemmen van de bronzen klokken die om het kwartier het steenen belfort als het ware tot le ven wekken. De Brugse Halletoren staat net als de toren van Pisa schuin. Hij helt niet zover over als zijn Italiaanse vriend maar toch. De jongste metingen, en die dateren uit 1954, toonden aan dat de halletoren in Oostelijke richting helt. De afwijking bedraagt 70,5 centi meter. Deze afwijking is overigens vrij goed met het blote oog waar te nemen. Maar daar heeft het klokkenspel met onder te lijden. De klepels, waarvan de zwaarste dan toch 120 kilogram weegt, worden door vuistslagen op het kla vier tegen de klokken geslagen. Het klavier zelf bevindt zich 20 meter on der de klokken. Duidelijk is dan ook dat niet alle muziek op een beiaard kan worden vertolkt Het repertoire bestaat hoofdzakelijk uit bewerkingen van muziek van oude meesters en uit liederen. Maar deze stukken moeten speciaal aan de techniek van het kla- vierspel aangepast worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 29